TERNEUZENSCHE COURANT r Busteniana No. 10.638 VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1944 84a Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN OUITSGH WEERMACHTSBERICHT. Hevige afweergevechten in Westen en Oosten. Nieuwe ontwikkelingen in Roemenie. Dittmar over den toestand aan de fronten. Om twee toegangswegen naar Midden-Frankrijk. In het verleden Ligt het heden. In 'tnu wat worden zal. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN! VERSOHIJNT IEDEREN DIN SI) AG- EN VRIJD A G AVGND. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1,42; Postabonnementen /1,73. Losse nummers 5 cent per exemplaar. Ulrecteur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - Terneuzen - Tel. 2298 Marseille en Toulon houden stand. Het opperbevel van de Duitsche Weermacht maakte Donderdag bekend: In Normandie hebben onze troepen bij den Touques-sector, in het gebied van Lisieux en verder Zuidelijk alle aanvallen van den vijand afgeslagen. Een vijandelijke gevechtsgroep, die ten Westen van Evreux naar het Noorden opdrong, werd door onze tankformaties aan- gevallen en tot staan gebracht. Eskaders slagvliegers steunden de gevechten en vielen het vijandelijk overzetverkeer alsmede tank- en voertuigcoilonnes met goede uitwerking aan. Twee bruggen over de Seine werden door bomtreffers vernield. In luchtgevechten werden twaalf vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Ten Noordwesten van Mantes wierpen onze troepen de Amerikanen bij La Roche-Goyen met groote verliezen over de Seine terug en zuiverden de rivierbocht ten Zuiden van deze plaats van den vijand. Ten Noordoosten van Fontainebleau werden de vijandelijke strijdkrachten, die de Seine overgestoken waren, in een tegenaanval naar den oever der rivier teruggeworpen. Des nachts ondernamen formaties gevechts- vhegers een doeltreffenden aanval op Evreux. Zware branden en explosies werden waarge- nomen. Aan de Zuidfransche kust boden de bezet- tingen van Marseille en Toulon verbeten tegen- stand tegen ruumeriek sterkere vijandelijke strijdkrachten. Ten Noorden van de Durance zijn harde gevechten gaande met vijandelijke strijdkrach ten, die protaeeren, onze distancieeringsbewe- gingen in het Rhonedal voor te zijn. In het Fransch-Italiaansche Alpengebied dringen onze gevechtstroepen, ondanks den taaien tegenstand der terroristen over de pas- wegen naar 't Westen door. De Madalena- pas is na harden strijd weer in ons bezit. Londen en zijn buitenwijken blijven aan zwaar vuur der V. 1 blootgesteld. In Italie vonden, afgezien van levendige wederzijdsche verkenningsactiviteit geen groo te gevechtshandelingen plaats. In de Adriatische Zee torpedeerden motor- torpedobooten op de reede van Ancona een vijandelijke torpedoboot. In de Ege'ische Zee bracht een onzer duikbootjagers twee vijan delijke duikbooten tot zinken. In het Zuidelijke deel van het Oostelijke front drong de vijand met gemotoriseerde in- fanterie- en tankformaties tot in het gebied aan beide zijden van de Beneden-Proeth door. Ook aan de Midden-iSereth zijn bij, Roman hevige gevechten aan den gang. Ten Noordoosten van Warschau sloegen formaties van de Waffen-S.S. in harden strijd talrijke aanvallen der bolsjewisten af. Tusschen Roeg en Narew werden de krach- tige aanvallen der Sovjets in verbitterde ge vechten in de bosschen tot staan gebracht. In het penetratiegebied van Modohn werd de vijand verder teruggeworpen. Ten Westen van Pskof mislukten hemieuwde hevige aan vallen der bolsjewisten. Doorbraakpogingen van verscheiden bolsjewistische infanterie- dvisies in de richting van Dorpat werden op- gevangen. Formaties slagvliegtuigen vernietigden alleen in den Noordelijken sector van het Oostelijke front zestig vijandelijke pantserwagens en vijftien stukken geschut en meer dan honderd voertuigen. In hevige luchtgevechten werden aan het Oostelijke front 54 