TERNEUZENSCHE COURANT De geschiedenis herhaalt zich Buitenland No. 10.630 VRIJDAG 28 JULI 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR JZEEUWSCH-VLAANDEREN OUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Am. aanvallen bij St.-Lo voortgezet. warschau eerste doel yan SOVJET-OPMARSCH. VERSUHIJXT IEDEBEN DINSDAG- EN VRIJ HAG A VON I). ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1,42; Postabonnementen f 1,73. Losse nummers 5 cent per exemplaar. Direct eur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - Terneuzen - Tel. 2298 Het opperbevel der weermacht deelde Dcnderdag mede: Ten Zuiden van Caen werden de gisteren door ons heroverde stellingen versterkt en tegen hernieuwde plaatselijke aanvallen behouden. Concentraties van tanks ten Oosten van Caen werden door geconcen- treerd artillerievuur uiteengeslagen. In het gebied ten Westen van Caumont verkreeg de vijand enkele plaatselijke penetratiea, die, nadat 45 tanks stukgeschoten waren, afgesloten werden. Amerikaansche formaties zetten in het gebied ten Westen van St. Do met sterke strijdkrachten haar aanvallen voort. Een vijandelijke aanvalsgroep van 20 tanks, be- mand met infanterie, slaagde er in, tot in het gebied van Canisy door te dringen. Vijf tanks werden stukgeschoten. Hier en in het gebied van Marigny duren hevige ge- vechten voort. Ten Noorden van Periers behielden onze troepen hun stellingen tegen alle vijandelijke aanvallen. Doeltreffende aanvallen van onze ge- vechtsvliegers waren des nachts gericht op vijandelijke concentraties in het gebied van Caen en scheepsdoelen ten Noordoosten van Cherbourg. De vijand verloor in lucht- gevechten elf vliegtuigen. In Fransch gebied werden 40 terroristen in gevechten neergelegd. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italie bleef den vijand in het gebied ten Zuiden van Florence ook gisteren, trots alle pogingen om door ons front te stooten, ieder succes ontzegd. Met gebruik- making van sterke infanterie- en tankfor- maties, liep de vijand steeds weer door artillerie en zware luchtaanvallen gesteund, storm op onze stellingen, doch bleef steeds met hooge verliezen steken. Een plaatse lijke penetratie, die de vijand eerst na zeer zware gevechten ten Zuidwesten van Fig- line tot stand wist te brengen, werd afge- grendeld. Aan het Oostelijke front werden in den sector Stanislau-Lemberg talrijke aanval len der Sovjets met groote verliezen afge- slagen. Het stadscentrum van Lemberg word nog steeds door onze grenadiers tegen alle bolsjewistische aanvallen met succes verdedigd. In het gebied van Jaroslau en Lublin houdt de sterke vijandelijke druk aan. De stad Lublin ging na verbitterden strijd ver- loren. Aan weerszijden van Brest-Litowsk, bij Bialystock en ten Oosten van Kowno werden alle doorbraakpcgingen van de bol sjewisten verijdeld en plaatselijke penetra- ties afgesloten. Bij Ponewitsj zijn gevechten met vijan delijke verkennings- en tankspitsen aar den gang. Tusschen Dunaburg en de Finsche Golf zijn ook gisteren weer talrijke aanvallen van de Sovjets bloedig ineengestort. De in een vooruitspringenden boog van het front gelegen stad Narwa werd, nadat de sedert langen tijd voorbereide vernieling van alle voor de oorlogvoering belangrijke installa- ties ten uitvoer was gelegd, overeenkom- stig het ontvangen bevel, ontruimd. Aan vallen van den vijand op onze verkorte, eenige kilometers meer Westwaarts loopen- de nieuwe stellingen bleven zonder resul- taat. Bij de zware gevechten in het gebied van Budsen onderscheidde zich het fuseliers- bataljon 32 onder ritmeester von Heyde- breck door bijzondere standvastigheid. De dappere commandant vond in de voorste linies den heldendood. In den tijd van 24 Juni tot 24 Juli wer den in den Noordelijken sector van het Oos telijke front door troepen van het leger en de "Waffen-iSS alsmede door vliegende for maties en luchtdoelartillerie van het lucht- wapen 924 Sovjet-tanks