TERNEUZENSCHE COURANT X Buitenland wmmmm Binnenland No. 10.631 DINSDAG 1 AUGUSTUS 1944 84e Jaargang ALQEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VGOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCHj WEERMACHTSBERICHT Het offensief in Normandie verder uitgebreid. DE duitsche gezant bij den rijksmaarsohalk goring te TANNENBERG. ONTSqHEPINGEN IN DE HAVEN VAN CHERBOURG. wmMm. f mm mm TERNEUZEN, 1 AUG. 1944. Terroristen en saboteurs standrectitelijk doodgeschoten. Terechtgesteld wegens commun. actie GEEN TELEFONISOHE OPROEP- BERIOHTEN. VERSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRIJDAGAVOND. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maan len f 1,42; Postabonnementen f 1,13. Losse nummers 5 cent per exemplaar. HoofdredacteurN. J. HAUTE - Terneuzen - Tel. 2298 Directeur: I. VAN DE SANDE Duikbooten brengen 22.000 brt. tot Zcinken. Het Opperbevel der Weermacht deelde Maandag mede: De vijand breidde in Normandie zijn met groot gebruik van materiaal gevoerden grooten aan- val gisteren uit tot het geheele front van ten Zuidwesten van Caen tot aan de Westkust van i het schiereiland Cotentin. De gevechten i worden aan beide kanten met steeds toene- mende verbittering gevoerd. Ten Zuiden van Hottot werden alle vijandelijke aanvallen uit- eengeslagen. Aan weerszijden van Caumom kon de vijand een vrij diepe penetratie in ons front bewerken. Eigen tegenaanvaUen zijn daar gaande. Noordwestelijk en Westelijk van Torigi-sur-Vire mislukten hevige door braakpogingen der Amerikanen. Met buiten- .eewone lelheid woedden de gevecliteii ZunlelijK van Sourdeyal en Oerences. Pantserforma- ties zijn overgegaan tot den aanval op den ver binnengedvongen vijand. Uit het gebied ten Noroden van Sourdeval baande zich een pantsergevechtsgroep der Waffen-S.S., die tijdelijk van haar verbmdin- gen was aigesneden, een weg naar het gros onzer strijdkrachten. Des nachta vielen formaties gevechtsvlieg- tuigen scheepsconcehtraties voor den mond van Orne en Seine aan. De vijand verloor eh vliegtuigen. In het Fransche gebied werden 97 terroris- ten in gevechten vernietigd. Duitsche motortorpedobooten vielen in den afgeloopen nacht een vijandelijk konvooi onder de Engelsche kust ten Oosten van Eastbourne aan en plaatsten torpedotreffers op dne groote schepen. Londen ligt vrijwel ononderbroken onder zwaar vergeldingsvuur. In Italie heeft de vijand zijn grooten aanval op Florence ten gevolge van de geleden ver- liezen gisteren niet voortgezet. Hij deed alleen hevige plaatselijke aanvallen Zuidelij-k en iZuidoostelijk van de stad, die met zware ver- liezen ineenstortten. In het Oosten duurt de strijd tusschen de Karpathen en de Finsche Golf met de uiterste felheid voort. In het voorterrein der Karpathen mislukten talrijke vijandelijke aanvallen. Bij Sambor schoot een pantserdivisie 20 van de 30 aan- vallende tanks stuk. In verschillende sec- toren wierpen onze troepen den vijand in den tegenaanval terug. In het gebied van Warschau werd m zware gevechten een doorbraak van sterke vijande- Ujke strijdkrachten naar de stad verhinderd. Na herhaalde Sovjet-aanvallen op Siedlce te hebben afgeslagen, distancieerden onze troe pen zich naar nieuwe stellingen verder naar net Noorden. Tusschen den middenloop van de Boeg en Olita werd het front gehandhaafd. Bij Kowno zeten de bolsjewisten hun aanvallen voort en .konden zich in weerwil van hardnekkigen te- genstand van onze troepen van de stad mees- ter maken. ,nir.. In Letland wordt hevig gevochten om Mitau en bij, Birsen. Westelijk van Ostrof werden bolsjewistische aanvallen in hoofdzaak afge slagen. Op de landengte van Narwa ver- ijdelden onze divisies in samenwerking met afdeelingen der marine ook gisteren alle doorbraakpogingen van sterke Sovjet-strijd- krachten in zware gevechten. De vijand leed buitengewoon zware verliezen aan menschen en materiaal. Eskaders slagvliegtuigen stelden ta;j aan vallen in scheervlucht talrijke vijandelijke tanks en kanonnen buiten gevecht en vermel- den verscheiden hopderden voertuigen. Een formatie Amerikaansche bommenwer- pers viel gisteren het gebied van Boedapest en eenige andere