TERNEUZENSCHE COURANT WBWlWa& m/M Buitenland Binnenland No. 10.625 DINSDAG 11 JULI 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCTH-VLAANDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Zware strijd in Normandie. ITEBoK SLOMlM^ OOSTFROMT KENNISGEVING. KEURINGEN. BESCHIKKING. TERNEUZEN, 11 JULI 1944. aardappelen te duur VERSOHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VKJJDAGAVOND. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanilen f 1,42; Postabonnementen /1.73. Losse nummers 5 cent per exemplaar. Directeur: L VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - Teraeuzcn - Tel. 2898 Het opperfoevel van de Duitsche weer macht maakte Zondag bekend. In Normandie ging de vijand nu ook op den vooruitsprinigenden frontsector ten Noorden van Caen over een breed front met sterke infanterie- en pantserstrijd- krachten tot den grooten aanval over. In de zware gevechten, die in den loop van den dag steeds meer in heftigneid toe- namen, leed de vijand bijzonder zware ver liezen aan dooden en gewonden. Het ge lukte hem ten slotte, na het aanvoeren van nieuwe strijdkrachten, ten Noordoos- ten en Noordwesten van Caen" onze stellm- gen toinnen te dringen. Ook aan weerskanten van den weg Cau- mont-Caen ondernam de vijand na hevige voorbereiding van artillerie sterke aanval- len, waarbij hij plaatselijke, inmiddels af- gegrendelde penetraties kon behalen. Tusschen Vire en Taute werd den ge- heelen dag veribitterd gevochten. Met zware verliezen gelukte het den vijand hier zijn ibruiggenhoofd over de Vire naar het Zuidwesten iets uit te breiden. De gevech ten zijn ook hier nog in vollen gang. Ten Noord'westen van Le Plessis en ten Zuad- I westen van La 'Haye du Puits viel de vijand herhaaldelijk vruchteloos aan. f In het Fransche gebied werden 198 ter- roristen in gevechten vernietigd. t Door strijdmiddelen der Duitsche marine werden in de wateren van het invasie- front wederom een kruisr en een torpedo- bootjager tot zinken gebracht, alsmede versoheiden andere schepen getorpedeerd. Een vijandelijk vliegtuig werd neerge- gciioten fe Zwaar vergeldingsvuur blijft op Londen en zijn buitenwijiken liggen. In Italie zette de vijand zijn aanvallen met bijzondere kracht aan de Ligurische kust bij Volterra, ten Noordwesten van Siena en aan de Adriatische kust voort. Hij werd echter na uiterst zware gevech ten, geringe plaatselijke penetraties uit- gezonderd, met zware vreliezen afgesla- gen. Bij de harde afweergevechten der vorige week in den Westelijken kustsector lieeft zich een in meerderheid uit Turke- stansche vrijwilliigers bestaande divisie in fanterie met het er bij behoorende Duit sche personeel voortriffelijk geweerd. In het Oosten is in het gebied van Kowel de kracht der vijandelijke aanval len loegenomen. De door talrijke tanks en slagvliegers ondersteunde doorbraak- pogingen werden verijdeld, waarbij een vrij groot aantal vijandelijke tanks werd stukgeschoten. In den centralen sector van het Ooste lijke front heeft zich de afweerslag ver- plaatst naar het gebied ten Westen van de landengten van Baranowitsje en Molo- detsjno. Aan weerskauten van Barano witsje boden onze troepen taaien tegen- stand aan de met overmachtige infanterie' en pantserstrijdkrachten aanvallende bols- jewisten. In het verloop van hardnekkige .gevechten om Lida ging de plaats verloren. Het garnizoen van Wilna sloeg herhaalde, door tanks ondersteunde aanvallen van de bolsjewisten af. Ten Noordwesten van Wilna werden opdringende vijandeijke strijdkrachten opgevangen. Aan het frdnt tusschen Dunaburg en Polozk ondernam de vijand als gevolg van de zware verliezen, die hij de vorige dagen geleden had, slechts plaatselijke aanvallen, die werden afgeslagen. Bij de gevechten der laatste dagen in den sector van het