TERNEUZENSCHE COURANT Een aanslag op het leven van den Fiihrer. iTPLippriscnE WESTrRom VQ'RHP. Buitenland No. 10.628 VRIJDAG 21 JULI 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN OUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Geallieerde aanvallen in Normandie voortgezet. QPQNOLI ^V'POGGIBOnSI Rosigmamo IBBOMQ 'sAvonds om 10 uur binnen Terroristen en saboteurs doodgeschoten. Extra keuringen Gemotoriseerde compagnie - te Amersfoort. Post voor vrijwilligers. VERSCHIJNT EEDEREN DINSDAG- EN VRUDAGAVOND. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1,42; Postabonnementen 1,73. Losse nummers 5 cent per exemplaar. Directeur- I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HAKTE - Temeuzen - TeL 2298 Uit bet Hoofdkwartier van den Fiihrer wordt gemeld, dat daar gisteren een moord aanslag is °:epleegd op het leven van den Fiihrer. Uit zijn omgeving werden zwaar gewond luitenant-generaal Schmundt, kolo- nel Brandt, alsmede zijn medewerker Ber ber Lichtere verwondingen bekwamen General-oberst Jodl, de generaals Korten, Buhle, Bodenschatz, Heusinger, Scherff, de admiraals Voss, von Puttkamer, kap. ter zee Assmann en lt.-kol. Borgmann. De Fiihrer zelf heeft behalve eenige lichtere brandwonden en kneuzingen geen verwondingen bekomen. Hij heeft onver- wijld daar op zijn werk hervat en volgens programma den Duce Mussolini ontvangen voor een vrij langdurige gedachtenwisse- lmKorten tijd na den aanslag arriveerde de Rijksmaarschalk Goring bij den Fiihrer. Deze heeft hedennacht een toespraak tot het Duitsche volk gehouden, waarin hij aan zijn Duitsche volksgenooten mededeelde, dat een zeer kleine groep eerzuchtige, ge- wetenlooze en tevens misdadige of fie iorcn een poging heeft gedaan om hem uit den weg te ruimen en om tegelijk met hem den staf van de Duitsche Weermachtsleiders uit te roeitn. De bom, die door kolonel Graf Von Stauffenberg was neergelegd, kwam op 2 meters van zijn rechterzijde tot ontploffmg, waardoor eenige zijner medewerkers zwaar gewond werden. Ik zelf, zeide de Fiihrer, ben volkomen ongedeerd, op 4 kleme schaaf- of brandwonden na. Door in een tijd, waarin de Duitsche legers de zwaarste worsteling doorstaan, is het, evenals in Italie, nu ook in Duitsch- land een zeer kleine kliek geweest, die gelcofde, evenals in 1918, den dolksteek aa,n het Rijk te kunnen toehrengen, maar heeft zich ditmaal zeer vergist. Het is een zeer kleine groep misdadige elementen, die met de Duitsche Weermacht en vooral ook met het Duitsche leger niets te maken heeft. Ik beveel derhalve op dit oogenblik, ten eerste, dat geen officier of mindere een opdracht of bevel mag aanvaarden van de groep die deze userpateurs hebben opge- richt, doch dat aan alien de verplichting wordt opgelegd om, indien de userpateurs daartoe toch een poging doen, deze terstond te arresteeren en, bij verzet, deze oogen- blikkelijk te vemietigen. 11c heb, om definitief orde te scheppen, Himmler tot opperbevelhebber van het leger benoemd en dezen tevens benoemd tot lid van den generalen staf, om den door zietkte op het oogenblik afwezigen chef van den generalen staf te vervangen en dezen beproefden medewerker tevens tot mijn assistent benoemd. In alle andere diensten van het Rjjk komt geen wijziging. Door Rijksmaarschalk Goring is een toe spraak gehouden tot de leden der Lucht- waffe, waarin hij te kennen gaf, dat alleen zijn bevelen moeten worden uitgevoerd en dat ook aan den Rijksfiihrer Himmler op diens verzoek met alle krachtsinspanning •medewerking moet worden verleend. Alle