steeds/a :akker: OIT MERK MELBA STAAT E ,R> OP EtKAKKERTJE GELDIGE BONNEN DURYEA Binnenland tiny }Vaa?i(k)'U{ wot EcAtficuL Gemeente TERNEUZEN. HET OOSTELIJKE FRONT. GEZONDE KINDEREN.. ££KKERTJES" ZIJN BEPROEFDE PIJNSTILLERS EN VERDRIJVEN DADELIJK KOU, KOORTS, GRIEP TOELATING LEERLINGEN OPENBARE SCHOOL VOOR UIT'GEBREID LAGER ONDERWIJS. De nieuwe cursus vangt aan op Dinsdag 29 Augustus a.s. Aanvragen om toelating kunnen worden gedaan ter gemeente-secretarie voor 1 Augustus a.s. en bij het Hoofd der school op Maandag 17 en Woensdag 19 Juli a.s. aan het schoolgebouw telkens van 1.30 tot 3.30 uur. Onderwijs wordt gegeven in alle vakken, welke opleiden tot het M.U.L.O.-diploma A en B. Terneuzen, 13 Juli 1944. De Burgemeester van Terneuzen, KLOMT. De wnd. Gemeente-Secretaris, J. VERSPRILLE. len, ook de zwaarste, doorstaan, en er is geen reden om aan te nemen, dat het komende zware slagen niet zou kunnen doorstaan. HERRIOT OVERLEDEN. De Fransehe oud-premier Edouard Her- riot is op 72-jarigen leeftijd overleden. Herriot was afgevaardigde der radicaal- socialistische partij, meermalen minister en enkele keeren minister-president. Boven- dien was hij geruimen tijd voorzitter der Fransehe Kamer en president der radicaal- socialistische partij. REVOLUTIE IN COLUMBIA. Naar Associated Press uit San Josd (Costarica) hericht, heeft de Columbiaan- sche radio hekend gemaakt, dat Lopez, de president van Columbia, Maandag tijdens militaire manoeuvres in de nabijheid van Pasto in Zuid-Columbia door officieren ge- vangen is genomen. Volgens den Amerikaanschen berichten- dienst heeft een groep revolutionnaire offi cieren niet alleen president Lopez, maar ook verscheidene andere leden van het ka- binet, gearresteerd. De vice-president van Columbia, Echandia, heeft na het bekend worden van deze revolutie, een verklaring afgelegd waarin hij er op wijst, dat hij, tot- dat president Lopez weer bevrijd zal zijn, het presidentschap over Columbia op zich zal nemen. In zijn verklaring zegt hij o.a., dat het grootste deel der troepen trouw aan de regeering is gebleven. Als leider van de revolutionnaire legergroep noemde hij den eerste-luitenant Diogenel Gil. AMERIKAANSGH OORDEEL OVER ENVASIE. ,,Svenska Daghladet" puhliceert een arti- kel van den militairen medewerker van de ,,New York Times'' Hansson Baldwin, die uit Frankrijik naar Londen is teruggekeerd. Baldwin schrijft dat men niet kan ontken- nen dat het verloop der invasiegevechten een misrekening zijn geweest. Er kan niet aan getwijfeld worden, dat de verwachtin- gen der Geallieerden niet in vervulling zijn gegaan en dat men, terwijl reeds de helft van den voor de gevechten gunstigen izcmertijd voorbij is gegaan, achter is op het schema. Een der belangrijkste oorzaken daarvan noemt Baldwin de verhitterde en kundige verdediging der Duitschers. BRITTEN TRACHTEN ODON TE NADEREN. De Britten hebben Maandag, naar het D.N.B. vernemt, hun hoofdaanvallen ver- plaatst naar den sector Zuidwestelijk van Caen. Door aan te vallen uit het gehied van Baron sur Odon trachtten zij over Eterville en Maltot de Orne te naderen om zoo de Duitsche kernstellingen aan de Odon uit te scha'kelen. Na aanvankelijke terrein- winst strandden de Engelsche aanvallen op ee Duitschen tegenaanval, die na de her- overing van Maltot nog verder vordert. In weerwil van een trommelvuur uit 85 Brit- sche batterijen, dat vier uur duurde, hield de Duitsche afsluitingslinie aan de Odon stand. Met 80.000 .granaten van alle kalibers en 2700 ton bcmmen hebben de Engelschen, naar het D.N.B. verneemt, hun door acht infanterie-divisie en verscheiden tank-divi- sies ondernomen aanvallen op Caen onder- steund. Desondanks slaagden zij er niet in, een snelle doorbraak naar het Zuiden te forceeren. De Duitsche troepen vormden voertdurend nieuwe afsluitingslinies, waar- hij zij door tegenaanvallen den stormloop opvingen. Nog in de late avonduren van Maandag handhaafden