Narotsjnieer heeft zich het gemotoriseerde legerpioniersbataillon 505, onder bevel van kapitein Wolf, door bijzondere dapperheid onderscheiden. In den afgeloopen nacht bestookten Duit sche gevechtses'kaders de stations Koros- ten, Sarny, Rowno en Olefs met talrijke brisant- en brandbommen. Een sterke fommtie Amerikaansche bom- menwenpers viel gisterochtend buitenwijken der stad Weenen aan. Er ontstond schade aan gebouwen en de bevolking leed verlie zen. Duitsche en Hongaarsche luchtver- dedigingsstrijdkrachten vernietigden 30 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 26 vier- motorige bommenwerpers. Des nacht wierpen enkele Britsche vlieg tuigen bommen op het Rijnlandsch-West- faalsche gebied. Duikbooten brachten 2 schepen met een inhoud van 11.000 brt. tot zinken. &^/Vfeliki|Lpe hewel ^'npexand etSctije S ^^®Ponetsi Komir Fentsjony W Oslrowno Sjenno Otchnijw toedsjank 'Gorki stislewl eswisj Proesian Beraland CEMTRRLE HEEL Moeraasen O ii ii200 Km Pnpet Lambopy DR. GOEBiBELS sfoort aan tot het BENUTTEN VAN ALLE RESERVES. Rijksminister dr. Goebbels heeft, volgens D.N.B.. het woord gevoerd' op een groote bijeenkomst in een gouw-hoofdstad in het Oosten van het Duitsche Rijk. Zijn woor- den werden door de meer dan 200.000 toe- hoorders in de zalen der stad en op de pleinen der per radio aangesloten steden in den Kreis met geestdriftige instemming ontvangen. Dr. Goebbels kenschetste dezen oorlog als een uniek historisch conflict, dat niet met oorlogen in het verleden kan worden vergeleken. Terwijl vroeger werd gestre- den om het bezit van een provincie, om strategische grenzen of economische belan- gen gaat het thans om het zijn of niet zijn van het Duitsche volk. De vijanden, zoo zeide dr. Goebbels, hebben met cymsche openhartigheid geen onzekerheid laten be- staan, welk lot het Duitsche volk te wach- ten zou staan in geval van een door hen gewenschte en met alle middelen nage- streefde Duitsche nederlaag. Vele millioenen volksgenooten aan het front en in het vaderland vervullen de eischen van den totalen oorlog zander tegensnreken en met onbeperkten wil zich persoonlijk te geven. Toch zijn er nog groote reservekrachten aanwezig en deze moeten thans worden toegevoegd aan de vereende inspanning van het geheele Duit sche volk. Iedere Duitscher moet den sterk verlaagden levensstandaard in de door den luchtoorlog geteisterde gebieden tot maatstaf van zijn eigen leven maken. Wat wij, zoo zeide de minister uit egoisme en gemakzucht thans niet willen opgeven, zou onze overwinning in gevaar kunnen brengen en het zou voor altijd verloren zijp wanneer het ons niet gelukte dezen oorlcg met succes te doorstaan. Wij weten heel goed, zoo vervolgde dr. Goebbels, dat er voor ons geen mogelijk- heid bestaat dft conflict over 10, 20 of 50 jaar te herhalen, wanneer wij ons thans in het beslissende tijdvak van onze geschiede- nis niet opgewassen toonen tegen den ver- eenigden stormloop van onze vijanden, want volgens hun eigen steeds weer her haalde getuigenissen zouden zij hun doel daarin zien, het Duitsche volk in zijn natio- nale bestaan te vernietigen en het aldus voor altijd uit het leven der andere volke- ren te verwijderen. In dit stadium der ontwikkeling, nu de vijand zijn algemeenen stormlbop op Europa is begonnen, zoo verklaarde dr. Goebbels verder, is de eisch van. het oogenblik totale oorlogsinspanning van elk individu en van het geheele vol'k met alle materieele en geestelijke reserves, die het ter beschikking staan. Het Duitsche volk bevindt zich in gevaar. Vervolgens ging dr. Goebbels uitvoerig in op den huidigen politieken en militairen toestand. Onder stormachtige instemming der aanwezigen verklaarde de minister, dat hij geheel open- lijk kon spreken, daar hij het Duitsche volk voor sterk