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Bij den afweer van een aanval van Sovjet- vliegtuigen op bet gebied van Petsamo en de Vardangerfjord werden door jagers en lucht- doelartillerie van de luchtmacht nog 29 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Duikbootjagers brachten in de Zwarte Zee ten Oosten van Constanza een Sovjet-motor- torpedoboot tot zinken. Amerikaansche bommenwerpers vielen ver- scheidene plaatsen in het gebied van Groot- Weenen aan. Door luchtverdedigingsstrijd- krachten werden 28 vijandelijke vliegtuigen waaronder 21 viermotorige bommenwerpers, vemietigd. 'In den nacht vielen Sovjet-bommenwerpers het stadsgebied van Tilsit aan. Enkele Brit- sche vliegtuigen wierpen bommen op Keulen. Koning Michael staakt strijd. Koning Michael van Roemenie heeft in een oproep het Roemeensche leger bevolen, den strijd tegen de bolsjewistische indringers te staken. De staatsclief van Roemenie, maar- schalk Antonescu, is door een laffe hinderlaag van den koning en zijn verradersclique, be- staande uit anglophiele politici en reaction- naire hovelingen uitgeschakeld. Een door den koning in het leven geroepen z.g. democratische regeering, die onder de namen Maniu Bratianu. in feite echter door de communisten gevormd is, heeft aan Mos- kou de uitlevering van het land aangeboden. In geheel Roemenie zijn daarop onlusten uit- ge,broken. Een nationale groep patriotten heeft zich aan 't hoofd gesteld van een be- weging, die gericht is tegen den koning en zijn verraad en heeft het Roemeensche volk en het Roemeensche leger in een appel opge- roepen den strijd tegen het bolsjewisme voor vrijheid en leven tegen dood en ondergang voort te zetten. De oproep van de nationale Roemeensche regeering luidt als volgt: Roemenen Ons leven, het leven van onze kinderen en het Roemeensche land verkeeren in het groot- ste gevaar. Nadat de dappere Roemeensche soldaten het Roemeensche grondgebied jaren- lang zoo heldhaftig verdedigd hebben, heeft koning Michael als een grillig werktuig van een kleine hofcamarilla en van een kleine clique verraders den staatsleider Antonescu uitgeschakeld en is hij van plan ons alien smadelijk te verraden en het land over te geven aan onzen doodsvijand de bolsjewisten. Koning Michael belooft u den vrede. In waarheid echter beteekent deze vrede niets anders dan de bezetting van Roemenie door het roode leger en zoodoende de bolsjewiseering van Roemenie en het uitschakelen en uitroeien van het Roemeensche volk. Het is een in- fame leugen, dat de Engelschen en Amerikanen de Roemeensche onafhankelijkheid hebben ge- garandeerd. Want in werkelijkheid hebben zij het land reeds sinds lang toegezegd. Precies zooals koning Carol 11 met zijn joodsche mai- tresse jarenlang Roemenie bestolen en toen het land in den steek gelaten heeft om nu in Amerika op onze kosten een goed leven te leiden, heeft koning Michael een overeenkomst aangegaan met de Engelschen en Amerikanen opdat hij., ook met het verraden van zijn land en zijn volk als prijs, bij hen zijn toevlucht kan vinden. iReeds thans staat het vliegtuig voor koning Michael klaar om hem en zijn aanhang op het juiste oogenblik naar het buitenland in veilig- heid te brengen. Het van het Roemeensche volk en den Roemeenschen staat gestolen goud heeft hij reeds sedert maanden naar het buitenland laten brengen. In dit uur, waarin het Roemeensche land en het Roemeensche volk in den hoogsten nood zijn komen te verkeeren door het verraad van den koning en een kleine Roemeensche Bado- glioclique, is een nationale Roemeensche regee ring gevormd, bestaande uit mannen, die vastbesloten zijn het land, dat onze voorvade- ren sedert eeuwen tegen het Oosten verdedigd hebben, onder geen omstandigheden in handen der bolsjewisten te laten vallen. Roemenen. De nieuwe nationale regeering roept u op, aan den verrader-koning Michael en zijn hofcamarilla en aan de corrupte