TERNEUZENSCHE COURANT Buitenland No 10.624 VRIJDAG 7 JULI 1S44 84a Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN OUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Geallieerde aanvallen ten Westen van Caen niet voortgezet. Churchill bespreekt de V1. Reichsschule Valkenburg. ffttREWVv 6JA CfiEM VERSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRUDAGAVOND. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1,42; Postabonnementen 1,73. Losse nummers 5 cent per exemplaar. Direct earI. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HAUTE - Terneuzen - Tel. 2298 Het opperfcevel der weermacht deelde Donderdag mede: Ten Noordwesten van Caen heeft de vijand na de zware verliezen van den vori- gen dag zijn aanvallen niet voortgezet. In den sector ten Zuidwesten van Canentan tot aan de Westkust van bet schiereiland Cherbourg vielen Amerikaansche formaties den geheelen dag met krachtige ondersteu- ning van artillerie en tanks aan. In bet verloop van de hevige gevechten werden onze gevechtsvoorposten op de hoofdge- vecbtsbnie terug genomen. Waar de vijand ook in deze linie doordrong zijn onze troe pen tot den tegenaanval overgegaan. De gevecbten duren nog voort. In Zuid-Frankrijk werd een Engelsche sabotagegroep in een gevecht vernietigd. De luchtmacbt viel des nachts met sterke formaties slagvliegers vijandelijke troepen- bewegingen met goede uitwerking aan. Bij den gisteren gemelden aanval van zware gevechtsvliegtuigen op vijandelijke scheepsconcentraties in den nacht van 4 op 5 Juli werden volgens aanvullende bericb- ten nog 1 vrachtscbip van 7000 brt. tot zinken gebracht, een torpedobootjager zwaar bescbadigd en een passagiersschip van 10.000 brt. in brand geworpen. Boven de bezette Westelijke gebieden verloor de vijand 57 vliegtuigen, waaronder 44 viermotorige bommenwerpers. In verscbeidene gevechten tegen vijande lijke zee- en luchtstrijdkrachten brachten beveiligingsvaartuigen van de Duitsche marine voor de Nederlandsche en Fransche kust drie Britsche motortorpedobooten tot zinken. Voorts schoten zij een torpedojager in brand en beschadigden drie andere motortorpedobooten door artillerievoltref- fers. Ebvendien werden 13 vijandelijke jacht- kruisers omlaag gescboten. Vijf eigen vaar- tuigen gingen verloren. Door strijdmiddelen van de Duitsche marine werden in de wate- ren van het invasiefront tweevolgeladen transportschepen met een inhoud van 15.000 brt., 1 torpedojager en 1 fregat tot zinken gebracht. Een ander transportschip van 9000 brt. werd zwaar beschadigd. Ons vergeldingsvuur bgt met slechts ge- ringe onderbreidngen op Londen. In Italie waren gisteren vooral in den Westelijken en Oostelijken kustsector zware gevechten aan den gang. Met gebruikmaking van nieuwe infanterie- en pantserstrijdkrach- ten probeerde de vijand steeds weer door ons front heen te stooten. Alle aanvallen bleven echter met zware verliezen voor onze stellingen liggen. Talrijke vijandelijke tanks werden daarbij stukgeschoten. In het gebied ten Noorden van Siena werd ons front ter verkorting enkele kilometers naarhetNoorden teruggenomen. De 278e divisie infanterie heeft zich onder bevel van den luitenant-generaal Hoppe in voortdurende zware afweergevechten tegen- over een overmachtigen vijand bijzonder dapper geweerd en hem zware verliezen toegebracht. Alle vijandelijke doorbraak- pogingen mislukten dank zij de standvastig- heid van deze divisie. Des nachts opereerende slagvliegtuigen veroorzaakten in vijandelijke opslagplaatsen van materieel in den Adriati- schen kustsector groote branden en ontplof- fingen. Italiaansche