Ja... MELBA! MELBA DIT MERK GELDIGE BONNEN Binnenland STEEDS AKKER STAAT OP ELKAKKERTJE Uw Wuaxtfo'uj wvi EcAtAeici Landingsfront uitgebreid in Zuid-Frankrijk. HOOGE ONDERSCHEIGING VERLEEND. AMERIKAANSCHE GENERAAL GESNEUVELD. prof: ir. j. muysken. TERNEUZEN, 18 AUG. 1944. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN. Z Zoo best voor de kln- deren echt de ver- sierkende bijvoeding, die moeder hun gaarne geeft. Melba is een na- tuurlijk kra.chtvoedsel, zuiver en goed. Vraag 't op Al Uw bonnen voor kinderdrankpoeder. VAN 20 AUG. T/M 2 SEPT.: Bon Hoeveelheid no. per bon Brood of gebak 35-36A 4 rants. Idem 35-36B 1 rants. Beschuit 35-36 1 rants. B.oem enz. 209-210 alg. 1 rants. Gort D 71 reserve 250 gr Kindemieel of Voedingssuiker E 71 reserve 250 gr Botei- 35A boter y2 rants. Boter 35B boter '/2 rants. 20+ of magere kaas 208 alg. 100 gr Melk 35-36 melk 1% liter Taptemelk 35-36 tapteni. 1% liter VIeesch 35-36A vleesch 1 rants. Idem 35-36B vleesch V4 rants. Suiker 207 alg. 500 gr Ja,?n 206 alg. 1250 gr Vervangingsmiddelen 205 alg. 1 rants. Koffiesurrogaat 204 alg. 250 gr Versnaperingen 35 versn. 150 gr Sigaren, Tabak of Cigaretten 35-36 tabak 1 rants. Op deze bonnen mag reeds op 18 Augustus van des middags 12 uur af worden gekocht, uitgezoiiderd vleesch, aardappelen, melk en taptetmelk. Alle bonnen zijn geldig tot en met 2 Sep tember. Reeds aangewezen bonnen, welke nog gel- dig zijn: 200 alg. (voor 250 gr peulvruchten) 6 Aug. t/m 2 Sept. 199 alg". (voor 250 gr roggevlokken) 6 Aug. t/m 2 Sept. C 50, D 50, E 50 reserve (voor waschpoeder) 11 Juni t/m 2 Sept. C 58, B 58, E 58 reserve (voor waschpoeder) 9 Juli t/m 2 Sept. 194 alg. (voor eenh. toiletzeep) 6 Aug. t/m 13 Sept. C 66, D 66, E 66 reserve (voor waschpoeder) 6 Aug. t/m 2 Sept. E 67 reserve (voor toiletzeep) 6 Aug. t/m 2 Send. R 05 tabak (voor 45 gr scheerzeep) 30 April t/m 2 Septelnber. Niet alleen bonnen maar ook geld hebben onze huismoedersf noodig om eten te kunnen koopenoffert voor haar aan Winterhulp. Giro 5553. OMSINGELINGSPOGINGEN MISLUKT IN NORMANDIE. Ordeiijke bewegingen der Buitsche troepen. In Normandie zijn, volgens Interinf, alle pogingen der Amerikaansche en Canadeesche troepen, om de zich in den driehoek tussclien Caen, Flera en Alengon bevindende Duitsche troepen te omsingelen, ondanks een nog steeds geweldig gebruik van luchtstrijdkrach- ten, tankformaties en artillerie, door den on- wankelbaren tegenstand der Duitsche troepen mislukt. De beide Canadeesche stoottroepen zijn er niet in geslaagd in de richting Falaise noenienswaardige vorderingen te maken, even- min als de Amerikanen in de richting Argen- tan, terwijl deze zich eveneens niet tusschen de distancieeringsbewegingen der Duitsche troepen in de bocht der rivier hebben kunnen dringen. De Duitsche achterhoeden konden overal door krachtige tegenaanvallen de bewegingen van het gros zoo beveiligen, dat zij volkomen ordelijk konden geschieden. Vooral de sterke Duitsche antitankstellingen brachten den aan- vallenden pantserformaties zware verliezen toe, en bij de krachtige tegenaanvallen moes- ten ok de infahterieformaties zich zeer zware offers getroosten. Ten Noorden van Falaise drongen zwakke strijdkrachten der Canadee- zen op door het Bois du Roi. Zij drongen ook in het ten Westen van Falaise liggende Noron binnen, waar zij echter met gevoelige verlie- zen weer uitgeworpen werden. De uit La Ferte-Mace in Noordelijke richting aanvallen- de Amerikaansche formaties die achter den rug der Duitsche troepen hoopten te komen, werden door pantserstrijdkrachten der Waf- fen-S.S. in tegenaanval teruggeworpen. Ook aan het Loire-front kwam het vooral tot zware gevechten met de bij Chartres-Cha- teaudun en in de richting Orleans oprukkende pantserstrijdkrachten, waarbij vaak de opge- drongen pantserstrijdkrachten afgesneden of vemiteigd of tot omkeeren gedwongen werden. In het vestinggebied in Bretagne is de toe- stand in hoofdzaak onveranderd. In het ge- vechtsgebied van Brest werd opnieuw zwaar artillerievuur gelegd op de gereedstaande Amerikaansche troepen. Ook in het vesting gebied van St. Malo, dat