STMI-PIlI-Mffi. Muziek-Instrumenten VAN DALEN, BUITENLAND. Burgerlijke Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. C. M. KERPEL. ANTOINE MES, MIDDELBURG. Smokkelarij. Volgens een particulier telegram uit Keulen aan het »Berl. Tagebl.* is het Duitsche dou- anebestuur een groote smokkelafïaire van Duitschers en Nederlanders aan dsn Neder-Rhijn op het spoor gekomen in welke ook spoorweg ambtenaren betrokken moeten zijD. Zondag is de leider der zaak te Duisburg in hechtenis genomen. In de laatste maanden alleen moet aan het Duitsche Rijk voor niet minder dan 15,000 Mk. aan invoerrechten te kort zijn gedaan. Beroovers. Naar het Huis van Bewaring te 's Gravenhage zijn twee personen overgebracht die zich aan berooving ten nadeele van een veekooper uit een der omliggende kleine gemeenten hebben schuldig gemaakt. Deze buitenman was door een vrouw gelokt in een huis aan de Naald- wijksche straat. Eenmaal daar binnen, hadden de twee aangehouden kerels hem aangegrepen en hem zijn portefeuille met ƒ105 aan bank papier ontroofd. Na de portefeuille te hebben leeggeschut gaven zij deze aan den bestolene terug, waar na zij hem de deur uitzetten. Het geld werd daarop door hen beiden gedeeld. Toen zij ech ter bemerkten, dat de politie op hen'lette, hebben zy volgens hunne bewering den buit weggeworpen, iets wat door de politie nogal wordt betwijfeld. Overigens legden de aan gehoudenen een volledige bekentenis af. minister Kolkman geverbaliseerd. Men meldt uit Zevenaar aan de »Tel.« In de Kerstvacantie hield minister Kolkman met eenige zijner vrienden een klopjacht op zijne buitengoederen, gelegen onder het naburige Didam. B Eensklaps komt een ree uit het struikgewas eQ pafeen oogenblik later was het beest niet meer. Ongelukkig was de jacht op reeën reeds gesloten. De rijksveldwachter, die de heeren later hun buit huiswaarts zag sleepen maakte wegens schieten en openlijk vervoeren van een ree buiten jachttijd proces-verbaal op. Brandstichting Zaterdagmorgen 4 uur werden in de Slijk straat te Weesp de boven het schoenenmagazijn van den N. V. Nederlandsche Schoenhandel v/h. G. J. Kruitbosch wonende buren gewekt door brandlucht en zagen tot hun schrik, dat uit den schoenwinkel reeds een vlammetje door den zoldervloer speelde. In allerijl vluchtten zij naar beneden en trachtten door indrukken der spiegelruit van den winkel den daar nog slapender. heer Kruitbosch en huishoudster te wekken. De groote ruit weerstond echter hun pogingen en toen zij daarop aan de deur kwamen vonden zij deze open. De heer Kruit bosch en huishoudster waren nu spoedig ge wekt, doch moesten wegens den reeds ver- stikkenden rook in profoud neglige en op bloote voeten vluchten, zonder iets te kunnen redden, alleen trof het de verwondering der juf frouw bij het opstaan, dat haar kastje open stond en de inhoud over den vloer verspreid lag. Woonhuis en schoenenmagazijn brandden totaal uit. De hitte was zoo groot dat zelfs bij de overburen aan de andere zijde der straat de ruiten zijn gesprongen en de gordjjnen gezengd. Alle veroorzaakte schade is door verzekering gedekt. Oplichting. Een Duitscher, Ernst Walter Alberti, af komstig uit Bellijn, vroeger in verschillende betrekkingen werkzaam, waarin het niet bijster vlotte, later bookmaker te Rotterdam, had zich in Oct. te IJselmonde gevestigd, en zond van daaruit aan zijne landgenooten circulaires, waarin hij jonge kinderen ter verpleging aan bood. Hij noemde zich daarin »0. Walther, Hausvater Sauglings- und Pfegliugsheim zu IJsselmonde«, en vroeg van de reflectanten voor zijn fraaie aanbieding van een »Kind mit einem Pflege resp. Erziehungsbeitrag van 3000 M.