MELBA TABAK eigen teeif H Hebt gij voorkeur? GELDIGE BONNEN Binnentand Disfributienieuws Predikbeurten Sport Moeders mei Kinderen Gemeente TERNEUZEN. Gemeente AXEL. OPNIEUW AANVALLEN OP BURGERS. TERNEUZEN, 1 SEPT. 1944 REGELING VOOR ZELFVERZORGERS. Indien U voorkeur wilt geven aan een der bevoegde fermenteer- of kerfbedrijven voor het bewerken van Uw tabak dan kunt U dit vermelden bij de inzending van Uw naam en adres aan het Bureau voor de Kerftabak Industrie Afd. Amateur-tabak Rokin 93 - Amsterdam-C. Vakkundige bewerking geeft geur en kleur aan Uw oogst tot 14 jaar, kunnen de kin deren nog een prachtige bijvoeding geven: Melba - krachtbouwend.versterkend en smakelijk bovendien. Ook gij moet Melba vra- gen - op al Uw bonnen voor kinderdrankpoeder. WAARSCHUWING. D6 Burgemeester van TERNEUZEN roept ieders medewerking in om beschadiging 'en vernieling van de dekkingsgaten langs de wegen met bijbehoorende bedekkingen en her- kenrilngspaaltjes te voorkomen. Indien aan deze vernieling niet onmiddellijk een einde ken it, zullen ingezetenen opgeroepen worden voor bewakingsdiensten. Terneuzen, 1 September 1944. De Burgemeester voomoemd, KLOiMP. HINDERWET. De Burgemeester van TERNEUZEN, waar nemende de taak van Burgemeester en Wet- houders, maakt bekend, dat het verzoek van L. HAMEE1NK, wonende Tramstraat 31 te Terneuzen, om op het perceel kadastraal be kend gemeente Terneuzen, Sectie C, no. 5144, een graanmalerij met een electro-motor van 15 P.K. te mogen in werking brengen door hem is ingewilligd. Terneuzen, den 30 Augustus 1944. De Burgemeester voornoemd, KLiOlMP. De Secretaris, J. VERSPRILLE. BEKENDMAKING. „PROBEBETRIE B". Des Luftschutz-Alarmgerats (Sirenen) findet am 2 September 1944, vormittags statt, Es wird der lange Dauerton (Entwernungs- signal) eirunal (eine Minute) zu horen sein. Findet der ,,Probebetrieb" aus besonderen GrUnden niolit statt, so erfolgt neue Bekannt- gabe. Der ortliche Luftschutzleiter, P. M. SMALLEGANGE. „PROEFALAR M". Op 2 September 1944, des voormiddags zullen de luchtbeschermingssirenes bij wijze van proef in werking worden gesteld. Daarbij zal het signaal ,,Luchtalarm geeindigd" (een mi- nuut gelijkmatige toon) gegeven worden. Voor het geval deze proefneming om brjzon- dere redenen niet zou doorgaan, volgt voor het eerstvolgende proefalarm een nieuwe taekend- making. De Burgemeester van Axel, Plaatselijk Luchtbeschermingsleider, P. M. SMALLEGANGE. stuk zal echter steeds moeilijker worden, naar- mate de krijgsverrichtingen zich uitbreiden en ook de behoeften van de burgerbevolking zich laten gelden. Komt men later in het jaar, dan zullen de ontschepingen aan de kust en de overladingen in open zee van groote transport- schepen in lichters minder regelmatig kunnen verloopen; zij moesten trouwens gedurende den onstuimigen voorzomer al herhaaldelijk wor den onderbroken. Dit, gepaard met de groeien- de eischen van den aanvoer, zal een steeds dringender behoefte doen ontstaan aan goede havens en de bedoeling van de Duitsche ver- dediging van de Bretonsche kuststeden volgt hieruit logisoh als een maatregel, welke met name voor de toekomst van belang kan zijn. Woensdag werd reeds opgemerkt, dat de ge- allieerden de voorkeur zullen geven aan West- Frankrijk als aanvoergebied. Hier staat hun alleen Cherbourg ten dienste als groote haven, welke echter navigatorische bezwaren heeft en bovendien van de bekende destructies ten zeerste heeft geleden. Komen binnenkort geen verdere groote Westelijke havens ter beschik- king, zoodat zij voor den herfst in bruikbaren toestand zijri te brengen dap zal de aanvoer mede moeten steunen op de Zuid-Fransche havens als Marseille. Ook hier zijn de inrioh- tingen ongetwijfeld zooveel mogelijk onbruik- baar gemaakt, maar de Middellandsche Zee- kust heeft het voordeel, dat het weer er lan- ger goed blijft en het tijverval er minder groot is. Daartegenover staat het' nadeel van een langeren