onder hevig artille rievuur ligt, hetwelk door de Duitsche batte- rijen op doeltreffende wijze wordt beantwoord, houdt de dappere verdediging den smallen toegang stevig in handen. Uit het opstellen van Amerikaansche troepen en het aanhou- dende artillerie- en granaatwerpervuur blijken de aanvalsplannen op de citadel. DUITSCHE LUOHTACTIE. Verscheiden honderden Duitsche slag- en jachtvliegtuigen, zoo meldt Interinf., bestook- ten Woensdag deft geheelen dag vijandelijke troepen, stellingen en stootformaties in de gebieden FalaiseCondd. Hoewel de vijand zijn linies door een dicht schertn van jagers probeerde te beschermen, vielen de Duitsche eskaders meestal in scheervlucht de vijande- lijike tankvoorhoeden, voertuigeolonnes en troepenconcentraties aan en bestookten deze doeltreffend met mitrailleurvuur. Talrijke ge- motoriseerde voertuigen* van den vijand wer den vernietigd en in brand geschoten. Daar- enboven leed de vijand door deze aanvallen aanzienlijke, bloedige verliezen. In het invg-siegebied werden Woensdag 176 Britsch-Amefikaansche tanks, 5 verkennings- tanks, verscheiden stukken panteerafweerge- schut en volgens nog onvolledige berichten 10 vijandelijke viiegtuigen vernietigd of buit ge- maakt. SOFIA ONBEWOONBAAR. De Rulgaarsche minister van binnenland- sche zaken heeft verklaard, dat de hoofdstad Sofia onbewoonbaar is. Gedurende den komenden winter zal zij volkomen onbewoon baar zijn. Het grootste deel der inwoners heeft na de zware luchtaanvallen de stad ver- laten en is in de dorpen gehuisvest. VERHOOGDE ACTIE DER V 1. Buckingham Palace beschadlgd. Reuter meldt volgens D.N.B. dat Woensdag- avond vroeg heele golven vliegende bommen tijdens een aantal zware aanvallen in Zuid- Engeland zijn neergekomen. Het geschutvuur aan de kust was vreeselijk. Reuter meldt verder, dat door de V 1 ook het Buckingham Palace beschadigd is. In den nacht van 16 op 17 Augustus waren de vliegende bommen wederom gericht op de Zuid-Engelsche graafschappen en het gebied van Londen. Er ontstond ook toen schade en er vielen slacht- offers. De Amerikaansche minister van Financien Morgenthau, heeft in een radiorede uit Londen naar de Vereenigde Staten Dinsdag verklaard, dat de vliegende bom mogelijk slechts de voorlooper is van „veel verschrikkelijker ver- nielingswapens, die op honderden, ja zelfs duizenden mijlen afgeschoten kunnen worden". HET VERLOOP DER LANDINGS- OPERATIES AAN DE CoTE D'AZUR. Allengs worden, volgens de Berlijnsche eorr. van de Telegraaf, meer bijzonderheden bekend over de landingsoperaties der Britsche-Ameri- kaanscheHFransche strijdkrachten op de Zuid- Fransche kust. Volgens Duitsche berichten vormden zich in de ochtenduren van den 15den Augustus zwaartepunten van den strijd oij Lavandou, bij Cavaliere' ten Westen van het schiereiland St. Tropez, bij Ste. Maxime, ten N. van de golf van Tropez, bij Anthgore, ten Z.W. van Cannes, en ten Noordoosten van St. Raphael. De landingsoperaties werden van zee uit beschermd door circa 30 oorlogsschepen, waaronder een slagschip, eenige kruisers en torpedobootjagers en tairijke kleinere vaartuigen, terwijl de landingsvloot zelf circa 800 transport- en vrachtschepen telde. De Duitsche kustverdediging die handig ge bruik gemaakt had van de geografische gesteld- heid van het kustlandschap en haar batterijen had opgesteld in groepen, die in de steil in zee afdalende rosde rotsen waren uitgehouwen, had niet alleen het vuur der scheepsartillerie maar bovendien zware bombardementen van sterke eskaders viiegtuigen te verduren. De beweeglijke Duitscbe kustverdediging concen- treerde zich voornamelijk op het landingshoofd van Ste Maxime, waar de geallieerden hun eerste contingenten pantserwagens aan land brachten. Bovendien poogden de Duitsche troepen te ver- hinderen, dat de tegenstander zich in het bezit stelde van het vliegveid van St. Raphael. Ten slotte wordt ook verwoed gevochten om de haven van St. Tropez, welk plaatsje volgens Engelsche berichten, door geallieerde troepen zou zijn'bezdt. Achter de Duitsche kustlinies waren op vier verschillende punten parachutisten en lucht- landingstioepen gedaald.