clique sjachelaars in Boekarest onder geen omstan digheden meer te gehoorzamen en geen van hun bevelen uit te voeren. Roemeensche soldaten. De nationale Roe meensche regeering roept u op geen enkel bevel van den verrader-koning en zijn hanu- langers in het leger op te volgen doch trouw aan de zijde van onzen Duitschen bondgenoot, die evenals gij zijn bloed voor de verdediging van den Roemeenschen grond vergiet, tegen de bolsjewisten verzet te bieden tot het uiter- ste. Roemenen! Gij alien weet, dat deze strijd tegen het Russische bolsjewisme zwaar is. Maar is er een Roemeen, die wil, dat het bloed van zijn vaders en zonen in de afgeloo- pen jaren tevergeefs vergoten is en dat nu het Roemeensche land en volk toch aan het bolsjewisme worden prijsgegeven Neen. Duizendmaal neen. Iedere Roemeen, die der- gelijke gedachten zou koesteren is een ver- rader van de heiligste goederen der natie. Er bestaat voor iedere fatsoenlijken Roe meen, die zijn land en volk liefheeft, maar een parool: Verzet tot den laatsten ademtocht en niet versagen. De bolsjewist is door den jaren- langen strijd reeds tot het uiterste verzwakt. Roemenen! Wanneer wij thans standhouden en het laatste in den strijd werpen, wordt Roemenie gered. Leve Roemenie! DE NATIONALE REGEERING. PARTIJEN IN HONGARIJE ONTBONDEN. Het Hongaarsche Telegraafagentschap deel- de Donderdag mede: ,,In de editie van vandaag van de Hongaar sche Staatscourant is een regeeringsverorde- ning gepubliceerd volgens welke alle politieke partijen met onmiddellijken ingang worden ontbonden zonder rekening te houden met haar politieke orienteering. Iedere politieke activi- teit is verboden. Het vermogen der partijen, waar het ook gedeponeerd is, wordt door de politie geblokkeerd en in veiligheid gesteld. Bij het overtreden van deze regeeringsverordening zullen zware straffen worden uitgedeeld. De verordening is onmiddellijk in werking ge- treden. Luitenant-generaal Dittmar, de militaire spreker van den groot-Duitschen omroep, heeft gisteren over den toestand aan de fron ten o.a. gezegd: De militaire gebeurtenissen in het Westen hebben in de afgeloopen weken een ontwikke- ling getoond, die het Duitsche volk, nieuwe, zware zorgen geeft. Over het verloop der ddngen hebben de weermachtsberichten, wel- ker onopgesmukte voorstelling zelfs de vijand onlangs heeft erkend, zich zeer duidelijk uit- gelaten. Dit alles voltrok zich, terwiji het Duitsche afgrendelingsfront aan den voet van het Normandische schiereiland met het front naar het Noorden nog in zware gevechten gewikkeld was met Engelschen en Canadee- zen. Het was een, gezien dit feit, volkomen voor de hand liggende operatie, dat de Ame rikanen van hun penetratiegebied uit sterke strijdkrachten naar het Noorden in den rug van het Duitsche gevechtsfront afbogen, ten- einde zich met den bondgenoot, die van het gebied van Caen uit aanviel, ongeveer ter hocgte van Argentan te vereenigen. Daaruit moest een omsingeling van grooten omvang voortvloeien, en wel des te zekerder, naar- mate het Duitsche gevechtsfront verder naar het Noorden, dus in het gebied van Falaise en Fiers, onwrikbaar stand hield. Het onder den vijandelijken druk van het Noorden, Wes ten en Zuiden uit, langzamerhand op een naar het Oosten geopend hoefijzer gelijkende front, bood gunstige vooruitzichten voor een tang- operatie, welke van het Zuiden en Noorden uit gelijktijdig werkte en zoover mogelijfc naar het Oosten en op de diepe Duitsche flanken werd uitgevoerd. De Duitsche leiding heeft het buitengewoon moeilijk gehad om deze met zeer groote over- macht toegebrachte slagen te pareeren. Het strijden op een nauw begrensd gebied, het op terugtochten overwinnen van sterke sectoren als Orne en Dives, vomit in elk geval op zich- zelf reeds een buitengewoon moeilijke taak, dubbel zwaar onder de omstandigheden van het Westelijke front, waar de enorme vijan delijke