zich Duitsche strijd- krachten in de industriewijk in het Zuid- oosten van Caen. Generaal Montgomery heeft naar de Britsche berichtendienst meldt, Dinsdag- avond in een radiotoespraak tot zijn troe pen gezegd, dat sedert het begin der in- vasie ononderhroken geweldige gevechten zijn gevoerd met den hekwamen vijand. Diens goede gevechtscapaciteiten en hard- nekkigheid kunnen slechts onze bewonde- ring vinden, aldus Montgomery. VERKIEZING PRESIDENTSCHAP VEREENBGDE STATEN. Volgens een door de N. R. Crt. aan den Britschen berichtendienst ontleend hericht, heeft President Roosevelt Dinsdag op een persconferentie verklaard, dat hij zijn her- benoeming en het presidentschap voor een vierde ambtsperiode zou aanvaarden, indien men hem zou herkiezen. GEALLIEERDE DRUK OP TURKIJE NEEMT TOE. Von Papen, de Duitsche ambassadeur hij de Turksche regeering, heeft volgens S.P.T. Dinsdag vdor zijn vertrek naar Xstanboel andermaal een langdurig onder- houd gehad met den premier, den minis ter van buitenlandsche zaken Saracoglu. Denzelfden dag arriveerde sir Hugh Knatchbull-Hugessen, de ambassadeur der Britsche regeering in Turkije, te Ankara, daar hij, zooals van diplomatieke zijde werd verklaard, belangrijke beslissingen van zijn regeering heeft vernomen ten aanzien van Engelands houding tegenover Turkije. In diplomatieke kringen der Turksche hoofdstad constateert men dat Britsch- Aimerikaansche druk op Turkije toeneemt. Het Turksche kabinet is onder presi dium van het staatshoofd bijeengekomen, hetgeen als een verdere ontwikkeling der ,,gebeurtenissen achter de coulissen" wordt beschouwd. MAATREGELEN VAN BONOMI. Uit Rome wordt, volgens D.N.B. verno men, dat de regeering-Bonomi haar voor- naamste taak thans ziet in het voeren van een z.g. politieke zuiveringsactie. Alleen uit het stadSibestuur van Rome zijn reeds 1300 ambtenaren verwijderd en aan de universiteiten van Zuid-Italie zijn 800 hoogleeraren ontslagen. 1.30 tot 3.30 uur. VAN 9 TOT EN MET 22 JULI: Bon Hoeveelheid no. per bon Brood of Gebak 29-30A 4 rants. Idem 29-30B 1 rants. Beschuit 29-30 1 rants. Bloem enz. 169-170 alg. 1 rants. Peulvruchten 171 alg. 250 gr Gort D57 reserve 250 gr Kindermeel of Voedingssuiker E57 reserve 250 gr Vermicelli 172 alg. 100 gr Boter 29A boter >/2 rants. Boter 29B boter i/2 rants. Boter 32A boter i/2 rants. 20+ of magere kaas 173 alg. 100 gr Melk 29-30 melk 1% liter Taptemelk 29-30 taptem. 1% liter Vleeseh 29-30A vleeseh 1 rants. Idem 29-30B vleeseh i/4 rants. Suiker 174 alg. 500 gr Stroop 175-176 alg. 250 gr Jam 177 alg. 250 gr Koffiesurrogaat 178 alg. 250 gr Versnaperingen 29 versn. 150 gr Sigaren, Tabak of Cigaretten 29-30 tabak 1 rants. Eenheidstoiletzeep 179 alg. 1 rants. W'aschpoeder oil Eenheidstoiletzeep 180 alg. 1 rants. Idem C58, D58, E58 res. 1 rants. Toiletzeep E59 reserve 1 rants. Op deze bonnen mag reeds op 7 Juli worden gekocht, uitgezonderd vleeseh en aardappeien. Alle bonnen zijn geldig tot en met 22 Juli, uitgezonderd 32A boter (v. >/2 rants, boter) t/m 19 Aug. 179 alg. (eenh.toiletzeep) t/m 5 Aug. 180 alg., C58, D58, E58 res. (waschpoeder of eenh.toiletzeep) t/m 5 Aug. E59 res. (toiletzeep) t/m 5 Aug. Reeds aangevvezen bonnen, welke nog geldig zijn: 153 alg.,' C50, D50, E50 res. (voor 250 gr waschpoeder) 11 Juni t/m 5 Aug. R05 tabak (voor 45 gr scheerzeep) 30 April t/m 2 September. t Niet alleen bonnen maar ook geld hebben onze huismoeders noodig om eten te kun nen koopenoffert voor haar aan Win- terhulp. Giro 5553. Het hoofdgevechtsterrein in het Oosten is schrijft de N. R. Crt., sedert het begin van het offensief wel steeds verder uitgebreid, zoodat het zich tenslotte over de voile lengte van Wit-Rusland uitstrekte, naar de Pripet- moerassen in het Zuiden en het front van de Welikaja in het Noorden (zich aansluitend bij de linie van het meer van Pskow, het Peipus-meer en de Narwa) bleven deze uit- breiding begrenzen. Het gevolg was, dat het