WIELANDs 'A\ op ELK K AKKERTJE DITmerk Officieele Landbouwmededeelingen OFFICIEELE MEDEDEELINGtN Or. SCHILLING Nos 1451 t/m 1550 STAAT Kerknieuws Landbouwberichten Gemengde Berichten Schoenreparatie NAAIMACHINES SONJA UW WAARBORG VOOR ECHTHEID voor de provincie Zeeiano AAN VRAGEN HOOI EN VOEDERBIETEN. R. HARMS en M. HARMS—DOOMS, De geruchten TH. A. VAN PIENBROEK J. J. J. VAN DE GRIEK i.A.M.VAN ESBR0ECK Leden van de Jeugdclub H.H. Konijnen- en Pluimveefokkers Middenstandsdiploma ENSAID M0DEVAKSCH0LEN J. A. DE KOSTER- DIELEMAN INMAAKGLAZEN EN RINGEN H. P. B0RGHSTIJN Maandag 4 Sept. inleveren op de 1 paar per nummer WASCHMACHINES A. J. STOFFELS-RiSSEEUW AKKERTJES" ZIJN BEPROEFDE PIJNST1LLERS EN VERDRIJVEN DADELIJK KOU, KOORTS, CRIEP DISTRIBUTIE VAN 40+ EN/OF VOLVETTE KAAS. Van 1 tot en met 14 October a. 3. zal weder- om 100 gram 40+ en/of volvette kaas ter be- schikking worden gesteld. Ten einde hiervoor in aanmerking te komen moet men bon ,,A1- gemeen 226" vodr 10 September a.s. bij zijn leverancier inleveren, desgewenscht tegen ont vangstbewijs. De aandacht wordt er op ge- vestigd, dat op dezen bon in vele gevallen 40+ korstlooze of smeerkaas zal moeten worden verstrekt. DE INHOUDING VAN HEX S UIKE R VOORSCIIOT. Met de inhouding van bet kilogram suiker, dat onlangs als voorschot is verstrekt, zal, te beg inn en met de periode 3 t/m 16 September a.s. een aanvang worden gemaakt. Gedurende deze en de drie daarop voigende tweeweeksche perioden zal in plaats van een bon voor 500 gram suiker op de dan aan te wijzen suiker- bonnen sleehts 250 gram per bon beschikbaar worden gesteld. Bij het gebruik van bet sui- kerrantsoen houde men met het bovehstaande rekening. Van 3 t/m 16 September a.s. geeft bon „A1- gemeen 222" recht op het koopen van 250 gram suiker. DE INLEVERING VAN DE BOTERRONNEN 34A en B. Ter vermijding van misverstand wordt mede gedeeld, dat de handelaren op de- bonnen Boter 34A" en „34B Boter", welke men bij zijn boter-, resp. margarineleverancier heeft ingeleverd, geen boter of margarine zullen af- leveren, daar deze bonnen sleehts voor hun be- voorrading dienden. Voor de aflevering wor den op normale wijze bonnen bekend gemaakt. WEER HONGAARSCHE BLOEM VAN HET ROODE KRUIS. Van de, door bemiddeling van bet Roode Kruis, geimporteerde Hongaarsche bloem kan nogmaals een extra-rantsoen beschikbaar wor den gesteld voor kinderen, geboren in de jaren 1926 tot en met 1939. Daartoe moet men. den bon Reserve B77" of Reserve C77" vdor 10 September a.s. tegen ontvangstbewijs bij den detaillist inleveren. Tusscben 1 October en 28 October a.s. zal men vervolgens op dit ontvangstbewijs 500 gram bloem per bon ontvangen. Men houde er rekening mede, dat deze bloem voor lang- durige bewaring ongescbikt is. BONNEN VOOR MOTORBRANDSTOF. Van 1 tot en met 30 September 1944 (Slste periode) geeft elk der bonnen September" voor motorbrandstof zoowel de A- als B- bonnen recht op het koopen van de op de bonnen vermelde hoeveelheid motorbrandstof. NIEUWE PERSGASBONNEN. Van 1 September tot en met 31 October 1944 geeft elk der bonnen ,,Persgas Septem ber-October" recht op het koopen van bet aan- tal eenheden persgas, dat overeenkomt met het op die bonnen aangegeven aantal. HET CONFLICT IN DE GEREF. KERKEN. Onder leiding van ds. Ramaker is, naar de N. R. Crt. meldt, in het gymnastieklokaal van de Christeiijke school te Bilthoven Maan- dagavend een gemeentevergadering der Geref. Kerk aldaar gebouden door de „syno- dalen". Hier sprak prof. dr. Grosheide, die een aantal van de vele schriftelijke vragen, welke bij, hem zijn binnengekomen, in den breede heeft beantwoord. Spr. foegon met te betoogen, dat de bezwaarden ten onrecbte 'weigeren, zich op de voigende synode te be- roepen. De ikomende provinciale synodes zijn vrij om de afgevaardigden aan te wijzen, die zij, willen. De nieuwe generale synode zal eerst als de afgevaardigden bijeen zijn, kunnen kijken waar zij aan toe is. Spr. ontkent vervolgens, dat in de Geref. kerken wordt geleerd dat de onderstelde wedergeboorte de grond is