plaatsen in Hongarije en Kroatie aan. Duitsche en Hongaarsche lucht- verdedigingsstrijdkrachten vernietigden 15 vijandelijke vliegtuigen, waaronder elf vier- motorige bommenwerpers. Duikbooten hebben drie koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 22.000 ton, twee bewakingsvaartuigen en een mijnen- veger tot zinken jgebracht. zware verlieizen aan het front aan te vullen door versterkte aanvoel, sedert twee dagen behalve de open Noimandische kust ook de vernielde haven van Cherbourg gebruaken voor het ontschepen van materieel en troe pen. Door verkenningen is vastgesteld, dat kleine en middelmatige transportschepen de haven hebben aangedaan, waar zij naar ge- lang van hun grootte voor of achter de pie- ren resp. aan de provisoir gerepareerde ge- deelten der kaden liggen. WIJZJGING IN DE HOUDING VAN TURKIJE VERWACHT. Nat. vergadering zal beraartslagen over het afbreken van de betrek- kfngien met het rijk. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde Zondagavond: De Turksche aangelegenheid schijnt nu dan toch zeer binnenkort te worden beslist. A.s. I Woensdag, 2 Augustus, komt de Nationale vergadenng bijeen, om haar stem te geven over het afbreken van de diplomatieke en eco- i nomische betrekkingen met Duitschland. Dat op grond van de informaties, welke hier uit Ankara zijn binnengekomen, ook aan Duitschen kant geen twijfel meer bestaat t.a.v. het resultaat van de stemming, blijkt wel uit het feit, dat de Berlijnsche pers Zondagavond voor het eerst sederr. het begin van de bespre- kingen in de Turksche hooidstad daarvan ge- wag maakt en tevens in haar commentaren het Duitsche volk op een totale wijziging in de relaties met Turkije voorbereidt. Over het- geen men echter, behalve hbt afbreken van de betrekkingen, nog verwachten moet, tast men klaarblijkelijk ten deele in het duister. Er wordt o.m. een bericht uit Ankara afgedrukt, waarin de formuleering van de Daily Mail wordt aangehaald, dat Tuxkije een armzalige bewaker van de Dardanellen is geweest en dat derhalve de Sowjet-Russische regeering een verandering in de zee-engten-overeen- komst van Montreux te haren gunste zal ver- langen. Bekend in dit verband is, dat de Sowjet-Russische ambassadeur te Ankara, Winogradow, den Turkschen minister-presi dent dezer dagen het standpunt van zijn re- geering ten aanzien van de belangen van de Sowjetunie in de Dardanellen en de Middel- landsche Zee heeft meegedeeld. Ten einde de oplossing van de bestaande kwesties te bespoedigen, zal de vice-commis- saris van buitenlandsche zaken, Wysjinski, zich eerlang naar Ankara begeven. De Duit sche pers geeft verder een bericht weer (uit Sofia) waarin tot uiting komt, dat het besluit van Turkije, hetwelk, zooals blijkt, met zeker- heid wordt verwacht, van Engeischen en Sow- jet-Russischen kant als de eerste stap op den weg naar de intreding in den oorlog wordt beschouwd. In dit bericht valt verder te lezen, ten eerste, dat Turkije niet op eenige terri- toriale garantie van Engeland en Amerika zou kunnen rekenen en ten tweede, dat niet, zooals aanvankelijk verluidde, de Sowjetunie, doch Engeland evenals in de kwestie van de ehroomleveranties ultimatieven druk heeft geoefend, welke (nadat de geallieerden underling' een principieel aceoord ten deze hadden bereikt) door Amerika en de Sowjet unie werd bekrachtigd. Voorts wordt in her licht gesteld, dat binnenkort de geallieerden stappen zullen ondernemen opdat Turkije tot een verzwakten, vorm van actieve oorlogvoe- ling overgaat, d.w.z. steunpunten voor de luchtmacht en de marine, die de geallieerden voor operaties in de Aegeische Zee en op den Balkan noodig hebben, ter beschikking stelt. Uit dit stadium van de passieve oorlogvoering zou Turkije automatised tot een actieve deel- neming kunnen overgaan. Gelet op deze overwegingen is het zeker be- langwekkend, dat als gevolg van een be schikking van den algemeenen directeur van de Turksche scheepvaartlijnen sedert Zater- dag j.l., nu ook het scheepvaartverkeer in de Aegeische Zee is gestaakt, het Turksche zee- verkeer in zijn geheel stil ligt. De schepen van de Zwarte Zee-vaart liggen voor het grootste deel