'fts, OP ELK K VAKKERTJE :akker) staat DITmerk MELBA lllllllllllll GELDIGE BONNEN Binnenland UW WAARBORG VOOR ECHTHEID Gemeente AXEL. nen koopenoffert voor haar aan VVm- TERNEUZEN, 21 JULI 1944. KINDERMAGEN VRAGEN "AKKERTJES" ZIJN BEPROEFDE PIJNSTILLERS EN VERDRIJVEN DADELIJK KOU, KOORTS, GRIEP Onder verwijzing naar de in de dagbladen verschenen besohikking van den General- kommissar fiir das Sicherbeitswesen d.d. 8 Juli j.l. wordt er aan herinnerd, dat bet behoudens enkele uitzonderingen aan alle personen verboden is in het geinundeerde gebied te baden, te zwemmen of te varen zonder schriftelijk verlof van den betrok- ken Ortskommandant. Van kinderen tot en met 13 jaar zijn de ouders verantwoordelijk. Overtredingen worden gestraft met ge- vangenisstraf tot 6 maanden en met geld- boete tot j 2000 of zwaardere straf. Axel, 12 Juli 1944. De Burgemeester van Axel, P. M. SMALLEGANGE. GEEN VERGUNNINGEN VOOR VISSGHEN, BADEN ENZ. IN GEINNUNDEERD GEBIED. Ten vervolge op de vorige bekendmaking dat het, zonder vergunning van den Orts kommandant van Hulst/Temeuzen verboden is te visschen, baden enz. in het ge'inun- deerd gebied, wordt thans medegedeeld dat door den Ortskommandant geen vergun- ningen voor bovenvermelde doelen worden afgegeven. Axel, den 15 Juli 1944. De Burgemeester van Axel, P. M. SMALiLiEGANGE van een kaliber, dat ook aan zwaar ge- pantserde oorlogsschepen zeer zware scbade toebrengt. Terwijl een zware kruiser in bet zeege- bied ten Westen van Brest werd getroffen, werden de aanvallen op de andere beide oorlogsschepen west-zuidwestelijk van de monding van de Orne in bet gebied van de Seinebaai ondernomen. Men vermoedt, dat beide bier aangevallen kruisers tot de een- beden behoorden, welker scheepsartillerie de bij Caen strijdende Britscb-Canadeescbe troepen ondersteunt. DE FRANSCHE „MAQUIS". De Auslands-Informationsdienst schrijft: Het hoofdkwartier der geallieerde expe- ditiestrijdkrachten in Frankrijk heeft in een communique van vier punten onlangs het probleem der Fransche „maquis" aan- geroerd. De strekking van dit communi que is, Fransche francs-tireurs, saboteurs, bandieten en andere elementen, die de maquis vormen, voor te stellen als een deel der geallieerde expeditiestrijdkrachten in Frankrijk. De aanwijzingen, welke de Duitsche op perbevelhebber West voor de behandeling dezer elementen heeft gegeven, worden daardoor in geen eokel opzicht aangetast. nvji'i -cmuui11 mulc-iilu&cu uui J gers, die achtec de Duitsche linies agee- ren om met gebruikmaking van den oor- log hun crimineele instincten uit te leven, zijn volgens de letter zoowel als volgens den geest in overeenstemming met de 'Haagsctie bepalingen betreffende den oor- log te land. De vijand kan die bepalingen niet buiten werking stellen door een Fran- schen generaal, genaamd Koenig, die zich bovendien nog te Londen bevindt. voet- stoots te benoemen tot opperbevelhebber van alle in Frankrijk ageerende gewapende burgers. De rol, welke Frankrijk en de Fransche burger bij de botsing tusschen de Duitsche troepen en de Anglo-Ameri- kaansche invallers moeten spelen, is eens en voor al vastgesteld. De Fransche regeering en het Fransche volk zijn ge- bonden door de bepalingen van den wapen- stilstand. Bovendien heeft de Fransche regeering een groot aantal beschikkingen ter uitvoering van die bepalingen uitge- vaardigd. De Franschen, die zich daar- aan niet houden hun aantal is allerge- ringst plaatsen zich buiten het wapen- stilstandsverdrag, buiten de Fransche wet- ten en buiten de Haagsche bepalingen. Zij worden dienovereenkomstig behandeld. ROOSEVELT. Naar Reuter volgens de N. R. Crt. be- richt, heeft president Roosevelt in een brief aan den voorzitter van de democrati- sche partij, waarin hij zich voorstander verklaart van een herbenoeming van Henry Wallace tot candidaat voor het vice- presidentschap, o.a. nog gezegd: „Ik schrijf dezen brief thans, omdat