TERNEUZENSCHE COURANT SUP st.lo Buitenland Binnenland Ho, 10.626 DINSDAG 18 JUL! 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN FRANSCHE VLUCHTEIINGEN KAMI'EN GEBOMBARDEERD. DU1TSCH WEERMACHTSBERICHT. Britsche aanval bij Caen in tegenaanval verijdeld. St.EMY ST. JEQ QLLEROY R ORPtlTiULYmcU surVire XORIGMYs en omgevin^ TESSYsVS Post voor vrijwilligers. HET EUROPEESOHE SOCIALISME. VERSOHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRUDAGAVOND. ABONNEMENTSPBIJS per 3 maanden 1,42; Postabonnementen 1,73. Losse nummers 5 cent per exemplaar. Dlrecteur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - Temeuzen - Tel. 2298 BERDIJN. Het Interinf. meldt, dat Anglo-Amerilkaansche vliegtuigen gisteren aan de Westkust van bet scbiereiland Co- tentin 4 groote Franscbe vluchtelingen- kamipen hebben aangevallen. Er ontstonden verliezen. De barakken waren op verren afstand te onderkennen door groote Roode Kruisvlaggen. In de kampen bevonden zich tijdens den aanval 20.000 Franscbe burgers, die have en goed verloren hebben door bet bombardement der Normandische steden en dorpen. STORINGSVLIEGTUIGEN IN VERSPERRINGSVUUR GERAAKT. BERLIJN. D.N.B. Batterijen luchtdoel- geschut in het gebied der Rijkshoofdstad hebben eenigen tijd na middernacht den strijd aangebonden met Britsche storings- vliegtuigen, die uit het Noordwesten nader- den. De vijandelijke toestellen geraakten in een zeer geconcentreerd versperrings- vuur. DE JAPANSOHE VLOOT'ZAL WORDEN INGEZET VOOR DE OVERWINNING. TGKIO. D.N.B. De nieuwe Japansche Minister van Marine, admiraal Nomoera, heeft in zijn eerste interview aan de pers o.m. verklaard, dat de Japansche vloot haar opbouw voor dezen oorlog geeindigd heeft en dat zij thans in haar huidigen vorm op den weg naar de overwinning zal wqj-den gebruikt. i De verandering op den post van Minister van Marine is uitgevoerd, am een einde te maken aan het gebruik, dat een enkele persoon 2 posten tegelij-k, nl. van minister van marine en dien van chef van den marinestaf bezette. ROEMEENSCH M'EERMACHTSBERICHT BOEKAREST. D.N.B. Het Roemeensche weermachtsbericht van 17 Juli luidt: Aan den benedenloop van den Djnester en in centraal Bessarabie en aan het front in Moldavie geringe gevechtsactiviteit. FELLE STRIJD OM HEUVEL 112. Het Internationale Informatiebureau meldt van het invasiefrontIn den nacht van Zaterdag op Zondag zijn de Britten ten Zuidwesten van Caen, na een artillerie- voorbereiding van verscheiden uren, uit tal rijke batterijen, waaronder ook van de slag- schepen, tot den verwachten aanval op de domineerende Duitsche stellingen op den heuvel 112, ten Noordoosten van Esquay en de aangrenzende strijdgebieden overge- gaan. Om den aanval voor hun formaties te vergemakkelijken, lieten zij door de groote zoeklichten der oorlogsschepen het gesloten wolkendek boven het gevechtster- rein bestralen. Door het van daar reflec- teerende licht was het geheele gevechts- gebied in een grijs-wit-licht-donker gehuld, zoodat de contouren van. het terrein eenigs- zins te onderscheiden vielen. De Britten hadden echter niet bedacht, dat de verlich- ting van het gevechtsterrein ook den Duit- schen verdedigingsstrijdkrachten ten goede kwam, daar zij nu ook van haar kant de aanvallende Britsche tanks en infanterie- formaties in den witachtigen weerschijn van het wolkendek duidelijk konden onderschei den. Er ontstond een verbitterde strijd van verscheiden uren, waarbij alle rechtstreek- sohe aanvallen op de hoogte 112 wel is waar bloedig verijdeld werden, doch waarbij de Duitsche verdedigers niet bij machte waren, een