gen nieuwtje. JYiilitkwet en Kustverdediging. UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Uit de rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar van de vereeniging »Eigen Hulp*, onderling verzekeringsfonds van varkens tegen steifte, bleek, dat was uitgegeven f 134,88, waaronder f 103 voor vergoeding wegens afgemaakte varkens. De ontvangsten hadden bedragen aan contributiën, verkochte varkens en d onateursgelden f 240,05, zoodat er een goed slot was van f 105,16. op dien avond alleen, dicht bij de denr. Daar zag ze, dat Veri Haller, die daar ginder met een paar meisjes had staan praten, zich om keerde en naar haar toekwam. Een oogen- blik stond ze besluiteloos of za door de denr zon wegsluipen of hem afwachten. Doch voor het eersta was het al te laat, hjj stond voor baar. Daar hoorde ze naast zich een welbekende stem, die vroeg „Ini, wil je met me dansen Hoe vreemd, dat de familaire toon haar bjj dezen niet hinderdeNeen, hjj kwam op dit oogenblik als een reddende engel, want met den ander te dansen, dien ze haatte en verachtte, was haar onmogelijk, en toch voor aller oogen hem af te wjjzen, zon een beleediging zijn, die ze nauwelijks had durven wagen tegenover zoo'n gevaarlijk persoon. Toen dus Jozef tusschenbeide trad, keerde ze zich snel naar hem toe. Een verrader lijke blos steeg op in baar wangen en in haar woorden lag te duidelijk een gevoel van op luchting na een oogenblik van benauwdheid, toen ze zich met een: „Ja, heel graag", door hem liet wegleiden, dan dat Veri's jaloersch- heid en toorn niet zouden zijn gaande gemaakt. Een oogenblik stond hjj als vastgenageld en staard6 de twee na, terwijl ze arm in arm zoo luchtig door de zaal vlogen. Toen siste hij zacht door zjjn opeengeklemde tan den. (Wordt vervolgd.) In het afgeloopen jaar hadden 6 leden ont slag genomen en waren 6 nieuwe toegetieden, zoodat het ledental gelijk was gebleven. richtingen ontwikkelde Er is reeds, van Roomsche zpde, op gewezen dat het aantal katholieke studeerenden verhoudingsgewijs zeer gering is. Kan dat niet het gevolg zijn van een meer algemeen verschijnsel, waar van wij thans een anderen kant hebben doen zien De vraag wordt aan de ijverige statistici ter overweging aanbevolen. In de jubelzangen voor Colijn hooren wij ook een klein scherzo. »De Standaard* schrijft Ook voor het Kabinet is zijn optreden bp Oorlog winste. Voor eenVrijzinnig democraat brengt het een beslist Anti revolutionair in de plaats, zoodat de ho- mogeneïteit van het Kabinet er door wordt verstrekt. Generaat Cool heeft zeker zijn aanmelding als lid van den Vrpz.-Dem. Bond bij vergis sing gezonden naar den voorzitter van het Centraal-Comité der anti-revolutionaire partij. Of zou hij, door het laatste begrootingsdebat bekeerd, eerst dezer dagen bij onze garde hebben dienst genomen Vraagt >Land en Volk*. De Hoefijzer-correspondent van het Hbld. meldt Wjj meenen met stelligheid te kunnen berichten, dat het optreden van den nieuwen Minister van Oorlog noch aan het tijdstip van indiening der Militiewetswijziging, noch in den inhoud van dat ontwerp, voor zoover deze laatste door Minister Cool reeds was bekend gemaakt, beduidende verandering zal brengen. Wat het tijdstip van indiening betreft, valt op te merken, dat het ontwerp nog wel niet, zooals van elders is bericht, naar den Raad van State is verzonden, maar dat dit toch eerstdaags is te