ik ver- moedelijk in de eerstvolgende dagen niet te Washington zal zijn". Deze brief was gedateerd 14 Juli. Uit Amerikaansche kringen te Rome verneemt men, volgens een berioht van Interinf uit Stockholm, dat Roosevelt bin- nenkort een bezoek aan Rome zal bren- gen. De vertegenwoordiger van Roosevelt bij het Vaticaan, Taylor, zou reeds op- dracht hebben gekregen overeenkomstige stappen bij het Vaticaan te ondernemen. DUITSCHE EENMANSTORPEDO. Naar het Internationale Informations- bureau van welingelichte Duitsche marine- zijde verneemt, is den laatsten tijd voor de Ornemonding herhaaldelijk gebruik ge- maakt van Duitsche eenmanstorpedo's. Van dezelfde zijde verneemt Interinf, dat hier- mede het geheim van de strijdmiddelen der marine, van welker successen de Duitsche Weermachtberichten van den laatsten tijd meermalen melding maakten, is opge- helderd. De marinemedewerker van Interinf, kapitein ter zee Hansen, die zoo juist van een bezoek aan het operatieterrein van de Duitsche eenmanstorpedo is teruggekserd doet interessante mededeelingen over dit wapen, dat onlangs in de Seinebaai met groot succes tegen de Geallieerde invasie- vloot is gebruikt. De eenmanstorpedo bestaat uit 2 ge- wone torpedo's, van welke de eene, die men .drager" noemt, de gevechtstorpedo, welke onder haar hangt, naar het doel brengt. Op den kop van den drager, welke kop ongeveer 1.50 m lang en 0.75 m breed is, is een koepel van onsplinterbaar glas aangebracht, waaronder de tonpedoschut- ter zit. Deze ruimte is natuurlijk zeer be- perkt en laat slechts de meest noodzake- lijke handgrepen toe. Als de torpedo voor den aanval uitvaart, kan men behalve den lagen koepel, die meestal, ook nog onder water ligt, niets van haar zien, zoodat de schutter in alle kalmte het meest waardevolle doel kan uitkiezen en in de onmiddellijke nabijheid daarvan kan komen. Dan maakt hij met handel, de gevechtstorpedo los, die elec- trisch voortbewogen met groote snelheid op haar doel aanstuurt. De schutter ademt door een masker, dat gevoed wordt door kaliumpatronen en beschikt over een red- dingsinstallatie voor duikers, waaraan hij VAN 23 H IJ T/M 5 AUGUSTUS: Bon Hoeveelheid no. per bon 31-32A 4 rants. 31-32B 1 rants. 31-32 1 rants. 182-183 alg. 1 rants. 184 alg. 125 gr 185 alg. 125 gr D60 reserve 250 gr. Brood of Gebak Idem Beschuit Bloem enz. Gort Gemengd meel Gort Kindermeel of Voedingssuiker E60 reserve 250 gr Boter 31A boter >/2 rants. Boter 31B boter >/2 rants. 204- of magere kaas 186 alg. 100 gr >Ielk 31-32 melk 1% Iher Taptemelk 31-32 taptem. I'M liter Vleesch 31-32A 1 rants. Idem 31-32B '/4 rants. Suiker 187 alg. 500 gr Jam 188 alg. 250 gr Vervangingsmiddelen 189 alg. 1 rants. Kinderdrankpoeder C61, D 61, E61, res. 300 gr. Versnaperingen 31 versn. 150 gr. Sigaren, Tabak of Cigaretten 31-32 tabak 1 rants. Op deze bonnen mag reeds op 21 Juli van des middags 12 utur af worden gekoeht, uitgezonderd vleesch en aardappelen. Alle bonnen zijn geldig tot en met 5 Augustus. Reeds aangewezen bonnen, welke nog geldig zijn: 179 alg. (voor eenh.toiletzeep) 9 Juli t/m 5 Augustus. 153 alg. C50, D50, E50 res. (voor waseh- poeder of eenheidstoiletzeep) 11 Juni t/m 5 Augustus. 180 alg. C58, D58, E58 res. (voor wasch- poeder of eenheidstoiletzeep) 9 Juli t/m 5 Augustus. E59 res. (voor toiletzeep) 9 Juli t/m 5 Aug. 32A boter (voor 125 gr boter) 9 Juli t/m 19 Augustus. R05 tabak (voor 45 gr scheerzeep) 30 April t/m 2 September. Niet alleen bonnen maar ook geld hebben onze huisinoeders noodig om eten te kun- terhulp. Giro 5553. zich steeds kan toevertrouwen, nadat hij den glazen koepel heeft afgeworpen en den drager heeft verlaten. Over het doel van deze torpedo's zeide kapitein Hansen, dat men een wapen moest hebben, dat zonder veel verhes aan tijd en kosten kan worden vervaardigd en gebruikt kan worden tegen scheepscon- centraties, zooals dat met succes gebeurd is bij Anzio