« en >versichert mit 2000 M.«, voor uitbetaling van 7.50 M. voor onkosten, enz. Naar aanleiding van informatiën genomen bij den burgemeester van IJselmonde, bleek, dat daar geen »Sauglingsheim« bekend was. Er werd een onderzoek ingesteld, zoo kwam aan den dag, dat' de heer »Walter* op bet post kantoor te IJselmonde een box gehuurd had, waar hij zijn correspondentie zelf in ontvangst nam. Zoo was »der Vater« spoedig geknipt, en bleek, dat men te doen had met oplichterij. Walter, dictus Alberti had in zijn vaderlaud ook nog rekeningen bjj de justitie open staan; zyn verleden was wel vol variatie, maar toch lang met vlekkeloos. Voor de Rechtbank, waai voor zijn zaak diende, beweerde hij niet in te zien dat hij strafschuldige dingen had gedaan. Immers de ontvangen bedragen zou hg aanwenden voor het doel, dat hij zich voorstelde, nl. het stichten van een inrichting met een pleegzuster enz., voor kleine kinde ren alleen was hij zoo ver nog niet gevorderd. Van de opgeroepen personen die zich doorzijn aanbieding hadden laten verlokken, was er een met zgn vrouw uit Gerresheim verschenen. De menschen hadden de hun toegezonden circulaire geheel an séiieux genomen. De toegevoegde verdediger van beklaagde, rnr. G. A. Verschoor uit Goriuchem, meende, dat beklaagdes handeling niet strafbaar was, omdat de advertenties in Duitsche bladen hadden gestaan. Maar de officier van justitie dacht er anders over, noemde het heele zaakje »Schwindel«, en eischte 4 maanden gevangenis straf met aftrek der voorloopige hechtenis. Bc geschiedenis van een dood konijn. Het »Z wolsche Dagblad* vertelt t Is Nieuwjaar 2 en marktdag te Kampen. Simon, bijgenaamd Chamberlain, slentert over de markt, in de hoop enkele bekenden van elders te ontmoeten, wien hg een gelukkig nieuwjaar kan toewenschen, hetgeen dan wel, naar hij hoopt, het verkrijgen van eenige hartverster kingen ten gevolge zal hebben. Maar ditmaal zal het nieuwe jaar zich al heel gunstig voor hem inzetten. Want wat gebeurt Een koopman heeft reeds onderscheidene konijnen opgekocht en deze, pas uit de warme hokken gekomen, zoeken bescherming tegen de koude waarin zij zijn overgebracht, door in de mand, waarin zij zijn geboigen, op en tegen elkaar te kruipen. Een der beestjes heeft dit drukken met den dood moeten bekoopen. »Simon, wil ie het beessien ebben vraagt de koopman, en Si mon slaat dit aanbod niet af, want, zegt h j; »lang niet alle dagen krijg ik vleesch op tafel en al zijn de feestdagen voorbij, een konijnen boutje smaakt altijd wel, vooral als 't niets kost.» Maar eenmaal in het bezit van het wild, komt Simon al philosopheerende tot de conclusie, dat vleesch niet, het Schiedammernat wel verwarmt en hoeveel borrels vertegen woordigt de waarde van het beestje wel niet Hij zal 't probeereu. Weldra heeft hij een kooper gevonden in een schipper, die voor 80 cent eigenaar van het doode konijn wordt. De kooper met zgn koop naar boord, om moeder de vrouw big te maken. De vrouw betoont zich echter lang niet ingenomen met de handeliug van den baas, want hoe zou Simon aan 't konijn zgn gekomen En gestolen goed koopeo en opeten Neen, geef het maar gauw weer aan Simon terug. Deze wordt van huis gehaald en met het ver