ONZE OOST. UIT ONZE QMGEVIngT" Laatste Berichten. Gemengde Berichten. van Ned.-Indiëden nieuwen minister van oorlog, en met den commissaris-generaal van de Brusselsehe tentoonstelling, jhr. Van Asch van Wyck. De heer Colijn had van vele kanten geluk- wenschen in ontvangst te nemen. H. M. de Koningin heeft zich ook onder houden met den burgemeester der residentie en met verschillende leden van staats- en vertegenwoordigende lichamen, o.a. met staats raad prof. Oppenheim, prof. Drucker en wethouder De Wilde. Het diplomatieke korps was dit jaar bijna geheel volledig aanwezig. De eenige gezant, die niet in kostuum, doch in zwarten rok was verschenen, was de gezant van Zwitserland het hoofd en de leden der Amerikaansche legatie droegen voor het eerst gala-ambtsgewaad, echter zonder decoratiën. Assistent en koelie. Enkele dagen geleden, meldt de Sumatra Post van 13 December, deed zich op de onderneming Bandar Chalippa van de Deli- Mjj. een koelie kwestie voor, waarvan wij de volgende lezing vernamen. De heer Clausing, assistent op die onderneming, kwam des morgens een koelje tegen, die niet aan zijn werk was gegaan. Hij gelastte den koelie zijn werk te gaan opzoeken, daarbij een be weging met zijn stok makende, zonder echter den koelie aan te raken. Deze beantwoordde de order door den assistent met zijn parang te bedreigen. De assistent ging daarop naar huis om veiligheidshalve zijn revolver te halen en vond, terugkomende, den koelie nog op dezelfde plaats. Deze dreigde opnieuw met zjjn parang, waarop de assistent met zijn revolver op den koelie schoot, waarbij het wapen echter tot eenige malen toe ketste. Een toegeschotene maakte daarop met een stokslag den koelie onschadelijk. Weer een moord. Een Bengaleesche oppasser der onderneming Soengei Roean (Deli), die twee weggeloopen Javaansche koelies wilde vatten, is door dezen overhoop gestoken. De daders zijn nog niet gevat. In een later bericht leest men, dat de daders gearresteerd zijn en dat gebleken is, dat slechts één der misdadigers een gedroste dwang arbeider is. Ongeregeldheden op Donatio. De resident van Menado heeft den 12den December geseindIn den nacht van 3 op 4 December werd ter hoofdplaats Paloe het huis van den zelfbestuurder door kwaad willigen in brand gestoken. De oudste zoon van den zelfbestuurder werd vermoord, de dochter licht gewondinwonende kinderen werden eveneens gewond. De daders worden opgespoord. Bij Kon. besl. van 6 dezer is aan den heer A. R. van Loon c. i., ingenieur 2de klasse van den Rijkswaterstaat, te Ter Neuzen, verlof verleend tot bet aannemen van het ordeteeken van ridder van de Kroonorde van België, hem door den Koning der Belgen geschonken. Baandjjk, 7 Jan. Hedenavond hield de vereeniging Draagt elkanders lasten* hare jaarvergadering. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat was ontvangen aan contribntien, inleg door nieuwe leden, donateurs, boeten wegens verzuimde vergaderingen, bij geschreven rente enz. f 108.39, terwijl was geluk, dat zijne woorden in baar wekten, zweeg zemaar slechts even toen rees de gedaante van zyn vader gebiedend tusschen hem en haar op en scheidde hen vaneen. Ze klemde haar handen nog stijver ineen en zei duidelijk en kalm Je weet niet, wat je zegt, Jozef Ebrler ik ben arm en het is je niet onbekend, wat de menschen van ons denken. Hoe zou ik in jullie huis passen „Ik heb je zoo lief, Ini, zoo innig lief! Wat