TERNEUZENSCHE COURANT Buitentand Bmnenfand Distributienieuws No, 10.637 DINSDAG 22 AUGUSTUS 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Worsteling om den tijd tusschen Duitschland en Geallieerden. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. De afsluiting bij Argentan doorbroken. DE ARRESTATIE VAN GORDELER. Luchtaanval op Maastricht. TERNEUZEN, 22 AUG. 1944. EXTRA KEURINGEN. DOODVONNISSEN. NA 2 SEPTEMBER WEER WASCHPOEDER BEREIDVERKLARINGEN VOOR BEPAALDE TEXTIELGOEDEREN. VERSOHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRUDAGAVOND. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1,42Postabonnementen 1,73. Losse nummers 5 cent per exemplaar. Dlrecteur: 1. VAN DE SANDE HoofdredaeteurN. J. HAUTE - Terneuzen - Tel. 2298 Nederland en Belgie in gevaar? Sinds den tweeden Augustus, toen het aan Amerikaansche tankformaties gelukte bij Avranches door den stalen ring heen te bre- ken, waarmede generaal-veldmaarschalk Rommel de geallieerde strijdkrachten in bet bruggenhoofd van Normandie acbt weken lang tot rnachteloosheid had gedoemd, heeft schrijft C.D. uit Berlijn, de strijd in West- Frank rijk een ander aanzien gekregen. De periode der eigenlijke invasie is thans afgesloten en de vier Amerikaansche, Brit- sche en Canadeesche legers, die op dit slag- veld opereeren, zijn er in geslaagd het lang aangekondigde tweede front op te riehten. Dit feit staat in het middelpunt van alle Duitsche militaire besefaouwingen. Zoowel in de pets als door bevoegde sprekers wordt toe- gegeven, dat de tegenstander op deze wijze een succes heeft geboekt, dat men, tenzij men struisvogelpo'litiek wil voeren, niet mag ont- kennen, maar aan den anderen kant ziet men van Duitsche zijde in de tegenwoordige ont- wikkeling toch ook nog veel, dat tot voldoe- ning stemt. Daar is in de eerste pleats de ketelslag, die in werkelijkheid nooit een ketelslag is gewor- den, daar dank zij den Duitschen tegenstand de Canadeezen bij Falaise en de Amerikanen bij Argentan zoodanig werden vastgehouden, dat zij zich niet konden vereenigen. Het meerendeel van het zevende Duitsche leger, waarvan, de vernietiging bereids als vaststaande was aangekondigd, kon door de sluis tusschen Falaise en Argentan worden geevacueerd. Wat hierbij als een bijzdnder staaltje van tactisch kunnen dient te woi'den genoemd is het feit, dat de Duitsche troepen kans hebben gezien om een deel van bun zware wapenen, die bij dergelijke operaties practisch steeds afgeschreven kunnen worden, mee te nemen. Zulks ondanks dat de minder dan 20 km breede doorgang van beide zijden onder artillerievuur lag, terwijl het Geallieer de luchtwapen uiteraard zijn sterkste krach- ten concentreerde. De Duitschers brachten o.m. tankformaties in vpiligheid, die zoodanig met planten, struikgewas, zelfs jonge boomen waren gecamoufleerd, dat men ze best met rijdende bosschen kan vergelijken. 'Het ligt voor de hand, dat dit succes met overigens gerechtvaardigden trots werd gevierd. Tevens echter sluit men te Berlijn de oogen niet voor de successen, die de Geallieerden aan andere sectoren van het front hebben ge boekt. De geblindeerde strijdkrachten, die oprukken uit het gebied van Le MansAlen- gon, in nodrdoostelijke richting naar den mid denloop van de Seine, in zuid oostelijke rich- ting naar den middenloop van de Loire, vor- men feiten, waarmee men ter dege rekening dient te houden, terwijl de V.B. legt daar den nadruk op de snelheid van dezen op- marsch de .grootste opmerkzaamheid ver- dient. Het is waarschijnlijk nog te vroeg om reeds nu zijn gevolgtrekkingen te maken uit de richting waarin de Amerikaansche tankfor maties zich bewegen. Deze richting wordt immers hoogstwaarschijnlijk in groote mate bepaaid door de grootere of kleinere inteosi- teit van den Duitschen tegenstand. Zoolang de Duitsche tactische reserves hun krachten nog niet ten voile kunnen ontplooien, ontmoe- ten de Amerikanen op hun weg natuurlijk ge- bieden, waar zij op betrekkelijk weinig tegen stand stuiten, die zij thans letterlijk over- stroomem. Intusschen hoort men te Berlijn wel veelal deverwachting uitspreken, dat de Amerika nen en wanneer de slag aan de Orne even- eens in een bewegimgsoorlog zou overgaan - de Engelschen en de Canadeezen op breed front in de richting van de Seine zullen pro- beeren door