genoeg, hield de waarheid te ver- dragen. Duitschland heeft den algemeenen stormloop van zijn vijanden uit het Westen en het Oosten tegen dezen zomer verwacht en met hun materieele meerderheid die op vele gebieden aan den dag trad rekening gehouden. Daarom was het ons ook dui- delijk. dat dit niet zonder zware belastin- gen en ernstige beproevingen zou verloo- pen. In de groote historische conflicten geeft eteeds naast de kwaliteit en naast de ma terieele hulpmiddelen de betere gedachte en het hoogere politieke moreel den door- slag. Het politieke geloof van een volk in zijn aardsche missie en zijn onbuigzame wil om, het koste van het kost, den oorlog slechts met een overwinning te beeindigen zijn voor dergelijke conflicten even belang- rijk als 't aantal wapenen of menschen. De invasie heeft tot dusver het verloop gehad dat de verwachtingen bevestigt die Duitsch land van zijn versterkingswerken en de strijdkracht zijner soldaten heeft gehad. Slechts met buitengewone offers aan men schen en materieel is het den Anglo-Ame- rikanen gelukt op een smalle strook van het West-Europeesche vasteland vasten voet te krijgen. De eigenlijke beslissende slag in het Westen moet nog komen. Den strijd om de havenvesting Cherbourg noemde dr. Goebbels het heldendicht der Duitsche militaire geschiedenis. Ook de huidige zware belasting aan het Oostelijke front behandelde dr. Goebbels met dezelfde realistische openhartigheid. Er kan geen twijfel aan bestaan, zoo ver klaarde hij, dat de Duitsche soldaten aan het Oostelijke front op het oogenblik het bovenmenschelijke moeten presteeren om den stormloop der bolsjewistische pantser- legers tegen te houden. Thans nu het bols- jewisme op den drempel van Europa staat, blijken de voordeelen van het feit, dat de Duitsche oorlogvpering in het Oosten zich destijds over een groot gebied uitstrekte, daar dit tot dusver nog steeds heeft moge- lijk gemaakt het ter beschikking staande gebied tegen de vijandelijke overmacht als wapen in het veld te brengen, zonder dat- daardoor een gevaar voor het Rijk zelf ontstond. Vervolgens hield dr. Goebbels zich uit voerig met den luchtoorlog bezig. De zware beproevingen en verliezen, die de vijande lijke luchtterreur voor de Duitsche buiger- bevolking in het vaderland met zich heeft gebracht en nog brengt, werden door dr. Goebbels volledig toegegeven. Steden als Hamburg, Berlijn, Mannheim, Kassel, Frankfort, Keulen en Essen, zoo zeide hij, hebben in de achter ons liggende maanden een zwaren tijd doorgemaakt. Toch i3 den vijand zijn duivelsch plan, het oorlogsmoreel van het Duitsche volk door meedoogenlooze terreur te broken, op geen enkele wijze gelukt. Overigens is de luchtoorlog sedert eenige weken weer tweezijdig geworden. Dr. Goeb bels herinnerde aan de Duitsche verklaring na de zware aanvallen op de Rijkshoofd- stad van 21 en 22 November- „Het uur zal komen waarop wij het den Engelschen betaald zullen zetten". De Londensche pers heeft destijds de hoonende vraag ge- steld, of het door ons aangekondigde wa pen misschien in het Propagandaministerie in plaats van in de waipenkamer was uit- gevonden. Het is niet te verwachten, dat de Engelschen deze vraag nog eens zullen stellen. Intusschen vliegen de ,,V. 1"- projectielennog .steeds over Het Kanaal. De verklaring van Churchill in het Lager- huis, die onder den toenemenden druk der Engelsche openbare meening werd afge- legd, bewijst, dat de ,,V. 1' thans naar Churchill woordelijk heeft toegege*m, voor Engeland een permanent, zeer ernstig pro- hleem geworden is. Vervolgens zeide dr. Goebbels de moei- lijkheden in het vijandelijke kamp zeker niet te willen overschatten doch het moet ons duidelijk zijn, zoo verklaarde hij, dat ook de vijand zware zorgen heeft, die hem elken dag van den oorlog meer