anderen, hetzij, officieren of sol- daten, onverschillig van welken rang, of burgers, die met afwijkende verzoeken of vorstellen zouden komen, moeten onmiddel- lijk gearresteerd of neergeschoten worden. De pogingen tot vernietiging van het leger moeten met kracht worden tegengegaan, om dit te voeren tot de overwinning. Ook de onperbevehebber van de marine, admiraal Duning, heeft tot de soldaten van de marine een toespraak gehouden. De daders pleegden zelfmoord of werden gefusilleerd. Uit het Hoofdkwartier van den Fiihrer wordt nog gemeld, dat de officier die de bom had neergelegd, luit.-kolonel Von Stauffenberg en zijne medeplichtigen, na het mislukken van den aanslag zelfmoord hebben gepleegd of zijn gefusilleerd. De overige personen die door hun houding aan deze misdaad schuldig worden bevonden, zulien nader ter verantwoording worden geroepen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Donderdag bekend: In Normandie heeft de vijand zijn aanval len in het gebied ten Oosten en Zuidoosten van Caen met krachtige ondersteuning van tanks, artillerie en vliegtuigen den geheelen dag voortgezet, zonder dat het hem gelukte de beoogde doorbraak te bereiken. Na verbitterde gevechten, die den ge heelen dag in St. Lo woedden, werden de puinhoopen van de stad prijsgegeven. Vijan- delijke aanvallen van de stad.uit nw Zuiden, alsmede sterke plaatseTijke aanvallen van de Amerikanen verder ten Noordwesten, stortten met zware verliezen ineen. Slagvliegers ondersteunden de afweer gevechten van de troepen te land in doel- treffende scheervluchten en vernietigden tien vijandelijke tanks. In luchtgevechten werden 16 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Gevechts- en des nachts opereerende slag- vliegtuigen vielen vijandelijke concentraties ten Noorden van Caen met goede uitwerking aan. In opslagplaatsen van mumtie en materiaal ontstonden branden en ontploffingen In den nacht van 18 op 19 Juli schoten nachtjagers boven Noord-Frankrijk 30 vier- motorige Britsche bommenwerpers omlaag. Batterijen van het Kanaaleiland Alderney schoten een escorteerenden vijandelijken torpedojager in brand, die na hevige ont ploffingen in de diepte verdween. In het Fransche gebied werden weer 151 terroristen in gevechten vernietigd. Het vergeldingsvuur op Londen duurde den geheelen nacht voort. In Italie is de vijand in verbitterde, voor hem met bijzonder groote verliezen gepaard gaande gevechten, het Zuidelijke deel van Livorno en de volkomen verwoeste haven- werken binnengedrongen, waar hevige straat- gevechten ontbranden. In de avonduren werden onze troepen op stellingen ten Noorden van de stad teruggenomen. Ten Noord westen van Poggibonsi mislukten talrijke aanvallen van den vijand. Ten Westen van Ancona gelukte het den vijand, na verbit terde gevechten, op den Noordelijken oeve van de rivier de Esino met betrekkelijk zwakke krachten zich te nestelen. Zijn met bijzondere kracht langs den kustweg onder- nomen aanvallen storten daarentegen alle ineen. In het Zuiden van het Oostelijke front zijn onze divisies in het gebied ten Oosten van Lemberg in zware afweergevechten gewik- keld. Vijandelijke doorbraakpogingen in de richting van de stad zelf werden opgevangen. Bolsjewistische strijdkrachten, die van Kowel uit opdrongen, werden aan den Boeg tot staan gebracht. Ook in den centralen sec tor duren ten Noorden van Brest-Litofsk hevige gevechten voort. In het gebied van Qrodno zijn Sovjet-Rus- tlicrho 11 telijken oever van den Njemen waren over- gezet, in tegenaanvallen teruggeworpen. In het