en in de Seinebaai. De ,,Obergefreite" Gerhold, die op 6 Juli in de Seinebaai met zijn eenmanstorpedo een kruiser der Auroraklasse tot zinken bracht, heeft den marinemedewerker van Interinf, kapitein ter zee Hansen, van zijn onderneming verteld op den dag waarop hem nameils den Fiihrer het ridderkruis werd verleend. De 23-jarige Gerhold had zich vrijwillig voor deze onderneming opge- geven. In geestdriftige bewoordingen en vol trots vertelde hij er van. Zonder door den vijand te worden opge- merkt kon hij de vijandelijke formatie voor de Ornemonding naderen. ,,Eerst zag ik 6 stilliggende torpedojagers en daarachter een 7den die natrouilleerde. Ik was zoo dichtbij, dat ik'de Engelsche wachtposten, groote, krachtige gestalten, kon herkennen. De een leunde tegen een stuk afweerge- schut, een andere rookte zorgeloos een sigaret. Ik kon alles duidelijk zien. Maar zij konden mij niet zien. De torpedojagers waren mij echter te klein. Daarom baande groot oorlogsschip, een lichten kruiser. Ik zag twee schoorsteenen en voor en achter tweelingstorens. Ik was op dat oogenblik nog kalmer dan tevoren, schoot mijn ge vechtstorpedo af en wachtte op het resul- taat. Ik wist dat het komen moest. Toen barstte de ontploffing los, die mij wild heen en weer slingerde. Een reusachtige vuur- gloed verblindde mij, de kruiser werd in rookwolken gehuld. Een hevige ketelont- ploffing deed de rest en de kruiser ver- dween met het voorschip omhoog in de diepte. Wild strooide de vijand het vuur zijner machinegeweren over de zee, zonder mij te treffen". Gerhold trok zich daarna van de escorte- vaartuigen terug en bereikte ongedeerd de kust, waar zijn kameraden hem met een bloemenruiker verwelkomden. V 1 REEDS VIJF WEKEN TEGEN ENGELAND IN ACTIE. Volgens Zweedsche dagbladcorresponden- ten heeft de Londensche bevolking na vijf weken V 1-beschieting alle hoop op snelle en afdoende tegenmaatregelen opgegeven. Volgens ,,Svenske Dagbladet" kunnen de alarmeeringsinstallaties om technische redenen niet aan de nieuwe omstandigheden worden aangepast. Vandaar de pogingen, om deze lacune aan te vullen door middel van particuhere waarschuwingssignalen met claxons, vlaggen, toeters enz., waar- door de verwarring volkomen is geworden. In de New-York Times" schreef de mi- litaire medewerker Baldwin. ,,dat de vlie- gende bom een zekere tactiek vertoont" benevens, „dat men in de nabije toekomst moet rekenen op nog zwaardere bommen". Hij wijst er op, dat reeds nieuwe types in gebruik zijn, die het laatste deel van hun baan afleggen zonder aandrijving en in glijvlucht, zoodat men ze niet kan .hooren aankomen. Andere maken eerst een bocht of een cirkel, alvorens neer te vallen. Bald win verwacht tenslotte het gebruik van robots met een gewicht van 25 ton. De vliegtechnische medewerker van de ..Evening Standard" rekent op projectielen van 15 ton gewicht. Spectator" meldt, dat er veel meer bom men overdag dan 's nachts vallen, in de laatste dagen kwamen zelfs bomlooze nach- ten voor. Het blad betogt, dat de Duit- schers dit doen, omdat de storing van het dagelijksche leven ovefdag veel grooter is dan bij nacht. Een medewerker geeft zijn indrukken als volgt weer: ,/Reeds van verre hoort men het zoemende geluid aankomen; naarmate het dichterbij komt, begint het meer te lijken op kuchen en snuiven met korte pauzes er tusschen. Het is een spook- achtig gezicht dit levenlooze voorwerp op een hoogte van 300 a 400 meter naar zijn onbekende doel te zien suizen. Maar het is ook mogelijk. dat het projectiel precies boven den toeschouwer stopt en omlaag valt. Alleen 's nachts is het nog erger, vooral bij lage bewolking, want dan kan men den vliegenden dood niet zien. En dan ten slotte de fantastische luchtdruk na den inslag; in wijden omtrek ontstaan daar door verwoestingen. De Amerikanen kun nen de zenuwspanning slechter verdragen dan de Engelschen" aldus de journalist. JAPANSCH