TERNEUZENSCHE COURANT i r Buiienland V. J No. 10.640 VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1944 84e Jaargang ALBEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN OUITSCH WEERMACHTSBERICHT Zware strijd bij Laon-Reims. Reimssl bTROYES Duitschlands positie na vijf jaar oorlog. Gen. Dittmar's overzicht van de situatie. In het verleden Ligt het heden, In 'tnu wat worden zal. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN! Zet ook gij U derhalve in voor de toekomst van Uw Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Oproep aan het Nederlandsche volk. Het Jeugdstormfonds. PROGRAM DER HONGAARSCHE REGEERING. Vash/iu Aj/jsi X^DGHt OEKARES Ai^t^ed7^ wmiM „Dapp8r zijn, nog even je tanden op elkaar1'. De ontwikkeling in Frankrijk. VERSCHIJNT IEDEREN DINSI1 AG- EN VRUDAGAVOND. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1,42; Postabonnementen 1,73. Losse nummers 5 cent per exemplaar. Directeur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - Terneuzen - Tel. 2298 Tegenaanvallen in gebied van Beanvais. NiieuKV offensief aan Adriatische kus Het opperbevel van de weermacht maakte Donderdag bekend: Ten Noorden van Parys is de vijand, die onze distancieeringsbewegingen sclierp volgt. tot staan gebracht. Tegen de vijandelqke aan- valscolonnes, die uit het gebeid van Beauvais naar het Noorden oprukken, zijn tegenaapva,- len aan den gang. In het gebied LaonReims zijn onze troepen in zwaren strijd ge- wikkeld met vijandelijke tank- strijdkrachten, die N.O.-waarts en Noordwaarts verdere terrein- winst konden boeken. In het dal van de Rhone is de vijandelijke druk in het bijzonder tegen Valence toegenomen. Alle vijandelijke aanvallen werden daar in harde gevechten afge- slagen. Het vergeldingsvuur op Don- den is overdag en's nachts voort- gezet. Tn Italie is de vijand aan de Adriatische kust opnieuw over een breed front tot een grooten aanval overgegaan. Met veelvul- dig gebruik van slagvliegers, artillerie en tanks en gesteund door vlootstrijdkrachten kon hij bij Urbina en Pesaro plaatselijke penetraties tot stand brengen. Door onze tege'naanvallen wer den de binnengedrongen vijandelijke aanvals- groepen uiteengeslagen. Ten Zuidwesten van Pesaro duren op twee penetratiepunten verbitterde gevechten voort. In Roemenie is de vijandelijke druk in de richting van Ploesti toegenomen. Aan de Zuidoostelijke grenzen van Zevenburgen zijn nieuwe hevige aanvallen der bolsjewisten af- geslagen. Aan het overige gedeelte van het Oostelijke front kwam het gisteren slechts ten Noord oosten van Warschau tot vrij groote gevechts- handelingen, waarbij de door de Sovjets be- oogde doorbraak naar de stad nogmaals ver- ijdeld werd, nadat24 tanks buiten gevecht waren gesteld. Amerikaansche bommenwerpers hebben, ge- bruikmakend van het voor den afweer ongun- stige weer terreuraanvallen op Bremen en Kiel ondernomen. Andere aanvallen van vijan delijke bommenwerpers waren gericht op enkele plaatsen in Hongarije. In den afgeloo- pen nacht wierpen afzonderlijke Britsche vliegtuigen bommen in het gebied tusschen Rijn en Main. In het Kanaal en in den Indischen Oceaan hebben duikbooten in harde gevechten zes vijandelijke schepen met een totalen inhoud van 36.000 B.R.T., een torpedobootjager, als- rnede een bewakingsvaartuig tot zinken ge- Elbeuf \S0ISS0 LesAn THIERRY^ LA ROCHE- Vernon GOYON EVREUX \m AK get coulommi 5 Versailles UMEA'U NOGENT ETAMPES CHARTRES FONTAINE, II HO;, Chatehudun ~-\f M0NTARGIS KAARTvanPELT braoht en een vijandelijk vliegtuig neerge- schoten. In aanvulling op het weermachtbericht wordt nog het