reeds aan de monding van den Bosporus, in de Zee van Marmora, de schepen uit de Middellandsche Zee coneentreeren zich even- eens geleidelijk in Turksche territoriale wate- ren. in de motiveering heet het, dat zulks in samenhang staat met de a.s. groote ,,zomer- manoeuvres waarmee men ook de in den TURKSCHEN MINISTER-PRESIDENT. BERLUN. (D.N.B.) De Duitsche gezant Von Papen is naar Ankara teruggekeerd. Hij toracht daar een bezoek aan den Turkschen minister-president en had een bespreking naar aanleiding van de gerucihten over het voornemeu van Turkije tot het verbreken van de diplomatieke en economische betrekkingen met Duitschland. BERLIJN (D.N.B.) Te samen met leiden- de figuren uit de partij, den Staat en de weermacht heeft de rijksmaarschalk en op- perbevelhebber der luchtmacht Goring een officieele plechtigheid geleid bij het monu ment te Tannenberg om afscheid te nernem van den chef van den generalen staf kolonel- generaal Guenther Korten, die om het lev en is gekomen bij den moordaanslag op den Fiihrer. Uit het hoofdkwartier was bij deze plechtigheid een delegatie tegenwoordig, waar- van deelmaakten, generaal-veldmaarschalk Keithel en den opperbevelhebber der marine admiraal Donitz. TAAIE TEGENSTAND DER FINNEN. Het Finsche weermachtbericht luidde Maan- dag: Op de Karelische landengte werden bij Ihantala, Vuosalmi en aan de Vuoksen vijan delijke aanvallen afgeslagen. Onze zware wapenen beschoten met succes vijandelijke groepeeringen. Van den Zuidelijken sector van ons front, Noordoostelijk van het Ladogameer, niets te melden. Zuidoostelijk van Doimolanjaervi werd een vijandelijke tank vernield. Zuidoos telijk van de Tolvajaervi werden vijandelijke aanvallen afgeslagen. Noordelijk daarvan werd de taaie verdedigingsstrjjd tegen den aanhoudenden vijandelijken druk, die door sterke luchtstrijdkrachten gesteund wordt, voortgezet. Bij Ilomantsi hadden vijanddlijke opmarschpogingen Oostelijk van de Sysmae- jaervi en Noordelijk van de Ilajanjaervi geen resultaat. Twee vijandelijke tanks werden vernietigd. Zuidelijk van de Ilajanjaervi werd een doorbraakpoging van een vijandelijk batal- jon, dat reeds in onze stellingen was binnen- gedrongen, door een tegenaanval tot staan gebracht. In de richting van Rukajaervi niets bijzon- ders te melden. In de zeeengte der Koivisto- eilanden werd een vijandelijk wachtvaartuig vernield. Door onze jagers en luchtdoel- geschut werden elf vliegtuigen neergeschoten. Het Internationale Ieformatiebureau te Berlijn verneemt van zijn marinemedewerker, dat de geallieerden, die klaarblijklijik door den nood gedwongen zijn hun buitengewoon laatsten tijd waarneembare omvangrijke mo- bilisaties in verband brengt. De houding van de Duitsche pers weerspie- gelt de gewijzigde situatie; de aangelegenheid wordt rustig behandeld. Van scherpe woorden of van het oefenen van een krachtigen tegen- druk is geen sprake. In haar commentaren brengt zij de hoop tot uiting, dat de Turksche nationale vergadering zich bewust is van de groote beteekenis van het oordeel, dat van haar wordt gevraagd. Want zegt zij het afbreken van de diplomatieke en econo mische betrekkingen kan tot oorlog leiden. Ook wordt betoogd, dat ,,de Turksche instan- ties zich onder invloed van de vijandelijke agitatie een volkomen onjuist beeld vormen van den militairen toestand van Duitschland. Voor at de Engelsche diplomatie heeft steeds weer gepoogd den indruk te wekken als of het Rijk op militair gebied reeds geslagen is". De Duitsche ambassadeur te Ankara von Papen, heeft zijn verblijf in de zomerresiden- tie Terapia afgebroken en bevindt zich op het oogenblik in de Turksche hoofdstad voor be- sprekingen met minister-president Saragioglu. Vermeldenswaard is nog, dat de Amerikaan sche ambassadeur Steinhardt niet meer op zijn post te Ankara terugkeert. Zijn opvolger is reeds aangewezen; wie het is, is echter nog nog niet bekend. BESLISSENDE SLAG IN HET OOSTEN VOOR DE DEUR. De Ned. Corresp. Dienst meldt uit Berlijn: Met den .dag worden de aanduidingen in be- voegde Duitsche kringen talrijker, dat er bin- nen afzienbaren tijd in het Oosten een veld- slag zal1 worden