moeden in kennis gesteld. Slim als hij is, heeft hij direct ziju plannetje klaar. »Ja,« zegt hij, »'t is zoo, je kunt er last mee krjjgen, schippertje, maar hoe krijg ik het beestje bij je Van boord, want de politie heeft al lucht van 't zaakje? Weet je wat ik heb toch een zak bjj me, gooit 't daar maar in en een vijftig tu.ven er bovenop, dan loopt het niet in de gaten*. Schipper blij, zoo van 't geval af te komen, doet dit. Simon af, zonder betalen weer in t bezit van het Konijn en 50 turven. Komt nu een kennis tegen. »Zeg Kees, ik heb hier een lekker konijntje, kan 't goedkoop aan je leveren je weet wel, hé 't kost mij toch niets, maar stiekem, hoor.* Kees, nog een »raren smaak* in den mond van Nieuw jaarsdag, heeft wel trek in »wat hartigs* en gaat mee naar Simon's woning, waar de koop gesloten wordt voor 60 cent. Kees bergt 't dier onder zijn vest, want de slimme politie mag niets zien. Simon mee naar de woning van Kees, om de koopsom in ontvangst te nemen. Onderweg laat hij niet na nog eens op het koopje te wijzen en Kees, hiervan over tuigd, trakteerd nog op drie borrels. Ais Simon de 60 cent van Kees in ontvangst heeft genomen, zegt hg »Ziezoo, mijn minder goede reputatie heeft me nu eens voordeel gedaan; 80 plus 60 of f 1.40, 50 turven en 3 borrels voor een eerlijk gekregen konijn. Ik doe mijn bijnaam geen oneer aan.* Maandagmiddag was een jongen van 11 jaar op het terrein van de Staatsspoor, nabij 'Uit en In«, te Utrecht, bezig met steenkool te zoeken in den afval, die daar door trein machinisten gewoonlijk wordt neergeworpen bij het schoonmaken van de roosters der locomo tieven. De knaap is bij dit werk boven de afsluiting gekomen van een warm-waterputuil de naburige werkplaatsen der Staatsspoorwegen loopt over het terrein een kanaal, waarin warm water wordt afgevoerd naar een riool, welk kanaal hier en daar putten heeft. Op een dier putroosters is de jongen gestapt, denkende, dat het sterk genoeg was om hem te kunnen dragen. Het rooster bezweek even wel en de knaap viel in den put met warm water. Het ongeval werd niet bemerkt, zoo dat de arme jongen betrekkelijk lang in het heete water bleef staan, niet bij machte zich zelf uit den smallen put te werken. Door zgn hulpgeroep kwamen na verloop van tijd enkele beambten zien wat er gebeurd was Eerst toen werd de knaap bevrijd. De jongen was aan de beide beenen en het onderlijf deerlijk gebrand. Per brancard is hg naar de klinieken vervoerd, waar men zgn toestand zeer zorgwekkend oordeelde. Een ontsnapping. Men hoort er wel eens over klagen, dat het leven zooveel prozaïscher, zooveel huis- bakkener wordtde romantiek zou de wereld uit zijn. Maar wie geregeld dagbladen uit verscheidene landen onder Je oogen krijgt, voelen dat deze opmerking ongegrond is. Wij staan nog midden in de tjjd van Monte-Christo. Dat bewijst weer eens een bericht uit Buenos Aires. Dertien misdadigers, o. w. de anarchisten I lanas-\ irella en Solano-Regis, welke laatsten medeplichtig zjjn geweest aan de moordaan slagen op Quintaua en Piguero Alcorta, zijn er in geslaagd uit hun kerker te ontsnappen door een tunnel te graven onder den gevangenis muur en daardoor te ontvluchten. Verscheiden schildwachten, die van medeplichtigheid worden verdacht zijn in hechtenis gesteld. Daar is het onveilig reizen. Dezer dagen meldden wij, dat bandieten bij Ogden, in den staat Utah, een trein hadden aangehouden en uitgeplunderd, waarbij zij