merengebied ten Noordwesten en Noorden van Wilna, alsmede tusschen de Duna en Ostrof, werden sterke aanvallen van de bolsjewisten in wisselvallige gevechten uiteengeslagen en werden eenige penetraties afgegrendeld. Alleen in den sector van een corps werden hier in de laatste zeven dagen 215 vijandelijke tanks vernietigd. De Stabs- gefreite Unger in een afdeeling pantser- jagers heeft gisteren met zijn geschut elf zware Sovjet-Russische tanks stukgeschoten. De luchtmacht ondernam talrijke aanvallen in scheervlucht op vijandelijke concentraties en colonnes en vernietigde weer talrijke tanks en meer dan 230 gemotoriseerde en bespannen voertuigen. In luchtgevechten en door luchtdoelartillerie werden 56 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen richtten zware aanvallen op de Sovjet-Russische steun- punten voor de ravitailleering Molodeczno- Nowosokolniki en Welikije Loeki. Formaties Amerikaansche bommenwerpers ondernamen van het Westen en het Zuiden terreuraanvallen op West, Zuidwest en Zuid- Duitschland. Vooral in de woonwijken van de steden Miinchen, Koblenz, Schweinfurt en Saarbriicken ontstond schade. Debevolking leed verliezen. Door strijdkrachten der luchtverdediging werden 61 vijandelijke vlieg tuigen neergehaald. Des nachts vielen Britsche stooringsvliegtuigen het stadsgebied van Bremen aan. .Colle-Saivelti Tavornel Peccioli Qraenz Pnliongn Pure Ifornaci di Cr S.Lucej-lO Chianm SGimiqna Laiatico i l-a,cn-" "TWiqhonce.- Montecatin Monteijiggion ^^^y^R?porbel lol Saline 2"ikm VerKeerswe6en Spoorwe6en amDooy VON KUUGE OVER DE SITUATIE. ,,Wij verwachten de eerstvolgende dagen zware aanvallen van den vijand, maar wij zulien hem dienovereenkomstig ontvangen en hem slagen toehrengen, waaraan hij zijn heele leven zal denken", aldus volgens de N. R. Crt., de nieuwe oppervelhehber van de Duitsche weermachtdeelen in het Wes ten g-eneraal-veldmaarschaltk Hans Giin- ther von Kluge, tijdens een ontvangst, die hij in zijn hoofdkwartier gehouden heeft voor Duitsche oorlogscorrespondenten. ,,De situatie" zoo ging de veldmaarschalk voort, ,,is ongetwijfeld ntbeilijk. Maar men kan haar meester worden en wij' zulien haar ook meester worden". In warme be- woordingen liet de generaal-veldmaarschalk zich voorts uit over zijn ouden trou- wen medestrijder, generaal-veldmaarschalk Rommel. ,,Het is duidelijk, dat Rommel en ik niets ongedaan laten, om klaar te komen met onze vijanden, de Engelschen en Ame rikanen, met wie wij reeds in den eersten wereldoorlog en in het eerste deel van dezen oorlog gestreden hebben." De veldmaarschalk draagt alleen het Ridderkruis met het eikenfoof en de zwaar- den, het IJzeren kruis le klasse, het Ver- wundetenahzeichen en het lint van de Ost- medaille. Hij is een van die opperhevel- hehhers, die uit de voorste linie aanvoeren en steeds zeer nauw contact houden met de in den strijd staande regimenten en com- pagnieen. Reeds in den Poolschen veld- tocht in den veldtocht in het Westen en later hij de harde afweergevechten in Rus- land trad hij aldus op, dat hij dagelijks per vliegtuig of auto naar de vooruitgeschoven gevechtsposten der divisies en naar de voorste linies ging. De voornaamste in- druk, dien zijn sterke persoonlijkheid maakt, is een klaarhlijkelijk nooit te schok- ken spankracht en een toijna jeugdig te noemen vitaliteit. Hij vertelt zelf, hoe hy die hehouden heeft. ,,Ik kan slechts den raad geven", zoo zegt hij, „dagelijks te hoksen en veel te zwemmen". Tevens is hij hartstochtelijk jager en liefhebber van den hoschhouw. Voorts