geleverd, die althans op dit tooneel van den oorlog de beslissing zal kun nen brengen. De Sovjets trachten met gewel^ door te breken naar de vlakte ten Westen van den Weichsel, die weinig natuurlijke hinder- nissen biedt en door haar natuurlijke gesteld- heid bij uitstek geschikt is voor een tankslag, ten einde daar slag te bieden aan het Duitsche Oostleger. De Duitsche legerleiding van haar kant stelt haar troepen op en ooncentreert haar strategische reserves om de tactiek der be- weeglijke oorlogvoering, welke zij thans volgt, het juiste oogenblik te laten varen en den operatieve oplossiugen voorhandsn zijn wan- neer de tegenstander zich om niets anders be- kommert dan zijn succassc.i oogenblikkelijk tot het uiterste uit te bfuten en met meis ont- zienden inzet van menschen en materiaal ver ai'gelegen doelen najaagt. Deze uitlating heeft te Berlijn de aandacht getrokken, omdat de Duitsche iegerleiding reeds eerder Charkof en Sjitomir zijn hier- van de beste voorbeslden - onder den zwaren druk van een Sovjet-Russisch offensief uit- week, om onverwacht op de flanken aan te vallen en de verst vooruitgeschoven afdeelin gen van het Bovjetleger in te sluiten en te vernietigen. Nu het Duitsche Oostleger over twee sterke flanken beschikt de eerste in de Baltischo staten, waar het Sovjet-offensief in groote i linen gezien, tot staan is gebracht en de tweede aan de Karpathen ligt het voor de hand, dat men naar parallellen zoekt en reue- ning houdt met de mogelijkheid van een dub- belen Duitschen flankaanval uit het Noorden en het Zuiden op de Sovjet-legers, die thans den Weichsel hebben bereikt en opmarcheeren naar- Warschau. Er dient echter op te worden gewezen, dat het hier een zuiver persoonlijke opvatting betreft, daar er officieel nog niets bekend is gemaakt over de plannen van het Duitsche hoofdkwartier. Luitenant-generaal Dittmar legde er in zijn rede nog den nadruk op, dat er voor de Duit sche tegenmaatregelen voldoende goed uitge- ruste en goed geoefende troepen ter beschik king zullen staan. De benoeming,van den rijksleider SS tot opperbevelhebber van het Duitsche reserveleger in het binnenland staa.t er borg voor, dat er aan uitrusting en oplei- ding dezer troepen alle mogelijke moeite zal worden besteed. Uit de rede van dr. Gobbels blijkt voorts, dat men, om deze troepen zoo talrijk mogelijk te maken, al naar gelang men over voldoende nieuwe werkkrucliten beschikt., weerbare mannen uit de industrie zal over- he velen naar het leger. DE TOTALE MOBILJSATIE. Verordening togen schijnarbeidsover- eenkonasten. In overeenstemmieig met den Rijlcsgevol- machtigde voor het totale gebruik van ar- beidskrachten voor den oorlog, Rijksminister dr. Gobbels, heeft gouwleider Sauckel als al- gemeen gevolmachtigde voor het gebruik van arbeidskrachten een verordening uitgevaar- digd ten aanzien van de werkzaamheid van arbeidskrachten in schijm-arbeidsovereenkom- sten. De verordening heeft betrekkmg op al die arbeidsplichtigen, die alleen naar den schijn voldoen aan Ihun arbeidsplicht, d.w.z. die zich met gebruikmaking van familiebetrekkingen of andere relaties een arbeidsverhouding heb ben verschaft, die hun een gemakkelijk leven mogelijk maakt ver van de gemeenschappe- lijke oorlogsinspanningen der natie en die slechts naar den schijn voldoet aan de wette- lijke bepalingen. Alle Duitschers, die zich op het oogenblik in een dergelijke Achijnarbeidspositie bevin- den, worden uitgenoodigd zich aan te melden op de arbeidsbureaux die hun een voor len oorlog belangrijke werkzaamheid overeen- komstig hun krachten en hun kennis zal ver- schaffen. Voor 15 Aug. 1944 moeten alle schijnarbeidsposities ontbonden zijn. Na dien termijn worden scherpe strafbepalingen van kracht voor degenen, die geen gevolg geven aan deze verordening. S.P.T. verneemt in welingelichte kringen te Berlijn, dat ook vrouwen intensiever aan het arbeidaproces zullen gaan deelnemen. De leeftijdsgrens voor vrouwen, die te werk zul len worden gesteld, is van 45 op 50 gebracht. Den dokters zal er op worden gewezen, bij de beoordeeling of iemand al of niet geschikt is om deel te nemen aan het arbeidsproces, de