TERNEUZENSCHE COURANT Buitenland No. 10.636 VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN QUITSCH WEERMACHTSBERICHT Hevige strijd om Chartres en Orleans. Geallieerde landing tusschen Toulon en Cannes. Ook gij behoort bij ons! Europa is in oorlog VERSGHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRIJDAGAVOND. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1,42; Postabonnementen /1,73. Losse nummers 5 cent per exemplaar. mrecteur- L VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - Terneuzen - Tel. 2298 Het opperbevei van de weermacht deeide Donderdag mede: In Normandie zette het eerste Canadeesche leger zijn hevige aanvailen in den Dives-sector en aan weerszijden van Falaise den geheeden dag voort. Onze divisies verijdelden de door den vijand beoogde doorbraak in wisselvallige gevechten, waarbij aan weerskanten aanzien- lijke verliezen werden geleden. De verbitterde worsteling duurt voort. Gnze pantserformaties gingen teg-en de Amerikanen, die nit het gebied van Argentan verder aanvielen, tot den tegenaanval over en wierpen hen naar het Oosten en Zuidoosten terns'. Gemo'toriseerde vijandelijke strijdkrachten rukken verder naar het Oosten in de richting van den middenloop van de Seine en naar het Zuidoosten in de richting-van de Loire op. De stad Dreux ging na zwaren strijd verloren. Om Ghartres en Orleans zijn hevige gevechten ont brand. In Bretagne werden verscheidene vijande- lijke aanvailen in het gevechtsgebied van Brest door geconcentreerd afweervuur uiteen- geslagen. In de citadel van St. Malo blijft het garnizoen heldhaftigen tegehstand bieden. De batterij Cezembre sloeg met haar vuur m weerwil van zeer hevige vijandelijke beschie- ting verscheidene vijandelijke aanvailen op de citadel af. In het kustgebied van Zuid-Frankryk duren de hevige gevechten tegen den vijand, die m toenemende mate versterkingen uit de lucht en uit zee krijgt, voort. Na zwaren strijd slaagde de vijand er in de stad Cannes binnen te drm- Lichte Duitsche vlootstrijdkrachten en be- wakingsvaartuigen brachten voor de Fransche Atlantische kust in de ochtenduren van 15 Augustus in verscheiden gevechten met een overmachtige Britsche vlootformatie twee torpedobootjagers tot zinken en beschadigden een kruiser. Een eigen vaartuig is gezonken, een tweede werd besohadigd. In den strijd tegen de vijandelijke landings- vloot beschadigde de luchtmacht voor St. Tro pez twee vijandelijke transportschepen met een gezamenlijken inhbud van 18.000 ton zoo zwaar, dat zij verloren geacht kunnen worden. Een slagschip werd door een zware bom ge- troffen. In het Fransche achterland werden 108 ter- roristen in den strijd vernietigd. Het vergeldingsvuur der V. 1 op Londen duurt voort. Van het Italiaansche front worden geen belangrijke gevechtshandelingen gemeld. In Noord-Italie zijn in de periode van 11 tot 15 Augustus 884 terroristen vernietigd. In het voorterrein der Karpaten werden de Noordwestelijk van Krosno aanvallende Sov- jets na een tijdelijke penetratie in den tegen aanval teruggeworpen in de verbitterde aan- vals- en afweergevechten in de groote bocht van den Weichsel werden gisteren 67 vijande lijke tanks stukgeschoten. In den sector aan weerszijden van Wirbal- en zetten de Sovjets hun doorbraakpogmgen met steun van sterke formaties tanks en slag- vliegtuigen den geheelen dajg voort. De hevige gevechten duren voort. Aan het Letlandsche front handhaafden onze grenadiers hun stellingen Noordelijk van Birsen tegen nieuwe, hevige aanvailen der bolsjewisten. 49 vijandelijke tanks werden stukgeschoten. In Estland zijn onze troepen ten Westen van het meer van Pskof nog steeds in zwaren strijd gewikkeld met opdringende Sovjet- strijdkrachten. Formaties slagvliegtuigen steunden de gevechten van het leger in dit gebied en vielen het vijandelijke veerverkeer tusschen het Peipusmeer en het meer van Pskof met goed gevolg aan. Elf volgeladen veerbooten werden tot zinken gebracht. In luchtgevechten en door ljichtdoelgeschut verloren de Sovjets 56 vliegtuigen. In de zware gevechten in den centralen sector van het Oostelijke front hebben formaties vlieg tuigen en luchtdoelgeschut van een luchtyloot in de afgeloopen zes weken 889 vijandelijke tanks en 1217 vliegtuigen vernield. Formaties vijandelijke bommenwerpers vielen plaatsen in Midden- en Zuid-Duitschland aan. Vooral in Maagdenburg en Dessau werd sehade aangericht. In de afgelooipen nacht onder- namen Britsche bommenwerpers terreuraan- vallen op