torpedovliegtuigen vielen voor Bari vijandelijke scheepsconcentraties aan en troffen twee koopvaardijschepen van 13.000 B.R.T. ernstie. In het Zuiden van het Oostelijke front is de gevechtsactiviteit tusschen den bovenloop van den Dnjestr en Kowel opgeleefd. In den centralen sector wordt op de land- engten van Baranowitsje en Molodetsjno nog steeds verbitterd gevochten. Bij Barano witsje sloegen Duitsche en Hongaarsche troepen talrijke aanvallen van de bolsjewisten in harde gevechten af. Ten Westen van Molodetsjno storten vijandelijke doorbraak- pogingen met verliezen voor de bolsjewisten ineen. Afdeelingen cavalerie en pantser- strijdkrachten, die in den versperringsgrendel waren binnengedrongen, werden uiteenge- slagen. Ten Noordwesten van het Naroczmeer werden bolsjewistische aanvalsspitsen opge- vangentusschen Dunaburg en Polozk werden talrijke aanvallen van den vijand afgeslagen. In den penetratieplek zijn nog hevige gevechten aan den gang. Ten Noorden van Polozk ondernamen de bolsjewisten verscheiden vruchtelooze aanvallen. Aanvallen van formaties Duitsche slag vliegtuigen waren vooral gericht op vijande lijke marschcolonnes. Hierbij werden weer talrijke tanks, stukken geschut en verscheiden honderden voertuigen, alsmede eenige brug- gen vernield. Des nachts vielen zware ge- vechtsvliegtuigen de vijandelijke ravitail- leering, vooral het station Kritsjef aan, waar uitgebreide branden en zware ontploffingen ontstonden. Een andere geconcentreerde aanval was gericht op het vliegveld van Minsk. Groote verwoestingen en talrijke branden werden waargenomen. Enkele Britsche vliegtuigen lieten in den afgeloopen nacht bommen vallen op plaatsen in het Rijnlandsch Westfaalsche gebied. DE KRI.IGSBEDRWVEN. Het NormandiscSie strijdtooneel gaf, schrijft de N. R. Crt., de laatste dagen een bervatting vain de gevecbten aan de beide vleugels te zien. Het Amerikaan sche eerste leger was aan den voet van bet schiereiland Cotentin, na de bezetting van Cherbourg en de weerstandscentra aan de Noordkust, zoover met de voorberei- dingen voor een nieuw. thans Zuidwaarts gericht offemsief gevorderd, dat het reeds tot de eerste inleidende aanvallen kon overgaan. Groote -artillerieconcentraties waren weer het kemmerk van deze aanval len; ondersteuning in de lucbt moest ech ter, blijkens de beschikbare frceit'berichten, in dit stadiiuim vrijwel achterwege blijven weigens zeer ongunstig weer. Deze om- standigheid deed zich trouwens, gelijk zoo abnormaal vaak gedurende de maand sedert het begin van de invasie, op het geheele Westelijke strijdtooneel voor. De uitgangslinie aan den voet van het schier eiland liep, zooals zij ontstaan was sinds den Amerikaansehen opmarsclh naar de Atlantische kust, van Portbail tot Caren- tan; uit de opgegeven geveohtspunten (Varenguebee, Vimdefontaine, St. Jores) blijkt, dat de strijd zich verdeelt over deze geheele lijn. en zich o.a. afspeelt ten Oos ten en ten Westen van het groote Marais de Gorges, een van de moerassige weide- vlakten, die deel uitmaken van het Duit sche imundatiesysteem. Klaarhlijkelijk heeft generaal Bradley de opdracht langs de beide hoofdwegen uit dit gebied, dien van La Haye du Puits over Lessay naar Coutances evenwijdig met de Atlantische kust en dien van Carentan Zuidwest- waarts naar Periers. op te rukken, waar- hij ook het tussohenliggende terrein, gelijk de genoemde plaatsaanduidingen reeds aangeven, niet buiten beschouwing kan worden gelaten. Men krijgt den indruk, dat het eerste letger nog niet volledig in actie is gekomen eci daarmee zijn die Duit sche berichten in overeensteimming, welke