oorspronkelijk Wit-Russische front onder den druk van het offensief tot een grooten, 600 kilometer langen boog werd, die thans, zooals men weet, de grens van de Oostzee- landen raakt en haar bij sommige in de laatste berichten genoemde punten zelfs overschrijdt. De aanvankelijke taak der aanvallen moest zijn den rechten hoek in het centrale front op te vullen, zoodat ook de posities aan weerszijden van de boven-Pripet in west- waartsche beweging moesten geraken, maar het tempo van deze beweging is, mede we- gens den aard van het terrein, niet te ver- gelijken geweest met de snelle ontwikkeling eiders. Een oogenblik scheen het, alsofeen nieuw brandpunt van strijd zou ontstaan in het aangrenzende gebied van Kowel (welke stad tevoren door de verdedigers ontruimd was), gedurende de wintercampagne den sector van het eerste Oekrainsche leger onder maarschalk Zjoekow. Aangezien er indertijd nog drie andere Oekrainsche legers in het Zuiden opereerden, moest men steeds rekening houden met de mogelijkheid, dat een weder optreden van Zjoekows legergroep het sein zou zijn voor een algemeene herleving van den Zuidelijken frontvieugel, gelijk zulks ook in den afge- loopen winter het geval is geweest. Het schijnt echter, dat de ontwikkeling aan de Pripet nog niet ver genoeg is gevorderd de laatste berichten noemen Loeninets, ten Noordoosten van Pinsk, als het Westelijkste punt om eendirecte samenwerkingtusschen het eerste Oekrainsche en het eerste Wit- Russische leger mogelijk te maken en, naar men heeft kunnen lezen, zijn de gevechten bij Kowel van plaatseliike beteekenis gebleven. Wel is er intusschen aan het tot dusver nog vaste Noordelijke hoekpunt van het cen trale front een groote slag ontstaan. Ditwas, zooals al eerder werd opgemerkt, te ver- wachten na het vervallen van Polotsk als bolwerk op de grens tusschen het Noorde lijke en centrale front. Van Polotsk noord- waarts tot Pskow bevonden zich nog Duit sche stellingen aan gene zijde van de Sowjet-Russische grens, zoodat zij voor de bezetting van Polen liep. Deze stellingen nu hebben de laatste dagen aan zware aan vallen bloot gestaanals oorspronkelijk zwaartepunt is Noworsjew genoemd. Daar- mee is ook de Noordelijke frontvieugel in beweging gekomen en in dit verband werd Woensdag in de Wilhelmstrasse voor het eerst gewezen op de mogelijkheid van een frontverkorting op dezen vleugel om den betrokken sector aan den veranderden toe- stand elders aan te passen. Hoe de situatie hier op het oogenblik is, blijkt uit de berichten niet, maar deze stellen ons wel in staat een indruk te krijgen van het boogvormige frontbeloop tusschen de beide vleugels. Van de Diina beoosten Diinaburg, buigt het tusschen Diinaburg en Wilna naar het Zuidwestep; hier speelt d^ strijd blijkens de aangegeven plaatsen Wil- komir en Utena zich op het Litauschen ge bied ten Noorden van Wilna af. Ook naar de streek ten Westen van Wilna, waar Kowno (Kaunas) het eerste doel van het derde Wit- Russische leger is, hebben de gevechten zich verplaatst, maar de verdedigers van Wilna, hoewel van alle kanten aangevallen, hadden Woensdag den strijd in het Westelijke stads- gedeelte nog niet opgegeven. Van een punt tusschen Wilna en Kowno loopt de frontlijn, blijkens het Duitsche legerbericht van Woensdag, door de streek ten Oosten van Alyta, een piaats aan de Njemen, in den Zuidoostelijken hoek van Litauen en ten Noorden van Grodno. Ten Westen van Slonim kruist het front dan den spoorweg Minsk-Bialystok en buigt tenslotte in Zuidoostelijke richting naar de Pripet ter hoogte van Loeminets. Men onderscheidt drie evenwijdige hoofd- aanvalsrichtingen, die in de eerste piaats ten doel hebben de Baltische zone van haar achterwaartsche verbindingen af te snijden. Het meest dringend is de toestand in den Noordelijken sector, omdat hier de afstand tot de Oostzeekust wegens de aanwezigheid van de ver landwaarts indringende Golf van Riga hel kortst is. De