TERNEUZENSCHE COURANT De samenzwering in Duitschland. No. 10.629 DINSDAG 25 JUL! 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCK WEERMACHTSBERICHT. Sovjet-aanvallen verijdeld in Galicie en W. van de Boeg. Dankbetuiging van den FUhrer. ,Jhe Antwerp theory." Dagorder van Jen FUhrer. Manifestatie van trouw van de N.S.B. aan Hitler. „Jeugdconferentie te Blaricum". Terroristen en saboteurs stand- rechtelijk doodgeschoten. Rijkscommissaris en Wehrmachtbefehlshaber aan den Fuhrer. VERSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRIJD AG A V OND. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1,42; Postabonnementen /1,73. Losse nummers 5 cent per exemplaar. Dlrecteur: I. VAN DE SANDE HoofdredacteurN. J. HARTE - Terneuzen - Tel. 2298 Het opperbevel van de weermacht maak- te Maandag bekend: In Normandie hebben gisteren geen ge- veohtshandelingen van beteekenis plaats gehad. De vijand ondernam alleen ten Zuidwes- ten van'Caen verscheidene aanvallen, waar- bij liij 19 tanks verloor, zonder successen te behalen. Op den Westelijken vleugel van het landingshoofd werd een plaatselijke pe- netratie van de vorige dagen in een tegen- aanval dpgeheven. De vijand verloor daar- bij 450 dooden en 300 gevangenen. In het Fransche gebied werden Engelsche sabotagegroepen, die met valschermen wa- ren neergelaten en 219 terroristen in den strijd vernietigd. Het vergeldingsvuur op Londen werd overdag en des nachts voortgezet. In Italie ondernam de viiand gisteren vrij sterke aanvallen op onze achterhoeden ten Noorden van Divorno die in het verloop van den strijd op den Noordelijken oever van den Arno werden teruggenomen. Bijzon- der verbitterd werd gevochten in het ge bied ten Noorden van Poggibonsi, waar onze troepen alle vijandelijke aanvallen foloedig uiteensloegen. Ook in den Adriati- schen kustsector bleven herhaalde aanval len van den vijand zonder succes. In Galicie en ten Westen van den boven- loop van de Boeg werden talrijke aanval len van de bolsjewisten, die door tanks en slagvliegers werden ondersteund, in verbit- terde gevechten afgeslagen. Slechts in eenige sectoren wonnen de vijandelijke aanvalsspitsen verder terrein. In het stads- gebied van Lemberg dure zware gevechten voort. Het gamizoen van Lublin hand- haafde zich tegen herhaalde vijandelijke aanvallen. Tusschen Brest-Litowsk en Grodno, alsmede ten Noordoosten van KoWno mislukten doorbraakpogingen van den vijand als gevolg van den taaien tegen- stand van onze dappere divisies. In eenige sectoren wierpen zij de binnengedrongen bolsjewisten .in een tegenaanval terug. In deze gevechten vonden de kommandeur van een gevechtsgroep, luitqnmit-generaal Scheller, en de chef van den staf van een leger, generaal-majoor von Tresckow, in de voorste linie den heldendood. Tusschen Dunaburg en het Peipusmeer werden eenige hevige aanvallen van de Sovjets uiteenge- slagen. Plaatselijke penetraties werden in harde gevechten afgegrendeld. Een formatie Britsche bommenwerpers ondernam in" den afgeloopen nacht een terreuraanval op Kiel. Afzonderlijke vlieg- tuigen vielen bovendien het gebied van de Rijkshoofdstad aan. Be Flihrer maakte Maandag bekend: ,,Naar aanleiding van den op mij en mijn medewerkers gerichten aanslag heb ik uit alle krtngen van het Duitsche volk, in het bijzonder van de partij en de weermacht, zoovele gelukwenschen en betuigingen van trouw ontvangen, dat ik alien, die in deze dagen bijzonder aan mij gedacht hebben, langs dezen weg namens mijzelf en mijn kameraden hartelrjk wil bedanken." Men doet er goed aan schrijft Kff. in ,,De Telegr." alle belangrijke beslissin- gen, ook al vallen zij geheel binnen den politieken sector, in dit stadium van den oorlog in verband te zien met de oorlog- voering. Dit geldt wel in het bijzonder, nu pleidooien, in de Engelsche pers gevoerd voor een landing op de Belgische kust, samenvallen met de invoering van een bur gerlijk bestuur in het bezette gebied van Belgie en Noord-Frankrijk en de benoe- ming, van gouwleider Grohe tot Rijkscom missaris voor dit gebied. De aandrang door de Engelsche pers op de geallieerde oorlogsleiding uitgeoefend, onverwijld een landing