spreken van aanvallen in sommige secto- ren met eenige regimenten, onder welker druk tot dusver nog slechts vooruit ge- schoven posities tot de hoofdstelling wer den teruggenomen. Herlhaaldelijik wordt de laatste dagen in deze berichten ook gesproken van de Ame rikaansche legergroep-Patton, vyelker op- treden men binnenkort in bestaande of nieuwe sectoren van het Atlantische front verwacht. Diverse vero-nderstellingen worden daaromtrent geuit, waarbij het de .groote vraag is, of het geallieerde opper- bevel al dan niet genoeg heeft aan het Normandische bruggenhoofd om de groote massa van zijn in Engeland en Amerika gereed gelhouden strijdkrachten op het Europeesche vasteland tot ontplooiing te hrengen. Naar Dinsdag al werd opge- merkt, zijn de geallieerden totnogtoe zui- nig geweest met hoofdlandingen, zoolang de bestaande fronten nog mogelijkheden tot verdere ontwikkeling hezaten. Tot een andere categorie behooren de ,,passeeren- de landingen", die de ondergeschikte taak hebben een aanwezig front of bruggen hoofd in directen samenhang te ondersteu- nen of uit te breiden. In ieder gevai levert het Normandische bruggenhoofd op het oogenblik voor de geallieerden nog geen basis, die breed genoeg is voor een offen- sief van de hoofdmacht en de hevigheid van de tot dusver gevoerde gevechten heeft al wel uitgewezen, dat nog sterke strijdkrachten naar Normandie moeten worden overgebracht om de genoemde uit- ganigsbasis te verkrijgen. Deze voortge- zette aanvoer van troepen en materiaal vloeit ook voort uit het geallieerde streven naar een uitputtingsslag; den verdedigers van hun kant is deze bedoeling niet ver- borgen gebleven en een Duitsche oorlogs- verslaggever schrijft dan ook: van een bepaald oogenbik af zal er ons waarschijn- lijik niet veel meer aan gelegen zijn den tegenstander binnen de tegenwoordige grenzen van zijn bruggenhoofd te houden, want het krachtverbruik, dat zulk een worsteling om de kleinste plaatsjes, kruis- punten en boomgroepen meebrengt, weegt voor de verdedigers naar verhouding na- tuurlijk veel zwaarder. Als zulk een strijd can objecten, die alleen op gedetgilleerde kaarten te vinden zijn. zijn ook de gevech ten op te vatten, die Dinsdagmorgen weer ten Westen van Caen ontstonden. nadat in het Britsche penetratiegebied ten Zui den van het riviertje Odon een tijdelijke stilstand was ingetreden. 'Het zwaarte- punt lag ditmaal meer Noordelijk en het geluikte aan de bij dezen aanval betrok- ken geallieerde troepen na krachtig trorn- melvuur van eenige uren in het plaatsje Carpiquet door te dringen. De heteekenis van dezen aanval en de richting van zijn eventiueele verdere ontwikkeling laten zich thans nog niet vaststellen. Een enkel woord nog over den beweeg- lijken oorlog aan het Oostelijke front. Het blijkt nu wel, dat niet slechts het concen- trisclbe offensief tegen Minsk, maar voor al ook de beide aanvallen ten Noorden en Zuiden van de stad. waarop dezer dagen al de aandacht werd gevestigd, van groo- ten invloed zijn geweest op de verdedi- gingsmogelijkheden van Minsk zelf. Voor- uitgeschoven afdeelinigen van twee Wit- Russische legereroepen hadden onderschei- denlijik de spoorwegen ten Noordwesten en Zuidwesten van de stad bereikt en de mogelijkheid bestond van de afsluiting van een groote omvattende beweging. Om en in de stad is niet ernstig meer gevochten. In het bijzonder ten Zuidwesten van Minsk (bij Stolpsje) hebben de verdedigers zich krachtig geweerd om, gelijk het in de des- betreffende berichten heet, voor de groote Duitsche afdeelingen, die met insluiting bedreigd werden, den rug weer vrij te