te dringen, omdat een groot deel van hetgeen zij tot dusver hebben bereikt, aanzienlijk aan waarde zou verliezen, wan neer zij de strijdkrachten van generaal-veld maarschalk Rommel in de gelegenheid zou- den stellen om zich in het kader van de dis- tancieering, die met de evacuatie van den ketel ten Westen van de lijn Falaise-Argen- tan schijnt te zijn begonnen, tercg te trekken op nieuwe, gunstiger stellingen. Nieuw wapen met grootei-en actieradius. Daar komt nog iets bij. Ook in het ge allieerde kamp twijfelt men er op het oogen- blik niet langer aan, of van Duitsche zijde wordt hard gewepkt aan nieuwe geheime wapenen, die binnen afzienbaren tijd in actie zullen treden. Amerikaansche bladen hebben reeds het sensationeele bericht gebracht, dat zoowel de Engelsche als de Amerikaansche inlichtingendienst hun agenten een maand ge- leden opdracht hebben gegeven, om zich vol- ledig te concentreeren op de Duitsche ge heime wapenen. In het algemeen gaat men bij zijn beschouwingen over de komende Duit sche wapenen van de veronderstelling uit, dat deze een beduidend grooteren actieradius heb ben dan de V 1, zoodat Duitschland, ook in het geval, dat de huidige startbanen van de vliegende bommen verloren zouden gaan en de V 1 dus volgens Engelsche berekening on- bruikbaar zou worden, zijn vergelding tegen Groot-Brittannie zou kunnen voortzetten. Deze ojyerwegingen nu hebben er toe geleid, dat Engeland het als een, absolute noodzaak beschouwt binnen den korst mogelijken tijd zooveel gebied in Noordwest-Europa te be- zetten, dat het geheel of althaus zoo goed als geheel buiten de reikwijdte der Duitsche ge- hei,me wapenen komt te liggen. Op deze wijze verklaart men te Berlijn dan ook den herhaaldelyk uitgesproken eisch van leidende Engelsche persoonlijkheden, dat Noord-Frank- rijk, Belgie en Nederland nog in den loop van dezen zomer moeten worden bezet. Iptusschen staat de Duitsche legerleiding voor het feit, dat zij, in afwachting van de nieuwe wapenen, waarvan door bevoegde sprekers is gezegd dat zij den oorlog een an der aanzien zullen geven, tijd moet winnen. Uitbreiding van Sovjet-offensief. Het opperbevel van de weermacht maakte Maandag bekend: In Normandie hebben onze divisies in het gebied ten Noorden van Argentan na een ver- bitterde worsteling de vijandelijke afsluiting in Noordoostelijke richting doorbroken en de ver- binding met een haar tegemoetkomende pant- sergroep tot stand gebracht. Krachtige vijan delijke aanvallen op ons afweerfront aan de Dives en Vire-sector werden afgeslagen. In enkele sectoren zijn eigen tegenaanvallen nog gaande. Tusschen de Eure en de Seine oefent de vijand druk uit in Noordelijke richting. Daar werden bij Pacy-Vernon vijandelijke aanvals- voorhoeden uiteengeslagen. In het gebied ten Oosten en Noordoosten van Chartres houdt de druk van den vijand op den middenloop van de Seine aan, zonder dat hij er in slaagde nieuwe vorderingen te maken. In het bergterrein ten Noorden van Toulon valt de vijand met sterke strijdkrachten in Westelijke en Noordwestelijke richting aan. Hevige gevechten zijn gaande. Kustbatterijen van de marine schoten voor Toulon een vijan- delijk slagschip en een kruiser in brand. Een torpedojager en twee torpedobooten werden beschadigd. Het vergeldingsvuur op Londen werd over- dag en 's nachts voortgezet. In Italie zette de vijand ook gisteren in den sector van de Adriatische kust zijn aanvallen den geheelen dag voort. Het aanvankelijk ver loren gegane heuvelterrein rondom Cerasa werd in een tegenaanval heroverd. In het Oosten breiden de bolsjewisten hun aanvallen nu ook uit tot den Zuidelijken sec tor. Met krachtig- gebruik van slagvliegtuigen gingen zij ten Zuiden van Tiraspol en ten Noordwesten van Jassy tot den: aanval over. Verbitterde gevechten zijn in b"ide sectoren gaande. In het voorterrein van de Karpathen ten Zuidwesten van Mielec, in de bruggenhoofden over- den Weichsel ten Westen van Baranof, ten Westen van Dublin en ten Zuidoosten van Warka werden de bolsjewistische aanvallen na hevigen strijd afgeslagen of opgevangen. Ten Noordoosten van Warschau werden de doorbraakaanvallen der Sovjets in de richting van de Boeg in de diepte van onze stellingen opgevangen. Ten Zuiden van Wilkowisjken en bij Schaken duren de harde afweergevechten voort. In Letland