aanvoerweg, voorzoover het geen transporten betreft, welke zelf uit het, Middel landsche Zee-gebied afkomstig zijn. Nog een andere zijde van de krijgsverrich tingen in Frankrijk dient hier tenslotte be- keken te worden. Het betreft den politieken gang van zaken in verband met het optreden van de Gaulle. Men herinnert zich, dat de geallieerden en in het bijzonder de Vereenigde Staten indertijd aan het Algierscbe comite niet aanstonds vrij spel hebben willen geven en ook na het begin van de invasie nog niet over de gegevens meenden te kunnen beschik- ken, noodig om met zekerheid het burgerlijke bestuur in Frankrijk geheel aan de Gaulle en de ^ijnen toe te vertrouwen. Wei waren eenige gezags- en financieele kwesties, die onmiddellijk voor en na de landing in Norman- die gerezen waren, bij afzonderlijke afspraker, voorloopig geregeld, maar eerst thans schvjnen oe ervaringen van dien aard te zijn, dat over- eenkomsten van verdere strekking met het als voorloopige Fransche regeering eraende comite getroffen zijn. Zij zal zich te Parijs vestigen en de samenstelling ervan, met de Gaulle als regeeringshoofd, heeft men elders kunnen lezen. Een definitieve erkenning blijft gelijk in de desbetreffende vroegere Amerikaansche en Britsche verklaringen, af- hankelijk van een uitspraak van het Fran sche volk, zoodra de militaire toestand deze zal veroorloven. De bevoegdheden van den geallieerden opperbevelhebber worden tegen- over het Fransche civiele bestuur nader afge- bakend; de met de Engelsche regeering ge- wisselde memoranda bevatten bovendien een overeenkomst nopens wederzijdsche hulpver- leening. Ht twistpunt betreffende de geld- middelen van de geallieerde troepen in Frank rijk is aldus opgelost, dat het recht tot het uitgdven van Fransch geld uitsluitend in Fransche handen komt. EEN MEMORANDUM NAAR MOSKOU. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De uitgeweken Poolsche regeering te Lon- den heeft, naar de diplomatieke correspon dent van Reuter meldt, een memorandum op- gesteld voor de Sowjetregeering over de regeling van de Sowjet-Poolsche betrekkingen Het zou Woensdag in den loop van den dag naar Moskou verzouden worden. Punt e6n van het memorandum voorziet in een permanente Russisch-Poolsche samert- werking na den oorlog op de basis van een bondgenootschap en adviseert de definitieve VAN 3 TOT EN MET l(i SEPT.: Bon Hoeveelheid no. per bon Brood of gebak 37-38A 4 rants. Brood of gebak 37-38B 1 rants. Beschuit 37-38 1 rants. Rioejtq enz. 217-218 alg. 1 rants. Roggevlokken, Haver- mout e.d. of Gort e.d. 219 alg. 250 gr Idem D 73 reserve 250 gr Kiiidernieel of Voedingssuiker E 73 reserve 250 gr Vermicelli 220 alg. 100 gr Boter 37A boter i/2 rants. Margarine 37B boter i/2 rants. 20-f- of magere kaas 221 alg. 100 gr Meik 37-38 meik 1 y4 liter i aptemeik 37-38 taptem. 1liter Vleesch 37-38A vleesch 1 rants. Idem 37-38B vleesch y4 rants. Suiker 222 alg. 250 gr Jam 223 alg. 250 gr V ersnaperingen 37 versn. 150 gr Sigaren, Tabak oi Oigaretten 37 tabak 1 rants. Eenheittstoiletzeep 224 alg. 1 rants. Wasehpoeder 225 alg. 1 rants. Idem C74, D74, E74 res. 1 r&nts. Toiietzeep E75 reserve 1 rants. Scheerzeep R 10 tabak 45 gr Bijznndere Rantsoenen: Boter B76, C76, D76, E76 res. i/2 rants. Op deze bonnen mag reeds op 1 September van des middags 12 uur af worden gekocht, uitgezonderd vleesch, aardappelen, meik en taptemelk. tile bonnen zijn geldig tot en ,met 16 Sep tember, uitgezonderd: 224 alg. (eenh.toiietzeep) t/m 30 Sept. 225 alg., C74, D74, E74 res. (wasehpoeder) t/m 30 Sept. E75 res. (toiietzeep) t/m 30 Sept. IT 10 tabak (scheerzeep) t/m 6 Jan. 1945. Niet alleen bonnen maar ook geld hebben onze huismoeders noodig om eten te kun nen koopenoffert voor haar aan Win- terhuip. Giro 5553. Hebt u in uw trappenhufs of bij de trap, biandbiuschinjddelen (water, zand, een ladder- tje, of een trapje, een vuurzweep, een hark of een schop en zoo mogelijk een emmerpomip) kiaaf