penetratie voorbij den heuvel te ver- hinderen, zoodat de Britten tijdelijk tot den Noordelijken rand van Esquay konden op- trekken. Hier trof -hen toen de krachtige tegenaanval van Duitsche reserves met zulk een felheid, dat het grootste deel der Britsche aanvalseenheden vernietigd werd. De rest moest haar heil in een snelle vlucht zoeken, waarbij het achtervolgingsvuur de Engelsche gelederen verder dunde. In de eerste ochtenduren van Zondag bevond zich het geheele gevechtsterrein weer stevig in Duitsche handen. Talrijke Engelschen wer den gevangengenomen. In Amerik. sector. In het gebied, waar het eerste Ameri- kaansche leger strijdt, waren de aanvallen Zaterdag krachtiger. Vooral ten Noord oosten van St. Do oefenden de Amerikanen met nieuwe formaties druk uit op de Duit sche stellingen. Bijna alle aanvallen bleven reeds voor de Duitsche linies steken. Bij- zonder aware verliezen leden de aanvallen de formaties ter weerszijden van de wegen, die van Villiers-Fossard en Pont Hebert naar St. Do leiden. Alleen ten Zuiden van Des Champs de Dosque, dus op den uitersten linkervleugel van dit front, behaalden de Amerikanen een penetratie in de Duitsche stellingen, die echter in tegenaanvallen op- geheven werd. Ook in het aan de Westzijde aansluitende terrein tusschen St. Andre en St. Georges kwam het opnieuw tot felle gevechten, in den loop waarvan de Duit schers een volledig afweersucces behaalden. Dit kan ook gezegd worden van de gevech ten in het gebied tusschen de Gorge en Dessay, waar de Duitsche troepen, na suc- cesvollen afweer van alle Amerikaansche doorbraakpogingen, zich ten slotte volgens de plannen naar het Zuiden distancieerden. In de veronderstelling, dat de Duitschers zich uit dezen geheelen sector terugtrok- ken,- drongen de Amerikaansche gevechts- troepen scherp op en leden daanbij bijzon- der zware verliezen aan dooden en gewon- den. Zij bleven steken in de handig geca- moufleerde mijnvelden. De Duitsche troepen bieden bij St. Do fanatiek Verzet, zoo meldt United Press volgens ,,Nya Dagligt Allehanda" in een bericht uit het geallieerde hoofdkwartier. Hierdoor zijn de gevechten tusschen Dessay en St. Do in een kritieke phase gekomen en moeten zij als bijzonder hard en kost- baar beschouwd worden. De correspondent van United Press, Sor rel, meldt, dat de Duitschers zullen strijden ••Als nog nooit te voren. Een verder vooruit- komen is alleen dan mogelijk, wanneer de Amerikanen geen rekening meer houden mbt verliezen. FINNEN VERDEDIGEN ZICH TAAI. Het Finsche legerbericht-"Van Zondag luidt: Op de Karelische landengte ondernam de vijand de laatste 24 uur, ondersteund door hevig artillerievuur *en tanks, aanvallen bij Vuosalmi. In de harde en wisselvallige ge vechten werden de vijandelijke aanvallen overal afgeslagen, met uitzondering van een penetratisplek, waar de gevechten Zondagochtend nog gaande waren. Van de overige sectoren der landengte valt niets bij'/.onders te melden. Ten Noordoosten van het Ladogameer probeerderr sterke vijandelijike strijdkrach- ten, met ondersteuning van luchtstrijd krachten, onze verdediging in de richting Pitkaeranta ten val te brengen. In zware gevechten, die in eenige sectoren nog«voort- duren, werden de hevige vijandelijke aan vallen afgeslagen en werden de afdeelingen, die onze stellingen waren binnengedrongen, in een tegenaanval verdreven. De vijand leed zware verliezen. Ook in de richting Doimola bleven de op 'n plaats ondernomen vijandelijke aanvallen zonder suoces. In het gebied van Suojaervi, waar het dan vijand Zaterdagoohtend gelukte, onze stellingen