KABINET BIEDT ONTSLAQ AAN. Domei meldt, volgens D. N. B., dat generaal Tojo Woensdagochtend het ontslag van het Japansche kabinet bij den keizer heeft inge- diend. De Tenno heeft na het aftreden van minister-president Tojo, Dinsdagmiddag den grootzegelbewaarder, markies Koftsji Kido, uitgenoodigd, hem zijn meening kenbaar te maken over de keuze van een opvolger. Markies Kido heeft hierop een conferentie van de hoogste staatslieden, onder wie de zeven vroegere premiers en de president van het geheime kabinet, in het keizerlijke paleis belegd. Tojo woonde deze conferentie eveneens bij. Motief voor aftreden. Omtrent de redenen voor het aftreden van het kabinet maakt het Japansche informatie- bureau het volgend bekend: Sedert het uitbrcken van den oorlog in Azie heeft de regeering in nauwe samen- werking met het keizerlijke hoofdkwartier het uiterste gedaan om een succesvollen oorlog te voeren. Nadat de premier, generaal Tojo, heeft ingezien, dat, om het volk nieuwe energie toe te voeren en een krachtiger oorlogvoering te bereiken, een aftreden van het geheele kabinet noodzakelijk is, opdat het door een sterker kabinet vervangen kan worden, heeft hij de verzoeken om af te treden van alle ministers van het kabinet verzameld en ze in een audientie op 18 Juli in het keizerlijke paleis den troon voorgelegd. Te Tokio zijn voorts de volgende mutaties in de legerleiding bekendgemaaktDe vroegere opperbevelhebber van het Kwang- toengleger, generaal Josjiro Oemetsoe, is benoemd tot chef van den generalen staf. Tot nieuwen opperbevelhebber van het Kwangtoengleger is aangewezen generaal Otezo Jamada, die tot dusver inspecteur- generaal was van de militaire opleiding. In zijn plaats treedt veldmaarschalk Soegijama. Luitenant-generaal Mitsjio Soegawa is be noemd tot inspecteur-generaal van de leger- luchtmacht. DE OVERGAVE VAN HET MILITAIR AAN HET BURGERLIJK BESTUUR IN BELGIE EN NOORD-FRANKRIJK. In verband met het invoeren van hetbur- gerlijk bestuur in Belgie en Noord-Frankrijk, vond, naar Belgapress meldt, Dinsdagmiddag in de Senaatszaal van het parlementsgebouw een korte plechtigheid plaats, waarbij de generaal van de infanterie von Falkenhausen, tot nu toe militair opperbevelhebber, aan den door den Fiihrer benoemden Rijkscom- missaris Grohe de uitvoerende machtenaan den generaal van de infanterie Qrase de militaire souvereiniteitsrechten overdroeg. „Meer dan vier jaren" zoo zeide generaal von Falkenhausen, heb ik de eer gehad in dit gebied de macht van het Rijk te vertegen- woordigen. Het waren jaren van arbeid voor het Duitsche volk, dat heftig streed om eigen bestaan en om dat van Europa. Het waren eveneens jaren van arbeid en zorg voor het lot van de bevolking in dit gebied. De vraagstukken, die dringend een oplossing behoefden, waren niet gemakkelijk en zullen ook in de toekomst moeilijk zijn". Nadat de militaire opperbevelhebber gewezen had op de bijdrage aan de Duitsche oorlogvoering van het onder zijn bevel staande gebied sprak hij zijn bijzonderen dank uit aan zijn medewerkers en besloot met den wensch, dat dit gebied en zijn bewoners na de over- winning van Duitschland opnieuw een zon- nige toekomst zullen mogen beleven. De generaal der infanterie Grase nam in aansluiting de militaire souvereiniteitsrechten over als opperbevelhebber van de weermacht en verzekerde aan Rijkscommissaris Grohe, dat hij in nauwe samenwerking met hem zijn taak zal vervullen. Rijkscommissaris Grohe stelde als middel- punt van zijn toespraak twee beslissende feiten: ten eerste het verscherpen van de oorlogvoering in verband met den vooruit- gang van de bewapeningstechniek en ten tweede het groeiende inzicht in Europa.dat de strijd van Duitschland ook zal beslissen over het lot van de overige Europeesche volkeren. De Rijkscommissaris gaf daarna tegen- over den toj mjlitair opperbevelhebber in ne'raaf der infanterie Grase uitdrukking aan zijn