TERNEUZENSCHE COURANT .QREHTRtl regNevi Buitenland smm No. 10.626 VRIJDAG 14 JULI 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN OUITSCH WEERMACHTSBERICHT Doorbraakpogingen in Normandie verijdeid. n. St. SQUVEU cuiot*i^i:r leMolqv St fl|REL St Jean*' ii f l- golf W*™- St.MQLO CORDE^^ RQOTILLY COm6evin§ van Waar en wanneer? BEROEP OP HET DUITSCHE VOLK. KEURINGEN. Post voor vrijwilligers. VERSCHIJNT IEI1EREN DINS DAG- EN VRUDAGAVOND. ABONNEMENTSPBIJS per 3 maanden f 1,42; Postabonnementen f 1,73. Losse nummers 5 cent per exemplaar. Dlrecteur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HABTE - Terneuzen - Tel. 2298 Het opperbevel van de weermacht maakte Donderdag bekend: Terwijl de vijand tengevolge van zijn zware verliezen in het gebied van Caen en ten Westen daarvan zich gisteren slechts beperkt heeft tot versterkte artiileriebedrijvigheid, heeft hij ten Noordoosten van St. Lo na urenlang trommelvuur en krachtig optreden van slagvliegers ons front aangevallen. Val- schermjagers en infanterie deden alle door braakpogingen mislukken en brachten den tegenstander zware verliezen toe. Tusschen de Vire en het gebied van St. Eny benevens tusschen Gorges en de kust is gedurende den geheelen dag verbitterd gestreden. Talrijke aanvallen van den tegen stander werden hier afgeslagen, plaatselijke penetraties in een tegenaanval mpgeheven of afgegrendeld. Boven het landingshoofd en de bezette Westeiijke gebieden verloor de vijand gisteren 27 vliegtuigen. In het Fransche gebied zijn 189 terroristen in den strijd gedood. Het zware vuur der V. 1 op Londen duurt voort. In Italie is het gisteren alleen tot vrij groote gevechtshandelingen gekomen aan de Ligurgische kust en ten Zuidwesten van Cita di Castello. Ondanks sterken steun van artillerie en tanks heeft de vijand slechts op enkele plaatsen geringe successen kunnen behalen. Het meerendeel van zijn aanvallen werd door geconcentreerd artilllerievuur of in een tegenaanval uiteengeslagen. In het Zuiden van het Oostelijke front zijn plaatselijke aanvallen der bolsjewisten afge slagen. In het gebied van Kowel zijn her- haalde vijandelijke aanvallen met veel ver liezen ineengestort. In den centralen sector duren de zware afweergevechten tusschen Pripet en Duna voort. Terwijl ten Westen van de Szcara alle bolsjewistische doorbraakpogin. en zijn verijdeid, hebben onze divisies in het gebied ten Zuiden van Wilna zich in verbitterde gevechten verder naar het Westen gedistan- cieerd. Bij Olita hebben zij den bolsjewisten in een zwaren tegenaanval zware verliezen toegebracht. Het garnizoen van Wilna hand- haafde ook gisteren het Westeiijke de°l van de stad tegen alle vijandelijke aanvallen. In het gebied ten Zuidwesten en Zuid- oosten van Dunaburg zijn onze troepen in harde gevechten gewikkeld met sterke vijan delijke formaties. Ten Oosten van Opotsjka zijn herhaalde vrij sterke aanvallen van de bolsjewisten afgeslagen, plaatselijke penetraties werden afgesloten. Formaties slagvliegers hebben den afweer- strijd van het leger ondersteund en den bol sjewisten, vooral in het gebied Dunaburg- Wilna met bommen en boordwapens zware verliezen toegebracht. Een sterke formatie Amerikaansche bom- menwerpers heeft gisteren met gebruikmaking van den weerstoestand wederom een terreur- aanval gericht op Miinchen. Door afweer- geschut werden 31 viermotorige bommen- werpers vernietigd. In den nacht hebben afzonderlijke Britsche vliegtuigen bommen geworpen in het Rijn- landsch—Westfaalsche gebied. St.Mere oAportbail randcampfesBa Pierre: S ,"ir -L J.