ernst van den tijd mede in overweging te nemen. Al is het zeker, dat ook in het cul- tureele leven ingrijpende veranderingen zul len plaats hebben, men mag toch wel aan- nemen, dat een zeker aantal bioscopen, sohouwburgen e.d. geopend zullen blijven, daar het niet de bedoeung is het Duitsche volk alle bronnen van vermaak te ontnemen. Ook in het ambtenarencorps zal een groot aantal vereenvoudigingen worden aange- bracht. Bovendien zal een dringend beroep op het verantwoordelijkheidsgevoel van het Duitsche volk worden gedaan. „OOK BELGIE!" In 'n hoofdartikel, getiteld Ook voor Belgiel" bespreekt de ,,Briisseler Zt." de maatregelen tot mobiliseering van alle krachten. -Bet blad zegt o.m.: ,,Ook Belgie wordt door de in- spannintgen van Duitschlands weermacht en arbeid beschermd tegen den aanstormenden bolsjewistischen vijand. De nieuwe maat regelen zullen hun schaduw ook op Belgie werpen." Zonder te willen ontkennen, dat Belgie tot dusver een aanzienlijken steun heeft verleend aan de Duitsche oorlogvoering, volgt uit het bevel van den Fiihrer, dat ook voor de bezette gebieden geldt, dat het aandeel van het Rijks- commissariaat Belgie-N. Frankrijk gelijken tred zal moeten houden met de verhooging van de prestaties in Duitschland zelf. Sedert 20 Juli is daarover geen discussie meer mo gelijk. De maatstaf dien de Rijkscommissaris in ons gebied zal aanleggen voor de aan Be gie te stellen eischen zal zich, naar hij reeds in zijn rede liet doorklinken, richten nnar den geweldigen oorlogslast en de ongehoorde offers, welke het Duitsche volk .tot dusver reeds heeft gedragen voor de vrij held van Europa, benevens naar den omvang van dez, nieuwe mobiliseering van alle Duitsche krachtsreserves ten behoeve der oorlogsbeslis- sing", aldus de „Briisseler Ztg." OOK IN JAPAN TOTALE MOBILJSATIE In verband met de rede van dr. Gobbels, die door de Japansche bladen uitvoerig wordt weergegeven, schrijft de ,,Tokio Sjimboen", dat ook voor Japan het tijdstip is gekomen, om tot een totale mobilisatie over te gaan. Het blad meent voorts, dat de verschillende dingen, die in Duitschland aan een hernieuwd onderzoek resp. aan een reorganisatie worden onderworpen op dezelfde wijze moeten gelden voor Japan. Na den mislukten bomaanslag op het leven van den Fiihrer. De Fiihrer en de Duce op de plaats, waar de helsche machine tot ontploffing kwam. (Telefoto Hoffmann/Stapf Pax s) w%mm.m -i AUTO-ONGELUK VAN DEN AARTSBISSCHOP. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. J. de Jong, heeft dezer dagen in de omgeving van Apeldoom een aanrijding gehad met zijn auto. Het ongeluk liep nog vrij goed af, maar de aartsbisschop bekwam toch een lichte her- senschudding. Hij werd opgenomen in het R. K. Ziekenhuis te Apeldoorn; drie weken zal hij; het bed moeten houden. De toestand van mgr. De Jong, die 59 jaar is, was heden zeer bevredigend. AVONDTEEKENSCHOOL MET WERKPLAATSPRAKTIJK DER AMBACHTSSOHOOL TE TERNEUZEN. De cursus aan bovengenoemde inrichting werd j.l. Zaterdag voor het afgeloopen seizoen weer beeindigd. De resultaten werden mee gedeeld in een vergadering van bestuur, direc teur en leeraren en cursisten, in een der zalen van de ambachtsschool, waar ook enkele familieleden van cursisten van hun belang- stelling blijk gaven. De voorzitter van het bestuur, de heer N. J. Harte, stipte in zijn openingswoord aan, dat zeer opvallend was de kleine groep cursisten die nu tegenwoordig was, waar het bestuur in normalen tijd gewoon is bij deze gelegen- heid een gevulde zaal voot zich te zien. Dat verschil moet natuurlijk worden toegeschreven aan verschillende bijzondere omstandigheden die zich in deze periode voordoen. Dat de les sen niet in de avonduren, doch alleen op Zaterdagnamiddag kunnen gegeven worden. zal ook wel een factor zijn die meespreekt. Teneinde de uren die door deze regeling ver- loren gaan in te halen, werd de cursusduur verlengd en werd zij ook reeds op 1 September aangevangen. Zoodra de omstandigheden dit veroorloven zal de avondschool weer op de normale wijze des avonds worden gehouden. Het aantal aan meldingen voor den nieuwen cursus is met veel beter dan voor den