van den heiligen doop. Deze grond moet wel degelijk gezocht worden in de belofte en het bevel. Gods. Over het Verbond Gods is altijd verscbil van ge- dachten geweest. Geen wonder, daar wij bier voor- een der mysterien staan. Omvat het ver bond alleen de uitverkorenen of ook de niet uitverkorenen De uitspraken van de Hei- iige Schrift hieromtrent zijn met ons ver- stand niet tot oplossing te brengen. De synode heeft dit vraagstuk vrijgelaten. Maar er is nu heel iets anders gebeurd. Er is een derde verbondsbescbouwing naar voren gekomen, waarbij: de vervulling van Gods belofte ge- bonden wordt aan iets, dat in of aan de men- schen is, met name geloofsgehoorzaambeid. De gevolgen van dat verkeerde standpunt komen duidelijik aan den dag. Nooit behoeft iemand te zeggen: Heb ik dan wat aan mijn doop? Wanneer wij werk- zaam worden met onzen doop, dan is dat om- dat God ons werkzaam maakt. God komt inderdaad ook met zijn eisch: wij worden vermaand en verplicht, maar niet als „condi- tie" en eerst komt Hij met zijn belofte. Spr. handelt vervolgens over het gezag van de synode, dat samenhangt met de kerken- orde. Er moeten evenals in een gezin en een zaak ook in de kerk bepalingen van orde zijn, welke elk lid van de kerk dient op te volgen, ook al vindt men den inhoud daarvan niet letterlijik in de Schrift terug. De synode kon prof. Schilder ontslaan als hoogleeraar, daar zij hem ook als zoodanig benoemd heeft en wijl bij het hoogleeraarsambt bekleedt als dienaar des Woords, wordt hij, indien hij wordt ontslagen als professor, ook als dienaar des Woords afgezet. De besluiten van 1905 waren even bindend als die van 1942. De synode van 1939 moest er zich wel mee gaan bemoeien, toen er candidaten waren, die open- lijk zeiden het er niet mee eens te zijn. Het besluit van 1905 was een formule, die alle partijen bevredigde. In 1942 werd het be- trokken besluit ook met algemeene stemmen aangenomen. Toen bleek merkwaardiger- wijze, dat de hoofdbezwaren zich bepaaldelijk richten tegen een oude zinsnede van 1905. „Binden" is geen gewone dwang. Rome bindt de conscienties. De Gereformeerden zeggen: als gij niet kunt instemmen, dan moogt gij dat ook niet doen, maar dan moet gij zelf de consequenties dragen, d.w.z. heengaan. Men belijdt omdat men het er persoonlijk mee eens is. Men interpreteert nu art. 31 de^ kerkorde aldus: als ik be wijzen kan, dat de leeruitspraak in strijd is met Gods Woord, dan ben ik er niet aan gehouden. Dat is niet juist. Er wordt in dit artikel gezegd: „Ten- zij bewezen wordt". Het bewijs moet dus ge- leverd worden aan de kerkelijke vergadering. Slaagt men daarin niet, dan dient men heen te gaan. PROF. DR. A. NOORDZIJ f. Te Diablerets (Vaud in Zwitserland) is overleden prof. dr. A. Noordzij, rustend hoog leeraar der Rijksuniversiteit te Utrecht en in vroeger dagen een op den voorgrond tredend theoloog. Pof. Noordzij bereikte den leeftijd van 73 jaar. Dr. Noordzij werd, volgens de N. R. Crt., geboren in 1871 te Heerenveen, waar zijri vader, de latere hoogleeraar aan de Theol. Hoogeschool te Kaanpen, wijlen prof. M. Noordzij, predikant was. Hij studeerde aan de Leidsche universiteit Semitische letteien en aan de Theol. Hooge school Ideologic, om in 1896 aan de Deidsche universiteit te promoveeren tot doctor in de theologie op een dissertatie ovei' het Hebreeuwsche voorzetsel el. Na eenige jaren werkzaam te zijn geweest als leeraar aan het Geref. gymnasium te Kampen en als lector aan de Theol. Hoogeschool aldaar, volgde in 1912 zijo benoeming tot hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de geschiedenis van den Israel, godsdienst, de Isr. letterkunde en de uitleg- ging van het Oude Testament, als opvolger van wijlen prof. Valeton. In 1936 noopte zijn gezondheidstoestand hem zijn ambt neer te leggen en ging hij in Zwitserland wonen. Van zijn werken noemen wijDe Filistijnen, 'Hebreeuwsche spraakkunst, Is een nieuwe vertaling van het Oude Testament noodig?, De O. Testamentische Godsopenbaring en het oud-Oostersche leven; Gods Woord en der eeuwen