TERNEUZENSCHE COURANT 1 t es Buiteniand Binneniand No. 10.633 DINSDAG 8 AUGUSTUS 1944 84e laargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT Verbitterde strijd benoorden de Memel. Na den aanslag van den 20sten Juli. 1 11 fmm 1 PLEGERS VAN AANSLAG OP VON PAPEN VRIJGELATEN. I Strijdt in de Waffen S.S. mede voor een nieuw Europa. KEURINGEN. Anglo-Amerik. terreurviiegers tegen Nederlandsche burgers. TERNEUZEN, 8 AUG. 1944. VEESOHUNT IEDEREN DINSDAG- EN VRUDAGAVOND. ABONNEMENTSPBIJS per 3 maanden 1,42; Postabonnementen /1,73. Losse nummers 5 cent per exemplaar. lMrecteur: 1. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - Terneuzen - Tel. 2298 Het opperbevel van de Duitsche Weermacht deelde Zondag mede: Ten Zniden van Oaen viel de vijand herhaal- delijk, maar tevergeefs aan. Ook in het gebied ten Noordoosten en ten Westen van Vire als- mede ten Oosten van Avranches hadden de hevige, door tanks gesteunde, vijandelijke aanvallen gedurende den geheelen dag slechts weinig sueces. In eenige seetoren zijn tegen- aanvaUen op de binnegedrongen vijandelijke strndkrackten nog gaande. Uit het penetratiegebied ten Zuiden van Avranches dringen gemotoriseerde strijdkrach- ten van den vijand verder naar het Zuidoosten door. Hevige gwechten met onze garnizoe- nen zijn ontbrand bij Mayenne en Laval. Ook in Bretagne wordt om eenige onzer steunpunten verbitterd gevochten In het Fransche gebied werden wederom 57 terroristen in gevechten vernietigd. Het vergeldingsvuur op Londen werd over- dag en des nachts voortgezet. In Italie opereerde de vijand tot dusverre slechts met verkenningsafdeelingen tegen den geheelen Arno-sector. Een poging om ten Zuiden van Florence de rivier over te steken werd door geconcentreerd artillerievuur ver- ijdeld. Ten Noorden van Arezzo bewer.kstel- ligde de vijand een plaatselijke penetratie, doch in een tegenaanval werd hij teruggeworpen. Ten Oosten van Warschau werd het sedert I Augustus afgesneden 3e Sovjet-tankcorps na harde gevechten, die verscheidene dagen duurden, vernietigd. De bolsjewisten leden zware verliezen aan dooden en gewonden en verloren 192 tanks en 45 stukken geschut. Tusschen Weichsel en Memel zette de vijand zijn aanvallen op dezelfde zwaartepunten voort. Op plaatselijke penetraties na werd hn in zware gevechten afgeslagen. Ten Noorden van Memel leveren onze troe- >en een verbitterden strijd met vrij sterke uinnengedrongen Sovjet strijdkrachten. In den sector van een tankleger werden gisteren op- nieuw 62 Sovjet-tanks stukgeschoten, 27 an- dere tanks werden door slagvliegtuigen ver nietigd. Hiervan schoot majoor Rudel alleen II tanks stuk; hij vemielde zijn 300-ste tank door de boordwapenen. In Letland wordt vooral bi] Mitau en Birsen verbitterd gevochten. Hierbij werden in een sector 40 van 50 aanvallende vijandelijke tanks stukgeschoten. Tusschen de Duna en het meer van Pskow werden de op eenige plaatsen binnengedrongen Sovjets in den tegenaanval opgevangen. Op de landengte van Narwa mislukten vrij zwakke vijandelijke aanvallen. Siagvliegers brachten in de baai van Narwa een Sovjet- tankschip van 2000 ton en twee transport- schepen tot zinken. Twee andere schepen wer den zwaar beschadigd Formaties vijandelijke bommenweripers on- dernamen terreuraanvallen op plaatsen in Midden-Duitschland. Vooral in Maagdenburg en Brunswijk ontstonden verliezen aan men- schenlevens en schade aan gebouwen. Door luchtverdediginigsstrijdkrachteti werden 36 vijandelijke vliegtuigen vernield. In den afgeloopen nacht lieten afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen bommen vallen op het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied en op Oost- Pruisen. In aanvulling op het weermaohcsbericht van Zaterdag wordt nog het volgende medege- deeld: In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front hebben zich twee gevechtsgroepen van de 23e pantserdivisie onder bevel van kapi- tein Rebentisch en luitenant Ohmstede bijzon- der dapper geweerd. In. het gevechtsgebied ten Zuidwesten van Kaunas heeft zich de Silezisch-Sudetenduit- sche 5e pantserdivisie onder bevel van Unte nant-"eneraal Decker door een schitterenden aanvalsgeest onderscheiden. In de gevechten van de afgeloopen dagen bij Narwa heeft zich de Vlaamsohe SS-Sturm- mann Remi Schrynen van de SS-Vrijwilligers- pantsergrenadierbrigade ,,Nederland" door het( stukschieten van zeven pantserwagens bij- zonder onderscheiden. BIJEENKOMST VAN RIJKSLEIDERS EN GOUWLEIDERS. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Nat. Sozialistische Partei-Korrespondenz meldt o.m., dat op 3 en 4 Augustus een con ference is gehouden van de Rijksleiders, gouwleiders en Verbandefuhrer der N.S.D.A.P. onder leiding van den leider der Rijkskanse- larij, Rijksleider Bormann. De conferentie werd tot een indrukwekkende betooging van innerlijke aaneengeslotenheid en hecht ver trouwen in de overwinning. Reichsleiter dr. Gobbels, die als eerste spre- ker het woord nam, verklaarde, dat het de historische taak der partij' is, de natie mee te sleepen tot de hoogste krachtsinspanning om den oorlog een nieuwe, beslissende wending te geven. Hjj ontwierp een groot program voor het krachtsgebruik van het vaderland voor den oorlog, en wees er op, dat in het Duitsche volk een geweldig en bij volkomen gebruik onoverwinnelijk krachttenpotentieel -ligt. Dit thans geheel en al te gebruiken is niet alleen een levenskwestie der geheele natie, maar ook een eerezaak van haar leiding. Het Duit sche volk moet opstaan als in de groote tijden der Duitsche geschiedenis, dan zal het ook thans het lot meester worden. Rijksminister Speer gaf een gedetaiUeerd overzicht over de tot dusver buitengewone omhooggaande ontwikkeling der Duitsche wapenproductie, haar huidigen stand en de verdere, groote eischen, waaraan door de vaderlandsche productie voldaan moet worden ter herwinning van een technisch overwicht op den vijand. Het komt er thans op aan, niet alleen meer wapens en nieuwe wapens te vervaardigen, maar tegelijkertijd het strijden- de front meer soldaten te geven. Speer ioon- de aan, dat de vervulling van al deze voor de overwinning van Duitschland beslissende eischen niet alleen mogelijk, maar zeker is wanneer alle voorhanden nationale krachten- reserves volledig tot hun recht komen. De bijeenkomst der Rijks- en gouwleiders werd door een rede van den Reichsfiihrer-S.S. Himmler besloten. Himmler trad in het bij zonder in de beginselen, waarmede hij zijn nieuwe taak in het Duitsche leger zal vervul- len. Hij verklaarde, dat de huidige strijd om het lot van het Duitsche Rijk een heilige volks- oorlog moet zijn en als zoodanig moet worden gevoerd. De grqndbeginselen van het nat.- socialistische volksleger zijn trouw en gehoor- zaamheid, dapperheid en standvastigheid, zijn eenige taak en zijn doel is den oorlog te win- nen. Nauwer aaneengesloten dan ooit tevoren zal het Duitsche volk zich den Fiihrer en zijn voorbeeld waardig toonen, de groote beproe- ving doorstaan en de beslissing van den oor log voor zich bevechten. Rijksleider Bormann besloot de bijeenkomst met den groet aan den Fiihrer. STEEDS BEWEEGLIJKER STRIJD IN NORMANDIiS. S.P.T. meldt uit Parijs: Het schijnt, dat er dezer dagen enkele veranderingen zijn voltrok ken in het opperbevel der invasietroepen Uitstooting van de betrokken©n uit het leger. Uit het Hoofdkwartier van den Fiihrer wordt d.d. 4 Aug. gemeld: Het leger heeft den Fiihrer den wensch doen kennen om tot een onmiddellijk herstel van zijn eer, zoo snel mogelijk door een meedoogen- looze zuiveringsactie bevrijd te worden, ook van den laatsten misdadiger, die deelgenomen heeft aan den aanslag op 20 Juli 1944. De wensch luidde, dat de schuldigen vervolgens uitgeleverd zouden worden aan de volks- justitie. De Fiihrer heeft aan dezen wensch voldaan vooral aangezien het snelle en krachtdadige ingrijpen van het leger zelf den volks- en hoogverraderlijken aanslag in de kiem ge- smoord. De Fiihrer heeft met name bepaald: een eere-gerechtshof van veldmaarschalken en generaals van het leger moet onderzoeken, wie op eenigerlei wijze aan den aanslag heeft deelgenomen en uit het leger moet worden gestooten en wie als verdacht om te beginnen ontslagen moet worden. In dit eere-gerechtshof heeft de Fiihrer beroepen: generaal-veldmaarschalk Keitel, generaal-veldmaarschalk von Rundstedt, kol.