gaat zijn helapgstelling uit naar historie, kunstgeschiedenis en architectuur. Zijn soldaten echter staan voor hem bovenaan. Zijn verklaringen over het invasiefront voortzettende, zeide de veldmaarschalk: ,Het gaat om een strijd op leven en dood. Wij weten dat en daarom doen soldaten en leiding hun best. Wij hebben de invasie verwacht en al is de worsteling ook zeer, zeer hard en al zal zij waarschijnlijk nog harder worden, wij juichen het toch toe, dat wij thans gelegenheid hebben ons in ridderlijken strijd met den vijand te meten. Wij hopen, dat het bij een ridderlijken strijd blijft". De metbode van den vijand om zich met zijn materieele overmacht met een bijna wetenschappelijke gefundeerde bevei- liging tegen alle gebeurlijkheden een weg vooruit te banen stelt de Duitsche leiding niet voor problemen, vooral daar te ver wachten is, dat de Duitsche wapening spoedig een evenwicht der materieele ge- gevens in het leven zal roepen. EEN RIJKSCOMMISSARIS VOOR BELGIE EN N.-FRANKRIJK. Bij decreet van den Fiihrer van 13 Juli 1944 is het tot dusver bestaande militaire bestuur in Belgie en Noord-Frankrijk door een burgerlijk bestuur vervangen, aan het hoofd waarvan de Rijkscommissaris voor de bezette gebieden van Belgie en Noord-Frankrijk staat. Tot Rijkscommis saris voor de bezette gebieden van Belgie en Noord-Frankrijk heeft de Fiihrer den gouwleider Grohe benoemd. Voor het tot Noord-Frankrijk behooren- de deel van het gebied zal een speciale, onmiddellijk onder den Rijkscommissaris voor de bezette gebieden van Belgie en Noord-Frankrijk ressorteerende commis- saris voor het buigerlijke bestuur worden benoemd. Door deze nieuwe regeling is het bureau van den militairen bevelhebber in Belgie en Noord-Frankrijk komen te vervallen. De militaire bevelhebber had behalve het bestuur over het onder hem geplaatste ge bied ook tot taak het uitoefenen van de militaire souvere.ue rechten. De uitoefe- ning van deze rechten zal voortaan door den weermachtsbevelhebber in Belgie en Noord-Frankrijk geschieden. Tot weer- machtsbevelhehher in Belgie en Noord- Frankrijk-heeft -de Fiihrer den generaal der infanterie, Grase, benoemd. Op 18 Juli heeft de huidige mihtaire bevelhebber in Belgie en Noord-Frankrijk Generaloberst von Falkenhausen te Brussel de zaken van het civiele ressort overge- dragen aan den nieuwen Rijkscommissaris gouwleider Grohe en de zaken van het militaire ressort aan den generaal der in fanterie Grase. DE STRIJD IN ITALIE. S.P.T. meldt uit Berlijn: Het karakter van den strijd in Italie heeft gedurende het weekend en Maandag geen veranderingen ondergaan. De opruk- kende geallieerde troepen zooveel mogelijk belemmerend, zetten de Duitsche troepen hun distantieeringsbewegingen naar het Noorden voort, om ofwel te voorkomen, dat de aanvallers in de Duitsche stellin gen zulien dringen, of een einde te maken aan een geallieerde omsingelingsbeweging. Ludwig Sertorius igeeft de volgende be- schrijving van het verloop van den strijd: In den sector van de Ligurische kust is de linkervleugel van het vijfde Amerikaansche leger ondanks hevige inspanning wel de lijn Rosigna-Peccioli in de richting Livorno en Pisa gepasseerd, maar in hescheiden Meer het land in, is de toestand ondui- delijk. Hevig gevochten wordt er nog om Poggibonsi. Arrezzo echter is, nadat lang en fel om deze stad is gestreden, om stra- tegische redenen aan de Britsche over macht prijsgegeven. De verdedigers dezer stad trokken zich achter de tegen de stad gelegen hoogten terug, daardoor tevens den toegang van het