Stettin en Kiel. In de oude stad van Stettin werd vrij groote sehade aange richt. De bevolking leed verliezen. Afzonder- lijke vijandelijke vliegtuigen lieten bovendien bommen vallen op Berlijn en West-Duitscn- land. Door luchtverdedigingsstrijdkrachten werden 49 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Het D.N.B. meldde Woensdag uit Berlijn: Na verscheidene dagen van zware lucht- aanvallen op het gebied Marseille—Toulon- Nice die in den nacht van Maandag op Dins- dag zeer hevig werdeti, kwam de Britsch- Amerikaansche landingsvloot, die de laatste dagen bij Corsica was waar.genomen, diohter bij de kust van Zuid-Frankrijk. Afleidings- manoeuvres, zooals het laten vallen van levensgroote poppen boven Marseille, moes- ten de voorgenomen landiingsplaatsen camou- fleeren. In de ochtendschemering van Dins- dag gingen bij Bormes, ten Oosten van Tou- »lon, de eerste vrij zwakke, vijandelijke strijd krachten aan land. De onmiddellijk reagee- rende Duitsche kustafweer nam de landings- vaartuigen onder vuur en vernietigde een groot deel van een vijandelijke stoottroep, die in een mijnenveld werd igedrongen. In het gebied van Cannes naderden onge- veer 100 transportvliegtuigen met zweef- vliegtuigen de kust. Zij moesten blijkbaar versterkingen aanvoeren voor de landings- commando's, die bij Bormes in zwaren strijd gewikkeld waren. Tezelfdertijd gingen tusschen Cannes en Nice, onder de bescherming van sterke for maties bommenwerpers en zwaar vuur van het vijandelijke scheepsgeschut andere troe pen aan land. Oak hier trad de Duitsche kustverdediging onmiddellijk eftergiek op. Kort daarop werden in het gebied van St. Raphael Britsch-Amerikaansche valscherm- jagers, ter sterkte van een bataljon neerge- laten. Duitsche bewakingstroepen gingen terstond tot tegenaanvallen over. Een lan- dingspoging ten Noordwesten van Port Dra mont strandde op het vuur van Duitsche bat terijen. Op talrijike punten in den kustsector tus schen Cannes en Nice zijn zware gevechten gaande. De nieuwe landingsoperatie der geallieer- den, a-ldus Interinf, strekt zich volgens de thans ontvangen rapporten uit over een kust sector van circa 200 km en omvat ongeveer het gebied van (Cannes tot ten Westen van Toulon. 'Het vuur van de vijandelijke oor- logsbodems, die de landingsvloot bescherm- den, heeft zich tot het gebied van San Remo in het Oosten' en Toulon in het Westen uit gebreid en wordt door de zware Duitsche kuStbatterijen met voile kradht beantwoord. Talrijke landingsbooten werden nog op zee, of (bij het naderen van de kust tot zinken ge bracht, of in brand gescljoten, andere bereik- ten weliswaar de kust, doch kenterden als gevolg van de uitgestrekte versperringen. Volgens de totdusver ontvangen rapporten is het den Engelschen en Amerikanen alleen in de baai van St. Tropez gelukt, ook tenten aan land te brengen. Het heeft er den schijn van, dat de vijand er vooreerst naar streeft de golf van St. Tropez en het vliegveld bij St. Raphael in handen te krijgen, teneinde tiier ver sterkingen door de lucht en over zee aan land te brengen en te concentreeren. Volgens de laatste Duitsche berichten, al- dus meldt S.P.T., gaan de landingen aan de Zuid-Fransche kust voort. De geallieerden trachten op het oogenblik tusschen de beide landingsplaatsen St. Raphael en Bormes, die ongeveer 50 km uit elkaar liggen, door meer landingen een vast bruggenhoofd te vormen. De Duitsche troepen bieden met energiv tegenstand. Er spelen zich hevige gevechten af aan beide zijden van de rivier Argens. Ten Noordwesten van St. Raphael beperken de geallieerden zich in de bocht van St. Tropez en bij Cap d'Antibes tot artillerievevechten. HET GEALLIEERDE COMMANDO IN DE middellAndsche ZEE. Naar dff Britsche berichtendienst volgens de N. R. Crt., meldt, maakt het geallieerde commando in het gebied der Middellandsche Zee de namen bekend van de volgende nieuwe legeraanvoerders der geallieerden in dit ge bied: opperbevelhebber is Sir Henry Maitland Wilson, plaatsvervangend opperbevelhebber en commandeur van de Amerikaansche strijd krachten is lt.-generaal Jacob C. Bevers, commandeur der geallieerde troepen in Italie is generaal Sir Harald Alexander, 0:pperbevel- Ciebber der geallieerde luchtstrijdkrachten in het gebied der Middellandsche Zee lt.