binnen te dringen, werd hij verdreven en werden zijn hernieuwde aanvallen afgesla gen. Op verscheiden plaatsen van ons front werden omsingelden vijandelijken afdeelin- gen groote verliezen toegeijracht. In de richting Porajaervi werd een vijandelijke afdeeling, die onder zeer hpvige vuurvoor- bereiding op het punt stond, zich voor een aanval te groepeeren, door onze artillerie en granaatwerpers in de pan gehakt. In de richting Rukajaervi valt niets bij- zonders te melden. In het Oostelijke deel van de Finsche Golf werden Duitsche zeestrijdkrachten, met ondersteuning van Finsche motor- torpedobooten, in een gevecht met lichte vijandelijke vaartuigen gewikkeld. Minstens een vijandelijk vaartuig werd tot zinken gebracht, verscheiden andere vaartuigen werden beschadigd. Eigen en Duitsche luchtstrijdkrachten bombardeerden met goede uitwerking vijandelijke concentraties, tanks en troepen, alsmede artilleriestellin- gen bij Vuosalmi en ten Noordoosten van het Dadogameer. Onze afweer haalde in totaal 17 vijandelijke vliegtuigen omlaag. OOK ZOlVDAG V. l's BOVEN ENGELAND. Oe Britsche berichtendienst meldde, vol gens D.N.B., Zondagavond, dat in de afge- loopen 24 uur in de Zuid-Engelsche graaf- schappen vliegende bommen zijn neerge- komen. Ook in Donden werd luchtalarm gemaakt. De vliegende bommen veroor- zaakten .verliezen aan menschenlevens en schade". Volgens Radio Donden heeft de Britsche minister van Gezondheid de thans aan den fgang zijnde evacuatiebeweging bestempeld als de tot dusver snelste en grootste eva- cuatie van dezen oorlog. In de 13 dagen tot aan Vrijdag j.l., zoo zei de minister, zijn meer dan 150.000 menschen uit het bedreig- de gebied verwijderd. Stormachtige zitting. In den loop van een stormachtige Dager- huiszitting is, te oordeelen naar het ver- slag van de Daily Telegraph", door een afgevaardigde Donderdag van de regeering geeiscvht, dat men in een spoedig te houden geheime zittin(g het thema vliegende born" zou bespreken. Wel is waar had Attlee, de vertegenwoordiger van Churchill, dit ver- zoek afgewezen, maar het geenszins ge- makelijk gehad tegenover het parlement. De Dabourafgevaardigde Shinwell wees er op, dat het toch wel zeer wenschelijk was, dat zij, die onder de V. 1 te lijden hebben en die door het gebrek aan vooruitziendheid der regeering niet op behoorpjke wijze be- schqrmd worden, ten minste iets hooren over de stappen, die de regeering neemt ter verdediging tegen de V. 1. Vooral de pas sage, waarin Shinwell sprak over het ge- brek aan vooruitziendheid der regeering, werd met luid applaus ontvangen. Shin well wees er nog opk dat het publiek in de eerste plaats wil weten, welke rol het af- weergeschut eigenlijk speelt bij den afweer van de V. 1 en in hoeverre het daarbij suc- ces heeft. Het antwoord van Attlee had als kern den zin: ,,Op het oogenblik ziet de eerste minister niets, wat hij nog op nut- tige. wijze zou kunnen toevoegen aan het- geen hij reeds gezegd heeft." De onafhankelijke Granville stelde ver- volgens voor, dat Churchill er nog eens over zou denken of de Duitschers met de V 1 de regeering niet onvoorbereid hebben aangetroffen en hebben opgeschrikt uit den algemeenen slaap en of hij niet een nieuwe verklaring in alle openbaarheid wilde af- leggen, dan wel in een geheime zitting van het Dagerhuis. Attlee ging daartegen in, waarop de conservatief Earl Winterton in- greep en kort constateerde, dat het niet aan de orde was of men critiek wilde uit- oefenen op Churchill of niet, maar' dat men een gelegenheid eischte om zijn meening in deze zaak te kunnen uitspreken. Daaraan wordt ook niets veranderd door het feit, dat Churchill reeds een verklaring over de V 1 heeft afigelegd. ,,Wij zijn leden van het Dagerhuis en eischen, dat men dat eer- biedigf." Nog krachtiger wapens. Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, heeft de bisschop van Winchester, dr. Marvyn Haigh, volgens een bericht in de Daily Mail" op een diocesaansche conferentie medegedeeld, dat in de eerste week van de •invasie de Engelsche troepen minder ver liezen aan dooden hebben geleden dan de bevolking in Zuid-Engeland in de eerste dagen der vliegende bommen. De bisschop zeide vervolgens te hopen, dat de officieele instanties in Engeland de Duitschers er op- merkzaam op zullen maken, dat hun nog zwaardere voorwaarden zullen worden ge- steld, wanneer zij nieuwe, nog duivelach- tiger middelen" gaan gebruiken. In politieke kringen te Berlijn acht men deze uitlating van een prominenten ver tegenwoordiger der Anglicaansche kerk verhelderend en opmerkelijk geifoeg om zich hiermee bezig te houden. Men beves- tigt de verwachting van den Engelschen bisschop in zooverre, dat de Duitschers in- derdaad nog krachtiger en doeltreffender vergeldingswapen zullen gaan gebruiken en wel wapens, waartegen nog minder afweer- mogelijkheden bestaan dan tegen de V 1. Het past den bisschop van Winchester niet nu te weeklagen over de uitwerking der V 1, nadat hij vroeger met geen woord zijn afschuw te kennen heeft gegeven over de wreedste aanvallen met phosphor en brand- bommen op de Duitsche burgerbevolking. Wat de ,,nog zwaardere voorwaarden" betreft het Duitsche volk weet zelf het al- lerbeste, zoo verklaart men met klem, wat zijn lot zou zijn wanneer het den vijand zou gelukken de overwinning te taehalen. Daarom zal het Duitsche volk verhinderen, dat het zoo ver komt en zal het strijden tot de definitieve overwinning. EEN NAOHT „VRIJAF". De nacht van Maandag op Dinsdag, zoo wordt uit Stockholm gemeld, was sedert 26 dagen de eerste ,,bomvrije" nacht voor de Dondenaren. De vreugde diiurde echter niet lang, want reeds in de eerste morgen- uren van Dinsdag begonnen de projectielen al weer te vallen. De ergste nacht was tot dusver die van Donderdag op Vrijdag 7 Juli, coen in acht uren tijds eenige honderden robots neer- daverden. ,,Stodkholmstidningen'' wijst er op, dat een groot gebouwencomplex a'.s de Wellingtonkazerne vorigen iiondag door 66n enkelen bom totaal werd verwoest. Zooals reeds gemeld, meent men te Don den te hebben waargenomen, dat de V. 1 af cn toe uit meer oostelijke richting komt. Volgens het Zweedsche blad neemt men in sommige kringen blijkens de Manches ter Guardian" aan, dat deze worden afge- vuurd uit de buurt van Antwerpen, een afstand dus van rond 300 km. Het Engel sche blad herlrrurt in dit verband aan het feit, dat Churchill in den vorigen oorlog het woord van Napoleon aanhaalde: .Ant werpen is een pistool op de borst van Eh- geland". Het blad dringt er ten slotte op aan, dat Eisenhower zijn verdere plannen Het opperbevel van de Duitsche Weer- macht maakte Maandag bekend Ten Zuidwesten van Caen gingen Engel sche divisies gisteren opnieuw totdengroo- ten aanval over. Het zwaarste artillerievuur van land en van zee uit ondersteunde de vijandelijke aanvallen. Het gelukte den vijand, eenig^ dicht achter onze linies liggende plaatsen binnen te dringen. Onverwijlde* tegenaanvallen van onze reserves wierpen hem terug. In een penetratieplek wordt nog gevochten58 tanks werden daar stukge- schoten. In het gebied van Saint Lo en in den sector ten Westen van de Vire ondernam de vijand als gevolg van