TERNEUZENSCHE COURANT SEIHE-MOHDIISG Buitenland f No. 10.639 DINSDAG 29 AUGUSTUS 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Zware aanval op Brest. iiimm mm De wapenstilstandsvoorwaarden voor Roemenie. VERS CHI JNT IEDEREN DINSDAG- EN VRIJDAGAVOND. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maamleii .fl,42; Postabonnementen /1,73. Losse nummers 5 cent per exemplaar. Dlrecteur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HAUTE - Ternfiuzen - Tel. 2298 Hevige strijd bij Kouasin en Beneden-Mame. Het Opperbevel van de Duitsche Weermaeht decide Maandag mede: In het gebied ten Westen vgn Rouaan viel de vijand ook gisteren onze troepen op den Zuidelijken oever van de Seine fel aan. De aanval bleef echter overal door het geconcen- treerde afweervuur steken. Een vijandelijk bruggenhoofd ten Oosten van Elbeuf werd in een tegenaanval verkleind. Hernieuwde vijan delijke aanvallen mislukten daar, waarbij 20 tanks en 6 gepantserde verkenningswagens waren stukgeschoten. Ten Noorden van Mantes probeerde de vijand zijn bruggenhoofd uit te breiden doch hij kon, ondanks het in den strijd werpen van sterke infanterie- en tankstrijdkrachten, j sleehts geringe terreinwinst behalen. In Parijs bieden talrijke Duitsche steunpun- ten nog steeds hardnekkig verzet. Door tanks gesterunde aanvallen van den vijand van de stad uit in Noordoostelijke riehting werden 1 door tegenaanvallen tot staan gebracht. In i het gebied ten Zuidoosten van Parijs drohg de vijand onze troepen in hevige gevechten j naar de Beneden-Marne terug. Een oproep van de Amerikanen, gericl^ aafa den commandant van de vesting Brest, wer^ van de hand gewezen. De vijand ging daaroi gisteren met sterke infanterie- en tankstfijd3 krachten tot den grooten aanval over. De gevechten namen in den loop van den dag steeds meer in hevigheid toe. De bezetting van Brest sloeg echter, door leger-, marine- en luchtafweerbatterijen doelreffend gestejynd, alle aanvallen af. De Vijand leed zware, Dloe* dige verliezen en verloor 7 tanks. Enkele plaatselijke penetratieplekken in het voorter- rein van de vesting werden afgegrendeld. Onze bewegingen in het Rhdne-dal verloo- pen volgens het plan. Verscheiden pogingen van den vijand, om van het Oosten uit op den dalweg te komen mislukten. Bewapende veerbooten en motortorpedoboo- ten hebben in het zeegebied ten Westen van Fecamp in harde gevechten tegen 'n krachtig beschermde kruiserfonnatie een vijandelijken torpedobootjager en een motortorpedoboot tot zinken gebracht. Twee eigen vaartuigen gin- gen verloreh. Andere werden beschadigd. 'Voor de Zuidfransche kust werd een vijan- delijke kruiser door Italiaansche strijdmidde- len na torpedotreffers zwaar beschadigd. In het Fransche gebied werden 174 terro- risten in den strijd vernietigd. Zwaar vergeldingsvuur van de V. 1 ligt op Londen. In Italie ondernam de vijand in den Arno- sector verscheiden vergeefsche verkennings- aanvallen. Aan de Adriatische kust bleven vrij krachtige aanvallen van den vijand zonder resultaat. In Roemenie voeren onze troepen aan weers- zijden van de Beneden-Proeth nog steeds zwa re doorbraakgevechten. Bij het voortzetten van den aanval in Zuidelijke en Westelijke rich- ting is de vaijnd over de Sereth getrokken en heeft hij, ondanks het verbitterde verzet van onze troepen, Foxcani veroverd. Hij verloor daar talrijke tanks. Tegen de poging van den vijand om via de Oostelijke Karpaten Hongarije bimien te drin- gen, maken tegenaanvallen van Hongaarsche en Duitsche troepen goede vorderingen. Bij en ten Nooi'dwestpn van Piatra-Neamt mis lukten Sovjetaanvallen. In het Weichsel-bruggenhoofd ten Westen van Baranof zijn harde aanvals- en afweer- gevechten gaande. Tusschen Weichsel en Na- rew zetten de bolsjewisten hun grooten aanval voort en breidden deze in IJoordelijke riehting tot op den Bobr-sector uit. Zij "werden in harde gevechten afgeslagen. Verscheidene penetraties werden afgegrendeld. Ten Noordwesten van Mitau, ten Noordwes- ten van Modohn en ten Noordoosten van Walk stortten hevige vijandelijke aanvallen door het taaie verzet