herstelden Duitsche pantserfor- maties via Tuckum aanvallend, de tijdelijk verloren gegane verbinding met de in Koerland strijdende formaties van het leger. Een Duitsche vlootformatie mengde zich ter ondersteuning in deze gevechten te land. Alle pogingen der Sovjets om hun penetra- tiegebieden ten Westen van Modohn en ten Westen van het meer van Pskof uit te breiden, werden door den taaien tegenstand van onze divisies afgeslagen en een vrij groot aantal vijandelijke pantserwagens stukgeschoten. De luchtmacht mengde zich in de gebieden der zwaartepunten op doeltreffende wijze in de gevechten te land en bracht den bolsjewisten zware verliezen aan mensohen en materiaal toe. In luchtgevechten en door luchtdoelartil- lerie verloor de vijand gisteren aan het Ooste- lijke front 41 vliegtuigen. Formaties vijandelijke bommenwerpers vie- len overdag enkele plaatsen in Zuidoost- Duitschland en in Hongarije aan. In den nacht wierpen enkele vijandelijke vliegtuigen bom men neer in het gebied van Opper-Donau. Door luchtverdedigingsstrijdkrachten werden bij dezen aanval 15 terreurbommenwerpers neergesohoten. FRONT IN NORMANDIE IS GELIQFIDEERD. Het Normandische front heeft, meldt het A.N.P. uit Berlijn, practisch opgehouden te bestaan, nu volgen^ de verklaringen van mili taire kringen alhier de Duitsche strijdkrach ten zich door de nauwe frontopeningen tus schen Falaise en Argentan, grootendeels aan de dreigende omsingeling hebben weten te onttrekken. In den sector van de Orne, op den oostelij- ken vleugel van het front zijn op het oogen- blik hevige gevechten gaande. De Canadee zen trachten zich hier de noodige operatieve bewegingsvrijheid te verschaffen. Het belangrijkste acht men hier de gevech ten tusschen Midden-Seine en Midden-Loire, waar een bewegingsoorlog op groote schaal gaande is. De Amerikanen volgen hier de- zeltfde tactiek als de Duitschers in 1940 en hun naar het Oosten oprukkende snelle tank formaties verspreiden zich thans waaiervor- mig. Parijs is inmiddels tot frontstad ge- worden. In Zuid-Frankrijk zijn de Geallieerden met de verovering van Cannes in het bezit van de eerste groote haven gekomen. Volgens hier binnenkomende berichten ontvangen de aan land gezette strijdkrachten voortdurend ver- sterkingen zoowel uit de lucht als van uit zee. Pogingen tot landingen op andere plaatsen werden afgeslagen. De Duitschers beschik- ken over gunstiger stellingen in de bergen, van waar uit de betrekkelijk smalle kust- strook wordt beheerscht. De situatie in Frankrijk staat thans, naar de „Vdlkischer Beobachter" schrijft, onder andere militaire wetten dan in Juni of Juli. Herhaald moet worden, aidus het blad, dat dit ook voor de Duitsche legerleiding nieuwe beslissingen noodig maakt. Het 'blad schrijft verder, dat de tegenstander den wensch koes- tert, den oorlog nog dit najaar door een over- winning op Duitschland te beeindigen, vdor nieuwe prestaties van Duitsche ingenieurs en arbeiders op het slagveld tot uitwerking komen. Daartegenover stelt de Duitsche lei- ding den niet minder taaien wil, den oorlog eens door het resultaat van de reorganisatie op bewapeningsgebied weer een ander cachet te geven. Met dit doel voor oogen voert de Duitsche leiding ofp het oogenblik den bewe gingsoorlog in het Westen. Dit einddoel is voor haar belangrijker dan zelfs landstreken en steden met in de geheele wereld befcenden klank. Zij wil niet bepaalde provincies, doch de operatieve bewegingsvrij heid behouden, opdat ten slotte de totale mobilisatie van het vaderland tot uitwerking kan komen.' Zoo wordt de tegenwoordige veldtocht in Frankrijk niet slechts tot een strijd der troe pen en hun bevelhebbers tegen eikaar doch tot een dramatische worsteling der opperste leidende krachten aan beide zijden. HEEN EN WEER GOLVENDE STRIJD IN GEBIED VAN TRUN. In Normandie moesten de Duitsche troepen zich, volgens Interinf, vooral in het gebied ten Westen van Falaise, doch ook in het gebied van Argentan verzetten tegen hevige aanval len met overmachtige tankstrijdkrachten der Anglo-Amerikanen, die voor het grootste deel voomamelijk door het gebruik van sterke anti- tankstrijdkrachten met zware verliezen voor de aanvallers konden worden afgeslagen. De verbitterde worsteling in het gebied van Trun en ten Zuiden hiervan duurde den geheelen dag voort, waar.bij