de zware verliezen van de vorige dagen slechts betrekkelijk zwakke aanvallen, die vruchteloos bleven. Voor de Nederlanjische l^ust beschadigden patrouillebooten een Britsche torpedomotor- boot ernstig. De boot rnoet als verloren beschouwd worden. Bij een zuiveringsactie in Zuid-Fransch gebied werden 460 terroristen in gevechten t vernietigd. Het zware vuur van de V 1 blijft op het gebied van Groot-Londen liggen. In Itaiie lag het zwaartepunt van de ge vechten gisteren ten Noordoosten van Vol- terra, bij Arezzo en aan weerskanten van den Tiber. Terwijl alle met geconcentreerde krachten ondernomen aanvallen met zware verliezen voor den vijand werden afgeslagen, gingen de puinhoopen van de stad Arezzo na verbitterden strijd verloren. Beveiligingsvaartuigen van de Duitsche marine schoten voor de Italiaansche Westkust een Britsche motortorpedoboot in brand en dwongen andere booten den steven te wenden. In den Zuidelijken sector van het Ooste lijke front nam de afweerslag ten Oosten van den bovenloop van den Boeg in hevigheid toe. In zware, wisselvallige gevechten wer den de uit het gebied van Tarnopol en Loezk aanvallende Sovjet-Russische pantserstrijd- krachten opgevangen. De laatste twee dagen werden hier 125 vijandelijke tanks vernietigd. Tusschen Pripet en Duna hielden de harde gevechten over een breed front aan. Aan den Njemen verijdelden onz^divisies ver scheiden doorbraakpogingen van de bolsje- wisten. Bij Grodno hebben onze troepen zich na stelselmatige ontruiming van de stad op den Westelijken oever van den Njemen gedistancieerd. In het merengebied ten Zui den van de Duna stortten herhaalde aan vallen van den vijand met zware verliezen ineen. Tusschen Duna en Peipusmeer mislukten ook gisteren talrijke aanvallen van de bolsje- wisten. Alleen in het penetratiegebied ten Zuiden van Opotsjka kon de vijand na wis selvallige gevechten terrein winnen. De luchtmacht mengde zich\>p de zwaarte- punten met sterke eskaders slagvliegers in den afweerslag en bracht den bolsjewisten in scheervluchten zware verliezen toe. Tal rijke tanks, stukken geschut en meer dan 400 voertuigen van den vijand werden ver nietigd. In hevige luchtgevechten werden 88 vijandelijke vliegtuigen en door lucht- doelartillerie nog 9 andere vliegtuigen neer- geschoten. Op den Balkan werd een vrij groot centrum van benden na harde gevechten gezuiverd. De communisten verloren ver over de 1400 dooden en talrijke gevangenen. Tal van lichte en zware wapens, 19 opslagplaatsen, alsmede groote hoeveelheden munitie en oorlogstuig van allerlei aard werden ver nietigd of buitgemaakt. Voor de kust van Zuidelijk Noorwegen schoten beveiligingsvaartuigen van een Duitsch konvooi en luchtdoelgeschut aan boord van koopvaardijschepen 6 Britsche bommenwerpers omlaag. Formaties Amerikaansche bommenwerpers vielerj verscheiden plaatsen in Zuid- en Zuidwest-Duitschland aan, o.a. Saarbriicken, Augsburg en met vrij sterke strijdkrachten Miinchen. Vooral te Mtinchen, waartegen de vijand binnen vijf dagen tijds vier groote aanvallen heeft ondernomen bij een weers- gesteldheid, die ongunstig was voor den eigen afweer, werden ten deele gevoelige schade en verliezen aangericht. De houding van de bevolking was voor- beeldig. Een andere van het Zuiden komen- de formatie Amerikaansche bommenwerpers viel Weenen aan. Ook hier ontstond schade en werden verliezen onder de bevolking in 't stadsgebied veroorzaakt. Door strijdkrach ten der luchtverdediging werden 43 vijande lijke vliegtuigen vernietigd. Des nachts wierpen afzonderlijk vliegende Britsche vliegtuigen bommen- in het Rijn- landsch-Westfaalsche gebied. HET'EILAND SA1PAN OVERWELD1GD. Volgens een bericht uit het Keizerlijk hoofdkwartier te Tokio is de Japansche be- zetting van Saipan in den strijd tegen den overmachtigen Amarikaanschen vijand met zijn aanvoerders, den heldendood ingegaan. Zij streden tot den laatsten man. De aan- voerder verrichtte eerst een plechtigheid en ging toen met ontbloot zwaard aan hethoofd van de troepen den vijand tegemoet. 