K VAkkertje op ELK DITmerk GELDIGE B0NNEN MELBA llllllllll ,AKKER> STAAT Binnenland DURYEA UW WAARBORG VOOR ECHTHEID sovjet-jeugdgarde IN HET VUUR. GEEF UW KINDEREN WEERSTANDSVERMOGEN GEVECHTEN VOOR DE NEDERLANDSCHE KUST. "AKKERTJES" ZIJN BEPROEFDE PIJNST1LLERS EN VERDRIJVEN OAOELIJK KOU, KOORTS. GRIEP omvangrijk. Er speelde zich een heele serie luchtgevechten boven het front af. Een man wiens naam vaak genoemd wordt. is de commandant van het jachteskader Schlageter, die men den Mathematicus noemt wegens zijn speciale aanvalstechniek die gebaseerd is, of schijnt te zijn op de afwezigheid van zenuwen. Hij is op het oogenblik wel de bekendste Deutsche vlie- ger aan het Westelijke front. Om op de luchtgevechten terug te komen, de Duit- schers kozen vliegvelden den laatsten tijd door de geallieerden in het invasiegebied aangelegd, tot doel. Naar te Berlijn werd meegedeeld, werden de vliegtuigen in brand gegooid, startbanen beschadigd en batte- rijen flak buiten werk gesteld. Ook schijnt een geallieerd vliegveld door zwakke flak artillerie opgesteld in de voorste Duitsche linie, onder vuur te zijn genomen. DERDE WORSTELING OM CAEN. Het Internationale Informationshiiro meldt over de situatie aan het invasie- f ront De sedert Dinsdagmiddag aan beide zijden van den straatweg BayeuxCaen ondernomen groote aanval der Britten is de derde met buitengewone krachtsinspan- ning uitgevoerde poging van Montgomery om de stad Caen in bezit te krijgen. Nadat onmiddellijk na het begin van de invasie een overrompeling, welke door val- schermjagers en snelle eenheden uitgevoerd moest worden was mislukt, ondernam Montgomery weinige dagen daarna den eersten grooten slag met strijdkrachten van het tweede Britsche legercorps van het Noorden uit tegen de stad. In een ver- bitterde worsteling, die verscheiden dagen duurde, sloegen de Duitsche formaties alle Britsche doorbraakpogingen af. Den tweeden aanval hegon de Britsche opper- bevelhebber daarop de vorige week in het gebied van Tilly, waarhij hij er door op- offering van ongeveer vijf infanterie- en vier pantserdivisies in slaagde een naar breedte en diepte ongeveer vier km be- dragende penetratie te verkrijgen, doch in het geconcentreerde vuur varj. de zware Duitsche batterijen en talrijke granaatwer- perbatterijen mislukten alle op de volgende dagen ondernomen pogingen om deze pene tratie ook in Oostelijke richting tot Caen uit te breiden. Montgomery groepeerde daarop zijn bat terijen eenige km meer naar het Noorden en onderneemt thans sedert Dinsdag zijn derde poging om Caen te veroveren. Wel is waar zijn z'n formaties aan den straat weg BayeuxCaen er in geslaagd het in een dal gelegen dorp Carpiquet binnen te dringen, doch de pogingen om met gecon centreerde pantserstrijdkrachten van hier uit verder naar het Oosten op te rukken, werden door de Duitsche gevechtsgroepen verijdeld. De gevechten om Carpiquet waren voor den middag nog in vollen gang. Levendige gevechten ontwikkelden zich verder in het "invasiegebied van het eerste Amerikaansche leger en wel in het gebied ten Zuiden van Carentan tot aan de Prai ries Merecageuses de Corges, alsmede in den in het Westen aansluitenden sector tusschen deze moerassen en de Westkust van het Normandische schiereiland. Nadat de Amerikanen hier den vorigen dag een levendige door krachtige artillerie onder- steunde verkenningsactiviteit hadden ont- plooid, zetten zij Woensdag onder voort- durenden aanvoer van verdere strijdkrach ten hun aanvallen met stijgende hevigheid voort, zonder dat zij er in slaagden de Duitsche verdedigingstroepen onder den voet te loopen. Ten Zuidwesten van het Bois Limors brachten de Amerikanen twee plaatselijke penetraties tot stand in de Duitsche bevei- ligingen in het voonterrein. Deze werden door plaatselijke reserves afgegrendeld. De bijzondere luchtmachtcorrespondent van het Internationale Informationshiiro meldt uit Noord-iFrankrijk omtrent de ge- allieerde scheepsverliezen in den nacht van 4 op 5 Juli, dat een torpedohootjager en twee transportschepen van te zamen onge veer 12.000 brt. in den grond werden geboord. Zwaar beschadigd en buiten gevecht gesteld werden een kruiser en een torpedohootjager. Volgens de waarnemin- gen der Duitsche vliegers is de vernietiging van deze heide schepen waarschijnlijk. Eveneens vernietigd werd een passagiers- schip van 10.000 brt. De verliezen, die de Duitsche formaties door den krachtigen vijandelijken afweer leden, zijn zeer gering. HOE DUITSCHE LEGERLEIDING TOESTAND MEESTER HOOPT TE WORDEN. De A.N.P.