volgende medegedeeld: In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front heeft het 30ste legercorps onder bevel van luitenant-generaal Postel met de 306e in- fanteriedivisie, 15e infanteriedivisie en 13e pantserdivisie in opofferende gevechten tegen over machtige vijandelijke strijdkrachten held- haftig gestreden. De afdeeling zware legerpantserjagers 6§1 onder bevel van kapitein Mergen schoot in den loop van een dag 521 tanks stuk en droeg daardoor op beslissende wijze bij tot een af- weersucces. Sein voor den beslissentlen slag. Aan het eind van het vijfde oorlogsjaar hebben de leidende militaire en' politieke krin- gen te Berlijn zich, volgens D.N.B., uitgelaten over de positie van Duitschland en van zijn grooten bondgenoot in Oost-Azie. De door hen gevolgde gedachtengang laat, hoewel de zware tegenslagen aan de fronten worden toegegeven, de gevolgtrekking toe, dat er een stemming van hecht vertrouwen heerscht. De historie heeft gewild, dat aanl het einde van het vijfde oorlogsjaar de gigantische strijd der volkeren en ideeen voor zijn hoogtepunt staat. Aan beide zijden is het sein voor den beslissende slag gegeven; bij de tegenstanders van Duitschland door hun offensief in het Oosten, in het Zuiden, in het Westen en in de lucht, aan Duitsche zijde door de koorts- achtige totale mobilisatie van menschen en oorlogsmaterieel. De krachten, die de tegen standers naar voren brengen, zijn enorm. Uit een nuchtere berekening blijkt echter, dat tegenover den stand van 1939 Duitschland niet slechts zijn grenzen beheerscht, doch ook door het Poolsche, Baltische, Deensche, Neder- landsche, -Belgische en Fransche gebied nog een voorterrein van eenige honderdduizenden vierkante kilometers met het daarfoij behoo- rende aantal inwoners in handen heeft en bcvendien Finland, Hongarije, Slowakije, Kroa- tie en 't grootste deel van Italie ter beschik- king staan van het oorlogspotentieel van Duitschland. Alle gebieden te zamen met een aantal inwoners van meer dan honderd mil- lioen. Aan het einde van het vijfde oorlogs jaar is net gebied van het Duitsche Rijk dus nog met een ongeveer even groot gebieds- potentieel vermeerderd. Gewichtige factor. Voor de analyse van den huidigen toestand is echter een factor van nog grooter beteeke- nis, welke de tegenpartij niet in zijn vollen historischen omvang erkent of erkennen wil. De vijand meent, in den roes van zijn huidige successen, Duitschland reeds te kunnen meten met de maatstaven van ineengestorte demo- cratieen, terwijl de nationaal-socialistische staa.ts- en levensvorm, door historische oor- zaak natuurlijk gegroeid, juist thans weder onder den dwang der omstandigheden den oorlog met nieuw revolutionnair elan begint te voeren. Aldus bekeken is de beslissing van den oorlog nog niet gevallen. Wei is de in voile sterkte opmarcheerende vijand thans aan slag, anderzijds kunnen neutrale waarnemers constateeren welke kracht Duitschland weer ontwikkeit. Zij zien, dat een concentratie van alle aan de fronten staande strijdkrachten in het voorterrein van het Duitsche Rijks plaats vindt en zij zien nieuwe Duitsche divisies naar de stellingen trekken. Het gebruik van nieu we wapens is thans begonnen. Bij het begin van het zesde oorlogsjaar is de beslissing een wedloop geworden tusschen de vijandelijke offensieven en het Duitsche ver- mogen de vijanden aan een frontlinie gebon- den te houden, waarbij ruirnte geen rol speelt, tot door de kracht van de nieuwe divisies te land en in de lucht en door het effect van nieuwe en geheime wapens den tegenstanders zoo groote verliezen worden