thans afgeloopen cur sus, zoodat een inkrimping van de school hier- van het noodzakelijk gevolg is. Toch zal be- proefd worden deze zooveel mogelijk intact te houden. De thans afgeloopen cursus werd aangevan gen met 68 leerlingen, terwiji later nog 10 leerlingen werden ingeschreven. Aangezien 19 leerlingen de school verlieten, waren er aan het eind nog 59 leerlingen aanwezig. Een grqpt deel van de leerlingen bleek den ernst van het onderwijs voor hun volgend leven te beeeffen. Zij volgden trouw de lessen en hebben dan ooK resultaten bereikt. Er waren echter ook tegenstellingen, er waren ook leerlingen die al spoedig reden tot verzuim aanwezig achtten en de school blijkbaai slechts alg een bijzaak beschouwden, die voor hen van minder beteekenis is. Dat aan dezul- ken, die gedurig verzuimen, geen getuigschrift kan worden uitgereikt, of dat zij niet bevor- derd kunnen worden, is van zelfsprekend. Wel- licht, dat zij later zullen ondervinden. wat zij door hun laksche houding in zake het nvjver- heidsonderwijs hebben verzuimd. Het tooni bok geen bewijs van wilskra-cht, om in het leven een doel te bereiken. En bij hen, die zich door allerlei kleinigheden zoo vlug ver hinderd achten, om een plicht tegenover zich- zelf te vervullen, maken daarvan al spoedig een gewoonte, nemen het dan ook in het al- gemeen niet meer zoo nauw en worden in het maatschappelijk leven zwakke naturen, op wie voor velerlei zaken waarin zij betrokken wor den, weinig te rekenen valt. Dat iichtvaardig verzuimen, werkt daardoor ook ongunstig op het karakter in het algemeen. Spreker wees ook op het nut voor hen, die de ambachtsschool hebben gevolgd, om zich Voor de avondschool te laten insehrijven. Velen hunner schijnen dit niet noodig te ach ten. Zij dienen er echter rekening mee te hou den, dat het onderwijs op de dagschool slechts voorbereidend onderwijs is en het eigenlijke onderwijs1 voor de praktijk daarop nog" moet volgen. En dit wordt verkregen in de bedrij- ven. De beste wijze is plaatsing onder leer- lingencontract, waarbij de patroon of werk- meester zich verplicht zich verder te belasten met de practische ontwikkeling van den leer- ling. De practische ontwikkeling moet samen- gaan met het theo-retische onderwijs, dat voor de bethokkenen wordt gegeven aan de avond school. Deze is dus te beschouwen als sen ver- lengstuk van de ambachtsdagschool. De vak- 0-r-rS.T^Pn rlie de leerlinsfstelsels hebben lnge- De Hohere SS- und Polizeifiihrer en Gene- ralkommissar fiir das Sicherheitswesen deelt mee: Wegens den laaghartigen moordaanslag op een lid van de bezettende maeht te Breda op 21 Juli 1944 werd een aantal terroristen en saboteurs op 28 Juli 1944 standrechtelijk doodgeschoten. Het Duitsche Obergericht in het bezette Nederlandsche gebied heeft als Sondergericht den Nederlander Jan Postma ter dood veroor- deeld. Postma was een der leidende figuren van de C. P. N. en.heeft op een Vooraanstaande plaats gedurende de jaren 1942 en 1943 als leidend functionaris der illegale C. P. N. en als uitgever van een communistisch opruiend geschrift geijverd. Het vonnis is na onderzoek van de moge lijkheid van gratie voltrokken. De Nederlanders 1)- Albert Huisman kolenhandelaar te Zaandam, 2) Josephus Swols, laborant te Zaandam, 3) Willem van den Burgh, politiebeambte te Amsterdam, zijn bij vonnis van het Duitsche Obergericht als Sondergericht ter dood veroordeeld, De veroordeelden zijn op' illegale wijze werkzaam geweest in dienst van de verboden communistische partij en wel Huisman en Swolfs door deelneming aan aanslagen op verkeersinstallaties en installaties der Duit sche weermacht, Van den Burgh door het doorgeven van vuurwapenen. Het vonnis ia na onderzoek van de moge lijkheid van gratie voltrokken. stormloop van het So-vjetleger op te vangen. Omtrent de ge-ografische posities, die de Duitsche Iegerleiding denkt te betrekken voor haar tactischen tegenzet, verluidt absoluut niets, zooals er ook een beslist stilzwijgeh heerscht ten aanzien van de vraag of de tegenmaatregelen van het Duitsche Oostleger een offensief karakter zullen dragen, dan wel overwegend van defensieven aard zulien zijn. Men beperkt er zich toe te zeggen, dat het tijdstip van den Duitschen tegenzet bepaald wordt door de concentratie en opstelling der strategische reserves, waarbij natuurlijk de sterkte dezer reserves afhankelijk is van de stootkracht, die nog aan de Sovjets kan wor den toegeschreven. Tot dan zal de Duitsche tactiek aan het Oostfront worden gekcnmerkt door hardnekkige verdediging in net kader eener beweeglijke oorlogvoering. Luitenant-generaal Dittmar heeft in zijn jongste radiorede gezegd, dat er altijd talrijke NEDERLANDSCHE S.S.