Arno-dal beheer- schend. Sertorius is van meening dat ook de geallieerden naar dit dal zulien trek- ken, daar het op den weg naar Florence ligt. In het bovendal van den Tiber is de af- cunta Maria eri van Uitta ul oasten-^ gekomen. In de Umhrische ApennynSfi TO aan de kust van de Adriatische Zee heeft de tegenstander slechts aarzelend de be- wegingen van d.6 Duitsche dek.kingstiro€- pen gevolgd, die door krachtige tegenaan vallen in het gebied van Sassoferrato en aan de rivier de Musome de oprukkende geallieerde eenheden op een afstand wisten te houden. HET EINDE VAN DEN STRIJD OP SAIPAN. Het Japansche hoofdkwartier maakte Dinsdag bekend: De Japansche troepen op het eiland iSaipan zijn op 7 Juli met in- spanning van alle krachten een laatsten g-eweldigen aanval op de vijandelijke tioe- pen begonnen. Zij hrachten groote verwar- rin°- teweeg in de vijandelijke gelederen en brachten hun buitengewoon groote scnade toe. Alle Japansche soldaten, onder wie de opperbevelhebber van de Japansche stiyd- krachten, generaal-luitenant Saito, als mede de opperbevelhebber van de Japan sche marinestrijdkrachten, schout-bij-nacht Toedjimoera, stierven den heldendood. De Japansche bevclking van Saipan heeft tot het einde met de troepen meegestreden. Men vermoedt dat zij het lot van de Ja pansche troepen heeft gedeeld. In Tokio merkt men verder nog op, dat de opperbevelhebber van de Japansche strijdkrachten voor het begin van den slag een plechtigheid leidde en in aansluitmg hierop. na een drievoudig ,;banzai" geroep, met cntbloot zwaard den vijand tegemoet stormde. Ook ongeveer 3000 gewonden kozen vrijwillig den dood. De overige sol daten bestormden de vijandelijke stellingen en streden tot het laatste oogenblik. De Amerikanen leden bierbij zeer groote ver- liezen. In aansluiting op de mededeeling van het keizerlijk hoofdkwartier over den slag by Saipan, hebben de chefs van de persafdee- linffen van leger en vloot Dinsdag, een ge- meenschappelijke verklaring uitgegeven met uitvoerige bijzonderheden over de ge vechten op het eiland Saipan. Hierm wordt medegedeeld, dat het eiland op 11 Juni vooi het eerst werd aangevallen, nadat een machtige vijandelijike speciale formatie in de wateren van de Marianen was vers-che- nen. Nadat op 12 Juni wederom een lucht- aanval op Saipan was gericht, volgde op 14 Juni een heschieting van het vliegveld by Oleai in het Zuidwesten van het eiland. De viiandeliike formatie, die was verschenen hestond uit meer dan 10 vliegkampschepen, 8 slagschepen en ongeveer 70 groote trans- portschepen. Vroeg in den ochtend op lo Juni begon de vijand een zwaar bombarde- ment uit de lucht en van de vloot af ter bescherming van de landingsoperaties in den sector van Oleai, waaraan ten minsLe 300 landingsvaartuigen deelnamen. Twee- maal werden de aanvallers met verliezen teruggeslagen, doch later slaygden zij er in vasten voet aan land te krijgen. Den^Ja- panschen vliegtuigen lukte het, een vyan- delijk slagschip en een kruiser tot zmken te brengen, en verder werd een groot aan- tal landingsvaartuigen tot zinken gebracht of vernield. Herhaalde luchtaanvallen van den vijand, tezamen met heschieting door oppervlakte schepen, leidden tot toenemen- de verliezen der Japansche formaties, zoo- dat de Japanners op 19 Juli gedwongen waren hun gevechtslinie te verkorten. In- tusschen begon de vijand oip 20 Juni het vliegveld van Oleai te gebruiken. Tegelij- kertiid viel het vliegveld Aslito in zijn handen. Op 19 en 20 Juni kwam het in het Zuiden van den Stillen Oceaan tot een