Duitsche tegenstand is er zeer krachtig, temeer, omdat de aan- vallers zich niet alleen rechtstreeks in de richting van Diinaburg bewegen, maar tevens blijkens de gevechten, welke zoowel ten Noorden als ten Zuidwesten van de stad ontstaan zijn, wederom een omvatting kun nen beoogen. Dat de drie hoofdaanvallen in zulk een korten tijd tot de tegenwoordige ontwikkeling konden komen, schrijft een commentator als majoor Schafer toe aan de voorafgaande omvangrijke en gecamoufleerde concentrates waarbij ook op de Krim vrijgesomen troepen gebruikt werden. Dit laatste zou kunnen wijzen op een verminderde sterkte van ai- thans het vierde Oekrainsche leger. Verder zijn reeds de sterke middelen aan artilierie en luchtmacht, benevens de voortdurend aangevoerde tank- en gemechaniseerde troe pen, als oorzaken van den Snellen gang van zaken genoemd. Tenslotte vestigt men van Duitsche zijde de aandacht op de wederom door den tegen- stander toegepaste methode om zijn opmarsch zonder acht te slarn op flankbedreigingen voort te zetten. Zeer zeker zal daarbij ook in aanmerking moeten worden genomen.dat de drie hoofdaanvallen elkander onderling hebben ondersteund en dat het waterrijke terrein dikwijls een sterke flankdekking ver- schafte. In het bijzonder zal dit hebben ge- golden ten aanzien van het gevechtsgebied, dat grensde aan de Pripet-moerassen. In de onoverzichtelijke terreinen zelf wordt een tactiek van infiltratie toegepast langs paden, waarover zich troepen gemeenlijk zeer moei- lijk kunnen bewegen. Daardoor is het moge lijk geweest, dat met name het front aan de Pripet zich zonder groote gevechten tot de streek ten Oosten van Pinsk heeft verplaatst AAN DE FRONTEN. De Berlijnsche redacteur van het Algem. Hbld meldt: De doorbraak der Sovjets met meer dan 140 divisies in den sector Pripet-moerassen- Wilna-Polotzk vormt zonder twijfel sinds anderhalve week het gevaarlijkste element in de militaire situatie. Voor het overige neemt de slag om Europa in deze eerste weken van Juli het verloop, dat op grond der Ber lijnsche verklaringen bij het begin der in- vasie, ja lang daarvoor reeds, kon worden verwacht. Tegen over den stormloop van menschen en materieel der Geallieerden aan drie fronten staan een langzaam aanloopen der nieuwe revolutionnaire Duitsche wapens alsmede de taaie Duitsche verdediging. Dat er aan alle drie de fronten gespannen situa- ties, zooals thans bij Wilna, zouden kunnen ontstaan en dat de weg naar verwezenlijking der plannen, die de Duitsche leiding voor dezen zomer en herfst voor oogen bleef houden, langs vele afgronden zou loopen, had men verwacht. Typisch is dan ook, datde moeilijkheden voor het Duitsche volk geens- zins worden verheeld. Zelfs in Oost-Pruisen is de houding der Duitsche bevolking en van de autoriteiten 'n volmaakte rustige. Intusschen zou het verkeerd zijn, den toe- stand in het volkeren- en landenknooppunt bij Wilna, ook al wordt zij als gespannen beoordeeld, al te pessimistisch te zien. De Duitsche verdediging staat hier weliswaar voor een zeer sterke overmacht. Naarmate de strijd echter het moerassige grensgebied van Wit-Roethenie, Zuid-Litauen en voormalig Oost-Polen verlaat, wordt de mogelijkheid voor den aanvoer der Duitsche reserves grooter. In Italie naderen de strijdkrachten van generaal Alexander uiterst langzaam het be gin van de toegangswegen van Florence, dat door Hitler tot open stad is verklaard. Direct Noordelijk van Florence begint echter de hoofdbergrug der Noordelijke Apennijnen, die hier het Italiaansche schiereiland dwars doorsnijden en die zich voor een stationaire verdediging uitstekend leenen. In het Normandische Iandingshoofd woedt een slag van ongekende hevigheid. Het nieuwe Duitsche wapen blijft groote hoeveelheden geallieerde luchtdoelartillerie en jagers binden. EEN ONOVERZICHTELIJKE SLAG. Ook Woensdag hebben de gevechten in den sector van het eerste Amerikaansche leger in voile heftigheid