getuigenis; Palestina; Het probleem van hqt O. Testament, In het Geref. Theol. Tijdschrift, de Theol. Studien, Teyler's Theol. Tijdschrift verschenen bijdragen van zijn hand Prof. Noordzij was vele jaren lid en voorzitter van Geref. Schoolverband en na zijn aftreden eere-voorzitter. Met wijlen dr. J. R. Slote- maker de Bruine te Utrecht stichtte hij de Chr. H.B.iS. aldaaj', waarvan hij eveneens voorzitter was en voorzitter van den Bond van Chr. Gymnasia en H.B.S. Van zijn wer- ken| zijn er vele in het Duitsch en het En- gelsch vertaaid. ARBEIDSVOORWAARDEN IN HET DORSCHBEDRIJF. De Gemachtigde voor den Arbeid heeft, blijkens de Nederlandsche Staatscourant van 24 dezer een nieuwe regeling van arbeidsvoor- waarden in het dorschbedi'ijf uitgevaardigd, die, wat haar algemeene bepalingen betreft^ in groote trekken overeenkomt met de het vorig jaar vastgestelde dorschregeling, wel- ker geldigheidsduur op 30 April j.l. is ver- streken. In afwijking van de oude, wordt in de thans geldende regeling, onder de bijzondere bepalingen, waarin de Joonen voor eike pro- vincie afzonderlijk zijn vastgesteld, voor wat de provincies Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel (Urkerland), Noord-'Holland (Wie- ringermeer en Texel) betrett, onderscheid ge maakt tusscheei arbeiders, werkzaam by de z.g. reehtstroodorsohmachine met een breedte van tenminste 4 voet (de in deze provincies meest gebruikelijike machine) en arbeiders, werkzaam bij andere dan rechtstroodorsch- machines. De personeelsbezettfng van de rechtstroodorschmqchines is voorts nog ge- bieds- of provinciagewijze aangegeven, terwijl facuitief wordt gesteld of in uur- of tariefloon zal worden gewerkt, al naar gelang' van ge- groeid plaatselijik gebruik. De belooning voor het verplaatsen van de machine is tevens in het tariefloon hegrepen, met dien verstande, dat, indien de verplaatsing' ianger dan 1 uur vergt, de meerdere tijd met het vastgestelde uur loon of een evenredig deel daarvan moet worden veigoed. Bij het bepalen vain de loonen voor arhef- ders, werkzaam bij andere dan rechtstroo- uorschmachines, is niet, zooals in de oude regeling van 2 doch van 4 perioden uitge- gaan, t.w. 1 Maart t/m 15 October, 16 October t/m 15 November, 16 November t/m 31 Janu- ari en 1 Februari t/m 28-29 Februari. Dezelfde 4 perioden worden eveneens onderscheiden in het artikel, dat den wekelijkschen arbeidstijd legelt, welke thans is aangepast bij den arbeidsduur, die in de Landbouwregeling-1944 wordt genoemd. De loonen voor volwassen machinisten, werkzaam in dorschbedrijven, in bovengenoem- de provincies, zijn bij deze regeling niet vast- g-elegd. De Gemachtigde voor den Arbeid zal nader overwegen of, en zoo ja, op welke wijze, hij deze loonen zal vaststellen; de Gemach tigde wijst er met nadruk op, dat onder geen voorwaarde aan de machinisten hoogere loo nen mogen worden uithetaald, dan in 1943 golden. Nieuw is voorts de bepaling, dat bij z.g. onwerkbaar weer aan arbeiders, die tegen tariefloon werkzaam zijn, een«loon van 30 cts. per uur, aan arbeiders, die tegen uurloon werk zaam. zijn, 70 van dit uurloon en aan arbei ders, die tegen gedeeltelijk vast loon werk- zaain zijn, hefc vaste loon wordt doorbetaald. Bij stoornis is de arbeider verplicht, op ver- zoek van den werkgever, andere dan dorsch- werkzaamheden of werkzaamheid bij derden te verrichten. Indien het loon voor deze werk- zaamheden lager is dan het vaste loon vc- meerderd met 25 of het uurloon, dan is de werkgever -verplicht, het loon tot deze bedra- gen .aan te vullen. Deze regeling is met inganjg van 21 Augus tus 1944 in werking getreden. Voor de instekers kan op de vastgestelde loonen een toeslag worden gegeven van ten hoogste 2,00 per week, indien dit tot dus- verre gebruikelijk was, of indien zij regel- matig den machinist bij diens werkzaamheden als zoodanig behulpzaam zijn. De arbeiders worden, voor wat het loon betreft, onderscheiden in: volwassen arbeiders, dat zijn arbeiders van 21 jaar en ouder; jeug- dige arbeiders, dat zijn arbeiders van 17 t/m 20 