overmacht in de lucht elke beweging kan bemoeilij.ken. De Duitsche strijdkracht heeft zich tegenover de vijandelijke troepen op den grond in totaal nog steeds zoo weten door te zetten, dat de door de leiding van den vijand voorgenomen grootscheepsche omsinge ling tot dusver mislukte. Het verbreken van den versperringsgrendel, dien de Canadeezen voor onzen terugtocht hadden geschoven, door Duitsche pantserformaties moet een duchtige teleurstelling voor onze vijanden zijn, aange- zien op die wijze een grootscheeps opgezette operatie van onze vijanden, ondanks zeer zwa re verliezen, zonder uiteindelijk resultaat bleef. Doch er zullen nog buitengewone pres- taties van onze troepen en een zeer koelbloe- dige leiding noodig zijn, om de Duitsche formaties ook door den eerstkomenden moei- lijken tijd heen te brengen. Reeds teekent zich naast de nauwere directe omsingeling van het Noorden en Zuiden uit, van welke onze formaties zich wisten te bevrijden, een tweede belangrijk verder grijpende tangbeweging af, die bij Nantes en Vernon den vijand reeds op den Oostelijken oever van de beneden-Seine ongeveer halverwege Rouaan en Parijs heeft gebracht. Het gebruik van luchtlan- dingstroepen en sterke gemotoriseerde en pantserformaties in dit gebied duidt er op in welken omvang onze Westelijke tegenstaiider er hier naar streeft een beslissing te forceeren. Daarbij zal in de eerste plaats de gedachte een rol spelen, gebruik Te maken van den huidigen stand der wederzijdsche krachten en middelen in eigen voordeel, aleer daarin een belangrijke wijziging te onzen gunste kan in- treden, een mogelijkheid, waarmede zij, vol gens alles wat wij weten, ernstig rekening houden. Doch ook andere redenen zijn daar bij ongetwijfeld van belangrijk gewicht. Redenen, welke, hoewel zij voorloopig zuiver militair werken, toch een sterken politieken invloed niet ontberen. Niet voor niets zijn de Amerikanen in feite de dragers van het vergaande doelen nastrevende offensief, dat met de doorbraak van Avranches begon, wel- licht gleid door het gevoel, dat het nu de tijd is de matelooze aanspraken op politieken in vloed door militaire successen te steunen, niet in de laatste plaats met het oog op de tegen- woordige bondgenooten die zeer wel als vijan den van rnorgen kunnen gelden. Met alle terughoudendheid moeten wij thans nog de geallieerde landing in het gebied van Toulon en in het gebied der Zee-Alpen aan- snijden. De sterke deelneming van Gaullisti- sche troepen duidt er op, dat deze wel ten doel heeft zoo snel mogelijk ook van het Zuiden uit een opneming van Fransche strijdkrachten in het geallieerde front te bereiken, i e minder militair dan wel politiek doel. Niemand kan den ernst van den huidigen toestand in het Westen zorgeloos opnemen. Doch wij twijfelen er niet aan dat het moge lijk is ook hem te stabiliseeren en wel in een vorm, die den tegenstander dwingt opnieuw de volledige hardheid van den strijd. waar- van hem de slagen in Normandie een voor- proefje hebben gegeven, te ondergaan. Deze strijd zal hoe langer hoe minder onder de zelfde ongunstige voorwaarden staan. die ken- merkend waren voor de totnutoe gevoerde gevechten. Integendeel, hij zal het risico, dat de vijand op zich moet nemen, in belangrijke mate kunnen vergrooten, wanneer slechts ontwikkelingen rijp worden, waaraan wij met vol vertrouwen gelooven, omdat de belang- rijkste grondslag van onzen tegenstand on- aangetast bleef: de onwankelbare strijdlust van den Duitschen soldaat. Hiervoor' is ons de heldhaftigen tegenstand van St. Malo een be- wijs. Het is overbodig over het militaire nut van een dergelijk heldendom te spreken. Dit ligt vcjoraj bij den h'uidigen toestand voor de hand, waarbij het er met name op aan- komt den tijd te geven tot overbrugging van een overgangstoestand van zwakte op menig terrein van groot gewicht. Het is geen grootspraak wanneer wij