wachten, zoodat Minister Cool's vertrouwen, dat het ontwerp de Tweede Kamer zou bereiken, voor dat deze het Kustverdedigings-Ontwerp in be handeling gaat nemen, ook onder zijn op volger kan worden uitgesproken. En wat de essentialia van den inhoud belangt, ook deze zullen door zijn opvolger worden ge handhaafd, met name de contingents-ver- hooging, de verdeeling van de infanterie in veld- en vesting infanterie (in verhouding van 4/b en 1/s) en de oprichting van een corps militaire werkers. Ten aanzien van het Kustverdedigings- ontwerp, hebben wij zeer goede redenen, om aan te nemen dat de regeering, die zich in haar geheel verantwoordelijk stelt voor dit ontwerp, geen nieuw lid in haar midden zou hebben opgenomen, indien dat nieuwe lid op dit belangrijke punt van regeeringsbeleid in deze niet met de andere Ministers homogeen ware geweest. Zoodat ook in dit opzicht nu de ministerwisseling geen verandering of ver traging zal brengen. Wegens het door vertrek naar elders be danken van den heer W. Röth als secretaris - penningmeester, werd benoemd de heei P. Dees, De loop der bevolking in de gemeente Ter Neuzen over 1910 was als volgt mann. vr. totaal Geboorten126 135 261 Gevestigd198 218 416 "677 Overleden49 45 94 Vertrokken362 329 691 "785 Bevolking op 31 Dec. 1909 4582 4747 9329 31 1910 4495 4726 9221 alzoo verminderd met 87 21 108 Er werden voltrokken 55 huwelijken, als tusschen jongmans en jongedochters 52 weduw naars en jongedochters 2 weduwnaars en weduwen 1. Onder de als levenloos aangegeven kinderen waren 5 m. en 3 vr. Gisterenavond ongeveer ll'/a urei wa^ een felle brand alhier zichtbaar in de richting Sluiskil Sas van Gent- Woensdagmorgen heel vroeg is alhier een gedeelte van de nieuwe loskade met onge veer 800 ton ruwpzer in het kanaal geschoven. Op de kade was ongeveer 1200 ton ruwpzer opgestapeld, dit zware gewicht heeft de kanaal dijk niet kunnen houden, waardoor de dam planken het begaven en met een gedeelte van het steiger, in het kanaal is terecht gekomen. Een varensgezel die op weg naar zijn schip was en van die verzakking niets wist, viel een oogenblik later door het duister misleid daardoor te water, maar werd gelukkig door den knecht van een aldaar liggend rijnschip gered. Axel. De loop der bevolking in deze ge meente over 1910 was als volgt Geboren 79 m., 83 vr., totaal 162. Gevestigd 111 m., 90 vr., tutaal 201. Overleden 28 m., 33 vr., totaal 61. Vertrokken 123 m., 110 vr., totaal 233. m. vr. totaal. Bevolking op 31 Dec. 1909 2476 2470 4946 1910 2515 2500 5015 alzoo vermeerderd met 69 personen. Voltrokken huwelijken 34. Levenloos aangegeven 1 m., 2 vr. Erkenningen 3 m., en 1 vr. Hoek. De loop der bevolking in deze ge meente over 1910 was als volgt: Geboren 43 m., 32 vr., totaal 75. Gevestigd 38 ra., 38 vr., totaal 76. Overleden 15 m., 15 vr., totaal 30. Vertrokken 88 m., 81 vr., totaal 169. Bevolking op 31 Dec. 1909 1326 in., 1333 vr., totaal 2659. Bevolking op 31 Dec. 1910 1304 m., 1307 vr., totaal 2611. Alzoo vermindert met 48 personen. Levenloos aangegeven 2 m., 1 vr., Onwettig geboren 1 m., 1 vr. Voltrokken huweljjken 12. Zaamslag. De loop der bevolking in deze gemeente over 1910 was als volgt Geboren 62 m., 44 vr., totaal 106. Gevestigd 56 m., 46 vr., totaal 102. Overleden 22 m., 22 vr., totaal 44. Vertrokken 96 m., 76 vr., totaal 127. m. vr. totaal. Bevolking op 1 Jan. 1910 1724 1724 3434 