- generaal Guderian, generaal der infanterie Schroth, luitenant-generaal Specht; als plaats- vervangers: generaal der infanterie Kriebel, luitenant-generaal Kirchhein. De Fiihrer heeft zich voorbehouden persoon- lijk een beslissing te treffen over de voorstel- len van het eere-gerechtshof. Soldaten, die de Fiihrer uitstoot, hebben geen gemeenschap meer met de millioenen fatsoenlijke soldaten van het Groot-Duitsche rijk, die de uniform van het leger dragen en met de honderddui- zenden, die hun trouw met den dood hebben bezegeld. Zij zullen derhalve ook niet voor een gerechtshof van de weermacht, maar tezamen met andere daders voor het Volksgerechtshof terechtstaan. Hetzelfde moet gelden voor de soldaten, die om te beginnen uit de weermacht ontslagen worden. Het door den Fiihrer aangestelde eere-ge rechtshof van het leger is op 4 Augustus btjeengekomen en heeft op grond van de aan- wezige resultaten van het onderzoek den Fiihrer de volgende voorstellen voorgelegd: Uit de weermacht worden gestooten: a), de in arrest zijnde generaal-veldmaar schalk von Witzleben, generaal van den be- richtengroep Fellgiebel, luitenant-generaal von Haase, generaal-majoor Stieff, generaal- majoor von Treschkow, kolonel van den gene- ralen staf 'Hansen, luit.-kolonel van den gene- ralen staf Bemardis, majoor van den gene- ralen staf Hayessen, kapitein Klausing, reser ve eerste luitenant graaf von der Schulen- burg, reserve eerste luitenant von Hagen, reserve luitenant graaf York von Wartenburg; b). de op 20 Juli standrechtelijk doodge- schoten generaal der infanterie Olbricht, kolonel van den generalen staf von Stauffen- berg, kolonel van den generalen staf Mertz von Quidnheim, reserve eerste luitenant von Haefteiv; c). de verraders die zich door zelfmoord zelf schuldig verklaard hebben, gep. kolonel- generaal Beck, generaal der artillerie Wagner, kolonel van den generalen staf von Freytag- Loringhoven, luitenant-kolonel Schrader; d). de deserteurs generaal der artillerie Lindemann, majoor van den generalen staf Kukn (naar de bolsjewieken overgeloopen) e). een voorstel tot uitstooting van den vroegeren kolonel-generaal Hoppner is over- bodig, aangezien Hoppner daar hij in 1942 reeds uit de weermacht was gestooten niet meer tot het leger behoorde. De uitgestootenen worden t6r beschikking gesteld van het Volksgerecht of Volksge rechtshof om terecht te staan. Het proces voor het Volksgerechtshof tegen de schuldigen vindt binnenkort plaats. Montgomery voert nu het bevel over het Oos telijke Engelsch-Canadeesche leger, bestaande uit het le Canadeesche en het 2e Engelsche leger. De Amerikaan Bradley schijnt korte- lings het opperbevel te hebben gekregen over de Westelijke Amerikaansche legergroep, die eveneens uit twee legers bestaat. In totaal be- schikt Eisenhower in Normandie thans over 45 divisies. In Berlijnsche kringen geeft men rondweg toe, dat hiermede de beslissende be- teekenis van het Normandisehe bruggenhoofd is vastgesteld. De gevechten op den Westelijken vleugel zijn nog dynamischer geworden. De Amerikaan sche verkenningstroepen bereikten de stad Chateaubriant, vanwaar zij zich verder' ir. de richting van Nantes bewogen. De operaties, welke hiertoe hebben geleid, zijn ongetwijfeld koen en gedurfd, doch zij hebben vela offers gevergd. Gedurende het laatste etmaal wer den er volgens Duitsche opgaven meer dan 200 tanks vernietigd. Tusschen de mondingen van de Vire en de Orne heeft men zeer uitgebreide scheepscon- centraties waargenomen. Men kan hieruit de conclusie trekken, dat de geallieerden er naar zullen streven, van eventueele terreinwinst onder alle omstandigheden gebruik te maken om materieel en versche troepen aan land te brengen. Interinf meldt over de gevechten in Noord- Frankrjk Het beeld van den grooten slag in het Nor- mandisch-Bretonsche gebied