-generaal J. C. BaJker (Vereenigde Staten), plaatsver vangend opperbevelhebber der geallieerde luchtstrijdkrachten generaal der vliegers Sir John Slebsor, opperbevelhebber der gealli eerde vloot admiraal Sir John Cunningham. DE DUITSCHE BEVELVOERING IN iBELGLE EN NOORD-FRANKRIJK. Naar van bevoegde zijde te Brussel wordt medegedeeld, is bij een bevel van den Fixhrer de positie van bevelhebber der weermacht in Belgie en Noord-Frankrijk in personeele unfe vereenigd met die van den Hdheren SS-und Folizeifiihrer en is SS-Gruppenfuhrer Junge- laus tot bevelhebber der weermacht benoemd. DE REGEERING-RONOMI. De United Press-correspondent te Rome heeft, volgens D.N.B., verklaard, dat er geen bewijzen zijn, dat Churchill -zich bezighoudt met den verwarden politieken toestand in Italie. De onderhandelingen over het afzet- ten van de regeering-Bonomi en de vorming van een kabinet onder leiding van Orlando zijn evenwel ver gevorderd. Naar vernomen wordt, aldus de vertegenwoordiger van Uni ted Press verder, wenscht Orlando een kabi net, dat bestaat uit vertegenwoordigers van aile politieke partijen, waarin Badoglio minis ter van buitenlandsctie zaken is. De commu- nisten en socialisten hebben echter geweigerd aan de nieuwe regeering deel te nemen. DE OPERATIES IN ZUIDEN, WESTEN EN OOSTEN. Eigenlijke tegenstand in Zuid-Frankrijk meer landinwaarts verwacht. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde Donderdagochtend Met de geallieerde landing in Zuid-Frankrijk heeft het algemeene offensief tegen Duitsch- land een verdere ontplooimg ondergaan. Zoo als wij reeds gemeld hebben, hielden de Duit- schers op grond van verschillende aanwijzin- gen in de eerste plaats natuurlijk de om- vangrijke scheepsconcentraties en krachtige ltichtbombardementen sedert eenige dagen er ernstig rekening mede dat een dergelijke o-nderneming zou worden uitgevoerd. Verrast zijn de Duitschers dus niet. Toch konden de geallieerde troepen, bestaande uit Engelschen, Amerikanen en soldaten van De Gaulle reeds den eersten dag zich aan eenige punten van de kust vastbijten en landingshoofden vormen. Ook hier heeft zulks, naar van Duitschen kant wordt betoogd, de groote meerderheid tfer zee en in de lucht, waarop de aanvallers kunnen steunen, mogelijk gemaakt. In tegen- stelling met het karakter van den strijd in het begin van de operatie tegen Normandie kan ditmaal van Duitsche zijde niet van intensen weerstand gesproken worden. Of de opper bevelhebber van de Duitsche troepen in Zuid- Frankrijk kolonel-generaal Blaskowitz een andere taktiek wil gaan volgen dan zijn col- lega in West-Frankrijk, of dat de mogelijk- heden tot tegenstand voor de Duitschers in dezen sector niet zoo omvangrijk zijn, is van hier uit gezien nog niet duidelijk. In ieder gevtl heeft het zonder twijfel zekere heteeke- nis dat de verdedigers reeds nu de installaties van eenige havens, die van.Nice, Cannes en St. Tropez, hebben opgeblazen. Te Berlijr^ poneert men de stelling, dat ten opzichte van de jongste landing verder landinwaarts een zwaardere tegenstand zal worden georgani- seerd. De voornaamste punten, waar de geallieer den aan land zijn gegaan, liggen in de bocht van Hyeres,. bij kaap Tropez en bij St. Raphael doch ook bij Nice en Cannes heeft -men, hier klaarblijkelijk door middel van luchtlandings- troepen een actie die op den tweeden dag is voortgezet posfties kunnen innemen. Daarnaast zijn echter ook andere punten van het circa 200 km breede aanvalsfront aan zware beschietingen van de scheepsartillerie onderwonpen, ben omstandigheid die verdere landingsondememingen doet verwachten. Op het oogenblik is aan geallieerde zijde nog niet het streven ziehtbaar dit moet althans uit de Duitsche commentaren worden opgemaakt om de gewonnen landingshoofden in de diepte uit te breiden, doch wijdt men zich er aan die te versterken en een verbinding tus schen de onderscheidene posities tot stand te brengen. Hoewel men het contingent geallieerde troepen, dat voor de operaties tegen de Zuid- Fransche kust is bestemd, lang niet zoo hoog taxeert als dat, wat bij de invasie van 6 Juni in den strijd is gebracht neemt men toch aan, dat op zijn minst ben leger biji de actie zal zij-n betrokken. Reden om de Engel- sche gegevens onjuist te achten heeft men in de Rijkshoofdstad niet. Het bericht van ge allieerde zijde dat reeds op den eersten dag vier divisies aan land zijn geworpen kan daar- mede als bevestigd gelden. Wat betreft het eerste doel van de aanvallers, gelooft men dat dit na de consolidatie van de landingshoofden een actie tegen de groote oorlogshaven Tou lon zal zijn, een actie die naar het voorbeeld van de onderneming tegen Cherbourg zal