^Dertig groepen ver- zamelden zich ten Westen van St. Raphael en ten Noordwesten van Cannes. De eerste groep heeft als gevolg van de Duitsche tegenmanoeu- vres geen verbinding meer met St. Raphael. Deze luchtinfanterie, die tot 15 K.M. landinwaarts was doorgedrongen, had tot opdracht de spoor- lijn naar 1'oulon te bezetten. Volgens Duitsche berichten is dit tot dusver evenwel nog niet gelukt. Woensdag heeft zich naasl Cavalaire een nieuw zwaartepunt van den strijd gevormd bij Lavandou, waar de geallieerden poogden hun landingshoofden uit te breiden. Omtrent de ontwikkeling van de operaties aan het Westelijke invasiefront wordt slechts gemeld, dat de geallieerden hun pogingen voort- zetten om de tang om het Duitsche pantserleger verder dicht te knijpen. Uit de Engelsche berichten blijkt evenwel, dat het den Duitschers gelukt is een aanzienlijk deel van hun pantserstrijdkrachten uit deze dreigende omsingeling te redden en zich verder naar het Oosten te verplaatsen. In verband daarmede pogen de Amerikanen een nieuwe omsingelingsmanoeuvre ten uitvoerte brengen, door tusschen Dreux en Chartres naar het Noord-oosten op te dringen. Opmerkelijk is, dat tegelijkertijd Amerikaansche pantsercolonnes naar het Zuiden en Zuid-oosten pogen door te dringen in de richting van Orleans en Tours. Klaarblijkelijk in verband met de uitbreiding van het invasiefront in West-Frankrijk en met de nieuwe operaties aan de Zuid-Fransche kust is de leiding van de geallieerde strijdkrachten in Frankrijk gereorganiseerd. Sedert6Juni,den eersten dag van de invasie in Normandie, hadden de Duitsche verdedigers te doen met de 21ste geallieerde legergroep, onder generaal Mont gomery, die op zijn beurt weer ondergeschikt was aan den opperbevelhebber van alle geal lieerde invasietroepen, den Noord-Amerikaan- schen generaal Eisenhower. Deze 21ste leger groep omvatte 2 Britsch-Canadeesche en 2 Amerikaansciie armeeen. Sedert eenige dagen zijn nu in Noord-Frankrijk veranderingen merk- baar geworden, Eisenhower heeft zijn hoofd- kwartier van Groot-Britlannie naar Noord- Frankrijk verlegd. Tegelijkertijd zijn de 2 Amerkaansche arnj,eeen als een afzonderlijke 12de legergroep uit het verband van de 21ste legergroep uitgeschei- den, zoodat de beide Westersche mogendheden thans hier een eigen legergroep in Noord- Frankrijk ter beschikking hebben. Ten Zuid- oosten van Caen staat het 3de Canadeesche leger onder generaal Crecar. Verder naar het Westen sluit het zich aan het 2de Engelsche leger onder generaal Bradley. Deze beide legers vormen dus de 21ste leger groep. Nog verder naar het Westen en naar het Zuiden sluit zich hierbij aan het 1 ste Ameri kaansche leger onder generaal Hodges, en de 3de Amerikaansche armee onder generaal Patten. Zij vormen samen de 12de legergroep onder generaal Bradley. Generaal Montgomery is evenwel niet alleen bevelhebber van zijn eigen legergroep doch tevens als opperbevelhebber van de invasie troepen in Noord-Frankrijk, ook superieur aan generaal Bradley. Dc Duitsche troepen die in Zuid-Frankrijk opereeren behooren tot de legergroep Blaskowitz, die te samen met de legergroep Rommel in het Noorden deel uitmaken van de troepen van den opperbevelhebber-West generaal-veldmaar- schalk Von Kliige, Door nieuwe landingen is 't front aan de Cote d'Azur, naar S.P.T. uit Parijs meldt, uit gebreid. Zoo hebben viiegtuigen in het gebied van Nice nieuwe geallieerde troepen aan land gezet. Dit geschiedde eveneens maar dan door zeestrijdkrachten, ten Oosten van Bormes, op Kaap Nfegre. Alhoewel uit den aard der zaak wordt ge- zwegen over de tactiek, die de Duitsche leger- leiding aan dit front verder zal toepassen, blijkt; dat zij thans zeker verschilt van die, welke aan het Normandische front is gevolgd. Aan het Fransche Rivifera-front n.l. trekken de Duitsche troepen zich terug; om te verhinderen dat de gelande geallieerde troepen onder dekking van hun scheepsartillerie tot den strijd zullen over- gaan. Wanneer de geallieerden een bepaalden afstand uit de kust hebben bereikt, zullen eerst fellere gevechten kunnen worden