vernield. Sterke formaties slagvliegers grepen in de sectoren der zwaartepunten doeltreffend in de gevechten op den grond in en joegen vijandelijke colonnes uiteen. Hierbij werden 35 vijandelijke tanks en meer dan 400 voer- tuigen vernield. Des nachts ondernamen zware gevechtsvEegtuigen aanvallen op vijandelijke concentraties in het gebied van Lublin. Amerikaansche bommenwerpers vielen plaatsen in Zuid-Oost Duitschland en Roe- menie aan. Door strijdkrachten der lucht- verdediging werden 42 vijandelijke vlieg tuigen. waaronder 35 viermotorige bom menwerpers, vernield. Roemeensche jacht- vliegers schoten in een gevecht met een Amerikaansche jagerformatie negen vijan delijke jagers neer. Des nachts wierpen vijandelijke vliegtui gen bommen in het gebied van Hamburg en op de stad Tilsit. Zes vliegtuigen werden neergeschoten. DE MILITAIRE POSITIE .AAN HET OOSTELIJK FRONT. Vergelijkt men het verloop van het front in het Oosten met den toestand van 12 dagen geleden, dan valt aldus schrijft de Berlijnsche correspondent van de Telegr. ad. 26 dezer, onmiddellijk in het oog, dat op den Noordelijken vleugel, namelijk tusschen het Peipusmeer en Bialistok een zekere stabiliteit is bereikt. Toen den 22sten Juni het eerste Sovjet-Russische offensief begon, stond de Duitsche verdedi- ging op een linie, welke men kan aanduiden met de plaatsnamen Pleskau, Noworsjef, Witebsk, Mosjir, Loezk, Tarnopol. De voornaamste stoot van maarschalk Sjoekof was gericht op Minsk, dat den 3den Juli werd bezet, terwijl in de volgende tien da gen de roode pantserlegers optrokken tot voor Grcdno, enkele kilometers ten Oosten van de Oost-Pruisische grens. Intusschen was generaal Jereminko den 12den Juli een tweede offensief begonnen uit het gebied van Noworsjef in de richting van Estland en 'Letland. Ook op dezen sec tor moesten de Duitsche verdedigers zich terugtrekken. In dat stadium van den strijd verklaarde het oppercommando der Duit sche weermacht, dat maatregelen waren getroffen om den Sovjet-Russen een binnen- dringen in de Oostzeestaten en in Oost- Pruisen te beletten. Met dat doel waren, zoo werd verzekerd, op de lijn Pleskau-Ostrof- Rositten-DunaburgTCowno-Grodno en van daar verder in Zuidoostelijke richting tot aan de Pripetmoerassen sterke grendelstel- lingen aangelegd, die de terugwijkende frontformaties zouden moeten opnemen en den Sovjet-Russischen opmarsch tot staan zouden moeten brengen. Dit plan is, algemeen beschouwd, ge- slaagd. Tusschen Pleskau en Grodno had- den de Sovjet-Russen den 14den Juli de Duitsche grendelstellingen bereikt. Daarna is hun opmarsch vrijwel tot stil- stand gekomen. Wei is waar gelukte het hun den 16den Juli de voormalige Poolsche vesting Grodno te veroveren en tot vlak bij de Oost-Pruisische grens door te dringen, maar bij Augustow nog altijd aan gene zijde yan de Duitsche rijksgrens houdt de Duitsche afweer tot dusverre stand. De vertraging van ihet offensief op dezen sector noopte de roode legerleiding tot een wijziging van haar doorbraakplannen. De 14de Juli was niet alleen het begin van een derde offensief uit het gebied van Loezk- Dubno-Tarnopol, doch tevens de dag, waar- op de roode legers tusschen Grodno en de Pripetmoerassen een aanval ondernamen op de Duitsche grendelstellingen voor Bialystock en Brest-iLitowski. Ook deze operaties kenmerkten zich door een enorme overmacht der Sovjet-Russen aan materieel. Terwijl op de Noordelijke flank een zeker evenwicht is bereikt en het onmiddellijk gevaar voor de Baltische staten en Oost- Pruisen schijnt te zijn afgewend, slaagden de stormtroepen van maarschalk Sjoekof er in door de Duitsche grendetstelling tus schen Bialystock en Brest-Litovsk heen te breken. Hun stoot naar het Westen is ken- nelijk gericht op Warschau. Tegelijkertijd heeft zich ook het derde offensief, dat aanvankelijk tusschen Loezk en Tarnopol was ontketend (14 Juli), maar vier dagen later werd uitgebreid tot het gebied van Kowel, zich