last veroor- zaken. Ook in London, Washington en Moskou kan men geen ijzer met handen hadden breken. Wij weten, dat wij alle kansen op de overwinning in handen heb ben. Wij! hebben alle reden de komende In den laatsten tijd hebben burgers her haaldelijk letsel apgeloopen wanneer zij aan de sommatie van patrouilles te blijven staan ter controle van hun persoonsbewijs neit voldeden en trachtten te ontvluchten. Patrouilles van de Weermacht, de Waf- fen-,si en de politie worden er op uitge- stuurd, omlaaggesprongen vijandelijke vlie- gers, die, ten einde hun vlucht te vergemak- kelijken, meestal burgerkleeding dragen, op te sporen. Wie een poging doet, zich aan de con trole van het persoonsbewijs te onttrekken door te ontwijken of te vluchten, stelt zich aan het gevaar bloot, voor een vluchtend vijandelijk vlieger te worden aangezien en als zoodanig te worden hehandeld. In het eigen belang van ieder verdient het aanbeveling, op aanroep van een patrouille onmiddellijk te blijven staan en zich te legitimeeren. De patrouilles hebben strenge orders, elke poging tot ontvluchten door het onmiddeUijke gebruik van wape nen te voorkomen. beslissende maanden met souvereine gela- tenheid en in het bewustzijn van onze materieele en moreele kracht te gemoet te zien. De strijdlust van het Duitsche front is na vijf zware oorlogsjaren ondanks veel- vuldige terugtochten en tegenslagen niet aan het wankelen gebracht. De houdi ng van het vaderland is in stad en land vol- komen waardig. In geloovig vertrouwen zien wij op naar den Flihrer. Hij zal het volk met vaste hand door alle gevaren en beproevingen leiden. Zijn woorden, dat een strijd achter welken het geheele fana- tisme van een volk staat, nooit anders dan met een ovdfwinning kan eindigen, zijn ook de onze. NIEUWE DUIKBOOTEN? De B-correspondent van het A.N.P. meldt: Sedert eenige dagen meldt het Duitsche weermachtbericht, dat in den strijd tegen de Anglo-Amerikaansche invasievloot ge bruik gemaakt wordt van stnjdmiddeien der oorlogsmarine", welke niet onbelang- rijke successen geboekt hebben. Van goed ingelichte Duitsche zijde is men niet ge- neigd mededeelingen over deze strijdmid delen te geven, hoewel men niet ontkent, dat het hier nieuwe wapens betreft. De Engelschen berichten, dat de Duitschers gebruik maken van nieuwe duikbooten, die in staat zijn een groot aantal torpedo's in een snel tempo af te vuren. Een dezer booten zou met tien toppedo's volgens een Engelseh bericht tien schepen vernietigd hebben. In Duitsche stafkringen wordt dit bericht niet bevestigt, doch evenmin tegen- gesproken. TWEE DUITSCHE GENEKAALS VERONGELUKT. Op 23 Juni, den dag waarop General- oberst Dietl verongeldkte, heeft de Duit sche weermacht, volgens S.P.T., nog twee andere generaals verloren. De Duitsche bladen brachten Vrijdagavond berichten over den dood van den generaal der infan terie von Wickede, bevelhebber van een legercorps, dat zich bij den strijd om de vesting Demjansk" onderseheidde, ei- de generaal der bergtroepen Karl Egiseer, bevelhebber van een berglegercorps, dat onder meer optrad bij de gevechten in den Kaukasus. REEDS 40.000 FINSOHE KINDEREN IN ZWEDEN. De Finsche minister voor Sociale Zaken Aalton, heeft, naar S.P.T. uit Helsinki meldt, enkele dagen te Stockholm vertoefd. Aan de Finsche pers heeft hij thans mede- gedeeld, dat zijn bezoek de kwestie van de Finsche kinderen, die wegens den oorlog gastvrijheid in Zweden zoeken en vinden, gold. Op het oogenblik vertoeven er reeds 40.000. Jeugdige Finnen in het gastvnje buurland. Den laatsten tijd deden er zich enkele problemen voor, omdat het moeilijk scheen geworden, om genoeg pleegouders te vinden. Per slot van rekening wordt er ergens een grens gesteld. Thans echter zullen nieuwe maatregelen getroffen worden waardoor