het front in het Oosten als voorbeeld noemen van de wijze waarop de Duitsche leiding zelfs een buitengewoon emsti-gen toestand meester wist te worden. Dat de tijd van zeer harden af weer ook daar nog geenszins voorbij is, weten wij. Juist in deze dagen, nu de Sovjets in het gebied van Dnjestr en Sereth tot een nieuw groot offensief zijn overgegaan het derde in den loop van dezen zomer, na hun aanval len, welke op een beslissing aanstuurden eerst in den centralen sector en dan in het gebied van Lemberg-Kowel wordt ons duidelijk dat nog steeds belangrijke deelen der Sowjet- krachten tot dusver niet betrokken zijn geweest bij de gevechten van dezen zomer, doch de totale gebeurtenissen in het Oosten toonen toch een toenemend evenwicht der krachtsverhoudingen, waarop in dezen vorm eenige weken geleden nog niet gehoopt kon worden. Wij hebben er al eens op gewezen, dat het verbazingwekkende bij het opvangen der din- gen in het Oosten gezien moet worden in het feit dat het met naar verhouding geringen aanvoer van strijdkrachten gelukte. Wij zullen ons nauwelijks vergissen wanneer wij in dit feit een bevestiging zien van onze her- haalde uitspraak, dat ook de Sowjet-Rus- sische gevechtskracht geenszins onuitputte- lijk is. Richten wij nog eenmaal den blik naar het Westen. De strijd, welke daar op het oogen blik ontbrand is, dreigt veel van alles twijfel- achtig te maken, wat wij sedert den zegevie- ren zomerveldtocht van 1940 als essentieel onderdeel van de grondslagen onzer militaire machtspositie mochten beschouwen. Wellicht zijn wij gedwongen. ook hier de oorlogvoering op een nieuwe, smallere basis te plaatsen. Wij moeten ook deze consequentie vastberaden onder oogen zien. Doel der geallieerden aan Riviera. De Berlijnsche correspondent van de Telegr. meldt Uit de bewegingen van de geallieerde lan- dingstroepen in het gebied van de Fransche Riviera blijkt duidelijk, dat de Anglo-Ameri- kanen zich in het bezit willen stellen van de twee groote toegangswegen, welke de Pro vence met Midden-Frankrijk verbinden. De eerste weg, dien wij bedoelen, is de Route Nationale No. 7, de prachtige, breede auto- weg, welke van Lyon het heele, stoffige en eenige dal van de Rhone volgt over Monteli- mar, Orange en Avignon, waarna hij ten Ncorden van Marseille naar het Oosten af- buigt om via Aix-en-Provence bij St. Raphaei de Azurenkust en daarmede de eigenlijke Riviera te bereiken. Van Cannes tot Nice voert deze mooie asphaltweg, die in vredes- tijd door duizenden auto's uit alle landen van de wereld wordt bereGen, langs de paradijs- achtig schoone kust aan den voet van de Alps Maritimes naar Nice. Hier begint de beroem- de .Grande Corniche", welke met de niet min der schoone ,,Moyenne Corniche" den toegang vormt tot het liefelqke Menton aan de Fransch-Italiaansche grens. Nog vlak voor den oorlog, in Augustus 1939, bereed ik dezen weg, die bij de Nederlanders zoozeer in trek was en die een heerlijk uitzicht biedt op de rots van Monaco en het stadje Monte Carlo. Het kost moeite zich voor te stellen, dat dit liefelijke landschap thans het tooneel is van krijgshandelingen eh dat over den kustweg tusschen Cannes en Toulon thans logge pant serwagens naderen. Wanneer het den geallieerden zou gelukken zich in het bezit te stellen van de Route Na tionale No. 7 volgens te Berlijn ontvangen Britsche berichten, zouden de geallieerden Aix-en-Provence hebben bereikt zouden zij daarmede Marseille en Toulon van het Noor den hebben afgesneden, terwiji zij in dat ge val bovendien over een idealen opmarschweg door de Rhonevallei zouden beschikken. In de Duitsche berichten worden nog weinig plaats- namen genoemd, doch wel wordt gemeld, dat de vijandelijke druk zich ten Noorden van Toulon in Westelijke richting versterkt. In- middels zijn er aanwijzingen, dat de geallieer den ook pro-beeren van Aix uit naar het Noor den af te buigen en de vallei van de Durance te volgen. Het gaat hier om den nationalen weg No. 96, welke ten Noorden van Aix, nl. bij St. Paul, de Durance overschrijdt. De tweede toegangsweg. De tweede groote toegangsweg van de Riviera naar Midden-Frankrijk is niet minder bekend. Het is de Route Nationale No-. 