wor den uitgevoerd, dat wil dns zeggen niet een directe poging van zee uit, doch een meer omvattende van de landzijde. Als verdere geallieerde plannen ziet men het doorsnijden van de verbinding tusschen de Provence en Italie, daarnevens het verkrijgen van den toe- gang tot het dal van de Rh6ne en uiteinde- lijk vanzelf de vereeniging met de legergroep i van generaal Montgomery. Meer belangstelling dan de* actie in het Zuiden van Frankrijk genieten bij de buiten- landsche waarnemers in de Rijkshoofdstad toch nog de krijgsverrichtingen in Normandie. Die zijn op he't oogenblik ook nog van meer beteekenis. De hevige gevechten tusschen de geallieer den, die hun tegenstanders met alle middelen, waarover zij maar kunnen beschikken, willen omsingelen, en de Duitschers, die zich uit de tang, welke de Engelschen, Amerikanen en Canadeezen hebben gevormd en die thans gemarkeerd wordt door de steden Flers (het meest Westelijke punt) en als uiteinden Falaise en Argentan, willen terugtrekken voor hij sluit, woeden nog voort. Weliswaar zijn de armen van de tang door de verbitterde aan vailen van de geallieerden, waarbij het lucht- wapen zulk een groote rol speelt, dichter bij elkaar gekomen, maar de omsingeling is nog geen feit. Voordien hopen de Duitschers (volgens hun berichten is het grootste deel van hun troepen reeds uit de bedreigde zone) ook de resteerende contingenten naar.het Oosten te hebben verplaatst. Aangezien ech ter de tegenstander andere plannen heeft, houdt men er rekening mede, dat de zich nog in den zak bevindende troepen aan zware be- proevingen zullen worden blootgesteld. Intus- schen zijn snelle Amerikaansche troepen van Alengon uit naar Chartres (70 km van Parijs) en via Nogent le Rotrou naar het ten Noorden van Chartres gelegen Dreux opgetrokken. In dit gebied hebben de aanvallers een actie over een breed front geopenfl, zooais 't in de Duit sche berichten heet. Aan deze onderneming van generaal Patton wordt in Berlijnsche militaire kringen groote beteekenis gehecht. Men acht het waarschijnlijk dat daarmede een nieuwe grootscheepsche poging tot omsinge ling is begonnen, anderzijds een actie om het gebied van Parijs te ,,verontrusten". Wat het Oostelijke front aangaat, is het wachten op groote gebeurtenissen. Hoewel er hier en daar gewaagd moet worden van energieke Sowjet-aanvalien, (ziet men hier toch o»k in dat deze aanvailen nog geen groot verband met elkander hebben. Aan de Oost-Duitsche grens zijn volgens verschillen de mededeelingen buitengewoon groote hoe- veelheden tanks en artillerie samengetrokken en men gelooft derhalve dat de ,,onheilspel- lende stilte die feitelijk van de Oostzee tot de Karpaten heerscht" eerlang zal worden ver- broken door een nieuwen storm. HOOGE ONDERSOHEIDING VOOR VON PAPEN. De Fiihrer heeft op voorstel van den rijks- minister van buitenlandsche zaken von Rib- bentrop aan Franz von Papen,- tot dusver Duitsch ambassadeur in Turkije, voor bijzon- dere prestaties en persoonlijk optreden in dienst van het Duitsche rijk het ridderkruis van het kruis voor oorlogsverdiensten met de zwaarden verleend. De Fiihrer heeft ambassadeur von Papen deze hooge onderscheiding overhandigd ter gelegenheid van zijn bezoek aan het hoofd- kwartier van den Fiihrer om rapport uit te brengen. AANVAL OP OOST-PRUISEN VERWACHT. Omtrent den toestand in het Oosten maken de Duitschers melding van nieuwe groote aSnvallen van de Russen, die met name aan het front in Letland en tegen de Oost-Prui- sische grens met omvangrijke, geheel geme- chaniseerde legers worden ondernomen. Te Berlijn houdt men er volgens het Vad., reke ning mee, dat men voor't begin staat van een van de grootste botsingen in de krijgsgeschie- denis. Voor de grens van Oost-Pruisen hebben de Sovjet-troepen in het kader van den aan- val ten Noordwesten van Bjalystok een sucees behaald doordien zij het 30 km van Duitsch- land gelegen stadje Ossowiets konden inne men. Het Duitsche front moest hier eenige kilometers *naar het Westen terug. De andere voornaamste gevechtscentra in het Oosten zijn Estland, waar de aanvallers ten Zuid-Oosten van het meer van Pleskau het gewonnen penetratiegebied in omvang vermochten uit te breiden. Letland, waar de concentratie van krachten gericht was op eeri doorbraak bij Riga en dan uiteraard Warschau en de beide groote bruggenhoofden, die de Sovjet-troepen op den Westelijken oever van den Weichsel bezitten. Hier worden nog seeds meer nieuwe divisies overgezet; van de positie van Bara- nof uit poogt men verder naar het Westen terrein te veroveren en van het bruggenhoofd van Warka uit is de stootrichting Noordwes telijk, waaruit het plan blijkt, in den rug van Warschau te geraken. RADIOREDE VAN GENERAAL DITTMAK. In zijn radiovoordracht van Dinsdag over den militairen toestand heeft lt.