-correspondent meldt uit Berlijn: Hoe denkt Duitschland de enorme belas- ting. waaraan het als gevolg van de concentrische aanvallen van de tegenstan- ders op het oogenblik blootstaat, te boven te komen? Deze vraag kan als beslissend gelden voor den afloop van den oorlog en is als zoodanig van cardinaal belang. De heantwoording daarvan houdt verband met het materieelvraagstuk. In de Duitsche pers wcrdt het Duitsche volk de ernst van den toestand geenszins verheeld. Doch tesreliikertijd hevatten de cpmmentaren aan- duidingen, hoe de Duitscne leiding tegenwoordigen toestand meester hoopt te kunnen worden, waarhij het kernpunt is, dat door een nog totaler krachtsinspannmg dan tot dusverre het Duitsche volk den voorsprong, dien de tegenstander op gebied van het materieel heeft weten te verwer- ven, moet inhalen. Dit was ook de tendens van het artixel van dr. Goebbels in het jongste nummer van Das Reich", dat algemeen wordt uit- gelegd als de aankondiging van een nog strafferen koers, die tot een verdere con- centra tie der krachten in het belang der oorlogvoering moet leiden. Het valt niet te loochenen, dat Duitscn- land een moeilijken tijd meemaakt. ,,De belastingproef waaraan wij blootstaan, is thans grooter dan in het begin van den oorlog', zoo schrijft de ..Berliner Borsen- zeitung-" in een hoofdartikel. In bet Oos- ten is een strijd gaande, tegen welken geen ander volk in den afweer opgewassen zou zijn In Midden-Italie voert de tegenstan der steeds nieuwe strijdmiddelen uit vier werelddeelen tegen een handvol Duitsche divisies aan. Op technisch gebied heeft de oorlogsindustrie van den tegenstander ver- bazing wekkende prestaties geleveid om het welslagen der invasie in Frankrijk te waarborgen. De luchtmacht, de marine en het leger van Engeland en Amerika hebben de elite beschikbaar moeten stellen om de bliksemsnelle heslissing van den mvasie- slag te bewerkstelligen." Andere Duitsche bladen schrijven m den- zelfden zin en trachten hun lezers niets te verhloemen. In het bijzonder de ontwikke- ling van den strijd in het Oosten wordt m de commentaren als emstig gekenmerkt en hoewel het front in het Westen van Duit- VAN 9 TOT EN MET 22 JULI: Bon Hoeveelheid no. per bon Brood of Gebak 29-30A 4 rants. Idem 29-30B 1 rants. Besehuit 29-30 1 rants. Bloem enz. 169-170 alg. 1 rants. Peulvruchten 171 alg. 250 gr Gort D57 reserve 250 gr Kindernieei of Voedingssuiker E57 reserve 250 gr Vermicelli 172 alg. 100 gr Boter 29A boter i/2 rants. Boter 29B boter 2 rants. Boter 32A boter '/2 rants. 20+ of magere kaas 173 alg. 100 gr ■Vielk 29-30 melk 1% liter Taptemelk 29-30 taptem. 1% liter Vleesch 29-30A vleesch 1 rants. Idem 29-30B vleesch >/4 rants. Suiker 174 alg. 500 gr Stroop 175-176 alg. 250 gr Jam 177 alg. 250 gr Koffiesurrogaat 178 alg. 250 gr Versnaperingen 29 versn. 150 gr Sigaren, Tabak of Cigaretten 29-30 tabak 1 rants. Eenheidstoiletzeep 179 alg. 1 rants. Waschpoeder ou Eenheidstoiletzeep 180 alg. 1 rants. Idem C58, D58, E58 res. 1 rants. Toiletzeep E59 reserve 1 rants. Op deze bonnen mag reeds op 7 Juli worden gekocht, uitgezonderd vleesch en aardappelen. Alle bonnen zijn geldig tot en met 22 Juli, uitgezonderd 32A boter (v. '/2 rants, boter) t/mi 19 Aug. 179 alg. (eenh.toiletzeep) t/m 5 Aug. 180 alg., C58, D58, E58 res. (waschpoeder of eenh.toiletzeep) t/m 5 Aug. E59 res. (toiletzeep) t/m 5 Aug. Reeds aangewezen bonnen, welke nog geldig zijn: 153 alg., O50, D50, E50 res. (voor 850 gr waschpoeder) 11 Juni t/m 5 Aug. R05 tabak (voor 45 gr scheerzeep) 30 April t/m 2 September. Niet alleen bonnen maar ook geld hebben onze huismoeders noodig om eten te kun nen koopenoffert voor haar aan Win- terhulp. Giro 5553. sche militaire zijde steeds het belangrijkste is