Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. „Graag op de Baantjes". DRANKWET. TE LAAT. No. 2131. Zaterdag 7 Januari 1911. 22e jaargang LEZER, FEÜILLETON. ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent by vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere No 15 ADVERTENTIEPRIJS: V an 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tariel. Orootere letters naar plaatsi uimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen. Deze Courant verscbynt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bjj den Uitgever M. DE JONGE, te T e r N e u z e n. zend ons de adressen van personen die naar Uw meening ons „Vrijzinnig Blad," krachtens hun beginsel, moeten steunen, en wij belasten ons gaarne met de toezending van eenige proef nummers. In een artikel na de Deputatenrede van den heer Kuyper, in 1909, hebben wij, schrijft de »N. R. Ct.,« met een woord, ontleend aan die rede, en een ander woord, overgenomen van een niet-onbekend Rotterdamsch raadslid, er de aandacht op gevestigd, dat de Roomschen vooral graag* op de .baantjes* zijn. Sedert wij dat neerschreven is in de katholieke pers een nieuwe rubniek geopend, waarmede van dag tot dag onze meening wordt bevestigd. De bekleeders van alle mogelijke publieke ambten in alle mogelijke windstreken des lands worden van katholieke zijde aan een onder zoek op kerkelijke gezindheid onderworpen, en dan verschijnen van de resultaten van dat onderzoek staatjes in de krant, steeds om te laten zien, dat de Roomschen méér zooals ons raadslid het zeide in de .baantjes* moeten komen. Van katholieke zijde maakt men n.l., naar het schijnt, aanspraak op even- Novelle van ernst zahn. 23) De danszaal was reeds tamelijk vol, toen Jozef, vergezeld van zyo vader en moeder, binnentrad. Op een kleine estrade aan het ééne einde van de zaal zat het muziekcorps, zes man sterk. De zaal zelf was aardig versierd. De Ebrlers namen plaats in de gelagkamer. Nog steeds kwamen er nieuwe gasten, en het was zes uur geworden toen een fanfare het teeken gaf tot de prüsuitdeeling. De president der schiet-vereeniging, een nog jonge man, wiens met knoopen van ge slepen bergkristal versierde buis, en horloge ketting, waaraan in zilver gevatte dierenpootjes hingen, hem duideljjk als jager kenmerkten, trad met den secretaris naar de tafels met prijzen toe. De namen der gelukkige winnaars werden luide afgero pen ec dan baalden ze hun prijs af. Voor da drie eersten speelde de muziek een levendige fanfare. Veri, die onmiddelijk na Jozef werd afge- veel percent van de .baantjes*, als de katho lieke bevolking van het Nederlandsche volk uitmaakt. Het .baantjes* bezetten wordt daar als een eenvoudig rekensommetje beschouwd, dat slechts eens om de tien jaren, na de al- gemeene volkstelling behoeft te worden herzien. Wij zouden geneigd zijn, aan de Roomsche pers haar genoegen te laten, zonder ons daarin te mengen, ware het niet, dat vele van die staatjes worden opgesierd met zinnetjes, waarin wij worden uitgenoodigd, nu toch eens te zeSSen wat wjj van die statistiekjes wel vinden. Ook de heer De Stuers, die in de Kamer het onderwerp met de hem eigene gratie besprak, mengde ons blad in debat. Daarom dus enkele woorden. In de eerste plaats dan de opmerking, dat wij de innerlijke waarde van die staatjes niet kunnen beoordeelen. Men is aan de Roomsche zijde gewoon, bij die statistiekjes de »half- sleetsche* katholieken zooats de heer De btuers hen betitelde dat zijn de katholieken, die niet aan de keur van de statistici voldoen, uit te schakelen. Daarbij is ons dezer dagen gebleken, dat de opgaven niet altijd met de noodige juistheid worden samengesteld, of wat ook mogelijk is dat het aantal »half- sleetschen* zeer omvangrjjk wordt genomen, en dat dan met de plaatsing van verbeteringen, die aangevraagd mochten worden, groote moei lijkheid wordt gemaakt. Ten slotte doen toch die staatjes ook op zich zelve weinig. Het is reeds herhaalde malen in het licht gesteld, dat ter beoordee ling van de innerlijke waarde van zulke stati stiekjes, men ook het aantal geschikte katho lieke sollicitanten zou moeten kennen. Nu zijn daaromtrent natuurlijk weinig of geen gegevens te verkrijgen. Maar eene enkele maal kan men toch wel eens eene aanwijzing ontvangen,waaruit een en ander kan worden afgeleid. Zoo hebben wij thans een vermoeden gekregen, dat de belangstelling, van roomsche zijde voor de publieke zaak aan den dag gelegd, lang niet evenredig is aan den lust voor de publieke .baaitjes*, doch wel veel eer in overeenstemming is met de plaats welke, vol gens de