voortgeduurd. Tusschen Juvigny en Longraye wisten de Duitsche troepen de aanvallen tot staan te brengen, aldus meldt S.P.T. In het gebied tusschen Berigny aan de Vire onderhieiden de Amerikanen vier voile uren lang een trommelvuur op de Duitsche stellingen, waarna zij met tanks en gemotoriseerde infanterie tot den stormaanval pvergingen. Ter weerszijden van de straatwegen Vau- badon—St. Lo en Villers Frossard—St. Lo woedden ook den geheelen dag intensieve gevechten. Hoe verbitterd de strijd hier toeging blijkt als men weet dat de Ameri kanen in een tijdsverloop van tien uren twaaf maal achtereen hun aanvallen her- haalden. Het totale gevechtsbeeld was dan ook verward en absoluut onoverzichtelijk. Er zijn natuurlijk gevechtsplannen, doch het kan niet anders of er wordt veel ruimte ge- laten aan de improvisatie. De strijd is on- verhoedsch in alle opzichten. In het gebied van La Mauffe bijvoorbeeld, waar twee Amerikaansche tankdivisies gevechtsklaar opgesteld stonden, dook plotseling een Duitsche pantserdivisie op, die onmiddellijk tot den aanval overging. Uit het hoofdkwartier van generaal-veld- maarschalk Kluge wordt meegedeeld dat ook in den Engelschen frontsector de ge vechten in hevigheid toenemen. De Engelsche plannen die door Eisenhower opgesteld werden doch in hun verwerkelijking vertra- ging ondervonden, beoogen het gebied van de Ornebocht, in de buurt van Bully alsmede de verovering van den hoofdweg nr 175, die Caen verbindt met Villers Bocage. Terwijl hij zoo economisch mogelijk gekruik maakt van zijn reserves weet von Kluge steeds weer Duitsche gevechtsgroepen in den af- mattingskamp tegen de geallieerde stoot- troepen in het veld te brengen. De gevechten zijn hard en duren vOort. Het dorp Eterville tusschen Odon en Orne verwisseide in een etmaal vier keer van eigenaar en terwijl dit bericht verzonden werd waren er temidden van de puinhoopen van het dorp wederom gevechten, ditmaal van man tegen man, aan den gang. Hoogte 112 werd door de Duit schers met taaiheid verdedigd. TERECHTSTELLINGEN EN REPRESAILLES. Uit het Italiaansche hoofdkwartier wordt gemeld Berichten uit het bezette Italie melden, dat na de bezetting van Rome de politie talrijke personen wegens fascistische gezind- heid gearresteerd en in de gevangenis opge- sloten heeft. Zes jeugdige fascisten die tijdens het onderzoek openlijk zeiden fascisten te zijn,zijn doodgeschoten. Van Italiaansche zijde zijn de namen dezer fascisten bekend gemaakt. Het nationale directorium der fascistische Republikeinsche partij heeft reeds enkele dagen geleden via den omroep een ernstige waarschuwing tot den vijand gericht en er op gewezen, dat in geval van terechtstelling van fascisten onverwijld drastische tegen- maatregelen genomen zouden worden. De fascistische partij zal onder geen omstan- digheden de terechtstelling van onschuldige slochtoffers dulden. De fascistische regeering beschikt over een aantal gijzelaars en zal voor de noodzakelijke represailles niet terug- schrikken. Eerst wenschte men de rapporten af te wachten van boodschappers, die naar het bezette Italie gezonden waren om ophel- dering aangaande de gemelde voorvallen. Naar gemeld wordt zijn thans, na bevesti- ging van het fusileeren der zes jonge fascisten, de aangekondigde tegenmaatregelen bevoien. OOK IN HET OOSTEN EEN MATERIAALSLAG. De Berlijnsche correspondent van de Tel. meldt Sedert Woensdagochtend is de druk der Sovjet-Russen op d e Duitsche posities in het Oosten plotseling weer aanzienlijk ver- sterkt. Ondersteund door honderden pantser- wagens, talrijke formaties gevechtsvlieg- tuigen, loopen de Roode divisies ten Westen van Slonim en Lida storm. Onder den druk van den vijandelijken aanval moeten de Duitsche troepen, die gevaar liepen omsingeld en afgesneden te worden, zich terugtrekken tot aan de rivieren Zelwlanka en Sjoelanka. Tusschen deze riviertjes en de oude Poolsche vesting Grodno, heeft de Duitsche