maken. Deze bedreiging was het gevolg van de vorderingen van de eerste Wit-Rus- sische legergroep, welke na de bezetting van Sloetsk in Noordwestelijke richting oprukte en thans ook ten Westen van Sloetsk den opmarsch naar het bekende Baranowitsje voortzet. De Duitsche be- schouwingen leggen hier verband met de ontwikkeling op het gevechtsterrein aan de boven-Pripet en met den nog orabeweeg- lijken sector van Kowel. Aan het andere einde van het Wit-Russische front, waar de gevechten reeds een eindweegs ten Noordwesten van Polotsk in de richting van de Letlandsche grens gevorderd waren, heeft thans ook de van alle zijden aange- vallen verdediging van Polotsk de stad prijsgegeven. De militaire commentaren noemen Diina- burg het eerste doel van de Baltische legergroep in dezen sector. Inderdaad ging het bij den strijd om Polotsk, de hoekstel- ling van den Noordelijken Duitschen vleu- gel. in de eerste plaats om het Oostzee- gebied. Dit is ook meer en meer het ge vai met de gevechten, die zich langs de spoorlijn van Minsk naar Wilna ontwikke- len en die onlangs tot de streek van Molo detsjno voortgeschreden waren. Het front heeft overigens een uiterst griilig be loop gekregen. want ook vrij ver ten Zuidoos- ten van Minsk stondcn Dinsdag nog Duit sche troepen, zoodat men dan ook spreekt van een- ,,kartellijn met groote, onregel- matig in elkander grijpende tanden". ALGEMEENE OORLOGSSITUATIE IN EUROPA. De militaire medewerker van het D.N.B., Hallenslehen, schrijft, dat de algemeene Europeesche oorlogssituatie aan het begin van de vijfde invasieweek en kort voor het einde dcr tweede week van het offensief in het Oosten wordt gekenmerkt door twee factoren, die voor de verdere ontwikkeling van aanzieniijke beteekenis zullen zijn. Het uiterlijke verloop. vooral in het Oosten, schijnt op het eerste gezicht de opvatting te bevestigen, dat het Duitsche commando thans in hooge mate van zijn vrijheid van hande'en beroofd is. Maar in een worste ling van de afmetingen, welke deze oorlog nog meer dan de eerste wereldoorlog ver- toonc, gaat hoc niet aan, de oorlogstoonee- len afzonderlijk te beschouwen, los van het strategische geheel. En het zou ook tot emstige vergissingen leiden, als men aan afzonderlijke verschijn- selen een onevenredig gewicht zou toeken- nen of zou beweren, dat de richting der al- gemeehc ontwikkeling zich reeds duidelijk afteekent. Zoo eenvoudig is de toestand niet. Bij een nadere beschouwing kan men alleen eonstateeren, dat de uiterlijk zichtbare factoren wel is waar iets zeggen over de militaire sico.atie op de afzonderlijke oor- logstooneelen, dat zij dagelijks de aandacht vestigen op de hardheid van den strijd van Duitschland en zijn bondgenooten, dat daarmede echter nog in het geheel niets ge- zegd is over het definitieve verloop van de groote, driezijdige militaire onderneming, die thans tegen Europa gaande is. Integendeel, een nuchtere analyse der zoo belangrijk lljkende factoren leidt tot verrassende resultaten en aspecten, die op veel wijzen behalve op het bereiken van het doel der Anglo-Amerikaansche en Sov- jet-inspanningen, nl. noch op een verslaan van Duitschland, noch op een beslissende verzwakking der Duitsche stellingen. Daar bij kan niet miskend worden, dat de suc- cessen der Anglo-Amerikanen en Sovjets den Duitschers weer waardevolle buiten- posten hebben gekost, al zijn die ook be- taald met verliezen, die de totale geallieer de onderneming niet bepaald kansrijker maken. Aan twee factoren moet men aandacht schenken, omdat zij den Europeeschen mi- litairen toestand het duidelijkst kunnen kenmerken. In