het aantal kinderen, dat in Zwe den onderdak kan vinden, belangrijk uitge- breid wordt. Met den Zweedschen minister voor sociale zaken Moeller, werd overeen- gekomen, dat spoedig een groote gioep jeugdige gasten, in hoofdzaak afkomstig uit Karelie, in Zweden ontvangen zal worden. DE GAULLE IN WASHINGTON. I De Gaulle is te Washington aangekomen. Spoedig na zijn aankomst heeft De Gaulle een radiorede gehouden. In zijn gezelschap bevond zich generaal Emile Bethouart, de chef van het burgerlijke kabinet generaal Palewski en verschillende financieele des- kundigen. Behalve over economische problemen, zal De Gaulle tijdens zijn verblijf in Was hington ook spreken over de steunpunteji die dor de Vereenigde Staten na den oor log kunnen worden verlangd in de Fran sche kolonien, aldus meldt S.P.T. Het be zoek van De Gaulle aan de Vereenigde Staten, dat drie dagen in beslag zal nemen, wordt besloten met een bezoek aan den vertegenwoordiger van De Gaulle bij de Amerikaansche regeering, Hoppenot. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland en de Germaansche SS in Nederland. Per- sonen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelhng, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende verbintenis van de tewerk- stelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na ten minste een jaar dienst- tijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolop- leiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijngedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking (ot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc, Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Wai'fen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alk- maar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30 en het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte ViivGrbcrg" 5. Ook voor de gemotoriseerde compagniebij het S S-W acht- bataillon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen rnelden. 13 Juli 812 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 1. 14 Juli 812 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 14 Juli 1518 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 15 Juli 8—12 uur, Arnhem, Cafe Royal. 16 Juli 812 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 17 Juli 8—13 uur, Amsterdam, Dam 4. 18 Juli 8—12 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegraeht 245. 18 Juli 1517 uur, Amersfoort, SS-Wachtbatl. 3, Leusderweg. van den Generalkonunissar fur das Sicher- heitswesen in zake het verkeer in de geimmdeerde gebieden. Op grond van art. 52 der verordening van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden nr. 1/1943 (Ord- nungsschutzverordnung) wordt het volgen- hpcjphikt Art. 1. Het is aan alle personen ver- boden zich zonder bijzondere vergunning op te houden in de om militaire redenen geimmdeerde gebieden in de bezette Neder landsche gebieden. In het bijzonder is het betreden, rijden, baden, bevaren en het er heen drijven van vee verboden. Onder het verbod vallen ook de zich in het ge'inun- deerde gebied bevindende en dit gebied om- gevende dij'ken, straat- en andere wegen. Voor kinderen tot en met 13 jaar zijn de ouders verantwoordelijk. Art. 2. Uitzonderingen van het verbod van art. 1 kunnen de Ortskommandanten voor het ressort van hun Ortskommandan- tur toelaten, wanneer een dringende be- hoefte aanwezig is. Er moet een strenge maatstaf worden aangelegd. Het verlof moet schriftelijk worden verleend en moet door den rechthebbende gedurende zijn verblijf in het geimmdeerde gebied bij zich gedragen worden en aan tot controle be- voegde organen op verlangen worden ver- toond. Wanneer men zich niet houdt aan de in de toestemming vermelde beperkingen van tijd en gebied of andere verplichtin- gen, zooals b.v. het