85, oftewel de Route Napoleon". Toen Napo leon op 26 Februari 1815 met 1100 soldaten van Elba uit op de Rivierakust landde, maakte hij bij zijn opmarsch gebruik van dezen prach- tigen bergweg, die door grillige landschappen naar Digne voert en zich van daar voortzet naar Grenoble. De Route Napoleon, waar ieder plaatsje herinneringen aan dezen historischen tocht herbergt, was getuige van op-windende gebeurtenissen, toen de troepen, welke van Parijs uit den keizer waren tegemoet gezon- den om hem tegen te houden, zich onderweg bij diens oprukkende formaties aansloten en zich onder Napoleons vaandel schaarden. De Route Napoleon is thans een van de fraaiste en best onderhouden autowegen van Frankrijk. Zij voert van Cannes vrij steil door de Zee-Alpen naar boven naar't schilderachtig gelegen bergstadje Grasse, een centrum van de bloemencultuur, dat de bakermat is van de meeste parfums der beroemdste Parijsche hui- zen. Volgens Britsche berichten zou Grasse zich in geallieerde handen bevinden en zouden de geallieerden hun opmarsch over de Route Napoleon reeds hebben voortgezet over het te midden van grillige rotsmassieven gelegen Castellane naar Barreme, halverwegen tus schen dit plaatsje en Digne. Bij Digne, dat aan gene zijde van de Alpes Maritimes ligt, daalt de Route Napoleon af naar de Durance, welke zij- volgt tot Sisteron. Ook de Route Napoleon is een ideale op- marschgelegenheid voor pantserwagens en ge motoriseerde eenheden en de hellingen zijn niet van dien aard, dat zij gemotoriseerde trans- porten veel moeilijkheden berokkenen. Aan den anderen kant bieden de omliggende berg- toppen den verdedigers mogelijkheden om den straatweg onder vuur te nemen. TWEE FRONTLIJNEN IN NORMANDIi:. Een verslaggever van S.P.T. schreef Woen.s- dag uit Parijs: De last, dien de Duitsche soldaat in Frank rijk in deze dagen tillen moet, overtreft alles wat wij, oorlogsverslaggevers, in dezen oorlog onder woorden hebben moeten brengen, aldus vat dr. Schelkopf, een der bekendste Duitsche berichtgevers van het invasiefront, zijn indruk- ken van de gevechten der laatste dagen samen. Bij-n opinie geldt voor de in Noord-Frankrijk strijdende troepen als ook voor de verdedigers aan het Zuidfransche front. De frontlijn in Normandie toont een ietwat B1LDERD1JK. Cornells Tromp 9.9.1629/29.5.1691. Zoon van M. H. Tromp. Kapitein in 1650. Schout-bij- nacht in 1653, na den slag bij Livorno. Later luitenant-admiraal van Holland en West- Friesland. (O/H P. m.) Ook thans weer strijden Nederlanders voor Europa's vrijheid ter zee, in trouwe verbon- denheid met hun Duitsche kameraden. (O/H P. m.) Zet ook gij U derhalve in voor de toekomst van IIw Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 17415 jaar en kan gesehieden bij de Marine Annahme- stelle West, Zweigstelle Niederlande te Utrecht, de aanmeldingsbureaux voor Marine-vrijwilligers te Am sterdam, Kalverstraat 143, en Rotterdam, Nieuwe Bin- nenweg 98-100, bij alle Hafen- en Ortskommandanturen en bij de Nebenstellen der Waffen-SS. Alle gewenschte inlichtingen, zoowel voor dienstname bij de Marine als bij de Waffen-SS, worden aan bovengenoemde adressen verstrekt. Volledige inzet in Oost- Pruisen. Om een onbe- rispelijk verkeer van het laadperron naar de straat mogelijk te maken, wordt een weg van planken aangelegd. Ofschoon alles met primitieve middelen geschiedt, is het geheel in ongelooflijk korten tijd gereed. (P.K. Engel PBZ/R P a.) ongewoon aspect, omdat er als resultaat van de Amerikaansche ondernemingen in het ge bied DreuxChartres als het ware twee frontlinies zijn ontstaan, die bijna