Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. pe gevolgen Van den eersten stap. P« «rste waarschuwing. jWerljwaanligc bejjetitttiissen. TE LAAT. buitenland! No. 2134. Woensdag 18 Januari 1911. 22e jaargang FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS! P«r 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere No 15 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 eent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tariel. Grootere letters naar plaatsi uimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen. Deze Courant verschynt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Bescherm den eenen tak van bestaan en gij zult aan bescherming van nietbevoorrechte bestaansmiddelen niet ontkomen. In alle pro tectionistische landen is die stelling steeds bewaarheid geworden. In ons land zal, als onverhoopt mr, Kolkman met den geesel der protectie onze natie mocht gaan striemen, precies hetzelfde gebeuren. In het tarief, dat de minister zal voorstellen, blijven landbouw en veeteelt onbeschermd. Dat daartegen stem men opgaan, blijkt uit een rapport, dat volgens pater Van der Eisen, secretaris van den R. K. Nederl. Boerenbond in een te Nijmegen ge houden vergadering van dien Bond, veel bij val verwierf. In dat rapport wordt gevraagd, een invoer recht op granen, meel en andere landbouw gewassen, zoo hoog, dat de productie in eigen land loonend wordt. Dat beteekent dus graanrechten in optima forma. Al zal minister Kolkman dit rapport wel kalm naast zich liggen, het bewijst niet temin, hoe de voorgenomen tarief herziening, bij onbeschermde bedrijven den drang naar gelijke bescherming wekt. Dat de overgroote massa van ons volk de kosten dier graanrechten zal betalen door prijs- verhooging van het voornaamste volksvoedsel, weerhield de Nijmeegsche Boeren vergadering blijkbaar niet haar bijval aan het rapport te betuigen. Juist daaruit blijkt het zedelijk nadeel der protectiezij kweekt een zelfzucht, die zich om het algemeen belang ganschelijk niet be kommert. En toch is het een .christelijk» minister, die den eersten stap op den verderfelijken weg zal zetten In De Standaard werd Zaterdag met groote klaarheid uiteengezet, waar het heen moet, wanneer de geest van dit orgaan de leiding zal hebben verkregen in het staatkundig leven van Nederland. De minister van Justitie heeft bet, bij de debatten over zijn begrooting, aan De Standaard Novelle van ERNST ZAHN. 26) Van Veri werd geruimen tijd niets ge hoord, totdat pastoor Oser bjj toeval de door een Zwitsersch landverhuizers-bureau uitge geven lijst van de vermisten op een veron gelukt schip met landverhuizers in handen kreeg, waarop onder tweehonderd anderen zyn naam stond opgeteekend. De geestelijke klom naar de woning van den ouden Haller om hem het bericht vao den dood zijns zoons te brengen. Zonder een traan te vergieten ontving bij het, niets toonde dat het hem nog meer teneerboog, alleen schrompelde zijn toch niet zeer groote ge stalte van dat oogenblik af nog meer ineen. Wat Veri had weggedreven, vernam noch hij, noch iemand van de overige dorpsbewoners. Door het opheffen van Hallera expeditie zaak nam die van Ehrler nog in omvang toe. Flink en krachtig wiidde de oude Ehrler zich aan zijn plichten en Jozef ondersteunde hem daarbij trouw. niet naar den zin gemaakt. Hij heeft geen echt christelijk standpunt ingenomen. Hij had zijn eigen denkbeelden moeten loslaten en »zich onomwonden bij de heeren Van Wijn bergen en De Savornin Lohman* aansluiten, »en zich met hen vierkant tegen de moderne opvatting van het Rechts overstellen. Al kan de heer Regout de juistheid van deze vermaning niet inzien, hij moet wel van meening veranderen, wanneer hij overweegt, dat nem van links voor zijn houding hulde is gebracht. Dan toch is het altijd mis. Een goed christelijk Staatsman kan eerst dan in zijn geweten gerust zijn, wanneer hij van links scherp wordt aangevallen. Ja, het ondergaan van »de stuitendste bejegening,* van den »smaad« der linkerzijde moet voor den chris- telijken staatsman de doornenkroon zijn, die als allerhoogste zegen is te verwerven. Zoo mederedeneerende, moet de heer Regout dan den heer Kuyper wel den politieken levensloop benijden, waarmede deze kans heeft gezien, den smaad van links deelachtig te worden. Zoo ook zal hij met afgunstige blikken naar zijn collega Wentholt kijken. Wij voor ons zullen trachten, den minister van Justitie