staan? (Voorlichtingsactie van de hoofd- inspectie van de luchtbescherming.) C44I4^I44I44I4C44I44I44I44I44X4>I44I44I4v>I44I44*4^44*44*4^4*»4>»4**^^*^^'m'»4^*''* Russisch-Poolsche grenzen eerst na den oor log vast te steilen. in punt twee wordt de voiming van een Poolsche regeering te Warschau onder lei- ding van Mikolajczyk voorgesteld, waarin de communistische partij en het Poolsche comite te Moskou op passende wijze vertegenwoor- digd dienen te zijn. Punt drie voorziet in de regeling van de vi aagstuikken, die verband houden met de grondwet door het houden van een volks- grondwet door het houden van een volksstem- ming, zoodra Polen definitief ,,hevrijd" is. De consessies aan de bekende Moskousche eischen zijn, wanneer het Britsche commu nique over den inhoud van het memorandum juist is, naar de meening te Berlijn zonder meer duidelijk. De vorming van een regee ring, waarin communisten zitting zouden hebben, zou, naar in Berlijn wordt gezegd, Moskou in staat- steilen de ,,volksstemming'' na de bevrijding in den zin der Moskousche wenschen voor te bereiden en te influencee- ren. Men moet afwachten, of Moskou, nu de uitgeweken Polen te Louden den weg der capitulatie hebben ingeslagen, zich accoord zal verklaren met hun voorstellen of dat Moskou van de genegenheid om te capituleeren zai profiteeren om nog verder gaande eischen te steilen. DE GEBEURTEN1SSEN IN WARSCHAU EN DE POOLSCHE KWESTIE. In de News Chronicle schrijft de bekende iSugelsche politieke auteur en Lagerhuislid Vernon Bartlett, naar de Britsche bericht'en- dienst, volgens de N. R. Crt. meldt, over de Pooische kwestie. Hij zet o.m. uiteen, dat in Warschau een toestand voor de Polen is ont staan, die ernstiger consequenties met zich m-ee kan brengen dan het dooden van ver- scheidene duizenden Poolsche patriotten. Groot-Britannie en de Ver. Staten hebben kortelings het dringende verzoek gericht tot Moskou am het iuchtvaartverkeer tusschen Italie en de Sowjetunie verder te outwikke- len, teneinde Warschau hulp te kunnen doen toekomen. Hun verzoeken zijn in Moskou van de hand gewezen. De bolsjewieken zelf hebben per radio hulp beloofd, doch deze be- loften gingen gepaard met dreigementen, dat de aanvoerders der re volte van Warschau voor een krijgraad zouden worden gedaagd. Vernon Barlett gaat voort: De Poolsche regeering te Londen draagt ongetwijfeld een eorstiee verantwoordelijkheid, want zij heeft generaal Bor de keuze gelaten van het tijd- stip voor den opstand. Deze opstand is der- halve begonnen zonder voorafgaand overleg met de Britsche, de Amerikaansche en de Sowjetregeering. Woordelijk schrijft hij: Deze eenzijdige maatregel moest meer dan dwaas worden genoemd. Daardoor hoopten ongetwijfeld eenige leden der Poolsche regee ring te Londen, dat hun aanCiangers War schau zouden bevrijden. Andere hoopten, dat dit bewijs van kracht der verzetsheweging de ruggegraat van premier Mikolajszyk kabi- net, die toentertijd naar Moskou onderweg was, zou versterken. De bolsjewieken echter hebben, naar het schijnt, hun vroegere oproe- pen aan de Polen om in opstand te komen, vergeten. Vernon Barlett wijst er vervolgens op, dat wanneer deze meeningsverschillen niet kun nen worden bijgelegd, men- drie voor de ge allieerden ongunstige consequentie/s hieruit kan afleiden en wel: 1. Zullen duizenden Polen gedood worden. 