na heen- en weergolvende ge vechten, die beiden partijen op vele verliezen kwamen te staan, de aanvallers in het gebied van Tournai tot staan konden worden ge bracht, zoodat ten Westen van Argentan de uit Zuidwestelijke richting oprukkende Ameri kaansche tanks en gemotoriseerde formaties geen noemenswaardige terreinwinst vermoch- ten te behalen. Ten Westen van Caen zetten de Canadeezen hun pogingen Voort om aan de monding van de Dives in Oostelijke en Zuidoostelijke rich ting terrein te winnen. Ondanks hun aanzien- lijke numerieke overmacht, vooral aan tank- strijdkrachten, brachten zij niet meer dan enkele penetraties tot stand, die bij Goustran- Ville tot een terugtrekken der Duitsche linies leidden. Aan de Seine. In het gebied tusschen Vernon en Mantes, waar de Amerikanen den middenloop van de Seine bereikten, zetten zij, nadat de eerste poging om op den Oostelijken oever een brug genhoofd te .vormen, was mislukt. valscherm- en luchtlandingstroepen aan land en brachten onder bescherming van deze troepen tanks over de rivier. Het vijandelijke bruggenhoofd en de uit de lucht gelande-strijdkrachten wer- De wereld in miniatuur. Het modelzeiljaeht „De Kaper" van den Nederlandschen Omroep, dat men vanaf 23 Aug. in het geheele land achter den luidspreker kan bouwen. (C.N.F./Ned. Omroep/Cino Pax s.) den door Duitsche formaties onverwijld aan- gevallen. Zware gevechten zijn op deze plaat sen gaande. Ten Zuidwesten van Vernon werd Pacy door Duitsche tanks heroverd. Ten Noordoosten van Chartres. probeerden de Amerikanen weer na den aanvoer van ver- sterkingen bij RambouiHet Duitsche versper- ringslinies te doorbreken. Ook deze met steun van talrijke tanks en bwimenwerpers onder- nomen vijandelijke aanval stortte op bloedige wijze ineen. IVerder Zuidelijk rukten de ge allieerden naar het Noordoosten op in de rich ting van Pithiviers om den Duitschen ver- sperringgrendel aan den spoorweg Orleans— Btampes door omsingeling van het Zuiden uit, onschadelijk te maken. Duitsche versperrings- formaties slaagden er echter hi om de parit- serverkenning van den tegenstander op te vangen. De gevechten tusscITen Loire en de Seine- baai vergen, naar het D.N.B. verder meldt, zooveel krachten' van den vijand, dat hij in Bretagne noch in het zeegebied van Het Kanaal omvangrijkere acties kon ondernemen. De gevechtsactiviteit in de lucht en op zee in deze gebieden was gering. De groote slijtage bij de geallieerden tijdens hun operaties in Noord-Frankrijk had daarentegen een toe- neming van het konvooi'verkeer aan de Zuid- kust van Engeland ten gevolge. Kustbatterijen van de Duitsche mhrine namen de aanvoer- schepen vooral in het Oostelijke deei van de Seinebaai herhaaldelijk doeltreffend onder vuur. DE REIS VAN CHURCHILL. Winston Churchill heeft zich, volgens S.P.T., Dinsdag aan boord van een Britschen torpedo- bootjager in de wateren van Corsica opgehou den. Hij heeft de landingsoperaties aan de Zuid-Fransche kust gadegeslagen. Den vorigen dag heeft hij met den Amerikaanschen onder- staatssecretaris Patterson en den Amerikaan schen generaal Sommerwell het eiland Corsica een bezoek gebracht. MANNERHEIM KRIJGT EIKENLOOF. ^I3e Fuhrer heeft den opperbevelhebber van de Finsche weermacht en maarschalk van Fin land, Carl Gustaf baron Mannerheim, het eikenloof behoorende bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. Voorts heeft de Fuhrer aan den chef van den generalen ataf der Finsche weermacht, generaal der infante- rie Axel Erich Heinrichs het ridderkruis van het IJzeren Kruis vei'leend. De hooge onder- scheidingen werden den maarschalk van Fin land en zijn chef van den generalen staf door den chef van het opperbevel der weermacht, generaal-veldmaarschalk Keitel, ter gelegen heid van een bezoek aan het Finsche hoofd- kwartier namens den Fuhrer persoonlijk over- handigd. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn meldt De Duitsche pers bevatte Zaterdagmorgen de mededeeling dat bij .de opsporing van den voortvluchtigen gewezen eerste-burgemeester van Leipzig, dr. Gordeler is vastgesteld, dat deze zich o.m. verborgen heeft gehouden op het landgoed van baron van Palombini. Het echtpaar Palombini, dat de politie-ambtenaren te dien aanzien op geraffineerde wijze heeft misleid, is gearresteerd. Zijn bezittingen zijn ten gunste van het Duitsche rijk geconfiskeerd. Verder blijkt, dat de uit het leger gestooten generaal Lin- deman, die, zooals oorspronkelijk is aange- nomen naar de Russen was overgeloopen, zich nog aan deze zijde van het front bevindt. Zaterdagmorgen werd althans in de Duitsche bladen een bericht afgedrukt waarin een be- looning van 500.000 Mark in uitzicht wordt gesteld voor het geven, van aanwijzingen bij de opsporing van Lindeman. STRIJD OPNIEUW ONTBRAND AAN HET BESSARABISCHE FRONT. Het Internationale Informationsbiiro meldt uit Berlijn over den strijd aan het Oostelijke front In den Zuidelijken sector zijn thans ook de verwachte gevechten aan het .Bessarabische front begonnen, waar de bolsjewisten tusschen Tiraspol en Tighina tot den aanval overgingen. Tegelijkertijd zetten zij hun doorbraakpogin- gen ter weerszijden van Jassy voort. Wel wer den eenige penetraties bewerkstelligd, doch de nagestreefde doorbraak kon worden -verhin- derd. Aan het front der Karpathen bleef het rus- tig en ook in het bruggenhoofd aan den be- nedenloop van den Weichsel deden zich geen veranderingen van beteekenis voor. Bij het bruggenhoofd van Warka en ten Noordoosten van Warschau duurden de wisselvallige ge vechten den geheelen dag voort. Bij temperaturen van meer dan 30 graden, die hooge eischen aan de strijdende troepen stelden, werden hier zware gevechten gele- verd. Na buitengewoon verbitterden strijd, die aan beide zijden met groote verliezen gepaard ging, slaagden de Sovjets er in op een plaats een vrij diepe penetratie tot stand te brengen, waarom thans nog gestreden wordt. Twee andere penetraties konden door in reserve ge houden Duitsche afdeelingen stormgesclmt in den onmiddellijken tegenaanval weder opge- ruimd worden. Ontlastingsaanvallen in aan- grenzende sectoren, waardoor de Duitsche strijdkrachten gebonden moesten worden, mis- lukten alle. Toekoem heroverd. In den Noordelijken sector werden in het gebied van Schaukel verscheid^n Sovjet-Russi- sche tegenaanvallen afgeslagen. Aan het Letlandsche front Wist een Duit sche gevechtsgroep ten Noordwesten van Mitau diep in de Sovjet-Russische linies te dringen en Toekoem te heroveren. Van daar keerden de Duitsche tankstrijdkrachten naar het Oosten en strijden thans tegen de tusschen Mitau en Riga staande bolsjewisten, die tege lijkertijd uit het Oosten worden aangevallen. Ten Noorden van de Duna zetten de bolsje wisten bij Modohn hun doorbraakpogingen voort, evenals in het Oosten van het Estland- sc-he front en ten Westen en Noordwesten van Pskof. Aanval en tegenaanval wisselen elkan- der hier af,- terwijl tegelijkertijd verbitterde luchtgevechten worden geleverd. Tot dusverre 71 dooden en 148 gewonden. In de late middaguren van 18 Augustus is Maastricht door Anglo-Amerikaanscne vlieg tuigen aangevallen. Er ontstond aanzienlijke sphade aan woonhuizen. Tot dusver zijn de lijken van 71 Nederlanders geborgen, 48 wer den zwaar en ruim 100 licht gewond. Aange- zien het opruimingswerk nog aan den gang is, moet een belangrijke stijgmg van het aan tal dooden worden verwacfat. Bij de aanval len met boordwapens van 15 Augustus is het aantal dooden gestegen tot 32. De vijandelijke vliegtuigen wierpen bijven de stad een aantal brisantbommen neer, welke vooral in de dichtbevolkte arbeiderswoon- wijken groot onheil aanrichtten. Daarbij vie- len vele dooden en zWaargewonden, tallooze huizen werden vernield of zwaar beschadigd en door de geheele stad waren de sporen van dezen aanval merkbaar. Honderden gezinnen zijn door dezen aanval, den zwaarsten, dien Maastricht tot nu toe te verduren had, dak- loos geworden. Zware rookwolken hingen uren lang bdven het geteisterde stadsdeel, dat een verbijste- iend beeld van verwoesting en menschelijke ellende gaf. Onmiddellijik kwam de luchtbe- scheimingsdienst met al zijn hulpdiensten in actie en tallooze vrijwilligers van de blok- ploegeti meldden zich vooi het bieden van de eerste hulp bij. het vervoer en liiet bergen van lijken en zwaargewonden. De Technische Noodhulp en verscheidene andere hulporgani- saties werden ingeschakeld en de Maastrieht- scfae politic, alsmede leden van de Duitsche Weenmacht werltten hard mede aan het schappen van eenige orde in de verwarring waarin de ontstelde en verbijsterde getroffe- nein het eerste uur na deze ramp