toegebracht, dat zij tot he.t inzioht beginnen te komen, dat de oorlog noch in September noch in October 1944 zal afloopen. De beslissende slag zal veeleer in dien zin ten gunste van Duitschland uitval- len, dat het den vijanden onder geen omstan digheden. mogelijk zal zijn den strijd tegen Duitschland en Cenfraal-Europa op een of andere wijze tot een einde te brengen. Welke consequenties daaruit voor de vijanden van Duitschland zouden voortvloeien, zoowel voor het bolsjewistische Rusland als voor het zwaar getroffen Engeland en ten slotte ook voor het nog voor een tweede oorlogstaak staande Amerika, ligt voor de hand. Slag oni Japan. Juist in dit verband is het van zeer groote beteekenis, dat de slag om Japan in ernst m het geheel nog niet begonnen is. Wanneer de door den langen duur van den oorlog eveneens hard getroffen tegenstanders even langen of zelfs nog langeren tijd noodig zouden hebben om, wat materieel en personeel betreft, den strijd tegen Japan met succes te beginnen, dan zal de politieke ontwikkeling zich aan deze berekeningen niet storen en de militaire plan- nen doorkruisen. Het is Duitschland en Japan van begin af aan duidelijk geyveest, dat het in dezen oorlog om een strijd op leven en dood ging. Zij wisten. dat zij den oorlog moesten doorstaan om als volk voort te leven. Dat geeft beiden volken een groote moreele kracht. Lt.-generaal Dittmar, de militaire spreker van den Duitschen omroep, heeft Dinsdag over den toestand aan de fronten o.a. gezegd: Wederom drukt thans op de wereld de enor- me last van een jarenlang en met gebruik van alle geestelijke en materieele middelen gevoer- den oorlog. Weliswaar is de intensiteit van de oorlogvoering door het uitputten van alle middelen. die eerf buitengewoon ontwikkelde techniek vermogen te verschaffen, en door het verwaarloozen van bijna alle moreele be- perkingen bij de toepassing daarvan, tot het uiterste verhoogd, doch zelfs dat is niet vol- doende geweest om den oorlog zoodanig te verkorten, als ongetwijfeld in de bedoeling heeft gelegen van hen, die den van alle rem- men bevrijden, in uiteindelijken zin totalen oorlog hebben geproclameerd. Wanneer de tegenover ons staande wereld bereid ware geweest het levensrecht van een groot, flink, hard werkend vojk eerlijk te erkennen er zou geen reden denkbaar zijn geweest waar- om deze tijd van strijden en lijden no»g eens meer dan vijf jaar de wereld moest vervullen en nog langer vervullen zal. Want dat is zeker, de geweldige strijd zal voortgaan. Hij moet voortagan omdat en zoo- lang onze vijanden aan hun oorlogsdoelen vast- houden, zoolang niet verstand en beter inzicht gekomen zijn in de plaats van den wil tot ver- nietiging, welke de bereidheid het uitersteNte geven tot ultima ratio van ons volk maakt. De ontwikkeling van den toestand in deze weken moge weliswaar bij onze vijanden de hoop gewekt hebben, dat het doel der mili taire overwinning op Duitschland niet even ver meer verwijderd zou zijn als ongeveer drie maanden geleden. Het uiterlijke verloop der i .ebeurtenissen schijnt hun opvatting zelfs in hooge mate in het gelijk te stellen. Wij ver- heelen, het Duitsche volk den ernst van den toestand op het huidige moment even weinig als wij het bij vroegere moeilijke en dreigende toestanden hebben gedaan. Hoe staan de zaken? Wij hebben in den loop van twee maanden aanzienlijke deelen ver- loren van wat wij, als vrucht van onze verove- ringen in de eerste jaren van den oorlog, vast in handen meenden te houden en dat ongetwij feld- als belangrijke uitbreiding van de opera- tieve en economische basis van onze