genoemd, schijnt het Oostelijke front in verband met het verloop, dat de gevechten daar nemen, in de beoordeeling van deze kringen langzamerhand een minstens even belangrijke plaats te gaan innemen. Oosten en Westen. In verband hiermede wordt er nog eens aan herinnerd, dat de opzet der Duitsche strategie tegenover het concentrische of- fensief der tegenstanders steeds hierop ge- richt geweest is een heslissing in het Oos ten voorloopig te ontwijken om in het Wes ten een beslissenden slag te kunnen slaan en vervolgens weer alle aandacht aan het Oostelijke front te schenken. Terwijl Duitschlands tegenstanders, wier productie aan oorlogsmateriaal een in de krijgsgeschiedenis ongekend hoogtepunt heeft bereikt, ook volgens hun eigen ver- klaringen, naar een zoo snel mogelijke be- eindiging van den oorlog streven, tracht Duitschland, terwijl het zich tot de verdedi- ging beperkt, in stormachtig tempo zijn achterstand op materieel gebied in te halen, ten einde tijdig gereed te zijn om met nieuwe en betere wapens de krijgskansen te doen keeren. Dit was het belangrijkste van de rede, die de Fiihrer voor de kopstukken van de oor logsindustrie heeft gehouden en waarin hij zeide er van overtuigd te zijn, dat het Duitsche vemuft er in zou slagen den Duitschen wapenen een voorsprong te geven, in de eerste plaats in kwalitatief op- zicht, waardoor de oorlog een wending ten gunste van Duitschland zou nemen. Drie golven. Bijzonder duidelijk komt de Duitsche visie tot uiting in een artikel van een oorlogsver- slaggever, die in de technische ontwikke- ling in dezen oorlog drie golven meent te kunnen vaststellen. De eerste golf omvat de periode van het begin van den oorlog tot het najaar van 1942 die in het teeken der ondubbelzinnige supe'rioriteit stond. Herinnerd wordt aan de Stuka's, de zelfstandig opereerende pantserdivisies en de duikbooten. De sterk- ste twee tegenstanders, Engeland en de Sovjet-Unie, met de Vereenigde Staten op den achtergrond, kwamen door hun onder- linge kracht alle crisis te boven en wpnnen zoo den noodigen tijd om uit de hittere ervaringen met de Duitsche wapens en hun moderne toepassing leering te trekken. Hiermede wordt de tweede golf in de tech nische ontwikkeling der strijdmiddelen m- geleid. Het luchtwapen van de tegenstan ders krijgt een numerieken en technischen voorsprong, de afweer tegen de Duitsche duikboot was door het gebruik van een nieuw localiseeringsapparaat doeltreffen- der geworden. Het artikel vervolgt: Deze en andere tegenslagen, die de tweede, in het teeken onzer vijanden staande, golf voor ons ten gevolge heeft, zouden ons wellicht omvergeworpen hebben. wanneer onze weer- standskracht niet uit.de reserves, die wrj als vrucht van de eerste golf hadden ge- oogst gevoed had kunnen worden. Hoe zouden de vertragingsgevechten in het Oos ten mogelijk zijn geweest, zonder de succes- sen van onzen stormachtig terremwinnen- den opmarsch in de beide zomers van 1941 en 1942 Hier herhaalt zich thans, aldus het arti kel, wat wij reeds hij de eerste golf vast- steilen konden, doch ditmaal in omgekeer- den zin. Thans zijn wij het, die den noodi- gren tijd. winnen om, ontwikkelungstechmscn, in zekeren zin diep adem te halen. In alle stilte voltrekt zich hij ons de voorhereidmg van de derde golf in de technische ontwik keling van nieuwe wapens. Met de actie van de V 1 is het startschot der derde crolf o-evallen. Deze derde golf staat in het teeken der Duitschers. Zij waarborgen ons, zoo besluit het artikel, de emdoverwinning der Duitsche wapens, want een vierde golt zal niet meer komen. SITUATIE AAN HET FINSCHE FRONT. Nu de Duitsch-Finsche besprekingen over de door Duitschland te leveren gewapende hulp zijn afgesloten en thans ook het Fm- sche front in het Duitsche legerbench vermeld wordt, is daarmee, schrijft b.F.i., een nieuw stadium ingeluid. dat sen over- zicht van den huidigen algemeenen toestand aan het Finsche front actueel en gewenscht maakt. We veronderstellen het als hekend dat het leger van Goworof hij het binnenrukken van de Karelische Landengte door de dien geechelloneerde verdedigii.gsstellingen heeii hrak en zijn