heeft in zijn ge heel, vergeleken met de voorafgaande dagen, geen beslissende wijziging ondergaan. Nog steeds ligt het zwaartepunt der Amerikaansch- Britsche acties op den Westelijken vleugel van het aanvalsfront. Hier zijn sterke Amerikaan sche tankformaties diep doorgestooten op het Bretonsche schiereiland, zonder dat het daarbij tot dusver tot gevechten van eenigen omvang is gekomen, aangezien de Duitsche verdedi- gingsstrijdkrachten natum-lijk geconcentreerd zijn in de belangrijkste seetoren. Een andere, sterke Amerikaansche gevechts- groep, bestaande uit verscheidene divisies tanks en gemotoriseerde infanterie, valt aan naar het Zuiden, waar zij gisteren in de avond- uren het gebied der stad Laval bereikte. Ook in den Britschen invasiesector ligt het zwaartepunt op den Westelijken vleugel van het tweede Britsche leger, welks druk in het gebied ten Zuiden van Presles bijzonder sterk was. De nagestreefde doortaraak kon door de Duitsche grenadiers wederom verijdeld worden. LT.-GEN. VON DRABISOH-WaCHTER. GESNEFVELD. Bijl den strijd tegen een afdeeling Britsche tanks, die tusschen Vire en Orne de Duitsche sellingen was binnengedrongen, is volgens D.N.B., luitenant-generaal von Drabisch- Waohter in een gevecht van man tegen man zwaar gewond. Luitenantgeneraal von Dra- bisch-Wachter, die tot tweemaal toe op de be slissende plaats de Duitsche grenadiers een tegenaanval heeft laten ondernemen, is op weg naar de verbandplaats aan zijn verwondingen bezweken. AANVAL OP DUITSOH KONVOOI. In de wateren ten Zuiden van Bretagne heeft Zkmdagochtend een gecombineerde for- matie vijandelijke bommenwerpers te zamen met torpedobootjagers een Duitsch konvooi verscheidene malen aangevallen. Er werden verscheiden artillerietreffers geplaatst op vijandelijke torpedobootjagers. Van Duitsche zflde werden geen verliezen geleden, behalve dat eenige beschadigingen ontstonden. De be- In den Haarlemmermeerpolder is men begon- nen met het maaien van de rogge. (C.N.F./Stevens Pax s.) manningen leden eenige verliezen aan dooden en gewonden. GENERALOBERST LINDEMANN. Op de lijst van generaals, die uit het leger znn gestooten, komt, zooals gemeld, o.a. de naam van generaal Lindemann als deserteur voor. In' politieke kringen te Berlijn wordt er de nadruk op gelegd, dat de opperbevelhebber van de Duitsche troepen aan het Narwafront Generaloberst Lindemann is. GENERAAL-VELDMAA RSGHA LK RESSELRING GEWOND. Naar het Deensche blad Faedrelandet uit betrouwbare bron verneemt, is generaal-veld maarschalk Kesselring in de voorste linies ge wond geraakt. Na het aanleggen van een noodverband kon de generaal-veldmaarschalk zijn inspectiereis voortzetten. MANNERHEIM AANVAARDT ZIJN AMBT. Het D.N.B. meldt uit Helsinki: Naar aanleiding van de ambtsaanvaarding van maarschalk Mannerheim als staatshoofd van Finland is in aanwezigheid van de regee- ring en talrijke vertegenwoordigers van het corps diplomatique een plechtige zitting van den Rijxsdag gehouden. In het Finsch en Zweedsch las de maarschalk de plechtige ver- plichting voor, dat hij, die door het F'insche volk tot president der republiek was gekozen, de aanvaarde opdracht redelijk en trouw zou uitvoeren. Rijksdagpresident Hakkila richtte vervol- gens een toespraak tot den nieuwen president, waarin hij zeide, dat de hoogste vertrouwens- opdracht met algemeene stemmen aan maar schalk Mannerheim was verleend en dat het geheele volk derhalve aaneengesloten a-chter hem staat. Het Finsche volk is zoowel in oorlogs- als in vredestijd trouw gebleven aan zijn vrijheid en zelfstandigheid. Voorts wees spr. op de verdiensten van Mannerheim voor de ontwikkeling van Finland en tevens op de verdiensten van den afgetreden president Ryti, wien hij dank zeide voor zijn opofieren- den, conscientieuzen- en onzelfzuchtigen cirl^c id President Mannerheim antwoordde in het Finsch en Zweedsch o.m.Terwijl ik nu voor de tweede maal op een moeilijk historisch oogenblik voor het vaderland de plichten van staatshoofd op mij neem, ben ik mij volledig bewust van de diepe verantwoordelijkheid. De