verwacht. Uit dien hoofde is het dan ook te verklaren, dat de Duitsche legerleiding de haveninstallaties van Nice, Cannes en St. Tropez heeft vernietigd. De geallieerde vloot, die zorgt voor aanvoer en nieuwe landingstroepen, heeft zich in drie hoofdgroepen verdeeld en welten Oosten van de eilandengroep Hyferes, bij St. Raphael en bij Kaap d'Antibes. Tot dusver zijn op het schiereiland van St. Tropez en bij St. Raphael aan de monding van de Argens, de meeste troepen aan land gezet. Deze twee punten vormen dan ook de kern van de landingen aan de Cote d'Azur. Verdere lan dingen, grootendeels uit de lucht, zijn, zooals bekend, uitgevoerd bij Nice, Cannes, ten Oosten van Bormes en op kaap Nfegre. Andere kust- gebieden worden nog onder vuur gehouden door de geallieerde scheepsartillerie, zoodat het zeer goed mogelijk is, dat nog meer landingen zullen volgen. Evenals destijds in Normandie is het uit- sluitend de sterke overmacht der geallieerden in de lucht en ter zee, die ook in Zuid-Frankrijk landingen heeft mogelijk gemaakt. Bommen- tapijten van de geallieerde luehtmacht en vuur- stolpen van de scheepsartillerie zullen ook in de komende dagen wel den grondtoon van de geallieerde operaties vormefi. Groote aanvals- operaties, die naar het binnenland zijn gericht, teekenenzichinditgevechtsgebiednognergensaf. Het voorloopige doel van de geallieerde lan dingstroepen schijnt er in te bestaan, de af zonderlijke kleine landingshoofden met elkaar te verbinden. In verband hiermede kan men in de groote ruimten tusschen enkele dezer landingshoofden nieuwe landingen van zee uit te gemoet zien. De sterkte en de samenstelling van de ge allieerde strijdkrachten in dit gebied zijn nog niet vast te stellen. Tot dusver is nog slechts de eerste golf dervijandelijke troepen tot landingen overgegaan. De tweede golf bevindt zich wel- licht nog op zee, een derde en een vierde naar men mag aannemen nog in de inscheephavens. Dat ten minste een geallieerd leger bij de nieuwe landingsoperaties is betrokken, is alleszins waar- schijnlijk. Zwaartepunten in den strijd teekenen zich nog niet af. Het is aan te nemen, dat Toulon het eerste doel van de geallieerde opera- ties zal zijn. Van welingelichte Duitsche zijde wordt het als onwaarschijnlijk aangenomen, dat men deze zeer sterke haven direct van zee uit zal aanvallen. Het ligt meer voor de hand, dat de geallieerden hier naar het voorbeeld van Cherbourg te werk zullen gaan. Van deze gezichtshoek uit acht men in Duitsche militaire kringen de landingen tusschen Hyeres en St. Raphael dan ook belangrijker dan die in het gebied van Cannes' en Nice. De aan de Zuid-Fransche kust door de Anglo- Amerikanen gevormde kleine bruggenhoofden ten Westen van Antheor, ten Westen van St. Raphael, bij St. Maxime, benevens ten Westen van het schiereiland St. Tropez, en bij Cava laire en Lavandou zijn den geheelen Dinsdag door de Duitsche troepen hevig aangevallen, aldus meldt het D.N.B. De gevechten zijn op deze punten nog aan den gang. Nieuwe landingspogingen der Anglo-Ameri- kanen zijn mislukt ten Oosten van Hyeres, in het gebied van St. Tropez, bij St. Raphael en op eenige punten op de kust bij Cannes en Nice. Op de beide Oostelijke eilanden van Hyeres heeft de vijand zich ondanks verbeten tegen-* stand van de slechts zwakke Duitsche bevei- Iigingstroepen kunnen nestelen. Ten Noordwesten van St. Raphael tusschen Trans en Le Muy, zijn geallieerde valscherm- jagers in het geconcentreerde afweervuur van Duitsche afweerbatterijen geraakt, waarbij ver scheiden transportvliegtuigen en vrachtzweef- viiegtuigen werden neergeschoten. Deelen dei gelande vijandelijke eenheden werden door de Duitschers op nauw terrein samengedrongen. Zij gaan hun vernietiging tegemoet. BERLIJN (D. N. B.) De Fiihrer heeft den commandant van St. Malo, kolonel Andres von Aulock, het eikenloof behoorende bij het ijzeren kruis van het ridderkruis verleend. AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN HET DONAUGEB1ED. BERLIJN. Interinf verneemt, dat gisterochtend Amerikaansche bommenwerpers, komende van Italie, boven het Donaugebied zijn