op een bepaalde wijze kenmerken van het gebruikte vaartuig niet nakomt, dan valt het verblijf onder het verbod van art. 1. Art. 3. Het verbod van art. 1 geldt met voor leden van de Duitsche weermacht, de Waffen-SS en de Duitsche politie. Verder geldt het niet voor leden der Nederlandsche politie in dienst en voor vaartuigen, die van een Wehrmachtsdienststelle opdracht tot het verrichten van bepaalde werkzaam- heden in het ge'inundeerde gebied hebben gekregen en waarvan de verantwoordelijke inzittende een schriftelijk bevel daaromtrent bq zich heeft. Art. 4. Overtredingen van deze beschik king worden volgens art. 52 der Ordnungs- schutzverordnung gestraft met gevange- nisstraf tot zes maanden en met boete tot 2000 gulden of met een van deze straffen, voor zoover niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf kan worden opgelegd. Art. 5. Deze beschikking treedt met haar afkondiging in werking. Den Haag, 8 Juli 1944. De Generalkommissar fur das iSicherheitswesen RAUTER. SS-Obergruppenfuhrer und General der Polizei. DE AOHT ERST AND BIJ DEN POST- CHfiQUE- EN GIRODIENST. De achterstand op het centraie post- girokantoor te 's-Gravenhage in het afwik- kelen van opdrachten bedraagt thans bijna twee dagdiensten. Sinds 1 Juli is het aan tal opdrachten sterk gestegen en waar- schijnlijk valt nog eenige toeneming van dien achterstand te verwachten. Onnoodige vragen van het publiek belemmeren een vlotte dienstuitvoering. DE SUMATRA GEZONKEN? Naar S.P.T. uit Berlijn meldt, is de in geallieerden dienst varende Nederlandsche kruiser Sumatra (6670 brt.) op een mijn geloopen en waarschijnlijk gezonken. Aldus hebben leden van de bemanning, die de Noord-Fransche kust hebben bereikt mede- gedeeld. De Sumatra, een zustersehip van de in de Javazee ondergegane Java, is in 1925 in dienst gesteld. Het schip is een lichte kruiser, welke bewapend is met 10 kanon- nen van 15 cm. Normaal bestaat de be manning uit 500 koppen. Het werd ge- bouwd op de werf De Schelde te Vlissingen; in 1935 heeft het schip een moderniseering ondergaan. De snelheid bedroeg ruim 32 mijl. De Sumatra kon twee vliegtuigen aan dek meenemen. Nadat in 1915 de eerste gelden op de begrooting waren uit- getrokken, is in 1916 met den bouw be gonnen; op 20 December 1920 geschiedde de tewaterlatihg. De Sumatra is jarenlang een zorgenkind geweest; vooral aan de tur bines is heel veel gedokterd; aan herstel- lingen heeft deze kruiser, merkt de N. R. Crt. op, heele kapitalen verslonden. Naar de Deutsche Zeitung in den Nieder- landen meldt, hebben de schjpbreukelingen verteld, dat het schip al dagen geleden op een| mijn was geloopen. Over het defini- tieve lot van den toodem konden zij echter niets zeggen. NEDERLANDSCHE KULTUURWEEK. Rembrandts geboortedag 15 Juli bood het Departement van Volksvoorlich- ting en Kunsten een goede gelegenheid, om als hoogtepunt te dienen van een tel- kenjare te geven „Kultuurweek". Men moet zulk een feest niet zoozeer opvatten als een herdenking van Rembrandt, zooals wij die ook in de jaren v66r den oorlog van tijd tot tijd meemaakten; het ligt veeleer in de bedoeling der initiatiefnemers om ons volk in breederen zin bekend te maken met de waarde van onze vroegere en tegen- woordige cultuiur, opdat een beter begrip ontstaat, welke scheppende arbeid er noodig is in het belang van onze toekomstige, cul- tureele zelfstandigheid. Rembrandts ge boortedag bood hiertoe een dankbare gele genheid, daar hij zoowel binnen als buiten de landsgrenzen de grootste vermaardheid geniet van alle Nederlandsche kunstenaars. Officioel zal de Kultuurweek duren van 10 tot en met 15 Juli; voor de officieele viering van den Rembrandtdag zijn Am sterdam, Groningen en Maastricht uitver- koren. De Nederlandsche Omroep zal een speciaal programma