ontwikkeld tot een stoot in de richting van de vroegere Pool sche hoofdstad. Het vlakke terrein tusschen Boeg en Weichsel is bij uitstek geschikt voor operaties met groote tankformaties en het is duidelijk, dat de roode legerleiding de hoop koestert dank zij haar materieele overmacht, op de slagvelden van het Gou- vernement-Generaal beslissende overwin- ningen te kunnen behalen. De pantserslag om Warschau is daarmee in vollen gang. Aan beide zijden wordt met de grootste verbittering gevochten en weldra zal de strijd op dezen sector zijn hoogtepunt bereiken. In militaire kringen in de Rijkshoofdstad is men het er over eens, dat het hier een van de grootste veld- slagen van den geheelen oorlog betreft. Men geeft overigens onomwonden toe, dat „de situatie gespannen is en elementen ter bedreiging inhoudt". De gevechten hebben op dezen sector een beweeglijk karakter, zoodat van een bepaalde frontlinie niet kan worden gesproken. De zone, waarin de ge vechten zich afspelen, wordt evenwel aan- geduid door de plaatsnamen Stanislau, Lemberg, Lublin en Loekof. „De grootste slag van dezen oorlog". De B-correspondent van het A.N.P. meldt: Uit de operaties aan de verschillende punten van het Oostelijke front heeft zich thans, naar men in Berlijn verneemt, de grootste slag van dezen oorlog ontwikkeld. Met ongekend geweld stooten de bolsje- wisten tegen en in de Duitsche linies. Warschau is ongetwijfeld op het oogen- blik het eerste en voornaamste doel thin ner operaties, welke zich vooral ten Z.O. van de stad uitermate snel ontwikkelen en voor het centrum van het Gouvernement- Generaal een toenemend gevaar kan betee- kenen. Hun tweede doel is klaarblijkelijk met de pantsermassa's dwars door het vroegere Poclsche gebied te stooten, de Weichsel- linie te bereiken, en deze, zoo mogelijk, te overschrijden. Dit blijkt uit de stootrich- ting van hun offensief. In het gebied van het Gouvernement- Generaal schijnen de bolsjewisten hun groo- ten slag te willen slaan en de Duitsche legers te willen vernietigen. In perscom- mentaren stelt men vast, dat de vijand het heroverde terrein niet zoo maar krijgt. Het is echter duidelijk, zoo zegt men, "dat ook de grootste dapperheid van een leger op den duur een overmacht niet kan tegen- hcuden. Hieruit volgt, dat men thans niet meer genoegen kan nemen met het spaar- zame versterken der linies, maar dat groo- tere en verstrekkende tegenmaatregelen genomen moeten worden en ook genomen zullen worden. Zij zullen, schrijft de Vol- kischer Beobachter bestaan in een sterke concentratie van reserves ver achter het front. Waar de linies van deze reserves zullen liggen, zal afhangen van den tijd. welke men noodig heeft om hen op te stellen en van de sc'natting van de resteerende offen- sieve- kracht van den vijand. De voorberei- dingen hiertoe zijn begonnen. Sovjets verplaatsteii zwaartepunt hunner aanvallen. In den krmg van den generalen staf meent men ce mogen vaststellen, dat de Duitsche leiding er in geslaagd is den op marsch der snelle Sovjet-legers in het Noorden van het Oostelijke front met rich ting Estland, Letland, Litauen en Oost- Pruisen op te vangen en het gevaar voor deze gebieden, althans voorloopig, te keeren. Een andere aanwijzing voor de juistheid voor deze conclusie meent men te vinden in de verplaatsing van het zwaartepunt der offensieven van het Noorden naar het midden en naar het gebied van Lemberg, Lublin en Lukow, een versichuiving, waar- toe de Sovjets door den sterker wordenden Duitschen tegenstand gedwongen waren. De sterk-te der Duitsche troepen in het Noorden heeft de bolsjewisten bij hun ver- deren opmarsch in de richting van Oost- Pruisen en de Baltische staten verrast, zoo verklaart men en men ziet hierin een van de redenen, die de aanvallers tot verplaat sing van het zwaartepunt heeft bewogen. Terwijl aan het Noordelijke front gedu- rende de laatste 10 dagen geen belangrijke veranderingen hebben plaats