moeilijkheden, die wij ter bescherming van onze toekomst en veiligheid moeten overwin- nen, zijn buitengewoon groot. Ik denk daar bij aan het Finsche leger en aan den strijd, dien het reeds meer dan vier jaar voert. In vertrouwen op den Allerhoogste hoop en ge- loof ik, dat het ons met behulp van den Rijks- dag en de regeering en met steun van een eensgezind volk zal gelukken, de zelfstandig heid van den staat en het nationale bestaan te behouden. In aansluiting op de plechtige Rijksdag- zitting werd een receptie gehouden, waar bij de maarschalk de gelukwenschen der buiten- landsche diplomaten in ontvangst nam. De eerstvolgende Rijksdagzitting zal Dins- dag 8 Augustus gehouden worden. Na de beeediging van den nieuwen Finschen staatspresident deelde, aldus S.P.T. minister- president Linkomies hem mede, dat de regee ring volgens gewoonte haar portefeuilles ter beschikking stelde. De president verzocht de leden der regeering hun ambt te blijven be- kleeden tot er een nieuw kabinet zal zijn samengesteld. DE ARBEID SMORILISATIE Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De Volkischer Beobachter bespreekt het program van 15 punten voor de tewerkstel- ling, dat door gouwleider Sauckel is opgesteld. Dit program behelst o.a. het opnieuw over- brengen van talrijke werkkrachten uit bedrij- ven der -civiele productie naar de wapenpro ductie volgens de z.g. uitkamming (geen stil- legging). Om een tegenwicht te verkrijgen tegenover de werkkrachten, die als reserve voor de weermacht gebruikt worden, is be paald, dat o.a. in een korte maar intensieve opleiding begaafde werkkrachten tot vak- werklieden voor de voornaamste t auk en der wapenindustrie zullen worden opgeleid. Voor al zal hierbij gestreefd worden naar het ge bruik van oorlogsslachtoffers. Een andere groep van maatregelen omvat de nog sterkere inschakeling van het ambacht in opdrachten, die voor de oorlogvoering van belang zijn en het intensiever taetrekken van jeugdige per- sonen bij dringende opdrachten der oorlogs- economie. Met de hiermede omschreven maat regelen is het program echter niet uitgeput: De B-correspondent van het A.N.P. meldt: Uit Ankara wordt gemeld, dat de Sovjet- Russen, die indertijd een moordaanslag op den Duitschen gezant von Papen ondermamen en daarna door een T-urksche irachtbank tot gevangenisstraffen werden veroordeeld op staandem voet in vrijheid werden gesteld. In Berlijn karakteriseert men deze hande- ling der Turksche regeering als veelbeteeke- nend voor de toekomst. EENMANSTORPEDO'S WEER IN ACTIE. In de vroege ochtenduren van Donderdag hebben zich, volgens Interinf, in het oostelijke deel van de Seine-baai onder concentraties van geallieerde oorlogs- en koonvaardijsche- pen een reeks zware scheepscatastrophes voorgedaan, waaraan kruisers, torpedojagers, korvetten, transport- en vrachtschepen en andere vaartuigen, deels met tusschenpoozen van enkele minuten met reusachtige ontplof- fingen ten offer zijn gevallen. Deze schepen zijn door strijdmiddelen van de marine, die pas kort geleden herhaaldelij-k van zich hebben doen spreken, tot zinken ge- bracht. Een kort overzicht van de scheepsverliezen, die de Geallieerden in de vroege ochtenduren van 3 Augustus door strijdmiddelen van de Duitsche marine hebben geleden, resulteert in de volgende balans: Een van de opmerkelijkste gebeurtenissen van dezen nacht speelde zich af kort voor den start der strijdmiddelen. Drie officieren, een vaandrig, een onderofficier en vijf man meld- den, dat zij hun vaartuig zoo dicht bij den vijand zouden brengen totdat zij een loonend doel vernietigd zouden hebben zonder reke- ning te houden met den actieradius of eigen terugkeermogelijkheden. Deze tien mannen zijn van hum tocht niet teruggekeerd. Deze vrijwillige doodsverachting voor het bereiken van een gesteld doel is het overtui- gendste bewijs voor het strijdmoreel der Duit sche soldaten, speciaal echter voor de Duit sche zeelieden, die in verband met de gecon- ::-vT& Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: iedere gezonde Nederlander kan zich aan- melden teneinde gekeurd te worden voor de Waffen S.S. (Wilting), S.S. pantzer grena dier-brigade Nederland, S.S. pantzer jager kompagnie Scheveningen, landstorm Neder- land en Germaansche S.S. in Nederland. 