gevecht tusschen een speciale Japansche formatie en de vijandelijke vloot. De resul- taten daarvan zijn reeds "bekend. Op 26 Juni vielen de stellingen op den Tepecho: berg in handen van den vijand. Op 28 Juni namen de aanvallen in kracht toe, teiwyl het Japansche geschut vernield en de mu- nitie bijna uitgeput was. EEN VERKLARING VAN TOJO. Tegelijk met de mededeelimg van het keizerlijke hoofdkwartier over den toe- stand op Saipan heeft de eerste minister, De prijsuitreiking door den Leider, den hoofdstormer, C. van Geelker- ken, en den staf- leider, opperban- heer C. Quispel, vormde het hoog- tepunt van de jeugdstormkam- pioenschappen, welke te Hilver- sum zijn gehouden C.N.F./Cino Paxs Met ingang van 25 Juli. Beschikking van den commissaris- generaal voor de veiligheid over de vervroeging van het sluitingsuur en het tijdstip waarop men zich niet in de open lucht mag ophouden voor de bezette Nederlandsche gebieden: Met ingang van 25 Juli 1944 wordt voor de bezette Nederlandsche gebie den het sluitingsuur vervroegd tot 21 uur en het begin van het tijdstip waarop men zich niet in de open lucht mag ophouden vervroegd tot 22 uur. Verdergaande plaatselijke besehik- kingen, die reeds van kracht zijn, worden hierdoor niet beinvloed. Den Haag, 19 Juli 1944. De commissaris-generaal voor de veiligheid (get.) RAUTER, S.S.-Obergruppenfiihrer en General der Polizei. De Hohere S.S.- und Polizeifiihrer en Generalkommissar fur das Sicherheits- wesen maakt bekend Wegens den laffen moordaanslag op lo Juni 1944 te Amsterdam op leden van de bezettende macht is op 16 Juli 1944 een aantal gearresteerde terroristen en sabo teurs standrechtelijk doodgeschoten. De Hohere S.S.- und Polizeifiihrer en Generalkommissar fur das Sicherheits- wesen maakt bekend: Wegens den laffen moordaanslag op den afdeelingsleider van het bureau van den burgerlijken stand Van Daalen op lo Juli 1944 te Rotterdam is op 1/ Juli 1944 een aanal gearresteerde terroristen en saboteurs standrechtelijk doodgeschoten. generaal To jo, Dinsdagmiddag de volgen de verklaring afgelegd: ,,Sedert 11 Juli hebben officieren en manschappen van ouzc keizerlijke sti ijd- hek'Kia'ft" -ym-Je Marianen door hun hard- n-en toegebracht. Het eiland TS&iparr IS echter ten slotte den vijand in handen |ge vallen. Ik gevoel zeer diepe spyt by de gedachte, dat zijner majesteit een groote ongerustheid is herokkend. Tegenover den geest der dappere officieren en manschap pen en onze andere medeburgers die ter uitvoering van hun verheven plicht, de verdediging van het keizerrrjk, m de wate ren van het Zuiden den heldendood zijn ge storven, zou ik mijn diepste en oprechte medegevoel tot uitdrukking willen bren gen Er zijn thans 2|V2 jaar verloopen sedert het keizerlijke decreet met de oor- logsverklaring werd goedgekeurd. Van dat ti'Sstip af hebben de officieren en man- schappen. van onze keizerlijke troepen over- al militaire ondernemingen van grooten omvang ten uitvoer gelegd, 100 millioen onzer medeburgers hebben alle mogelytke hardheden overwonnen, alien, ieder op zyn gebied. hebben alle krachten gegeven voor een succesrijke uitvoering van den groot- Oostaziatischen oorlog. Onze vyanden, de Ver. Staten en Groot-Britannie, maar zeer in het bijzonder de Vereenigde Staten, hebben intusschen de intensiteit van hun tegenoffensief steeds meer vergroot en zijn ten slotte tot aan de Marianen opge- drongen. Ons keizerrijik ziet zich thans in een toestand, die voor onze geheele geschie- denis van het hoogste belang is. Hy S66!