-generaal Ditt- mar volgens D.N.B. o.m. gezegd: Wij mogen er heden wel in alle openlijkheid over spreken. In den loop van de maand Juli zijn er dagen van zeer ernstige bezorgdheid geweest. Wat aan Duitsche troepen in het midden van het oostelijk front, van den noor- delijken rand der Pripetmoerassen noordelijk tot aan Witebsk aan het gevechtsfront stbnd. had na heldhaftigen tegenstand het onderspit gedolven tegenover de massale bestorming' der bolsjewisten, of was weggedrongen naar de onherbergzaamheid der moerassen en bosschen van het achterland. Vijandelijke tanks en gemotorisaerde for maties rukten langs de wegen en autobanen naar het Westen op. Wat hun in plaatselijke versperringsgrendels of ge'improviseerde for- tificaties aan tegenstand werd geboden werd door omsingeling ineffectief gemaakt. De weg naar Oost-Pruisen, naar het Gouverne- ment-GeneraaF dus naar den beneden- en middenloop van de Weichsel, in het Zuiden tot het brongebied van Weichsel en Oder, en via de Beskidenpassen naar de Hongaarsche laagvlakten scheen voor de bolsjewieken open te staan. Het Duitsche Oosten, de essentieele basis van onze nationale weerstandskracht, moest worden beschouwd als ernstig bedreigd. De omstandigheden, die tot een dergelijke verscherping. van den toestand hadden geleid. kunnen in hoofdzaak tot een enkele oorzaak worden teruggehrachtde numerieke over- macht van den tegenstander. Wij weten thans, dat de verhouding der groote eenheden aan Duitsche en Sovjet-Russische zijde over het algemeen 1 op 20 heeft bedragen. Dat hierbij het aantal gepantserde en overige gemotori- seerde formaties aan Sowjet-Russische zijde nog een bijzonder overwicht opleverde, ver- scherpte voor ons den toestand evenzeer als de vele malen grootere aantallen luchtstrijd krachten der bolsjewisten. Wat daartegenover aan Duitsche zijde ter besehikking stond, bestond op vele -plaatsen uit troepen van geringere gevechtswaarde, alarmeenheden, overschietende manschappen van staven, trossen, ravitailleeringstroepen en soortgelijke instellingen, die tot formaties waren samengevoegd, beveiligings- en politie- eenheden, voor een groot deel bestaande uit oudere manschappen. Zij hebben dapper ge vechten en zich goed gehouden onder uitste- kende leiding en met een eenigermate behoor- lijke voorziening van zware wapens, zelfs in den moeilijken gevechtsvorm van den beweeg- lijik uitgevoerden afweer. Zij hebben getoond, dat ook de Duitsche soldaat op gevorderden leeftijd nog onder bepaalde omstandigheden tot ongewone prestaties in staat is. Intussehen werd aan gevechtskrachtige formaties aangevoerd, wat elders beschikbaar was geworden, toen de hoofdstootrichtingen der Sowjets ondubbelzinnig vaststonden. Ook de strijd van deze formaties was in hoofdzaak nog van vertragenden aard en moest dit, zijn, aangezien ook hun aantal nog niet bij benade- ring een evenwicht der wederzijdsche krachten tot stand bracht. Maar toch kon de afweer actiever worden gevormd dan voorheen, een feit, dat op zichzelf reeds bijdroeg tot een ver- traging van het opmarschtempo van den vijand. Weliswaar konden de natuurlijke ver- dedigingslinies van San, Weichsel en Njemen niet worden gehouden, de verovering daarvan echter werd den tegenstander tenminste niet gemakkelijk gemaakt. Een essentieel ander karakter konden de gevechten in het Oosten eerst krijgen, toen in steeds toenemende mate de aanvoer van formaties uit het vaderland merkbaar werd. i£P§( 'P.' it ■'/if, -5 Met het dorschen der oliehoudende zaden, die voor onze vetvoorziening van zoo grpot belang zijn, is men in den Wieringermeerpolder be gonnen. Daar in dezen polder groote hoeveel- heden raap-, kool- en blauwmaanzaad zijn verbouwd, moet hier vele weken achtereen hard worden gewerkt. (C.N.F./Meijer Pax s) In dit nog niet geeindigde maar eerst ingeleide stadium der ontwikkeling staan wij. thans. De invloed daarvan heeft zich reeds doen gelden, in eerste, vrij groote tegenslagen voor den tot dusverre zoo succesvollen tegenstander. De vernietiging der tot aan den Beskiden- pasweg doorgebroken Sowjet-Russische infan- teriedivisies, de zware tegenslag van het derde Sowjet-Russische pantsercorps