opmarsch in twee groepen vervolgde. De linker colonne, welke Wi- horg veroverde, staat thans in een breed front op laat ons zeggen 30 km afstand ten Noordwesten van Wihorg met de ken- nelijke bedoeling om in het gebied tusschen de kust en de spoorlijn van Wihorg naar Helsinki op te rukken naar de Finsche hoofdstad. De laatste dagen zijn de aan vallen hier op hardnekkigen tegenstand o-estuit. Vermeldenswaard is ook, dat de eilanden Koivisto en Turinacan, die bij het begin in Finsche handen waren en een ern- stige bedreiging in de vijandelijke flank vormden, na harde gevechten door Sovjet- mariniers bezet werden. De rechter colonne beweegt zich Weste- liik van de Vuokse en voor een gedeelte op den straatweg-, die van Leningrad langs den Westkant van het Ladogameer naar het Noorden leidt. Nadere bijzonderheden betreffende deze gevechtsgroep die wel tot taak zal hebben om den hoofda.anv.al op Helsinki in de rechter flank te dekken, zijn practisch niet bekend. In het gebied ten Noorden van het Lado gameer tot aan de Witte Zee staan de Sovjet-iRussische divisies onder bevel van generaal Meretsjkof. Zij hebben tusschen het Ladoga- en het Onegameer de Swir overschreden, ten Oosten van de stad Swir een vrij groot bruggenhoofd gevprmd en bij hun opmarsch langs den Moermansk- spoorweg de stad Petrosawodsk bezet. Van hieruit poogden zij, zoowel langs den Oostelijken oever van het Ladogameer als langs de spoorbaan van Petrosawodsk naar het Westen op te rukken. Op dit front leveren de Finnen hardnekkigen tegenstand. De Sovjets konden evenwel na harde gevechten Olonez veroveren en hun troepen verder in Noordwestelijke richting verplaatsen. Afgaande op het feit, dat volgens berichten van de Sovjets sterko afdeelingen tanks Rabaly bereikt hebben en tevens troepen over het Ladogameer gezonden zouden zijn, mag men aannemen. dat dit corps de opdracht heeft, om het Ladogameer in het Noorden als het ware omvattend, de Finsche flank te bestoken. Ten Noorden van het Onegameer kwam het Sovjet-Russische offensief in den loop der vorige week tot Medweshegorsk. Ter wijl beveiligingstroepen in Noordwestelijke richting over de oude Finsche grens bin- nendrongen, werden de laatste dagen sterke afdeelingen tanks gezonden naar den Moer- mansk-spoorweg, uiteraard om dezen ten behoeve van offensieve doeleinden te kun nen gebruiken. Hier zijn de Finnen als gevolg Van den sterken vijandelijken druk al vechtend teruggeweken, zoodat thans de spits van de Sovjet-Russische gevechts groepen ongeveer 35 kilometer ten Noorden van het Onega-schiereiland staat. Vat men dit alles in een algemeenen in- druk samen, dan kan gezegd worden, dat de opmarsch op de Karelische Landengte momenteel als vertraagsel of ^opgehouden moet worden beschouwd en dat op de Aunus-Landengte en Noordelijk daarvan de terugtochtsbewegingen der Finnen vol gens plan verder gaan. Borstpantsers als bescherming'. Een nieuw element in den stormloop der Sovjet-Russen aan het Oostelijk front is, volgens den Berlijnschen correspondent van De Telegr., het optredenvan de eerste Moskousche gardedivisie ,,Het Roode Vaandel". Deze formatie, die geheel be- staat uit jeugdige communisten van 14 tot 17 jaar, onderscheidt zich volgens berich ten van Duitsche oorlogsverslaggevers door een tot nu toe ongekend fanatisme. Klaar- blijkelijk zijn de troepen dezer divisie op- gevoed in den geest van de z.g. ,,doods- brigades", die ten alien tijde in de wereld- geschiedenis en overal waar oorlog werd gevoerd, optraden en door hun doodsver- achting een vaak legendarische vermaard- heid verwierven. Het eerst hebben de Duitsche verdedagers met deze speciale garde kennis gemaakt tijdens de Sovjet-Russische aanvallen aan weerszijden van de ..Rollhahn' van Smo lensk naar Orsja. De afdeelingen van de gardedivisie ,,Het Roode Vaandel vormden tijdens den stormloop de voorhoede. In weerwil van het razende afweervuur zetten zij den aanval voort, zoodat zij zware bloe- dige verliezen leden. Bij Duitsche tegen- aanvallen moesten deze tot fanatisme dreven jongelieden stuk voor stuk in hun stellingen onschadelijk worden gemaakt. Veelvuldig droegen de