kameraadschappelijke toewijding en onderstreepte de vriendschappelijke ver- houding welke sedert jaren bestaan heeft tusschen hem en den scheidenden generaal der infanterie Von Falkenhausen. Hij sprak er zijn bijzondere tevredenheid over uit, dat regeeringspresident Reeder, tot nu toe be- stuursleider, als zijn oude vriend en mede werker uit Keulen ook na de ingetreden wijziging den arbeid zal voortzetten waaraan hij thans reeds meer dan vier jaren al zijn krachten en zijn groote bekwaamheid gewijd heeft. De plechtigheid werd besloten met een drievoudig „Sieg Heil" aan den Fiihrer en de nationale volksliederen. AANSTEELING BIJ DE NEDERLANDSOHE POLITIE. De wnd. dir.-gen. van politie maakt be kend, dat er wederom gelegenheid bestaat tot aanstelling bij de Ned. politie. Gegadigden moeten den leeftijd van 18 jaar hebben bereiikt, nog geen 33 jaar oud zijn en een lichaamslengte bezitten van ten minste 1.72 m, blootsvoets gemeten. Ge- huwde personen, die den leeftijd van 24 jaar niet hebben bereiikt, komen niet in aan- merking. Sollicitanten dienen ter ver- krijging van de voorgeschreven sollicitatie- formulieren zich te wenden tot het hoofd- bureau van politie in de gem. Amsterdam, 's-Gravenhage, Utrecht, Groningen, Haar lem, Eindhoven en Arnhem en tot het ge- meentehuis in de overige plaatsen van in- woning. Aldaar kunnen tevens nadere inlichtingen worden verkregen omtrent den duur der opleiding, de overige toelatings- eischen, de wijze van solliciteeren enz. Sollicitaties van personen, die niet op de voorgeschreven wijze hebben gesolliciteerd, worden terzijde gelegd. SPOORWEG MECHELEN—TERNEUZEN. Op Zondag valt een trein uit. Naar men ons bericht, zal des Zondags de trein, die in den voormiddag vertrekt in de richting St. Nicola as niet meer rijden, en zal eveneens des Zondags vervallen de trein, die uit de richting St. Nicolaas te Terneuzen in den vroegen namiddag aan- komt. MULO-EXAMEN. Bij het dezer dagen te Bergen op Zoom gehouden Mulo-examen zijn o. m. geslaagd Joh. v. d. Abeele, Frans Gevaert en Johan v. d. Voorde te Sas van Gent; Oswald Casteels, Etien Selis en Armand Spuessens te West- dorpe; Frans Cortvriendt te Hoek; Ferdinand Obrie te Philippine Piet Schauwaert te Axel Yvonne de Broeck te Sluiskil; Annie Boer- booms, Jozef v. Cleemputte, Jo Neve en Rie van de Velde te Terneuzen, Denise de Pauw te Sas van Gent, Elle Heirman en Olga van Waes te Westdorpe, Anny Blommaert, Agnes Lockefeer te St. Jansteen, Anke Gielen, Tony van den Heuvel, J. de Koning, Tinny Smeekens te Hulst, Rie Hofman te Hoofdplaat, Trees de Nijs en Eveline de Waal te Hontenisse. EXAMEN STENOGRAPIE. Voor het examen kantoorstenograaf slaag- den mej. J. Dumoleijn te Sluiskil, E. van Bendegem en E. van Fraaijenhove te Axel. Voor het examen vergaderstenograaf 2de klasse slaagde mej. J. Joosse te Terneuzen. PRACTIJKEXAMEN BOEKHOUDEN. Geslaagd te Bergen op Zoom voor de Ned. Associatie voor Practijkexamen, de f heer P. Doetjes, alhier. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 25 Juni tot en met 1 Juli 1944 kwamen er in ons land 2065 (1758) gevallen van besmettelijke ziekten voor, waarvan 1068 (1098) diphtherie, 603 (6) paratyphus, 421 (439) roodvonk, 115 (155) malaria, 26 63) dysenterie, 15 (6) kin- derverlamming en 5 (7) februs typho'idea. Zeeland had 13 (13) gevallen, n.l. 8 diph- terie: 2 in Souburg en 1 in Axel, Kats, Mid- delburg, Oostburg, Tholen en Vlissingen, benevens 3 gevallen van malaria te Mid- delburg en 1 van roodvonk te Middelburg en Vlissingen. ZEEUWSCHE POLDER- EN WATERSCHAPSBOND. Deze Bond hield j.l. Zaterdag te Goes zijn algemeene vergadering, onder voor- zitterschap van den heer Mr. P. Dieleman. Zij werd blijkens het verslag van De Z. door ongeveer 80 personen bezocht. In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter o.a. de heeren Stieger, Philipse en Welleman, bestuursraden der provincie, v. d. Harst, wnd. griffier, Ir. Staf, pres.