jaar en leerlingen, dat zijn alle arbeiders beneden 17 jaar en ook diegenen, die ouder zijn en bij schriftelijke overeenkomst als leer lingen zijn aangenomen. Wat verder de loo nen betreft, dient te worden opgemerkt, dat het tijdloon op volwassen arbeiders van toe- passing is. Het tijdloon voor jeugdige arbei ders bedraagt op 20- resp 19-, 18- en 17-jarigen leeftijd 95 resp. 85, 75 en 60 van het tijd loon voor volwassen arbeiders. Het loon voor leerlingen wordt in onderling overleg vastge steld, met dien verstande, dat dit loon in geen geval het loon van een 17-jarigen arbeider mag te boven gaan. De nieuwe regeling is van toepassing op alle ondemeirungen of bedrijven, die tegen eeniger- lei vergoeding land- of tuinbouwproducten dorschen met gebruikmaking van stoom- of motorische aandrijfkracht. De arbeiders wor den, voor wat de dienstbetrekking betreft, onderscheiden in 3 groepen: Vaste arbeiders zijn zij, die zijn aangenomen voor den tijd van 1 jaar. Seizoenarbeiders zijn arbeiders, aan genomen voor een dorschseizoen. Losse arbei ders zijn zij, die aangenomen worden voor be- paalden tijd van tenminste 1 dag, doch korter dan een dorschseizoen of voor onbepaalden tijd. De werkgever dient met zijn arbeiders, be- halve met de losse, schriftelijke arbeidsover- eenkomsten aan te gaan. Deze moeten o.m. bepalingen bevatten t.a.v.den duur van de overeenkomst, begindatum en eventueelen afloopdatum van de dienstbetrekking en het loon, dat aan den arbeider betaald zal worden. T-a.v. den normalen wekelijkschen arbeidstijd zijn 4 perioden onderscheiden, n.l. 1 Maart t/m 15 October waarin 60 uren per week; 16 October t/m 15 November, waarin 54 uren per week; 16 November t/m 31 Januari, waarin 48 uren per week en 1 Februari t/m 28-29 Februari, waarin 54 uren per week wordt gewerkt. De dagelijksche rustpoozen van 10 minuten en korter worden geacht, in den arbeidsduur begrepen te zijn, die van Ianger dan 10 minuten daarentegen niet. Uren, waarin gewerkt wordt boven de genoemde wekelijksche arbeidstijden, worden als over- uren beschouwd indien in tijdloon wordt ge werkt. De regeling bevat verder nog bepalin gen inzake Christeiijke feestdagen, vacantie, kort verzuim enz., enz. 5000 VOOR EEN MOORD. Een 41-jarige bewoonster van de Zaan- streek, die doende was van haar man te sohei- den, wiide dezen uit den weg doen ruimen. IZij sprak hierover met een eveneens in de Zaanstreek woonachtigen koopman met wien zij relaties onderhield en deze wist wel een mannetj-e, die voor 5000 bereid zou zijn den moord te plegen. De koopman siprak met een zekeren G. af, dat iiet slachtoffer maar Bruimmen zou reizen en daar de moord zou worden gepleegd. Vervolgens wist men het slachtoffer te bewegen naar Brummen te gaan, waar, zooals het heette, een voordee- lig handeltje was af te sluiten. De man kreeg een signalement van G. dien hij te Brummen zou ontmoeten. Inderdaad vond op den afgesproken tijd en plaats de ontmoeting in Brummen plaats, maar ,,G." zeide onmiddellijk tegen het slacht offer dat dit sleehts naar Brummen was ge- lokt, om daar van kant te worden gemaakt. „G.'' had de afspraak gemaakt met den koop man dat hij, wanneer de moord gepleegd was, den koopman een telegram zou sturen met den volgenden inhoud: „rijwiel zeer gehavend aan- gekomen". Vrijdag 10 uur breng ik het terug". Dit laatste was de aanduiding van het tijdstip, waarop ,,G." de /5000 in ont- vangst zou nemen. Inderdaad werd het tele gram verzonden, maar inplaats dat het slacht offer vermoord werd, reisde het tezamen met G. naar Amsterdam terug. Daar volgde aan- gifte bij de recherche en toen Vrijdagmorgen ,,G." volgens afspraak de f 5000 in ontvangst kwam nemen, waren twee rechercheurs aan- wezig, die den koopman arresteerden. Ook de vrouw werd kort daama in hechtenis ge-. nomen. Beiden hebben een bekentenis afge- legd. Het is gehleken, dat G. geheel te goc- der trouw is en sleehts de opdracht had aan- vaard, wijl hij vreesde dat anders een ander persoon daartoe zou worden uitgezocht, die wellicht den moord inderdaad. zou