Dr. SCHILLING Officieele Landbouwtnededeelingen Sport Burgerlijke Stand mmis Officieele Mededeeliogen Advertentsen Gasbedrijf AXEL LOOP DER BEVOLK1NG VAN TERNEUZEN. voor de provincie Zeeland Ore Lore sS EHPlMfS^&ZUOl° Sl§£tono1 r KM UGURISCHE PEKSDRAAD VOOR KOOLZAADSTROO. DE WND. PROV. VOEDSEL- COMMISSARIS VOOR ZEELAND. MET rmUQQNSCME STRUDTOONEEL EXTRA TAXATIEMARKTEN PAARDEN SCHEUREN GRASLAND EN KOOLZAADTEELTPLICHT. GOEDGEKEURDE POOT AARDAPPELEN. JO. Dinsdags 8.302 uur Jacob Valckestraat 15 GOES S1RUZOUT ZEEUWSCHE CURSUS GEMEENTE-ADMINISTRATIE. H. H. Landbouwers en Cooperatie's Selectiebedrijf ..ZAKENVRIEND". TWEE GOEDE KRACHTEN, Van 31 Julitoten met 7 Augustus W. VAN DIXHOORN 4S6ste Staatsloterij J0H. A. VAN DE REE HET HUWELIJK 500 voor elke ha gescheurd grasland, waarop koolzaad wordt verbouwd. Bene- vens een extra hoeveelheid koolzaadkoek, overeenkomende met het kwantum zaad. dat hij op het desbetreffende land heeft geproduceerd. Daar deze koek echter eerst in den winter van 1945 op '46 beschikbaar zal kunnen zijn, wordt hem in den komen- den winter reeds een voorschot gegeven van 400 kg per ha plus 400 kg gedroogde pulp, zoo mogelijk verwerkt tot 800 kg koolzaadpulpkoek. Daarnaast zal een ont- heffing van hooilevering verleend worden van 1000 kg per ha met koolzaad te bebou- wen n'ieuw .gescheurd land. Voor de teelt van andere voedingsgewassen op gescheurd grasland wordt per ha een scheurpremie toegekend van f 400 voor aardappelen en f 300 voor de overige gewassen; terwijl voor al deze andere gewassen een suikerpremie Wordt toegekend van 30 kg per ha. Ofschoon men er op rekenen mag, dat de boeren zich over het algemeen behoor- lijk van hun plicht zullen kwijten, worden degenen, die niet voldoende of in het geheel niet medewerken, met zeer zware straffen bedreigd. Met de medewerking van onze boeren mag worden verwacht, dat het ontwortpen plan zal slagen, zoodat ook in den eerst- komend'en tijd een volk van 9 millioen door middel van een feitelijk te klein oppervlak in eigen voeding kan voorzien. Om wat reeds gepresteerd is mag de boerenstand aanspraak maken op de erken- telijkheid van het Nederlandsche volk. Deze laatste inzet van den boerenstand voor zijn volk moge nu en later aanleiding zijn tot waardeering van den boer door zijn volk, Hij heeft daar recht op als verzorger van de voedselvoorziening door alle tijden heen, ook als de nood aan den man komt. POLOTOURNOOI. De Axelsche Zwemiclub organiseerde j.l. Zaterdag zijn jaarlijksehe polotournooi. Daar zij momenteel niet over hun eigen bad kunnen beschikken, was door het bestuur van het Kanaalbad te Terneuzen deze in- richting welwillend afgestaan. De wed- strijden zijn goed geslaagd, terwijl ook de publieke belangstelling groot was. De uit- slagen zijn als volgt: De Schelde IIA.Z.O. II. 31 (compe- titie. Als eersten wedstrijd van het tour- nooi speelde De Schelde II tegen A.Z.C. II. Reeds spoedig weet Herrebout van een kans te profiteeren. Axel zit echter ook niet stil en ziet kans gelijk te maken. Na de rust weet De Schelde nog tweemaal te doelen met welke stand ook het einde komt. Scheldestroom IDe Schelde I. 23 (comp.) Daar de verliezer van dezen wed strijd zou uitvallen voor het tournooi, werd reeds van begin af flink aangepakt. De Schelde heeft het eerst succes als A. Acke met een keurig schot den doelverdediger van Scheldestroom passeert. Even later is het weer dezelfde speler die den bal in het net deponeert. Nog voor de rust weet zijn broer Th. Acke uit een spurt het derde doelpunt te fabriceeren. Met dezen stand wordt gedraaid. Na de rust neemt De Schelde het te gemakkelijk op, Schelde stroom profiteert hiervan en weet de stand op te voeren