vraag ik naar bet gebabbel van de menschen, als je de mijne wilt worden „Toch kan er niets van komen Ik wil je gelooven dat je het ernstig meentmaar je vader zon nimmer zijn toestemming geven." „Ik ben sterk en heb het een en ander geleerdben ik niet mans genoeg om ons beiden te onderhouden, al zou mijn vader niet willen toestemmen Maar bij zal het wel doen, dat weet ik 1" Zij schudde treurig het hoofd en sprak toen „Dan ken ik hem beter dan jij. Als je vader zich eenmaal iets in het hoofd heeft gezet, dan blijft bjj daarbij. En denk je," vervolgde ze met toenemende aandoening, „denk je, dat ik niet gehoord heb, welk een liefdeloos oordeel hij velt over mij en mijne moeder denk je, dat hjj my het verwijt zou sparen, dat ik hem het hart van zijn eenigen zoon had ontvreemd om der wille uitgegeven aan bode- en keurloonen, inenting der varkens tegen de vlekziekte enz. 19,60, zoodat er een goed slot was van 88,79, met het goed slot der vorige rekening ad. 244,77, totaal 333,56, waarvan f 278.29 is belegd bij de rijkspostspaarbank en het overige 'als kasgeld berust bij den penningmeester. Besloten werd de uitkeering over het jaar 1911 te bepalen op f 0,40 per Kg. en 'de toetreding voor nieuwe leden open te stellen tegen betaling van f 1,De inenting der verzekerde dieren tegen vlekziekte zal in de maand Mei plaats hebben. Nadat de aftredende secretaris, penningmee ster en bode niet bijna algemeene stemmeu waren herkozen, werd hun door den voorzitter namens de leden hulde gebracht voor de kranige wijze waarop ieder hnnner zijn functie had vervuld. De vergadering was zeer goed bezocht. De »Sp< orwegonderneming Mechelen Ter Neuzen« ontving over de maand Augus tus 1910 ƒ90.718.30 tegen ƒ86.791.32 over die maand in 1909. Van af 1 Januari tot en met ultimo Augustus 1910 was de ontvangst ƒ641.467.38 tegen j 635.331.46 over hetzelf de tijdvak van het vorige jaar. De ontvangst per dagkilometer bedroeg over dat tijdvak iö 1910 38,82 tegen ƒ38.45 in 1909. Axel. Op de alhier gehouden markt van Zeeuwsch-Belgische paarden waren 62 stuks aangebracht. Vele Belgische kooplieden waren aznwezig. Zestien stuk werden er verkocht. Prijzen werden besteed van 1200 tot 1400 frs. Acht prijzen ieder groot f 5 werden ver deeld als volgt aan de heeren B. Ci Ysebaert en C. Dieleman Wz. te Axel ieder 2 prijzen en F. van Hoeve, P. Dekker Fz., P. de Bruijne Mz., allen te Axel en J. de Smet te Hul^t ieder 1 prijs. In een Zaterdag te Axel gehouden ver gadering van de »0. Z. VI. Concours-Hippique- vereeniging« werd door de commissie, belast met de vorming van een groote fokvereens- ging van paarden uit drie in die stieek bes-, staande vereeniging zoo mogelijk in aanfluiting met andere zusterverenigingen in Zeeland, verslag uitgebracht van haar onderzoek. Besloten werd op den ingeslagen weg voort te gaan. Plannen werden beraamd om een groot stuk land, men sprak van 10 gemeten, aan te koopen, en daarop reusachtige stallen te bou wen, waarvan reeds teekeningen ter vergade ring lagen. Voor een en ander zou een kapitaal bijeen gebracht worden van f 30.000 in aandeelen van f 100.geheel op coöperatieven grond slag. Ziainslag. Zaterdag werd alhier aanbesteed het bouwen van een woonhuis en schuur voor den heer F. Hamelink. De inschrijviugen waren: voor timmerwerk D. Galle voorf640, J. Kajjser voor f 625, K. Dieleman voor f 601 Gebr. Stoffels voor f 599, C. H. H. Wisse voor f 591 en J. Wisse