2. Zal de Poolsche arg- waan tegenover de Sowjetunie op nog niet voongekomen wijze verdiept worden en 3. Heett Churchill vaak genoeg beweert, dat hij ieder als bondgenoot kan beschouwen, die Duit- schers „neerlegt". De Britsche premier heeft ecfiter ook de opmerking gemaakt, dat hij niets kan lezen over de Poolsche revolte zon der daarhiji den wensch te voelen opkomen de mannen te helpen, die dezen weerstand heb ben georganiseerd. De betrekkingen tusschen de drie groote geallieerden zijn dus door het geval der Polen tot een bijzondere spanning geraakt, zoo besluit Vernon Barlett, op een oogenbik, waarop hun samenwerking meer dan ooit wenschelijik is. DE GEBEURTENISSEN IN ROEMENIE. Interinf meldt uit Stockholm: De te Stockholm verschijnende ochtend- bladen publiceerden gisteren eigen berichten uit Ankara, Stamboel en Londen, met opmerkelijke bijzonderheden over de voorge- schiedenis van de gebeurtenissen in Roemenie. Voigens een eigen bericht van Svenska Dag- bladet uit Ankara is de Roemeensche front- verandering voltrokken op gro nd van onder- handelingen, die reeds verscheidene maanden geleden werden opgenomen, toen eerst de Roemeensche prins Stirbey en later de Roemeensche politicus Wisjean zich naar Turkije begaven, teneinde in Ankara in op- dracht van de Roemeensche oppositie te pol- sen naar de vredesmogelijkheden voor Roe menie. Dat deze pogingen aanvankelijk ver- geefsch waren, is in de eerste plaats te dan- ken aan den hardnekkigen tegenstand van Antonescu, die zijn aan Duitschland gegeven woord niet wilde hreken, in de tweede plaats aan de algemeen in Roemenie heerschende vrees voor een breuk met Duitschland, zoo- lang er nog Duitsche troepen op Roemeensch gebied waren, aangezien een dergelijke poging moest leiden tot een herhaling van de Italiaan- sche tragedie. Een helangrijke rol is voorts gespeeld door de anti-communistische houding van vele Roe meensche politici, doch zij gingen wankelen na de bekende verklaring van Molotow van April j.l. Wat de arrestatie van maarschalk Anto nescu betreft, meldt, volgens een bericht van Associated Press uit Stamboel in Morgentid- ningen de Britsche luitenant-kolonel Gardone de Chasteleaine, die met het vliegtuig van koning Michael naar Turkije is gevlogen, de volgende bijzonderheden:^ Reeds sedert Fe- bruari bevond hij zich in Roemenie met een geheime opdracht. Hij was per vliegtuig der- waarts gegaan. Later is hij met een reeks andere Britsche officieren geinterneerd. Vol gens de uiteenzettingen van den Britschen luitenant-kolonel heef Antonescu bij he't be- slissende gesprek getracht koning Michael over te halen om den oorlog tegen Rusland voort te zetten. De koning heeft daarop ge- antwoord, dat hij er de voorkeur aan had gegeven sinds Februari te onderhandelen met de geallieerden. Toen maarschalk Antonescu daarop bezwaren maakte, ontbood koning Michael de paleiswacht. Vervolgens werden de andere leden van het kahinet naar het paleis ontboden en alien gearresteerd. Luite nant-kolonel Cardone de Ghastelaine werd daarop met de andere Britsche officieren in vrijheid gesteld. Volgens de Sunday Times, zoo meldt de Londensche correspondent van Svenska Dag- bladet, heeft koning Michael volgens uiteen zettingen van Tiela, den vroegeren Roemeen- schen gezant te Londen, voor de eerste maal hij het uittreden van Italie de mogelijkheid gehad om met de mogendheden van de spil te breken. Hij heeft toen door middel van een persoonlijk door hem gevolmachtigde hij de geallieerden geinformeerd of het voor hem niet raadzaam was het land met eenige lei- dende Roemeensche politici te verlaten. Nadat contact was verkregen tusschen den gevol machtigde en een geallieerde groote mogend- heid benevens eenige Roemeensche emigranten had de koning den raad gekregen in Boekarest te blijven, teneinde wanneer het zoover was in te grijpen. De ontwikkeling is toen door het bezoek van Benesj aan Moskou den vori- gen winter op heslissende wijze vooruit ge- bracht. Benesj heeft op uitnoodiging van leidende Roemenen ook de Roemeensche pro- blemen te Moskou ter sprake gebracht. De plotselinge Roemeensche staatsgreep is ten slotte voor de geallieerde regeeringen als een volstrekte verrassing gekomen, aangezien men haar beloofd had haar tijdig op de hoog-te te brengen, opdat zij militaire voorbereidingen konden treffen. Volgens de Londenschen correspondent van de Dagens Nyheter bevindt zich thans de Roemeensche gedelegeerde voor de onderhan- delingen met de geallieerden te Teheran, om ter beschikking