tot 32. De laatste momen- ten van den wedstrijd verloopen spannend maar Breskens ziet geen kans om gelijk te maken. Scheldestroom IIDe Bruinvisch II. 00. (competietie). Deze wedstrijd was een van de minste van het tournooi. Van beide kanten werd slecht geplaatst en geen van beiden zagen kans een doelpunt te maken. Voor de competitie was de eindstand 00. Bruinvisch II won de wedstrijd door straf- worpen en kwam daardoor in de 2e ronde van het tournooi. A.Z.C. IDe Bruinvisch I. 14 (com petitie). Axel speelde in dezen wedstrijd niet best. Sas van Gent was steeds in de meerderheid en wist dit ook in doelpunten uit te drukken. Eug. de Vriendt, de ge- vaarlijke midvoor van De Brumvisch, nam de vier doelpunten voor zijn rekening ter wrjl C. Schieman met een keurig schot de eer redde. De Schelde I - De Zeehond I. 11-0. Ook De Zeehond was weer aanwezig maar heeft er weinig van terecht gebracht. De Schelde was een klasse sterker en voerde geleide- lijk den stand op tot 11-0. Niet eenmaal heeft de doelverdediger van De Schelde moeten ingrijpen, waaruit ook het groote overwicht blijkt. Met rust was het reeds 6—0. De doelpunten werden gemaakt: door Van Gppen 4, A. Acke 3, Herrebout 1, P. Acke 1, R. Visser 1 en Th. Acke 1. De Schelde II - De Bruinvisch II. 3-1. Deze finalle werd door De Schelde ver- diend gewonnen. Van Dinteren was de ster en nam de doelpunten voor zijn rekening. Door een foutje* in de verdediging van De Schelde slaagde De Bruinvisch er in een tegendoelpunt te maken. Door deze over- winning bezette De Schelde II weer de eerste plaats in de afdeeling II van liiet polotournooi. Brumvisch II werd tweede. De Schelde I - De Bruinvisch I. 2-0. Voor de derde maal op dezen middag moest De Schelde den strijd aanbinden^ ditmaal tegen De Bruinvisch. De eerste helft verliep zonder dat den der partijen kans zag te doelen. De Schelde was echter in de meerderheid en hield af en toe een ware bekogeling op het doel van De Bruin visch. Doelman Feijen was echter fenome- naal en stompte alles er uit. Even na de rust moest hij echter zwichten voor een ver schot van Visser, terwijl even later Van Oppen met een keihard schot achteruit den stand veilig stelde. 'Hiermede kwam het einde van een spannenden en mooi gespeei- den wedstrijd.. Ook De Schelde I behaalde in dit tournooi weer den eersiten prijs en legde voor een jaar beslag op de mooie wisselbeker van A.Z.C. De stand van de competitie is thans: Afdeeling I. De Schelde I 4 4 0 0 8 13—3 De Bruinvisch I 3 2 1 0 4 10-3 Scheldestroom I 4 1 3 0 2 9-5 A. Z. C. 1 5 1 4 0 2 5-18 Afdeeling II. De Schelde II 3 3 0 0 6 8-2 De Bruinvisch II 3 1 1 1 3 5-3 A.Z.C. II 4 1 2 1 3 4-8 Scheldestroom II 4 0 2 2 2 2—8 TERNEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 20 |uli. Jacobus Alexander de Zeeuw, oud 25 j., jm. en Eleonora Gerardina Francisca Haeijen, oud 26 j., jd. Geboorten. 18 Juli. Donald Adolf Mathilde z. van Marcel Auguste Prove en Aline Regina Kaas (won. te Sas van Gent). 20 Juli. Christiaan, z. van Adriaan Johannes Smalle- gange en van Elisabeth Cornelia van Driel. 21 Juli. Neeltje Jacomina, d. van Marinus Jan van der Werf en van Helena de Braal. 22 Juli. Sophia Paulina Anna, d. van Cyril- lus Ludovicus van Stevendaal en van Anna Louisa Dhaene. Carolus Prudentius, z. van Petrus Cornells van der Muren en van Anna Maria van Nieulande. Harmen Leonardus z. van Dirk Theodorus Schouten en van Cornelia Sara Maas (won. te Rotterdam). Margaretha Maria, d. van Wilhelmus Huber- tus Hermanus van Megen en van Geertruida Johanna de Wit. 23 Juli. Honore Machiel Pieter, z. van Johanr. Michael Alem en van Mathilda Vergenie Fermont. 