-GRENADIERS IN DEN STRIJD BIJ NARWA. Zooals reeds gemeid, aldus Interinf, is het gebied der stad Narwa volgens de plannen ontruimd ter verwerving van plaatselijke reserves. In den hier geleverden strijd heb ben zich Nederlandsche pantser-S!S.-grena- diers, die belast waren met de\dekking van de Duitsche distancieeringsbeweging, bijzonder onderscheiden door uitmuntenden strijdgeest. Zij handhaafden zich in de vooorste Duitsche linies tegen herhaalde Sovjet-Russische tank- aanvallen, waarbij zij met pantserafweerge- schut en wapens voor dgn strijd op korten af- stand 29 tanks buiten gevecht stelden. BEZOLDIGING EN VERZORGING PERSONEEL DER VOORMALIGE ZEE- EN LANDMAOHT. Het Verordeningenblad van 29 Juli bevat het dertiende uitvoeringsbesluit van den com- missaris voor de belangen van den voormalige Nederlandsche weermacht nopens maatregelen ten aanzien van de bezoldiging en verzorging van militair en burgerlijk personeel van de voormalige Nederlandsche zee-*en landmacht. De mogelijkheid tot het aanvragen van tele- fonische oproepberichten is thans voor het ge heele land opgeheven. NIEMAND MAG ONGERAFFINEERDE OLIE IN ZUN BEZIT HEBBEN. Bij verordening van het Bedrijfschap voor Margarine, Vetten en Olien is het voorhanden hebben van ongeraffineerde olie thans ver boden. Ieder, die in het bezit is van ongeraf fineerde olie, die alleen langs sluilcwegen ver kregen kan zijn, pleegt daarmede een straf- baar feit. groepen, die de leerlingstelsels hebben i.ige- steld, hebben voor de leerlingen, die volgens dat stelsel bij een patroon geplaatst worden het volgen van de lessen aan de avondscholen verplichtend gesteld. V-oor de leerlingen die de ambachtsschool hebben verlaten, L het dus aan te bevelen, dat ze reeds thans dat aan- vullend onderwijs volgen. Ten slotte bracht spreker namens het be stuur een woord van dank aan directeur en leeraren. voor hun goede zorgfen, ondanks de verschillende moeilijkheden, aan het veislagen van den cursus besteed, en ging veryolgens over tot het uitreiken van de getuigschr.fLen en verklaringen, als voigt: Timmeren: P. Lambert te Vogelwaarde. Bankwerken: P. A. de Vrieze te Sluiskil. Automontage: M. J. Verbrugge te Zaamslag Schilderen: V. J. de Bruijn te Terneuzen. Lood-zinkwerkenW. P. Wieland te Hoek. Voor het met vrucht doorloopen der ver- volgklassen werd voor de verschillende vak- ken een verklaring toegekend aan de Voigende leerlingen: Timmeren: G. J. Roegiers te Philippine. Bankwerken: F. G. Bauwetis te Sluiskil en P. W. Neve te Terneuzen. Electrotechniek: J. de Back te Terneuzen, J C v. d. Velde te Zaamslag, C. J. van 't Hoff te Hoek en J. P. v. Sorgen te IJzendijke. De hospitanten van de laschcursus verkre gen alien ecu verklaring voor het met vrucht doorloopen hiervan en wel: Electrisch lasschen: S. M. Elzinga, P. J. Kroes en P. Slabber te Terneuzen; C. de Blaeij en P. M. J. de Blaeij te Hoek en G. Albicher te Philippine. Autogeen lasschen: P. A. Neve te Terneuzen. Bevorderd werden: Timmeren, van klasse 4 naar klasse 5: P. F. Pielaet te Terneuzen en J. P. Lantsheer te 'Hoek. Bankwerken, van klasse 2 naar klasse 3: J. J. Harte en G. Kouwijzer te Terneuzen en A. de Groote, Th. A. Meertens en M. Meeusen te Hoek; van -klasse 3 naar klasse 4: C. M. de Vos te Zaamslag en H. F. Wagenaar te Sluis kil; van klasse 4 naar klasse 5: C. Platteeuw te Terneuzen, D. den 'Hooglander te Hoek en P. Kindt te Vogelwaarde. Automontage, van klasse 4 naar klasse 5: J. P. A. de Blok te Terneuzen en D. de Smit te Graauw. Schilderen, van klasse 4 naar klasse 5: W. K. van Tatenhove te Terneuzen. Lood-zinkwerken, van klasse 