van onze troepen ineen. In het gebied ten Noorden van Dorpat doorgedron- gen vijandelijke strijdkrachten werden in een tegenaanval opgevangen. \In luchtgevechten en door de luchtdoelartil- lerie van de luchtmaeht werden boven het Oostelijke' front 50 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Vijandelijke bommenwerpers vielen overdag onder de bescherming van wolken enkele plaatsen in West- en Noord-Duitschland aan, waaronder Duisburg en Emden. Andere lucht- aanvallen waren gericht op Opper-Silezisch gebied. In, den nacht^wierpen enkele vijandelijke vliegtuigen bommen neer op Mannheim en Ludwigshafen. 24 vijandelijke vliegtuigen wer den bij deze aanvallen neergeschoten. le Tneporf, Criel Bracquemo VdrenqevillG 25 Km Londi Offranville itaine ONQUEVIL Doudevilie /Belief! Totes YervL_ Cleres ^FECQM lb re'"M Valmont - K H' ftnf IQUEJOT 8TSQEMS iStjouTn Eire tat PRQUEIL hiKP.n V/'. Villeville TROUVILLF onr le onslaFt. ttvilla Beuzevill p, POUT DE LflCh VA Qrr.frevilie r* tes- 0SHEILLE5 USIEUXthl^'r /TToarn Ai "^Cambio^er Bourguebus i -^■Tilly liyre^ P '.Mlers-B BUMPY Senile rMVERN Brettevill MEZIDON mboov NOG KHIJGSGEWOEL TE PARIJS. Ook Zondagophtend weerklonk, volgens In- terinf, in Parijs het rumoer van den strijd. Hoewel de Amerikanen en de onder hen staan- de Gaullistische formaties in den loop van de laatste 24 uur aanzienlijke versterkingen heb ben ontvangen en de opstandelingen na het binnendringen van deze formaties nieuwen toe- loop hebben gekregen, verdedigen de Duitsche nesten van verzet zich tegen deze wat aantal en vooral zware wapens betreft, sterk over- machtige strijdkrachte^ met zeer groote ver- betenbeid. Zij, hebben nieuwe oproepen om zich over te geven afgeslagen en zich in de door hen verdedigde districten, zoowel ten Zui- den van de Seine aan den Boulevard St. Ger main, in den tuin van het Luxembourg en op den boulevard Montparnasse, alsmede achter de Seine-eilanden bij het raadhuis, de Place de la Bastille en de Place de la Republique zoo vastberaden verdedigd, dat de Amerikanen er toe overgingen de Duitsche steunpunten met zware granaatwerpers en geschut te beschie- ten. De omvang van de vernielingen in Parijs, waardoor ook een aantal hekende bouwwerken in puin gelegd werden, is daardoor nog groo- ter geworden. Bijzonder zwaar werden Zater- dagmiddag de NooiHelijke en Noordoostelijke stadswijken getroffen, vanwaar uit de Ameri- kaansche pantserformaties verder terrein trachtten te winnen. Bij Le Bourget.. Duitsche pantserformaties en afdeelingen stormgeschut wierpen voor Le Bourget de Amerikaansche pantservoorhoeden, die zich van 't vliegveld meester wilden maken, in een krachtigen tegenaanval met zware verliezen terug en drongen op tot aan den, rand van de stad. Aangevoerde versterkingen werden door zware Duitsche batterijen luchtdoelgeschut hevig onder vuur genomen en kwamen in de gedeeltelijk brandende straten niet tot ont wikkeling. De gevechten herleefden in de ochtenduren van Zondag, voornamelijk in dit gebifed, met groote hevigheid. De Amerikanen, die voortgingen de opstan delingen te voorzien van wapens, hebben in den loop van de gevechten van Vrijdag vol gens nog onvolledige berichten ruim 50 tanks verloren en ook do met gepantserde man- schapswageiK' naar de gevechtszone gebrachte rangers" leden bij de zware huizengevechten buitengewoon bloedige verliezen. De eerst aanvallen, der Amerikanen, die via Versailles de buitenwijken der stad trachtten te bereiken, werden opgevangen tusschen Sevres en Meudon, terwijl aan den straatweg Etampes^Villeneuve oprbkkende Amerikaan sche pantsersrtrijdkrachten bij Choisy le Roi tegengehouden werden door zware Duitsche pantserafweerbatterijen. Zaterdag lagen de zwaartepunten der ge vechten ten Zuiden van de Seine bij de Ecole Militaire, in Montparnasse, en op verscheidene kruispunten van de groote boulevards, terwijl ten Noorden van de Seine bijzonder verbitterd gestreden wordt op de Place de la Concorde en de Place de l'fitoile. Overigens bleven de gevechten zich afspelen in de buitenwijken van Parijs. In het Rhone-da.1. In