niet in moeilijkheden te brengen. Zoo matig mogeljjk zijn in onzen lof, wanneer hij zich zelfstandig toont. Het is anders wel vermakelijk te zien, hoe alle middelen worden te baat genomen om het geheele negental ministerieele rossen in het antithese-gareel van dr. Kuyper te laten draven. Het katholiek blad »Nieuwe Tilburgsche Courant* toont zich allerminst tevreden met de bezetting van drie ministerszetels door Roomschen. Het blad meent, dat dit meer moest zijn. Het Centrum, een bekend katholiek hoofd blad en ten volle coalitiegezind komt daar tegen op. Het prijst inschikkelijkheid en toegeeflijk heid aan ter wille van het voortbestaan der coalitie. Het zusterblad moet volgens het Centrum een voorbeeld nemen aan het anti- rev. »Friesche Dagblad*. Dit blad toont zich uiterst ontevreden over het feit, dat de anti- rev. hun vier hoofdwenschen moeten opgeven, n.l. doodstraf,afschaffing van vaocinedwang, Zondagsrust en afschaffing der Staatsloterij. Nog bad deze geen gelegenheid gehad met zgn vader over Ini te praten. De kwaal van juffr. Ehrler was sedert eenige weken veel verergerd en de angst, waarin de oude Ehrler klaarblijkelijk verkeerde omtrent het leven zijner vrouw, maakte hem zoo prikkelbaar, dat Jozef de aangelegenheid, die bem zoo na aan het hart lag, niet ter sprake durfde brengen. Bovendien wenschte hij zyn moeder alle opwinding te besparen. Ini schikte zich er in, dat Jozef het telkens weer uitstelde, met zyn ouders te praten. Ze waren beiden zoo gelukkig, dat do dagen voor hen omvlogen. Tweemaal in de week zagen ze elkaar. Dat was zoo zonder afspraak van zelf geko men, maar beiden wisten met zekerheid, dat ze elkaar dan zouden zien, zoodat ze zich van den eenen keer op den anderen daarop verheugden. Het was, wanneer Ini repetitie had van het kerkelijk koor. Dan wandelden zy samen naar juffr. Bergers buisje. Sedert korten tyd gebeurde het ook wel, dat Jozef op zulke avonden nog een half uurtje mee naar binnen ging want sedert veertien dagen wist Juffr. Berger vau de verhouding tusschen de jongelui. Ini had beslist verlangd, dat haar moeder in 't geheim werd genomen. Op zekeren avond dus, toen ze weer op dezelfde plaats waren samengekomen, waren ze binnengegaan by juffr. Berger. De vlijtige Het blad legt zich daarbij neer, omdat zoo iets »in den aard eener coalitie ligtc, en blijft de coalitie aanbevelen. De gemoedelijke lezer zal met verbazing zien, dat eene partij (hier de anti-rev.) eene coalitie aangaat, men zou zoo denken tot hoog houding en doorvoering van haar beginsel, neen met prijsgeving van het voornaamste, van datgene, wat reden van bestaan aan eene partij geeft. Wie den loop van zaken in ons parlement volgde, wie gezien heeft, hoe een vaccine wetje is ingediend nog minder gevend voor de anti-rev. partij dan het modderwetje onder het ministerie Kuyper, wie minister Talma, den vroegeren dominé, hoorde opkomen tegen sluiting der tentoonstelling in 1913 te 's Graven- hage op Zondag, wie de meening kent der sterkste coalitie-partij, die der katholieken, over invoering van de doodstraf of de afschaf fing der staatsloterij (men bedenke hoe in het kath. blad »De Tijd» zelfs de raad werd gegeven tot uitbreiding der laatste, als wraak - neming over de subsidie voor openbare lees zalen,) die dat alles en nog meer heeft na gegaan, die kan begrjjpen, dat er onder anti- rev. kringen onvoldaanheid heerscht. Het voornaamste, het beginsel zelf moeten opgeven ter wille van de coalitie, ter wille van de regeermacht, werkelijk, dat succes is te duur gekocht. Wanneer deze eerste en bjj na eenige punten, deze vroeger zoo heilige zaken voor de anti- rev. f-artij wel bewust moeten worden op zyde gezet, heeft dan voor die partij de coalitie nog reden van bestaan, heeft dan die partij zelf nog bestaansreden Maar regeermacht en subsidies, ziedaar, wat zoo gescheiden partjjen vereenigt. Ter wille daarvan wordt het heiligste ter zijde geschoven, wordt de coalitie kost wat kost gehandhaafd. Men hoort wel eens, dat de partij, die hare eer inboet, geen lang bestaan heeft. Zoo dit waar is, dan is voor deze partij de doodsklok voorlang geluid. PORTUGAL. Het kenmerkende van de talloeze stakingen in Portugal is, dat er nagenoeg geen sabotage bij plaats heep, geen andere gewelddadigheden wordeD gepleegd, en dat zij alle in zeer kort tijdsverloop eindigen. Meestal met de inwil- vrouw zat als gewoonlijk aan haar werk. Ze stond verbaasd