te zijn, wanneer de bolsjewis- ten den wensch mochten hebben, formeel de overeenkomst met Roemenie te sluiten, het- geen binnen zeer korten tijd verwacht kan worden. UITVOERIN GEN VAN „VREUGDE EN ARBEID". De Centrale Persdienst van Het Nederland- sche Arbeidsfront meldt: De vrouwen, wier echtgenooten in het bui- tenland werkzaam zijn, zullen thans meer nog dan voorheen in de gelegenheid worden ge steld, de voorstellingen en uitvoeringen van ,,Vreugde en Arheid" hij te wonen. De leider van het Nederlandsche Arbeids front heeft namelijik bepaald, dat voor deze vrouwen dezelfde gereduceerde prijzen zullen gelden als voor hen, die aangesloten zijn bij het Arbeidsfront. Deze bepaling geldt zoowel voor de voor stellingen als voor de cursussen ,,Volksontwik- keling", „Liohamelijke Opvoeding" e.d., welke door de Gemeenschap ,,Vreugde en Arbeid" van het Nederlandsche Arbeidsfront zijn ge organiseerd. MATERIAAL VOOR POPPENKLEEREN. De Centrale Persdienst van Het Nederland sche Arbeidsfront meldt: De kinderclubs in het kader van de actie „Door het kind, voor het kind", mogen zich in steeds meer plaatsen van het land in een grootere belangstelling verheugen. Deze clubs zijn georganiseerd door de Gemeenschap ,,Vreugde en Arbeid" van het Nederlandsche Arbeidsfront speciaal voor die kinderen, waar- van de vader in het buitenland werkzaam is. De jongens op deze clubs worden voomame- lijk beziggehouden met handenarbeid, zooals o.a. houtbewerking. De meisjes breien en naaien vooral poppenkleeren. Dit laatste dreigt echter door gebrek aan materiaal vast te loopen. Het is dan ook daarom, dat de Gemeen schap ,,Vreugde en Arheid" een dringend be- roep doet op een" ieder, die textiel-afval te missen heeft, om dit voor de kinderclubs te willen afstaan. De kleinste strookjes en band- jes, in de kleinste hoeveelheid, zijn van harte welkom. De kinderen en niet minder de ouders, die weten, dat hun kinderen op hun vrije middagen op deze clubs goed verzorgd worden, zullen U er dankbaar voor zijn. Inzendingen worden gaame ingewacht bij de betreffende Plaatselijke Kantoren van het Nederlandsche Arbeidsfront, terwijl na een berichtje Uwerzijds het materiaal ook gaarne zal worden afgehaald. SOCIALE BEDRIJFSVERZORGSTERS. De Centrale Persdienst van Het Nederland sche Arbeidsfront meldt: Het ligt in het voomemen van Het Neder landsche Arbeidsfront, in den komenden herfst een cursus voor sociale bedrijfsverzorgsters te beginnen. De duur van dezen cursus is voor het theo- retische gedeelte op vier maanden gesteld. Het is gewenscht, dat de deelneemsters vooraf minstns den maand in fahriek, werkplaats of atelier werkzaam zijn geweest, waartoe door het Arbeidsfront bemiddeling kon worden ver- leend. De cursus is intern, terwijl de leeftijds- grens voor de deelneemsters is vastgesteld van 2540 jaar. Maamdag 14 dooden en 29 zwaargewonden. In den loop van Maandag vielen in verschil- lende deelen van ons land Anglo-Amerikaan- sche vliegers opnieuw personentreinen, auto's en voetgangers met. boordwapens aan. Ten- gevolge daarvan waren er onder de Neder landsche burgerbevolking 14 dooden, 29 zwaar- en meer dan 60 lichtgewonden. KINDERVERLAMMING IN HET NOORDEN. Er hlijkt zich, volgens De Tel., in de noor- delijke provincies op het oogenblik een vrij groot aantal gevallen van kinderverlamming voor te doen, waarbij men echter niet uit het oog mag verliezen, dat deze ziekte in de zomermaanden Juli en Augustus toeneemt. Betreft het in Groningen en Friesland in hoofdzaak verspreide gevallen, in Drente zijn twee haarden aan te wijzen, waar de ziekte zich in vrij ernstige mate heeft geopenbaard, n.l. in den Zuidoosthoek van de uitgebreide gemeente Emmen, waar tot dus ver 35 a 40 gevallen zijn geconstateerd, en in de gemeente Beilen waar vijftien gevall-etTffcijn. In totaal zijn zelfs in de drie Noordelijke provincies ruim 60 patienten lijdende aan kinderverlamming. Hieronder zijn wel is waar