gevonden, duurt de slag in het midden van het front met steeds stijgende hevigheid voort. De Duitsche legprleiding probeert nog steeds zooals ook uit de legerberichten blijkt, door bewegelijken tegenstand en plaatselijke tegenaanvallen den bolsjewistischen storm- loop tot staan te brengen en de vijandelijke troepen af te matten. Men neemt aan, dat met het terugtrekken der troepen en het aanvoeren der reserves ook in het centrum een verstijving der linies zal worden ver- kregen. Duitschlands buitemlandsche politiek. In verband met de ontwikkeling in het Oosten zijn de verklaringen van den woord- voerder van het Auswartige Ami te Berlijn niet oninteressant. Spreker verklaarde, dat de buitenlandsche politiek van Duitschland steeds actief is geweest en dat zij het ook in de toekomst zal blijven. Men moet ech ter steeds voor oogen houden, dat de op- perste wet, volgens welke de Duitsche re- geering handelt, een militair avioma is. Zij gaat uit van het standpunt, dat Duitsch land zuiver militair gezien den oorlog zal winnen. Slechts van dit standpunt gezien. kan men op het oogenblik de buitenland sche politiek van het rijk aan een beschou- wing onderwerpen en haar activeering be- grijpen. Het is duidelijk, dat ook de met Duitschland verbonden landen eenzelfden weg hebben ingeslagen en dat maatregelen genomen zijn, die tot een verdere totali- seering van den oorlog hebben geleid. De resultaten hiervan zullen binnen zeer kor- ten tijd zichtbaar worden. 3000 VLIEGTUIGEN BESTRIJDEN V 1. Over de gevolgen van de V 1 worden, naar Interinf meldt, volgens berichten uit Londen. de volgende bijzonderheden be- kend: Ter bestrijding van de V 1 zijn tot dusver 700 geallieerde bommenwerpers en 2000 jagers in den strijd gebracht. Tezamen met de vervangingstoestellen zijn in Enge- land dus uitsluitend tot dit doel 3000 toe- stellen gebonden, d.w.z. rond 10.000 man vliegend personeel en 100.000 man grond- personeel. Honderden afweerbatterijen zijn uit andere deelen van Engeland ter bestrij ding naar het gebied van den actieradius der V 1 gebracht. Desondanks is den ge- allieerden tot dusver nog niet een onbe- s-chadigde V 1 in handen gevallen. De mededeelingen van het Britsche ministerie van luehtvaart en dat van bin- nenlandsche zaken over groote successen van het afweergeschut of de jagers door talrijke treffers op V 1 worden zeer over- dreven genoemd. Alleen door toevalstref- fers is een uiterst klein percentage der op Zuid-Engeland afgevuurde V l's neerge schoten. Zoo luiden de verklaringen van de Geallieerde piloten, die op V 1 hebben moeten jagen. In de eerste dagen van het beschieten der V 1 is het verschillende malen voorgekomen, dat Geallieerde jagers zich te dicht bij de projectielen hebben ge- waagd en bij de explosie der V 1 zijn neer- gestort. Alle diplomatieke vertegenwoordigir.gen in Londen zijn verplaatst naar veilige dee len in het land. Het werkeiijke aantal slachtoffers der V 1 is een der grootste oorlogsgeheimen van het oorlogskabinet." In Engeland ziet men op het oogenblik slechts een middel om de IV 1 uit te scha- kelen, en dat is een snelle beeindiging van den oorlog, voor het den Duitschers gelukt den geheelen oorlog op een nieuwen grond- slag te plaatsen. Daarom dringt men aan op een bespoediging der militaire operaties in Normandie. Groote ongerustheid ge- voelt men ingeval het vuren met de V 1 mocht voortduren tot den herfst, d.w.z. tot de mistige dagen. Een dokter heeft ver- klaard, dat dit een ramp zou zijn, aange- zien de gezondheid van het Britsche volk zoo'n harde beproeving niet zou doorstaan. FRONTSECTOR NARWA ONTRUIMD. Naar het D.N.B. verneemt, hebben de bolsjewisten de beide laatste dagen den vooruitspringenden Duitschen sector bij Narwa uit het Oosten en het Noorden her- haaldelijk met sterke strijdkrachten aange- vallen. De Duitsche troepen sloegen de vij andelijke aanvallen bloedig af, waarbij tal rijke tanks werden stukgeschoten. Na