jongens borstpant sers, welke hun volgens de Duitsche beiich- ten de illusie van onkwetsbaarheid moes ten geven. Deze borstpantsers, van stasl gemaakt, vormen overigens geen nieuw element in de oorlogvoering der Sovjets; reeds op de tentoonstelling „De strijd aan het Oostfront", welke verleden jaar in het Berlijnsche Tuighuis werd gehouden, kreeg men enkele exemplaren van deze pantsers te zien. Van Duitsche zijde is toen opge- merkt, dat deze bescherming door haar groote gewicht de bewegingen belemmert en daardoor meer na- dan voordeelen biedt. Hoe dit zij, de jonge communisten vertoon- den zulk een fanatisme, dat zij zich ,,als blind in het zwaarste afweervuur wierpen Het optreden van de divisie ,,Het Roode Vaandel" werd voorafgegaan door hevig trommelvuur, dat op den eersten dag van het offensief van 5 tot 8 uur 's morgens onafgebroken werd voortgezet, eer de Sov- jet-divisies tot den aanval op de autobaan overgingen. LAVAL LOOFT 20 MILLIOEN FRANCS UIT. De Fransche regeeringschef Laval heeft een belooning van twintig millioen francs uitgeschreven voor de opsporing van de moordenaars van den staatssecretaris van Inlichtingen en Propaganda, Philippe Hen- riot. VOORJ3EREIDIN GEN IN Z.-O.-ENGELAND. In Berlijnsche militaire kringen laat men doorschemeren, meldt het A.N.P., dat aan beide zijden met uiterste energie de voor- bereidingen getroffen worden voor een materiaalslag van de allergrootste afmetmg in Normandie. Voorts houdt de Duitsche leiding rekening met andere factoren. In dit verband wordt te kennen gegeven, dat men van Duitsche zijde bepaalde voorber reidingen van den vijand in Zuidoost-Enge- land zeer nauwkeurig gadeslaat. EB EN VLOED EN DE INVASIE. Toen de landingsactie der geallieerden in Normandie hegon, heerschte er, meldt S P T op afnemende waterstand. Weegt men met dit feit de kans op een tweede landing bij het ochtendschemeren af. dan leert een enkele blik op den getijdenkalen- der dat in de eerste Juli-dagen eigenbjk alleen maar het gebied van Bretagne m aanmerking komt. Daar het op t oogen blik voile maan is, kan men van de Kanaai- kust af bij behoorlijk weer de zee yer over- zien. Dit beteekent, ,dat het zeer de vraag is of het oogenblik gunstig genoemd kan worden voor een tweede landing ter ont- lasting van het Normandische bruggen hoofd. DE GAULLE NAAR WASHINGTON. S.P.T. meldt uit Algiers: Woensdagochtend heeft De Gaulle Al giers verlaten. Hij vertrok naar Wasmng- ton voor besprekingen met Roosevelt. DE ONTRUIMING VAN KOWEL. Sinds eenigen tijd was, volgens S.P.T., de strategische ligging van Kowel bepaald ongrunstig geworden. De stad was m feite aan drie zijden door de frcntlijn omvat. Duitsche en Sovjet-Russische soldaten lagen in het Noorden en Zuiden van de stad vaak op zoo weinig afstand van elkaar. dat men handgranaten kon werpen. In den nacht van 4 op 5 Juli begonnen de hezetters met de voorbereidingen voor ds ontruiming'. Stations, brugg^n, belangnjKe straten en gebouwen alles werd aan ver- nietigring prijs gegeven. Tot in verren om- trek hoSrde men het dreunen der explosies Men neemt aan, dat de Sovjets door dit optreden van de Duitschers volkomen ver- rast werden. Zij deden in ieder geval wei nig of niets om de vernielingen onmogehjk te maken. Woensdagmorgen om tien voor half vier precies was Kowel ontruimd. De stad was door de vroegere gevechten reeds grootendeels een ru'ine. Burgers waren er al lang niet meer. DR. SCHMIDT OVER HET GEBRUIK VAN V 1. Naar aanleiding van reacties in Engeland. De woordvoerder van het Duitsche mi- nisterie van bnitenlandscbe zakcn, gezant dr. iSchmidt, beeft Woensdag voor verte- eenwoordigers van bnitenlandscne bladen gesproken over de te Londen gevoetde campagne tegen het gebruik van het ge- heime Duitsche wapen V. 1. Dr. Schmidt verwees naar een in het Lagerhuis gestelde vraag om het Vaticaan hiervoor in te schakelen en herinnerde vervolgens niet alleen aan verklaringen van Britschen en Amerikaanschen kant over het doel van de bommenterreur tegen de Duitsche burger- bevolking, doch ook aan de waarschuwin- gen welke sedert maanden telkens opnieuw uit de Wilhelmstrasse gekomen zijn