enkele ernstige gevallen, maar het meerendeel is gelukkig van lichten aard. Reden voor ongerustheid is er dan ook niet. i ONTSLAGEN BURGEMEESTERS. Door den General-Kommissar fiir Verwal- tung und Justiz werd onmiddellijk ingaand ontslag verleend aan G. Hermans, burgemees ter van Rijnsburg; aan P. J. Goossens, als burgemeester van Bladel; aan W. Maas, als burgemeester van Vrouwenpolder; aan H. P. J. Bloemers als burgemeester van Arnhem; aan Jhr. L. G. Just de la Paisieres, als burge meester van Nootdorp; aan J. J. Klaarenbeek, als burgemeester van Blaricum; aan jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein, als burgemees ter van Diemen; aan H. A. Maas. als burge meester van Helmond; aan jhr. mr. C. T. J. van Rijckevorsel, als burgemeester van Nuenen, o.a. BESMETTEL1JKE Z1EKTEN. Van 6 t/m 12 Sept. kwamen 11 gevallen van diphterie voor, n.l. 4 te Hoofdplaat, 2 te Seroos- kerke en 1 te Aardenburg, Koudekerke, Vlis- singen, Vogelwaarde en Westkapelle. GRONDKAMER. Benoemd is tot voorzitter van de Grondkamer voor Zeeland J: J. Geluk, te Schuddebeurs. BEEEDIGD. Ter openbare terechtzitting der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg zijn beeedigd als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand: van de gemeente Veere1. de heerM, Bever- sluis, burgemeester dier gemeente; 2. de heer J. A. Duine, ambtenaar ter secretarie te Veere; van de gemeente Wemeldinge: de heer A. C. van Driel, burgemeester dier gemeente. AXEL Oudste inwoner overleden. De heer P. Cornelissen, oudste inwoner dezer gemeente is op 91-jarigen Ieeftijd overleden. Wagen met vlas van den dijk gekanteld. Woensdag is alhier op den Buthdijk een groote met vlas beladen wagen van den dijk gekanteld. Gelukkig kon de voerman zich tijdig in veiligheid steilen. Ook de paarden brachten het er goed af, doch de wagen werd nogal beschadigd. DIVERSE DISTRIBUTIE-MAATREGELEN. Uitreiking van nieu'vve bonkaarten voor twee perioden tegelijk. De plaatselijke distributiediensten reiken van 4 tot en met 30 September tegen overlegging van de tweede distributiestamkaart met daarbij behoorend inlegvel de hierna genoemde bon kaarten uit. Zij, op wier eerste distributie stamkaart het woord Hoofd voorkomt, dienen deze eerste distributiestamkaart eveneens over te leggen. Aan houders van een inlegvel GA 401 worden uitgereikt de bonkaarten KA 411-412, aan houders van een inlegvel GB 401 de bon kaarten KB 411—412, aan houders van een inlegvel GC 401 de bonkaarten KC 411—412, aan houders van een inlegvel GD 401 de bon kaarten KD 411—412, aan houders van een inlegvel GE 401 de bonkaarten KB 411—412. Voorts reiken de distributiediensten uit aan hen, die in het bezit zijn van een bonkaart L408 de bijslagkaarten L 411 van de elfde, twaalfde en dertiende periode. Tenslotte worden uitge reikt uitsluitend in de kringen, waar klanten- bindingvoor groente geldt de groentenkaarten N 401 voor de dertiende periode 1944 en voor de eerste en tweede periode 1945. Men kan zijn bonkaarten uitsluitend afhalen bij den distributiedienst, welks kringnummer vermeld staat op de tweede distributiestamkaart en bijbehoorend inlegvel. Zij, die niet in de gelegenheid zijn hun distri- butiebescheiden af te halen of te doen afhalen, dienen hun tweede distributiestamkaart met inlegvel aangeteekend op te zenden aan den distributiedienst van de gemeente, weike de tweede distributiestamkaart heeft afgegeven. Slechts schipp^rs en hun gezinsleden, die in het centrale bevolkingsregister zijn opgenomen en een tweede distributie-stamkaart met inlegvel voorzien van de letter D, hebben, kunnen hun bonkaarten bij een distributiedienst naar keuze afhalen. Bij de uitreiking van de bonkaarten voedingsmiddelen worden respectievelijk de bonnen A 411 "tot en met E 411 van de inleg- vellen ingehouden, benevens bij de uitreiking van de bonkaart L411 de bon bijslag09. Tevens wordt in het vakje 411A van de tweede distri butiestamkaart een