3000 Japansche gewonden zijn ook vrij- willig den dood ingegaan. Men vermoedt dat de bevolking, die steeds aan de zijde der Japanners streed, het lot van de Japansche troepen heeft gedeeld. Grai§nes la Meauffe- St.Clair Lendelln nrCaef> □poorweg Boaschen Verkeersw Jgjgj Bergterr Ponlfarcy zaUaanpassen aan de bestrijding- der vlie gende bommen, mede in verband met „the i Antwerp-theoi y". De Daily Fx press publiceert een foto van een geweldigen rookkolom, veroorzaakt j door den insiag van een robot". GEORGES MANDEL GEDOOD. Naar de Parijsche hidden volgens Inte rinf melden, heeft de voormalige Franscbe minister Georges -Mandel, op weg naar een Fransoh interneeringskamp, den dood ge- vonden. In het bericht wordt gezegd, dat Mandel door de Duitsche autoriteiten aan de Fransche justitie was overgedragen. Op weg naar een interneeringskamp werd de auto, waarin Mandel zich bevond, aange vallen, waarcjoor Mandel werd gedood. BRITSCHE SEEEFBOOT VERDOREN. De Britsche admiraliteit heeft medege deeld, dat de sleepboot ..Birdlip" verloren is gegaan. HERRIOT NIET OVERLEDEN. Interinf meldt, dat verscjiillende Parijsche bladen Zaterdag het onlangs in de Fran sche pers verschenen bericht, over den dood van Edouard Herriot tegenspreken. Zij voegen er aan toe, dat Herriot's gezond- heidstoestand uitstekend is. AARD VAN DEN STRIJD IN HET OOSTEN. De Ned. Corr. Dienst meldt uit Berlijn, dat het zomeroffensief der Sowjets ge- kecimerkt wordt door de ongekende hoe- veelheid materieel, welke zij in den strijd werpen. 'Hun opgelhoopte materieel, ar tillerie, tanks en vliegtuigen overtrof alles, wat voorheen ooit aan het Oostelijke front is opgetreden. Zoo werd Witebsk be- stonmd door 14 pantserdivisies. Het trom- melvuur, dat het offensief inleidde, werd uitgebraakt door meer dan 100.000 kanoti- nen. Ook de meedoogenlooze opoffering van infanterie heeft plaats gemaakt voor een zuinig gebruik van menschen en een bijna roekeloos inzetten van hun materieel. De geveohtstaetiek der Sowjets herinnert thans zeer sterk aan die der Anglo-Ame- rikanen in Itaiie en Normandie. De geleidelijke vermindering van het tempo van den Sowjet-Russischen op- marsch, die plaatselijk zelfs vrijwel tot staan is gekomen, wijt men in Duitsche militaire kringen vooral aan de concen- tratie van strategische reserves in de ver- schillende grendelstellingen, die intusschen kon worden uitgevoerd. Dergelijke gren delstellingen beschermen Dunaburg en Kaunas (Kowno), alsmede de toegangs- wegen tot- de Baltiselhe staten. Voorts ligt er een sterke grendelstelling tusschen Grodno en Eemiberg ter bescherming van Polen. Op het oogenblik kan natuurlijk nog niet worden gezegd, dat het front op deze stellingen zal worden gecohsolideerd. SOWJET-OFFENSIEF IN FINLAND GESTRAND. De Ned. Correspondents Dienst meldt uit Berlijn, dat zoowel het offensief van generaal Govorov, opperbevelhebber van het leger van Deningrad, op de Karelische landengte als dat van Meretskcv, dat een iets grooteren omvang had en plaats vond Op mftrsch door Parijs. In een der zij- straten van de- Fransche hoofdstad, die de Duitsche weermacht ter beveiliging van de ,,bevrijders" moest afzetten, wachten Anglo- Amerikaansche krijgsgevangenen op hun transport naar de kampen. (P.K. Vennemann JWfR P s.) tusschen Eadoga- en Onega-meer, zijn vastgeloopen op den Finschen afweer, die krachtig wordt gesteund door 'Duitsche pantser- en luchtstrijdkrachten. REISBEPERKING IN DUITSCHLAND. Ter beperking van het reizigersverkeer is vanaf Maandag 17 Juli middernacht tot nader order ingevoerd, dat men een ver- gunning moet aanvragen voor het uitvoe- ren van een reis. SOLDATENVROUWEN SCHRIJVEN. Op gevangen genomen Britsche soldaten worden, naar D.N.B. uit Berlijn meldt, steeds meer brieven gevonden van hun familieleden, waarin de zware schade, die door het Duitsche vergeldiogsvuur op Donden wordt aangericht, bevestigd wordt. Mrs. Mary Morris uit Donden sohrijft b.v. aan haar man, den sergeant Edward H. Morris, die bij Caen in Duitsche gevan- genschap geraakte, in een brief gedateerd 2 Juli, dat zij zich sedert het begin van den Duitschen aanval op Donden slechts met korte onderbrekingen voortdurend in den schuilkelder bevindt. In haar straat zijn alle aangrenzende huizen reeds ver woest, Wioordelijk schrijft zij in dezen brief het volgende: .Wanneer jullie naar huis komen, vinden jullie alleen nog maar puinhoopen. Wat hebben wij aan dezen oorlog, wanneer wij erbij ten gronde gaan?" In een brief gedateerd 36 Juni schrijft Mrs. Elisabeth Baker te Donden aan haar man, den soldaat John Baker, aan het in vasiefront: Terwijl de Yankees in de Vereenigde Staten in veiligheid zitten, verliezen wij hier have en goed. Wij zijn De plaatsvervangende Reichssportfiihrer Arnold Breitmeyer bracht een bezoek aan Nederland. De Rijkscommissa^is, rijks- minister dr. Seyss Inquart, in gesprek met den plaatsverv. Reichssportfiihrer. (SS Bildberichter Sepp Fritz/Stapf Pax s.) Het SS-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, maakt bekend, dat volgende richtlijnen voor de veldpostverzending aan vrijwilligers en frontarbeiders gel- den: (alle vroegere richtlijnen zijn ongel- dig). Adres SS-Feldpost an das SS-Hauptamt, Maastricht zur Weiterleitung an: dienstgraad: naam Veldpostnr. of adres: De afzender ni o e t vermeld worden. Dit -geldt alleen voor postverzen- dingen aan SS-vrijwilligers en SS-front- arbeiders. Andere postzendingen (aan leden van de weermacht, marine, Luft waffe, N.S.K.K. enz.) mogen niet over Maastricht gestuurd worden. Aan de ontvangers met een veldpost- nummer mogen slechts pakjes tot 100 gram gestuurd worden. Zijn deze pakjes zwaarder dan 20 gram, dan is een „Zulas- sungsmarke" noodig. Zendingen boven 20 gram ook met Zulassungsmarken naar het Westfront, zijn niet toe- gestaan. Kranten en tijdschriften moeten als dusdanig te herkennen zijn, dus met een kruisband te verpakken. ledere zen- ding mag niet meer dan 100 gram wegen. Een „Zulassungsmarke" is hierbij niet noodig. Luentveldpostbrieven moeten met 2 luchtveldpostzegels voorzien zijn en het opschrift „Luftfeldpost" dragen. Aan ontvangers met een open adres, dus geen veldpostnummer, echter met vermelding van de plaats van bestem- ming, kunnen pakjes tot 1000 gram voor 15 cent en van 1000 tol 2000 gram voor 40 cent gestuurd worden. Zulassungs marken zijn niet noodig. De veldpostzendingen worden door alle Dienststellen der „Duitsche Dienstpost" en de Nederlandsche Post (P.T.T.) aan- genomen. Geldbedragen aan SS-vrijwilligers kun nen door veldpostwissel bij de bureaux der Duitsche dienstpost overgSmaakt worden. in angst en beven voor de Duitsche robot- bo rumen. Onze zenuwen zijn kapot. Aan pagingen van de autoriteiten om ons te kalmeeren hebben wij niets. Aan dezen oorlog moet een einde komen en wel spoedig." „URKERLAND". De secretaris-generaal van het departe- ment van Waterstaat heeft, naar men van de zijde van de directie van de Wieringer- meer mededeelt, den Noordoostpolder thans een officieelen naam gegeven, n.l. Urkerland. Verder zijn de volgende dorps- namen vastgesteld: Bmmeloord, Luttel- geest, Marknesse, Ens, Nagele, Espe en Rutten. NAT.