14.8.44 812 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 1. 14.8.44 1618 uur, Den Bosch, hotel Nocrd-Brabant, Markt 45. 15.8.44 812 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 15.8.44 1618 uur, Arnhem, cafe Royal. 16.8.44 812 uur, Zwolle, hotel Geitenbeek. 17.8.44 813 uur, Amsterdam, Dam 4. 18.8.44 812 uur, Utrecht, S.S. Ersabkommando Niederlande, Nebenstelle, Vre- denburg 19. 18.8.44 15*—17 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzor- ging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, kolen, etc. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich evene'ens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijge- steld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden, die, na tenminste een jaar diensttijd, zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet door- slaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Alle verdere inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en te- rugreis verstrekken de navolgende Nebenstellen der Waffen S.S.: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Utrecht, Vredenburg 19; Heerlen, Saro- leastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46 en Enschede, Hengeloschestraat 30. Even eens bij het S.S.-Ersatzkommando Niederlanden, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Meer dan 200 slachtoffers in 2 dagen. Op 4 en 5 Augustus hebben Anglo-Ameri- kaansche vliegers weer in verschillende deelen des lands van vlakbij met boordwapenen aan vallen gedaan op rijdende personentreinen, op auto's en wandelaars. Den 4en Augustus werden 3 Nederlanders gedood en 14 zwaar gewond. Zaterdag was het aantal slachtoffers nog veel grooter. Vol gens de totnutoe binnengekomen berichten vie- len op 5 Augustus als Nederlandsche slacht offers van de Anglo-Amerikaansche aanvallen 53 dooden, 51 zwaargewonden en 103 lichtge- wonden. centreerde vlootstrijdkrachten van twee wereldmachten als prototype van den indivi- dueelen strijder het bereiken van hun doel hooger stellen dan hun leven. Bij de torpedeering van den kruiser konden van zeer dichtb(j de karakteristieke kenmer- ken van de schepen dezer kiasse worden waargenomen. De afstand was slechts zeer gering, zoodat een vergissing uitgesloten kan worden geacht. De krhiser werd des ochtends om 3.42 uur getropedeerd, kreeg daardoor een z.g. ruggegraatsbreuk, brak in tweeen en werd in zinkenden toestand door de beman- ning verlaten. Daar de aanval op verrassende wijze en ge concentreerd werd uitgevoerd, kwamen op eens binnen dertig minuten kort na twee uur talrijke ontploffingen voor, die tusschen vijf en zes uur nog door talrijke dikwijls slechts met enkele minuten tusschenruimte werden gevolgd. De marinemedewerker van het Internatio nale Informationsburo geeft vanuit den commandopost der strijdmiddelen, die in de vroege ochtenduren van 3 Aug. in de Seine- baai opereerden de volgende waarnemings- rapporten over de verdere scheepsverliezen: 5.00 uur. Brandend schip in n.-noordweste- lijke richting, dat vervolgens in de lucht vliegt. 5.05 uur. Groot landingsschip met vakwerk- mast wordt getorpedeerd en ontploft. 5.14 uur. Brand op een schip en zware ontploffin gen. 5.15 uur. Torpedojager van de Ashanti- Klasse vliegt in de lucht (reeds gemeld). 5.20 uur. Ontploffing op een schip met een ge- weidigen vuurbal. 5.27 uur. Kort opvlam- mend vuurschijnsel met een daaropvolgende zware ontploffing. 5.35 uur. Groot vuur schijnsel boven een schip, hevige ontploffin gen, groote explosiewolk, die lang boven de plaats des onheils blijft hangen. 5.50 uur. Zware ontploffing op geringen afstand van een bestuurder van een strijdmiddel. Verdere waarneming wegens eigen aanval niet mo gelijk. 