nopens de uitwerking van deze terreur welke ver- gelding eischte. Het oogenblik schijnt nu gekomen te zijn, aldus betoogde dr. Schmidt, niet alleen uit politieke, maar ook uit andere overwegin- gen, om te verwijzen naar datgene wat maanden geleden op deze plaats al meer dan eens is verklaard. Wij hebben de Engelsche leiders er telkens en telkens voor gewaarschuwd dat zij niet ongestraft onze steden verwoesten, onze kunstwerken vernietigen en onze menschen verbranden konden. Onze waarschuwingen en dreige- menten zijn in de Britsche pers en door de Britsche staatslieden met hoon en verach- ting ontvangen. Men vatte ze op als bluf. In verband hiermede citeerde de woord voerder van de Wilhelmstrasse de op 6 Mei 1942 afgelegde verklaring van den Brit schen luchtmaarschalk Harris: ,,Wij zullen ze net zoo lang bombardeeren en hun ste den in puin en asch leggen, tot ze om ge- nade janken". En ook de verklaring van den Amerikaanschen maarschalk Arnold volgens welke de luchtoorlog tegen de burgerbevolking van Duitschland gevoerd werd, omdat men op deze wijze haar moreel .kapot hoopte te krijgen om den duur van den oorlog te verkorten. Gedurende ongeveer negen maanden hebben wij, aldus dr. Sehmidt, de Engel- schen en de Amerikanen gewezen op de gevolgen van hun optreden. Als nu de 'Engelsche bladen schrijven, dat in de Engelsche steden een woede begin te ont- staan, dat er stroomen van tranen vloeien, dat een beroep gedaan moet worden op het wereldgeweten en dat de Paus inge- schakeld dient te worden, dan kan men den Engelschen en den Amerikanen alleen zeggen, dat de Duitsche leiding geen inte- resse heeft voor de tranen, die op het oogenblik- te Londen gestort worden, doch wel voor de tranen van Berlijn. Zij interes- seert zich evenmin voor de woede welke in Engeland ontstaat, en alleen voor de woede welke zich van het Duitsche volk heeft meester gemaakt. En zij interes- seert zich al evenmin voor het beroep op het wereldgeweten, en alleen voor den op- roep om wraak welke uit de gekwelde Duitsche menschen opstijgt. Vragen in het Lagerhuis. Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft de conservatieve afgevaardigde Sir Herbert Williams in het Lagerhuis na de aankondiging van Eden, dat Churchill, Donderdag over de ,,vliegende bom" zal spreken, de vraag gesteld, waarcm dit eerst Donderdag zou geschieden. In de door de vliegende bommen getroffen gebieden heerscht .groote ontevredenheid over de vertraging van Churchills verklaring. De terughoudendheid bij de voorlichting van het puhliek uit veiligheidsoverwegingen is ongegrond, daar een openbaarmaking op Donderdag even gevaarlijk is als vandaag of op een anderen dag. Eden antwoordde daarop o.a.,,Ik kan deze uitlegging der recatie van de open- bae meening in deze kwestie niet aanvaar- den. Het oorlogskabinet heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag zich uit- voerig beziggehouden met de zaak en wij zijn tot de slotsom gekomen, dat de minis ter-president Donderdag beter in staat zou zijn een volledige verklaring erover af te leggen dan vandaag. Het zal het Huis niet verborgen gebleven zijn, dat met vele om- standigheden rekening gehouden moet wor den alvorens een openbare verklaring van dezen aard afgelegd kan worden". De afgevaardigde Williams vroeg ver volgens: ,,Kan ons de verzekering worden gegeven, dat de door het ministerie van luchtvaart vermoedelijk als ,,optimistische kalmeeringspillen" openbaar gemaakte mis- leidende inlichtingen gestaakt zullen wor den totdat de verklaring zal zijn afgelegd?" Daarop antwoordde Eden: ,,Ik weet niet, wat u daarmede bedoelt, doch ik zou u wil- len verzoeken te gelooven dat de regeering den toestand zorgvuldig heeft bestu- deerd. Geef ze Melba, de onmisbare bijvoeding in ieder gezin waar groeiende kinderen zijn. Melba kunt ge koopen op de bon voor kinderdrank, elke acht weken een pak, voor ieder kind tot 1 3 jaar. de versterkende kinderdrank LAFFE MOORD OP POLITIEMAN. In een stad in het Oosten van het land i is dezer dagen op een Nederlandsch politie- man een laffe moord gepleegd, die typisch is voor de methoden, waarmede de ,,patriot- tische