25 Juli. Jo hannes Albertus, z. van Johannes Albertus Muller en van Anna Pijpelink. Leendertjan, z. van Leendert Adriaan Willemsen en van Reiniera Geertruida Harms. Overlijden. 9Juli. GustaafFlorimondusKoch, oud 39 j., (overl. te Eberswalde), z. van Josephus (overleden) en van Florentina Maria van Overloop, 12 Juli. Jan Levinus Diele- man, oud 29 j., echtg. van Levina Scheele, (overl. te Harderwijk), 16 Juli. Maria Kort, oud 31 j., echtg. van Theophilus Jacobus Cornelissens, (overl. te Hulst). 18 Juli. Helena Maria Geelhoedt, oud 6 m., d. van Jan en van Pieternella Roose, (overl. te Axel). 21 Juli. Adriaan Tollenaar, oud 28 j., echtg. van Janneke Verhelst, (won. te Hoek). Jacobus Lambertus Geelhoedt, oud 81 j., z. van Jan en van Adriana van Vessem, (beiden overl.), (won. te Zaamslag). 22 Juli. Jan Francies van Helsland, oud 63 j., echtg. van Carolina Franciesca de Smit, (won. te Hulst). 24 Juli. Hendrik Kole, oud 68 j., echtg. van Klara Pieternella Roelands. CRINGE. Huwelijks-aangiften. 16 Juni. Rend Karel Lodewijk van der Heyden, oud 22 j., jm. en Alma Yvona de Vos, oud 18 j., jd. 26 Juni. Franciscus P. A. Amendt, oud 26 j., jm. en Angelina Louisa van Wesemael, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Juni. Petrus Maria Dankaart, oud 43 j., jm. en Maria Francisca Bleyenberg, oud 26 j., jd. Geboorten. 14 Juni. Lidy Elisabeth Emiel en Lily Jenny Esther, dochters van Petrus Mattheijssen en van Johanna Apers. Maria Magdalena Agnes, d. van Leon Emile Weemaes en van Agnes Rosalia Hiel. 17 Juni. Stefanie Magdalena Eulalia, d. van Franciscus Colestinus Goossens en van Maria Louisa van der Heyden. 26 Juni. Gerarda Georgette Petronella Emma. d. van George Karel Lodewijk Flos en van Dorothea Louisa Staal. Jeanine Christina Ph.. d. van Petrus Eduardus Pilaat en van Rosalie De Kerf. 28 Juni. Lilian Marie Cesarine, d. van Alouis Eugenius de Sae- gher en van Emilia S. Schoenmakers. Overlijden. 23 Juni. Maria J. De Block, oud 89 j., wed. van Joseph Bolssens. 29 Juni. Petrus Staes, oud 56 j., echtg. van C. M. De Maeyer. dementia Maria De Maeyer, oud 55 j., echtg. van Petrus Staes. Marie Jose Staes, oud 18 j., d. van Petrus en van dementia De Maeyer. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd S. J. Schaafsma, P 3, van N.O. Polder; P. T. V. v. d. Winckel, Dekkerstraat 26, van Overslag; D.J. Martens, 0 7, van Koewacht A. van Poorten, Tholensstraat 32, van Graauw c. a.O. E. Alberti, Markt 5, van Oegstgeest A. J. van der Poel, Leeuwenlaan 12, van Hontenisse J. G. Dees, van Steenbergenlaan 5, van UtrechtC. Riemens, Tholensstraat 55, van SchoondijkeJ. Bosma, Emmalaan 10, van Geldrop. Vertrokken: G. A. J. M. Wennen, West- kolkstraat 8—10, naar AmsterdamC. J. Koole, Tuinstraat 15, naar Helmond D. A. van den Berge, Dekkerstraat 56, naar Zaamslag. -cs:=ftM.Grimano Quditore lontecaiini WpW Pennabilli Candelara Casteldelci Torre del Petnano /Aondolro Macerata SGiubanc Froniin Oltopascio j)prf Monte-tupo\fc Poppi ^JfReggello £fis Fuceccffe Sestinc Bibbiene Gaiiuz BadiaTeda Rignanos.fi Bientina ilTufo iombrone jc3 Falconana ,Pieve-S.Stefano ndhiusii Marina a St a rinaldc Montesperitoli JItJ&s&zzy Ppecchio* ontedera 'assim J-.. astelfranco ColilSaivetti Patemo SCaatelfioremifto Sansepqlcrol) Capolon Subbianh Capanoli 'Umaha Tav3rneli%;/: jrtaldcU SLGiovanni- Giustin Pnohiari iTerranova 'Gerlaldo lOhtevarchi. 75^'Serra S. Qbbo Terrici S.Luce eccioli .atenna ;90aGi6vi]^ RTotrano Bucine Chflani ClTTG 0! CQSTELLO ntionan iatico Mnnlerch Perain Civitel! iTGaiole FlUlllClUII)4*J|WI v.-v k.bh. .J .