de eerste plaats zijn vier weken invasie niet in staat geweest een werkelijk doeltreffend tweede front in het Westen op te bouwen. Dit wordt duidelijk, als men er zich rekenschap van geeft, in welke positie zich het Duitsche commando in den zomer van 1917 bevond en hoe men toen wel de Duitsche kansen beoordeeld zou hebben, als men, in plaats van tegen- over een front van Zwitserland tot de Noordzee, slechts zou hebben gestaan tegenover dit smalle Anglo-Amerikaansche landingshoofd aan de Normandische kust, Vier weken invasie hebben de legergroep van Montgomery ongeveer 195.000 man aan dooden, gewonden en gevangenen gekost, d.w.z. meer dan 6 infanterie- resp. gemoto- riseerde divisies, 3 luchtlandingsdivisies en ongeveer 2 pantserdivisies. Daar komt nog bij een vloot van kruisers, torpedobootjagers en transportschepen die op den bodem van Het Kanaal vertellen van een doodenvaart, welker resultaten met het oog op de situatie meer dan dubieus zrjn, vooral als men weet, dat de afweer- strijd van Duitsche zijde tot dusver is ge- voerd zonder dat ook maar een enkel batal- jon van Rundstedt's strategische reserve in het vuur is gebracht. Hieruit alleen reeds kan hlijken, dat de ontwikkeling van den invasieslag nog alle vragen doet voort- bestaan, die al lang beantwoord hadden moeten zijn, wilde men de onderneming ge- slaagd noemen. Zij is tot dusver geheel mislukt. Dit kan geconstateerd worden on- geacht het aanstaande ingrijpen van de legergroep Patton, die op het oogenblik in Zuidoost-Engeland wordt ingescheept. Deze tweede phase der invasie, die weldra zal beginnen, zal de heteekenis van deze con- stateering leeren. In de tweede plaats: Het zomeroffensief der Sovjets, ontketend met een nienw mas- saal gebruik van troepen en materieel heeft ongetwijfeld een niet onaanzienlijke terrein- winst opgeleverd en heeft thans een ver loop, dat door het Duitsche commando geenszins genegeerd mag worden. Want het operatieve doel der Sovjets betreft niet alleen Minsk, maar ook Warschau en de ijsvrije havens der Oostzeelanden en boven- dien de vemietiging der in dit gebied lig- gende Duitsche strijdkrachten. Het heeft er alien schijn van, dat de Duitschers tegen- maatregelen nemen om tegen den drieledi- gen Sovjet-aanval door belangrijke tegen- zetten op te treden. De flanken van de Sovjet-strijdkrachten zullen daarop bedacht moeten zijn. Dat de aanvalswiggen der Sovjets zoo- wel den spoorweg van het Zuidwesten naar Minsk als dien van Wilna naar Minsk heb ben bereikt en hier en daar overschreden, kan den Duitschers voldoende aanwijzingen geven omtrent de plaatsen, waar zij op hun beurt moeten opereeren. Maar het opmerkelijkste van de situatie in het Oosten is toch, dat het Duitsche commando zich door de op dit oogenblik moeilijke situatie in het centrale frontge- bied niet laat afbrengen van haar strate gische plan als geheel en door vast te hou den aan het beginsel der vertragende ver dediging in het Oosten inhaalt wat aan buitenposten verloren gaat. Resumeerend kan men zeggen, dat van een eenzijdig initiatief aan het begin van dezen belangrijken zomer slechts zeer voor- waardelijk kan worden gesproken. En die partij houdt het heft in handen, die cp het beslissende oogenblik rijkdom aan ideeen vermag te paren aan de kracht van den nadruk. Want nog nooit heeft in een oor log de kwantiteit beslist, maar de kwali- teit. waarbij nog niet eens rekening is ge- houden met de vraag, welke operatieve mogelijkheden zich voor de Duitschers voor- doen "bij een evenredig gebruik van wape- nen, die in een breed en diep gebied een driedimensionale