onderwereld" werkt. De politieman I voerde een onschuldig gesprek met een I winkelier. De jongeman, die hierop kwam, naderde den politiebeambte van achteren, trok een pistool, dru-kte dat tegen het achterhoofd van den agent en gaf vuur, voordat deze gewaarschuwd kon worden. Dit is het systeem van het schot in den nek van de Moskousche school. Voor de Nederlandsche kust zijn Woens dagochtend tusschen 2 en 5 uur verschei- dene gevechten ontstaan tusschen Duitsche beveiligingsstrijdkrachten en Britsche tor- pedomotorbooten. Daarbij werd voor IJmuiden tegen 3 uur een aanvallende formatie torpedomotorbooten zwaar be- schoten. Een der booten werd tot zinken gebracht. 20 leden der bemanning, waar- onder de commandant werden gevangen genomen. Hierbij iging een eigen patrouille- boot verloren. De bemanning hiervan kon bijna voltallig gered worden. Voor Vlie- land werden verscheidene malen vruchte- loos aanvallende torpedomotorbooten ver- dreven en werd een boot door voltreffers zwaar beschadigd. Hierbij werd aan sche zijde geen schade geleden. Hoewel de vijandelijke formatie geproheerd had om met een geldig herkenningssignaal door te gaan voor een Duitsche formatie torpedo motorbooten, werd de formatie zwaar ge troffen en met talrijke treffers op de vlucht gedreven. Donderdag meldde Interinf nog dat behalve de reeds als in den grond geboord gemelde torpedomotonboot, welker beman ning werd gered, nog een tweede Britsche torpedomotorboot in den grond is geboord. Bovendien zijn twee torpedomotorbooten zwaar beschadigd. A UNSTELLING VAN VROUWELIJKE ARBEIDSKRAGHTEN. De secretaris-generaal van het depart ment van sociale zaken heeft zijn besluit, krachten^ hetwelk vrouwelijke werknemers, die sedert 1 Juli 1943 niet in het arbeids- proces waren opgenomen, konden worden aangesteld zonder tusschenkomst van het Gewestelijk Arheidsbureau, ingetrokken. Derhalve is thans voor de aanstelling van alle vrouwelijke arbeidskrachten weder toestemming van het Gewestelijk Arbeids- bureau vereischt, C. J. P. ZAALBERG. f Op ruim 71-jarigen leeftijd is te Den Haag overleden de heer O. J. P. Zaalberg, directeur van de Benas en oud-directeur- generaal van den arbeid. Als opvolger van ir. H. A. van IJssel- steyn werd de heer Zaalberg in 1920 tot directeur-generaal van den arbeid be- noemd. In de mobilisatiejaren trad hij tevens op als secretaris en van 1918'23 als alge meen secretaris van het koninklijk natio- naal steuncomite. Zeer veel heeft de heer Zaalberg bij de arbeidsinspectie en bij het steuncomite op de grondslagen voortgebouwd, welke gelegd waren door prof. ir. Is. de Vooys, indertljd inspecteur van den arbeid en van 1914'23 voorzitter van genoemd comite, dien hij met van IJsselsteyn als de steunpilaren van de arbeidsinspectie beschouwde. Bovendien heeft de heer Zaalberg zich verdienstelijk gemaakt als voorzitter van den Nijverheidsraad gedurende tal van jaren, en verder als ondervoorzitter van de centrale commissie voor de statistiek, lid van den economischen raad, voorzitter van de hoofdcommissie voor de normalisatie. zoomede, na zijn aftreden uit het directeur- generaalschap (1932) als directeur van de maatschappij ter behartiging van de natio- nale scheepvaartbelangen en de financie- ringsmaatschappij EUROPA'S LANDBOUWPOLITIEK. Rede van Rijksminister Herbert Baecke. Voor de genoodigden van den Rijkscom- missaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, onder wie zich vele vertegen- woordigers van landbouw en Industrie be- vonden, gaf Zaterdag de Reiohsminister Herbert Backe een uiteenzetting van de richtlijnen voor de toeko-mstige ontwikke- ling van den Europeeschen landbouw. Spr. wees zoowel het door Engeland verkondigde liberalistische systeem der wereldeconomie als de pogingen van som- mige landen om zich voor 100 van den invoer onafhankelijk te maken van de hand. Toen de nationaal-socialistiscihe regeering na 1933 haar landbouwprogram- ma ontvouwde, hebben vele volken niet ingezien, dat hiermede de eerste poging gedaan werd om de boeien van de inter- nationale arbeidsdeeling te slaken en de voorwaarden voor een Europeesche werk- geaneenschap te