^Sassoferrato S.Gimignano uerciane PdTSecarrnH ornacicli Castellina.Mar onra^SSSfeiM on tone Montecatin Mon ffflBRIflnO mioni Riparbella :erato ^astgl^nfForenti sale d'E^a rciano Raidii(§ond- Sovicill S.Da|irazi#=A%AJ Bibbona osia Sinatung^ F ros j m Monteronid'd raiGastelnuovo Over het algemeen wordt voor Ihet per- se«n van koolzaadstroo geen persdraad be- schikhaar gesteld. Slechts in zeer bepaalde gevalllen n.l. indien koolzaadstroo voor bepaalde industrieen wordt opgekocht zal voor het persen van koolzaadstroo persdraad beschikbaar kunnen worden ge steld. In die gevallen zal de kooper van het stroo persdraad moeten leveren. In geen geval zal de overheid persdraad voor dit doel uitgeven, noch mag van het door de overheid uitgegeven persdraad hiervoor worden gebruikt. TAXATIE CONTRACTZADEN. Land- en Tuinbouwproducten welke op contract geteeld worden, vallen niet onder het nieuwe aanslag-systeem en behoeven derhalve niet getaxeerd te worden. Ge- beurt dit abusievelijk toch en ontvangt de teler hiervoor een aanslag, dan dient hij deze onmiddellij kbij zijn P.B.H. in te leve ren. Ter overtuiging dient hij can de ge- sloten overeenkomst met de contracteeren- de firma ter inzage mede te brengen. Dit geldt zoowel voor zaden (raapzaad e.d.) als voor peulvrucihten (erwten en boonen). AANSLAG RGGGE, GERST EN ERWTEN. De aanslagen voor de minimaal te leve ren hoeveelheden van rogge, gerst en erw ten zijn verzonden. Telers van deze produc- ten, die hiervoor nog geen aanslag ontvin- gen, dienen zich onverwijld tot hun P.B.H. te wenden met het verzoek hun producten alsnog te taxeeren. INLEVERING KOOLZAAD. Het is voor de vetvoorziening van ons volk van het grootste belang, dat al het koolzaad, ook de hoeveelheid welke hoven den aanslag wordt gedorscht, wordt inge- leverd. Het is bovendien voor den goedwilllen- den teler ook aantrekkelijker om alles in te leveren dan zijn overschot clandestien te persen, daar hij van elke 100 K.G., welke hij boven den aanslag inlevert, 20 K.G. prima spijsolie ontvangt. OPHEFFING ROOIVERBOD AARDAPPELEN. Met ingang van 24 Juli is het rooiverbod voor alle aardappelen opgeheven. Wie rooien wil en kan, kan dus zijn gang gaan, waaruit echter weer niet moet wor den geconcludeerd, dat de V.B.N.A. ook alles, wat dezer dagen wordt gerooid, zal kunnen afnemen. GROENTEBONNEN 9E PERIODE Handelaren in groente en fruit dienen de van 24 t/m 29 Juli '44 van hun klanten ont- vangen bonnen Groente 9e periode" op Maandag 31 Juli en Dinsdag 1 Augustus a.s. bij de plaatselijke distributiediensten in te leveren ter verkrijging van toewijzin- gen, die zij van 2 t/m 5 Aug. a.s. bij de plaatselijke Verdeelkantoren moeten inle- veren, ten einde een toewijzing te verkrij- gen, waarmede zij zich van 6 Aug. tot 2 Sept. '44 kunnen bevoorraden. INNAME INLANDSCHE SCHEERVVOL. Het Rijksbureau voor Wol en Lompen heeft de Nederlandsche Wolfederatie belast met de inname van de inlandsche scheer- wol, welke zich bevindt in het bezit van schapenhouders en andere wolhouders. Alle schapenhouders en andere houders van wol zijn door den directeur van het rijksbureau verplicht, alle in hun bezit zijnde wol, na ontvangen bericht, onverwijld aan de Wol federatie te verkoopen en af te leveren; zij zijn, voor wat deze transactie betreft, ge- dispenseerd van de in art. 6 der Wolbe- schikking 1939 No.2 neergelegde verboden om te verkoopen en af te leveren. Het ver- Lamboqy koopen en af leveren van deze wol, anders dan aan de Federatie, blijft ten strengste verboden. De schapenhouders worden door de prov. afdeeiingen van de Ned. Wolfede ratie induvidueel aangeschreven om hun wol, welke in aantal vliezen tenminste gelijk moet zijn aan het aantal overjarige scha- pen, dat op 2 April j.l. aanwezig was, op een bepaalden datum, op een bepaalden tijd en op een bepaalde plaats in te leveren. Voorzoover houders van wol voor 