6.00 uur. Reusachtig vuurschijnsel met zeer zware ontploffing. Waarschijnlijk ontploffing van een munitieschip. Hieruit blijkt, dat door deze geconcentreer- de aanvallen iedere zeven minuten een schip werd vernietigd. SUCCESTVOLLE LUUHTAFWEER. BERLIJN. Naar Interinf verneemt, is het aan formaties Amerikaansche bommenwerpers onder krachtige bescherming van jaigers in de middaguren van gisteren gelukt uit het Zuiden boven Duitsch gebied te komen en door te dringen tot het gebied van Opper-Silezie. Er ontstonden felle luehtgevechten, waarbij de Duitsche jagers tal van de vijandelijke vlieg tuigen neerschoten. Ook de zware Duitsche afweerbatterijen vielen de formaties met doel- treffend versperringsvuur aan en schoten ver scheidene vijandelijke toestellen neer. FINLAND ZET DEN STRIJD VOORT. HELSINKI. D.N.B. De opperbevelhebber van de Finsche weermacht, maarschalk Man nerheim, heeft de volgende dagorder tot het leger gericht: Krachtens de door den Finschen Rijksdag aangenomen wet, heb ik het hooge ambt van president der republiek op mij ge- nomen. De strijd om het bestaan en de toe komst van het land wordt voortgezet. In mijn kwaliteit van opperbevelhebber der weermacht doe ik een beroep op uw uithoudingsvermogen en standvastigheid. Onwrikbaarheid en weder- zijdsch vertrouwen en de eenheid van ons vols zijn de sterkste bescherming van het land. DE POSITIE DER OUD-GEDIENDEN. Het Volk weet te melden, dat er op het oogenblik overleg wordt gepleegd tusschen de departementen van Binnenlandsche zaken, Defensie en Financien met het doel verbetering te brengen in de positie van de oud-gedienden van land- en zeemacht in Nederland, dat wil zeggen voor diegenen, die v66r 1922 gepen- sionneerd' werden en dus niet onder de Pen- sioenwet 1922 vailen. Volgens het blad heb ben de Nederlandsche mannen van marine en leger, zoowel de oud-gepensionneerden als de z.g. gepasporteerden, de menschen dus die geen pensioen genieten, doch met ingang van hun 60ste levensjaar een jaarlijksche gratifi- catie ontvangen, een goede kans, dat zij een redelijke verbetering van hun positie krijgen. Intusschen wordt het betreurd, dat geen van de oud-Indische militairen hiervan de voordee- len zal plukken, aangezien dezen ressorteeren onder het departement van Kolonien. dat bij het bedoelde overleg niet is ingeschakeld. Er op wijzende, dat ook de positie der oud-gepen sionneerden van land en zeemacht in Indie dringend verbeteringen behoeft, voert het blad een pleidooi voor het betrekken van Kolonien in het overleg. I DE AARDAFPELVOORZIENING IN AUGUSTUS. Sedert 1 Juli zijn de oude aardappeien op en is Nederland voor de aardappelvoorziening geheel aangewezen op wat er dagelijks wordt gerooid. Dit blijft zoo tot einde Augustus, aldus deelt het Rijksbureau voor de voedsel- voorziening in oorlogstijd mede. Dan begint de groote aardappeloogst en is het mogelijk, in de consumptiegebieden weer voorraad te vormen. Normaal hadden wij in Nederland zooveel vroege aardappeien, dat er nog een behoorlijk deel geexporteerd moest worden. Onze eigen behoefte aan vroege aardappeien is nu echter veel grooter dan normaal. In 1940 werden er verbouwd 8400 ha vroege aardappeien, in 1944 bijna 14.000 ha (in 1943 ruim 14.000 ha). Consumptieaardappelen worden er niet meer geexporteerd, wel wordt de Duitsche Weermacht met onze aardappeien voorzien, maar deze hoeveelheid is bij lange na niet zoo groot als de vroegere export. Even- als vroeger wordt een deel van de aardappe ien als goedgekeurd pootgoed gereserveerd. Bijzetting van Generaaloberst Korten. Te zamen met leidende figuren van Partij, Staat en Weermacht heeft de Rijksmaarschalk en opperbevelhebber van het luchtwapen, Her mann Goering, in een officieele plechtigheid aan den voet van het Tannenberg-gedenktee- ken afscheid genomen van den chef van zijn generalen staf, Generaloberst GUnther Korten, die bij den moordaanslag op den Fiihrer om het leven is gekomen. De Rijksmaarschalk brengt zijn kameraad den laatsten groet. (HoffmannJ'Stap! Pax s. Er zijn dus vrij wat meer vroege aardappeien voor de Nederlandsche consumptie beschik- baar dan normaal, maar de behoefte is nog veel meer gestegen. Daarbij