verkeerden. Spoedig trad ook de Nederlandsche Volks- dienst in actie, tefwijl in den loop van den avond eri nacht de administratieve en evacua- tiediensten in het getouw kwamen om den Lionderden, die niet bij familie, kennissen of bij stadgenoolen in de buurt een veilig onder- dak konden vinden, huip te verleenen en eten te verschaffen. In den loop van den avond was het aantal dooden reeds tot een- en zeven- tig gestegen en nog steeds is men bezig met het bergen van nieuwe slachtoffers uit de puinhoopen. De zwaargewonden werden in verschillende deelen van de stad ter verpleging opgenomen. De brandwepr wist enkele uit- gebroken branden vrij spoedig meester te worden. LANDSTORMlsRS OP DEN FiiHRER BEeEDIGD. Zondagochtend heeft, volgens de N. R. Crt., op een groot sportveld in het centrum des lands een indrukwekkende militaire plechtig- heid plaats gehad, tijdens wc.lke eenige hon derden leden van den Nederlandschen Land- storm den eed van trouw aan den Fuhrer heb ben afgelegd. Musser^ heeft den eed afgeno- men in tegenwoordigheid van brf Obergruppen- fiihrer Rauter, den kommancieur van den Landstorm Nederland, SS Standartenfiihrer Kohlrooser, tal van hooge autoriteiten van staat, partij en weermacht, benevens tallooze familieleden van de jeugdige Landstormers. Vroolijk wapperden de vlagger op-het groote terrein waar de troepen in perfecte militaire orde stonden opgesteld. Het muziekkorps van den Landstorm luisterde de pleentigheid op, die gekenmerkt werd door stiji en ernst. Nadat Mussert en SS-Obergruppenftihrer Rauter de troepen hadden geschouwd, betrad laatstgenoemde het spreekgestoelte. In dit ernstige uur, aldus spreker, staan opnieuw eenige honderden Nederlandeis- aangetreden om den eed van trouw op den Fuhrer af te legger. Reeds meer dan 20.000 N.ederlandsche mannen, mijn kameraden, zijn u hierin voor- gegaan. Zij alien staan trouw en dapper in de formaties der Waffen-SS, zij houdea Neder- lands r.aam hoog aan alle deelen van het front. Het Germaansche lot ligt mede in hun han- den. Met dankbaarheid gewaagde SS Ober- gruppenfiihrer Rauter van de heldhaftige vast- beradenbeid van de Nederlandsche vrijwuiigers aan het Oostfront, die het mogelijk maakten, dat andere troepen zonder hinder van den vijand konden worden teruggenomen. Uitvoe- rig behandelde spreker de beteekenis van den af te leggen eed, die onze mannelijke belofte van trouw emoffermoed is. Door de wegcijfe- ring van het eigen ik willen wij het groote geheel, de gemeenschap, Germanje, Europa, dienen. Daarin willen wij ons onderscheiden van de mekkeraars en afwachters. Want bet gaat om de offers voor een nieuw Nederland en een nieuw Europa. Hierna ham Mussert bet woord. Er zijn in ons vaderland honderdduizenden volksgenoo- ten, die ons rnin of meer beklagen, ten minste ons belachelijk vinden. Over veertien dagen is bet immers toch afgeloopen? Waarom slaan wij dan hier?, vroeg de spreker. Omdat wij innerlijk weten, welk een weg ons volk gaan moet om uit zijn-grooten nood van het heden te worden verlost. Duizenden zijn u reeds vocrgegaan en dat is goed. Op 14 Mei 1940, na een jammerlijken oorlog van 4% dag, had Nederland geen leger meer. Maar het Neder landsche volk, zal het kunnen leven, moet ook soldaten hebben, die bereid zijn het vaderland- sche erfgoed te verdedigen. De Nederlandsche soldaat van heden en morgen is echter soldaat van de Germaansche Weermacht dat is de zin van het nieuw Europa, want alleen in Euro- peesch verband kan een sterk en geiukkig Nederlandsch volk groeien en bloeien. Natuur lijk zouden wij gaarne zien, dat alle Neder- landscfle jongemannen den Germaanscheu wapenrok droegen. Zoover is het helaas nog niet. Gij, mijn kameraden. verricht pioniers- werk. Zoo ge hier staat, zijt gij niet voor het Oosten hestemd, maar ter verdediging" van den eigen vaderlandschen hodem. Dit uur kan spoedig slaan. Europa's vijanden staan voor de poorten van Parijs. Daarmede naderen zij He rivier, die in den wereldoorlog een begrip werd van onzegbaren heldenmoed, de Somme, d.w.z. het voorveld van de Nederlanden. Gij zult uw plicht doen, zooals uw kameraden te Cheikassy en Stalingrad, aan het Narwafront en overal elders hun plicht mannelijk trouw hebben gedaan. Wij hebben een onverwoest- baar vertrouwen in Adolf Hitler, die door God geroepen is