het Rhone-dal voerden de Duitsche for maties in den loop van Zaterdag een aantal succesvolle gevechten om de achterwaartsche verbindingen te herstellen. Nadat de Ameri- nen bij hun frontalen aanval op Valence langs den weg Avignon-Lyon met zware verliezen aan menschen en materieel waren afgeslagen, probeerden zij door langs de Duitsche stellin- gen heen te trekken via bet ten Oosten van den weg gelegen gebergte Valence van het Oosen uit aan de vallen. Hun bewegingen waren echter door verkenners bijtijds waar- genomen, zoodat hun hier een warme ont- vangst werd bereid. Hoewel de Amerikanen zich zelfs de moeite getroost hadden zware tanks over de bergen heen te brengen en zij vrij sterke infanteriestrijdkrachten voor hun aanval in den strijd wierpen, werden zij in twee aanvallen telkens met verlies van in totaal 13 tanks en gepantserde verkennings wagens afgeslagen. De weg Montelimar-Loriol kon over de gebeele lengte gezuiverd worden, terwijl de verbitterde worsteling om de heu- velstellingen ten Zuidoosten van Loriol nog voortduurt. Te Toulon en Marseille. In Toulon en Marseille duren de .zware straatgevechten voort. In den loop van den nacht hebben de Duitsche verdedigers ver scheiden totaal vernielde steunpunten wegens de uitgestrekte branden prijsgegeven. De ver dedigers van deze steunpunten werden door de in het havengebied strijdende formaties opge- nomen. In weerwil van de zeer zware be- schieting van .land en zee uit hebben de ves- tingbatterijen met welgerichte salvo's den aan- vallers gevoelige verliezen toegebracbt. Pogingen van vrij sterke benden om in Midden-Frankrijk een oproer te ontketenen, werden door vastberaden ingrijpen van de be- veiligingsorganen in'de kiem gesmoord. Daar- bij bleven 356 terroristen op het slagveld. DE HAVEN VAN CHERBOURG. Een correspondent van de ,,News Chronicle" meldt volgens D.N.B. rut Cherbourg, dat dag aan dag pioniers en speciale troepen bezig zijn met het vrijmaken van een vaargeul in de haven. Ook zijn mijnenvegers ononderhroken aan het werk. De Amerikaansche kapitein Sullivan heeft verklaard, dat het buitenge woon moeilijk is de haven van Cherbourg weer bruikbaar te maken. DE GEBEURTENISSEN IN ZUIDOOST-EUROPA. Tengevolge van de politieke gebeurtenissen in Roemenie heeft het offensief van het Roode leger op den Zuidelijken vleugel zich, schrijft de N. R. Crt., sneller ontwikkeld dan enkel op grond van de, geografischefeiten te ver- wachten was. De Karpate.n immers, en in het bijzonder de Oost-Karpaten. alsmede de be- neden-Donau met de sleehts smalle passage van Galatz leverden gunstige mogelijkheden voor een ,verde<jiging ook tegen een vijande lijke meerderheid. Thans moet deze verdedi- ging, verstoken van een groot deel der Roe- meensche effectieven en deze reeds hier en daar tegenover zich vindende, zich op andere stellingen terugtrekkep. Welke d^ze zullen zijn is onbekend, maar gezien het feit, dat er al in de buurt van Boekarest en het oliegebied van Ploesti gevochten wordt tusscl»en Duitsche afdeelingen en* de Roemeenscbe troepen" die de bevelen van koning Michael hebben g'e- volgd, moet rekening gehouden worden met de mogelijkheid, dat het front zoover West- en Noordwaarts zal worden verplaatst, tot al- thans in het achterland geen o'nmiddellijke ge- varen meer zullen bestaan. In dat geval zou- den de Oostelijke landen van het Balkan- schiereiland een nieuwe militaire positie gaan innemen en bijv. Bulgarije een minder vol- ledig contact bewaren met de midden-Euro- peescbe gebieden. Het militaire belang van Turkije, tot voor kort nog een onderwerp van veel speculatie, zou vervolgens minder" drin- gend aan de orde komen, daar het aan zijn Europeescbe landgrens enkel bij Bulgarije aan- sluit. Aldus wellicht de strategische gang van zaken; de reeks van politieke oorzaken en ge- volgen is intusschen oijjgekeerd geweest. Als« vrij zeker wordt aangenomen, dat het vooral de veranderde bouding van Turkije is geweest, welke den Bulgaarschen premier onlangs aan- leiding heeft gegeven tot zijn bekende rede, waarin het berstel van de betrekkingen