in een rech- ten hoek op elkaar staan. De eerste lijn loopt van het mondingsgebied van den Dives bewes- ten Lisieux, in welke stad Dinsdag nog tot het laatste toe verbitterd gestreden werd. naar het Zuiden in het gebied van Argentan; de tweede frontlijn loopt van hier naar het Oos ten over GaodLaigleDreux naar Vernon aan de Seine. Waar deze beide lijnen elkaar raken vindt men het sinds dagen zoo fel om- streden gebied ArgentanTrimChambois. Wanneer de Duitsche troepen zich uit dit ge bied, juister gezegd: uit een gedeelte van dit gebied1, terugtrekken, worden zij gedekt door de achterhoede. Zoodoende vinden de terug- getrokken troepen herhaaldelijk gelegenheid zich te herstellen, waarbij1 het vaak tot aan- valsondernemingen het handgranaten of met de blanke wapens komt. In Bretagne kwam het gisteren, volgens onze berichten, niet tot gevechten van grooten omvang. Bij Brest werden op zichzelf staan- de Amerikaansche tankaanvallen tegen de Duitsche stellingen waargenomen. Door de Duitschers werden bij Lorient en ten Westen daarvan plaatselijke uitvallen ondernomen. Verschillende kustplaatsen werden door ge- allieerd scheepsgeschut onder vuur genomen. De Duitsche kustbatterijen beantwoordden het vuur. Bruggenhooftl aan Avre. De Amerikanen hebben enkele kilometers ten Westen van Dreux een bruggenhoofd aan de Avre gevormd, om daardoor voor hun aan val stroomafwaarts van de Seine een basis te hebben. De door talrijke bombardementsvliegtuigen ondersteunde aanvallen leidden tot de vorming van een ongeveer vier kilometer di-ep bruggen hoofd. Het bruggenhoofd werd terstond door de Duitsche troepen aangevallen. De gevech ten duren nog voort. In het mondingsgebied van de Dives leden de bij Cabo-urg aanvallende Canadeezen op 21 Augustus, naar het D.N.B. verneemt, gevoelige verliezen. Ten Zuiden van deze plaatsen ble- ven de Duitsche troepen zich verder naar de Toucques distancieeren. De vijand probeerde door het vormen van plaatselijke zwaartepun ten de bewegingen te belemmeren en ook in dit gebied den bewegingsoorlog te forceeren. Duitsche tegenaanvallen, die den vijand aan weerszijden van de naar Pont l'Eveque en Lisieux leidende wegen aanzienlijke verliezen toebrachten, beveiligden het ordelijke verloop van de aan den gang zijnde frontverkorting. In het gebied van EtampesOrleans heb ben' de Duitsche troepen den 21sten Augustus verscheiden vijandelijke verkenningsaanvallen op bloedige wijze afgeslagen. Bijzonder groote verliezen leed de vijand bij vergeefsche aan vallen op Malesherbes. Bij Etampes wordt nog hard gestreden. Ten Zuidoosten van Or leans vingen Duitsche versperringsformaties den vijand op, die stroomo-pwaarts de Loire verkende, en verhinderden de in het voor- nemen liggende omsingeling der versperrings- formaties in het gebied aan weerszijden van Pithiviers. Bij de Rhone-delta. In Zuid-Frankrijk komen de gevechten steeds dichter bij de Rhone-delta, die overigens als operatiegebied nauwelijks in aanmerkmg komt. De delta heeft een merkwaardig land- schapsbeeld: zeer steenig aan de kusten en in flarden verdeeld door meren van brak water. Men vindt er hoegenaamd geen boomgroei en thans, onder de gloeiende Zuidelijke zon, is het een dorre delta. Naar Interinf nog meldt, is het den invasie- troepen van het Noorden uit gelukt het ves- tinggebied van Toulon binnen te dringen. Daarbij ontstonden buitengewoon verbitterde gevechten, die aan beide zijden met groote verliezen gepaard gingen. Ook van zee uit nam de vijand het geheele vestinggebied zwaar onder vuur. De Duitsche kustbatterijen bleven het antwoord echter niet schuldig en plaatsten op een slagschip en op een vrij grooten krui- ser verscheiden zware treffers, die hevige branden ten gevolge hadden. „OUDE SFULLEN" EN NIEUWE WAPENS. De weg omlioog. De tegenwoordige oorlog moet, schrijft het Handelsblad, worden gemeten met een maat- staf zooals nog in