den aanvoer van nieuwe strijdkrachten zetten de bolsjewisten op 25 Juli hun aanvallen voort. Het zwaartepunt lag in het gebied van Hungerburg. Afgezien van een onbeteeke- nende penetratie sloegen ook dezen keer de formaties van het Duitsche leger en van de Waffen--SS alle vijandelijke aanvallen af. Daar evenwel met verdere penetratie- pogingen van de bolsjewisten rekening moest worden gehouden en het bolwerk Narwa zijn taak hadden vervuld, ont- ruimden de Duitsche troepen thans den vooruitspringenden jfrontseotor. Alle in- richtingen, van belang voor den oorlog, werden volledig vernietigd. Enkele kilometers ten Westen van de Narwa werden nieuwe verdedigingsilinies betrokken en hier werden alle aanvallen van de opdringende bols jewisten, onder hooge verliezen voor den vijand, opnieuw afgeslagen. Bij de nieuwe Duitsche stellingen wordt doeltref fend gebruik gemaakt van het onoverzich- telijke bosch- en moerasgebied tusschen het Peipusmeer en de Finsche Golf. De toe- gang tot Estland wordt nog steeds ver- sperd. REICHSLEITER GRIMM VERONfiELUKT. Reichsleiter SS-Gruppenfuehrer e'- ralleutnant der Polizei, Wilhelm Grimm, is volgens D.N.B., op een dienstreis omgeko- men. De bijzetting geschiedde Donderdag- middag. Gouwleider Paul Giesler heeft een krans van den Fuehrer neergelegd. AANVAL OP ROODE KRUIS-TREIN. Op het spoortraject Emden-Leer, niet ver van het station Oldersum, hebben, naar het D.N.B. meldt, in de middaguren van 18 Juli 2 Amerikaansche jagers bij helder weer een Roode Kruistrein in scheervlucht aan- gevallen en van een hoogte van 30 tot 40 meter 2 salvo's gelost. Op den trein. waar- van alle wagens duidelijk de kenteekens van het Roode Kruis droegen, werden 130 kogelgaten geteld. 16 zieke en gewonde soldaten, alsmede 2 man van het begelei- dend roode kruis personeel werden ge- wond, 2 zoo zwaar, dat zij kort daarop stierven. FASCISTENJAOHT BEPERKT TOT LEIDERS. In het kader van de door de Anglo- Amerikaansche regeeringsautoriteitem in Italie. sedert eeniige maanden reeds begon nen actie tot zuivering van het openbare leven van alle fascistische elementen, heeft volgens D.N.B. de leider der com- munisten To°liatti een verklaring afge- legd, die, naar hier wordt gezegd, duide lijk afwijkt van de verklaringen der regee- ring en van de liberale partijpolitiek. Togliatti eischte bij het uitvoeren van de zuiverinigsmaatregelen stelselmatige maatregelen en bestraffing alleen van de voornaamste verantwoordelijke fascisti- scihe leiders, niet echter de vervolging van het groote aantal middelmatige of kleine ambtenaren of van personen die tot de fascitische partij behooren uit de laagste klassen der bevolkitig. Daarentegen heeft de door de regeering gevormde commissie onder leiding van den leider der liberale partij Sforza in de laatste maanden een meedoogenlooze bestraffing geeischt van alle fascisten. In welingelichte kringen te Milaan heeft men den indruk, dat de ongebreidelde jacht op fascisten, die sedert eenigen tijd in het bezette deel van Italie aan den gang is, een zoodanig sterken afweer onder de geheele bevolking heeft gewekt, dat de leider der communisten Togliatti zich thans genoodzaakt ziet, een beperking van de zuiveringsactie tot de voornaamste fas- cistische persoonlijkheden te eischen. DE BONIN-EILANDEN. Ongeveer duizend kilometer ten zuiden van Tokio, halverwege de Marinanen, lig gen in den Stillen Oceaan de Bonin-eilan- den, die onlamgs genoemd werden in ver band met de vlootoperaties der Amerika- nen tegen de Marianen. Het zijn 97 kleine vulkanische eilandjes, die een op- pervlakte van 69 vierkanten km beslaan, waarop ten naaste bij acht duizend men- schen leven. De naam Bonin is ontstaan uit het Japansche Buninto of Muninto, wat ,,on- bewoonde eilanden" beteekent. Toch heet de uit drie groepen Parry-, Beechy- en Coffin-eilanden, bestaande archipel offi- cieel Ogasawarajima, welken naam de Japansche zeevaarders, die in 1593 deze