Europa voor den chaos te be- waren. De mislukte aanslag op zijn leven heeft ons geloof in zijn Europeesche zending nog versterkt. Zoo zij de eed, dien gij op hem afiegt, u heilig. Gedenkt uw roeping voor' eigen land en volk, voor Germanje, voor heel bet avondland. Mussert las hierop de eedsformule voor: ,,Als soldaat van den Landstorm Nederland, zweer ik u, Adolf Hitler, mijn Germaanschen Fiihrer, trouw en dapperheid. Ik beloof u en den door u aangewezen meerderen gehoor- zaamheid tot in den dood. Zoo waarlijk helpe Aiij God." De regimentskommandeur herhaalde daarop de eedsformule in de Duitsche taal, welke door de te beeedigen soldaten met geheven rechter- hand woord voor woord werd nagezegd. Het muziekcorps speelde zacht en gedragen het SS-lied der trouwe. Nadat een heilgroet op den Fuhrer was uitgebracht en een driewerf houzee op volk en vaderland, werd de indruk wekkende plechtigheid met het spelen van de volksliederen besloten. WEER EEN LANDBOUWSCHUUR DOOR BLUtSEMINSLAG VERBRAND. (Voor de derde maal Sinds korten tijd brak boven onze streek een onweersbui los en ook voor de derde maal viel een landbouwschuur ten prooi aan de vlammen door ,het inslaan van den bliksem. Het was ditmaal de land bouwschuur op de aan de Kerkhoflaan gelegen hoeve van wijlen den heer P. de Feijter, thans bewoond door den heer C. van Langevelde. Op kolten tijd was de met een rieten dak ge- dekte schuur met het daarin geborgen mate riaal een prooi van het vuur geworden. Ook is een kalf in de vlammen omgekomen. WIJZIGING IN DEN DIENST DER SPOORWEGEN EN PROV. BOOTEN. Maandag 21 dezer is een wijziging van den dienst der spoorwegen in werking getreden. Voor de Zeeuwsehe lijn beteekent dit, dat bijna alle treinen uit de richting Roosendaal later aankomen, bebalve de late avondtrein, die iets vroeger rijdt. Ook is er des morgens voor Waffen-SS (Wiking), SS-Wachtbatail- jon, Landstorm Nederland, Germaansdhe SS in Nederland. Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring worden gehouden op Donderdag 24 Augustus, 813.00 uur, Den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde 15; Vrij- dag 25 Augustus, 813.00 uur Amsterdam, Dam 4, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te worden. Tijdens de keuringen worden alle tnlich- tingen verstrekt met betrekking tot de ver- zorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen Jusschen 1935 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneeiis aanmelden en worden gedurende hun ver- bintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Offlcier in de Waffen-SS kan ieder wor den, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heefl bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door- slaggevend. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-Waehtbataillon te Amersl'oort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen melden. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugrels zijn verkrijgbaar bij de navolgende nebenstellen der VVaffen- SS, Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange- - straat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Gromn- gen, Heerenstraat 46; Ensehede, Hengelo- schestraat 30 en Utrecht, Vredenburg 19. Eveneens bij bet SS-Ersatzkommando Nie- derlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5 en Marjneannahmestelle West, Utrecht, Plom- petorengracht 24. Het bureau van den »Wehrmachtbefehls- haber in den Niederlanden deelt mede: Door het Kriegsgericht zijn ter dood ver- oordeeld: 1. wegens poging tot oprichting en bewa- pening van een flieg^e verzetorganisatie Ger- rit van den Boogerd, cand. notaris, geboren 22 Augustus 1908 en Antonius Fredericus Slot, smid, geboren 11 September 1918; 2. wegens het maanden lang verbergen van .neergeschoten vijandelijke piloten en poging dezen bij1 de vlucht te helpen Martinus Leli- velt, timmerman, geb. 18 Januari 1896; 3. wegens spionnage Gustav Karel Fikkert, kantoorbediende, geb. 18 Januari 1906; Edzard Korrix, kantoorbediende, geb. 24 Sept. 1908; Franziskus Jacobus Ludwig Tempel, musicus, geb. 20 Maart 1898; Friedricb E'ritz Willem- sen, kantoorbediende, geb. 30 Mei 1921. De beklaagde Willemsen heeft in het bijzon- der bet in hem door de Duitsche weermacht, die hem als kantoorbediende in dienst bad ge- nomen, gestelde vertrouwen op grove wijze