oorlog voering kon worden beschouwd. Frankrijk is- voor het grootste deel asqp. onze handen cntglipt. Wij zijn in zeer zware gevechten gewikkeld voor het behoud van belangrijke resteerende gebieden, zoowel aan de kust als in Noord-Oost en Oost-Frankrijk. Hier is een bewegingsoorlog ontketend, die in meer dan een opzicht herinnert aan de gevechten van 1940. Wat destijds de doord'achte consequen- tie bij het gebruik van moderne strijdmiddelen voor het succes moest doen, doet thans bij den tegenstander de numerieke overmacht. Het is het hooglied van den Duitschen strijder en van de Duitsche leiding wanneer wij consta teeren, dat anders dan in het omgekeerde geval in 1940 na een onvergelijkelijk veel kor- teren strijd zij zich nog steeds op een blod- digen en moeizamen weg bevinden, waarvan het einde ook thans nog niet te zien is. Ook de gevechten in Zuid-Frankrijk hebben voor de geallieerden totdusver niet de resultaten opgeleverd, die hun bij het begin van hun ope- raties waarschijnlijk voor oogen gestaan heb ben. Iedere stap, dien onze zich IRhbne- opwaarts distantieerende formaties naar het Noorden terrein winnen, maakt het vormen .van een nieuw, stevig front, dat eerst na het aanvoeren van aanzienlijke strijdkrachten kan worden aangevallen, waarschijnlijk. Wanneer we de dingen in het Oosten be- schouwen, dan kunnen wij met dankbare voi- doening constateeren, dat menig gevaar, dat enkele weken geleden nog wegens de onmid- dellij.ke bedreiging van het gebied van het Duitsche rijk als ernstig beschouwd moest worden, thans als voorloopig bezworen be schouwd kan worden. Deze stand van zaken geeft ons moed te gelooven, dat ook de onmid- dellijke militaire gevolgen van den verrader- lijken afval van de kringen, die zich van den jeugdigen Roemeenschen koning als werktuig bedienden, overwonnen kunnen worden. Het zou dwaas zijn te loochenen, dat deze ontwikkeling ons in elk opzicht onwelko-m is. Naast vele minderwaardige deelen bevatte het Roemeensche leger formaties, die totdusver ook in zeer moeilijke toestanden .dapper aan onze zijde stonden. Wanneer onze vijanden wegens' de uiterlijke ontwikkeling der dingen- meenen te kunnen triomfeeren,dan gunnen wij hun dat. Zeker is, dat de vreugde die zij laten blijken, voortvloeit uit de gedachte, nader te zijn gekomen tot het eind van den oorlog, die ook op hen met zeer groote zwaarte drukt. Het zijn toonen van verlichting, die al te duidelijk uit hun gejubel weerklinken. Dit feit kan ons het beste leeren onzen toe stand juist te bepalen. Het toont ons welken weg wij moeten gaan, om tot erkenning van onvervreemdbare Duitsche levensrechten te komen. Dat deze weg lifet breken van den vijandelijken vernietigingswil in zich sluit, blijkt duidelijk uit alles, wat wij van de lei dende beweegredenen van onze vijanden we- ten. Wij staan voor een noodzakelijkheid, welke geen alternatief kent tusschen verder strijden en een goedkoop vergelijk, doch slechts de keuze tusschen handhaving en vernietiging. Aldus is de strijd tot het uiterste de eisch van hoogste, uiterste doelmatiglieid, aangezien slfechts zoo onze vijanden in de eerste plaats de volken, doch indirect ook de regee- renden i voor de noodzakelijkheid worden geplaatst de vraag naar den zin van offers en verliezen, de gebraehte zoowel als de notg te brengen, de militaire zoowel als de politieke duidelijk te beantwoorden. Wanneer er iets is, dat ons doet gelooven, dat wij nog hooger troeven kunnen uitspelen, dan is het de geeste lijke kracht, waarvan front, en vaderland de laatste moeilijke weken het bewijs hebben geleverd. Het is