met Engeland en de Vereenigde Staten als een doel werd aangekondigd. Dit zou dan weer koning Michael en zijn raadgevers hebben ge bracht tot een nog grootere voortvarendheid in het bereiken van bepaalde onderbandelings- posities. Ongetwijfeld bestond er steeds een nauw verband tusschen de Turksche en Bul- gaarsche politiek; over en weer volgde meh zcrrgvuldig elkanders handelingen, met wan- trouwen weliswaar, maar toch ook met over- tuiging van de noodzakelijkheid va,n een zekere coordinatie, wilde men niet met elkander slaags geraken. Het was beider landen wensch, om in afwacbting van een beslissende wen ding in het krijgsverloop buiten de eigenlijke ooriegvoering te blijven en dit praevaleerde ook boven de onderlinge tegenstellingen ten aanzien van Thracie. Toen Bulgarije in 1941 aan den vooravond van den Balkan-veldtocht tot bet drie-mogendhedenverbond toetrad en met Duitschland een overeenkomst sloot in- zake troependoortocht, kon Turkije zich rich- ten naar het niet-aanvalsverdrag, dat het kort tevoren met Bulgarije had gesloten en, nadat de nieuwe militaire toestand in Zuidoost- Europa vaststond, met Duitschland een vriend- schapsverdrag aangaan. Omgekeerd ziet Bul garije onder veranderde omstandigheden reden om mede uit de wijziging in de Turksche bui- tenlandsche politiek de consequenties te trek ken. Misschien hadden de gealiieerden dit re sultaat nog meer op bet oog dan militaire faciliteiten, toen zij in Ankara op een ver- breking van de betrekkingen met Duitschland aandrongen. Anderszijds wordt in Duitsche commentaren aangenomen, dat er ook een direct verbanrl bestond tusschen de Turksche houding en den afval van Roemenie. Volgens deze opvattingj bestond reeds -de overtuiging, dat in Roemenie de Turksche politiek min of meer werd be- schouwd als een richtsnoer voor de waardee- ring van den internationalen toestand. Geljik te Ankara, naar wel werd verondersteld, in de nakoming van het bondgenootschap met Enge land een tegenwicht werd gezocht ten opzich- te van den invloed van de Sowjet-unie, zouden ook te Boekarest bepaalde kringen zich in de eerste plaats naar het Westen hebben gericht om de mogelijkheden van een nieuwe orienta- tie te overwegen. Een Roemeensch magnaat, de bejaarde prins Barbu Stirbey, ondernam in Mei van dit jaar polsingen te Kairo, maar in tusschen had de Sowjet-unie in April reeds haar voorwaarden me.egedeeld ertf daar de Westelijke gealiieerden hun instemming daar- mee hadden te kennen gegeven, werd Stirbey naar deze voorwaarden verwezen. Inmiddels had Maniu, de leider van de (officieel ver- boden) nationaalzaranistische partij, nog steeds volgens dezfe weergave van de feiten samenwerking gezocht met die groepen, welke den doorslaggevenden invloed op de verande- ringen in Zuidoost-EUropa van de Sowjet-unie verwachtten. Men meent dit te kunnen op- maken uit twee briev'en, welke Benesj na zijn laatste reis naar de Sowjet-unie uit Ankara onderscheidenlijk tot Gafencu, Roemenie's vroegeren minister van buitenlhndsche zaken en laatsten ambassadeur te Moskou, en tot Maniu (die thans, zooais men weet deel. uit- maakt van de nieuwe regeering-Senetescu) richtte. In deze brieven zou worden te ken nen gegeven, dat de Russische staatslieden levendig belang stellen in de houding en werk- zaamheid van Maniu en andere leiders van de oppositie tegen de officieele Roemeensche politiek. Deze "activiteit zou nog verhoogd moeten worden. Men neemt daarom aan, dat Benesj in bet Roemeensche geval op soort- gelijke wijze als tusschenpersoon is opgetreden als in de aangelegenheid van Polen, dat hij tev»«en reeds in .een coalitie met de Sowjet- unie en Tsjecho-Slowakije wilde voegen. Ten- slotte wordt verondersteld, dat ook een leider van een linksche oppositioneele groep in Roe menie, Patrescanu van naam, een belangrijk aandeel in de voorbereiding van de jongste gebeurtenissen heeft gehad. Hebt u zand en water en verder blusohmate- riaal op alle verdiepingen gere-ed staan? (Voorlichtingsactie van de hoofd- inspectie van de lucbtbescberming. DE STRIJD IN HET OOSTEN. Gevolgen van