Vrijzinnig Niguws- on Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vla3nderen; Hienwjaar. HINDERWET. Bekendmaking. No. 2129. Maandag 2 Januari 1911. 22e jaar^n S LEZER, Hoofdelijken Omslag. UIT ONZE OMGEVING. Gemengde Berichten. Hoogwatergetij te Ter Meuzen. Burgerlijke Stand. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Deze Courant Terachjjnt Woensdag- en Zaterdagm orge 11 bjj den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. zend ons de adressen van personen die naar Uw meening ons „Vrijzinnig Blad," krachtens hun beginsel, moeten steunen, en wij belasten ons gaarne met de toezending van eenige proef nummers. DAGEN. Voorm. Nam. Jan. 2.48 3.5 3.23 3.40 3.59 4.17 4.37 4.58 5.19 5.43 6.6 6.32 7.- 7.30 ADVERTENTIEPRIJS: Van I tot en met 5 rebels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver hinderd tarief, Grootere letters naar plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen. 'i.- mnl - n DE ADMINISTRATIE. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896) maken bekend dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd oen verzoek van JORIS KOLIJN, metselaar, wonende te Ter Neuzen, om vergunning tot het op richten eener brood-, beschuit- en kleingoedbakkerij in het perceel plaatselijk gemerkt 2 en gelegen aan den Walgang, kadastraal sectie C no. 727 en dat op Maandag 9 Januari 1911, des namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadhuize dezer gemeente, ge- 'onheid zal worden gegeven om tegen het maken ^^jer inrichting bezwaren in te brengen en deze mon- ■preling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 26 December 1910, Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEIL Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. i N.B. Wij vestigen er de aandacht op, dat volgens I de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenden dat de leverin°- der geneesmiddelen enz., ten behoeve der armen, ge durende het eerste halfjaar 1911 is opgedragen aan den apotheker A. J. KLAASSEN alhier. Ter Neuzen, 29 December 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter kennis dat het 2e suppletoir kohier van don Hoofdelijken Omslag in deze gemeente, voor 1910 in afschrift, gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 31 December 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A, P. GEILL, Burgemeester W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. «Vooruit in den stroom van het leven, Trots stormen en trots geween Na rusteloos voortjagen, na aanhoudenden vaak moeilijken strijd om het bestaan, een oogenblik rust, eene korte stonde om achter ons te blikken oudejaarsavond. Straks zal opnieuw een jaar voorbij zijn, iets wat we weten, wat steeds zoo was en dat tocb altijd opnieuw treft, dat niet ophoudt met versche kracht te herinneren aan het vluchtige van ons bestaan. Als het klokgelui ter kerke geroepen heeft, dan zal ook straks de voorganger der ge meente zjjn onderwerp toepasselijk maken aan de algemeene gedachte, die het menschdom bij het einde des jaars beheerscht, de gedachte dei vergankelijkheid. En als het huisgezin om den ouderlijken haard vereenigd is, dan zal er eene ernstige, vaak weemoedige stemming heerschen. Dan wordt herinnerd aan wat in zoon jaar aan ons voorbijging. Want zoo'n tijdkring, die zoo uiterst kort lijkt, als we er op terugblikken, verbergt in zich een berg van vreugde en eene zee van smart. Moge al ieders aandeel van beide niet gelijk zijn, toch zal ieder zoo goed van het een als het ander iets vinden, dat hem aanbelangt. De oudejaarsavond is een dag van algemeene herinnering, waarop ieder wat te overdenken heeft. Wèl hem, die niet in volstrekte een zaamheid zijne herinneringen overpeinst, maar die harten vindt om ze aan toe te vertrouwen, die zich kunnen terugdenken in zijne gevoelens. De oudejaarsavond roept menschel jjke gevoelens wakker, brengt ook zachtheid bij onverschilligen, maakt dikwijls goed, wat in een jaar bedorven is,., vei zoent, wat gescheiden was. Daarom blijft die laatste, plechtige stonde des iaars ons lief. Als wij onze blikken terug laten gaan over het vervlogene jaar, dan vinden wij in grooten en in kleinen kring geluk en ongeluk, vreugde en smart. Waar zoo pas weder, als