voor f 580. Metselwerk H. P. Lensen voor f 929, L. de Visser voor f860, J. van de Velde voor f 832 en J. H. Houg voor f 760. Aan de laagste inschrijvers werd het werk gegund. Omtrent den brand, die in den nacht van Vrjjdag op Zaterdag woedde op de hoeve van den landbouwer W. Dekker in den Kanaak polder en waarvan in ons vorig nommer reeds melding is gemaakt, meldt men nader Te ongeveer twaalf uur werd de branÜ ontdekt en spoedig was de brandweer ter van zijn geld, zou hy zeggen Neen, Jozefj, ga jij jouw weg en laat mij den myoeo gaaity zooals tot hiertoede klove is te diep tussehep den zoon van den trotschen Ehrler en bef: kind van Overstelpt van smart greep ze zonder haar zin te voltooien, met de hand naar haar hart. Doch dieper boog hij zich over haar en zijn gansehe innige, vurige liefde lag in zijn woorden, toen hij zacht, zooals men tot een zieke spreekt, zeide i „Kiud, kind, zoo jong en zoo onbillijkl! Vroegtijdig leed heeft je verbitterd. Maar ik geef je zoo gemakkelijk niet op. Ik heb je liefgehad, toen je nog een klein meisje was, Ini, en ik een jongen, en onbewust heb ik al die jaren het beeld van de kleine Irti in mijn hart bewaard. En sedert het daar nu weer leeft, sedert het uur, dat het weer ontwaakt is, weetik, dat ik geen rust of duur heb, vóór jij mij toebehoort! - Ini, lieveling, ik vraag nog eensWil je myn vrouw worden „Neen Koud en liefdeloos kwam het uit Ini's samengeperste lippen. c „Bedenk, Ini, je ontneemt me alles; levens vreugde, vertrouwen in de toekomst, alles gaat voor me verloren, als ik jou verlies," smeekte hy met nog meer aandrang. „Je kunt me niet verliezen, want je hebt me nooit gehad," klonk het terug. plaatse. De schuur, waar het vnur door tot nog toe onbekende oorzaak ontstaan was, kon echter niet meer behouden worden evenmin als de er zich in bevindende zeven koeien en twee paarden. Door dat een brandspuitgast een staldeur opentrapte kwam een der koeien naar buiten rennen, doch het dier was reeds zoodanig gebrand dat het weldra den geest gaf. Het woonhuis, ongeveer drie meter van de schuur staande, dat reeds vlam had gevat, kon behouden worden. Het verbrandde is bij twee maatschappijen verzekerd voor f 6500, wat niet te hoog is, wijl de schuur gevuld was met groenten, granen en erwten. Twee brandweermannen hebben zich bij het blusschingswerk erg bezeerd en zijn onder geneeskundige behandeling. Tot ambtenaar ter secretarie te Zand- voort is beuoemd de heer A. de Ri]cke, vroeger als zoodapig werkzaam ter gemeentesecretarie van Hontenisse. Verplaatst zijn o.a. de volgende kom miezen hij 's rijks directie belastingen: J. J. Tholenaar van Koewacht naar Ossendrecht, J. F. Amelunxen van Nieuw Namen naar Koe wacht, H. H. Theijssen van Werkendam naar Nieuw Namen. Ingetrokken is de verplaatsing van J. Fossen van Sluis naar Kaatsheuvel en H. H. Theijssen van Werkendam naar Sluis. Jachtongoluk te Zaamslag. Gisterenmiddag tegen den avond had te Zaamslag een treurig ongeluk plaats. De heer P. J. Wortman, burgemeester van Zaamslag, was met dhr. J. Geelhoedt op jacht. Nadat zij een geruimen tijd zich verdekt hadden opgesteld om vogels te schieten, be sloten zij maar te eindigen. De heer Wort man riep aan dhr. Geelhoedt, die een eind verder zat»Laat ons maar naar huis gaan, want ze komen dezen keer toch niet«, wat deze goed vond. Even daarna viel er een schot, waarop Geelhoedt riepheb je nog wat. Maar er volgde geen antwoord. Toen Geelhoedt bij de Burgemeester kwam, lag deze tegen den grond en had de volle lading van het schot in 't hoofd gekregen. De dood volgde bijna onmiddelijk. Het geweer was met de riem verward aan een paal met prikkeldraad, en daardoor was dit noodlottig schot gevallen. Geneeskundige hulp kon niets meer baten. Het geheele dorp is onder den indruk van dit treurig ongeval. 