15 Nov. geen aanschrijving tot aflevering zouden ontvangen, zijn zij verplicht de in hun bezit zijnde wol in de periode van 15 Nov. t/m 15 Dec. af te leveren aan: de Nederlandsche Wolfederatie, p/a N.V. Tilburgsche Wol- wasscherij, Broekhoven, Tilburg. Schapen houders, die hun wol naar behooren in- leveren, zullen, evenals in '43, in aanmer- king komen voor een speciale breigaren- toewijzing. Het schendgn van vliezen, als- mede het achterhouden van wol is ver boden en zal ten stren-gste gestraft worden. INLEVERING GRANEN, PEULVRUCHTEN EN ZADEN. Alle partijen granen, zaden en peulvruch- ten, behalve de voor zaaizaad en zelfver- zorging bestemde, moeten zoo spoedig mo gelijk op de gebruikelijke manier ter keu- ring worden aangeboden. De P.B.H. beslist aan welk pakhuis ge- leverd moet worden, doch zal zoo mogelijk met de wenschen der telers rekening bouden. In de volgende speciale gevallen kan de P.B.H. vergunning geven, de producten voorloopig, in een erkend pakhuis op te slaan. Na de keuring worden de produc ten door het A.V.A. afd. Zeeland overge- nomen. Deze !gevallen zijn: 1. Bominslag of vernietiging van be- drijfsgebouwen. 2. Inbeslagname bedrijfsgebouwen door de Weermacht. 3. Belgische telers. 4. Telers die over geen bedrijfsgebou wen beschikken. De keuring geschiedt .op basis van het B-monster, dat den richtprijs vertegenwoor- di'gt, in 9 klassen: 1, 2 3, is klasse A; 4, 5, 6 is klasse B; 7, 8, 9 is klasse C. Binnen 4 X 24 uur na de datum van de keuringsuitslag echter niet later dan bij de levering, kan de teler herkeuring aanvi a- gen. Wordt de teler bij de herkeuring m het ongelijk fgesteld, dan wordt hem ten minste f 1 per 1000 kg of gedeelte van 1000 kg van de ter herkeuring aangeboden par- tij tot een maximum van f 5 per partij in rekening gebracht. De richtprijs klasse 5 wordt betaald voor het ingezonden boerenschoone product, van ten hoogste de volgende percentages vocht: Granen 17 Erwten 18 Stam- boonen 19 Veldboonen 19 °/fLijnzaad, Kanariezaad en Mosterdzaad 14 Karwij- zaad 13 Maanzaad 11 Bij 1 hooger vocfetgehalte dan deze percentages wordt 1 op den prijs gekort plus het halve „basisbedrag". Bij meerdere procenten hooger voeht- gehalte, worden zooveel procenten op de prijs gekort als het vochtgelialte boven voormelde percentages ligt plus het geheele Id si s i sTd scl Het basisbedrag is voor granen en voer- peulvruchten f 0,50 per 100 kg voor peul- vruchten en zaden 0,80 per 100 kg. Zoowel voor Granen als Peulvruchten geldt dat op partijen welke voor 1 October 1944 ter levering zijn aangeboden, en waar- van uit het dorschbriefje blijkt, dat de dor- sching beeindigd is, alledn een korting naar het percentage vocht wordt toegepast. De korting van het basistoedrag heeft der halve alleen plaats voor partijen, welke nd 1 Oct. 1944 of later worden aangeboden. Voor partijen, die sterk afwijken van boerenschoom, wordt een korting voor schoonen toegepast. Bij vervoer over grootere afstanden dan 10 KM. wordt een tegemoetkoming in de transportkosten verleend. Het aan telers te vergoeden bewaarloon bedraagt 3 ct. per 100 kg. per week, in- gaande 3 Sept. 1944 en eindigende in de week van 18 tot 24 Febr. 1945. Naast de hierboven bedoelde kortingen op den prijs wordt, in verband met de nieuwe aanslag-regeling, voor elke partij bepaald of, en zoo ja, welk percentage op het gewicht moet worden gekort voor e.v. teveel vocht, bijmcnging of verontreiniging Voor de korting op het gewicht worden de reeds gemelde vochtpercentages als ba sis genomen, behalve voor granen waarbij dit percentage bij de korting op het ge wicht 18 mag bedragen. Voor ieder procent, of gedeelte daarvan, vocht, dat een partij meer bevat dan