verdediging een grendelstelling aangelegd, zoodat de strijd om dit belangrijke spoor- wegknooppunt aan de Njemen, enkele kilo meters ten Oosten van de grens van Oost- Pruisen, spoedig zijn hoogtepunt zal bereiken. Ook Noordelijker van dezen sector, n.l. in het gebied ten Westen van Wilna en Oetena, alsmede ten Zuiden en Zuidoosten van Duna- burg werpen de Sowjet Russen sterke troepen in den strijd en pogen zij een doorbraak te forceeren, om langs dezen weg de Oostzee kust te bereiken. Volgens de laatste Duitsche berichten be- haalden de Sovjel-Russische divisies hier tot dusver slechts geringe terreinwinst, het geen er op wijst, dat de Duitsche legerlei- ding langs dit deel van het front aanzienlijke reserves heeft geconcentreerd. Wellicht als afleidingsmanoeuvre hebben de Sovjet-Russen tusschen Pleskau en Dzisna een nieuw offensief ontketend. Uit het ge bied van Nowo Sokolniko en Noworsjef hebben zij hun strijdkrachten in Westelijke richting tegen de Oostelijke grens van Let- land in beweging gezet. Daarmede is ook het tot nu toe kalme front in het Noorden in den strijd betrokken. In Duitsche militaire kringen wordt in verband met deze uitbreiding der Sovjet- Russische activiteit de mogelijkheid over- wogen eener frontverkorting op den Noor delijken vleugel, ten einde deze flank in overeenstemming te brengen met de veranderde situatie in het midden van het front. Sedert het begin van het Sovjet-Russische zomeroffensief valt een opmerkelijke wijziging in het karakter der roode oorlogvoering vast te stellen. Naar het voorbeeld der ge allieerden op het Zuidelijk oorlogsterrein en aan het invasiefront heeft Sjaposnikof, de chef van den Sovjet-Russischen generalen staf, enorme massa's materieel, pantser- wagens, artilierie en vliegtuigen achter het front samengetrokken en de strijdkrachten, die hij in den aanval brengt, kenmerken zich niet meer zooals vroeger, door een overvloed aan menschen, maar door een zeer hoog percentage aan technische wapenen. Ook in het Oosten woedt de materieelsiag. Vo6r het begin van iederen aanval pogen de Sovjet-Russen de stellingen van hun tegenstanders door een trommelvuur van granaten en vliegtuigbommen stormrijp te schieten. Deze methode beheerscht thans de gevechten langs het geheele Oostelijke front, voor zoover dit in den strijd is betrokken. NON-STOP-ROMBARDEMENT OP LONDEN. Vergeldingsaanvallen uitgevoerd volgens bijzonder plan. Thans nog slechts „inschieten". In wel-ingelichte kringen te Berlijn is Dinsdag, volgens het A.N.P., in zake de vergeldingsaanvallen op Londen bekend ge- worden, dat de beschieting met de V 1 vol gens een bijzonder plan wordt uitgevoerd. Dit plan der beschieting van Londen als centrale van de vijandelijke oorlogvoering wordt ondanks alle Britsche afweermaat- regelen volgens program afgewerkt. Voor de afzonderlijke doelvierkanten zijn al naar gelang van hun strategische he- teekenis V 1-series berekend. Deze be- rekening geschiedt op grond van de Anglo- Amerikaansche bombardementen op Duit sche steden. Aan de spits van de heschie- tingstabellen staan de Londensche City, de docks" en de industrieele wijken in Oost- Londen. De intensiteit van de beschieting is on- derverdeeld in honderd graden. De eerste dertig dagen van de beschieting kunnen uitsluitend als een ..inschieten" worden be schouwd, dat op de beschietingstabel slechts met enkele graden staat opgeteekend. Lon den en Zuid-Engeland hebben zoodoende, naar wordt verklaard, pas het begin van dezen slag zonder einde gevoeld. Reichsorganisationsleiter dr. Ley. die in West-Duitschland een hezoek aan talrijke bedrijven heeft gebracht, verklaarde, dat de Duitsche leiding behalve de V 1 nog meer troeven in handen heeft. .Thans zijn wij meer dan ooit overtuigd van de over- winning," zoo zeide hij. Het Ieven in Londen. Naar de correspondent van ,,Stockholms Tidningen" volgens D.N.B. meldt, drukt de voortdurende beschieting van Londen