komt, dat de vroege aardappeloogst dit jaar laat is en sterk heeft geleden door een zeer zware naehtvorst in begin Mei. Als de; echte vroege aardappeien gerooid zijn volgen de z.g.n. middelvroege. Deze middel- vroege zijn dit jaar ook laat, maar daarenboven is in het hoofdproductiegebied van deze aard appeien door de inundaties, zooals reeds is medegedeeld, de productie lager dan normaal Wel heeft de verbouw, zoowel van vroege als middelvroege aardappeien, zich weer over het geheele land verspreid, maar dit is niet vol- doende om het tjjdelijke tekort geheel aan te vullen. Hierbij komt, dat er in het landbouwbedrijf gebrek aan arbeidskrachten is en in dezen tijd de oogstwerkzaamheden moeten worden verricht, terwijl ook het koolzaad voor het volgende jaar binnenkort gezaaid moet wor den. Om het rooien zooveel mogelijk te bevorde- ren, is voor deze week de producentenprijs van de aardappeien, die in dezen tijd van het jaar anders regelmatig naar beneden gaat, niet verlaagd. De producenten moeten evenwel bedenken, dat er meer redenen zijn om snel te rooien dan alleen een hoogere prijs. Het Nederlandsche volk kan zich zonder aard appeien niet voeden en de periode, waarin het rantsoen slechts 2 kg kan bedragen, moet zoo kort mogelijk zijn. Om dat te bereiken vraagt het Rijksbureau voor de voedselvoor- ziening in oorlogstijd van den producent in- spanning van al zijn krachten. „OUD TEGEN NIEUW". Thans ook voor kartonnen verpakking. Met ingang van 17 Augustus a.s. mogen winkeliers nog slechts dan waren in daarvoor bestemde kartonnen verpakking afleveren, wanneer het publiek een gelijke hoeveelheid karton bij hen inlevert. Alleen bij den aan- koop van geneesmiddelen geldt deze inleve- ringsplicht niet. Men zal er rekening mede moeten houden, dat het in te leveren karton niet vuil mag zijn. Met ingang van 11 Augus tus zullen de kartonnen verpakkingen moeten vermelden: ,,Verkoop in deze verpakking alleen toegestaan tegen inlevering van een hiermede overeenkomende hoeveelheid ver- pakkingskarton". Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar een elders in dit blad opgenomen officieele mededeeling. ACTE FRANSOH L. O. Vrijdag slaagde te Utrecht voor acte Fransch L. O., de heer J. F. van Strien, onderwijzer aan de Chr. school alhier. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Van 16 tot en met 22 Juli kwamen in deze provincie 12 gevallen van diphtherie voor: 2 te Axel, Kortgene en Waarde en 1 te Aagte- kerke, Domburg, Middelburg, St. Philipsland, Vlissiiagen en IJzenlijke, 4 gevallen van ma laria te Middelburg en 8 gevallen van rood- vonk, waarvan 3 te Middelburg, 1 te Kapelle Krabbendijke, O.- en W.-Souburg, Vlissingen en Wemeldinge. AXEL. De visscherij in Zeeuwsch-Vlaanderen. Meer nog dan vorige jaren klagen de vis- schers in deze streek thans over de bijzonder slechte vangsten. En het zijn niet alleen de be- roeps-, doch ook de sportvisschers, die weinig thuis brengen. Het komt wel voor, dat men, na vrijwel een heelen dag aan de waterkant geze- ten te hebben platzak huiswaarts keert of in het gunstigste geval met eenige kleine wit- vischjes of palinkjes ter dikte van een vinger! Men moet het geduld van dergelijke lieden be- wonderen. Nu is het een feit, dat de vischstand in deze streek de laatste jaren sterk is achteruitgeloo- pen; de oorzaak hiervan is reeds in ailes en nog wat gezocht, doch pogingen om hierin ver betering te brengen, bleven achterwege. Met de groote vischsoorten, zooals karper en bra- sem, is het al heel treurig gesteld en baars kan men evenmin aan den haak slaan. Men moet zich dan ook hoofdzakelijk tevreden stel len met wat witvisch, of... met het genoegen een dagje rustig aan de oevers der visch- wateren te hebben dooigebracht ZAAMSLAG. Schuur afgebrand. Maandagnamiddag werd de landbouwschuur van den l'andbouwer A. de Kraker, onder deze gemeente, door den bliksem getroffen. De schuur, waarin reeds hooi, koolzaad en een partij vlas was geborgen, ging geheel in de vlammen op.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1