- dir. v. d. Ned. Heide-Mij Ir. Bergansius directeur hoofding. v. d. Rijkswaterstaat, de vertegenwoordigers van den Prov. Wa- terstaat, den burgemeester van Goes en weth. iVermaire. Bij het 25-jarig bestaan van den Bond wilde spr. niet de loftrompet steken. Wij hadden intensiever kunnen arbeiden en meer diepgaand kunnen stu- deeren. Toch heeft de Bond tal van moei- lijke vraagstukken helpen oplossen en niet het eigen belang, maar het publiek belang op den voorgrond gesteld. Straks zal wel- licht de Bond ook te adviseeren hebben bii den herbouw van ons gewest. Spr. acht 't billijk, dat de heele gemeenschap deze herstelkosten zal dragen en niet een be- paalde streek. We zullen in sommige dee- len voor gewijzigde toestanden komen te staan; b.v. wat betreft wegen en water- leidingen. Al zal met het verleden reke- ning' gehouden dienen te worden, toch moeten we er niet al te zeer aan vasthou- den en moeten de gebreken en fouten van het verleden verineden worden. Spr. hoopt. dat het pro-v. bestuur coordineerend zal kunnen optreden. Veel studie en overleg, inzicht, gevoel en kennis zullen noodig zijn om onbevangen adviezen te kunnen uit- brengen. Laten wij ons eensgezind opma- ken in de Lweede 25 jaren van den Bond ten bate van ons dierbaar gewest, waar- voor we zullen moeten werken, wcsteien en zwoegen. Door den secretaris, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembrct werd het jaarverslag over 1943 uitgebracht. Het aantal leden-polders bedroeg per 31 Dec. 1943 90 en het aantal persoorlijke leden 137 (op 31 Dec. 1942 resp. 90 en 133). In tegenstelling met het vorig jaar sloot 1943 met een vrij groot nadeelig saldo af. De ontvangsten bedroegen 3428,48^, de uitgaven 3795,06, alzoo een nadeelig s"aIdo van/366,57/Hj. Terstond zijn bezuinigingen ingevoerd, die echter de nor- male werkzaamheden niet zullen schaden. Het tekort is veroorzaakt door enkele achterstallige uitgaven over vorige jaren en door een hooge bijdrage in een kostbaar advies. De samenvoeging van polders zal den Bond geld kosten, daar dit leden- verlies en contributievermindering beteekent. Hoogere uitgaven vroegen ook de meerdere bestuursvergaderingen. Het Bestuur ver- gaderde n.l. drie maal, o.m. ter bestudeering van het ontwerp-reglement voor de grond- slagen voor de heffing van waterschapslasten van den ongebouwden eigendom. Het standpunt van het bestuur is in het rapport uiteengezet. Voorts verleende de Bond zijn financieele medewerking aan een cursus voor waterschapsadministratie, waar- J t KairpaHinronH ic J« 1QAd zal voor het eerst examen worden afgenomen. Het bestuur besloot „De Zeeuwsche Polder" als orgaan te handhaven en niet de uitgave van „Waterschapsbelangen" te steunen, aan- gezien de poldertoestanden in Zeeland'n eigen karakter dragen. Aan den voorzitter, den heer Mr. P. Dieleman, werd op zijn 70sten verjaardag een ex. van „Waterstaatswetge- ving" van Kooiman aangeboden. Vervolgens gaf de secretaris een over- zicht over den Bond in de afgeloopen 25 jaar. Op 18 Maart 1944 was het 25 jaar geleden, dat de Zeeuwsche Polder- en Waterschaps- bond werd opgericht. Het BestuuF besloot, gezien de omstandigheden van elke feeste- lijke viering af te zien. De oprichtingsver- gadering werd gehouden op initiatief van Mr. P. Dieleman in St. Joris te Middelburg Men was van oordeel, dat er talrijke ge-" meenschappelijke polderbelangen waren, die gezamenlijk behartigd zouden kunnen worden. Al spoedig traden 69 polders en waterschap- pen tot den Bond toe. Dit ledental heeft zich in een langzaam veel te langzaam maar zeker stijgende lijn bewogen. Nog steeds zijn veel te weinig polders lid van den Bond. Wel is het getal buitenwone leden behoor- lijk gestegen. In 1927 kwam men tot uitgave van een eigen orgaan: „De Zeeuwsche Polder" Verscheidene malen zijn commissies ge- vormd ter bestudeering van verschillende belangrijke