roomsche statistiekjes, aan de katho lieken ingeruimd zoude zijn. De vereeniging voor de staathuishoudkunde en de statistiek is, gelijk men weet, eene ver eeniging die zich bezig houdt met allerlei, bij voorkeur met de meest actueele onderwerpen, roepen, scheen zjjn goede luim weer geheel te hebben teruggekregen, hü keek althans zoó vrooljjk alsof zyn nederlaag van daar straks volstrekt geen booze hartstochten in hem had wakker geroepen. Even, toen Jozef zijn geschenk in ontvangst nam, flikkerden zyo zwarte oogen valsch en dreigend. Maar niemand had er op gelet en even snel als die uitdrukking op zjjn gelaat was gekomen, was zjj ook weer verdwenen. De prijsuitdeeling duurde een uur. Toen die voorbjj was, werd de zaol nog voller. Da jonge meisjes, die aan het dansen wenschten deel te nemen, traden in groepjes bjjeen en babbelden giebelend over hun dansers, die nog in de zaal verstrooid stonden. Om zeven uur begon de muziek haar vroolyke wasjes te doen hooren, en het duurde niet lang of er zwierden vele paartjes in de zaal rond. Jozef Ehrler stond alleen bjj den ingang van de zaal eu bleef naar het lustig gewoel staan kijken. Er lag eenige ontstemming in zijn trekken. Diegene, die hij verwacht had, die by overal zocht, was niet op het feest verschenen. Ini Berger was niet in do zaal aan wezig. De jonge man stond bjj het raam en keek, ondanks zjjn gelukkig schot, ontevreden naar de straat. Het was nog licht. Een laatste zonnestraal viel op de stoep van het hoofdgebouw daar- die de publieke belangstelling trekken. Daar wordt het eene jaar over een onderwerp van armenzorg gesproken het andere over invali- diteits- en ouderdomsverzorging, of over ziekteverzekering gehandelddaar worden vergaderingen gewijd aan de suikerconventie daar is de vrouwenarbeid aan discussie onder worpen daar zijn vergaderingen gehouden, waar is gediscussieerd over werkloosheid, stadsuitbreiding, middenstandscoöperatie, over de njjverheid op Java, en over onze handels politiek, over de straatbelasting, de bank wet, de regeling van het levensverzekeringsbedrijf, over bevordering van klein grondbezit, over spoorwegexploitatie, volkshuisvesting, het pachtcontract, gemeentefinanciën, enz. enz. kortom tal van de meest brandende vraag stukken op koloniaal, financieel, staatshuis- houdkundig, en sociaal gebied passeeren daar één voor één de revue, en men kan er de beste krachten des lands over van gedachten booren wisselen, nadat de discussiën in, meest uitnemende, praeadviezen voorbereid zijn. Het is dan ook eene bloeiende vereeniging, die door heel het land met honderden hare leden telt. De vereeniging wordt gevormd door vrij willige toetreding. Om er lid van te worden behoeft men niet door partijdige regeeringen of gemeenteraden te worden benoemd. Men behoeft, om er lid van te zijn, geen examens afgelegd of bijzondere bevoegdheden verworven te hebben. Op politieke of godsdienstige richting wordt niet gelet, leder is er welkom zij men liberaal of conservatief, sociaal-demo craat of bourgeois, anti-revolutionnair, roomsch katholiek, gegradueerd of niet gegradueerd, man of vrouw. Ieder is gerechtigd, er zjjne denkbeelden voor te dragen en te bepleiten, en voor zijne denkbeelden anderen te winnen. En wie daartoe den tijd of de gelegenheid mist, geniet evenzeer, daar hij de geschriften belangrijke geschriften veelal der vereeni ging, een stenografisch verslag van de ver gadering en daarenboven de veel te pas komende ofiicieele Jaarcijfers van het Rijk en zijne Koloniën tegen eene zeer matige contributie thuis gezonden krijgt. Het eenige wat daartoe noodig is, bestaat uit een klein beetje belangstelling in de publieke zaak, belangstelling in de onder werpen en aangelegenheden, die in de ver gadering worden ter sprake gebracht en in de uitgaven, die vanwege de vereeniging worden naast, en op ditzelfde oogenblik kwamen twee nieuw aangekomen den hoek om en beklom men de trap. Een aangename huivering liep Jozef door de leden. Het was Anton Mattmann met Ini Berger aan zijn zjjde. Er lag een glans over haar donker haar, toen ze de treden opging on een vrooljjk lachje speelde om hare lippen, klaarblijkelijk om een grap van Anton. HÜ had zün gansche overredingskunst moeten aanwenden om haar te bewegen, toch nog een paar uurtjes te komen dansen. Za was liever thuis gebleven, niet omdat ze niet graag danste of vrooiyk was, doch ze was heimelük bang voor de ontmoeting met twee jonge mannen. Den eenen, Veri, wenschte ze uit den weg te gaan, omdat eeu geheime angst haar steeds voor hem waarschuwde en den anderen meed