in Belgie te beproe- ven vloeit voort uit de-veronderstelling, dat de start- of afschietplaatsen van het eerste Duitsche geheime wapen de V 1 op Belgisch grondgebied zouden liggen, in het bijzonder nabij Antwerpen. Aanleiding tot deze veronderstelling was een algemeene wjjziging, welke men had waargenomen in de riichting der vliegende bommen. Noch bevestigd, noch tegengesproken werd dit door den woordvoeder der Rijksregeering, die in verband met deze Engelsche pers- stemmen op 14 Juli verklaard heeft, dat de startplaatsen van het nieuwe wapen thans veel dieper in het land liggen dan aanvan- kelijk het geval was. De Manchester Guardian" heeft voorts het in den vorigen oorlog ook door Churchill gebruikte woord van Napoleon aangehaald, dat Antwerpen een geladen pistool is, gericht op het hart van Engeland" en toen, in verband met de V 1, van ,,the Antwerp theory" gesproken, die ook door andere bladen werd overge- nomen. De conclusie dezer theorie is: ,,dat de verovering der afschietbasis het eenige radicale middel is tegen het verdragende Duitsche artillerievuur". Luchtbombarde- menten acht men dan ook onvoldoende. Niet de luchtmacht, maar het leger heeft hier een taak, aldus deze Engelsche pers- stemmen. Daarom dient een op Antwer pen gerichte landing, plaats te vinden. Nu behoeft- men het gewicht van zulk een perseampagne niet te zwaar te nemen. Dat zij onmiddellijk tot militaire gebeurte- nissien zal leiden is onwaarschijnlijk. Maar aan den anderen kant brengt zij in de span ning, waaronder de geheele Europeesche Westkust ten gevolge der invasie staaf, toch wel een zekere verschuiving van druk te weeg. Dit kan door het subtiel reagee- ren van onberedeneerde stemmingen onge- twijfeld psychologische en daarmee poli- tieke gevolgen hebben. Tegen dezen vagen en uiteraard altijd vaag blijvenden achtergrond van halve waarschijnlijkheden en vaak heele misvat- tingen moet men het concrete be'sluit van den Fuhrer plaatsen tot instelling van het burgerlijk bestuur in een gebied, waarnaar, van ver af nog, de oorlogswolken zich schijnen samen te pakken. Het p'olitieke lot van Belgie is steeds zoo nauw met dat van Nederland verbonden ge- weest, dat deze samenhang tusschen de ..Antwerp Theory" der Engelsche pers, waarvan men ook hier te lande met een zekere bekommerdheid had kermisgenomen en de bestuursverandering in Belgie, in Nederland niet onopgemerkt is gebleven. Hij moge van meer toevalligen dan opzette- lijken aard zijn. deze samenhang, er gaat toch een onmiskenbaar kalmeerende in- vloed van uit op de beoordeeling van den slag in het Westen. De Fuhrer heeft op 21 Juli, naar het D.N.B. verneemt, na de volledige uitroeiing van het complot, in zijn kwaliteit van opperbevelhebber van het leger de volgende dagorder tot het leger gericht: Soldaten van het leger, Een kleine kring gewetenlooze officieren heeft op mij en den staf van de weermacht- leiding een moordaanslag gepleegd, ten einde het staatsgezag in handen te krijgen. De Voorzienigheid heeft deze misdaad laten mislukken. Door het onmiddellijke daadkrachtijge -ingrijpen van trouwe offi cieren en soldaten van het leger in het vaderland werd de kliek verraders binnen enkele uren vernietigd of gearresteerd. Ik heb niet anders verwacht. Ik weet, dat gij .evenals tot dusver in voorbeeldige gehoor- zaamheid en trouwe plichtsvervulling dap per strijdt, totdat wij ondanks alles aan het einde de overwinning zullen hebben be- haald." De chef van den generalen staf van het leger, Generaloberst Guderian, heeft Zon- dagmiddag voor den Groot-Duitschen om- roep de dagorder van den Fuhrer voorge- lezen. In aansluiting daarop hield General oberst Guderian de volgende toespraak tot het leger: ,,Na de dagorder van dep Fuhrer aan zijn leger te hebben bekendgemaakt, voeg ik namens het Duitsche leger daaraan het volgende toe: Enkele ten deele op non- aotief zijnde offcieren hadden den moed verlore'n en uit lafheid den weg der schan- de verkozen boven den weg van plicht en eer, die uitsluitend den fatsoenlijken soldaat past. Het leger heeft zichzelf gezuiverd en de onbehoorlijke elementen uitgestooten. Aan alle strijdende fronten