- ons de zeldzame gelegenheid den vyand te verpletteren en de overwinning te be- vechten. Voor de verdediging van ons keizerrijk geeft ons dit tijdstip maar een weg aan, dien wij moeten inslaan. En die bestaat hierin, den vijand zoo snel moge- liik te verpletteren en de overwinning te bevechten, en uitsluitend en alleen daarm zonder de geringste illusie en zonder de minste gedachte aan leven en dood met de toewijding aan onze totale kracht aan deze taak en met doeltreffende uithuitmg der ervaringen, die opgedaan zijn door net bloed van onze wapenmakkers en onze andere medeburgers. Ons oorlogsdoel voor Oost-Azie tieedt duidelijk naar voren uit het keizerlijk decreet, waarmede de oorlog werd ver- klaat'd. Voor ons is het een oorlog, die beslist over, den opgang of den val van ons keizerrijik, evenals een oorlog ter be- vrijding van Azie. Voor onzen vijand be staat het doel van dezen oorlog echter er in Groot Oost-Azie in slavernij te brengen en de wereld te beheerschen. Het is een strijd tusschen de verdediging van het be- staan en de heerschzucht, tusschen bevrij- ding en agressie. 'Het gaat er thans om het tegenoffensief der Engelschen en Amerikanen volkomen uiteen te slaan, daartoe moeten wij met de verschillende volken van Groot Oost-Azie en onze Euro- peesche bondgenooten nauw samenwerken. De werkelijke oorlog begint thans. Wij willen derhalve alien, ons geheele volk van honderd millioen, onzen eed en onze vastberadenheid vernieuwen om het hoog ste offer te brengen en den door dertig eeuwen overgeleverden traditioneelen strijdgeest van ons land er op te concen- treeren de eindoverwinning te behalen en daarmede ook zijner keizerlijke majesteit den vrede te hergeven." MOBILISATIE DER ARBEIDS- RESERVES. De algemeen gevolmachtigde voor den arbeidsinzet, gouwleider Sauckel, heeft dezer dagen in Thuringen een oorlogsar- beidsconferentie bijeengeroepen van de voorzitters der gouwarheidshureaux, waar heraadslaagd is over een reeks acties voor het gebruik van arheidskrachten in Duitscihland zoowel als in de bezette ge bieden. De bijeenkomst had ten doel een duidelijke afbakening voor het tweede halve jaar van 1944, d.w.z. de totale mobi- lisatie der nog voorhanden arheidsreserves. De rijiksminister voor bewapemng en oor- logsproductie, prof. S.peer, was aanwezig. Gouwleider Sauckel riep er toe op om in ieder geval voorrang te verleenen aan de belangen van het Rijk en den oorlog hij de voor Waffen-S.S. (Wiking), S.S.-Wacht- hataillon, Landstorm Nederland, Ger- maansche S.S. in Nederland. Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra kenring gehouden wor den op: Maandag 24 Juli 813 uur, Den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde 15. Dinsdag 25 Juli 813 uur, Amster dam, Dam 4, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden ten einde gekeurd te worden. Tijdens de keuringen worden alle in- lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der op- leiding, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerkstel- ling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst- tijd zijn geschiktheid voor de officiers- opleiding heeft bewezen. Zijn schoolop- leiding is niet doorslaggevend. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het S.S.-WachtbataiUon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen aanmel den. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijg- baar bij de navolgende Nebenstellen der Waffen-S.S. Amsterdam, Dam 4. Alkmaar, Langestraat 56. Heerlen, Saroleastraat 25. Groningen, Heerenstraat 46. Enschede, Hengeloschestraat 30. Eveneens bij het S.S.