1911 1710 1716 3426 Alzoo verminderd met 8 personen. Er werden 22 huwelijken gesloten. Levenloos aangegeven 2 m., en 1 vr. Van de overledenen waren gehuwd 4 m., 6 vr. Ongehuwd 9 m., 11 vr. In weduwenstaat 9 m., 5 vr. Op Nieuwjaarsavond werd te Sas van Gent, bjj afwezigheid der bewoners, bij den chef der meelfabriek ingebroken. Waarschijn lijk hebben de dief of dieven zich toegang verschaft door het kelderraam en hebben zich met hun buit langs de achterdeur verwijderd. Op het erf van een buurman vond men een gouden horloge, dat waarschijnlijk in de vlucht door de dieven is verloren. Omtrent het in den nacht van Maandag op Dinsdag te Hulst voorgevallene men zie ons nommer van Woensdag schrijft men nader. De verslagene Van Overmeire had in den vooravond twist gehad met zekere S. Dit is evenwel bij twist gebleven. Daarop is hij, in gazelschap van anderen, de stad ingegaan, doch al heel spoedig daarna weer teruggekeerd naar het station. Wat er verder met hem ge beurd is, en wie hem de bewuste steken heeft toegebracht is nog een raadsel. De verslagene werd door A. Boonen 's nachts te half twee op straat gevonden. Deze heeft hem naar huis gebracht en van het gebeurde direct aangifte bij de politie gedaan. Alle nasporingen bleven evenwel tot dus verre vruchteloos. De ontboden geneesheer verklaarde dat de wond onder den arm, ter heogte van de borstslagader met .een dolkmes moet zijn toegebracht. De toestand van den aangevallene is iets beter. Nu zoo schrijft men uit Hontenisse Ged. Staten eindelijk hebben toegegeven in eene verhardingsbreedte van 2.75 M., zal de grindbaan in den weg over den Hoefkeosdijk worden vervangen door een keibaan en dit werk weldra worden aanbesteed. Het verschil met Ged. Staten zat hem hierin, dat dit college de verhardingsbreedte, thans 3.10 M., niet verder dan tot 3 M. wilde ver smald zien en de gemeenteraad om de kosten een breede van 2.75 M. koos. In den nacht van Woensdag op Donder dag zijn te Boschkappelle bij den heer L. wonende in de kom der gemeente, de kip pen uit het hok gehaald een heeft men er laten zitten. In denzelfden nacht heeft men ook bij den heer F., wonende in de kom van het aan grenzend Stoppeldijk, de kippen gekaapt, zoo dat mogelijk dezelfde dief of dieven aan het werk zijn geweest. In de laatste gemeente was de dief wat slordig, ten minste hij verloor een kip op korten afstand van den heer F. De arbeider V. aldaar werd, eenige weken geleden, door een koe op een voet getrapt, waardoor toen echter weinig of geen letsel aan dit lichaamsdeel was te bespeuren, en geen ongemak werd veroorzaakt. Deze week werd de voet zeer pijnlijk, en was niet meer te gebruiken de ontboden geneesheer verklaarde, dat het een ernstig geval was. Tot burgemeester van Boskoop is be noemd de beer P. H. G. Montenberg met eervol ontslag als burgemeester van Breskens. Te Sluis werd in het afgeloopen jaar het stadhuis en de oudheidskamer door 5992 personen bezocht. In Zeeland kwamen in de week van 28 Dec. tot en met 3 Jan. 16 gevallen van besmettelijke ziekten voor, n. 1. 