werking hebben. HET OPPERBEVEL IN HET WESTEN. Wegens gezondheidsredenen is generaal-veld- maarschalk Von Rundsted als opperbevelhebber in het Westen, opgevolgd door generaal-veld- maarschalk Von Kliige. De Fiihrer heeft in een harteiijk gesteld eigenhandig schrijven aan den afgetreden generaal-veldmaarschalk voor de wijze waarop hij zich in de moeilijkste situaties heeft onderscheiden, zijn bijzonderen dank uitgesproken en het voornemen te kennen gegeven van zijn diensten gebruik te maken voor bijzondere opdrachten. DE AMERIKANEN GELAND OP DE BONINEILANDEN. Blijkens een bericht uit het Keizerlijk hoofd- kwartier duren de gevechten tusschen de Japan- ners en de Amerikanen op het eiland Saipan nog steeds voort. Het zwaartepunt van den strijd schijnt zich echter te verleggen naar de Bonineilanden, nog slechts 1000 K.M. ten Zuiden van Tokio gelegen. De Amerikanen deden daar op 3 en 4 Juni met honderden vliegtuigen een aanval. Het geheele gebied van de Bonineilanden tot aan de Caro- linen ligt nu bijna onafgebroken in het strijd- gebied. Naar uit de verschillende frontberichten blijkt, hebben de Amerikanen bij deze operaties zware verliezen geleden. Daar zij echter in dit deel van den Stillen Oceaan over sterke strijd. krachten beschikken, verdient de verdere ont wikkeling van deze operaties de grootste aandach" In zijn verklaring over de aanvallen der vliegende bommen op Engeland heefj Chur chill, naar de Britsche berichtendienst volgens D.N.B. meldt, in het Lagerhuis gezegd, dat het een vergissing zou zijn het ernstige karakter van dezen bijzonderen vorm van aanvallen te onderschatten. In het verdere verloop van zijn betoog gaf Churchill als zijn meening te kennen, dat het van de regeering juist was gezien voor- loopig geen groote uitbreiding te geven aan de inlichtingen over het nieuwe Duitsche projectiel. Thans, zoo zeide Churchi), is de tijd echter gekomen om uitvoeriger verkla- ringen hierover af te leggen, hoewel er nog een uitgestrekt terrein voor debatten overblijft. Churchill zette uiteen, hoe men van En gelsche zijde geprobeetd heeft, inlichtingen te krijgen over het nieuwe Duitsche wapen voordat het in gebruik werd gesteld. Tevens was de Minister van Binnenlandsche Zaken er mede begonnen, de schuilgelegenheden op den openbaren weg te versterken, Churchill schilderde verder, hoe men getracht heeft deze door sterke formaties van het commando bommenwerpers de plaatsen te treffen, die naar Engelsche opvatting proef- Stations waren voor het nieuwe Duitsche wapen. Deze aanvallen, zoo zeide hij, hebben als gevolg van den grooten afstand, zware ver liezen gekost, die Engeland zich echter heeft moeten getroosten. Churchill beweerde, dat indien de Engelsche en Amerikaansche ter- reuraanvallen op Frankrijk en Duitschland niet hadden plaats gehad, hetbombardement van Londen waarschijnlijk reeds een halfjaar eerder zou zijn begonnen. Het aantal vliegende bommen, dat dagelijks van „Frankrijk uit" naar Engeland komt, be- draagt, volgens Churchill, ongeveer 100 tot 150. Hij stelde voor, de verliescijfers niet geheim te houden, daar deze strijd wel eens een aangelegenheid zou kunnen zijn, die wellicht van langen duur is. Een groot percentage van de verliezen wordt geleden door Londen. Voor zoover de ouderszulks wenschen, worden de kinderen uit de gevaar- lijke zone geevacueerd. Churchill gaf met nadruk te verstaan, dat Groot-Brittannie de maatregelen, die het in zijn land neemt, moet voegen in de uitge breide plannen van de krijgsoperaties, daar de gevechtshandelingen in Normandie of de aanvallen op de doelen in Duitschland niet