eilanden ontdekten, er aan hebben ge- geven. De eilanden hebben moeilijk toeganke- lijke, steile kusten doch bezitten op het tot de middelste Beechy-groep behoorende eiland Peel de uitstekende haven Port Lloyd, die waarschijnlijk een ondergedoken krater is. Het eertijds alle Bonin-eilan- den bedekkende oerwoud is thans reeds sterk gedund. Intusschen zijn irrigatie- werken aangelegd, die de eilandjes vrucht- baar hebben gemaakt. Weliswaar liggen zij nog ten noorden van den Kreeftskeer- kring, dus in de gematigde zone, doch ze zijn dermate door zeestroomen omringd, dat de natuur tropisch aandoet, waardoor le Engelsche oorlog 16521654, 2e Engelsche oorlcg 16651667, 3e Engelsche oor- log 1672'1674, 4e Engelsche oorlog 1730<1784en ook nu weer denzelfden vijand, Neerlands erfvijand ter zee. Evertsen, Tromp, De Ruyter,zij gingen ons voor. Zij stierven als helden, wij strijden door! -x V* c Een ontmoeting in voile zee. Uitloopende mijnenvegers pas- seeren een rond de Zuid varend konvooi. (O H P s). Aanmelding als vrijwilliger bij de Kriegsmarine staat open voor iederen Nederlan- der van 1745 jaar en kan geschieden bij de MarineannahmestelleWest, Zweig- stelle Niederlande te Utrecht, bij alle Marinedienststellen, Hafen- en Ortskomman- danturen en bij de verschillende Nebenstellen der Waffen S.S., alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. men zich waant op de Zuidzee-eilanden. Men vindt er de producten suiker, anna- nas en sago. Daarnaast houden de bewo- ners zich veel met de vischvangst op. Van 1593 tot 1725 bezaten de Japan- ners op de Bonin-eilanden een misdadi- gers-kolonie, die daarna werd opgeheven. Tijdelijik werden de eilanden in -1822 door Engeland en in 1828 door Rusland bezet. In 1875 werden ze tenslotte erkend als Japansch bezit. In 1911 begonnen de Japanners op deze eilanden vlootsteunpunten aan te leggen, maar moesten hier weer mee ophouden overeenkomstig het accoord van Washing ton van 1922. Intusschen hebben de Japanners de eilanden in hooge mate versterkt. Deze eilanden, die eenmaal nauwelijks bekend waren en alleen maar een toe- viuchtsoord vormden door misdadigers en schipbreukelingen, zijn thans van groote beteekenis, als het meest Zuid-Oostelijk gelegen onderdeel van de Japansche eilan- denreeks en als bruggehoofd voor de Japansche bezittingen in den Stillen Oceaan. Hetzelfde geldt voor de nog ten Zuiden der Bonin-groep liggende Vulkaan- eilanden, een reeks nietige eilandjes, die in totaal slechts een oppervlakte van 22 vier kanten km beslaan. Japan bezette ze in 1891 met het oog op de aanwezigheid van zwavel. Thans vormen ze echter meer een onderdeel der Bonin-eilanden. POOLSOH COMITE TE MOSKOU. De zender te Moskou heeft een manifest gepubliceerd van een door Moskou aan- gesteld Poolsch comite. Dit ,,uit Poolsche patriotten in de Sovjet-Unie bestaande comite", zoo wordt o.m. in het manifest gezegd, is de eerste wettige machtsbron. De emigrantenregeering in Londen echter heeft zich, volgens het manifest, zelf aan- gesteld, waarbij zij zich gebaseerd heeft op een onwettige grondwet. De leden dezer emigrantenregeering worden avonturiers genoemd, die Polen dicht bij de catastrophe hebben gebracht. De wetgeving gaat thans over op het .Poolsche comite der nationale bevrijding". Volgens berichten uit Geneve wordt de proclamatie van het Poolsche bevrijdings- comite in Poolsche kringen te Londen ten zeerste betreurd. Zij leggen er den nadruk op, dat zoowel Londen als Washington en de meeste andere geallieerde landen de Poolsche regeering te Londen hebben er kend. In Engelsche politieke kringen is men van opvatting, dat de uitgeweken Poolsche regeering te Londen het spel verloren heeft. Alles wijst erop, dat de ..Poolsche nationale Raad" in Moskou een grooteren invloed in het Poolsche gebied heeft dan de uitgeweken regeering in Londen. Ook uiter- lijk beschouwd kunnen de bolsjewieken be- slissen over de manier, waarop Poolsche gebieden