*' Ft*'" JTlydeuflly 'iGraiqnes S|\V essay '5... St. Jean® •.»Goey;l|e J[ V\ la Meaulle 'Gouyille ij v\ "■^^Sf.Malo de la Lande i\_ SURlyiREv«, Blainvil o 1 <-<r Bosschen s^THTnarti leltreville erreinen Europa's kustbevolking wacht af. De groote vraag, die de gansche kust- bevolking van Europa thans 'oeheerscht, is, merkt ,,De Courant" op: Waar komt de nieuwe geallieerde landing? En het blad vervolgt: Teen de Britten en Amerikanen 6 Juni voet aan wal zetten op het Norman- dische strand, deelde de geallieerde invasie- leiding direct mede, dat deze landing de. eerste van een reeks vormde. Nu het een feit geworden is, dat de Engelsche en Ame rikaansche troepen een basis in Frankrijk in handen hebben gekregen en zij zich in die mate consolideerden, dat de groote landslagen, waarvan de eerste nog rond Caen woedt, definitief zijn ingezet, wenden de oogen der Eurcpeesche kustbevolking zich wederom naar Engeland en vragen: Waar en wanneer de volgende Reeds enkele dagen na den 6en Juni kwamen er berichten, die groote troepen en vlootconcentraties op en rond Schotland en IJsland meldden. Daarentegen waren er omstreeks denzelfden tijd meldingen, aangaande machtige legerconcentraties in Nocrd-Afrika, op Corsica en Sardinie. De landing in Normandie heeft ons geleei'J, dat troepenontschepingen op groote schaal slechts mogelijk zijn, wanneer zeer inten- sieve homhardementen, gedurende enkele weken, aan de actie voorafgaan. Tot de groote verbazing van de bewoners van West-Europa zijn de hevige geallieerde luchtaanvallen cp het bezette gebied prac- tisch opgehouden, op enkele storing svluch- ten na. Het valt dus moeilijk aan te nemen, dat er, althans voorloopig, een nieuwe lan ding in het gebied van Noord-Frankrijk, Belgie of Nederland zal plaats vinden. Bovendien pleit voor deze opvatting het feit, dat de beperkingen voor diplomaten in Engeland, welke enkele weken voor de in- vasie waren ingesteld, dezer dagen zijn op- geheven. Aan het einde van de vorige maand werd in diverse dagbladen opge- merkt, dat slechts een vierde van het aan- tal gereedstaande troepen in Z.O. Enge land was ingezet. Het is vrij naief, om dan direct te oordeelen, dat deze overblijvenden beschikbaar zouden zijn voor een geheel nieuwe actie. Immers het strijdgebied in Normandie breidt zich steeds uit, Rommel werpt belangrijke reserves in den strijd, steeds meer troepen zullen de Geallieerden hier tegenover moeten plaatsen; want wil men in plaats van een troepenbinding in Normandie een werkelij'k grootsche actie doorzetten, met het doel naar Duitschland door te stooten. dan zal een millioenenleger ten oorlog moeten trekken en zullen de legers, die thans nog in Z.O. Engeland staan, straks aan het Normandische front noodzakelijk zijn. We kunnen dus tot de conclusie komen, dat de kans niet groot is, op een nieuwe geallieerde landing met basis Engeland. Wat betreft de concentraties bij Schotland en IJsland, tast men voorloopig nog in het duister. Zijn de versterkingen en de bodem- gesteldheid van dien aard, dat het ook hier noodzakelijk is, cm aan landingsoperaties een intensieve bombardeering te laten voor afgaan? Of wordt er nog gewacht op een verder opdringen van de Russen door Fin land naar Noorwegen? Het hlijft hier alles slechts een zuiver veronderstellen. Een andere kwestie is een eventueele landing in Zuid-Frankrijk. Hiervoor zijn- verschillende duidelijke motieven aanwezig: Behalve de