en in het vader land wordt koortsachtig en opofferend voor de overwinning gewerkt. Volk en leger staan hecht, verbonden achter den Fuhrer. De vijand vergiste zich toen hij geloofde, op een splitsing in de generaliteit van het leger te zijnen gunste te kunnefl rekenen. Ik sta jegens den FUhrer en het Duitsche volk borg voor de hechtheid van de gene raliteit van het corps officieren en van de manschappen van het leger ten aanzien van het eenige doel, de overwinning te be- vechten onder de leuze, die de eerbiedwaar- dige veldmaarschalk von Hindenburg one vaak inprentte: De trouw is het kenmerk van de eer. Leve Duitschland en onze Fuhrer Adolf Hitler. En nu, volk: aan het geweer." Geruchten rondgestrooid. Voor vertegenwoordigers van de buiten- landsche pers is Zaterdag van toonaan- gevende zijde der Duitsche regeering mede- deeling gedaan van het vooral in de Zweedsche pers tot uiting komende rond- strooien van geruchten over de mislukte poging oml een aanslag op den Fuhrer te plegen. De woordvoerder van het Rijkspropa- gandaministerie gaf een bloemlezing van deze geruchten, vooral de berichten van zoogenaamde Zweedsche reizigers in Duitschland, die o.a. beweerd hebben, dat in de afgeloopen dagen te Berlijn geruch ten de ronde doen, volgens welke verschei- den regimenten, die in Oost-Pruisen gemuit hadden, voor een deel van den eersten tot den laatsten man doodgeschoten zijn. De- zelfde reiziger beweert, datvm Berlijn prac- tisch de staat van beleg hWrscht. Volgens e&n tweeden reiziger zou diegene, die Donderdag voor de Duitsche radio tot 't Duitsche volk heeft gesproken niet de F*uhrer geweest zijn. Voorts wordt op grond van deze zoogenaamde getuigen beweerd, dat de verwondingen van den Fuhrer beslist niet licht, doch zeer zwaar zijn. Voorts wordt gezegd, dat verscheiden honderden officieren terechtgesteld zouden zijn. Dit zijn naar de woordvoerder van het Rijkspropagandaministerie verklaarde, slechts enkele voorbeelden. Men heeft eenvoudig geen tijd genoeg, om alle bewe- ringen en geruchten, die in de Zweedsche pers worden gelanceerd, te registreeren. Deze verklaringen hehben op de aan- wezige buitenlandsche journalisten een ziichtbaren indruk gemaakt, omdat door practische voorbeelden, die zij zelf voor een deel persoonlijk kunnen controleeren, de leugenachtigheid en de tendentie van een zekere pers gekenmerkt worden. In de overvolle groote zaal van het Con- certgebouw te Amsterdam, heeft de Nat.- Soc. Beweging Zaterdagavond uitdrukking gegeven aan ha.ajr voldoening en vreugde over het mislukken van den aanslag op het leven van Adolf Hitler. Reeds vroeg in den avond vormden zich voor de ingangen van het Concertgebouw lange rijen bezoekers, die aan den oproep tot deze manifestatie van trouw, welke binnen vier en twintig uur werd georganiseerd, gevolg hadden ge geven. Tot de gasten, die zich voor den op- marsch_van de vaandels onder luide toe- juichingen naar hun plaatsen begaven, be- hoorden o.m. de plaatsvervangend leider der Beweging, Van Geelkerken, de president van de Nederlandsche Bank, Rost van Ton- ningen, de sercetaris-generaal der N. S. B., Huygen, de Arbeidsfrontleider H. J. Wou- denberg en vele andere vooraanstaande func- tionarissen. Ook de commissaris der Pro- vincie, Mr. A. J. Backer, en de wethouder dr. Smit gaven van hun belangstelling blijk. Van Duitsche zijde waren verschillende ver tegenwoordigers van het burgerlijk bestuur, van de NjS.D.A.P. en van de Weermacht aanwezig. Nadat onder leiding van Opperhopman Melehert Schuurman eenige liederen waren gezongen, werd de komst van den Leider aangekondigd, die met groote geestdrift door de honderden bezoekers werd begroet. Staande werd hem het strijdlied der „Zwarte Soldaten" toegezongen. Het op- marcheeren van de Nationale vlag, gedragen door leden van den Marine-Jeugdstorm, werd gevolgd door een kort welkomstwoord door den Gewestleider, H. L. G. Ouwer- kerk. Daarna nam de Leider zelf het woord. In den namiddag van den 20en Juli, aldus de Leider, gebeurde dit wonder, dat op twee meter afstand van den Fuhrer een bom, die daar was neergelegd, ontplofte. Er zijn 1 doode, enkele zwaargewonden