overbodig over de strijdende troepen te spreken. Na den 20sten Juli, den dag van reiniging en zelfbezinning, stroomen daar steeds meer krachten heen. Sterke, nieuwe impulsen bezielen alle gebieden van oorlog voering en wapening. Dat is juist op laatst- genoemd gebied veel in wording is, dat in belangrijke mate van invloed kan zijn op de beslissing, is van authentieke zijde aan 't Duit sche volk medegedeeld in een vorm, die geen twijfel veroorlooft. Wij zullen van deze din gen hoogst waarschijnlijk datgene kunnen verwachten, waarop het in de allereerste plaats aankomt, de operatieve en tactische ontlasting van onze gevechtsfronten. TROEPEN OPGEROEPEN IN ZWITSERLAND. Naar aanleiding van het oproepen van nieuwe troepen in Zwitserland, heeft de opper- bevelhebber van het Zwitsersche leger, gene- raal Guisan, volgens D.N.B., een dagorder uit- pevaardigd, waarin hij o.a. zegt: ,,In onze onmiddellijke nabijheid, bestrijden groote legers elkaar. Beproefde veldheeren en dappere sol- daten staan tegenover elkaar. Velen vallen op de slagvelden. Soldaten, denkt steeds daaraan. Dit zal u helpen uw plicht te vervullen en de daarmede verbonden offers op u te nemen, ten einde zoodoende tot over de grenzen van ons land voor ons vrij vaderland eer te be- halen en achting af te dwingen." REGEER1NQ-VEN1ZELOS AFGETREDEN. De Britsche berichtendienst meldt volgens D.N.B. uit Cairo, dat de leden der uitgeweken Grieksche regeering onder wie de plaatsver- vangende premier Venizelos zijn afgetreden. Er is geen officieele mededeeling over de reden van dit aftreden gedaan. Men neemt echter aan, aldus de Britsche berichtendienst dat het na den terugkeer van Papandroe van zijn bespreking met Churchil tot eenige meenings- verschillen onder de ministers is gekomen over de in Rome gesloten overeenkomsten. STERKE DRUK DER SOVJETS IN ROEMENIE. De Oostelijke gebieden van Roemenie, aan de kust van de Zwarte Zee, zijn, volgens S.P.T., door de Sovjets bezet. In deze ge bieden is het niet tot gevechten van groote afmetingen gekomen. Anders was dit bij Ploesti, waar de Duitsche verdedigdngsstrijd- kractiten taai verzet boden tegen, de tankwig- gen van het roode leger. De voorhoeden der Sovjets bevinden zich nu tusschen Ploesti en de Roemeensche hoofdstad. Een aantal Duitsche steunpunten bleef zich gedurende de laatste 24 uren tegen den sterken druk der Sovjets verdedigen. In het voorterrein van de Oostelijke Kar- paten poogden de bolsjewisten voornamelijk in het gebied van Bacau tusschen de Giiiimes en den Oituzpas binnen te dringen, aldus meldt het Interinf, doch zij werden door Duit sche gemotoriseerde infanterieformaties af- geslagen. Een poging cm den Duitschen iegenstand aan den Oituzpas te breken door het neerlaten van valschermjagers, mislukte eveneens. De afdeeling valschermjagers, die bij het neerkomen in het moeilijke terrein reeds gevoelige verliezen (had geleden, kOn snel worden omsingeld en vemietigd. Ver- schillende aanvalsoperaties van Duitsche en Hongaarsche formaties leidden tot een uit breiding van de stellingen in het gebied der Karpatenpassen Ten Noordoosten van Warschau hebben Sovjet-Russische strijdkrachten een poging gedaan, om door de Duitsche linies heen te stooten. 