voor- noemde percentages, wordt 1 op het ge wicht gekort. Ieder procent of gedeelte van een pro- cent bijmenging van grond, kaf, onkruid e.d., dat het product bevat, wordt op het gewicht gekort, met dien verstande, dat geen korting wordt toegepast indien de bij menging minder dan 1 bedraagt. Ter voldoening aan den aanslag mag ondeir bepaalde voorwaarden verwisseling van producten plaats vinden. De hierbij vastgestelde verhoudingscijfers zijn: I tarwe, rogge, erwten 100 kg is ge lijk aan II gerst, haver, veldboonen 125 kg. is gelijk aan III stamboonen 80 kg. Bijmenging van I in III telt voor 4/5. Bijmenging van II en III telt voor 3jf3. Bijmenging van II in I telt voor Bedraagt deze bijmenging in totaal niet meer daci 3 dan behoeft geen korting te worden toegepast. PRIJZEN VOOR AARDAPPELEN. De gemachtigde voor de Prijzen maakt bekend dat voor de week van 31 Juli t/m 5 Augustus 1944, in afwijking van het oorspronkelijke voornemen, de voor aard appelen op 30 Juli geldende telersprijzen ad /5,50 per 100 Kg ongewijzigd zal worden gehandhaafd. Deze maatregel is getroffen in verband met de noodzaak de aanvoer van aardappelen gedurende deze week zoo veel mogelijk te bespoedigen. Voor handhaving van het aardappelrantsoen op 3 Kg per persoon is het noodig, dat alle telers, die daartoe maar eenigszins in de gelegenheid zijn, zoo spoedig mogelijk aardappelen rooien en afleveren. Het niet verlagen van de op 30 Juli 1944 geldende prijzen is bedoeld als compensatie voor een eventueele mindere opbrengst bij rooii'ng van een nog niet heelemaal volgroeid gewas. Gedurende de week van 6 tot en met 12 Augustus 1944 zullen de telersprijzen bedra gen per 100 K.G. Voor klei- en duinzandaardappelen /4,80. Voor zand- en veenaardappelen /4,40. o 1 I i5QKm De navolgende extra taxatiemarkten zullen worden ingelascht n.l. te St. Philipsland op 1 Augustus a.s.; te Goes op 3 en 4 Augustus a.s. Aan- vang 9.30 uur. PAARDEN UIT GEINUNDEERDE GEBIEDEN. Landbouwers, die een of meer paarden uit ge'inundeerde gebieden aan het Bureau Ontruiming van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening hebben overgedragen, zullen binnenkort bericht ontvangen, waar dit (deze) paard(en) zich momenteel be- vinden. De Wnd. Voedselcommsisaris voor Zee- land maakt bekend, dat de Frovincie Zee- land vrijgesteld is voot- Ihet oogstjaar 1945 grasland te scheuren. Hiervoor in de plaats komt een verhoogde koolzaadteeltplicht. De verhooging is door den Productie- commissaris voor Zeeland vastgesteld voor bedrijven met meer dan 5 ha. bouwlaud op klei- en zavelgrond op 2 en voor bedrij ven met meer dan 10 ha bouwland op zandgrond op 1 De desbetreffende gebruiksgerechtigden zijn dus verplicht in totaal resp. 12 en 6 van hun totale oppervlakte bouwland met winterkoolzaad te betelen. HET LEVEREN VAN ZURE MELK. Gebleken is, dat sommige zuivelfabrieken bij de vaststelling van de hoeveelheid door veehouders afgeleverde melik in verband met de koppeling van de veeleverlng aan de melklevering, ook rekening houden met melk, welke zuur aan de fabriek is afge- leverd, dooh na denaturatie weder aan deze veehouders is .tmiiggezonden. Dit kan niet langer worden toegestaan. Het is dus in het belang van den veehouder de melkwinning en de bewaring van de melk op zijn bedrijf zoo zorgvuldig mogelijk te doen plaats vinden. Mocht tengevolge van overmacht, bijv. door ernstige stagna- tie in het vervber, overigens goed gewon nen en bewaarde melk tenslotte toch zuur zijn geworden, dan bestaat de mogelijk- heid, hiervan aan den Plaatselijken Bureau- houder mededeeling te doen met het ver zoek hiervan aanteekening te maken, op dezelfde wijae als dit voor andere gevallen van storingen in de productie geschiedt. Bij de vaststelling der hoeveelheid afge leverde mek kan alleen dan rexening wor den gehouden met zuur worden, indien is gebleken, dat de veehouder alles in het werk heeft gesteld om de melk zoo goed mogelijk te behandelen. INLEVERINGSPREMIE VOOR TARWE, ROGGE EN GERST VAN OOGST 1944. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten maakt in overeenstemming met den Gemachtigde voor de Prijzen be kend, dat voor tarwe, rogge en gerst van oogst 1944 de hierna te noemen inleverings- premies zullen worden betaald. Deze maatregel staat geheel los van de te treffen bewaarloonregeling. Beoogt wordt door de onderhavige rege- ling de spoedige inlevering van de genoem- de graansoorten te bevorderen. De inleveringspreinie bedraagt voor tarwe, rogge en gerst: ingeleverd voor: 20 Augustus 1944 f 2,50; voor 27 Aug. 1944 2,voor 3 September 1944 1,50; voor 10 September 1944 1,voor 17 September 1944 0,50, alles per 100 kg. Voor inleveringen op en na 17 September 1944 worden geen inleveringspremies als 6ovenbedoeld toegekend. Aan den telers van pootgoed wordt be kend gemaakt, dat de goedgekeurde poot- aardappelen van de rassen Bintje en Ideaal, klasse C boven 35 mm vierkantsmaat, niet door de Keurimgsdiensten zullen worden geplombeerd. Evenmin als Eigenheimer C boven 45 mm vierkantsmaat en derhalve niet voor poterdoeleinden Kunnen worden afgeleverd. Mocht later b.v. in het volgend voorjaar blijken, dat deze pootaardappeleo nog kunnen worden afgezet, dan zal als nog plombeering worden toegestaan. Telers, die met het oog hierop deze poot- aardappelen reserveeren, doen dit echter geheel voor eigen risico. Het is thans reeds toegestaan genoemde pootaardappe- len voor consumptie aan de V.B.N.A. af te leveren. PRIJZEN VOOR TANDENBORSTELS. Het is gebleken, dat verschillende fabri- kanten van tandenborstels producten in den handel brengen, waarvan de kwaliteit ver ligt beneden die waarvoor de Gemach tigde voor de Prijzen, op grond van door vervaardigers ingezonden monsters, per prijsvaststelling maximum prijzen heeft vastgesteld. De daarop hetrekking hebben- de prijsvaststellingen zijn thans ingetrok- ken en op grond van het prijsvormings- besluit is aan deze fabrikanten niet meer toegestaan om voor de hierboven bedoelde minderwaardige producten een prijs te be- dingen. De bonafide fabrikanten hebben hun prijsvaststelling behouden. Zij zijn ver plicht hun firmanaam en den verbruikers- prijs op den borstel te vermelden, zoodat de controle zeer eenvoudie is. De toege- stane prijzen varieeren van 0,45 tot 1, per stuk. Adm.-Advertentiechef G. D. van der Peijl. Getrouwd O. E. ALBERTI en JO VAN SPRANG Terneuzen, 28 Juli 1944. Op 29 Juli a.s. hoopt onze Opoe Wed. C. FREDERIKSEN, haar 80sten verjaardag te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mag blijven is de wensch van Haar Achterkleinkinderen. Terneuzen, Juli 1944. Axelschestraat 189. Zondag 30 Juli hoopt onze lieve Opa JAC. GEENSEN, zijn 75sten Geboortedag te herdenken. Dat hij nog lang gespaard moge blijven is de wensch van zijn dierbare Kleinkinderen LEVINA. KO. PIETJE. NELLIE. BERTHA. J ANNIE. CORRIE. Terneuzen, Elleboog 5. Voor de vele blijken van be langstelling, ontvangen ter ge legenheid van onze 12J-g-jarige Echtvereeniging, betuigen wij onzen hartelijken dank. L. A. STOFFELS. L. STOFFELS- MICHIELSEN en Kinderen. Terneuzen, Juli 1944. Klaassenstraat 19. Voor de talrijke en van zoo vele zijden ontvangen bewijzen van deelnemnig, ons betoond bij het plotse- ling overlijden van onze ge- liefde Ectitgenoote, Moeder, Dochter, Behuwddochter en Tante, Mejuffrouw MARIA KORT, betuigen wij onzen welge- meenden dank. In het bij- zonder aan den