en vele lichtgewonden, maar de F*iihrer bleef ongedeerd (langdurig applaus). Dat moet toch tot de ziel spreken van iedereen. Het was een daad van verraad. Verraad wordt slechts gepleegd aan een goede zaak. Het behoort tot de geliefkoosde middelen van de onderwereld. Verraad zit altijd bovenin, dat is een vaststaand feit; de middelen tot het verraad zijn verschillend, laster, ver- dachtmaking of geweld. Verraad komt al tijd boven in.tijden van moeilijkheden. De N.S.B. heeft dat ook ondervonden in 1937, zoo goed als aan de ondermijning'spogingen na 1940. Wij zijn echter blij, dat wij op de proef zijn gesteld. N;a herinnerd te hebben aan het verraad van Darlan en Badoglio stelde Mussert vast, dat verraad nooit door de massa wordt gepleegd, maar door enkelingen. De massa is trouw, wanneer zij eenmaal gewonnen is. Mussert bracht hier hulde aan de trouw van de eenvoudige leden der Beweging. Wij hebben het niet gemakkelijk, omdat wij het voor ons Volk opnemen. Prins Bernhard daarentegen heeft het niet moeilijk (ap- plaus). In het verdere verloop zeide Mus sert, dat men niet moet gelooven, dat het Volk de nationaal-socialisten haat. Er is slechts een kleine categoric, die door haat bezield is, die zit bovenin en is zeer laf ook, met een paar welgemikte slagen zal het uit zijn. De aanslag op den Fuhrer heeft ons een schok gegeven; als h'et nationaal-socialisme zou vallen, krijgt Moskou de macht in Europa en zal Europa een stuk van Azie worden. Europa het hart van de wereld, zou doodbloeden. De Fuhrer is de schep- per van de idee van het nationaal-socialis me, de bouwer van het Groot-Duitsche Rijk en de grondlegger van het Nieuwe Europa. Zoo zien wij dus, yvat er op het spel stond. De Leider herhaalde vervolgens de bewoor- dingen van den eed van trouw, dien hij twee jaar geleden voor de functionarissen der Beweging heeft uitgesprokenTrouw aan de beginselen der Beweging en aan de bronnen der Beweging, trouw aan ons Volk en aan ons Vadei'land in zijn grooten nood, trouw aan de Germaansche lotsverbonden- heid, en trouw aan den Fuhrer, door God gezonden om Europa te redden. De Leider zeide vervolgens, aan den Fuh rer een groet te willen zenden vanuit deze vergadering en besloot zijn herhaaldelijk door toejuichingen onderbroken uiteenzet- tingen met te betoogen, dat de redding van den Fuhrer het tastbare bewijs is voor de juistheid van het geloof der nationaaD socialisten, dat Adolf Hitler door God aan Europa is gegeven. Wij staan pal voor den zorisopgang, de tijd nadert, waarop Europa van de de dreigingen zal zijn verlost en waarop de opbouw zal kunnen beginnen. Voorwaarts, achter den Fuhrer, aldus Mussert, door dik en dun! (Daverend ap- plaus.) Tot slot herinnerde de Leider aan den verjaardag van den Rijkscommissaris, dr. Seyss-Inquart. Beter dan u, zoo zeide Mus sert, kan ik .beoTOdeelen, wat de Rijkscom missaris voor ons Nederlanders heeft wil len doen en gedaan heeft. Hij heeft, on- "danks alle moeilijkheden, gedaan wat hij kon in ons belang. Onder' luide instem- ming van de geheele zaal zeide de Leider, een telegram van gelukwensch van de Nederlandsche Nationaal-Socialisten aan den Rijkscommissaris te zullen zenden. De indrukwekkende bijeenkomst werd besloten met het gezamenlijk zingen van de zesde strophe van het Wilhelmus. „Het Duitsche officierscorps staat, zijn eed getrouw, als een man achter den Fuhrer Adolf Hitler". Dit was aldus meldt Interinf den overheerschenden indruk, dien men Vrijdag in alle militaire kringen van het Duitsche Rijk kreeg? t In deze kringen worden ook opmerke- kelijke bijzonderheden vernomen over de poging van de kliek samenzweerders om zich door den Donderdag gepleegden springstofaanslag op den Bkihrer en zijn staf van intiemste militaire medewerkers, in het bezit te stlelen van het geheele regeeringsgezag. Volgens genoemde kringen fungeerde de nog Donderdagmiddag doorgeschoten 37-jarige Glaus- graaf von Stauffenbei-g, die den aanslag door het neerleggen van een tijdbom in de onmiddellijke nabijheid van den Fuhrer alleen heeft uitgevoerd, als tusschenpersoon van een kleine eer- zuchtige kliek, die, zooals door gevonden papieren en