genoemde troepenbewegingen in Noord-Afrika, op Sardinie en Corsica, staan de Zuid-iFransche kust en haar verbindings- wegen op het oogenblik aan vrij zware luchtaanvallen bloot; daar komt hij, dat de geallieerde legers in Italie, mogelijkerwijs straks, wanneer zij in staat zouden blijken, de Povlakte te bereiken, bij het breeder worden van het igevechtsterrein, voor ern- stige moeilijkheden kunnen komen te staan. Het zou dan uitermate voordeelig voor hen zijn. wanneer door een nieuwe actie tegen de Zuid-Fransche kust in de omstrdken van Nice en Toulon, een belangrijk deel van de Duitscbe troepen aldaar geconcentreerd zou moeten worden. Het blijven echter alles nog verwachtin- gen, want het is onbekend, welke plannen en verrassingen de Duitsche zoowel als de Britsch-Amerikaansche legerleidingen in petto houden. SOVJET-DRUK TEN N.O. VAN LADOQAMEER. Het Finsche weermachtsbericht van 12 Juli luidt In het Westelijk deel der Karelische land- engte heerschte hoofdzakelijk wederzijdsch artillerie- en granaatwerpersvuur. Tusschen Suomenvedenpohja en Vuoksen werden plaatselijke vijandelijke aanvallen afgeslagen. In het met groote verliezen voor den vijand veroverde bruggehoofd der Sovjets bij Vuo- salmi wisselden eigen tegenaanvallen af met razende vijandelijke uitbreidingspogingen. 7 vijandelijke tanks werden daarbij vernietigd. Ten Noordoosten van het Ladogameer was de vijandelijke druk op eenige plaatsen nog allijd sterk. In de richting Pitkaeranta ge- lukte het den onze stellingen aanvallenden vijand, met ondersteuning van tanks op een plaats onze linies binnen te dringen. In de nog voortdurende hevige gevechten leed de vijand verliezen van honderden gesneuvelden en 6 tanks. Ten Westen van Uomaa werden de vijandelijke aanvallen in wisselvallige gevechten afgeslagen. Ook in de richting Loimola en bij Suojaervi werd de vijandelijke opmarsch met zware verliezen voor den vijand tegengehouden. Ten Noordoosten van het Ladogameer werden in de laatste24uur in totaal 14 vijandelijke tanks vernield. In de richting Porajaervi brachten onze troepen door een aanval in den rug van den vijand den Sovjets aanzienlijke verliezen toe en sloegen de aanvallen van vijandelijke afdee- lingen af. In de richting Rukajaervi valt niets bij- zonders te melden. Als gevolg van de slechte weersomstandigheden was actie in de lucht de laatste 24 uur gering. Finsche en Duitsche jagers alsmede onze afweer op den grond haalden in totaal 8 vijandelijke machines omlaag. HET FRONTVERLOOP IN HET OOSTEN Daaromtrent schreef de correspondent van ,.De Telegr." uit Berlijn, d.d. 12 Juli. De strijd in het Oosten speelt zich af over een boogvormig front van bijna 600 km lengte. Ofschoon van een frontlijn in den gebrui'kelijken zin van het woord niet kan worden gesprcken, aangezien de strijd- krachten van beide partijen voortdurend in beweging zijn en op sommige plaatsen niet tegenover elkaar staan, maar door elkaar zijn geschoven, kan toch met vrij groote nauwkeurigheid worden aangeduid, hoe de frontzone verloopt. Het front tusschen de Finsche Golf en de Duna is onveranderd gebleven; het strekt zich uit langs de Narwa en het Pei- pusmeer en loopt dan in Noordzuidelijke richting langs de grenzen van Estland en Letland, over Pleskau, Ostrof naar Dzisna aan de Duna. Hier, in dit gebied, ten Wes ten van Polotzk, begint de groote front- boog, waarin de Sovjet-Russen naar het De met steun van het Rijk ondernomen restauratie van de uit het jaar 1671 datee- rende oud-Hollandsche