scheppen. Vooral door het afsluiten van gedetailleerde economische verdragen, het richten van de productie op de behoeften van den partner en de ver- hooging van het landhouwpotentiaal heeft Duitschland de basis gelegd voor een Europeesche arbeids- en prestatiegemeen- sc-hap. De vier oorlogsjaren hebben ge- leerd, dat de ingeslagen weg juist was. Deze Europeesche arheidsverdeeling eisoht groote veranderingen, vooral van landen, die, zooals Nederland, voor hun voedselvoorziening, alsmede voor hun vee- voer, kunstmest en andere agrarische hulpmiddelen van het buitenland afhan- kelijik waren en hun veredelde producten van landbouw en veeteelt weer in den vreemde afzetten. Spr. betoogde, dat dit veredelingsbedrijf van den Nederlandschen landbouw de grootste beteekenis heeft ge- had en deze ook in de toekomst zal be- zitten. De opbrengsten van den Nederlandschen grond kon voor 65 a 70 de verzorging van de hevotking dekken, doch na de be- zetting moest zij daarin geheel voorzien. Dit maakte vele beperkingen noodzakelijk, speciaal in het veredelingsbedrijf van vee teelt. Wanneer men bedenkt, dat in de kippenfokkerijen het jaarverbruik per kip 40 kg tarwe bedroeg en het huidige nor- male rantsoen van den verbruiker dus overeenkomt jnet dat van 2 Va kip, dan spreekt het -'vanzelf, dat ter beveiliging van de broodvoorziening beperkingen en ingrijpende veranderingen, ook in land bouw en veeteelt onvermijdehjk waren. Want hij intensieve bewerking levert een hectare akkerland ongeveer driemaal zoo- veel voedingswaarden op als een hectare grasland. Toch is er naar gestreefd het karakter van het veredelingsbedrijf in den Neder landschen landbouw zooveei mogelijk te bewaren en althans de kernen van de typi- sche bedrijfsvormen te handhaven. Dank zij niet in de laatste plaats den Neder landschen boer heeft deze her orienteering succes gehad. Binnen 3 jaa" is de be- bouwde oppervlakte toegenomen met rond 180.000 ha en is de verhouw van graan met 25 van aardappelen met 71 en van oliezaden zelfs met 1700 verhoog'd. Reichsminister' Backe ontwikkelde ver volgens de richtlijnen voor de toekomsUge economische politiek in de Europeesche ruimte. Het doel hierbij kan geenszins zijn het rad der ontwikkeling terug te draaien: ook voor de Europeesche levens- ruimte geldt de wet, dat de aanwezige he hoefte door een zoo groot mogelijke pro ductie bij zoo gering mogelijk gebiuik van productieve krachten bevredigd moet wor den, Dit doel is zonder arbhdsverdeeling tusschen de leden van de Europeesche levensruimte-gemeenschap nice te berei- ken. Een doeltreffende arheidsverdeeling is in Europa echter slechts mogelijk, wan neer Duitschland als het zwaartepunt in het midden van Europa niet alleen ce hoofdmarkt vormt, maar ook op het ge bied der economische politick aan de Europeesche landen de richting kan aan- wijzen. Basis zal hierbij moeten zijn, dat de behoefte der volken het primaire is en dat deze behoefte op de verstandigste en eenvoudigste wijze gedekt moet worden. In zijn verder betoog wees spr op de hoofdzaak van de wetenschappelijke fun- deerine van het economische gebeuren, in welk verband hij het werk van Von Thiinen tot voorheeld stelde. Slechts op de geschikste wijze, aldus besloot Reichsminister Backe, kan Europa front maken tegen Amerikanisme en Bols- jewisme. STIJGEND AANTAL GEBOORTEN. Uit de bevolkingsstatistiek blijkt, dat van Januari tot en met November 1943 het aantal geborenen in Nederland bedroeg 190.840. Hetzelfde tijdvak in 1942 geeft 174.704 geboorten, hetgeen dus voor 1943 meer is 16.136. Het voorloopige cijfer aan- gaande het aantal geboorten in het ge- heele jaar 1943 luidt 209.270. hetgeen ruim 19.000 verschilt met 1942. Hoe deze belangrijke stijging te ver- klaren Voor een deel vindt men de ver klaring in de stijging van het aantal huwe- lijken in 1942, hetgeen zijn weerslag vindt in het aantal geborenen in 1943. Daarmede is men er echter niet, want het aantal eerstgeborenen bedroeg in 1943 8400 meer. Met het groote aantal huwelijken in 1942 is het verschijnsel dus slechts voor een deel verklaard.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 2