hebben bedreven. POSTAUTO OVERVALLEN. In de omgeving van de Laan van Eik en Duinen te Den Haag hebben een paar gewa- pende mannen Dinsdagmiddag een postauto onder bedreiging van den chauffeur overval- len, nadat deze aan verschillende bijikantoren geld en poststuikken had opgehaald. De auto werd door de bandieten naar een stiile plaats aan den Leijweg gebracht en daar ontdaan van een deel van den inhoud. Vermist wordt een vrij groot bedrag aan geld. De auto en de poststukken werden achtergeiaten. POSTBODEN OVERVALLEN. Woensdag hebben op den Lagedijk te Schagen vier personen een overval gepleegd op twee postboden, die de post van Schagen naar Schagerbrug vervoerden. Daarbij hebben de overvallers drie postzakken met distributie- beScheiden buitgemaakt, waarna *ij in een auto verdwenen. Particuliere paardenhouders en geevacueer- den welke nog geen aanvraagformulier voor hooi en voederbieten hebben ingediend, moeten dit alsnog doen vdor 10 September 1944. De iormulieren worden vestrekt door de Plaatse- lijke Vertegenwoordigers V.V.O. A an vragen welke na 10 September binnen- komen, worden niet meer in behandeling ge- nomen. SCHAPEN EN WOL. Nu ruimschoots gelegenheid is geboden voor het indienen van bezwaarschriften tegen het Bedrijfsmaximum schapen 1944 en de ver- plichte wollevering 1944, wordt medegedeeld dat met ingang van 4 Sept. a.s. nog binnen- komende bezwaarschriften of reclames niet meer in behandeling genomen zullen worden. Alle op een bedrijf aanwezige overjarige scha pen, naar den toestand op 2 April, ongeacht of deze gedekt zijn door een Bedrijfsmaximum, zijn voor 20 met een leveringsplicht belast. Reclames tegen den thans verzonden aan- slag, op grond vair het feit dat verzuimd werd tijdig verlaging aan te vragen van een niet ot niet geheel benutte toewijzing,, zullen niet in behandeling genomen worden. Wanneer overjarige schapen op een bedrijf worden aangetroffen, die worden aangehouden zonder toewijzing, zullen die schapen extra geleverd moeten worden. De gewone reclames tegen den schapen- aanslag 1944 kunnen ingediend worden tot uiterlijk 30 September. Bij voldoende aanbod zal te Goes op 11 Sept. een schapenmarkt worden gehouden, terwijl op de veeieveringsmarkten van Hulst 18 Sept., Breskens 22 Sept. en Middelburg 13 Sept. ook schapen zullen worden aangenomen. Geeft steeds tijdig aan Uw erkend schapen- handelaar op hoeveel schapen U wilt leveren, met vermelding van Uw juist registratienum- mer en de soort en blikmerken van Uw scha pen. Ongemerkte schapen mogen niet aange- voerd worden. Vervoerverbod. Onder verwijzing naar het officieele persbericht zij den schapenhouders medegedeeld, dat het verhandelen van schapen thans weer mogelijk is. Geleidebiljetten zullen door de Plaatselijke Vertegenwoordigers afgegeven worden op ver- toon van aankoopvergunning en schapen- boekje. Voor ramlammeren kunnen alleen bij den PI. Bureauhouder geleidebiljetten afgehaald worden, daar deze eerst gecontracteerd moe ten worden. Aankoopvergunningen worden sleehts afge geven op vertoon van kaart Bedrijfsmaximum schapen 1944 en schapenboekje. Erkende schapenhandelaren kunnen schapen koopen zonder aankoopvergunningen op vertoon van hun zakboekje. Verkoopen aan schapenhou- ders-boer.en is alleen mogelijk bij inlevering van een aankoopvergunning. Stamboekschapen kimnen ook sleehts ver- handeld worden op aankoopvergunning. Bij den handel van stamboeklid naar stamboeklid geldt voor stamboekschapen en door het stam- boek geregistreerde lammeren, het vanwege het stamboek aangebrachte merk. Een ver- klaring van het schapenstamboek moet over- gelegd worden ten bewijze dat en kooper en verkooper lid van het schapenstamboek zijn. Wordt een stamboekschaap aan een niet stam boeklid verkocht, dan gaat dit schaap auto- matisch uit het stamboekregister en moet al dus eerst door een opzichter gemerkt worden vcoraleer een geleidebiljet kan verstrekt wor den. De Wnd. Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland. AANVOER VAN SLAOHTVEE. Indertijd is vermeld, dat erkende marktvee- handelaren, die niet in het bezit waren van een voorloopige erkenning, het recht behielden ook na 4 Juni slachtvee aan te voeren. Deze mede- deeling had uitsluitend hetrekking op het aan- brengen en afvoeren van rundvee. Het aan- brengen van nuchtere kalveren, schapen en andere diersoorten op de slachtveemarkten mag uitsluitend geschieden door handelaren, die in het bezit zijn van speciale daartoe door het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch uitge- reikte toelatingskaarten. VOORRAADSHEFFING LIJNZAAD. Ieder is verplicht aan den Provincialen Voedselcommissaris, binnen wiens werkge- bied zijn bedrijf is gevestigd, een heffing te betalen van f 10,per 100 kg over de hoe- veeltieden lijnzaad van den oogst 1943 en ouder, welke hij op 12 Augustus 1944 te 24 uur in zijn eigen bedrijf of pakhuizen, bij der den dan wel elders, voor eigen rekening voor- handen of in voorraad had, met inbegrip van de hoeveelheden, welke hij had gekocht, doch op dat tijdstip nog niet had ontvangen en met uitzondering van de hoeveelheden, we+e hij had geleverd. Voor de berekening der heffing wordt lijnzaad aanwezig in 10 kg ongerepeld vlas of in 10 kg ongedorsohte vlasbollen gelijk- gesteld met 1 kg onderscheidenlijk 5 kg ge- dorscht lijnzaad. De heffing moet worden vol- daan binnen 5 dagen nadat deze door den P.V.C. in rekening is gebracht. HET INCALCULEEREN VAN CONTRIRUTIES. In aansluiting op bericht no. 317 dd. 14 Augustus 1944 betreffende het incalculeeren van de contributie der onder de Hoofdg*>ep Handel ressorteerende bedrijfsorganisaties. welke publicatie eeni vervolg is op de op 10 Mei 1943 in de Nederlandsche Staatscourant No. 89 gepubliceerde Richtiijn contributie van bedrijfsorganisaties" wordt nog bet voi gende bekend gemaakt: Evenals voor de contributie voor 1943, wordt ook voor die van het jaar 1944 de mogelijkheid tot het incalculeeren in de prij- zen resp. de handelsmarges geoptud. Met nadruk zij er op gewezen, dat ingevolge de genoemde richtiijn de mogelijkheid tot het in- culculeeren van de contributie geen toestem- ming tot z.g. automatische doorberekening inhoudt. De handelaren zijn niet gerechtigd ■bestaande prijzen resp. handelsmarges zelf- standig met het bedrag der contributie te verhoogen. De richtiijn opent uitsluitend de mogelijkheid om de contributie van de be- drijifsorganisatie op te nemen in kostprijs- calculaties, die de grondslag vormen voor door de ovftrheid vast te stellen prijzen, resp. marges, evenals in nog af te kondigen calcu- latiechema's. DISTRIBUTIE HOEFBESLAG. Voor de periode 1 Aug.1 Nov. '44 wordt thans een toewijzing hoefijzers verstrekt vol gens deze normen: 1. venters- en sleepers- paarden boven de stokmaat van 1.50 m: 10 st.; 2. melkrijderspaarden10 st.; 3. stalhouders- paarden: 8 st.4. venters- en sleeperspaarden beneden de stokmaat van 1.50 m: 8 st.; 5. rij- en tuigpaarden: 4 st.; 6. paarden van be- reden politie: 4 st. De eigenaars van paarden, welke tot een der genoemde categorieen behooren, kunnen zicb van 4 tot 10 Sept. a.s. wenden tot den Plaat- selijken Bureauhouder, bij wien hun paarden zijn geregistreerd. De P.B.H. moet zich in het algemeen aan bovengenoemde basistoewijzin- gen houden, doch is gerechtigd om hiervan op grond van plaatselijke omstandigheden af te wijken. De verkregen toewijzing moet tus scben 7 en 13 Sept. bij den hoefsmid worden ingediend. De P.B.H.'s beschikken bovendien over een klein contingent hoefijzers, bestemd voor werkpaarden van 23 jaar en we.rkpaar- den van 3 jaar en ouder In dringende geval len kunnen aan de houders van deze paarden een of meer hoefijzers beschikbaar worden ge steld. Ten behoeve van hengsten, geboren v66r 1 Juni '42, zal ditmaal eveneens een hoefijzertoewijzing worden verstrekt en wel van 4 ijzers per paard. Tot het verkrijgen van deze toewijzing moeten de hengstenhouders zich tuseohen 4 en 10 Sept '44 wenden tot den P.B.H., onder overlegging van de identiteits- kaarten van de in hun bezit zijnde hengsten. Ook de toewijzingen ten behoeve van werk paarden en