andere gegevens binnen enkele uren na den mislukten aanslag kon wor den aangetoond, in nauw contact heeft ge- staan met een vijandelijke mogendheid. Bij het verhooc, kort voordat de voor- naamste schuldigen werden gefusilleerd, werd dit feit nog door verhelderende ver klaringen van de betrokken personen op- gehelderd. De kliek samenzweerders be- stond uit enkele afgedankte generaals, die zich met een handvol officieren in belang rijke functies bij het leger in het vader land hadden vereenigd en als inspirators van de geheele onderneming moeten wor den beschouwd. Zij, die geenerlei functies meer bekleedden en reeds verscheidene jaren voor het uitbreken van den oorlog niet meer de geringste rol speelden in de Duitsche weermacht, waren het ook, met wie de vijandelijke mogendheid al sedert geruimen tijd contact had verkregen. Het feit, dat de Duitsche weermacht niets te maken heeft met den aanslag, resp. met de samenzwering, blijkt in het bijzon der ook uit het feit, dat niemand van de deelnemers contact had met het front, laat staan, dat zij zelf aan het front waren, resp. onlangs zijn geweest. 'Hierop wijzen de Duitsche militairen in actieven dienst alsmede de leiders van alle reserveforma- ties natuurlijk met nadruk. Van alle fronten in Oost en West, in Noord en Zuid zijn via de commandoposten tallooze dagorders van de opperbevelheb- bers, commandanten, alsmede van de chefs der andere militaire eenheden ont vangen, waarin naast de absolute trouw aan Adolf Hitler tevens de overtuiging tot uitdrukking komt, dat het front de beste garant is voor de onwrikbaarheid van den strijd en voor den uiteindelijken zegevie- renden afloop van dezen strijd op alle oor- logstooneelen. Tegelijkertijd wordt aan de gelukwenschen aan den Fuhrer voor zijn behoud de voldoening vastgeknoopt, dat met Heinrich Himmler thans een man aan het hoofd van het le,ger in het vader land is geplaatst, wiens militair-organisa- torische bekwaamheid, die vooral tot uiting is gekomen bij den opbouw van de Waf- fen-SS, de garantie biedt voor een ver- sterkte totale krachtsinspanning van de natie voor het behalen van de overwin ning. Hun bevelen werden niet opgevolgd. In dit verband is ook interessant, wat toonaangevende Duitsche militairen ver- klaren, die tijdens de beslissende uren_ in hun bureaux aanwezig waren. Volgens deze militairen heeft de kliek verraders via een bepaald berichtenappa- raat, waarover zij door de medeplichtig- heid van een subaltern officier beschikten, geprobeerd bevelen te geven aan andere bureaux in het vaderland en aan het front, die echter tengevoige van hun geheele strekking door alle ontvangers direct wer den gebrandmerkt als openlijk verraad en dientengevolge niet werden opgevolgd. Derhalve werd nergens ook maar een oogenblik er aan getwijfeld waarom het hier ging. 'Het feit, dat men wist, dat de kliek in het bezit was vhn bepaalde middelen voor het overbrengen van berichten was onge- twijfeld de oorzaak van de betreffende verklaringen van den Fuhrer van Donder- d^gnacht. Hij zoowel als de onmiddehijK naar hem toegesnelde opperbevelhebbers van de luchtmacht en de marine, Rijks- maarschalk Goring en groot-admiraal Ddnitz, beschikten op het moment, waar op zij hun verklaringen aflegden, resp. hun dagorders uitgaven nog niet over bijzonderheden over de vraag, hoe en hoe lang de kliek zich van de haar ter beschik- king staande middelen voor het overbren gen van berichten zou bedienen, resp. zou kunnen bedienen. Him verklaringen, die zonder dat^zij dit wisten reeds op het oogenblik, dat zij deze aflegden, door de intusschen voorgevallen gebeurt'enissen achterhaald waren, hadden zeer duidelijik ten doel te verhinderen, dat de bevelen van de verraders door de ont vangers eventueel voor echt zouden kun nen worden gehouden. Overal van de militaire commandopos ten tot in de vooruitgeschoven stellingen aan het front, werd de stem van den Fuhrer en zijn opperbevelhebbers gevoeld als het bevrijdende oogenblik, dat de eigen houding en het eigen handelen bevestigde. De Fuhrer had tezamen met Rijksmaar- schalk Goring, de Rijksministers Himmler en dr. Goebbels, geijeraal-veldmaarschalk