in het gebied ten Noord-Oosten van Warschau en de herove- ring van de voor de OostPruisische grens lig- gende stad Wilkowisjken kunnen genoemd worden als symptomen voor de versterkte Duitsche afweerkracht. Gezien deze ontwikkeling kan men met ver- bittering de vraag stellen, welke wending de dingen aan het Oostelijk front volgens alle menschelij.ke verwachtingen wel zouden heb ben genomen, wanneer datgene, wat thans reeds aan krachten kon worden gemobaiseerd bij wijze van voorzorg en dus tijdig ter besehik king gesteld was. Want dit is zeker, wat thans mogelijk is, zou ook reeds maanden geleden uitvoerbaar zijn geweest. Een onuitsprekelijke woede vervult het Duitsche volk tegen degenen, die door nalatig- heid of hewuste sabotage dit hebben verhin- derd, maar ook het gevoel van uiterst sterke afwijzing van die geesteshouding, die zuike nalatigheden, zij het ook onbewust. heeft be- vorderd. Wij hebben de aanvankelijke en voortgezette opgevoerde wanverhouding der krachten aan onze en de zijde der Sowjets gedurende den eersten tijd van het Sowjet- Russische zomeroffensief niet alleen in het licht gesteld om de ineenstorting aan den Duitschen centralen frontsector voor het Duitsche volk duidelijk te maken. Dit feit, hoe ernstig en van hoe groot belang het zon der twijfel is, heeft tenminste dezen eenen positieven kant, dat het ons leert, dat er slechs bepaalde, volstrekt binnen ons bereik liggende voorwaarden noodig waren om voor eerst tenminste een voorloopig evenwicht tot stand te brengen. Dat is tenminste al iets omdat het op toekomstige mogelijkheden wijst. Wij willen in dit verband ook wijzen op het met voorbeeldige energie ingeleide en in korten tijd aanzienlijk gevorderde werk van de ooste lijke grensversterkingen, het resultant van de perfecte lotsgemeenschap van een heele pro- vincie. Hier is een waardevolle grondslag gelegd voor alle verdere stappen. Hij heeft bij Augustowo en Wilkowitsjken reeds zijn vuurproef doorstaan en een belangrijk effect gehad op het verloop der gevechtshandelin gen in het gebied aldaar. Gelijke maatregelen van grootsch opgevatte fortificatie des lands zijn ter hand genomen overal waar zich een bedreiging van Duitschen bodem of het voor terrein er van afteekent. Daarmede wordt een gemeenschapsarbeid geleverd, die niet alleen een weerspiegeling vormt van den wil tot handhaven van den harden Oost-Duitscher, vooral van het Oost Pruisische volk,-maar die ook als in den bes- ten zin als Europeesch gelden kan. Want ook al de niet Duitsche hevolking-sdeelen, die uit de vroeger door ons bezette gebieden met onze troepen naar het Westen zijn* getrokken, zijn ingeschakeld in den arbeid aan den Oost- wal en geven het beste wat zij, hebben, omdat zij weten dat dit werk ook tot hun bescher ming wordt verricht. Een blik op den toestand in het Oosten zou zonder een afmeten der laatste gebeurtenissen in het Westen onvolledig en daardoor onbevre- digend zijn. De gevechten hier zoowel als daar moeten immers volgens het plan van onze vijanden in de nauwste wisselwerking met elkaar in verbinding staan. Zij moeten, dat ligt voor de hand, de Duitsche kraehfen dwin- gen tot verdeeling, de aandacht van de Duit sche leiding evenals het gehruik der reserve verpslinteren en op die wijze onze afweer kracht tot een geleidelijken ondergang bren- gen- Men kan wel zeggen, dat tot dusverre van den kant van den vijand niets is nagelaten om dit voor de hand liggende plan In volledigen omvang ten uitvoer te leggen. De ontwikkeling, die de gevechtstoestand aan het Normandisch front den laatsten tijd heeft ondergaan, vormt, dat kan niet worden bestreden, een nieuwe zware beproeving voor ons. De doorbraak van Avranches heeft het gedurende bijna acht weken stahiel en plaatse- lijk begrensd gehouden front uitgebreid tot aan den westelijken top van Bretagne. hier echter zonder den tegenstander tot dusverre operatieve successen te brengen, aangezien de Bretonsche havens nog niet zijn veroverd. Veel emstiger is op het oogenblik de pogin-g van de Britten en Amerikanen om van Le Mans via Alengon het over het geheel naar het Noorden gerichte Duitsche front tusschen Orne en Vire uit het Zuiden in een tang te vatten. Er zullen van onze zijde zeer handige ope raties noodig zijn om aan dit gevaar het hoofd te bieden. Maar wij mogen niet over het hoofd zien dat een losser worden der gevechtsfron- ten, zooals dit thans is geschied, ook eenige kans kan bieden om doeltreffend terug te slaan, waardoor aan den strijd om tijdwinst, dien wij voomamelijk met het oog op de toe komstige ontwikkeling der wapentechniek voe- ren, steeds nieuwe perspectieven wordt ge boden. DR. GOEBBELS TOT DE BOERENJJCIDERS. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Rijksminister dr. Goebbels heeft Vrijdag in tegenwoordigheid van Rijksminister Backe de voor een werkbespreking in Berlijn aanwezige boerenleidprs ontvangen. In zijn toespraak behandelde dr. Goebbels nog eens de gebeur tenissen van 20 Juli. Deze dag is in zekeren zin geworden tot een signaal voor de totale en onvoorwaardelijke oorlogsinspanningen van ons geheele volk. Naast den arbeid voor de oorlogsproductie hangt het sucees van onze geweldige Ikrachtsinspanningen hoofdzakelijk af van de bereidheid van den Duitschen boer, om zijn uiterste krachten in te spanneti om onze voedselvoorziening te waarborgen en zoodoende de eerste voorwaarde voor het zegevierende einde van dezen lotsstrijd te ver- vullen. Voorts sprak de minister over de gevoe- lige verliezen aan gebied, die Duitschland in de afgeloopen twee jaar heeft moeten aanvaar- den eh die natuurlijik ook van invloed zijn op de voedselvoorziening. Duitschland kan nu niet meer uit een overvloed putten, doch moet veeleer al zijn vlijt en zijn geheele organisatie- talent in den strijd werpen om de gestelde tank te vervullen. Voor den Duitschen boer beteekent dit den eisch naar- een nog inten- sievere grond'bewerking dan tot dusver. De eerzuoht van de Duitsche boeren moet er op gericht zijn er voor te strijden, dat het front en het werkende vaderland nooit en onder geen omstandigheden het dage'lijksch brood missen. De minister verklaarde, dat het Duitsche De beveiliging van de kusten en de bestrij- ding van den vijand vergen de hoogste inspan- ning van den soldaat en den arbeider. Het front heeft wapens, munitie en voedsel noo dig, iederen dag weer. Het luchtwapen van de Duitsche weermacht is een groote afnemer. Te dien einde is el een speciale transport- organisatie geschapen, welke alles, wat het luchtwapen noodig heeft, aanvoert. Deze or- ganisatie draagt den naam van NSKK-gruppe Luftwaffe. Reeds honderdduizenden kilometers hebben de groote NSKK-vrachtauto's, waarop nu eens bommen van 2000 kilo, dan weer mud- zakken aardappelen of andere levensmiddelen, door geheel Europa afgelegd. Het grootste aiandeel in deze organisatie hebben de Neder- landers. Duizenden vrijwilligers staan in de NSKK-regimenten Nederland, waarvan het grootste deel van het kader eveneens uit Nederlanders bestaat. Deze mannen hebben zich door hun schitterende prestaties als chauffeur, maar niet minder als soldaat, reeds In enkele jaren een uitstekenden naam bij de hoogste leiding van het NSKK ver- worven. - Iedere gezonde Nederlander tusschen 17 en 45 jaar of hij al dan niet kan autorijden, doet niet ter zake kan zich melden voor het regiment Nederland der NSKK-gruppe Luftwaffe. Het spreekt vanzelf, dat er he- halve aan chauffeurs ook behoefte is aan koks, verplegend en administratief personeel, enz. Na een korte oefening in het gebruik der wapens en een opleiding tot chauffeur of monteur op een motorschool van het NSKK kunnen de mannen hun plaats in de kolonnes innemen. Over zijn achtergebleven gezin kan de NSKK-vrijwilliger geheel onbezorgd zijn. Voor hem en zijn gezin gelden nl. in alle op- zichten dezelfde regelingen als voor de Duit sche soldaten. Er worden extra levensmidde len en -kolenbonnen verstrekt, etc. Vrouw en kinderen kunen zoo noodig in mooie rusthui- zen geduurende eenigen tijd worden dj>ge- nomen, terwijl hij voorkomende moeilijkheden een speciaal daarvoor aangestelde verbin- dingstaf hulp verleent. De NSKK-gruppe Luftwaffe zal, nu de laatste phase van den strijd, naar het zich laat aanzien, weldra zal aanbreken, op voile toeren moeten draaien. Daarom is het zaak, de gelederen tijdig zoo hecht mogelijk te maken. Meldt U bij het werfkantoor der NSKK-gruppe Luftwaffe, Lange Vijverberg 10, Den Haag, want: ook gij behoort by ons. boerendom in de afgeloop'en jaren schitteren de prestaties heeft volbracht. Het geheele volk waardeert dankbaar, dat de Duitsche boer .in staat is geweest het dagelijksche brood te waarborgen en dat. af gezien van on- beteekenende, meestal als gevolg van be paalde seizoenen ontstane verschijnselen van schaarschte, de Duitsche voedselvoorziening in dezen oorlog als absoluut gewaarborgd kon en kan worden beschouwd. Thans komt nog als eeft verzwaring hierbij, dat in