-SOCIALISME EN OULTUUR. In het kader van de Rembrandt-week is Vrijdagavond in het kabinet van den Lei- der een kleine bijeenkomst gehouden, waarbij een aantal vertegenwoordigers van wetenschap en cultuur aanwezig was. Mussert heei-tte in een korte toespraak de aanwezigen welkom en wees er op, dat het verschil tusschen bolsjewisme en nat.- socialisme ook o.m. hieruit bestaat, dat: a. het nationaal-socialisme religieus is en het bolsjewisme anti of ten minste areligieus, b. het nationaal-socialisme eerbied heeft voor historie, traditie en cultuur van het volk en zich geen toekomst van een volk kan denken, die niet wortelt in het ver- leden. Voorts betoog-de de Deider, dat de staat nooit cultuur kan scheppen, dat de staat echter tot taak heeft de voorwaarden, waaronder de cultuur kan ophloeien, zoo* gunstig mogelijk te maken. Ten slotte dankte de Leider de aanwezigen voor hun arbeid op cultureel en wetenschappelijik ge bied in het afgeloopen jaar. Namens de aanwezigen dankte de wnd. secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, jhr. mr, S. M. S. de Ranitz den Leider voor zijn woorden en verzekerde den Leider, dat in den geest van deze woorden zal worden verder gewerkt. Het Nederlandsche Arbeidsfront houdt thans in verschillende plaatsen van ons land groote openbare brjeenkomsten, gewrjd aan het actueele onderwerp: De kapitalistische vijand aan de poorten van Europa. Maan- dagavond werd in het N.V.-Huis te Utrecht de eerste van die bijeenkomsten gehouden, waarin als spreker optrad de heer G. Zwert- broek, leider van het arbeidsgej^ed Pro paganda van het Arbeidsfront. Spreker trad uitvoerig- in de oorzaken van dezen tweeden wereldoorlog, weike willens en wetens is aangesticbt, ontketend en verleng'd door de Westersche plutocra- tieen, de Ver. Staten en het thans reeds door deze overvleugelde Engeland, die ge- meene zaak hebben gemaalkt met het Mos- kousche bolsjewistische, staatskaptalisme. Zij hebben elkaar gevonden in hun gemeen- schappelijken haat tegen den socialistischen staat Duitschland, die in plaats van het goud slechts den arbeid als waardemeter erkent en uit dien hoofde reeds lang voor dezen oorlog door het alien werkers vijan- dige kapitalisme als een gevaar werd be schouwd. De Nederlandsche werker moet zich in deze ure hiervan ter dege rekenschap gaven. Letterlijk alles staat, ook voor hem, thans op het spel. In dit tijdsgewricht wordt voor alle tijden' over het lot van de werkende menschheid beslist. De plaats van den Nederlandschen werker is aan de zijde van het Europeesohe socialisme. Ook bij hem zal het Germaansche bloed moeten spreken. Hij zal tot het besluit moeten komen, dat zijn plaats is naast de Duitsche arbeidskameraden. Slechts als Duitsch land dezen oorlog wint, zal er nog sprake kunnen zijn van een toekomst voor den Nederlandschen werker. Als wij, Neder landsche werkers, eenmaal deel willen uit- maken van de socialistische Germaansche gemeenschap, dan zullen wij op dit oogen blik hiervoor de grondslagen moeten leg- gen; doch alleen hij, die offers heeft ge bracht, kan rechten doen gelden. -

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1