gekomen en Ploesti aanvielen. De Amerikaansche bom menwerpers die weer door formaties jagers met grooten actieradius werden beschermd, ont- moetten een buitengewoon hevig afweervuur. Volgens tot dusver ontvangen berichten, werden door de luchtdoelbatterijen 17 Amerikaansche viiegtuigen, bijna uitsluitend 4-motorige bom menwerpers, neergeschoten. De rapporten van de in den strijd geworpen Duitsche en Roe- meensche jagers, zijn nog niet ontvangen. AAN HET ZUIDELIJKE INVASIEFRONT. BERLIJN. Interinf meldt van het invasiefront in Provence: Onder dekking van het vuur der aan de Zuid-Fransche kust saamgetfokken oor logsschepen, waaronder zich 2 slagschepen be- vonden en een vliegtuigmoederschip, 3 kruisers en 8 torpedobootjagers, zetten de aanvallers hun landingen voort, waarbij de Anglo-Ameri- kaansche oorlogsschepen zich zeer zorgvuldig buiten den "actieradius van de Duitsche kust- batterijen hielden. Een vijandelijk corvet dat ter bescherming van de landingsbooten de kust naderde, kreeg verscheidene treffers en vertrok ijlings, onder het opwekken van kunstmatigen nevel. Ook de landingsbooten leden talrijke verliezen, eenige geraakten in brand en bleven met slagzijde liggen. Door het aan land brengen van nieuwe lucht- landingstroepen trachtten de Anglo-Amerikanen hun strijdkrachten, vooral in het gebied van Brageugnan te versterken. Tot zware gevech ten is het ook gekomen te St. Raval, waar zelfs straatgevechten worden geleverd. STOCKHOLM (D.N.B.) Naar de Britsche berichtendienst meldt, is te Washington mede- gedeeld, dat de Amerikaansche brigade-generaal J. Wharton, 12 Aug. j. 1. bij de gevechten in Noord-Frankrijk is gesneuveld. HAVENSTAD DOOR BRAND VERNIELD. STOCKHOLM (D.N.B.) Naar de Britsche berichtendienst uit Johns (New-Foundland) meldt, is de tweede havenstad van dat land, Grace, door een brand grootendeels verwoest. De materieele schade wordt op 4 millioen dollar geschat. DE BULGAARSCHE SOBRANJE BIJEEN, SOFIA (D.N.B.) In het paleis van justitie alhier is gistermiddag de Bulgaarsche Sobranje bijeen gekomen en hoorde in deze vergadering een regeeringsverklaring aan van den minister- president. LIMBURGSCHE VOLKSDAG VAN DE N.S.B. Bij prachtig- zomerweer is, naar de N. R. Crt. meldt, Dinsdag in het Openluchttheater van het Rotspark te Valkenburg de jaarlijk- sche Limburgsche Volksdag varu.de N.S.B. igehouden, waarvoor uit alle deelen van de provincie duizenden leden waren bijeenge- komen. De stafmuziek van de W.A. maakte voor het begin van de bijeenkomst| muziek en bij wijlen werd er uit voile borst meegezomgen. Voor het begin van de bijeenkomsit inspecteer- de de Leider groepen uit de W.A., den Jeugd- storm, de S.S., de S.A., de Hitler-Jugend, den Nederlandsohen Arbeidsdienst en de Land- wacht, die op den weg naar het theater waren aangetreden. lets over twee betrad de Leider, vergezeld van den commissaris voor de pro vincie Limburg graaf de Marchant et d'An- sembourg, den secretaris-generaal van de N.S.B. Huygen en enkele andere vertegen- woordigers van het hoofdkwartier der N.S.B., het theater, waar hem een daverend en lang- durig hou-zee-geroep begroette. Dadelijk daarop geschiedde de opmarsch der vlaggen en opende graaf de Marchant de bijeenkomst. Hij begroette den Leider en gaf hem, getuigende, dat de oude geest nog steeds over de leden van de Beweging vaardi'g is, de verzekering van onbezweken trouw (Hou-zee-geroep). Verder begroette hij den Beaiuftragte van den Rijkscommissaris in Limburg, Schmidt, en den kringleider van de N.S.D.A.P. in Limburg Quant. De aan het front en in bet vaderland gfc vallen kameraderf herdenkende verzocht* hp den aanwezigen een wijle van hun zetels op te staan als teeken van eerbied, tijdens hetwelk de muziek het lied ,,Ich hatte einen Kamera- deh" liet hooren. In zijn eigenlijke rede constateerde spr., dat er op het oogenblik alom verwarring van de geesten heersoht. Men ziet dit o.a. aan de houding van de kerken, die wel moesten be- seffen, dat het bolsjewisme de groote vijand is, dien zij hebben, maar toch hard meedoen in den strijd tegen het hationaal-socialisme, dat juist het