de houding der Roeimenen. Interinf meldt uit Berlijn: Aan den uitefsten Zuidelijken vleugel van het Oostelijke front zijin de bolsjewisten door de houding der Roemeensche troepen tot een goedkoop succes gekomen. Dezelfde Roemeen sche divisies, die, ten minste ten 'deele, eenige geleden aan de zijde van hun. Duitsche wapen- broeders zich bijzonder weerden e'n belang- rijke frontsectoren a'an den greep der bols jewisten onthielden, hebben tret met hun wapeneer vereenigbaar geacht deze goed ver- sterkte sectoren zonder strijd op te geven en zonder rekening te houden met de Duitsche bondgenooten de wapens neer te leggen. In eenige sectoren, voornamelijk in het gebied aan weerskanten van Jassy, was de tegen- stand der Roemeensche formaties bij het be gin der groote Sowjet-aanvallen zoo gering, dat het sleehts door de taaie verbetenheid der hier staande Duitsche formaties en de be- kwaamheid der Duitsche leiding gelukte de ^evaariijke uitWerking van dit falen te voor- komen. Als. gevolg van deze gebeurtenissen is het den bolsjewisten gelukt de plaatsen, die in het gebied boven den Noordelijken arm van den Donau-mond liggen, te bezetten. De Duitsche strijdkrachten distantieerden zich hier naar de midden- en beneden-Proeth. Krachtige pogingen der bolsjewisten, om door het snel naar voren brengen van hum tank- wiggen uit het gebied van Jassy naar het Zuiden den Duitschen formaties den terug- weg over de Proeth af te snijden, leidden aan den benedenloop van de rivier tot verbitterde gevechten, tijdens welke het den bolsjewisten gelulkte op twee plaatsen de bruggen over de Proeth op te blazen en de stelselmatige Duit sche concentrische bewegingen te hinderen. De gevechten duren hier met groote verbit- tering voort. In het Noordwestelijk aansluitende ge- vechtsgebied bereikten de Sowjets Donder- dagochtend de stad Bacau, van waaruit zij met zeer krachtigen steun van tanks over een breed front hun aanvallen naar het Wes ten en Noordwesten voortzetten. Duitsche afweerstrijdkrachten boden daar hardnekki- gen tegenstand en het gelukte haar talrijke tankaanvallen uiteen te slaan en 28 Sowjet- tanks, almede een naar voren geschoven zware batterij buiten gevecht te stellen. In het Oostelijke voorterrein van de Kar paten verliepen de Duitsche bewegingen over het algemeen stelselmatig. De passtellingen zijn hier alle in Duitsche handen. Het kwaim sleehts tot plaatselijke gevechten in de door de Hongaarsche' formaties bezette sectoren. Daarentegen zetten de bolsjewisten tusschen San en Weichsel hun zware aanvallen, waar- voor zij ten minste vier tankkorpsen en 12 infanteriedivisies gebruikten, voort. Ten Zui den van Baranow en in het gebied van Debica poogden zij door massaal gebruik van krach ten door het Duitsche front te stooten. Zij werden echter, na aanvankelijk terreinwinst te hebben behaald, door een krachtigen flank- stoot van gepantserde Duitsche formaties spoedig in de verdediging gedrongen en moes- ten vei^cheidene plaatsen weer opgeven. Daarbij verloren zij een groot deel van de voor dezen aanval gebruikte tank en stuk- ken stormgeschut en hun mobiele infanterie- formaties leden flinke verliezen. In dep. centralen sector werden de bolsje wisten in verscheidene sectoren ten Noord oosten van Warschau bij hun met verschil- lende kracht uitgevoerde aapvallen overal af geslagen. Op den plaats werden twee Sow- jet-bataljons door een omsmgelingsbeweging van Duitsche grenadiers van hun achter waartsche verbindingen afgesneden en opge- Wanneer het graan van het veld is gehaald, komen de ,,arenlezers" om de achtergehleven aren te verzamelen. (C.N.F./Stevens Pax s) rold. In het gebied van Bialystok hernieuw- den de bolsjewisten over een breed front hun groote aanvallen met gebruik van frissche tank- en infanteriedivisies. Terwijl zij ten Noorden van den weg Bialystok—Warchau na buitengewoon harde gevechten,. die den ge- heelen dag duurden, terreinwinsten van drie tot vier km wisten te behalen, bleef de aan val aan weerskanten van den we'g en ten Zui den daarvan in het afweervuur van alle Duit sche wapens steiken. Aan