's-Gravenhage. Het ontwerp tot wijziging van de militiewet, wat vóórbereid was door minister Cool en in hoofdzaak overgenomen door minister Colijn heeft het betreffende departement verlaten en is aan H. M. de Koningin aangeboden. Santander, 10 Jan. Door een aardschui- ving bij Castrondigues werden een aantal werklieden bedolven er zijn 40 dooden en 5 gewonden. In een landverhuizerslogement te Rot terdam is een 18-jarige Galiciër aangehouden, die verdacht wordt in zjjn vaderland doodslag gepleegd te hebben. In afwachting zijner uitlevering is hij in het huis van bewaring opgenomen. In den schat van een kerk bij Limoges, na den inventaris toevertrouwd ann den maire, bevond zich een heiligenbeeldje uit de Xle eeuw, van onschatbare kunstwaarde, naar 't schijnt. De maire nu dacht dat men het even goed met een kopy kon stellen als met het oorspronkelijke en hij liet door een artist een beeldje namaken, sloot de kopy in de brand kast on trok met het oorspronkelijke naar Brussel, waar hij het verkocht voor 14.000 fr. Dezer dagen echter was het 't feest van dien heilige en men had het beeld in de kerk noo- dig. Toen bemerkte men echter slechts een kopy te bezitten. De maire is aangehouden en heeft alles bekend. De politiecommissaris van Limoges is nu te Brussel, om het beeldje op te zoeken. „Heb je me dan nooit een beetje lief ge had Het scheen, als kon ze hem op leze vraag geen antwoord geven. Haar geheele hart klop te voor hem en hare lippen wilden overvloei en en hem alle9 bekennen doch plotseling hoorde ze weer waarschuwend die stem in haar binnenste: Wees sterk, je hebt geen recht hem aan zyne ouders te ontrooven en „Neen" sprak ze, bijna toonloos, en haar hart dreigde daarby te breken. „Mag ik dan in het geheel geen hoop koeste ren „Nooit „Is dat je laatste woord (Wordt vervolgd.) De door brand gedeeltelijk vernielde sociëteit van het Leidsch Studentenkorps wordt 1 Februari, of althans vóór den dies natalis, weer geopend. In de conversatiezsal is een brandvrije vloer van gewapend beton gelegd. Sedert 13 December wordt een 27-jarig heer uit Haarlem vermist. Hij begaf zich toen voor zaken naar Rotterdam en na dien tijd geeft men niets meer van hem vernomen. Te Amsterdam is op straat een meisje door een machinist der Kon. Marine met een mes in den rug gestoken. De wond was niet ernstig. De dader gaf zich zei ven in arrest. Een liefdeshistorie schijnt de oorzaak te zijn. Zondag werd bij het avond-appèl in het Rijkskrankzinnigengesticht te Medemblik een verpleegde vermist. Waarschijnlijk heeft hij zich 's middags tusschen 4 en 5 uur uit de voeten gemaakt. Ileete dranken en spijzen. Iu vele huisgezinnen is het gebruikelijk in de koude, vochtige dagen van herfst en winter, heete dranken eu spijzen op tafel te zetten. Vele menschen zijn ware vuurvreters. De spijzen kunnen niet heet genoeg zijn, de soep, de koffie of de thee willen zij slechts dampend gebruiken. Ouder deze brutale mishandeling lijden de slijmvliezen van het spijsverteerings- kanaal, die op