eenige "bolwerk tegen het bolsje wisme is. Men ziet ook veel z.g. ,,goede" Nederlanders zich over de vorderingen van de geallieerden verheugen, ofschoon zij heusch wel weten wat het wordt als de geallieerden hier of daar voet aan wal zetten. Tegenover alle verwarring staat rustig en onwrikbaar het ijzeren blok van het nationaal- socialisme. Met deze woorden verklaarde spreker de bijeenkomst geopend en gaf hij, het woord aan Woudenberg. Deze betoogde, dat de omstandigheden alle aanleiding geven om zich te bezinnen op dat- gene waar het in den strijd, die aan den gang is, om te doeri is: vrjjheid of slavernij. Vier jaren van dezen obrlog hebben het inzioht van velen hieromtrent verdiept. Het is nu duidelijker geworden, drat het er tenslotte om te doen is een ieder het volksche denken en het volksch zijn bij; te brengen. Dan zal de productiemogelijkheid van Nederland nog zeer veel worden opgevoerd en zal er voor negen millioen Nederlanders een draaglijk leven mogelijk worden gemaakt. De vijand is de poorten van Europa binnengedrongen. Dit noopt ons er toe alle krachten op het front, waar wij staan, in te spannen, opdat tenslotte het gevaar zal worden bezworen. Immers, als de nationaal-socialistische leiding er niet was geweest, zouden wij er thans niet -meer zijn. Nu zal na den oorlog en na de overwinning het Nederlandsche volk tot een grootsche krachtsontplooiing komen, waardoor het een schiterende parel zal zijn onder de Europee- sche volken. Volgende spreker was G. F. Vlekke, advi- seur van den Leider. Deze herinnerde aan de tegenwerking, die het nationaal-socialisme bij zijn geboorte hier te lande heeft moeten ondervinden. De NjS.B. blijft Moskou, het Anglo-Ameri- kanisme en het politieke Christendom als haar vijanden, de vijanden van ons volk zien en werpt hen van, zich met de woorden van de Heilige Schrift: Gaat weg van mij,, gij ver- vloekten. Mussert spreekt. Het woord was thans aan den Leider, die toen hij het spreekgestoelte beklom, met lang- durig hou-zee-geroep werd verwelkomd. Er zijn zoo zeide hij op het oogenblik vrij wat menschen, die ons met een meewarig oog aanzien en zeggen ,,Arme schapen, nog veertien dagen en dan is het met jullie gedaan. Geniet nu nog maar, dat ge bij elkaar moogt zijn, want dat is weldra voorbij en komt niet weer". Anderen, minder goedmoedig, verheugen zich erover, dat wij te gronde zullen gaan. Zij denken er niet bij,, dat zij meegaan. De nationaal-socialistische revolutie 'zal niet tegengehouden kunnen worden, alle tegenkantingen ten spijt. Tegenover zich heeft het nationaal-socialisme het bolsjewisme, het Amerikanisme en de kerk, die eerst twintig jaar tegen het bolsjewisme heeft gepredikt, maar nu opeens al haar bezwaren daartegen is vergeten. Het mag nu namelijk niet meer van Engeland, Amerika en Moskou. Moskou heeft het onomwonden gezegd: het communis- me is niet voor Rusland alleen, doch streeft naar de wereldrevolutie. En daar is het nu mee bezig. Europa moet of een stuk van Sowjet-Rusland of een kolonie van Amerika worden. Als alle volkeren van Europa nationaal-socialistisch waren stond er nu een macht van over de driehonderd mil lioen menschen tegenover de aanvallers en dan hadden zij geen kans. Dat het in werkelijkheid anders is, is het gevolg van de verdeeldheid, ■die er nog in Europa heerscht, maar die moet verdwijnen. De moeilijke tijd waarin wij leven, heeft niets met nationaal-socialisme te maken. Wij zullen hem doorkomen als wij, maar gelooven, dat alles wat wij hebben geleden niet voor niets is geweest, dat de mannen aan het front niet tevergeefs zijn gevallen, dat onze land- genooten niet voor niets in Duitsehland heb ben gewerkt. Europa is en blijft het geeste- lijke centrurrf van de wereld. Laten wij toch aldus de Leider het hoofd niet laten hangen. Toen het den Ein- gelschen bijzonder slecht ging, waren er in Nederland honderduizenden die zeiden: En Engeland wint toch. Zouden wij dan minder geloof en minder moed hebben dan dezen? Neen, wij op onze beurt zeggen: En Hitler wint toch! Vaster dan ooit zijn ons geloof en vertrouwen, dat onze beginselen juist zijn. Het