hengsten moeten tusschen 7 en 13 Sept. bij de hoefsmeden worden ingediend. TPEWIJZINGEN INGELEVERDL GRANEN E.D. Telers, die de minimaal in te leveren' veelheden granen en/of peulvruchten ren, mogen van hetgeen zij daarboven' ren de helft behouden. De mogelijkheia echter opengesteld, dat zij de hoeveelheden die zij mogen behouden, eveneens inleveren, waarvoor huei dan in vertiouding toewijzin gen voor consumptie-artikelen zullen worden uitgereikt. Het is niet mogelijk (doordat hij de bewerking van de producten gewichtsver- lies optreedtvoor de meer ingeleverde hoe veelheid toewijzingen voor een overeenkom- stige hoeveelheid aan consumptie-artikelen uit te reikeo. Als norm is gesteld, dat voor eike 100 kg extra ingeleverde tarwe of rogge een toewijzing voor 70 kg regeeringsbloem, haver een toewijzing voor 50 kg havermout en gerst een toewijzing voor 50 kg gortpro- ducten zal worden uitgreikt, terwijl vooi' eike 100 kg extra ingeleverde peulvruchten een toewijzing voor een gelijke hoeveelheid peul vruchten zal worden verstrekt. AMATEURSTABAKOOGST 1944. Aan de ondememingen, voor welke de ama teurs voorkeur kunnen vragen voor het ver- vaardigen van kerftabak, is toegevoegdfirma HEUPINK EN REINDERS, Ganzemarkt 187, Oostmarsum, fermenteur en kerver. De termijn, binnen welken de amateurs zich ter cegistratie moeten aanmelden hij het Bureau voor de Kerftabakindustrie, Afdeeling Ama- teurstabak, Rokin 93, Amsterdam, of bij de Vakgroep Sigarettenindustrie, bureau Johan nes Vermeerstraat 29, Amsterdam, is ver- lengd tot 30 September 1944. HANDEL IN SGHAPEN EN LAMMEREN. Thans kunnen wederom, tegen inlevering van geldige aankoopvergunningen, welke aan daarvoor in aanmerking ikomende personen worden uitgereikt door den P.B.H.geleide biljetten voor schapen en lammeren in ont vangst worden genomen. Dientengevolge kunnen ook de vrije markten weer doorgang vinden. Aan erkende schapenhandelaren kun nen op vertoon van hun zakboekje voor den schapenhandelaar geleidebiljetten worden af gegeven zonder inlevering van aankoopver gunningen, betoalve wanneer het vervoer be treft naar de bedrijven van schapenhouders. De bepaling, dat het verkoopen van ramlam meren alleen is toegestaan, indien voor deze dieren een (nieuw) contract wordt afgeslo- ten, blijft van kracht. Ooilammeren kunnen naar verkiezing eveneens op contract worden verkocht. Alleen schapen en lammeren, voor- zien van een registratiemerk, mogen worden vervoerd. Bij den handel van stamboeklid naar stamboeklid geldt voor stamboekscha pen en door het stamboek geregistreerde lam meren het vanwege het stamboek aange brachte merk. Het ligt in de bedoeling per 3 December a.s. het uitreiken van geleidebil jetten te staken. 'Heden wordt onze beste Vriend, de heer P. PLATTEEITW, 70 jaar. Dat hij nog vele jaren in ons midden mag blijven, is de wensch van zijn vele KAARTVRIENDEN. Terneuizen, 1 Sept. 1944. Op Zaterdag 2 September a.s. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Groot- ouders hun 35-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven, is de wensch van hun dankbare Kinderen, Behuwd en Kleinkinderen. Terneuzen, Dekkerstr. 51. Zondag 3 September a.s. hoopt onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Over- grootmoeder E. ORTELEEr—WIJNA, haar 75sten geboortedag te herdenken. Dat zij nog lang gespaard moge blijven is de wensch van haar dankbare Kinderen, Behuwd-, Klein- en Achterkleinkinderen. Axel, 1 September 1944. Oosterstraat. Maandag 4 September a.s hopen onze lieve Ouders H. OVERDULVE en J. OVERDULVE— DE FEIJTER, hun 25-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven, ds de wensch van hun dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkind. Terneuzen, Westsluis P 47. Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders HERMANUS DE ZEEUW en HELENA S. DE ZEEUW— DEES, op Maandag 4 September a.s. hun 25-jarige Eclitver- eeniging te herdenken. Dat zij nog lang voor elkander en ons gespaard mogen blij ven, is de wensch van Hun daukbare Kinderen JAN, SAN en BR AM. Zaarnslag, Veer, B 40 A. Zoo de Heere wil en zij leeft, hoopt Dinsdag 5 Sep tember a.s., onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoedermej. CORNELIA FLORUSSE (Wed. van den heer C. Witte), haar 80-sten geboortedag te herdenken. Dat haar nog vele jaren in goede gezond- heid te midden der haren gegeven mogen worden, is de innige wensch van hare dankbare Kinderen, Behuwd-, Klein- en Achterkleinkinderen. Axel, Magrette N 54 b. 1 September 1944. Tot onze diepe droef- heid ging heden, na een geduldig gedragen lijden, van ons heen, onze ge liefde Echtgenoot, Broe- der, Behuwdbroeder en Oom, de heer KRIJN FRANCOIS HAMELINK, op den leeftijd van ruim 62 jaar. C. HAMELINK-KODIJN Familie HAMELINK. Familie KOLIJN. Terneuzen, 30 Aug. '44. Noordstraat 24. (Voor de talrijke be wijzen van belangstelling, onder- vonden bij ons 45-jarig Huwelijk, betuigen wij, mede namens onze Kinde ren, onzen hartelijken dank. A. C. 't GILDE-RIEMENS. Terneuzen, Dwarsstraat 23. DANKBETUIGING. Ondergeteekenden betui gen langs dezen weg hun hartelijken dank voor de hulp en medeleven hun be- toond tijdens het droeve on- geval, dat hen op 15 Aug. 1.1. heeft getroffen. Inzon- derheid dank aan de Firma F. Dekker Pzn De Ruij- ter Co en hun Personeel, alsook aan de heeren Dok- toren, aan de Zusters Van Dixhoorn en Kloet, die, evenals onze Buurtbewo- ners, alles hebben gedaan wat menschelijk mogelijk was. Familie G. MEESEN. Familie J. WOFERT. Famihe J. RUIJZE. Axel, 1 September 1944. DANKBETUIGING. Hiermede betuig ik mijn hartelijken dank aan alle Familieleden, Vrienden, Kennissen en Buurtgenoo- ten, voor de overgroote be langstelling op mijn 70sten jaardag ondervonden. C. BERWALD-MOENS. Hoek, N.N.-polder A 20. Mijn hartelijken dank voor de vele blijiken van belang stelling op 21 Augustus ontvangen. ARIE FAAS. Zaarnslag (Val), 1 Sept. '44. omtrent een a.s. vertrek van Dokter SMELT uit Terneuzen zijn onjuist. door omstandigheden eenige DINSDAQEN niet in GOES. Adres in Goes voor zoolang Wijngaardstr. 5. Briefaares Postbus 4, G1NNEKEN. De praktijk van ARTS TERNEUZEN wordt met ingang van 1 September a.s. VOLLEDIG VOORTGEZET door ARTS TERNEUZEN Soreekuren dagelijks ten huize van TH. VAN PIEN BROEK, van 8 fi9 en van 12'/21/2 uur> Scheldekade 27. Boodschappen s.v.p. op de spreekuren. Buiten de spreekuren adresWillem de Zwijgerplantsoen 16. Ondergeteekende wenscht verschoond te blijven van de leelijke lasterpraatjes. Mej. C. HAMELINK— PIJPELINK. Terneuzen, 1 Sept. 1944. De ondergeteekende ver- zoekt aan een ieder geen gelden af te dragen of te leenen aan zijn Zoon PIETER, daar ik zelf niet in het minste daarvoor in kan staan. P. HAMELINK. Zaarnslag, Reuzenhoek. NOTARIS te SAS VAN GENT, maakt hierbij bekend, dat hij zich in die gemeente heeft ge vestigd, aan de Oostkade 4f en aldaar kantoor houdt vanaf heden. Handelsdrukwerk Fa. P. v. d. Sande We beginnen weer! Club A Woensdag 6.30 uur. Club B Woensdag 7.45 uur. HET BESTUUR. Nu de Tentoonstellingen beginnen, zorgt U dat LTw dieren in goede conditie zijn. Gebruikt daarom voor Uw Konijnen RABBITPOEDER en voor Uw Pluimvee LEG- POGDER „FeCONDITK". Voorkomt alle ziekten. Verkrijgbaar bij: P. DE JONGE, B 18 - Hoek (ZJd) Schriftelijke opleiding voor het Gratis inlichtingenInsti- tuut MEIJER, Van Lim- burg Stirurnstr. 4, Utrecht. Te AXEL worden de Knip- en Naailessen op a.s. Dins dag 5 September h e r v a t, zooals gewoonte van 24 uur, in de zaal van1 den heer C. Jansen ,,'s Lands Welvaren". Leerlingen kunnen nog wor den opgegeven dagelijks aan de zaal of iedere Dins dag tijdens de les. Vraagt inlichtingen. Aanbevelend, Leerares-Coupeuse Kloosterzande afhalen vanaf Zaterdag a.s. 1 uur. Let op dag van inlevering Wij repareeren a!!e merken en Overal te ontbieden B i 11 ij k e p r ij z e n TELEF. 41 - ZAAMSLAG We rollen er wel door heen als U sleehts Sonja- rollen vraagt, wanf neer U ze beslisc noodig hebt! CLOSETP APIER Tijdelijk beperkt verkrijgbaar /a Adm-Advertentiechef G. D. van der Peijl. ■leeniM iiiiwmimmi MM

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 3