polderkwesties. Verschillende malen werd door het Prov. bestuur advies van den Bond gevraagd voor polderzaken. Ook werden door den Bond aan zijn leden vele adviezen verstrekt. In 1934 werd een controlebureau opgericht, waarbij slechts 4 polders en waterschappen zijn aangesloten. Verder hadden o.m. de aandachtde bijdra- gen van den gebouwden eigendom, de samenvoeging der polders, het organiseeren van excursies, enz. De alg. vergaderingen slaagden steeds. Hulde brengt de seer, aan den voorz., die zeer veel voor den Bond, zijn geesteskind, heeft gedaan. Van de 15 bcstuursleden heb ben er vier zitting vanaf de oprichting, n.l, de heeren Dieleman, Lantsheer, Risseeuw en" Wisse. Met de beste wenschen voor het welzijn van den Bond in de toekomst, werd dit overzicht besloten. Verslagen en overzicht werden met dank aan den samensteller goedgekeurd, nadat de voorz. nog had opgemerkt, dat de Bond er steeds naar gestreefd had, belangrijke onderwerpen door bekwame personen te doen behandelen. Nadat de aftredende bestuursleden A. Dees D.Jz. te Terneuzen, J. Doeleman te Dreischor en C. Steendijk Cz. te Stavenisse waren herkozen, hield de heer Ir. C. Staf, pres.-dir. der Ned. Heide Mij. een lezing over: „Herstel van geinundeerde gebieden". De kosten van de voorzieningen ter voor- koming van inundatie worden door den Staat gedragen. Het bureau „Ontruiming" is hierbij het uitvoerend en de stichting „Landelijke be- zettingsschade" het financieel apparaat. De schade aan waterschappen wordt voorgelegd aan de Rijkscomm. van advies, die bij het bepalen der vergoeding uitgaat van de financieele draagkracht. Daarna behandelde spr. het ontruimings- besluit en het besluit inzake ontruimde landbouwgronden. Gezorgd zal worden, aldus spr. dat later, na drooglegging, gelijk- waardige gronden women teruggegeven. De geheele gemeenschap zal de geinun deerde streken moeten helpen.Dit is billijk. Spr. merkte ook op, dat de bezettingsschade- regeling van toegassing is voor drooggeble- ven gronden in een inundatiegebied. Wat de schadevergoeding aan particulie- ren betreft geldt dat de pacht door den Ggef Uw kinderen Melba, wMlie van hun gezon'dh^ l^jelba - uit zuivere natulirlS btfsfandde^len bereid.VerkriJ baar op de bon voor klhdSr- drank; om de 8 weken e^n pak| voor idder kind t/m. 14ja#r. de versterkende kinderdrank Staat aan den eigenaar wordt betaald en dat de bestaande pachtverhouding blijft bestaan. Alleen is de pachter tijdelijk ont- heven van het betalen van de pacht. De vergoeding voor den gebruiker omvat: le. die voor geleden zaakschade (voor't verloren gaan van gewassen en voor reeds gemaakte kosten); 2e. voor Ievensonderhoud (deze is slechts matig. gaat tot een maximum van 3.000,— en dient slechts om den boerden mond open te houden; ze is dus geen vergoeding voor bedrijfswinst) en 3e. voor verhuiskosten. Wat de kapitaalschade aan grond en ge- bouwen aangaat, hier staat herstel voorop en niet vergoeding in geld. De bedoeling is niet van de geinundeerde gebieden een tweede N.O. polder te maken. De boeren zullen, zoodra het mogelijk is, weer op hun eigen grond beginnen, voorloopig volgens bepaalde, door den landbouwvoorlichtings- dienst en andere instanties opgemaakte normen. Die normen zijn noodig om een trationeele bebouwing na de drooglegging fte krijgen. Deze normen zullen dan ook bindend moeten zijn, teneinde teleurstelling te voorkomen. Spr. behandelde vervolgens de kwestie van het onderzoek en de bebouwing van de zoute gronden. Het bureau Ontruiming zoekt samenwerking met de directie van den Wie- ringermeer en met den cultuurtechnischen dienst. De oude toestand zal hier en daar wel verbetering eischen, zoodat soms b.v. ruilverkaveling zal dienen te worden toe- gepast. Hierbij zullen het Prov. Bestuur, de Waterstaat en de planologische dienst worden ingeschakeld. Een landbouwkundig ingenieur zal worden benoemd, die contact zal zoeken met deze