Weledelgel. Heer dokter De Kock, de Eerw. Zuster Othilda, Buut'tbewoners en Vrienden en Kennissen. Uit aller naam, TH. J. CORNELISSENS. Terneuzen, 28 Juli 1944. Nieuwediepstraat 81. Voor de vele en treffende blijken van belangstelling, ont vangen bij de herdenking van mijn 60sten jaardag, betuig ik langs dezen weg mijn harte lijken dank. J. DE BRUIJNE, Terneuzen. Kanaaldijk P 72. De Heer en Mevr. BOOR DE GRAAF betuigen hun welgemeenden dank voor alle hartelijke blijken van be langstelling, bij de geboorte van hun dochtertje ondervonden. Voor de zeer vele en hartelijke bewijzen van deelneming onder vonden bij het overlijden van mijn innig geliefden Man en zorgzamen Vader, JAN LEVINUS DIELEMAN, betuigen wij aan famiiie, vrien den en bekenden onzen harte lijken dank en in het bijzonder aan het personeel van de Waterleiding. Wed. L. DIELEMAN- SCHEELE en Kind. Slulskil, 28 Juli 1944. Hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling die wij Maandag ondervonden. M. VAN DOORN- DEN HAMER. Tevens dank aan de inzender (ster) voor de ongewenschte advertentie van vorige week Vrijdag. TOON. KO. Axel, K 4, 28 Juli 1944. Voor de zeer vele blijken van belangstelling van zoovele zijden ontvangen ter gelegenheid onzer 30-jarige Echtvereeniging, be tuigen wij, mede namens de kinderen, onzen hartelijken dank. J. DIELEMAN. C. DIELEMAN- VAN DER HOOFD. Axel, Kijkuit L 17, Juli 1944. Voor de vele blijken van belangstelling voor en bij ons huwelijk betoond, betuigen wij U mede namens wederzijdsche famiiie, onzen hartelijken dank. J. A. VERHAAR. C. J. VERHAAR- OVERDULVE. Axel, Juli 1944. Voor de vele en treffende blijken van belangstelling, ont vangen bij de herdenking van mijn 75sten jaardag, betuig ik langs dezen weg mijn harte lijken dank. Wed. L. BUIJZE— VERBRUGGE. Hoek, Boeregat B 69, Juli 1944. Onkruid op Erven, Straten, Pleinen enz. wordt eenvoudig, vlugen afdoende verwijderd met Per 1 Kg. (voor pl.m. 40-50 m'2) f 1,25. Per 5 Kg. f 5,50. Per 25 Kg. f 22,50. Verkrijgbaar bij Uw Fouragehandelaar. In verschillende flinke plaatsen nog weder .koopers gevraagd. Importeur-. S. RUNIA, Che- micalien en Werktuigen, Leeu- warden, Groote Kerkstraat 61. Op Zaterdag 2 September 1944, zal de cursus gemeente- administratie weer aanvangen. De lessen worden gegeven te Goes of te Middelburg. Leeraren de heeren B. I. ZONNEVIJLLE te Terneuzen, F. BISSCHOP te Vlissingen en Mr. M. TERWOERT te Koudekerke. Aangifte van nieuwe leer- lingen met vermelding van voor- opleiding zoo spoedig mogelijk bij de heeren ZONNEVIJLLE of BISSCHOP, bij wie inlich- tingen zijn te verkrijgen. Uw adres voor GOED POOTGOED is: Voorradig Eersteling - Eigenheimer, Bevelander - Industrie Furora - Bintje - enz. Alles klasse A gekeurd. Koopt nu. Zoo verzekert gij U van een goed gewas. Aanbevelend, A. DE JONGE, Grenulaan 36, TERNEUZEN. vraagt voor het opnemen van de gasmeters in de gemeenten Axel en Terneuzen alleen schriftelijke sollici- taties worden ingewacht dringt bij het publiek er nog- maals op aan zich strikt aan het toegewezen gasrantsoen te houden, daar anders drastische maatregelen genomen moeten worden. De Directeur, F. R. K6HLER. zal de zaak wegens vacantie gesloten zijn. Heerenkapper - Schoolweg 3 Voorziet U nog tijdig van Loten. Trekking begint 31 Juli. Debitant Nieuwstraat 14 - Terneuzen Giro 303363 dn een gezellig thuis maken Uw leven rijker en gelukki- ger. Bureau „DISCRETIA" heeft ook voor U beschaaf- de relaties van Uw eigen geloofsovertuiging. Fr. v. Mierisstraat 62, A'dam-Z. Spr.u. 912, 79. Voor- naamste hetaling eerst na Uw huwelijk. Vraagt direct kosteloos inlichtingen in bianco enveloppe.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 3