boerenhcfstede te Bergambacht is thans voltooid. Vooral heu herstellen van den gevel heeft zeer veel tijd gekost. (C.N.F./van Rhijn Pax l.) Westen pogen door te breken. Van Dzisna buigt het front naar het Westen en bereikt br Utena den verbindingsweg tusschen Kowno en Dunaburg. Ten Noorden en ten Westen van Wilna, dat thans geheel is in- gesloten, staan de Scvjet-Russisohe voor- hoeden dus op Litausch grondgebied. De taak der Duitsche verdedigers in Wilna kan thans als voltooid worden beschouwd en in militaire kringen te Berlijn veriuidt, dat vandaag operaties aan den gang zijn met het doel de Duitsche bezetting uit de omsingeling te bevrijden, waarna de stad zelf zal worden prijsgpgeven. Van Oetena loopt Net front ten Westen van Wilna verder naar het Zuiden door het gebied ten Westen van Lida tot ten Westen van Slonim, dat door de Dui'tschers reeds is ontruimd. Van hier buigt het front naar het Zuidoosten en bereikt ten Zuidwesten van Lunimetz de Pripet. Het Sovjet-Russische offensief op dezen centralen frontsector ontwikkelt zich voor- namelijk in drie richtingen en het is duide- lijk op welke doelen de roode legerleiding het heeft gemunt. De Sovjet-Russische aanval tusschen Wilna en Dunaburg is ken- nelijk bedoeld als een poging om door het dal van de Duna naar Riga door te dringen en tegelijkertijd via Kowno langs de Njemen Oost-Pruisen binnen te vallen. Deze aan val is zonder twijfel voor de Duitsche troe pen in de Oostzeestaiten een gevaar, aan gezien een verdere opmarsch der Sovjet- Russen in de richting van de Oostzeekust den geheelen Noordelijken vleugel van het Duitsche front van zijn verbindingen zou afsnijden. Te Berlijn wijst men er eyen- wel in dit verband op. dat alle mogelijke maatregelen zijn getroffen om de bedrei- ging af te wenden. Onder deze omstan- digheden kan worden verwacht, dat de strijd op dezen sector in de eerstvolgende dagen zijn hoogtepunt zal bereiken. Beide partijen vceren reserves aan en de hevig- heid der gevechten neemt van uur tot uur toe. De t'weede Sovjet-Russische stoot is naar het Westen en Zuidwesten gericht en ont wikkelt zich tusschen Lida en Slonim. Grodno, Bialystdk en ten slotte Warschau schijnen de doelen van deze krachtsinspan- ning van de roode legerleiding te zijn. De derde Sovjet-Russische aanval wordt langs de Pripet eveneens in Westeiijke richting ondernomen. Behalve om Pinsk waar 't front een scherpe bocht naar het Oosten maakt, schijnt het den Sovjet-Rus sen hier hoofdzakelijk te doen te zijn om een aansluiting aan hun troepen in het ge bied van Kowel. Tusschen Pinsk en Kowel wordt het front namelijk onderbroken door de Pripetmoerassen en de Sovjet-Russen zullen er na hun vergeefsche poging om van Kowel uit het Duitsche front in te drukken, zeker naar streven om via Pinsk deze manoeuvre ten uitvoer te brengen. LUIT.-GEN. DITTMAR OVER DE SITUATIE. Luitenant-generaal Dittmar, de militaire commentator van de Duitsche radio, heeft Dinsdagavond in een beschouwing over het Duitsche front in het Oosten o.a. gezegd: ,.De vorming van operatieve reserves ten koste van den centralen sector aan het Oostelijke front is naar mijn meening de oorzaak van de successen der Sowjet-Rus- sische troepen. De plaatsen die van dag tot dag in de Duitsche weermachtsherich- ten worden genoemd, doen op een wijze die niet behoeft te worden misverstaan den ernst van den toestand tot uiting komen. Baranowicze en Moledensko, Lida en Wilna liggen niet meer in de onbereken.bare ver- ten