ieder jaar op nieuw, zoo treffelijk het vrede op aarde* heeft geklonken, daar stemmen ons somber, die krijgstoerustingen overal op aarde, daar denken wij aan die geruchten van dreigenden oorlog, aan voorteekenen van onmenschelijk wee. Maar goddank, het jaar is voorbijgegaan zonder algemeene, groote oorlogen, die wel gedreigd en ons verontrust hebben, maar toch weder, hopen wij voor immer, bezworen zijn. Opstanden, verandering van regeeringsvorm, ze doen ons zien, hoe het in vele lande woelde en gistte. Groote rampen bleven ook thans niet uit. Vulkanische uitbarstingen, aardbevingen, overstroomingen, mijnrampen, spoorwegonge lukken een lange lijst van groote onheilen ook thans. Maar daarbij ook voorbeelden van zelfopoffering en heldenmoed, die ons harte sneller doen kloppen. Met brandende belangstelling volgden we den vooruitgang op velerlei gebied. W at bracht ons niet de techniek. De be stuurbare luchtballons werden meer volmaakt en vooral de vliegmachines vierden ongedachte triomfen. Weergalooze vluchten getuigen van den moed harer beoefenaars. Maar schrikke lijk is ook het aantal offers in 1910 door de vliegkunst gevergd. Gaan we na, wat ons land opleverde, dan zien we, dat het ook zijn aandeel had in lief en leed, hef laatste nochtans niet in die mate als vele andere landen. De algemeene malaise maakte voor gunstiger toestand plaats. Op staatkundig gebied bleef een toestand van niet te miskennen lauwheid en onzeker heid heerschen. Jammer, dat we onze plaats niet kunnen noemen bij de algemeene verbetering, die op handels- en indrustriegebied in ons land plaats heeft. Hier bleef de malaise voortduren en meer dan één val van neringdoenden, meestal in het geheel niet door eigen schuld, wijst op den onbevredigenden toestand, die hier heerschte. Meei dan een gezin trok weg naar de Nieuwe wereld, in de hoop op beter bestaan dan hier. De werkeloosheid is groot. Moge een alge meene steun hulpe brengen, die zoozeer noodig is. De havenwerken vonden hunne oplossing nog niet. Eene H. B. S., eene behoefte voor deze streek, blijft tot de vrome wenschen be- hooren. De hope, dat eenige fabrieken werk zouden brengen aan velen en de draagkracht onzer gemeente zouden versterken, werd nog niet verwezenlijkt. Maar nu het is 1911. Een nieuwe tijd kring vangt aan. Laat opnieuw de geest over ons vaardig worden, laat nieuwe moed ons bezielen. Wjj hopen vurig, dat al die zaken, waar naar onze streek en onze plaats zoo lang begeerig uitzien, eindeljjk haar beslag zullen krijgen, dat op het einde van 1911 de her innering blijder moge zijn dan nu. Moge het ons land, onze streek, onze plaats wel gaan. Moge aan die treurige werkeloos heid een einde komen. Moge verdeeldheid tot heil van allen plaats maken voor krachtige eenheid. Heil en Zegen wenschen wij voor stad en lande, voor ieder uwer in zijn werkkring eu zijn huisgezin. Heil en Zegen wenschen wij u lezer, en bij vernieuwing roepen wij onder dank voor het genoten vertrouwen, uwen krachtige steun in voor ons blad, dat eerlijk en gematigd zal ilijven voortgaan voor het hooghouden van ons beginsel. Moge 1911 voor allen een goed jaar zijn. Iloek. De Nieuwjaarscollecte heeft dit jaar alhier opgebracht f329,75. Met ingang van 16 Januari a. s. is tot brievenbesteller te Axel benoemd A. F. Slijpen, thans in gelijke betrekking met beperkten dienst van Axel naar den Karnemeikpolder gemeente Koewacht. Te Aardenburg is tot regent van het Burger Gasthuis benoemd de heer J. J. van der Hooft, in de plaats vau den- heer P. Tem merman. De vorige week is van de scheepstim merwerf »Zeelaod« te Hansweert vertrokken het eerste daarop gebouwde zeeschip, n.I. een voor rekening van den heer J. A. C. van Rompu te Vught, gebouwde motorschoener «Angelina.