een néger hadden gedood en een tweeden gewond. Nu weer komt bericht uit Auburn, in den staat Washington, dat ook daar een treindief- stal is gepleegd. Twee gemaskerde schurken wisteu den postwagen binnen te komen, bon den de beambten en plunderden de postzakken. Zij wisten ongehinderd den trein te verlaten. Het bedrag van het ontvreemde is nog on bekend. Een derde bericht van dezen aard komt uit Duluth, in den staat Minesota, waar drie kerels een tramwagen binnengingen, de passa giers bestalen en een agent doodschoten. De daders ontkwamen. Het noodweer. Het noodweer, waardoor Italië geteisterd wordt, blijft aanhouden. Verschillende tunnels zijn door neergestorte sneeuwmassa's ontoegankelijk geworden. De locomotieven zgn niet in staat de voor de wielen opgepakte sneeuw voort te duwen, zoodat reeds eenige treinen onderweg zgn blgven steken en de reizigers in hun wagon moesten overnachten. Losse locomotieven worden op verkenning uitgezonden, daar men niet weet waar de ingesneeuwde treinen zich bevinden, aangezien de meeste telegraafpalen onder den last bezweken zijn. Andere treinen weer komen met halve dagen vertraging binnen, geheel omwonden met telegraafdraden, die overal over den weg hangen. V erschiilende kleine dorpjes worden bedreigd door 1 twineseen gehucht nabij Benevento is voor de grootste helft onder den sneeuw be dolven, de meeste woningen zijn ingestort. ie Rome valt geen sneeuw, maar stortregent het onalgebroken de Tiber stijgt snel, de straten zijn veranderd in modderpoelen en on begaanbaar. B E L G I E. De staking. Een medewerker van het Berliner Tageblatt heeft een onderhoud gehad met den secretaris van de vakvereeniging van mijnwerkers te Luik. -Het gesprek liep natuurljjk over de staking in het kolengebied. De nieuwe mijnwet, aldus de secretaris, die op 1 Januari in werking is getreden, stelt den arbeidsdag in alle Belgische mijnen vast op 9 uur. In de toelichting van de wet wordt echter nadrukkelijk gezegd, dat de oude, reeds bestaande bepalingen overal van kracht zullen blgven, waar de arbeidsdag om plaatselijke redenen op minder dan 9 uur is vastgesteld. In het zeer rijke kolengebied van Luik duurt de arbeidsdag bijna overt 1 7 uur, in welken tijd evenveel geproduceerd wordt als in de kolenbekkens bij Charleroi en Bergen in 10 of 11 uur. De maatschappijen in het Luiksche bekken verlangen nu van haar arbeiders in- toering van den 9-urigen werkdag, met hand having van de thans voor 7 uur arbeid be taalde loonen. De stakers hebben den goeverneur van de provincie Luik verzocht te bemiddelen. Deze heeft hun echter moeten mededeelen, dat zgn stappen bij de maatschappijen geen resultaat hebben gehad. De maatschappijen, die over 74 mijnen beschikken, weigeren zeer beslist met den goeverneur te onderhandelen. De staking kan op deze manier nog weken doren. In 1886 duurde de staking 6 weken, in 1891 gaf zij aanleiding tot een revolutionairen opstand en formeele veldslagen tusschen stakers en sol daten en vele mijnen en huizen zgn toen in brand gestoken. Van de 27,000 arbeiders in de kolemjjnen en de 10,000 hulparbeiders zgn slechts 6000 a 7000 georganiseerd. Deze kunnen alleen op de weerstandskassen rechten laten gelden. Deze kassen bevatten 800,000 fres. dagelgks worden aan de stakers 2 fres. uitgekeerd. Het grootste gedeelte der arbeiders is echter zonder middelen van bestaan. Men heeft voor hen collectes uitgeschreven maar juist van deze