geen enkelen oorlog daar- vodr het geval is geweest. Het gaat ditmaal om het bestaan, om geheel het volk en niet meer om het bereiken van de een of andere basis voor onderhandeling, bij welke men nog zoo- en zooveel gewicht op de weegschaal kan leggen. Derhalve is het ook tot een totalen inzet van alle machtsmiddelen en mogelijk heden gekomen. In uitgestrekte gebieden botsen de zich ontladende energieen op elkaar. Daarbij wor den geheele landen door legers bezet of weer verloren, steden, welker bezit vroeger eens succes garandeerde, worden veroverd en moe ten weer worden opgegeven. Het is een heen en weer golven van veldslagen, waarbij noch steden, noch grondgebied op den duur de be slissing brengen. Deze ligt veeleer slechts opgesloten in de vraag of het gelukt de kracht van den tegenstander uit te putten. Slechts wat betreft de voorwaarden tot en de instand- houding van deze kracht komt het soms ook aan op grondgebied en steden als grondslag van het oorlogspotentieel, anders niet aldus dr. Paul Schnadt in de ,,D. Zeitung i.d. N.". Dat wij uitgestrekte gebieden in het Oosten en nu ook reeds eenige mogelijkheden in Frankrijk hebben verloren, is naar van zeif spreekt b.v. ten aanzien van de voedsel- voorziening niet onverschillig. Voor de fase van een oorlogsontwikkeling echter, waarin aan onze zijde een geweldige tech- nische voorsprong bezig is, zich een weg te banen, welke de kracht van den tegenstander zal vernietigen, is alleen deze technische voor sprong in ieder opzicht beslissend en zal de verwerkeiljking daarvan op haar beurt dade- lijk ontlasting brengen naar alle zijden als daar zijn: vernietiging van den tegenstander, nieuwe terreinwinst en beschikbaarstelling van krachten, ook voor de voedselvoorzie- ning. Op zich zelf is het daarbij betreurenswaar- dig, dat op het oogenblik aan het worstelende Europa nog geen concreet inzicht kan worden gegeven in de nieuwe Duitsche wapentech- ni-ek, welke immers met de V. 1 in geenen deele is uitgeput, een wapentechniek, die niet slechts het kenmerk van een vergelding, docn in t algemeen van een omwenteling zal hebben. Deze zwijgzaamheid is evenzeer betreurens- waardig als aan den anderen kant natuurlijlc. Men behoeft zich echter slechts duidelijk' voor oogen te stellen, dat het wapen V. 1 het ge- niale gebruik maken beteekent van natuurkun- dige beginselen, welke Duitschland thans be- heerscht en waarmee het zich een enormen voorsprong heeft verschaft, om zich te kun nen indenken, dat zich daardoor gelijktijdig ook verdere mogelijkheden hebben voorge- Uaan, welke men sedert langen tijd heeft na- gegaan en welker massale toepassing ons tegenwoordig probleem van den tijd heeft gesteld. In het bijzonder het front, dat op het oogen blik is blootgesteld aan massale actie der oude wapentechniek van den vijand, welke massale actie wij: b.v. in Frankrijk moeten beantwoorden met een beweeglijke oorlogvoe ring. heeft met dit tijdprobleem te maken, doch 66k met onze nieuwe wapentechniek, welke aan dit front .o.a in den vorm van het V. 1 wapen, zoo hoopvol duidelijk is geworden. Een ontenjJjare strijdlust gaat langs het front; de wil n.l. om in ieder geval den tijd door te komen totdat de nieuwe wapens en de aangevulde divisies kunnen worden ingezet. ,,Wel verdraaid," zeide onlangs een front- soldaat, ,,het zou om uit je vel te springen zijn, wanneer de vijanden met hun verouderde spullen nog vijf minuten voor twaalf, voordat wij onze nieuwe wapens hebben ingezet, hun doel zouden kunnen bereiken. Daar is natuur- lijk geen sprake van. Ook na vijf oorlogs- jaren hebben wij nog zulk een hoop kracht achter de hand, dat wij onze nieuwe wapen techniek en wat er bij hoort zullen gebruiken." Met zulke ongekunstelde uitdrukkingen van soldaten is het probleem van de tegenwoor dige oorlogvoering zoo helder als glas uit-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1