bestuurd moeten worden. De Duitsche pers ziet in de constitu- eering van het Poolsche comite te Moskou tot Poolsche regeering' het verwachte voorloopige einde van een sinds lang waar- genomen ontwikkeling. Als bijzonder ken- merkend voor den toestand wijst de Berli ner Boersenzeitung erop, dat er thans twee Poolsche vertegenwoordigers zijn, een bolsjewistische en een te Londen, die elkan- der wederkeerig ieder bestaansrecht ont- zeggen. Het blad laat er het licht op vallen, dat het manifest van de Moskousche Polen vooral een ,,herstel der Joden in hun rech- ten'' behelst. Voor de bewoners van het Poolsche kolonisatiegebied, zoo voegt de Berliner Boersenzeitung hieraan toe. zou dat de bolsjewiseering, de opheffing van ieder nationaal en cultureel eigen "leven, den volkschen dood beteekenen. MARSCH NAAR DEN WEICHSEL STUIT OP BIJZONDER TAAIEN TEGENSTAND. Het zwaartepunt van den grootem slag in het Oosten lag, volgens S.P.T., ook Dinsdag nog in het uitgestreikte gebied tusschen de Boeg en den benedenloop van de San. Hier vielen de Sowjet-Iegers ,,Sjoe- kow" met vele divisies schenpschutters en afdeelingen tanks, gesteund door buiten- gewoon sterke formaties gevechtsvliegtui- gen, de Duitsche troepen, die bij de front- correctie waren betrokken, onophoudelijk aan. Langs Lemberg, Lublin en Brest-Li towsk trokken de Sowjets heen. In deze drie plaatsen streden de Duitsclhers met groote hardnekkigheid. Zoo kregen deze steden het karakter van egelstelllingen, waardoor troepen van den aanvaller wer den gebonden en de taak van de eigen hoofdmacht werd verlicht. De twee plaat sen Siedioe en Jaroslaw werden ontruimd. De aanvaller oefent zeer sterken druk uit bij zijn marsch naar den Weichsel, maar de Duitsche verdediging is hier bijzonder taai en hardnekkig. Aan het zuid-elijke front is inmiddels de geveehts&ctiviteit aan den Dnjestr, waar wekenlang rust heerschte, opgeleefd. Waarschijnlijk moet men hier niet de voorbereiding tot een nieuw offensief in zien, doch betreffen het afleidings- en bin- dingsoperaties om het zenden van Duit sche reserves naar het front van Lemberg te beletten. In den middelsten sector, tusschen Prip- jet en Duna, is de situatie niet gewijzigd. Tusschen Bialystok en Kowno werden frontale aanvallen van de Sowjets afge slagen. Bijzonder hardnekkig woedde de strijd aan den Njemen, tusschen Grodno en Kowno. 'Hier is een sterke grendelstelling 'beoosten de Oost-Pruisische grens ont staan. De Roode Legergroep, die in het ge bied WiilnaiSchaulenKowno strijdt en kennelijk naar het mondingsgebied van den Memel wil doorbreken en daarmee dus naar de Oostzee, ontmoet bij haar pogin gen verwoeden tegenstand. Hier worden de Duitsche maatregelen tegen de door- braak naar de Oostzee merkbaar. Aan (het noordelijke front, dat zich thans van Dunaburug beoosten Rezekne, bewes- ten Ostrow en Pskow tot aan het meer van Pleskau uitstrekt om dan verder ten Wes ten van Narwa de landengte van Narwa af te grendelen, is het over de geheele breedte tot talrijke incidenteele aanvallen gekomen. Op de landengte van Narwa groeiden zij weldra uit tot een noemens- waardig, vrij groot offensief. De aanvallen ten Zuiden van Pskow waren aanmerkelijk zwakker dan vorige dagen. ZOOWEL BRITSCH ALS AMERIKAANSCH OFFENSIEF NEEMT IN HEVIGHEID TOE. Dinsdag bij het aanbreken van den dag is, volgens S.P.T., generaal Dempsey met zijn nieuwe offensief tusschen Dives en Orne begonnen. Het nieuwe offensief werd ondersteund door tanks en gemotoriseerde infanterie De centra der verwoede gevechten liggen ter weerszijden van den straatweg Caen Falaise en in het heuvelachtige gebied be oosten de Orne. De gevechten zijn zeer hevig. Inmiddels zijn de Amerikanen reeds voor de Britten met hun nieuwe offensief begonnen. Zij startten Maandag reeds. Bradley werkte volgens het bekende schema; begonnen werd met een bombarde- ment door enkele honderden viermotorige toestellen, hierna begon de artillerie