Keitel en groot-admiraal Ddnitz van het oogenblik af onmiddellijk na den aanslag persoonlijk, resp. door persoonlijk gevoer- de telefoongesprekken iedere phaSe van de verdere gebeurtenissen stevig in handen. Rol van Generaloberst Beck. Stabsleiter Siindermann, plaatsvervan- ger van den Reichspressechef, heeft aan vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers verklaard, dat bij de gebeurtenissen van de poging om een aanslag te plegen op den Fuhrer alleen de aanslag zelf en de redding van den Fuhrer dramatisch zijn. De andere gebeurtenissen, aldus de Stabsleiter, kan men nog -slechts als treu-, rige comedie bestempelen. De Stabsleiter verklaarde nadrukkelijk, dat aan de bevelen van de kleine verrader- lijke kliek geen gevolg werd gegeven. Ner gens zijn ook eenigerlei incidenten ont- staan. Ten aanzien van de deelhebbepde per sonen wees Siindermann op Generaloberst Beck, die reeds sinds jaren in vijandelijke aankondigingen over een komende putsch van generaals in Duitschland een rol heeft gespeeld en wiens naam in dit verband steeds weer is genoemd. Beck is niet meer onder de levenden. Over oorsprong en verband met een vijandelijke mogendheid zijn ook reeds dui- delijke bewijzen voorhanden. Bij de ver- kDring van deze misdaad, zoo verklaarde de vertegenwoordiger van den Reichs- pressechef, moet geconstateerd worden, dat hier blijkbaar sprake was van een kaart, waarop de vijanden van Duitschland veel hadden gezet, maar die binnen enkele uren is verscheurd. Het is bepaald belachelijk, aan iets an ders dan aan een nationaal-socialistisch Duitschland te denken. Er bestaat geen verband tusschen de avonturiers en het volk. In tegenstelling daartoe heeft de revolutie van 1918 gestaan, die' een zaak van partijen was, waarin millioenen Duit- schers waren georganiseerd. Tenslotte verklaarde Siindermann na drukkelijk, dat de Duitsche oorlogvoering, nu definitief alle storende elementen^uit den weg zijn geruimd en nog uit den weg worden geruimd, nog slechts sterker zou worden. Een stuk reactie vernietigd. De B-correspondent van het A.NJP. meldt: De putschpoging van een kleine groep Duitsche generaals, waaronder de vroegere chef van den generalen staf en chef van het Truppenburo der legerleiding, kol.-generaal Beck, tot de leidende per- soonlijkheden behoorde, is ongetwijfeld een van de groote sensaties van den oorlog. In kringen, die met het hoofdkwartier van den Fuhrer contact onderhouden, verklaarde men Zaterdagmiddag, dat Adolf Hitler slechts door een groot wonder aan den dood is ontsnapt. VVeliswaar zijn nog geen nadere bijzonderheden over den aan slag bekend gemaakt, maar uit de tot nu toe gepubliceerde mededeelingen kan men ontleenen, dat de daders, die in Berlijn ,,grafelrjke reactionairen" genoemd wor den, tot een groep van lieden behoorden, waarvan men in het kaimp van de vijan den van Duitschland steeds oppositioneele daden heeft verwacht. Welke beweegrede- nen deze reactionaire groep tot den aan slag hebben gedreven, is nog niet duide- lijk. Uit de toedracht kan men verder zien, dat de genoemde groep inderdaad zeer zwaJk en onbeteekeoend moet zijn geweest, want niet alleen mislukte de moordaan slag, maar de generaals hebben ook in geen enkele afdeeling van het leger, de lucht macht of de marine ondersteuciing gevon den. Hun plan, dat, voor zoover men op het oogenblik kan beoordeelen, uiterst dilettantistdsch is uitgevoerd, mislukte en zij kregen de eenige straf, die zij in dat geval konden verwachteo. Zij zijn gefu silleerd of hebben zelfmoord gepleegd. Ook kolonel-generaal Bectk is dood. In de Wilhel-mstrasse worden de gevol gen van de putschpoging niet onbeteeke- nend genoemd, want men neemt aan, dat thans een zuivering zal plaats vinden, die tot een activeering der oorlogsinspannin- gen zal leiden. Een deel der putchisten bekleedde invloedrijke posities, welke zij, naar men hier verklaart, gebruikt hebben om de Duitsche oorlogvoering schade te beirokkenen. Dit zal thans niet meer mogelijk zijn. De eenige kleine reactie, die in Duitschland kon optreden, is thans verneitigd. Zij had absoluut geen invloed op het volk en op het leger. Het