ze, omdat ze het moest, omdat ze zich had voorgenomen, niet tusschen hem en zijn ouders te treden. Als ze aan Jozef Ehrler dacht, en dat gebeurde in den laatsten tijd dikwüls, dan drukte ze onwille keurig de hand op haar heftig kloppend hart en sprak steeds weer tot zichzelf: „het mag niet!' Ja, hoewel Jozef geen schrede nader aan zün doel meende gekomen te zijn, hoewel hü zijne vrüage voor hopeloos hield in het geheim, voor ieder verborgen, klopte dat hart, dat hü wenschte te winnen, toch voor hem alleen de sterke wil van het meisje ontzegde hem en haarzelve dit geluk. Een toegezonden. Daarbij moet dan zooveel initia tief komen, dat men het lidmaatschap der vereeniging aanvraagt, bij het bestuur of bij een lid, dat u als medelid voordragen wil. Waarlijk, dit is toch niet veel. Maar zie nu eens na, in Welke verhouding de Roomsche belangstelling tot die der niet- Roomschen staat. Wjj missen den tjjd en de middelen, om de heele ledenlijst, die ons dezer dagen in handen kwam, aan een onder zoek te onderwerpen, doch wjj hebben ons de moeite getroost de opgaven der leden flit die gemeenten, waar de vereeniging den meesten bijval vindt eens te schiften. En wat blijkt dan Dat te Amsterdam zijn 157 leden, waar onder niet meer dan 6 of 8 als men de sociaal-democraten Vliegen en Wibaut wil meerekenen, die echter wel door den heer De Stuers met de »halfsleetschen« zullen worden weggecijferd katholieken. 's-Gravenhage telt 185 leden. Daar zün dank zij de aanwezigheid van Kamerleden en ministers, betrekkelijk veel katholieke leden wel 13. Rotterdam heeft 67 leden en daaronder is 1 - zegge: één katholiek. Utrecht mag op 45 leden bogen, waarvan 4 katholiek zijn. Bij elkaar hebben wij hier dus reeds 454 leden, waarvan 24 katholieken, d. i. 5'/ pct. Wanneer het om de bezetting van publieke betrekkingen is te doen, maken de roomsche statistici gemeenlijk aanspraak op een aandeel, dat uiteenloopt tusschen de 35 en 45 pct. De publieke belangstelling, zooals die zich in onze ledenlijst uit, stjjgt niet hooger dan tot 5 7, pct. Nu zouden wij aan de katholieke statistici eens deze vraag willen stellenwanneer uwe staatjes niet gunstig uitvallen, is daarvoor dan niet nog wel eene andere verklaring mogelijk, dan protestantsche of liberale partijdigheid Het is bekend, dat een zeer groot gedeelte van den njj veren, handel- dnj venden middenstand uit de Roomsche gelederen wordt gerecruteerd. De midden standsbeweging vindt onder de katholieken y verigen steun en hare beste pleitbezorgers. Zou het nu niet kunnen zijn, dat het aantai door Roomschen bezette »baantjes« klein is, met zoozeer door de schuld van niet-Roomschen,' als wel omdat de Roomsche bevolking hare neiging en hare verlangens meer naar andere ontmoeting met Jozef vreesde Ini Berger büna nog meer dan een samenkomst met Veri. Alleen omdat èn baar moeder èn Anton er zoo sterk op aandrongen, had ze toegegeven den laatste naar het huis van zün vader te volgen. Dadelyk, in de gang werd ze stormachtig welkom gebeeten door eenige jonge meisjes, die haar ongaarne in haar midden hadden gemist. Dezen namen haar dan ook dadelük in beslag en namen haar met zich mee naar de dansende paren in de zaal. De tonen der muziek, het vroolyk gebabbel der meisjes, de ongedwongen vroolükheid bij alle aanwezigen lieten ook Ini niet koud. Hare oogen lachten, hare wangen kregen een lichten blos en zonnige onbezorgdheid sprak uit al haar trekken. Terwyl ze in Anton's armen de eerste wals deed, volgde menig bewonderende blik hare füne, slanke gestalte in het eenvoudige, donkere japonnetje. Twee uren waren als omgevlogen. Meer dan ééns bad ze als zoekend in de zaal rond gekeken. Jozef Ehrler had weinig gedanst. Meestal was by blüven staan bü de estrade van de muziek en telkens wanneer hare oogen e züne ontmoetten, trof haar een glanzende, vragende blikmet haar gedanst had hü nog d iet De mnziek had pauze gehad, nu begon ze juist weer opnieuw, Ini stond voor het eersf Wl DE ADMIMSTRATIE. Burgemeester en Wethouders yan TER NEUZEN brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij lien is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank van PIETER EDUARDUS DE COOKER, van beroep schoenmaker, wonende tp Ter Neuzen, voor het linkerlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 8 en gelogen aan het Kazerneplein. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is ge schied kan ieder tegen bet verleenen van het verlof schriftelijk hij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 6 Januari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 1