* Het schip heeft een certificaat hoogste klasse «Veritas* voor de groote kustvaart en is groot 208 o0 register ton, terwijl het draagvermogen 160 Reg. ton bedraagt. De eerste reis naar Antwerpen is uitstekend geslaagd. De gemiddelde snelheid was ruim 6 mijl met het ledige schip. Toen het schip geladeD was heeft het, bij het uitgaaD van het dok, zonder draad op de kaai zich zelf op stroom gezwaaid en was er direct gang in. In de bakkerij van den bakker, F. Brand, te Hulst ontstond Donderdag een begin van brand, doordat vonken, uit de buis van een kookfornuis, welke bleek dooigebrand, in de nabijheid liggende meelzakkeu hadden aan gestoken. Met eeu paar emmers water kon het vuurtje gebluscht worden. Dit kleine voorval had echter bijna een noodlottig gevolg. Toen de bakker in drift om water liep, bukte hij te diep over den regenbak, waarbij hij zijn evenwicht verlot r en er in stuikte. Gelukkig bleef hij met zijn kleeren aan een haak hangen, waarna hij, met eenige moeite, zich uit zijn benauwende positie verlossen kon. Inbraak. Toen de dienstbode uit het dameshoedenma- gazijn van de firma Schupper en Boers, op het Van Hogendorpsplein te Rotterdam, Donder dagavond thuis kwam, vond zjj de winkeldeur gesloten en werd op haar herhaald bellen niet open gedaaD. De politie werd gewaarschuwd en weldra bleek, dat inbrekers aan den ga'ig waren ge weest. Sporen daarvan waren te zien aan een raam, aan de achterzijde van het benedenhuis op eene gang uitkomende. Eenige oogenblik- ken later kwamen de firmanten thuis. Men verschafte zich aan de achterzijde van het huis toegang tot een vertrek achter den winkel ge legen. In den winkel hadden de inbrekers de knip op de deur gedaan, waardoor de dienst bode niet binnen kon komeD, terwijl haar bel len de inbrekers opmerkzaam maakte dat er Ter wenZen-, ö,uboorten- 20 Dec. Antonia Johanna d. van Willem de Feijter en van Adriaua Margaretha den Exter 21 Dec. Catharma Pieternella, d van Jan van de Ree en van Pieternella Catkarina Tazelaar 23 Dec. Jacobus, z. van Nicolaas Johannes Acke en van Maria de Fouw, Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Zaterdag Zondag 2 3 4 5 6 7 8 11 1» 11 Telef. latere No 15 Zij hebben zich toen uit de voeten onraad was. gemaakt. De winkel en het geheele bovenhuis znn doorzocht. Afgebrande lucifers werden in alle vertrekken gevonden, kasten eu laden waren doorzocht. Wat klein tafelzil ver en oenig geld wordt vermiit. De bestolen firma is tegen inbraak verzekerd. Een paar dure hoeden zijn vertrapt, blijkbaar uit wraak, dat men niet meer gevonden heeft. Eeu nieuwe ramp. YVoensdag hebben de bewoners van Messina en Reggio op plechtige wijze den tweeden verjaardag herdacht van de ramp, die hun steden vermeld en huu bloedverwanten gedood heeft. Mat de militaire en burgerlijke overheids personen aan het hoofd schreed de bevolkiug langs de gesloten, en hier en daar met krip behangen woningen naar het kerkhof, waar redenaars de gruwelijke gebeurtenis herdachten. Ie Reggio werd de eerste steen gelegd voor een monument, gewijd aan de slachtoffers. In bpna alle gemeenten van Sicilië en Calabrië waren de winkels gesloten, de inwoners in het zwart gekleed. Eu thans meldt Reuter weer een nieuwe ramp. Een hevige brandt woedt in de barak- kenstad Messina de magazijnen van de spoor wegen en het postkantoor zjjn reeds verwoest de telegrafische gemeenschap is verbroken. De Zwarte Hand. Donderdag werden twee winkels te New- ïork, toebehoorende aan een Itahaansch koop man, wien de beruchte bende «De Zwarte Hand* vergeefs bad getracht geld af te persen, door dynamiet vernield. Dit is reeds de vierde ontploffing binnen een week en daar alle onmiddellijk zijn ge volgd op de veroordeeling van de Italiaansche kinderdieven, brengt men deze feiten met elkander in verband. De Italiaan, wiens winkels vernield werden, is een bemiddeld handelaar, van wien dé Zwarte Hand de som van 2500 dollar had geëischt. Op zijn weigering volgde onmiddel lijk de wraak. Kruitfabriek in de lucht gesprongen. Vrijdaguamiddag om 3 u. 30 is de drogerij van de nationale kruitfabriek te Wetteren in de lucht gesprongen. Het geluid van de ontploffing is in tal van dorpen in den omtrek gehoord. Vele mnren in de onmiddellijke na bijheid der fabriek zijn ingestort. Veertien arbeiders werkten in de drogerij op het oogenblik der onfploffing. Er waren 500 K.G. kruit in de drogerij. De slachtof fers zgn in de lucht geslingerd. Vier hunner zijn letterlijk aan stukken gereten. Alle aangrenzende huizen zijn bijna geheel vernield. Een vrouw is ernstig gewond. Tot dusver zijn aeht lijken te voorschün gehaald. Een man wordt vermist.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1911 | | pagina 1