einde zal toch de zegepraal zijn en die zal ons een nieuw Europa brengen, bestaande uit vrije volkeren, die elkander willen respee- teeren van man tot man en van volk tot volk, saamverbonden in trouw en eer, kameraad- schap en vriendschap en in alle volken het socialisme, dat ieder mensch zijn plaats, zijn plitht, zijn recht wijst. Er zal nog ontzaglijk veel moeten gebeuren eer het zoover is, maar als het eenmaal verwezenlijkt is, zal ook iedere werker zijn aandeel hebben in wat aller handen of geesten hebben voortgebracht. Wij gelooven aldus de Leider in de komst van het nieuwe Europa, in het socia lisme in Europa, in een gelukkige toekomst voor alien, daarom achten wij het ondanks alles een geluk in dezen grooten tijd te leven. Met den roep Houzee besloot de Leider zijn zeer toegejuichte rede. De volksdag werd met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus gesloten. FLOTIELJELEIDER TROMP. Volgens een bericht in Het Volk maakt Reutffer bekend, dat de flotieljeleider ,,Tromp" is gezonken voor de kust van Normandie. Bij, beschikking van den Commissaris-Gene- raal voor Bestuur en Justitie is ir. J. Muysken als hoogleeraar in de werktuigbouwkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft ontslagen. AANVALLEN UIT DE LUCHT. Opnieuw veel slachtoffers onder de burgerbevolking In den loop van Dinsdag zijn in verschil lende deelen van het land wederom door aan vallen met boordwapens, door Engelsch Amerikaansche viiegtuigen in scheervlucht ondernomen op personentreinen, auto's en voetgangers, alsmede door het werpen van bommen, onder de Nederlandsche burgerbe volking 24 personen gedood. 21 zwaar en 72 lichtgewond. Eenige woonhuizen en een kerk werden door bommen zwaar1 beschadigd. PROEFNEMINGEN V. 2. In Duitsche militaire kringen wijst men op een door den Engelschen zender verspreid be richt, volgens hetwelk de- Sovjet-Russische troepen bij hun oprukken in Polen op een ge bied zouden zijn gestuit, dat uitgebreide ver- woestingen tengevolge van proefnemingen met de V. 2 vertoonde, meldt het Hbld. ;akkertjes" zijn beproefde pijnstillers en VKRDRIJVEN DADELIJK KOU, KOORTS, GRIEP JONGEREN MOETEN IN TREINEN PLAATS MAKEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat is in het algemeen regiement vervoer op de spoorwegen de volgende nieuwe bepaling opgenomen. Indien in een rijtuig niet voldoende zit- plaatsen beschikbaar zijn, is een reiziger, jon- ger dan een gn twintig jaar op aamvijzing van de beambten en bedienden van den spoorweg, verplicht, zijn zitplaats af te staan aan een van een behoorlijk plaatsbewijs voorzienen reiziger, voor zoover deze den leeftijd van ten- minste veertig jaar heeft bereikt, dan wel kennelijk invalide of ziek is. DE LES VAN DE TREINBESCHIETIN1GEN: REIST NIET. Voor mij op mijn schrijfbureau ligt een stille getuige van het namelooze leed, dat Zaterdag-' middag in enkele minuten door een aanval van Engelsch-Amerikaansche jagers op een elec- trischen trein in het Westen des lands werd teweeg gebracht, aldus schrijft de sportredac- teur van het A.N.P. De stille getuige een mitrailleurkogel van middelzwaai kaliber is een van de duizen den projectielen, welke de Anglo-Amerikanen op de weerlooze inzittenden van den elec- trischen trein afsehoten. Ik zat, aldus de sportredacteur, rustig te lezen in een hoek van een tweede klas Wagon. In H. was iuchtalarm en ik bemerkte aan de vele burgers, die naar het Noorden wezen, dat daar iets te zien moest zijn. De trein vertrok en reed binnen enkele minuten op voile snel- heid, toen plotseling een der oassagiers, die aan de andere zijde van den trein de verrich- tingen der overvliegende formaties volgde brulde: ,,Bukken, daar komen ze!" Nauwelijks had de man dezen kreet geuit of hel geluid van neersuizende viiegtuigen vervulde den wagen, waarvan de meeste ramen in verband met de bitte wijd ouen ston- den, met direct daarop bet knetterende geluid van mitrailleurs en insl'aande kogels. Bij het tweede salvo, dat direct daarop volgde (het bleek, dat drie jagers den trein aanvielen) keek ik naar buiten en zag de meeste voor den trein bestemde