is dan ook niet te verwachten, dat de aangelegenheid sensationeele gevolgen op binnenlandsch of buitenlandsch poli- tiek gebied zal hebben. Berger overleden. Naar Vrijdag in de Wilheknstrasse werd medegedeeld, neemt aan de besprekingen tusschen den Fuhrer en den Duce ook de Rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop deel, die, naar wordt ver nomen, naast den Rijksmaarschalk als een der eersten gelegenheid had den Fuhrer na den op hem gepleegden aanslag te zien. Voorts wordt vernomen, dat de bij den aanslag gewonde medewerker uit de om- geving van den Fuhrer, Berger, is over- Jeden. Ten slotte wordt in welingelichte krin gen vernomen, dat generaal-veldmaar- schalk Keitel bij ,den aanslag op den Fuhrer ongedeerd is gebleven. Complot duurde met langer dan 6 uur. Van officieele zijde wordt in Berlijn medegedeeld, meldt het D.N.B.dat de duur van het complot van het oogenblik van den aanslag tot de arrestatie van de laatste samenzweerders in totaal niet langer dan 6 uur heeft geduurd. De poging van de kleine clique samenzweerders om zich in het bezit te stellen van de machtsmiddelen van het Rijk kon zonder hulp van troepen- formaties gemakkelijk in de kiem gesmoord worden, zonder dat een druppel bleed, be- halve dan het bloed der verraders, heeft gevloeid. Alle kraohten voor de overwinning. Dr. Naumann over Duitsehlamls dank voor Hitler's behoud. De staatssecretaris van het ministerie van Volksvqorlichting en Propaganda, dr. Naumann, heeft Donderdag het woord ge voerd op een bijeenkomst van het leiders- corps van den gouw Hamburg der N.S.D. AjP. De heftigheid van den algemeenen vijandelijken stormloop wordt, aldus zeide hij o.m., vooral verklaard door het feit, dat de vijand de bedoeling heeft, den oorlog in Europa nog dit jaar ten einde te brengen. Op het oogenblik staat ,,generaal tijd" in ieder geval aan onzen kant, want elke dag, die voor de vijand als vertraging verloren gaat, is winst voor ons. Duitschland staat kort voor de vol- tooi'ing van een gewijzigde bewapening op de grootste schaal, die wij hebben te dan- ken aan onze laatste voortreffelijke weten- schappelijke prestatie en aan het zeer frooge productiepeil onzer wapenindustrie. Onze strijdkrachten zullen de laatste ronde van den oorlog doorvechten met de beste wa- penen, van welke in deze weken staaltjes zichtbaar zijn geworden. Er is geen aanleiding om zich te laten overweldigen door de gedachte aan de massa van het vijandelijke oorlogsmate- rieel, want achter elk wapep staat de mensch, die den graad van de uitwerking dier wapenen bepaalt. De macht van den individueelen strijder ontplooit zich aan Duitschen kant klaarblijkelij'k naarmate de gevechten meer verbitterd worden. Er treedt dus niet, zooals in den vorigen oorlog, veen afmatting van het moreele weerstands- vermogen in, maar de, fanatieke, politiek overtuigde stoottroepstrijders ter zee, in de De Rijkscommissaris voor het bezette Ned. gebied, Rijksminister Seyss-Inquart, vierde Zaterdag zijn 52en verjaardag. Stapf. j Van Donderdag 3 Augustus tot Maandag 7 Augustus a.s. zal in aansluiting^op de beide jeugdeonferenties op den Draken- burg" een derde jeugdeonferentie te Blari cum worden gehouden. Jongens en meisjes, vooral zij, die de jeugdvergaderingen die Max Blokzijl in het eerste halfjaar van 1944 heeft gehouden, hebben bezocht en die verder over de pro- blemen .van dezen tijd, waarmede zij zich blijkbaar niet kunnen vereenigen, van ge- dachten wenschen te wisselen, worden uit- genoodigd zich zoo spoedig mogehjk schrif- telijk bij Max Blokzijl, Wassenaar, aan te melden. De Hdhere SS- und Polizeifiihrer Nord- west en Generalkommissar fur das Sicherheitswesen maakt bekend: Wegens den arglistigen moord en den moordaanslag op leden der Bezettende Macht-op 6 en 7 -Juli 1944 te Nijmegen is een aantal gearresleerde terroristen en saboteurs standrechtelijk! doodgeschoten. (w.g.) RAUTER SS-Obergruppenfiihrer und General der Polizei. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Dr. Seyss-Inquart, en de Wehrmacht befehlshaber General der Flieger Fr. Christiansen, hebben den Fuhrer het volgende telegram doen toekomen: Mein Fuhrer! Alle leden van de partij, van de weer macht en van den staat en alle Duit sche volksgenooten in Nederland dan- ken uit dep grond van hun hart de Voorzienigheid, dat zij U, mijn Fuhrer, en met U den borg voor de Duitsche overwinning, bevvaard heeft. Wij alien staan gereed, elk van uw bevelen in onvvrikbare trouw en uiterste toewij- ding ten uitvoer te brengen. Heil Deutschland und unserum Fuhrer! (w.g.) Seyss-Inquart, Rijkscommissaris. Christiansen, W ehrmachtbef ehls- haber Niederlande. lucht en te land komen steeds-meer naar voren. De getallenpropaganda van den vijand zal niemand van ons tot lethargie verleiden en ons ook geen oogenblik ten aanzien van terugwijkende fronten mis- leiden. Het Duitsche volk weet, dat het om zijn bestaan gaat. Voor den hoogsten inzet is ook het hoogste offer gerecht- vaardigd. Tijdens de rede van dr. Naumann werd 't bericht van het wonderbare behoud van den Fuhrer, bij den snooden moordaanslag op zijn leven, aan het Duitsche volk bekend gemaakt. De nieuwe redding van den Fuhrer, aldus zeide dr. Naumann onder een jubelenden bijval der vergadering, is meer dan een symbool. De Goadelijke Voor zienigheid heeft hem in het uur van de zwaarste vuurproef voor het Duitsche volk behouden. Wij zien daarin een bevestiging van het lot, dat de eindoverwinning voor ons zeker is. En wij uiten daarvoor onzen dank, door al onze krachten in onverbreke- lijke trouw en vast vertrouwen voor de eindoverwinning in te spannen. „Het lot beschermde den Fiilirer". In opschriften als Onder de bescher- ming der Voorzienigheid", ,,Het Lot be schermde den Fuhrer", „,Leve de Fuhrer", vatten de Duitsche ochtendbladen Vrijdag hun gevoelens ten aanzien van den mis lukten aanslag op den Fuhrer samen. Alle bladen hebben extra-edities uitge- geven, waarin naast het portret van den Fiihrer, de tekst van de officieele mededee- ling alsmede de toespraken van den Fuh rer, Rijksmaarschalk Goring en Groot- Admiraal Ddnitz zijn afgedrukt. De coni- mentaren van deze edities houden zich bezig met de achtergronden van den moord aanslag en stellen eenstemmig vast dat het in dezen oorlog niet de eerste poging is geweest den Fuhrer door een laffen moord uit den weg te ruimen. „Met groote dankbaarheid jegens het lot", aldus Alfred Rosenberg in den „Vbl- kischer Beobachter", ,,zien wij, dat op- nieuw vijandelijke laaghartigheid en list haar doel gemist hebben. Met de oude vastberadenheid heeft de Fuhrer zijn arbeid onmiddellijk hervat en hij weet, dat zijn soldaten nu pas recht zullen vechten en nog eens yechten. De Fuhrer weet, dat het geheele volk nu pas recht hard zal blijven en nog harder zal worden. De 20ste Juli 1944 zal een nieuwen krachtstroom voor Duitschland beteekenen. Hij zal be- zielend door alle steden, alle dorpen en wapenfabrieken gaan." In een redactioneel artikel schrijft de „Vdlkischer Beobachter" nog: ,,Het Duit sche volk treedt op dezen 20sten Juli 1944 opnieuw achter zijn Fuhrer. Het zweert hem onverbrekelijke trouw en belooft hem aan niets anders te denken dan aan vol- harding en overwinning. Leve de Fuhrer". De ..Deutsche Allg. Ztg." schrijft: „Nu de Voorzienigheid klaarblijkelijk heeft ge- waakt over den Fuhrer verlangt de reus- achtige worsteling een verveelvuldigde in- tensiteit. Duitschland aanvaardt uit deze gebeurtenis de heilige verplichting, aan den vastbesloten strijdwil de op dit uur ver kregen strijdbare zekerheid te paren, dat de door Adolf Hitler geleide' strijd tegen alle menschelijke en duivelsche argligstig- heid met de overwinning zal eindigen". Aanslag werd gepleegd met Engelsche mijn. Reichsorganisationsleiter dr. Ley heeft o|p een groote bijeenkomst medegedeeldj, dat voor den moordaanslag op den Fuhrer op 20 Juli een mijn van de ullerzwaarste soort gebruikt is, welke uit Engeland ge- importeerd was. Telegram van den Paus aan Hitler. De Paus heeft aan Adolf Hitler in ver band met den afloop van den op hem ge pleegden aanslag een telegrafisehen ge lukwensch gezonden, aldus meldt United Press op grond van een mededeeling van den officieuzen nieuwsdienst van het Vatieaan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1