van het Oosten, maar zijn abstracte be- grippen, die de bedreiging doen gevoelen welke ligt in het opdringen der Sowjets. De vraag hoe het zoo ver is gekomen, kan om voor de hand liggende redenen bui- ten beschouwing blijven. Het is nu echter wel zeker dat de Sowjet-Russische leiding, zooals zij dat al meer heeft gedaan, van haar overvloed aan menschen en strijdmid- delen gebruik heeft gemaakt op een schaal die de Duitsche legerleiding voor ernstige problemen plaatst. Opnieuw heeft zij ge- staan onder druk van omstandigheden welke ontstaat, zoodra de sterkere tegen stander in staat is verscheidene zwaarte- punten te vormen en daardoor reeds rede- lijke vooruitziehten heeft om ergens op naar verhouding zwak bezette fronsectoren te stooten, omdat de begrensde operatieve reserves van den verdediger op gevaar van verspilling af, moeten worden gereed ge- houden cm in te grijpen in ieder mogelijk geval. Zoo waren de Sowjets, aldus luit.-gene- raal Dittmar, bij hun nieuwe offensief op een gedeelte van het front gestooten, waar men in de eerste dagen van den strijd in hooge mate verlegen zat om sterke af- weerkrachten. Met dit feit had men, den stand van zaken in aanmerking genomen, geen rekening kunnen houden. Was juist de centrale sector van het Oostelijke front niet het gedeelte geweest dat zich, ondanks de wisselende kansen in den afgeloopen winter, als een toren in den strijd had weten te handhaven? De succesrijke af weergevechten aan den benedenloop van de Berezina zoowel als bijv. die aan den straat- weg bij Kiew, hebben de standvastigheid van de aldaar strijdende divisies evenzeer bewezen als de doeltreffendheid van den ontplooiden tegenstand, die kon steunen op de naar verhouding sterk uitgebreide stel lingen. j. n Om die reden scheen het gerechtvaardigd te zijn het centrale front te verzwakken ten gunste van andere ernstig in gevaar zijnde gedeelten van het front en vooral ten koste van dien sector datgene te vormen, waat- aan het aan het Oostfront zoo dikwijls bit ter heeft gemankeerd: operatieve troepen. Tenslotte waarschuwt Dittmar ten aan- zien van deze ontwikkeling in het Oosten voor de meening als zou daaruit een crisis in den afweer vallen af te leiden. Hij izeide: „Zulk een opvatting moet worden tegen- gesproken. Er behoeft slechts op de situa- tie in het bruggenhoofd van Normandie te worden gewezen om aan te toonen dat zelfs de sterkste samentrekking van troepen en materieel aan de zijde van den tegenstan der tot dusver volkomen ontoereikend blijkt te zijn om de Duitsche verdediging te ver- nietigen. Aan het Oostelijke front kan men met goed recht spreken van een abnormaal tegenzitten van alle van belang zijnde om standigheden, maar in geen geval is het de dwingende loop der geoeurtenissen, die zich geregeld in dezen vorm zal kunnen her- halen. De B-correspondent van het A.N.P. te Berlijn meldt: De rede van Rijksrainister dr. Gohbels in een Oost-Duitsche stad alsmede eenigo hoofdartikelen in de Duitsche Zondags- bladen laten aan duidelijkheid niets te Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland en de Germaansche SS in Nederland. Per- sonen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende verbintenis van de tewerk stelling vrijgesteld. Offieier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na ten minste een jaar dienst- tijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolop- leiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inliehtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Eveneens verstrekken alle inliehtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alk- maar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30 en het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het S S-W a c h t- bataillon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen melden. 