misbruikt. Alle doodvonnissen zijn na onderzoek van, de mogelijkheid van gratie voltrokken. nog een trein bijgekomen tusschen Goes en Vlissingen. De treinen uit de richting Vlissingen naar Roosendaal zijn alle vervroegd, terwijl er ook des avonds nog een trein van Vlissingen naar Goes is ingelegd. Overigens raadplege -men de dienstregeling aan de stations. Ook de dienst der pro v. boo ten is gewijzigd. AXEL. Droeve plechtigheid. Vrijdagmiddag had alhier op de algemeene begraafplaats onder zeer groote belangstel- li-ng de begrafenis plaats van de drie slacht offers, die j.l. Dinsdag door een noodlottig ongeluk om het leven kwamen. Het waren de 58-jarige gehuwde G. M., de 36-jarige gehuwde J. W. en de 28-jarige ongehuwde J. B. Samen hadden ze gewerkt, samen zijn ze plotseling uit het leven weggerukt door het oorlogs- geweld en samen werden ze in een gemeen- schappelijk graf ter eeuwige ruste gelegd. Drie lijkkoetsen voerden hun stoffelijk over- schot grafwaarts en op de haren lagen een schat van kransen en bloemstukken. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer P. Dekker, namens de Firma F. Dek- ker Pz. en De Ruijter en Co., bij wien de slachtoffers in dienst waren, de predikanten Ds. Van Oeveren en Ds. Zemel en enkele familieleden en vrienden van de overledenen. Na afloop van deze droeve plechtigheid, waarbij velen hun tranen den vrij en loop lie- ten, verlieten de honderden aanwezigen, diep onder den indruk, den doodenakker. Zooals reeds bekend is gemaakt, is voor de periode van 6 Augustus tot en met 2 Septem ber a.s. slechts 6en bon voor zeep aangewezen, n.l. bon ,,194 Algemeen", welke recht geeft op het koopep van een rantsoen eenheidstoilet- zeep. Voor deze periode is dus geen bon .Al gemeen" voor waschpoeder aangewezen. Thans kan worden medegedeeld, dat het hier slechts een tijdelijken maatregel betreft. Er is nM. toe besloten na 2 September a.s. even- tueel om de andere vierweeksche periode zoo wel op de algemeene als op de reservebonnen weer waschpoeder beschikbaar te stellen. Het ligt tevens in de bedoeling ook zeepvervangen- ■de waschmiddelen in distributie te brengen. WEER 3 KILOGRAM AARDAPPELEN. Van 20 tot en met 26 Augustus a.s. kan men op elk der bonnen ,,Aardappelen 35'' 1 y2 kilogram aardappelen koopen. Op de bonnen ..Toeslag 35" is 1 kilogram aardappelen ver krijgbaar. Evenals vorige week het geval was, kan men ook ditmaal reeds-op Vrijdag 18 en Zaterdag 19 Augustus aardappelen op boven- genoemde bonnen koopen. TABAKSRANTSOEN VERLAAGD. In 6 weken zullen 4 bonnen worden aangewezen. Het is noodzakelijk gebleken met ingang van 20 Augustus het tabaksrantsoen te verlagen. In den vervolge krijgt men de beschikking over ay3 gedeelte van de hoeveelheid tabak, sigaren, cigarillo's of sigaretten, welke men tot dusverre ontving. De bonaanwijzing voor tabak en tabaks- producten --zal daarom voortaan als volgt ge- schieden: gedurende een tijdvak van zes weken zullen telkenmale voor de eerste veertien dagen twee bonnen worden aangewezen, voor de tweede veertien dagen een bon en voor de laatste veertien dagen wederom den bon. Bij, indiening van aanvragen ter verkrijging van textielgoederen, welke niet of nagenoeg niet meer door de Nederlandsche Industrie worden aangemaakt, zullen de plaatselijke dis- tributiediensten voortaan overlegging vragen van een bereidverklaring, waaruit tenminste moet biijken, dat een bepaalde winkelier uit den bij hem aanwezigen voorraad het ge- wenschte artikel kdn leveren; bovendien moe ten daarin de prijs, alsmede het codenummer van dat artikel worden vermeld. Deze bereidverklaring heeft een geldigheids- duur van twee maanden, na verloop waarvan voor het daarop vermelde artikel een ni^iwe bereidverklaring kan worden afgegeven. De bereidverklaringen voor wollen onderkleeding, welke de winkeliers op grond van de bestaan- de voorschriften afgeven aan personen. die hieraan blijkens mediscb attest behoefte. heb- toea, dienen in het vervolg eveneens twee maanden geldig te zijn. Gedurende den looptijd van een afgegeven bereidverklaring moeten de daarop vermelde artikelen voor belanghebben- de gereserveerd blijven. Voor bijzonderheden wordt de handel verwezen naar een elders in dit blad opgenomen officieele mededeeling.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1