'Het kwam hier tot verbitterde tank- gevechten, waarbij ook de Duitsche lucht- macht aan den strijd deelnam. In het alge- meen was de activiteit in de lucht echter ge- ringer dan tijdens de vorige dagen. Omtrent de situatie in den Noordelijken sector van het Oostelijke front meldt het In terinf verder, dat de manoeuvres der Duitsche gevechtsleiding en de hardheid der Duitsche troepen de bolsjewisten hebben genocpt hun aanvallen te staken en zich tevreden te stel len met zwakke plaatselijke aanvallen. Daar uit blijkt, dat hun geweldige offensief, dat zij met 300 tanks, 10 infanterie-divisies en acht brigades opeeiden, als volkomen ineengestort kan worden heschouwd. De Duitsche troe pen hebben de Sovjetstootleigers ernstig ge- teisterd en een groot afweers-ucces behaald. Ook de met dezen mislukten grooten aan val samenhangende operatie der Sovjets in het gebied Schaulen-Mitau is volkomen mis- iuikt. Het doel van deze operatie was ten Zuiden van Riga tot aan de Oostzee door ie dringenv en aldus de in het Noorden van de Baltiscfhe landen staande Duitsche formaties af te snijden. De bolsjewisten leden ook hier niet alleen zeer zware verliezen aan menschen en oorlogsmaterieel, doch zij werden door net Duitsche tegenoffensief naar het Westen en Zuiden Wruggeworpen en in de verdediging gedrongen. De Sovjet-leiding moest er zich de laatste dagen toe beperken haar aanvankelijke suc cessen bij Modolhn en Dorpat uit te breiden, doch ook daar werden liaar aanvallen in hoofdzaak tegengehouden. Ook bij Dorpat trokken de®Duitsche formaties vaak het ini- tiatief tot zich. Duitsche grenadiers en stormgieschut drongen de Sovjets ten Noor den van de stad lahgs de spoorlijn verder naar het Zuiden terug. BILDERDIJK. Adriaan Bankert. 1684. Vocht tegen Zweden in 1659 en verder tegen de Duinkerkers, Engelschen en Franschen. Werd in 1666 Dt - admiraal. Overleed in 1684. (O/H P. m.) Ook thans weer strijden Nederlanders voor Europa's vrijheid ter zee, in trouwe verhon- denheid met hun Duitsche kameraden. (O/H P. m.) Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan geschieden bij de Marine Annahme- stelle Niederlande te Utrecht, de aanmeldingsbureaux voor Marine-vrijwilligers te Amsterdam, Kalverstraat 143, en Rotterdam, Nieuwe Binnenweg 98-100, bij alle Hafen- en Ortgkommandanturen en bij de Nebenstellen der Waffen-SS. Alle gewenschte inliclitingen, zoowel voor dienstname bij de Marine als bij de Waffen-SS, worden aan bovengenoemde adressen verstrekt. Zooals reeds bekend is, is ter gelegen- heid van het a.s. tienjarig bestaan van den nationale jeugdstorm ingesteld het jeugdstormfrontfonds, welk fonds ten doel heeft te komen tot de op- en inrichting van een jeugdstormherstellingsoord, spe- ciaalbestemd voor die jonge Nederlandsche soldaten, die aan de fronten gewond zijn geraakt en herstel van krachten behoeven. Alleen al uit de gelederen van den jeugdstorm staan honderden jonge Neder landers aan het front, velen zijn ernstig gewond en voor hun leven verminkt, ter wijl reeds ruim 150 jonge stormers hun jonge leven gaven voor Europa's vrij- heidsstrijd, dus ook voor ons volk en vaderland. Nogmaals wordt een krachtig beroep gedaan op den offerzin van ons volk om door het storten van een gift op het postgironummer 25000 te toonen dat het vaderland het front niet vergeet. Stort daarom Uw bijdrage op postgiro 25000, Jeugdstormfonds Oorsprongpark 8 te Utrecht. Doet Uw plicht. DOODGESCHOTEN. De bekende Fransche chansonnier, Maurice Chevalier zou, volgens een Reuterbericht Vrij- dag j.l. door de Fransche terroristen dood- geschoten zijn. EIKENLOOF VOOR LeON DEGRELLE. De Fuhrer heeft den commandant van de 5de S.S.