projectielen in den berm aan de overzijde van de sloot langs den spoor- dijik inslaan als uiteenspattend vuurwerk. Ik zonk op mijn knieen en drukte mijn hoofd in de kussens in afwachting van het volgende salvo, dat niet lang op zich liet wachten. Overal in het rond hoorde en voelde ik aan mijn tot het uiterste gespannen zenuwen de kogels inslaan. Rinkelend vielen de glas- scherven en het inslaan der projectielen in het houtwerk gaf een zonderling krakend geluid. Toen stond de trein stil. Een overbuurman sprong uit het raam. Dat voorbeeld volgde ik terstond. Daarop kwamen de viiegtuigen opnieuw aan. Ik wierp mij plat op de spoor- baan vlak onder den wagen. Hier liet ik weer drie salvo's over mjj heengaan. Nu be- heerschte mij nogs lechts edn gedachte. Weg, zoo gauw mogelijk ver weg van dezen trein! Ik sprong op en nam de langs de spoorbaan liggende sloot met 'n te korten sprong; ik haalde amiper de, overzijde eti plonste met mijn beenen in het water. Daar hoorde ik op nieuw de toestellen naderen. Ik zonk omlaag en liet wederom drie salvo's over mjj heen gaan. Een tiaast mij liggende jongeman ,be- gon te brullen. Ik zag, hoe het bloed uit zjjn linkersGhouder spoot. Weer sprong ik op en liep eenige tientallen meters langs de spoor- baan. Daar kwamen de monsters wedr aan; opnieuw Zocht ilk dekking en zoo bleef het voortduren totdat ik zag dat de jagers zich voor goed van den trein verwijderden. Ik hep naar den trein terug. Welk een vers&irikkelijk schouwspel deed zich aan mij voor. Wat ik zag langs de spoorbaan en in de verschillende wagens leent zich ternauwernood voor een beschrijving. Machteloos stond ik daar te midden van een mateloos leed, in enkele minuten over tien tallen uitgestort. Totdat na ongeveer twin tig minuten de reddingsploegen verschenen. Ik zocht daarna mijn jas en vond deze op de plaats waar ik gezeten had, doorzeefd met kogelgaten. Wie dat heeft meegemaakt, stapt, zoolang deze krankzinnige strijd duurt, niet meer voor een plezierreisje of familiebezoek In een trein, noch stelt hij zijn gezinsleden aan der- gelijke gevaren bloot. En toch zijn er duizenden, die zich nergena aan storen en de treinen bevolken alsof er geen gevaren dreigjen. „Waarom ben ik toch met mijn kind op re is gegaan!"' Nog hoor ik het de moeder, knie- lend naast het ontzielde liohaam van haar dochter, uitroepen. Wiacht u dan toch niet, voordat het ook voor u te laat is. Beschermt uzelf tegen de gevaren, die u dreigen in dezen verschrikke- lijken oorlogstijd. Blijft thuis. Ook u dreigt op reis ieder oogenblik ernstig gevaar! STAATSRECHERCJHE. Door den Directeur-Generaal van Politie is benoemd tot Inspecteur der Staatsrecherche le klasse, ter standplaats 's-Gravenhage en met tewerkstelling bij de Recherchecentrale te Amsterdam, de heer C. L. Deij, te Rijswjjk (Z.-H.), vroeger te Terneuzen. EXAMEN TEXTIEL-BREVET. Bij het te Amsterdam gehouden examen voor bet textiel-brevet slaagden: de dames Vera van den Bruele te Terneuzen, Louisa de Smit te Sluiskil en M. van Jole te Klooster- zande, benevens de heeren Jan Boerbooms te Terneuzen, J. Bol te Clinge, J. de Cock te St. Jansteen, A. van Jole te Kloosterzande, V. Pasemiers te Hulst en A. van Daalen te Aar- denburg. EXAMEN COUPEUSE. Bij een te Utrecht gehouden examen slaag- de voor leerares-coupeuse mej. M. Meessen te Hoefkensdijk. Het diploma coupeuse werd verworven door de dames; G. Jonkheim (met lof), R. de Voi der, C. Vermorken, alien te Kloosterzande; R. Hermans te Boschkapelle, A. Maas uit de Waterstraat en L. Dieleman van Schudde- beura. Voor costumiere slaagden de dames: A. de Maat en M. Vervaat te St. Jansteen, T. Goos- sen, M-- de Bruljn en M. van Goethem uit de Noordstraat, E. Buijsse te Kloosterzande en M. van den Berghe te Ossenisse. Van 15 Augustus tot en met 2 September '44 geeft elk der bonnen „30" van de bonkaart LJ 403 voor kookdoeleinden recht op het koopen van (iter petroleum. AXEL. Gevonden voorwerpen. Een zilveren Broche, M. Verschelling, West- straat 40, een zilveren Armbandje, C. Griep, Prins Mauritsstraat 7.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 2