zulke sterke temperatuur- prikkel8 niet ingericht zjjn zij zijn voor hun tjjd verbruikt. Vooral voor kinderen zijn heete spijzen en dranken een groot gevaar. Het heete voedsel beschadigd de teedere slokdarm en halsorganen, verlamt de werkzaamheid der slijmvliezen en bereidt daardoor allerlei ziekten, catarrh, influenza eu dipheritis voor. Ook ligt hierin een der hoofdoorzaken van de in zoo erge mate toenemende kankerziekten in den tong, de slokdarm en den maag. Het gezochte li«l van het Trio. De vorige week is te Rotterdam in een ledig staand huis in de Wijde Marktsteeg aange houden een man, die zich H. Jansen noemde. In vereeniging met anderen had hij zich daar toegang verschaft. In zijn bezit werden pa pieren gevonden, staande ten name van H. Jansen. Thans is in het huis van bewaring, waar hij gedetineerd werd, gebleken dat zijn ware naam is W. J. Roosaan een vroeger van hem in de gevangenis genomen photo is hij herkend. Ook bekende hij, inderdaad W. J. Roos te zijn, die ongeveer een half jaar tever geefs door de justitie en politie werd gezocht en wel sedert hij uit het krankzinnigengesticht te Gastricum is ontvlucht, medenemende een flets en eenig geld van den directeur. In de Slachtstraat zijn zijn echte papieren en eenige hem toehehoorende goederen ten huize van vrouw H. in beslag genomen. Zooals men weet, maakte Roos deel uit van het »Trio«, dat in December 1907 zooveel van zich deed spreken te Amsterdam. De aardbeving in Toerkestan. Volgens de jongste berichten z. n tengevolge van de aardbeving 700 gezinnen dakloos. De menschen hebben een toevlucht gezocht in scholen en kerken en kampeeren gedeeltelijk in het vrije veld, hoewel het zeer koud is. Uit Presjewals wordt gemeld dat de aard beving daar niet zoo veel schade heeft aan gericht, maar dat op den weg door het ge bergte, die naar genoemde plaats leidt, veel menschen zijn omgekomen doordat ze in af gronden zijn gestort. Overal hebben zich aardspleten gevormd en hier en daar zijn groote rotsbrokken van de bergen komen vallen. Uitbarsting van haat. In de impasse d'Oran te Parijs woont sinds eenige maanden een Russisch kleedermaker en in hetzelfde huis hadden ook twee zjjner iand- genooten, de gebroeders Krosjenofsz, hunne tenten opgeslagen. De beide broeders haatten den kleedermaker, om de een of andere tot dusver onbekende reden met een bitteren haat. Toen nu Donder dag de kleedermakersvrouw over de binnen plaats van het huis ging, riepen de broeders haar in het Russisch toe, dat zij haar en haar man zouden dooden en ~namen daarbij zulk een dreigende houding aan, dat de vrouw doodelijk verschrikt haren man te hulp riep. Deze kwam ijlings naar beneden maar had nauwelijks de binnenplaats betreden of een der gebroeders loste een reeks revolverschoten op hem. Zwaar getroffen zakte de kleedermaker ineen. De aanvallers gingen daarop het huis binnen, maar kwamen eenige oogenblikken daarna terug, gewapend met knuppels, waarmede zij den gewonde te lijf gingen. Op het geschreeuw van de kleedermakersvrouw kwamen buren toesnellen, wien het gelukte twee der Russen te overmannen, terwijl de dader vluchtte. Een der afgeschoten kogels was door het v enster in een kamer op de laagste verdieping gegaan en terechtgekomen in deu munr van een slaapkamer, slechts enkele centimeters boven een wiegje, waarin een kind van dria jaren lag te slapen.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 2