15 Juli 812 uur, Arnhem, Cafe Royal. 16 Juli 812 uur, Zwolle, Hotel Giitenbeek. 17 Juli 813 uur, Amsterdam, Dam 4. 18 Juli 812 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 18 Juli 1517 uur, Amersfoort, SS-Wachtbatl. 3, Leusderweg. Bij onze vrijwilli- gers. Temidden van de zwaar ge- bombardeerde hui- zen in Normandie houden onze man- nen de wacht. (SS P.K. Jarolim O/H P s). wensctien over. Wederom wordt het Duit sche voile opgeroepen alle krachten voor het behalen van een beslissende overwin- ning. in te spannen en zonder onderbreking de wapens te leveren, welke de soldaten aan het frcnt, die den stormloop van drie werelddeelen moeten trotseeren, noodig hebben. Onverbloemd stelt de Duitsche pers vast, dat de vijanden van Duitsch land een absoluut overwicht aan menschen en mateo-iaal bezitten, waartegen een rotsvast geloof en fanatisme alleen niets uitrictiten kunnen. Daarom is het goed, dat de Duitsche wapenfabrieken in staat zijn den frontsoldaat de noodige wapens en munitie te leveren en daarom is het ook goed, dat Duitschland de beschikking heeft over uitvinders, die in de toekomst met volkomen nieuwe wapens hun opwachting zullen maken. Ook dr. Gobbels zinspeelt hierop in zijn rede, door te zeggen, dat binnen afzienbaren tijd meer en zwaardere vergeldingswapens te verwachten zijn. Daarnaast richt de Duitsche pers een appel op iederen Duitscher persoonlijk. Zij eischt, dat hij thans absnluut breekt met zijn oude gewoonten, zijn egoisme, zijn persoonlijke comfort, privileges, die niet meer in den tijd passen en dat hij zijn ge- makzucht overboord werpt nu volk en land in een groot gevaar venkeeren. De ,,Vdlk. Beobachter" schrijft in ver band hiermede, dat de Duitscher nog vlij- tiger moet werken om den afstand tus schen keerpunt en doel als eerste af te leg- gen. De verzoeking is groot het tegen- deel te gelooven. Meer dan een invasie tezamen met de Sovjet-Russische offen- sieveci, welke met een ongelooflijke kracht aan materiaal en menschen en na het maandenlange trommelvuur van de bom- menterreur gevoerd worden, zal ook deze uit drie wereldeelen samengestroomde vijand niet kunnen bij een brengen. Maar dat is voldoende, wij moeten naar alle zijden om ons heen slaan, zoo schrijft hec blad. Na de ervaringen, die men in Duitsch land hij de proclamatie van den totalen oorlog heeft opgedaan, mag men aan- nemen, dat het Duitsche volk ook ditmaal weer in het besef zijner werkelijke kracht ook het laatste gemak aan luxe en ar- beidscapaciteit zal offeren om de zoo vurig gewenschte overwinning en daarna den vrede te verkrijgen. WILNA ONTRUIMD. BERLIJN. Naar Interinf ver neemt. heeft het Duitsche garnizoen van Wilna zich, na vernieling van alle voor den oorlog belangrijke installaties, een weg gebaand naar het gros der Duitsche strijdkrachten. De doorbraak door de Sovjetstellingen ten Westen van de stad was Donderdag vol- bracht. Het garnizoen slaagde er daarbij in, deelen der vijandelijke strdkrachten te verdrijven en een niet onaanzienlijk aantal gevangenen en een aanzienlijke buit in de Duitsche linies te brengen. De Sovjets leden zware verliezen aan dooden en ge- wonden, terwijl het