te dreunen en daarna gingen tanks en in fanterie tot den stormaanval over. De Amerikanen staken ten Westen van de Vire in een tamelijk breed front den straatweg van St. Lo naar Feriers over en drongen op in de richting van Marigny. Het is mogelijk, dat Bradley hier een nieuw zwaartepunt wil vormen. Voorts is de druk ten Noorden en ten Noordwesten van Periers nog altijd stij gende, doch tot Maandag in den namiddag toe had dit nog niet tot noemenswaardige verandering van de frontlijn, die in hoofd- zaak wordt bepaald door den loop van de beek Seves, geleid. Ten oosten van de Orne nam het Brit sche trommelvuur van uur tot uur toe, het- geen er Dinsdagochtend reeds duidelijk op wees, dat men in den loop van den dag ook daar aanstormende tanks en infante rie kon verwachten. LANDINGEN OP TINIAN EN GOEAM. Het Keizerlijke Hoofdkwartier heeft Woensdag medegedeeld, dat sinds den ochtend van 23 Juli de vijand probeert te landen in de haven en aan de Noordwest- kust van het eiland Tinian (groep der Marianen). De Japansche troepen gingen terstond tot den strijd over. Zij brachten den vijand in de haven van Tinian zware verliezen toe en sloegen hem terug. In het Noordwesten van het eiland slaagde de vijand er, ondanks krachtige Japan sche tegenaanvallen, in, tegen den middag te landen. Yan Goeam (sroep der Marianen) wordt gemeld, dat sinds 22 Juli hevige gevechten plaats vinden in het gebied van Apre. De stellingen bevinden zich grootendeels nog in Japansche handen. Op 26 Juli heeft de vijand met enorme offers twee nieuwe landingspogingen ge- daan. Daarbij hebben de Japanners een landingsboot tot zinken gebracht, een an dere boot in brand geschoten, 11 amphlbie- tanks tot zinken gebracht en de helft van de overige schepen in den grond geboord. Ook een transportschip van 10.000 brt. werd zwaar beschadigd en moest met slagzij de vlucht nemen. Sabang beschoten. Voorts wordt gemeld, dat op 25 Juli 20 vliegtuigen, die van een vliegkampschip waren opgestegen, een kruiser, torpedo- jagers en duikbooten de stad Sabang op Poeloe We voor de Noordpunt van Suma tra hebben beschoten. De Japanners on- nernamen terstond tegenaanvallen en boordeo twee vijandelijke torpedo jagers alsmede een duikboot in den grond. BURGERLIJK LUCHTVERKEER IN TURKIJE STILGELEGD. Het burgerlijke luchtverkeer op de bin- nenlandsche route zal binnenkort worden stilgelegd. De reden waarom men tot dezen maatregel heeft besloten, is niet bekend. Ln verband met het terugtrekken van de Turksche handelsvloot uit de Zwarte Zee wordt nog gemeld, dat men een groote luchtbeschermingsoefening beraamt, welke zal worden gehouden in de Zee van Mar mara, waaraan zoowel de Turksche oor- logsvloot als de koopvaardijvloot zullen deelnemen. DE AANSLAG OP DEN FiiHRER. Twee generaals overleden. De chef van den generalen staf van het luchtwapen, kol.-generaal Qiinter Korten, en de eerste officier van den generalen staf in de operatie-afdeeling van den generalen staf van het leger, generaal-majoor Heinz Brandt, zijn overleden aan de verwondingen, die zij bekomen hebben bij den aanslag op den Fiihrer. Nog op den dag van den aanslag is, zooals al gemeld is, de zwaar gewonde medewerker Heinrich Berger overleden. Indrukwekkende herdenkingswoorden. Rijksmaarschalk Hermann Goring heeft den chef van den generalen staf van het lucht wapen. kol.-generaal Giinther Koiten, de volgende herdenkingswoorden gewijd: Een tragisch lot heeft kol.-generaal Giinther Kor ten, chef van den generalen staf van het luchtwapen, uit ons midden gerukt .Kol.- generaal Korten is gevallen als slachtoffer van den moordaans:ag op onzen Fiihrer. Het luchtwapen verliest in hem een schitte- rend officier, die met nooit verlammende energie en geestdriftige overgave zijn ver antwoordelijke taak op voorbeeldige wijze vervulde en die zich als uitmuntenae militaire persoonlijkheid onvergankelijke verdiensten

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1