het geheele Oostelijke front schoten Duitschfe jagers eit* luchtdoelartillerie bij den afweer v&n slagvliegtuigen 59 Sowjet-vlieg- tuigen naar beneden. VERBETEN STRIJD BIJ BOEKAREST EN IN GEBIED VAN PLOESTI. In het Roemeensche gebied hebben, volgens Interinf, Roemeensche troepen in den loop van Zaterdag op verschille; .de plaatsen de vijandelijkheden tegen de Duitsche formaties geopend overeenkomstig de overeenkomst, die de verraderlijke hofcamarilla met de bols jewisten heeft gekioten. Hierdoor is in ver band met aen ongeinridcrden opmarsch der bolsjewistische pantser- en gemotoriseerde formaties de positie voor de on den uitersten Zuidelijken vleugel van het Oostelijke front staande Duitsche troepen aanzienlijk ver- scheppt. Sterke Duitsche formaties zijn ten Oosten en Westen van de Proeth in hevigen strijd gewikkeld met overmachtige bolsjewis tische strijdkrachten. In het verloop van dezen strijd slaagde de taai strijdende Duit sche afweer er in op den Oostelijken oever van de Proeth 43 Sovjet-pantserwagems te vernietigen, terwijl tjisschen Proeth en Sereth bij het zuiveren van de achterwaartsche ver bindingen in totaal 19 Sovjet-pantserwagens werden vernietigd. De Duitsche gevechts- groep bevindt zich hier op den terugtocht naar db- Karpathenpassen. In Roemenie zeif ontstonden aan den Noor delijken rand van Boekarest en in het gebied van Ploesti met buitengewone verbittering gevoerde gevechten. Roemeensche troepen, die de hier in den strijd geworpen Duitsche formaties volgens het dictaat der bolsjewisten probeerden te ontwapenen, werden met zware bloedige verliezen afgeslagen. 23 Roemeen sche tanks werden door zware Duitsche bat terijen luchtdoelgeschut vernietigd. Bijzon der zwaar waren echter de bloedige verlie zen der Roemenen, die, ofschoon zij numeriek verre in de meerderheid waren, door de met de grootste verbittering strijdende Duitsche troepen op de vlucht <redreven werden. In de eigenlijike frontzones is gebleken, dat de bolsjewisten er in de verste verte niet aan denken, de wapenstilstandsvoorwaarden na te komen, waarop de Roemenen aanspraak maken en die reeds in April overeengekomen zijn. De Roemeensche troepen worden snel ontwapend en naar Sovjet-Rusland op trans port gesteld. Ook voor de Roemeensche of- ficieren wordt geen uitzondering gemaakt. ACTIE TEGEN DUITSCH GEZANTSQHAP IN ROEMENIE. 1^ kringen van het departement van Bui- tenlandsche Zaken wordt volgens A.N.P. ver- nomen, dat het Duitsche gezantschap in Boe karest door Roemeensche troepen en politie- strijdkrachten is omsingeld. Onder neze om- standighe'id bestaat geen mogelijkheid tot I'echtstreeks1 'contact met den Duitschen ge- zant, resp. met zijn medewerkers. In de Wilhelmstrasse werd Zaterdag in verband hrermede verklaard, dat men met toepasselijke middelen stappen zal nemen om de van Roemeensche zijde tegen het Duitsche gezantschap genomen maatregelen te elimi- neeren. In de Wilhelmstrasse verluidt voorts, dat een aantal Roemeensche missies in het bui tenland den chefs der daar gevestigde Duit sche missies hebben medegedeeld, dat zij zich niet meer beschouwen als vertegenwoordigers van koning Michael van Roemenie. AMERIKAANSCHE VERLIEZEN. Volgens een Reuterbericht uit Washington heeft Stimson Donderdag op de persconferen- tie verklaard, dat de verliezen van het leger aan gesneuvelden, gewonden, vermisten en krijigsgevangenen tot 6 Augustus tezamen be- dragen 261.589 man. De Amerikaansche -ver liezen in Zuid-Frankrijk zoo wordt verder medegedeeld bedragen volgens het voor- loopige rapport van 20 Augustus 1221 dooden en vermisten en 1754- gewonden. De Ameri kaansche verliezen van het leger aan grond- en luchtstrijdkrachten in het Middeliandsche Zee-gebied bedragen sedert de eerste landing op het Italiaansche vasteland tot 7 Augustus aan gesneuvelden, gewonden en vermisten 91.823 man. (D.N.B.) TtjjkKIJE BREEKT MET VICHY. NaariRadio Ankara meldt, heeft Turkije besloten den Turksehen ambassadeur bij de regeering te Vichy terug te rocpen. Aan den ambassadeur van de regeering te Vichy in Ankara werd medegedeeld, dat