2 naar klasse 3: P. de Maaijer te Sas van Gent; van klasse 4 naar klasse 5: G. de Zeeuw te Zaamslag. Metselen, van klasse 1 naar klasse 2: W. Nieuwelink te Temeuzen. WETHOUDER VAN HONTENISSE. Door den burgemeester van Hontenisse is in plaats van den heer P. A. Stallaert, aan wien als zoodanig op zijn verzoek eervol ontslag is verleend, benoemd tot wethouder de heer J. van Heese. NIEUWE BURGEMEESTER VOOR CLINGE. Door den general-kommissar fiir Verwal- tung und Justiz is o.m. benoemd tot burge meester der gemeente Clinge de heer C. van Duijse te St. Jansteen. NIEUWE BURGEMEESTER VAN WEMELDIN GE. Tot burgemeester van Wemeldinge is be noemd de heer A. C. van Driel, Hopman te Middelburg. De heer A. C. van Driel is 10 December 1898 te Terneuzen geboren. Hij is, naar men ons meldt, sinds 9 jaar lid der N.S.B., evenals zijn vrouw. Hij vervulde de functies van Groepspenningmeester en admi nistrates, blokleider, wnd. Groepsleider, Veodelcommandant der W.A. en Bancomman- (Jant der W.A. Hij is in het bezit van het diploma voor kapitein-binnenvaart en heeft als zoodanig jaren gevaren als Rijnkapitein en sleepboot- en bergingskapitein. DE OOGSTLOONEN IN DE PROVINCIE ZEELAND. Ten vervolge van het bericht uit de Staats- courant van 27 dezer, betreffende de vaststel- ling van de oogstwerkzaamheden, wordt ons gemeid, dat de tariefloonen voor het oogsten van bepaalde akkerbouwproddcten voor het jaar 1944 door den Gemachtigde voor den Arbeid voor de provincie Zeeland zijn vastgesteld als volgt: voor vlastrekken, bandmaat 45 cm per 100 schranken /1.50; voor vlasbinden per 100 schranken /0,40; voor vlasschelven per 100 schranken f 0,20; voor zichten, binden en op- hokken van tarwe, gerst en haver f 35 tot f 45 per ha; voor zichten van erwten f IS tot 24 per ha; voor trekken van boonen 30 tot f 35 per ha, met een toeslag van maximaal 10 in geval van bijzondere omstandigheden. DE ZWARTE BORREL. De hotelhouder D. Poelman, S-tationsstraat 17 te Middelburg, die zijn klanten voor een borrel 2,50 liet betalen, heeft daarvoor van den In'specteur voor de Prijsbeheersching tew Rotterdam een boete van 1000 gekregen. Driehonderd gulden boete kreeg de hotel- houdster A." van der Straate, Nieuwstraat 13 te Terneuzen, voor een soortgelijke overtreding. Een andere wijze van straffen paste de In- specteur toe op den hotelhouder- J. Jacobs, W. de Zwijgerstraat 98 te Middelburg, door hem, naast het opleggen van een boete voor den tijd van een halfjaar te verbieden in sterk alcoholische dranken te handelen. Gedurende/ dien tijd zal J. geen toewijzing van het R.D.G. ontvangen. TRAGISOH ONGELUK. Een 14-jarige jongen uit Vlissingen reisde j.l. Zaterdag met zijn moeder van Vlissingen naar Kapelle. Na het vertrek uit Goes stond hij voor het open raam van de coupddeur te kijken, toen bij Kloetinge een goederentrein uit de tegenovergestelde richting komende, passeerde. Van een kolenwagen in dien trein was de deur opengegaan. De jongen kreeg van die deur een klap tegen het hoofd, waardoor hij ernstig werd gewond. Medepas- sagiers trokken aan de noodrem, waarop de trein tot stilstand kwam en 2 doktoren den jongen voorloopig konden verbinden. Hij is later van Kapelle per ziekenauto naar het ziekenhuis St. Joanna te Goes vervoerd, doch was bij aankomst aldaar reeds overleden. MISDRIJF IN 'T SPEL. Vorige week namen wij het bericht op om trent een zekere mej. M. van I.-de C. uit Lewedorp, die, naar het heette, bij het ver laten van een autobus te Goes gevallen en aan de gevolgen daarvan was overleden. De politie, die het geval niet vertrouwde, heeft een onderzoek geopend, waarbij bleek, dat hier misdrijf in het spel is. Nadat dr. Hulst sectie op 't lijk heeft verricht werd tot arrestatie overgegaan van mej. S. aan de Mid- delburgschestraat. te Goes, die al heel vlug een bekentenis aflegde. Zij is naar Middel burg overgebracht. (D. v. N.-Br.) BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 9 tjm 15 Juli 1944 kwamen er in ons land 1663 (1545) gevallen van be- smettelijke ziekte voor, waarvan 969 (848) diphtherie, 356 (324) roodvonk, 126 (106)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1