Duitsche garnizoen weinig verliezen leed, tengevolge van de vuurkracht en het elan van het volkomen intact zijnde garnizoen. WELLINGTON-KAZERNES TE LONDEN DOOR VLIEGENDE BOMMEN GETROFFEN. Reuter meldt, dat vliegende bommen ingeslagen zijn in de Wellington-kazernes te Londen. Een groot aantal personen werd daarbij op slag gedood, andere ge- wond. Onder de dooden bevindt zich kolo- nel Edward Haye, de bevelhebber van de Gardegrenadiers, benevens eenige beken- de officieren der gardebrigade. De evacuatie van Londen en Zuid-Engeland. Volgens de Daily Express begeven zich degenen, die uit Londen en Zuid-Engeland vertrekken, in tioofdzaak naar het Noor den en Noordwesten van Engeland, de Midlands en Wales. Steden als Blackpool, Sheffield en Oxford zijn reeds overvol. Naar schatting zijn er in Oxford al 10.000 geevacueerden teveel. Er is een ware jacht naar logies losgebarsten, waarbij ieder op ei^en initiatief te werk gaat. De Londensche bladen wijzen er steeds weer op, dat de dringende wensch der regeering is, dat ieder, die niet onvoorwaardelijk te Londen behoeft te blijven, naar veiliger streken trekt. Volgens den Londenschen correspondent van Morgentidningen hebben ongeveer 50.000 schoolkinderen Londen verlaten. Steeds meer plaatsen van vertier te Lon den, zooals schouwburgen, gaan haar poorten sluiten. In versterkt tempo boven Engeland. De Duitsche robots vlogen in den nacht. van Vrijdag op Zaterdag in versterkt tempo over Engeland en de Londenaars zelf verdwenen onder de aarde, zoo meldt ,,Aftonbladett" uit Londen. Eenige Londensche rechtbanken hebben haar terechtzittingen naar kelderlokalen verplaatst om niet gestoord te worden. De Lagerhuisleden voor het gebied Londen en Zuid-Engeland Ihouden sinds Zaterdag regelmatlg besprekingen met Morrison, den minister van Binnenlandsche Zaken en met den minister voor de Openbare Ge- zondheid, om maatregelen van veiligheid en hulpverleening voor slachtoffers der bombardementen te beramen. In de stad is op velerlei plaatsen weer nieuwe schade aangericht. 'Het zou ook onjuist zijn te loochenen, dat het leven in Londen den laatsten tijd bepaalde wijzi- gingen heeft ondergaan. Tijdens het gaan naar en van het werk, alsmede in schaft- Het SS-Ersatzkommando Niederlande, Den Haag, maakt bekend, dat volgende richtlijnen voor de veldpostverzending aan vrijwilligers en frontarbeiders gel- den: (alle vroegere richtlijnen zijn ongel- dig). Adres SS-Feldpost an das SS-Hauptamt, Maastricht zur Weiterleitung an: dienstgraad: naain: Veldpostnr. of adres: De afzender moet vermeld worden. Dit geldt alleen voor postverzen- dingen aan SS-vrijwilligers en SS-front- arbeiders. Andere postzendingen (aan leden van de weermacht, marine, Luft waffe, N.S.K.K. enz.) mogen niet over Maastricht gestuurd worden. Aan de ontvangers met een veldpost- nummer mogen slechts pakjes tot 100 gram gestuurd worden. Zijn deze pakjes zwaarder dan 20 gram, dan is een „Zulas- sungsmarke" noodig. Kranten en tijd- schriften moeten als dusdanig te herken- nen zijn, dus met een kruisband te ver- pakken. Iedere zending mag niet meer dan 100 gram wegen. Een „Zulassungs- marke" is hierbij niet noodig. Luchtveldpostbrieven moeten met 2 luchtveldpostzegels voorzien zijn en het opschrift „Luftfeldpost" dragen. Aan ontvangers met een adres, dus geen veidpostnummer, kunnen pakjes tot 1000 gram gestuurd worden; 15 ct. porto. Zulassungsmarken zijn niet noodig. De veldpostzendingen worden door alle Dienststellen der „Duitsche