door de V 1 een volkomen nieuw stempel op de Britsche hoofdstad. De evacuatie van Lon den duurt voort. waardoor het ieven in de hoofdstad minder intensief wordt. In de schuilkelders der ondergrondsche, die tot dusverre slechts door de bevolking der slop- pen werden bezocht, heerscht thans een ge- drang. Het publiek ligt des nachts als haringen in een ton en zonder onderscheid van stand. Men kan thans lords, hooge ambtenaren en diplomaten zien slapen tus schen het stampubliek uit de sloppen. De Londensche bladen beginnen thans wat meer uitvoerige berichten en fotc's over de evacuatie der stad te publiceeren. De Daily Mail" meldt thans, dat de offi- cieele evacuatie reeds is begonnen op Zater- dag 1 Juli, hoewel dit zelfde blad op 3 Juli de desbetreffende geruehten nog als be- lachelijk had gedementeerd. Volgens dit zelfde blad is een groote hoeveelheid spoorwegmaterieel naar de hoofdstad gedirigeerd, om schoolkinderen met hun onderwijzers, kleine kinderen met hun moeders, aanstaande moeders, zieken en ouden van dagen op staatskosten naar andere oorden te vervoeren. Het normale reizigersvervoer is om die reden beperkt. Het aantal personen, die Londen reeds op eigen gelegenheid hebben verlaten, zou op enkele honderdduizenden worden geschat. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de minister van Buitenlandsche Zaken in de Poolsche emigranten-regeering te Londen, Taddeus Romez en zijn plaatsvervanger, Frankowski, door de werking der „vliegen- de bommen" zwaar zijn gewond. EmigrantenTegeeringen gaan verhuizen. De ..Briisseler Zeitung" meldt uit Lon den, dat alle emigranten-regeeringen, mits- gaders alle emigranten, op korten termijn zullen worden overgebracht naar het Lon densche district South Kensington, gelegen ten Noorden van de Theems in het Zuid- westen der stad, tusschen Hyde Park en Chelsea. Tot dusver waren al deze regeeringen ondergebracht in St. James Palace, het aan The Mall gelegen vroegere verblijf van den Prins van Wales, terwijl zij bovendien een groot aantal gebouwen in gebruik hadden voor hare bureaux en neven-organen. In de in South Kensington te reserveeren emi- grantenwijik zullen, volgens het blad, niet alleen de regeeringen, doch ook de emi- Ze eten je de ooren van 't hoofd. Geef ze Melba, samen- gesteld uit zuiver natuurlijke bestanddeelen, voedzaam en versterkend. Koop voortaan ook Melba, op de bon voor kinderdrankpoeder - elke 8 weken een pak voor ieder kind tot 13 jaar. de versterkende kinderdrank granten zelf worden gehuisvest. De reden voor dezen maatregel het blad spreekt van een ,,emigranten-ghetto" wordt niet genoemd. Covent Garden gesloten. Uit een hericht van .Exchange" uit Lon den blijkt dat het bekende Londensche operatheater Covent Garden voorloopig is gesloten. Als reden wordt opgegeven dat internationale voorstellingen van goed ge- halte thans slechts met de grootste moeite of in het geheel niet 'kunnen worden ge geven. Covent Garden werd in 1732 geopend en geldt als het beroemdste centrum voor opera en ballet van het Britsche rijk. Volgens Evening Standard" zijn reeds 13 van de 25 West End theaters gesloten. Woeker in de evacuatiegebieden. De correspondent van de .Daily Herald" gaat, volgens D.N.B., nader in op den woe ker in de Engelsche evacuatiegebieden. Op het oogenblik, zoo schrijft hij, zijn er ge- wetenlooze menschen, die profijt willen trekken van de ellende en nood van vrou- wen en kinderen, die uit Londen gevlucht zijn voor het Duitsche vergeldingsvuur. Ont- zaglijke prijzen worden -gevraagd voor kamers, terwijl de staat slechts een weke- lijksohen toeslag verstrekt van vijf shilling voor een volwassene en drie shilling per kind. De correspondent heeft steden en dorpen bezocht, die ver van Londen verwijderd liggen. In enkele plaatsen was de toestand werkelij'k zoo ernstig, dat vrouwen en kin deren dagenlang in het geheel geen dak boven haar hoofd hadden. Het zijn de armen, die