-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5 en Marineanahmestelle West, Utrecht, Plompetorengracht 24. Hoe dikwijls hebben wij niet in hetweer- machtsbericht de volgende zinnen gelezen: „Snelle troepen der Waffen-SS hebben de vijandelijke stellingen doorbroken", of „Snelle troepen der Waffen-SS namen in verrassing het dorp K". Zonder twijfel wordt er dan gesproken van volgemotoriseerde afdeelingen van de Waf fen-SS, die de opgave hebh£fl.4en beoaalde SteHinjh stad "1 govallen een eerste vereischte. De Waffen-SS beschikt over speciaal voor dit doel opgeleide troepen. Het is vanzelf- sprekend, dat aan de mannen, die daartoe behooren, hooge eischen gesteld worden. Het komt hier niet alleen op de motori- seering aan. maar in de eerste plaats op den man zelf, die door zijn vaardigheid het ver- rassingsmoment ten voile in zijn voordeel moet benutten. Zoo een gemotoriseerde compagnie wordt thans in Amersfoort opgeleid. De inzet en opleiding vindt, net als alle onderdeelen van het SS-Wachtbataljon Amersfoort, in Neder land plaats. Vrijwilligers voor deze com pagnie kunnen kunnen zich melden bij het SS-Ersatzkommando en de Nebenstellen. Het SS-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, maakt bekend, dat volgende richtlijnen voor de veldpostverzending aan vrijwilligers en frontarbeiders gel- den: (alle vroegere richtlijnen zijn ongel- dig). Adres SS-Feldpost an das SS-Hauptamt, Maastricht zur Weiterleitung an: dienstgraad: naam: Veldpostnr. of adres: De afzender moet vermeld worden. Dit geldt alleen voor postverzen- dingen aan SS-vrijwilligers en SS-front- arbeiders. Andere postzendingen (aan leden van de weermacht, marine, Luft waffe, N.S.K.K. enz.) mogen niet over Maastricht gestuurd worden. Aan de ontvangers met een veldpost- nummer mogen slechts pakjes tot 100 gram gestuurd worden. Zijn deze pakjes zwaarder dan 20 gram, dan is een „Zulas- sungsmarke" noodig. Zendingen boven 20 gram ook met Zulassungsniarken naar het Westfront, zijn niet toe- gestaan. Kranten en tijdschriften moeten als dusdanig te herkennen zijn, dus met een kruisband te verpakken. Iedere zen- ding mag niet meer dan 100 gram wegen. Een „Zulassungsmarke" is hierbij niet noodig. Luchtveldpostbrieven moeten met 2 luchtveldpostzegels voorzien zijn en het opsehrift „Luftfeldpost" dragen. Aan ontvangers met een open adres, dus geen veldpostnummer, echter met vermelding van de plaats van bestem- ming, kunnen pakjes tot 1000 gram voor 15 cent en van 1000 tot 2000 grain voor 40 cent gestuurd worden. Zulassungs- marken zijn niet noodig. De veldpostzendingen worden door alle Dienststellen der „Duitsche Dienstpost" en de Nederlandsche Post (P.T.T.) aan- genomen. Geldbedragen aan SS-vri.iwilhgers kun nen door veldpostwissel bij de bureaux der Duitsche dienstpost overgemaakt worden. verdeeling van de beschikbare krachten. De technische oorlog eischt het gebruik van alle krachten van lichaam, geest en ziel. Op den voorgrond staat thans niet de arbeid op zich zelf, maar <re arbeid als prestatie. BRIE KRUISERS GETROFFEN. Mblgens Interinf hebben operatieve for maties van de Duitsche luchtmacht in het Westen in den nacht van 17 op 18 Juli een opmerkelijk succes behaald in den strijd tegen de Anglo-Amerikaansche oorlogs- vloot. Door speciale formaties werden binnen enkele uren drie vijandelijke kruisers bui- ten gevecht gesteld. De voor deze aan vallen door de Duitsche gevechts- en tor- pedovliegtuigen gebruikte hommen waren

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1