uitzenden, waaraan bijzondere aandacht aan onze eigen cultuur' wordt besteed. Een speciale Rembrandtfilm vervaardigd door Nederlandsche cineasten, zal het bioscooppbliek doen kennismaken met doel en beteekenis van de Kultuur week, terwijl ook de Nederlandsche boek- handels met behulp van bijzondere uitstal- lingen de veelzijdige aspecten van het Nederlandsche cultuurleven zullen belich- ten. DE Z-KAARTEN-PROCEDURE IN DE NED. INDUSTRIE. Uitbreidmg tot vrijwel alle industrieele bedrijven. Door bevoegde zijde in Den Haag wordt medegedeeld De procedure der Z-kaarten als maat- regel op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied nr. 108/42 betreffende de verplichting tot het verstrekken van inlich tingen wordt thans ook toegepast op de geheele Nederlandsche industrie. Er moeten derhalve aan deelnemen alle industrieele bedrijven, die zijn aangesloten bij een onder de hoofdgroep Industrie ge- rangschikte vak- of vaksubgroep met uit- zondering van; 1) de industrieele bedrijven, die door de Rustungsinspektion Niederlande of door de Hauptabteilung Wirtschaft in Den Haag reeds uitgenoodigd zijn tot deelnemine 2) de bouwvakindustrie, met inbegrip van de kleine bedrijven; 3) de houtbewerkende industrie behoo rende tot het bosch- en houtbedrijf; 4) de bedrijven van de levensmiddelen- industrie, die hiertoe uitgenoodigd zijn door de publicatie in de pers van 25 Maart 1944. Ondernemingen, wier bedrijf ligt op het gebied van handel en industrie, zijn aan de procedure onderworpen voorzoover de om- zet op industrieel gebied boven de 50 pro- cent ligt. Hetzelfde is het geval, wanneer naast de industrieele productie een andere tak van bedrijf wordt uitgeoefend. De aanvraagformulieren zijn verkrijg- baar bij de kamers van koophandel en industrie en derzelve bijkantoren. Bevoegd voor de bewerking van de in te dienen Z- kaarten aanvragen is alleen de Hauptab teilung Wirtschaft, Amersfoort, Koningin- nelaan 14. Op de enveloppe en het formu- lier van de aanvragen moet de afkorting ,,Gewi" geschreven worden. Duitsche ondernemingen, welker eigenaTrs alien of voor het meerendeel Rij-ksduitschers zijn, en ondernemingen, welker kapitaal voor meer dan 50 procent in Rijksduitsch bezit is of die een Rijksduitsche trustee hebben, dienen hun aanvragen in bij de Deutsche Handelskammer fur die Niederlanden te Amsterdam en Rotterdam. De formulieren en Z-kaarten zijn voor deze bedrijven ver- krijgbaar bij de Deutsche Handelskammer. Buitenlandsche ondernemingen in Ne !f>r- land, d.w.z. ondernemingen welker eige- naars alien of voor het meerendeel niet- Rijksduitschers en niet-Nederlanders zijn, en ondernemingen, welker kapitaal voor meer dan 50 procent in niet-Duitsch of niet- Nederlandsch bezit is, dienen hun aanvra gen, evenals de Duitsche ondernemingen, in bij de Deutsche Handelskammer fur die Niederlanden te Amsterdam en Rotterdam. De formulieren en Z-kaarten zijn voor deze De heldhaftige verdediger van Marcouf, drager van het Ridderkruis, Gberleutnant Ohmsen. Op den eersten dag der landing bracht de onder bevel van Oberleutnant Ohmsen staande batterij Marcouf aan de Oostelijke zijde van het schiereiland Cher bourg een vijandelijken kruiser tot zinken. De batterij werd door valschermtroepen in- gesloten en door de vijandelijke zware scheepsartillerie bestookt. Twee kanonnen vielen uit. Oberlt. Ohmsen weerde met zijn mannen den aanval der valschermtroepen af en deed den volgenden dag nieuw aan- gevoerde vijandelijke landingstroepen even eens afdeinzen. Eerst toen ook het laatste kanon uitviel en de batterijstelling door vijandelijke tanks bedreigd werd, verzamel- de hij zijn mannen, om zich een doortocht te banen naar de Duitsche stellingen. De Fiihrer verleende den dapperen officier het Ridderkruis. (PK Peter PRZ/R P. s.) bedrijven