diagonaal kruisje geplaatst. Bij het in ontvangst nemen van de kaarten dient men terstond na te gaan of men alle bescheiden, waarop men aanspraak kan maken, heeft ontvangen. Latere reclames worden niet in behandeling genomen. De distributiediensten houden bij de uit reiking van levensmiddelenbonkaarten voor de llde en 12de periode 1944 de daarvoor in aanmerking komende bonkaartdeelen van zelf- verzorgers in. Aangezien het zelfverzorgings- seizoen 1943/44 met het einde van de llde periode afloopt, zal de 12de distributieperiode 1944 de eerste periode zijn van het zelfver- zorgingsseizoen <944/45. Het is echter niet mogelijk vo6r 3 September de zegelkaarten van alle zelfverzorgers voor het komende seizoen gereed te hebben; daarom zal de uitreiking van de bonkaarten 411/412 ten aanzien van de zelfverzorging op de volgende wijze geschieden De plaatselijke bureauhouders van den pro- vincialen voedselcommissaris zullen op de oude zegelkaarten van personen, die de zelfverzorging van een artikel in,, het komende seizoen niet zullen voortzetten, de aanteekening „Eindigt 28 October 1944" plaatsen. Zelfverzorgers met deze aanteekening op hun zegelkaart zullen derhalve de bedoelde bonkaartdeelen voor de 12de periode 1944 mogen behouden. Zelfver zorgers, op wier zegelkaart de plaatselijke bureauhouder bovengenoemde aanteekening niet heeft geplaatst, worden verondersteld gedurende de komende periode de zelfverzorging voort te zetten. Van deze personen worden daarom de bedoelde bonkaartdeelen ingehouden. Bij de uitreiking zullen de distributiediensten de zegelkaarten in bewaring nemen. De betrokken zelfverzorgers zullen de nieuwe zegelkaarten en omslagen te zijner tijd bij de uitreiking van de levensmiddelenkaarten van de 13de periode (die loopt van 26 November tot en met 23 December) ontvangen. Op deze zegelkaarten zullen dan de inleveringszegels voor de 12de periode geplakt zijn. HET TABAKSRANTSOEN. Daar dezen keer maar ddn bon voor tabak is aangewezen, dienen zij, die pijp- of shagtabak wenschen te koopen, te wachten tot de volgende bonaanwijzing (15 September a.s.). Zij kunnen dan op den ouden en nieuwen bon ge- zamenlijk op 15 en 16 September de pijp- of shagtabak koopen. Na 16 September is de bon, die thans is aangewezen, uit den aard derzaak niet meer geldig. HONGAARSCHE BLOEM VOOR SCH1PPERSKINDEREN. Schippers, die niet in staat zijn geweest de bonnen B 70 en C 70, welke als v66rinleverings- bonnen voor Hongaarsche bloem aangewezen zijn, in te leveren, kunnen onder inlevering van bovengenoemde bonnen in het afleveringstijd- perk van 17 September tot en met 14 October a.s. bedoelde bloem bij „schippersdetaillisten" betrekken. De distributiediensten zullen voor jeugdige personen van 4—18 jaar, die wegens verblijf in een ziekeninrichting, evacuatiekamp of uitzen- ding naar een vacantiekainp e.d., de bonnen B 70 of C 70 van 20 tot en met 26 Augustus j.l. niet bij een detaillist hebben kunnen doen inleveren en die nu voor 17 September a.s. uit de ziekeninrichting, evacuatiekamp e.d. worden ontslagen, bij het teruggeven van de distribu- tiebescheiden 7 rantsoenen tarwebloem uitreiken. Shag - rook- of pruimtabak Indien de afstand tusschen U en het door U gekozen bedrijf niet te groot is, wordt gaarne aan Uw wensch voldaan. TOELIOHTING OP DE BONNENLIJ ST. Van 3 tot en met 16 September geeft bon Algemeen 219" recht op het koopen van 250 gram roggevlokken, havermout e.d. of gort e.d. Ook op bon Reserve D 73" voor kinde ren, geboren in de jaren 1940 of 1941, zijn thans behalve gort e.d. ook roggevlokken, havermout e.d. verkrijgbaar. Zooals reeds werd medegedeeld wordt ditmaal geen onder- scheid gemaakt tusschen havermout e.d. eener- zijds en gort e.d. anderzijds. Op bon Boter 37A" is 125' gram boter ver krijgbaar en op bon „37B Boter" 125 gram margarine; voor personen, geboren in 1926 of later, wordt een bijzonder rantsoen van 125 gram boter op de bonnen