7 van roodvonk en 9 van diphitheritis. Van roodvonk kwamen 2 gevallen te Kruiniugen, 2 te Scherpenisse, 2 te Stavenisse en 1 te Vlissingen voor. Van dipheteritis 1 te Goes, 2 te St. Jansteen, 1 te Middelburg, 2 te Westkapelle en 3 te Zierik- zee. Tot lid van de Prov. Staten voor het district Goes in de vacature ontstaan door de benoeming van den heer mr. C. Lucasse tot lid van de Eerste Kamer is Woensdag gekozen de heer W. Kabebeeke (lib.) met 3637 stemmen. Op den beer J. Steketee (antirev.) waren 3493 stemmee uitgebracht. De liberalen winnen bierdoor een zetel en de heer Kakebeeke, die in Juni 1.1. bij de periodieke verkiezingen niet werd herkozen, zag zijn mandaat weder vernieuwd. De Prov. Staten bestaan thans uit 19 anti- revolutionnairen, 16 liberalen en 7 katholieken. Bg Kon. Besl. van 4 dezer is, met in gang van 1 Maart, aan den ingenieur van den Rpkswaterstaat der 1ste klasse met den titel van hoofdingenteur (met verlof) J. Nelemans, te Delft, op zpn verzoek, eervol ontslag als zoodanig verleend. Dinsdag stonden voor de rechtbank te Middelburg een drietal Belgen terecht n.l. een vader met zpn beide zonen, allen huisvader van twee en meer kinderen, ieder beklaagd van frauduleuzen invoer van ongeveer negeD, zegge negen, kilogram suiker, ter waarde van ongeveer tachtig Hollandsche centen. Allen werden den lOen December j.l. voor genoemd feit gearresteerd en overgebracht naar het huis van bewaring te Middelburg om aldaar den tijd af te wachten, waarop het heeren magi straten zonde goeddunken hunne zaak te be rechten. Dit geschiedde heden, den derden Januari 1911. Een kleine maand dus heeft men de verdachten voor dat zoo luttele feit onder wie weet welke benarde omstandigheden door hen bedreven, in voorarrest gehouden, heeft men hunne vrouwen en kinderen van kostwinner en vader beroofd. Arme huismoeders, arme kleinen, die door het op sommige punten nog zoo onbegrppelpk geregeld strafrecht, wie weet welke armoede en ontberingen moesten lijden. De rpksadvocaat eischte tegen ieder der be klaagden f50 boete, terwpl de ambtenaar van het O. M. vorderde, dat deze boete bp niet- betaling zal worden veranderd in 10 dagen hechtenis. De rechtbank, direct uitspraak doende, veroordeelde ieder tot een week ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest en gelastte hunne onmiddelpke invrijheidsitelling. De drie mannen worden thans door tusschen- komst van de Middelburgsche politie over de grenzen gebracht. stond terzake van eedsweigering. De recht bank te H arlern hud beklaagde van rechtsver volging ontslagen, de Honge Raad verwees in cassatie naar het Arnbemsche Hof. In zpn arrest overwoog het Hof, dat om trent de bewering van den beklaagde en zpn verdediger, dat de beklaagde niet kan geacht worden tot de R.K. kerk te behooren en zijn vrpheid moet behouden om, tot een kerk be- boorende, daarvoor te allen tijde te bedanken dat volgens onze tegenwoordige staatsorde, die geen Staatskerk meer kent, de verschil lende kerkgenootschappen aan het gewone bur gerrecht onderworpen zpn en ieder vrp is al dan niet er toe te behooren of zijn lidmaatschap ervan op te zeggen, zoodat de leer der kerk op dit punt door den rechter niet kan worden gedeeld, doch evenmin kan worden aangenomen, dat men uit de kerk treedt door het niet meer aanhangen van hare leerstellingen, maar daartoe een uitdrukkelijke en ernstige wilsverklaring uoodig is aan de bestuurders der kerk, en dat als zoodanig niet kan gelden een verklaring, die de vrouw van beklaagde, volgens zijn be wering had afgelegd, aan een geestelpke der Ri omsche kerk, bij gelegenheid dat deze gees telpke hena in hun woning kwam bezoeken; dat verder wordt aangenomen, dat beklaagde dus behoort tot de Roomsch Kath. kerk, deze kerk het afleggen van den eed in den gewonen vorm niet vei biedt, en waar de wet den getuige verplicht den eed af te leggen, naar de wijze zpner godsdienstige gezindheid, deze beklaagde die zulks weigerde, strafbaar is. Op deze gronden veroordeelde het Hof be klaagde tot 3 dagen gevangenisstraf. De advocaat-generaal had 14 dagen geëischt. Het gerechtshof te Arnhem deed heden uitspraak in de zaak van J. H., koetsier te Schoten bp Haarlem, die 22 December terecht- Zondag 8 Januari 1911. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 97a u- en Ilam- 2 u., Ds. A. Timmerman. Voorbereiding van het Avondmaal Sluiskil. Nam. 2 u. dhr. Tossen van Breda. Hulst. 10 uur Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9 uur en nam. uur 2 Ds. J. F. van Hulsteijn. Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 57a u-t dhr. Markusse van Meliskerke. Oud Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 li., 2 u. en 57a u-t leeskerk. Lokaal „Bben-IIaëzer" (Korkhoüaan) Ter Neuzen, 's Avonds 57a uur dhr. J. J. Kense. Twee chanteurs gearresteerd. In den laatsten tijd kwamen ons bp her haling brutale staaltjes van chantage ter oore. De groote moeilpkheid voor de politie is echter de chanteurs op heeterdaad te betrappen, en helaas hebben de daders nog te zeer vrp spel, omdat de slachtoffers meestal om de een of andere reden (schaamte of vrees) nalaten de hulp der politie in te roepen. Zoo kon het gebeuren, dat een eenvoudige werkman te Amsterdam in handen van twee chanteurs viel en meer dan honderd gulden afhandig gemaakt werd. Zp maakten gebruik van het feit, dat het slachtoffer drouken was en verweten hem in dien toestand onzedelpke handelingen te hebben gepleegd. De man verzekerde »niets uitgehaald* te hebben, maar kon i iet pertinent ontkennen. De chanteurs gaven voor >van de politie* te zpn, den andere bp het delict betrokkene te kennen en dreigden met het opmaken van proces-verbaal. Nu had het slachtoffer geen rust meer. Bp de eerste scène was zpn gouden horloge met ketting zoek geraakt. De twee zich noemende rechercheurs wisten het blijkbaar van bet dronken slachtoffer gerolde voorwerp terug te bezorgen tegen een belooning van f 25. En daarop zpn herhaalde afzetterpen gevolgd. Zoo heeft de man, onder de vrees voor een niet gepleegd feit geverbaliseerd en misschien veroordeeld te worden, maanden geleden, is er zelfs ziek van geweest. Ten einde raad en voor meer dan f 100 afgezet, heeft hp dezer dagen de rechtskundige hulp van mr. L. van Gigch Jr. ingeroepen. Deze wendde zich dadelpk tot de politie onder omstandige mededeeling van het gebeurde. Het slachtoffer maakte nu, in overleg met de politie, een afspraak met zpn belagers, die opnieuw geld geëischt hadden. Op den hoek van de Pontanusstraat en Commelinsstraat te Amsterdam zou Dinsdagmiddag de ontmoeting plaats hebben. De chanteurs waren inderdaad present en toen het slachtoffer bezwaren maakte tegen betaling, werd opnieuw met het proces-verbaal geschermd. Daarop betaalde de veel geplaagde. Een paar tellen later waren de kerels geknipt. Twee rechercheurs hadden zorg gedragen het gesprokene te kunnen hooren en de betaling te zien. Onder toeloop van nieuwsgierigen zpn de pseudo-politiemannen naar het politie bureau overgebracht, waar men een paar beruchte individuen in hen meent te herkennen.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 2