op, om den laten en ongewonen gast te begroeten, toen ze bemerkte, hoe vast Ini's hand in die van Jozef lag. Nu herinnerde ze zich plotseling, dat haar by Ini io den laatsten t(jd een byzondere verstrooidheid was opgevallen, een afwisseling van stemmingen, nu eens diepe gedruktheid en gepeins, dan weer overmoedige vroolykheid. Stond dat in verpand met Jozef Ehrler Toen deze gedachten door haar brein vlogen, overviel haar een gevoel van angst Zy had een voorgevoel van toekomstig leed vour haar kind. Jozef Ehrler hield de hand van het jonge meisje stevig vast en begon met bewogen stem „We komen u verzoeken, lieve juffr. Ber ger, ons uw zegen te geven Ini en ik heb ben eikaar lief." „Jullie hebben elkaar lief herhaalde Frau Berger werktuigelijk. „En uw vader weeter zeker nog niets van, myoheer Ehrler?" „Nog niet," luidde het antwoord, „maar zoodra moeder weer beter is, zal ik met hem praten, eu ik hoop, dat hy ons zyne toestem ming niet zal weigeren „Heeft u daar hoop op?" Treurig schudde juffr. Berger het hoofd, toen sprak ze zacht: „U heeft zeer, zeer verkeerd gedaan, myn heer EurlerUw vader zal nooit zyn liging van de, over 't algemeen waarljjk niet overdreven, eischen der stakers. Bjj welke conflicts-regelingen de regeering steeds haar krachtige medewerking verleent. Men zou hier de conclusie uit kunnen trekken, dat het nieuwe legime toch inderdaad sterker staat, dat men volgens de talrijke alarmberichten geneigd zou zijn aan te nemeu. Thans komt uit Lissabon het bericht, dat ook de spoorwegstaking alweer tot liet ver- ledeue behoort. Ook al weer door bemiddeling der regeering. Naar het schynt heeft echter het Lissabonsche volk het zyne ook daartoe bijdragen het heeft door een bestorming van het Centraal-station den stakers duideljjk ge maakt, hoe weinig hun staking zyn sympathie had. Van de voorwaarden waarop de stakings leiders en de spoorwegdirectie het eens zyn geworden, vinden wij nog geen betrouwbaar bericht. De Petit Bleu verneemt uit Lissabon, dat de directie een loonsverhooging van 100 reis (iets minder dan 23 cent) per dag zou hebben toegestaan, een jaar-verlof van 20 dagen met behoud van loon benevens nog eenige andere concessies. Doch de Petit Bleu is niet in alle opzichten even betrouwbaar. Gisteren is de treinloop in Portugal hervat. Voor de Portugeezen, doch ook voor het buitenland, ongetwyfeld een herademing. Want behalve de staking hadden sneeuw en storm den geheelen verkeersdienst de laatste dagen allerjammerlijkst gedesorganiseerd. Ook van den postdienst naar het buitenland kwam zoo goed als niets terecht. Intusschen zijn hiermede nog niet alle stakingen ten einde. Nu zjjn weer de arbeiders van de gas- en electriciteitswerken in staking gegaan. Hierbjj schynt zich voor het eerst een geval van sabotage te hebben voorgedaan, dat het optreden der troepen noodzakelyk maakte. In Belem trachtten de werklieden der gasfabriek het waterreservoir van den gas houder te verstoppen. Zy werden echter door de soldaten met de geweerkolven weggedreven. Bloed schjjnt er niet gevloeid te hebben. In den dienst der stakers wordt zoo goed mogeljjk door de brandweerlieden voorzien. toestemming geveD, en nu" ze begon plot seling te snikken en bedekte haar gezicht met haar handen „nu hebt ge mijn kind baar gemoedsrust ontroofd I" Toen kwam Ini naast haar staan en om armde haar vol liefde, ze trok haar handen van haar gezicht eu zei met een vleiende stem, waaruit geluk en angst tegeljjk spraken „Wees toch niet boos, moedertje; het zal alles nog wel goed worden, ik heb hem im mers zoo lief 1 Zeg ja, wees goed op ons we zyn zoo bly, zoo bly I" „Dwaas kind, alsof het enkel van mijn ja afhing I Maar ga eens uit de kamer, ik moet mynheer Eurler even spreken Ze drukte een kus op Ini's voorhoofd en gehoorzaam aan het bevel barer moeder, giüg deze naar het keukentje. Nu wendde de moeder zich weer tot Jozef. „U heeft mijn hart zoo bezwaard, als het nog maar ééns in mijn leven geweest is, en ik had gehoopt dezen last niet nog eens te moeten opnemen", sprak ze zacht. Toen trad de jonge man op haar toe en greep haar hand. „Geloof my, juff. Berger, ik koester slechts één wensch, slechts ééu doel houd ik voor oogen uw kind gelukkig te maken Hoe had ik echter uu tot u durven komen, als ik niet vast hoopte, myne ouders gunstig voor ons te kunnen stemmen Ik zou al lang met VOLKSB

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 1