Reserve B76, C76, D76 en E76 beschikbaar gesteld. In verband met de verlaging van het tabaks- rantsoen wordt voor de eerst volgende veertien dagen slechts den bon aangewezen. Van 3 tot en met 16 September geeft bon Tabak 37" recht op bet koopen van een rantsoen sigaren, cigaretten of tabak; men dient genoegen te nemen met hetgeen de winkelier in voorraad heeft. DE NIEUWE AARDAPPELBON. Van 3 tot 9 September a.s. is elk der bon nen .Aardappelen 37" geldig verklaard voor 1V2 kg aardappelen. Op den bon ,,Toeslag 37" is 1 kg aardappelen verkrijgbaar. Ook ditmaal kan men reeds op Vrijdag 1 September en Zaterdag 2 September a.s. aardappelen op bovengenoemde bonnen koopen. BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN. Van 1 September 'tot en met 31 October geeft de bon 25 KF van de kookkaart XJ 405 recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieks- turf. De verbruikers zullen met de op dezen bon aan te schaffen brandstoffen edn maand moeten toekomen, daar bet in de bedoeling ligt op 1 October een volgenden bon van de kaart U 405 aan te wijzen. GENERATOR-ANTHRACIET EN -TURF IN SEPTEMBER. Van 1 tot en met 30 September geeft elk van de bonnen Generator-anthraciet drie en dertigste periode recht op het koopen van 1 hectoliter (max. 75 kg) anthracietnootjes IV of V; gedurende hetzelfde tijdvak geeft elk van de bonnen Generatorturf drie en dertigste periode recht op het koopen van 50 stuks bag- gerturf. ZEEPVERVANGENDE WASCHMIDDELEN. Voortaan zal men zeepvervangende wasch- middelen uitsluitend onder afgifte van een daarvoor aangewezen bon kunnen verkrijgen. In verband hiermede is het koopen, in ont vangst nemen, verkoopen en afleveren van zeepvervangende waschmiddelen met ingang van heden verboden. Om voor dit artikel in aanmerking te komen moet men bon Alge meen 211 vo<5r of op Zaterdag 2 September bij zijn leverancier inleveren. Omtrent het tijd- stip, waarop men de zeepvervangende wasch middelen zal kunnen verkrijgen, zullen nog mededeelingen worden gedaan. ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1944. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 7.30 u., Avondgebed. ZONDAG 3 SEPTEMBER 1944. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 10 u., Dr. L. J. Cazemier; 2.30 11 l~Ycj T Sip Itziq v SLUISKIL. 10 u., Ds. J.' C. Sickesz; 2.30 u., Dr. L. J. Cazemier. AXEL. 10 u., Ds. Van Oeveren; 2.30 u., Ds. Saraber, van Kloosterzande. HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. A. J. Kromhout. ZAAMSLAG. 10 u. en 3 u., Ds. Drost. SAS VAN GENT. 10 u., Ds. M. Goudkamp. 6.30 u., Ds. Van Oeveren, van Axel, Ring- Jeugddienst Jonge Lidmaten, medew. Kenkkoor van Terneuzen. PHILIPPINE. Geen dienst. KLOOSTERZANDE. 10 u., Ds. J. J. Saraber. Gereformcerde Kerk. TERNEUZEN. 10 u. en 3 u„ Ds. G. W. van Houte. AXEL. 10 u. en 2.30 u.; Ds. Zemel. HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. Joh. Francke. ZAAMiSLAG. 10 u. en 3 u., Ds. Kok. ZOUTESPUI. 10 u. en 2 u. Ds. Sollie. Chr. Geref. Kerk. ZAAMSLAG. Geen opgaaf. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 10 u„ 2.30 u. en 6 u., leesdienst AXEL. 10 u. en 2.30 u., leesdienst. HOEK. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. (Vlooswijkstraat). 10 u., 2.30 u. en 6 u., leesdienst. TERNEUZEN. (Nieuwediepstraat)10 u., 2.30 u. en 6 u., leesdienst. Roomsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7.30 u., 9 u. en 10..30 U., 'H.H. Missen; 2.30 u., Lof. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Tweetal te Terneuzen: Ds. Ligtenberg te Vlaardingen en Ds. de Blois te Gouda. VOETBAL. TerneuzenHulst. De competitie 1944 1945 neemt een aanvang en onze plaatselijke club zet haar in met Hulst als gast. Wij mogen de verwachting uitspreken, dat .Ter neuzen deze eerste ontmoeting met een fik- sche overwinning zal bezegelen en daarmede de eerste sport van de competitieladder zal bestijigen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 2