zijde dreigt gevaar. Hoewel op het oogenblik rust heerscht, is bij het levendige karakter der Waalsche bevolking dagelgks opstand te ver wachten. De maatschappijen zgn onmiddelgk zeer DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 11 Jan. 10.20 10.57 Donderdag 12 11.27 11.58 Vrjjdag 13 0.27 Zaterdag 14 0.54 1.20 Zondag 15 1.47 2.12 Maandag 16 2.36 2.59 Dinsdag 17 3.23 3.45 krachtig opgetreden. Zjj hebben niet alleen alle onderhandelingen geweigerd, maar tevens openlijk medegedeeld, dat zg.de stakende ar beiders, wanneer zy weer aangenomen worden, in elk opzicht als nieuwe arbeiders zullen beschouwen en dat zg dus alle voor rechten, als p-emies voor langdurige diensttjjd, enz. verliezen. De maatschappgen zijn in hoofdzaak ook eigenaressen van de arbeiders woningen. Zg hebben de begunstigingen uit de huur prijzen onmiddelljjk ingetrokken, zoodat zich voor de stakers ook al spoedig de woningnood doet gelden. Ook in de kolengebieden van Charleroi en Bergen zijn de mijnwerkers ontevreden. De 9-urige werkdag wordt op een vooral voorde nachtploegen onaangename wjjze doorgevoerd. De arbeiders beginnen daar om 6 u. n.m. en komen 's nachts halvier weer van hun werk. Dat is vooral voor de vrouwen uiterst bezwaar lijk want de mannen moeten dan overdag slapen, hetgeen in de kleine huizen natuurlijk moeilijk is en de huisvrouwen in haar werk belemmert. De mynwerkers willen om 4 u. n. m. beginnen. TURKIJE. Uit Turkije komen opnieuw allerlei berichten omtrent botsingen. Bij Krania aan de Grieksche grens zgn Turksche soldaten slaags geweest met een Grieksche bende. De Turken verloren een onderofficier en een soldaat, de verliezen der Grieken zgn onbekend. Bij Bichlowitza in de buurt van Pilat (vilajet Janina) heeft een bloedige botsing plaats gehad tusschen Mohammedanen en Christenen, waar bij aan beide zijden dooden en gewonden vielen. Een sterk militair detachement is uitgerukt om de orde te herstellen. Volgens een officiëel bericht uit Djoemabaila, hebben Bulgaarsche comitadjis het Turksche blokhuis Tilkilek overvallen, een soldaat gedood en zijn toen, nadat zg enkele schoten met de bezetting hadden gewisseld, op de vlucht ge gaan. Ter Neuzen. Huwelijks-aangiften. 6 Januari AibertU8 Frederik Theunissen, oud 24 j., jm. en Janneke van der Meer, oud 21 j., jd. Johannes van der Gouwe, oud 23 j., jm. en Janna Cornelia Pieternella Bedet, oud 21 j., jd. Geboorten. 3 Jan. Janna Hendrika, d. van Leunis Verslujjs en Anna Cornelia Moens 5 Jan. Margaretha Bertha, d. van Petrus Franciscus Meert en Philomena D'hert Willem Abraham, z. van Jan Lensen en Jacoba Harte. Laurens Adriaan z. van Willem van Wijck en Maria Verhage. 6 Jan! Catharina Johanna, d. van Maarten van Strien en Maria Elisabeth Moens. 7 Jan. Amandus Oscar z. van Gustavus Philippus Montenfj en Juliana Maria van den Eeckhoute. Overlijden. 3 Jan. Pieter Cornelis Faas, oud 35 j., z. van Anthonij en Cornelia Jacoba Kol ij n. 4 Jan. Paulina klaassen, oud 7 w., d. van Abraham en Francina de Jonge. Ondergeteekende bericht het publiek zoo binnen als buiten de stad, dat hg heden hoopt te varen naar Rotterdam en Dordt, en in lading zal liggen tot en met 11 Januari a.s. Ter Neuzen, 6 Januari 1911. TANDARTS, Markt (hoek Bakkerstraat) Ter Neuzen, is dagelijks te consulteeren van 9—12 en van 2-4 uur. en alle soorten Men vrage Geïllustreerde Prijscouranten n ti tt ti T

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 3