Dienstpost" en de Nederlandsche Post (P.T.T.) aan- genomen. Geldbedragen aan SS-vrijwilligers kun nen door veldpostwissel bij de bureaux der Duitsche dienstpost overgemaakt worden. tijd beleven de Londenaars vaak bijzonder hevige aanvallen. Op klaarlichten dag ziet men dan vele Londenaars plat op straat liggen, of zich op het .voetpad vast tegen de gevels aandrukken. DE LUCHTSLAG OM BERLIJN. Dezer dagen is te Berlijn 'n overzicht verschenen van den ,,luchtslag om Berlijn". De schrijver constateert schrijft het Hbld., dat de ervaringen te Berlijn van den lucht- oorlog in het algemeen de volgende drie conclusies toelaten: le. Het is betrekke- lijk gemakkelijk, woonwijken van de lucht uit te vernielen. 2e. Het is vrij moeilijk, industrieen dcor een bombardement uit de lucht voor geruimen tijd lam te slaan. 3e. Het is onmogelijlk, het verkeer door de luchtaanvallen uit te schakelen. De schrijver zegt in zijn boekje, dat Ber lijn aanzienlijk meer brand- en brisantbom- men moest incasseeren dan welke andere stad ter wereld ook. Eind Maart 1944 was reeds 35.000 ton ontplofbare stoffen boven Berlijn afgeworpen. In de eerste fase van den ,,luchtslag om Berlijn", die tot den zomer van 1943 duur- de, had Berlijn slechts een aanval, dien van den lsten Maart 1943, te verduren. In het bijzonder de woonwijken in het W. en Z.W. werden zwaar getroffen. De tweede fase begon na 't bombarde ment van Hamburg, met de aanvallen tus schen 23 Augustus en midden September 1943. Bij deze aanvallen pasten de Engel- schen vocr het eerst boven de Duitsche hoofdstad hun nieuwe aanvalstactiek toe. ,,padvinders" vlogen vooruit en lieten boven Berlijn hun ..Kerstboomen" zakken, die de te bombardeeren woonwijken markeerden. Deze tactiek had te Hamburg tot de be- kende groote offers geleid. Ook deze aan vallen richtten zich vooral tegen de woon wijken in het W. en Z.W. van Berlijn. Eenige duizenden burgers lieten hij deze aanvallen het leven. Verscheidene groote gebouwen vielen in puin. De derde en hevigste fase van den ,,slag cm Berlijn" begon met den grooten aanval van 22 November 1943. Tijdens een don'ke- ren, regenachtigen avond wierpen de Brit ten 2400 ton dynamiet boven Berlijn naar beneden. Zoo donker was het dien avond, dat de eskaders bommenwerpers slechts door draadlooze peilingen van Londen uit, hun door ,,padvinders" gemarkeerde doelen konden vinden. Ook de volgende nachten kwamen de Britten, zooals men weet, terug en in tctaal werd in vijf dagen 6000 ton bommen neer,geworpen. Deze serie aanvallen, waardoor het beeld van de stad geheel werd veranderd, was de vuurproef van Berlijn. In December volgden nog eenige groote aanvallen, Januari bleef vrij rustig, doch op 30 Januari en 15 Februari werden wederom zeer zware aanvallen gedaan, waarbij de sterkere afweer der nachtjagers zich deed gelden en een vrij groot aantal Britsche bommenwerpers werd neergescho- ten. Met den dagaanval van 6 Maart j.l. zette een vierde fase in, die der groote Ameri kaansche dagaanvallen, die eveneens offers vergden en groote schade veroorzaakten, doch die den"Amerikanen vooral in Maart, toen ziji nog zonder begeleidende jachtvlieg- tuigen boven Berlijn kwamen, en trouwens ook later, hooge verliezen opleverden. In het overzicht wordt er op gewezen, dat de geallieerde oorlogsleiding aan het bombardement der Duitsche hoofdstad zeer grcote waarde tcskende. Tot nu toe, be- sluit de schrijver, heeft Berlijn alle aanval-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1