-vrijwilligers pantserbrigade Wallonie, SS-Sturmbanftihrer Leon Degrelle, het Eiken- loof behoorende hij het Ridderkruis van het IJzeren kruis verleend. Den 22sten Augustus werd diens gevechts- .groep in de aanvulling op het weermachts- bericht met lof vermeld, daar zij zich biji de gevechten ten Westen van het meer van Pskow door bijzondere taaiheid en aanvals- geest had onderscheiden. Den 23sten Augus tus onderscheidde Leon Degrelle zich hij de zware gevechten ten Zuidwesten van Dorpat opnieuw door zijn niets ontziend persoonlijk optreden. TREIN IN DENEMARKEN BESCHOTEN. In Denemarken is Zondag, naar D.N.B. meldt, een personentrein door twee Ehgelsche en twee Amerikaansche jagers met machine- geweren beschoten. Acht personen werden gedood, negen gewond. REGEERING DE GAULLE IN FRANKRIJK. Reuter heeft, volgens D.N.B., de samenstel- ling van de zoogenaamde ..voorloopige regee- rin°' der Fransche Republiek" hekendgemaakt. Volgens dit Reuterbericht zou De Gaulle het presidentschap, generaal Catroux de staats- zaken, Rene Massiggli de buitenlandsehe za ken en Emanuel Bastier de la. Vigerie de bin- nenlandsche zaken waarnemen. De nieuwe Hongaarsche minister-president, generaal-kolonel Lakatos, heeft in den eer- sten ministen'aad het program der regeering in de volgende drie zinnen samen gevat: Voortzetting van den oorlog ter bescherming van de Hongaarsche grenzen, onder alle om standigheden handhaving van de binnenlano- sche orde en rust, alsmede handhaving en zoo mogelijk stijging van den tegenwoordigen stand der productie. ROEMEENSCHE OELEGATIE NAAR M0SK0U VOOR 0NDERHANDEL1NG OVER WAPENSTIL3TAND. De zender van Moskou heeft volgens D.N.B. een bericht van „Tass" gepubliceerd, volgens hetwelk een Roemeensche dele gate voor onderhandelingen over het sluiten van een wapen- stilstand in Moskou is aange- komen. Van de delegatie maken deel uit Prins Stirby, minister van Justitie Patrascanoe, vice- minister van Binnenlandsche Zaken Damacanoe, en It. kol. Focsanianoe. GEEN DUITSCHE ^TAP BIJ GEALLIEERDEN. Op een vraag of hem de ge- ruchten ter oore waren gekomen volgens welke Duitschland in zekere neutrale hoofdsteden diplomatieke voeling zou hebben genomen met de Geallieerden, verklaarde de spreker der Wil- helmstrasse Dinsdag dat hem van eenig contact met Duitsch lands vijanden niets bekend was. De eenige voelingneming van Duitschland met zijn tegenstan ders is die aan de fronten, aldus gezant dr. Paul Schmidt. ul-FRbmos kmNE/AMTUI ROMA BACA til u-Ocna 'ERUAD' -- '"///.Vv. OCSANI KROOiNSTA QiNgeh urei CHERGLAT TIZ ST I Ca.arasiP** KAART van PELTI^TufrajranSllistra - -"-r SLTEN-jT I LiSTE Die woorden, in je eigen landstaal tot je ge- sproken duizenden kilometers van je geboorte- grond, terwijl je daar ergens in een veldlazaret ligt, die woorden halen je er bovenop. Die woorden doen je beseffen, dat er naast de vele en goede kameraden, die met je zijn opgetrokken tegen het bolsjewistische gevaar, voor een veilig Europa, ook meegekomen zijn; dappere jonge meisjes uit je eigen land. Wil je een derzuiken zijn, zoo meld je dan voor de opleiding tot pleegzuster bij het S.S.- Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5, of bij de navolgende Nebenstellen: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25 Groningen, Heere- straat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30 en Utrecht, Vreeburg 19. GROOTE AANVALLEN IN ITALIE VERWACHT. De tro'epenconcentraties in den centralen en den Oostelijken frontsector in Italie doen, volgens Interinf, verwachten, dat de Britten op beide plaatsen binnenkort tot groote aan vallen zullen overgaan. ARRESTATIES IN FRANKRIJK. Onder de talrijke persoonlijkheden in Frank rijk, die wegens hun politieke houding door de Gaullisten gearresteerd zijn, bevinden zich naar Efe, volgens D.N.B. meldt, de Nobelprijs- winnaar dr. Alexis Carrel, de vroegere minis ter van Onderwijs