hij geen vol- machten meer bezit. (D.N.B.) NIEUWE DISTANCIEERINGS- BEWEGINGEN AAN DE GOLF VAN BISCAYE. Naar van welingelichte Duitsclie zijde wordt medegedeeld, aldus S.P.T., hebben de distan- cieeringsbewegingen der Duitsche troepen uit het gebied van d£ kust aan de Golf van Bis- caye en het gebied van de Pyreneeen, die reeds eenige dagen geleden waren begonnen, verder voortgang gevonden. CHURCHIUL BIJ DEN PAUS. Uit Rome meldt S.P.T., dat de Paus den En- gelschen minister-president in audientie heeft ontvangen. De bespreking duurde ongeveer een uur. DUITSCH—BULGAARSCHE BESPREKINGEN. In antwoord op een desbetreffende vraag is, volgens A.N.P., in de Wilhelmstrasse mede gedeeld, dat de Duitsche gezant te Sofia, Beckerle, een bezoek heeft gebracbt aan den Rijksminister #an Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop, om rapport uit te brengen en zich thans weer naar Sofia heeft bleven, om met de Bulgaar.sch regeering over de ontwikkeling van den toestand besprekingen te voeren. Zoo- lang- geen rapport over deze besprekingen is .binnengekomen, is het niet mogelijk een stand- punt inzake het Bulgaarsche vraagstuk te bepalen. Het Telegraafagentschap der Sovjet-Unie, Tass, heeft volgens D.N.B. naar radio Moskou meldt, onder het opschritt inlichtingen over de voorwaarden van .den wapenstilstand met Roemenie, welke de Sovjetregeering <in April 1944 had voorgesteld het volgende officieele bericht gepubliceerd. Op 12 April 1944 werden door de Sovjet regeering aan de Roemeensche regeering van mTiarschalk Antonescu de voigende zes voor waarden voor den wapenstilstand met Roemenie voorgelegd le. Breken met de Duitschers en gemeen- schappelijke sttijd van de Roemeensche troepen en die van de gealiieerden met inbegrip van het roode leger. 2e. Herstel van de Sovjet-Russisch-Roe meensche grenzen volgens het verdrag \an 1940. 3e. Schadevergoeding aan de Sovjet-Unie voor de schade, die door de gevechtshandeiingen en door de bezetting van h'et Sovjetgeoied door Roemenie veroorzaakt is. 4. Terugvoering van alle geallieerde krijgs- gevangenen en geinterneerden 5e. De garantie van vrije beweging op Roe meensch gebied voor alle Sovjettroepen, alsmede garantie voor de geallieerdevtroepen om zich vrij in elke riehting te bewegen, wanneer de militaire toestand dit noodzakelijk zou maken, waarbij de Roemeensche regeering alien moge- lijken steun door eigen verkeersmiddelen te land, te water alsmede in de lucht moet ver- leenen. be. Instemming van de Sovjetregeering met de annuleering van de Weensche scheidsrech- terlijke uitspraak in zake Transylvanie en met de hulpverleening bij de „bevrijding" van Trans- syivame. Deze voorwaarden werden door de vroegere Roemeensche regeering van maarschalk Anto nescu van de hand gewezen. De Roemeensche koning Michael, en de nieuwe- Roemeensche regeering van generaal Senatescu hebben hun instemming betuigd met de aan- vaarding van deze voorwaarden. Ten aanzien van het Duitsche standpunt nopens de gebeurtenissen in Romenie deelt de diptomatieke medewerker van het D. N. B. dr. Siegfried Horn o.a. het volgende mede Koning Michael heeft bekendgemaakt, dat hij zich beschouwt als in oorlogstoestand met Duitschland. Deze mededeeling komt niet als een verras- sing, aangezien zij rekening houdt met de ver- klaring van het Sovjet-Russische commissariaat van Buitenlandsche Zaken, volgens welke Roe menie eerst een wapenstilstandsverdrag kan sluiten, wanneer het hulp verleend heeft aan het roode leger bij tie bestrijding van de Duitsche troepen. Nu koning Michael en zijn kring zonder de tastbare waarborgen te bezitten, waar door hun lang voorgenomen en-thans verwe- zenlijkt besluit verklaard moest worden voor het Roemeensche volk den weg der capitulatie zijn ingeslagen, blijft hun niets anders over dan dien weg tot het einde toe te velgen. Voor de aanstichters van het verraad zal het einde echter in ieder geval bitter zijn. Tetwijl in Moskou naar neutrale berichten melden, de atmosfeer in Roemenie „volkomen onduidelijk" wordt genoemd en de Roemeensche weermaeht nog steeds als „vijandelijk" wordt beschouwd, schijnen politieke kringen te Londen de ont wikkeling sceptisch waar te nemen. Die scep sis gaat zoo ver, dat „Nya Dagligt Allehanda" in een eigen bericht uit Londen kan melden, dat in politieke kringen aldaar betwijfeld wordt of de Roemeensche regeering een langen levens- du«r zal»hebben. Men gelooft zelfs, dat een revolutionnaire regeering wel eens zou kunnen worden aangesteld, en dat koning Michael mis schien wal het land zal moeten verlaten. De regeering van koning Michael, waarin communistische elementen blijven binnenstroo- men, nadat een sleutelpositie als minister van Justitie reeds door een notoir partijganger van Moskou was ingenomen, moet in de eerste plaats haarbereidvaardigheid en onderdanigheid bewijzen. Daarom moet het Roemeensche volk, dat van de verraders de belofte van bevrijding van het oorlogsleed heeft gekregen, thans voor den Sovjet-Russischen oorlogswagen gespannen worden. Het werk der vernieling, dat begonnen is met de oproeping van chaotische toestanden, te ver- hinderen, is de taak, die de nationale tegen- beweging zich heeft gesteld. Deze zai er haar speciale redenen voor hebben, dat zij vooreerst noch den zetel harer regeering, noch haar samenstelling bekendmaakt. DE TOESTAND IN HONGARIJE. Het Hongaarsche telegraafagentschap meldt: Het door buitenlandsche agentschappen en omroepzenders verspreide bericht over een zoogenaamde regeeringscrisis in Hongarije is volkomen uit de lucht gegrepen. Het Hongaarsche legerbericht van Zaterdag luidt: Aan het front van de Karpaten van het Hongaarsche leger kwam het in de afgeloopen week niet tot gevechtshandelingen-van beteekenis De plaatselijke aanvallen van den vijand werden overal afgeslagen. In de afgeloopen week vlogen talrijke formaties vijandelijke vliegtuigen over Hongaarsch gebied. Een deel dezer formaties deed terreuraanvallen op de woonwijken van Miskolcz en Szegedin. Bovendien werden eenige plaatsen aan de over- zijde vaji de Theiss en eenige plaatsen aan de overzijde van den Donau gebombardeerd. Hongaarsche en Duitsche jagers, resp. lucht- doelbatterijen schoten tusschen 20 en 26 Augus tus 62 vijandelijke vliegtuigen neer, voor het grootste deel viermotorige bommenwerpers. DE STRIJD IN CHAMPAGNE. BERLiJN. De belangrijkste gebeurtenissen in den strijd in Champagne waren gisteren, volgens Interinf, het begin van de aanvallen der Ameri kanen op de vesting Brest. De Amerikaansche opperbevelhe'bber Futten zette dit in met een zwaren artillerieaanval en met luchtstrijd krachten. De Amerikanen gjngen in talrijke golven tot den aanval over op het Noordelijke front en dat ten Oosten van Brest. De aan vallen werden echter door de Duitsche ver- dedigingsstrijdkrachten alle afgeslagen. AAN DE MARNE. BERLIJN. D.N.B. Ten Zuidoosten van Parijs vielen de Amerikanen van uit d'e hier door hen gevorntde bruggenhoofden in de bocht van de Marne aan. De hevige gevechten duren nog voort. IN ROEMENIE. BERLIJN. D.N.B. De zich op Roemeenschen bodem bevinde Duitsche divisies stonden gis teren den geheelen dag in alle gevechtsgebieden onder zeer sterken druk van overmachtige sbvjet-Russische gemotoriseerde en tankforma- tie». Bovendien kwam het gisteren ten Noorden van Boekarest ook tot verbitterde gevechten tusschen Duitsche beveiliginggstrijdkrachten en Roemeensche afdeelingen, die poogden de Duitsche troepen te ontwapenen. De ten Oosten en ten Westen van de Proeth staande Duitsche formaties zijn er gisteren in geslaagd den weg naar het Westen vrij te maken en het voorterrein der Karpaten te bereiken. De bezetting van de stad Foxcani door bolsjewistische formaties kon niet worden verhinderd, doch de opdringende sovjetstrijd- krachten hadden in de voorafgaande zo6 zware tankverliezen geleden, dat het hun niet mogelijk was de ordelijken aftocht der Duitsche troepen naar het Noorden en Westen tegen te houden. LONDEN ONDER STORINQSVUUR. STOCKHOLM. D. N. B. Naar ^oor Reuter wordt gemeld zijn Maandagnamiddag opnieuw vliegetide bommen op Zuid-Engeland ey Londen afgevuurd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1