eveneens verkrijgbaar bij de Deutsche Handelskammer. De aanvragen moeten terstond, maar op zijn laatst op 31 Juli 1944 ingediend wor den bij de Hauptabteilung Wirtschaft, Amersfoort, Koninginnelaan 14. Later ontvangen aanvragen worden behandeld als niet-ingediend. De verantwoordclijkheid voor de tijdige ontvangst van de aanvragen ligt bij de aanvragende firma's. Zij dragen ook het risico van het verlies bij de verzen- din,g. Onjuist, onduidelijk of onvolledig ingevulde aanvragen gelden als niet-inge diend en worden niet bewerkt. Onjuiste opgaven kunnen bovendien be- straffing tengevolge hebben. Oi dei'nemers, die in gebreke blijven voor 31 Juli 1944 hun aanvraag in te dienen, stellen daar- mede zichzelf en hun werkkrachten ter be schikking voor gebruik elders. Nadere bijzonderheden kunnen worden ontleend aan het bij de uitreikingspFaatsen voor de Z-kaarten aanvragen verkrijgbare toelichtingsvel De Z-procedure is verder gelast voor: 1. kantgren van cartels of soortigelijke vereenigingen; 2. bureaux, kantoren enz. van vereeni gingen. die haar leden op economisch ge bied vertegenwoordigen of adviseeren, zoo als vereenigingen van huiseigenaren en grondbezitters enz.; 3 kantoren van vereenigingen van eco nomische adviseurs (accountants), belas- tingconsulenten, boekhouders en soort- gelijke beroapen; 4. adviesondernemingen en -onderne- mers voor het bedrijfsleven, in het bijzon der voor het ontwerpen van piannen, marktanalyses, organisatie, enz. De vrijstellingsaanvragen moeten voor de hier bedoelde personen eveneens v66r 31 Juli 1944 worden ingediend bij de Haupt abteilung Wirtschaft, Amersfoort, Konin ginnelaan 12, respectievelijk bij de Deut sche Handelskammer te Amsterdam. Voor hen geldt het hierboven gestelde eveneens. MULO-EXAMEN. Voor het Mulo-diploma A slaagden; P. Bakker, W. Buter, P. Dieleman, P. Eek- man P. v. d. Est, G. Gort, E. Lijbaart, C. Vink, C. Wisse alien te Terneuzen; Fr. Es- selbrugge en J. Riemens te Axel; P. Lij baart te Hoek; P. Ploegaert te Biervliet; J. Verbruggen te Sas van Gent en J. de Vos te Zaamslag. Voor diploma B slaagden; C. Hamelink, J Jansen, J. van Kerkvoort, S. de Kubber, J. Roelans, Kl. Steketee aUen te Terneuzen; A. van Doeselaar te Axel en R. Vergau- wen te Sas van Gent. Voor het aanvullingsdiploma B slaagde: J. Verlinde te Terneuzen. I'ERKOGHT. Naar ons medegedeeld wordt is alhier bij een grondige controle door de bevoegde ambtenaren bij 16 handelaren gebleken dat zij aardappelen zonder bon en tegen te hooge prijzen verkochten. GEVONDEN VOORWERPEN. De wnd. Korpschef van Terneuzen maakt bekend, dat om'trent onderstaande voor- werpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Ring met sleutels, N. van Hoorn, Tho- lensstraat 120; Overjas, J. de Putter, P 175; Rood callotje, Bode Stadhuis; Dames- handschoen, W. van Utrecht, Hoogendijk 8; Slagersmes, A. de Jonge, Othene D 51, Zilver speldije, D. de Jong, Schoolweg o; Damesparapluie, Firma Will, Vlooswijkstr. lang Kinderkousje, Wed. J. Willemsen, Kerkhoflaan 35; Double Armbandje, A. Hamelink, Mart. Eijkestraat 8; Dames- mantelband, Van Drongelen, Hoogendijk; Portemonnaie met inboud, Commissaiis van de Prov. Stoombootdienst; Kastsleutel, P F Standaert, Westkolkstraat 8; Mantel- band, J. Schrier, Verl. Van Steenbergenl. 4; Groen Schortje. J. Harms, De Dbelderstr. 20- paar Kinderschoentjes, R. Visser, Schoolplein 1; Bril, Hamelink, le .Korte- straat 4; Armband, A. Hamelink, Oude- landscheweg 25; Zilverbon met broodbon- nen H de Jonge, Tulpstraat 3; Parapluie, mevr. Klomp, Scheldekade 47; Zilveren Armband, A. Mielen, Tholensstraat 3; Wol- ien portemonnaie met inhoud, Notitie- boekje, Handtasch met inhoud, Zakdoek, Kloksleutel, alles Bureau van politie.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1