Carcopino, de voormaligt politieprefect Bussiere de vroegere burge- meester van Parijs Pierre Taittinger, de chef van de nationale loterij, Herricault, de leiden de persoonlijkheden van het agentschdp Havas-Ofi, de hoofdredacteur van de Matin", Stephan Lauzanne, de vroegere burgemeester van Bordeaux Marquet en vele honderden andere vooraanstaande lieden uit het open- bare leven. GRIEKSCHE EISCHEN JEGENS BULGARIJE. Uit Londen wordt gem eld: De Grieksche uitgeweken regeering heeft een verklaring gepubliceerd ever eiscben aan Bulgarije. Deze eischen zijn: strategische wijziging der Noor- delijke grens van Griekenland ten gunste van Griekenland. 2. Bestraffing van de Bulgaar- eche heerschende personen, militaire leiders en al degenen, die verantwoordelijk zijn voor de tegen de Grieksche bevolking genomen maat- regelen. 3. Betaling van schadevergoeding. 4. Opvoeding' van het Bulgaarsche volk vol gens de Grieksche richtsnoeren, zooals die door de geallieerden voor de Duitschers wor den gewenscht. 5. Bezetting van Bulgarije door troepen der geallieerden. Sinds het laatste overzicht van den mili- tairen toestand in Frankrijk hebben zich reeds weer nieuwe aspecten voorgedaan. Woensdag werd, schrijft de N. R. Crt., de mcgelijkheid geopperd, dat de opmarsch van de beide Ame rikaansche legers ten Oosten en Noordoosten van Parijs mede een overvleugeling van de Duitsche posities benoorden de beneden-Seine ten doel kon hebben, op soortgelijke wijze, doch op veel grootere schaal, als dit ten Zui den van de Seine al tweemaal ondernomen was. Thans wordt deze bedoeling in de Duit sche militaire commentaren algemeen als zeker aangenomen, waarbij voorloopig nog vcrdt afgezien van veronderstellingen omtrent het oogmerk van die gedeelten van het Ameri-^ kaansche eerste leger, welke koers naar het Oosten blijven houden. Pattons groep echter heeft de vorderingen verder noordwa'arts voortgezet en hiermee wordt de jongste ont wikkeling tusschen de Seine beneden Parijs en de Somme aldus in verband' gebracht, dat de terugtrekkende bewegingen ten Noorden van de Seine, in het legerbericht van Woensdag voor het eerst vermeld, uitgevoerd worden juist met het oog op de omvattingsoperaties door den Amerikaanschen. rechtervleugel van Montgomery's strijdmacht. Hieruit zou dan gedurende de eerstkomende dagen een opmer- kelijke omkeering kunnen voortkomen van den toestand, zooals hij sedert het einde van de slagen in Normandie bestond. De aan de plaats gebonden gevechten om de geallieerde bruggenhoofden over de beneden-Seine zouden overgaan in beweeglijke operaties, terwijl het zwaartepunt van den strijd zou komen te lig- gen in die sectoren van het Amerikaansche derde leger, vanwaar op het oogenblik de grootste bedreiging voor de verdediging van den Pas de Calais uitgaat. Het is dan ook zeer wel denkbaar. dat de geallieerde rechter vleugel in Noord-Frankrijk tiidelijk een ster- keren tegenstand zal ontmoeten dan de linker- vleugel. Weinig heeft men den laatsten tijd meer. vemomen over den strijd in Bretagne. Hij be- perkt zich tot het bezit van de groote havens, waaraan de Duitsche garnizoenen hardnekkig blijven vasthouden. De beweegreden daarvan is' duidelijk. Aan de krijgsverrichtingen in Frankrijk, zooals zij op het oogenblik gevoerd worden, kan deze verdediging weinig verande- ren, want de geallieerden beschikken blijkbaar over zoodanige inrichtingen aan de kusten en in de kleine havens, dat zij groote legers met een omvangrijke uitrusting aan land kunnen brengen en kunnen ravitailleeren. Dit vraag-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1