de hooge huur- prijzen als 35 tot 45 shilling per week voor een slaapkamertje zonder eenige verzor- ging niet kunnen betalen. De weigestelden bieden zelfs nog meer en zijn bereid voor een kamer zonder eenige verzorging 100 tot 120 shilling per week te betalen. DE ITALIAANSCHE REGEERING NAAR ROME. Volgens de N. R. Crt. heeft Bonomi thans verlof gekregen den zetel van de Italiaansclhe regeering van Salerno naar Rome te verplaatsen. De officieele ver- plaatsing is vastgesteld op 15 Juli. Tege- lijk met de regeering zouden ook Umberto als stadhouder-generaal van Italie en de inter-geallieerde commissie naar Rome verhuizen. DE DUITSCHE VERLIEZEN IN HET OOSTEN. De plaatsvervanger van den perschef der rijksregeering Suendermann heeft Dinsdag voor vertegenwoordigers van de buiten landsche pers te Berlijn gesproken over de geheurtenissen aan het Oostelijke front. Hij wees op de ontzaglijke overdrijving der feiten, die van Britsche zijde over de oorlogsgebeurtenissen in het Oosten ver- spreid worden. Zoo heeft b.v. Exchange Telegram op 30 Juni gemeld, dat 50.000 Duitsche soldaten gevangen genomen wa ren. Op 3 Juli waren het volgens hetzelfde bureau reeds 85.000 man en op 5 Jun werd zeifs het getal 200.0l0 genoemd. Het inlichtingenbureau der Sovjets kon echter op 10 Juli slechts het vierde deel van het genoemde cijfer opgeven, nl. 50.312. Zeer verhelderend voor de willekeurige Engelsche goochelarij met cijfers noemde Suendermann cok de wijze, waarop zij met de z.g. vernietigde Duitsche divisies om- springen. Zoo waren h.v. op 5 Juli 25 Duitsche divisies vernietigd. Op 10 Juli was het aantal vernietigde divisies reeds Hot 40 gestegen. Vanzelfsprekend, zoo verklaardei Suen dermann, gaan ook de door de bolsjewlsten opgegeven cijfers de werkelijke Duitsche verliezen ver te boven. Bij al deze over- drijvingen van den vijand is echter de wensch de vader der gedachte geweest, n.l. de wensch om door een dramatische weer- gave van de geheurtenissen in het Oosten bij de neutralen den indruk te wekken, als- of 'n catastrophale ontwikkeling gaande is. Uit de mededeeling in het weermachts- bericht betreffende gevechten hij Noworsjef blijkt, dat de Sovjets hun actie ook naar het Noorden verbreed hebben. Deze piaats ligt namelijk ten Zuidoosten van het meer bekende front van Pleskau en Ostrof. JODENWETTEN IN NORMANDIe OPGEHEVEN. Naar C.D. meldt, zijn volgens een mede deeling- van Renter in het door de Britten en Amerikanen bezette deel van Frank rijk de door Vichy uitgevaardigde jodenwetten opgeheven, Ook de maatregelem tegen geheime vennootschappen (vrijmetselarij) werden huiten werking gesteld. DE VER. STATEN EN DE GAULLE. Renter meldt, volgens de N. R. Crt. uit Washington, dat president Roosevelt ver klaard heeft, dat de Ver. Staten besloten hebben het comit+de Gaulle tot aan de ver- kiezingen te erkennen als ,,bestuur en re geering de facto" in de door de geallieerden bezette gebieden van Frankrijk. Naar de Britsche berichtendienst meldt is De Gaulle te Ottawa aangekomen. Tijdens de besprekingen van generaal De Gaulle te Washington is een Fransch- Amerikaansch conceptieverdrag opgesteld waarbij wordt bepaald dat generaal Eisen hower de hoogste militaire instantie in de door de -geallieerden bezette gebieden in Frankrijk zal blijven. Generaal De Gaulle zal dit concept naar Algiers medenemen Om het ter discussie aan de commissie Algiers voor te leggen, aldus meldt S.P.T, INMAAKGLAZEN VOOR BIJZONDERE GEVALLEN. Onder verwijzing naar het eind Juni in de bladen gepublieeerde bericht betreffende distributie van inmaakglazen van het Rijks- bureau voor Glas, Keramiek en Houtpro- ducten, Hooftskade 1 te 's-Gravenhatge, wordt er op gewezen, dat de sluitings- datum voor het inzenden van aanvragen voor inmaakglazen voor bijzondere gevallen is vastgesteld op 15 Juli a.s. Na dien datum worden de aanvragen terzijde gelegd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 2