het Oosten groote gebieden verloren zijn gegaan. Dit beteekent, dat Duitschland in hoofdzaak nu in zijn vaderlandsch gebied alles moet produceeren, wat het volk voor zijn voeding hoodig heeft. Ik ben er zeker van, aldus dr. Goebbels, dat het Duitsche landvolk evenals totdusver ook in de toekomst deze groote taak met oude beproefde daadikracht zal weten bp te lossen. Sprekende over de krachtsinspanningen Voor de totale oorlogvoering, verklaarde dr. Goebbels, dat Duitschland gedwongen is in de komende weken en maanden van het Duit sche volk groote offers te vergen. Ik, als Rijiksgevolmachtigde voor de totale oorlogs inspanningen, ben vastbesloten om voor het oplossen van deze taak van de m:j ter be sehikking staande volmachten een dienover- komstig gebruik te maken. Thans wordt in het Duitsche volk maar een stem geh-oord, zoo verklaarde dr. Goebbels tenslotte, n.l. alles te doen en te gebruiken om dezen oor log snel en zegevierend te beeindigen. RADIOTOESPRAAK VAN ROOSEVELT. President Roosevelt heeft, volgens Reuter. aaar D.N.B, meldt, Zaterdagavond in de haven van Seattlle aan b'oord van een daar voor anker liggenden torpedobootjager een radiorede uitgesproken, waarin hij, sprekende over zijn reis op den Stillen Oceaan, zeide niet te kunnen voorspellen, wanneer de oor log in het Verre Oosten of in Europa zou ein- digen. Ruim eea millioen Amerikaansche soldaten strijden heden op het oorlogstooneel van den Stillen Oceaan. In zijn rede wees Roosevelt verder op de beteekenis van de betrekkingen tusschen de Ver. Staten en Canada en vermeldde dat de groote verkeersweg, die van de Ver. Staten over Canadeesch gebied naar Alaska leidt, practiseh gereed is. Voorts verklaarde hij, dat de nieuwe voorposten in het gebied van den Stillen Oceaan, tevens voor de bescherming van den handel van belang zijn, aangezipn zij gelegen zijn op den weg naar Australie, Nieuw-Zeeland en andere naties die zich ontwikkelen. Midden- en Zuid-Amerika moe ten eveneens ,,veilig gemaakt worden tegen een aanval uit het Zuiden van den Stillen Oceaan", evenals de Ver. Staten veilig zijn tegen een agressie uit het Noorden der- Stille Zuidzee. REORGANISATIE DUITSCHE POSTERIJEN TOT YRIJMAKING N AN ARBEIDSKR ACHTEN. Rijksminister dr. Ohnesorge heeft in het kader van het totale gehruik der arbeids- krachten voor den oorlog tezamen met den rijksgevolmachtigde voor het gebruik van arbeidskrachten vb'or den oorlog dr.' Goebbels, een vereenvoudigingsprogram der Duitsche posterijen uitgewerkt en voor uitvoering ge reed gemaakt, waardoor de Duitsche be- wapening en de weerfnacht met den slag vele tienduizenden uitstekend ge- hoolde arbeidskrachten en soldaten ter b - - schikking krijgen. Als onmiddellijk te ver- wezenlijken maatregelen werden uitgevoerd: 1°. Stopzetting van het verzenden van druk- werk, monsters en gemengde zendingen. 2 Stopzetting van het verzenden van pakjes. 3 Vergaande beperkingen in den pakketdienst, 'waarbij de verzending van voor de bewape- ning en anderszins vitale goederen verzekerd blijft. 4°. Stopzetting van het bestellen van brieven op Zondag. 5°. In alle st-eden wordt het bestellen van brieven beperkt tot ddnmaal per werkdag. 6°. Verdere belangrijke beper- king van het ledigen van brievenbussen. 7 Stopzetting van niet voor den oorlog belang rijke particuliere telefoonaansluitingen, naar mate van de plaatselijke eisch*n. 8". Verval- len van den boodschapnendienst en bepaalde gesprekken. 9°. Verzenden van telefoonreke- ningen met tusschenpoozen van drie of meer maanden. 10°. Opheffing van bepaalde tele- grammen. De verschillende maatregelen wor den reeds in de eerstvolgende dagen van kracht. Ook de rijksminister van justitie, dr. Thie- rack, heeft in zijn ressort ingrijpende beper kingen ingevoerd. waardoor verscheidene tien duizenden arbeidskrachten vrij komen. ONTMOETING VAN CHURCHILL EN ROOSEVELT IN INDIE De Londensche correspondent vah ..Goete- borgs Handels pch Sloefarts-Tidning" seint, op grond van berichten uit Washington, aan zijn blad, dat een ontmoeting tusschen Chur chill en Roosevelt, waarschijnlijk halverwegen tusschen Italie (waar Churchill op iiei oogen blik vertoeft) en het Amerikaansche deel van den Stillen Oceaan. waar Roosevelt thans reist, zal plaats vinden. Men spreekt volgens S.P.T. van de mogelijkheid van een ontmoeting in Indie om de intensiveering van de oorlog voering voor het gebied onder admiraal Mountbatten te hespreken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1