diensten, terwijl plaatseiijke deskundigen ad vies zullen kunnen geven. Het herstel van boerderijen en gebouwen geschiedt volgens dezelfde regelen als defensie- en oorlogs- schade. De eigenaar zal moeten betalen het verschil tusschen nieuw en oud. De herbouw zal sober zijn, de afmeting niet grooter dan voor het bedrijf noodig is. Wil men grooter OT iraaiui 6tbo«" hebben, dan ia dit verschil voor eigen rekening. Naar aanleiding van verschillende vragen zei de heer Staf, dat de betaling van water schapslasten aan de polderbesturen niet zoo eenvoudig is. Gezocht wordt naar een op lossing. De maximum-vergoeding voor Ievensonderhoud ad 3000 is voor een bedrijf van 37 H.A. goeden grond; voor kleinere bedrijven naar verhouding. Voor het tuin- bouwbedrijf gelden andere normen. Ook de schade door verlies van boomen zal eerst door herstel worden vergoed (nieuwe aan- plant). Verdere vergoeding volgt later. Het is in het belang van de boeren hun vee in eigendom te behouden via het bureau Ontruiming. De aftrek voor aangehouden vee moet worden toegepast. Ook de schade aan boomgaarden wordt vergoed. Voor de vergoeding van huizen van neringdoenden en particulieren zal wel een regeling komen. De bijeenkomst werd besloten met een maaltijd in hotel Korenbeurs. Aan tafel werd het woord gevoerd door Mr. Stieger, den heer Lenshoek en Ir. Bergansius. RECHTSZAKEN. Zicling van Dinsdag 18 Juli 1944 Door een. opperwachtmeester der politie te Terneuzen werd aldaar op 8 Maart j.l. aangetroffen de bekende 27-jarige leurster M. J. de Jongh uit Breda, en daar het hem bekend was, dat deze vrouw zich geregeld met bonnenzwendel ophield, hield hij haar aan. Bij onderzoek hleek zij in het bezit te zijn van 100 broodbonnen. De vrouw zeide dien morgen naar Hoek te zijn ge- kotnen om met elastiek te leuren, doch de ondervinding had haar geleerd, dat de menschen liever ruilden dan koopen en daarom had ze ongeveer 40 m elastiek dien dag geruild voor de bij haar gevonden broodbonnen, welke ze weer de bedoeling had te verkoopen. Deze ongeoorloofde ruilhandel komt haar te staan, bij verstek op een boete van /50 of 25 dagen hecht., overeenkomstig den eisch van den Officier. In het begin van de maand November van het vorig jaar werd proces-verbaal op- gemaakt tegen J. Jonkman te Terneuzen, wegens het drijven van zwarten handel. Naar aanleiding van diens verklaringen werden een groot aantal ingezetenen van Terneuzen gehoord, die alien op een of andere manier, hetzij meer of minder, bij dien handel betrokken waren, hetzij door het koopen en soms ook door het verkoopen van verschillende artikelen buiten de distri- butiebepalingen om en tegen te hooge prijzen van of aan genoemden Jonkman. Het meerendeel had boter geikocht van Jonkman, doch alle verdachten, op 2 na, hadden de hen aangeboden schikking be taald. Die 2 moesten zich nu verantwoor- den, n.l. de 49-jarige cafehouder J. van Broekhoven en de 42-jarige landarbeider A. E. Krijger, beiden te Terneuzen. Zij hadden in de periode van Aug. tot Nov. j.l. een of meerdere malen een kg boter ge koeht, zonder daarvoor de vereischte bon nen in te leveren, hetgeen door hen was erkend. Zij werden conform den eisch bij verstek veroordeeld tot 20 boete of 10 dagen hecht. IP. J. Groothaert, 45 jaar, vlasbewerker te Axel, werd nabij Heikant, ,St. Jansteen, op 3 Febr. j.l. aangehouden terwijl hij op zijn rijwiel een gevulden zak vervoerde, welke circa 30 kg tarwe bleek te bevatten. Verdachte verklaarde, die tarwe in oogsttijd te hebben geraapt, doch er nu mede op weg te zijn om te trachten deze tarwe voor een goeden prijs aan den een of anderen Belg te verkoopen. De tarwe was hij natuurlijk kwijt. Hij werd bij verstek veroordeeld tot f 40 boete, subs. 20 dagen hecht. met verbeurd- verklaring. A. Snoeck, 21 jaar, schelpdierenvisscher te Philippine, had in den loop van het vorig

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 2