daaronder mogen lijden. In de Wilhelmstrasse ziet men in de door Churchill in het lagerhuis afgelegde verkla ring over de vliegende bommen een beves- tiging voor den ernst en de afmeting der uitwerking van het nieuwe Duitsche wapen „V 1". Voorts ziet men daarin een beves- tiging van de groote onrust, die zich heeft meester gemaakt van de Engelsche bevol- king en ten slotte een bevestiging voor den omvang van de critiek op de Britsche regee ring, die zich genoodzaakt ziet over het vraagstuk rekenschap af te leggen. De B-correspondent van het A.N.P. te Berlijn meldde Donderdagmorgen Uit de berichten, welke uit het Zuiden van Engeland naar de Rijkshoofdstad zijn doorgedrong-en en welke gewag maken van de schade en sterke psychologische werking der vliegende bommen blijkt, dat het effect van het wapen veel ernstiger is dan de offi- cieele Engelsche en Amerikaansche propa ganda wil doen voorkomen. Het spreekt vanzelf, dat men in Duitsch land -de uitwerking van de vliegende bom men aan de hand van ontelbare proefnemin- gen, die jarenlang geduurd hebben, tot in alle bijzonderheden kent, ook al heeft men dan de V 1 tijdens deze proefnemingen nimmer op steden kunnen afschieten. Boven- 'dien beschikt men in stafkringen over vol- idoende fotomateriaal, dat de verkenners mee naar huis hebben gebracht. Van Duitsche zijde wordt er nogmaals op gewezen, dat van een sterkere verdediging boven Londen geen sprake is. Nog steeds is het percentage der neergeschoten vlie gende bommen uiterst gering en in verhou ding tot het aantal doeltreffende projectielen van geen beteekenis. TAAK VOOR DE DUITSCHE WAPENING Een toespraak van den Fiihrer. Op een vergadering welke rijksminister Speer had bijeengeroepen om den verant- woordelijken mannen der Duitsche wapen- en oorlogsproductie verdere richtsnoeren voor hun arbeid te »geven, bebben, volgens de N. R. Crt., rijksminister .Speer en de bureauchefs van zijn ministerien het woord jgevoerd, terwijl in opdracht van rijks minister Backe staatsminister Bicke, sprak ®ver de voedselpositie van het Duitsche ■yolk. Rijksminister Speer tgaf een uitvoerig overzicht van den huidigen stand der Duit sche wapen- en oorlogsproductie. Daarbij k«a hij eonstateeren, dat dank zij de zelf- staxidige verantwoordelijkheid der industrie, het voorbeeldige werk van den Duitschen arbeider en de intensieve rationaliseering der productie in weerwil van de vijandelijke bomterreur een verdere stijging der Duii- sche bewapenin.g kon worden mogelijk ge maakt. Hij deed mededeeling van een reeks maatregelen, welke een verdere toeneming zullen garandeeren. In de meest beslissen de phase van den oorlog, zoo zeide hij, zal de wapening alles doen om den Duitschen soldaat de superieure wapenen. die voor het behalen van de overwinning noodig zijn, in steeds grootere hoeveelheid ter beschikk'ing- te stellen. In den loop der vergadering decoreerde minister Speer een aantal mannen, die zich bijzonder verdienstelijk hadden gemaakt voor de wapening. In opdracht van den Fiihrer overhandigde hij het Ridderkruis van oorlogsverdienste met de zwaarden aan den Reichslastverteiler dr. Fischer, aan Generaldirektor Kessler. commissaris-gene- raal voor bijzondere productie, den direc- teur Langenohl, leider van den hoofdafcl. De eerste Zwaarden aan het Atiantikfront. De Fiihrer verleende op 22 Juni j.l. het Eikenloof met da Zwaarden bij het Ridder kruis van het IJzeren Kruis aan SS-Ober- sturmfiihrer Michael Wittmann, Kom- paniefiihrer van een compagnie zware pantserwagens in de SS-.Panzer-Division Hitler-Jugend", als 71sten soldaat der Duitsche weermacht. Hoffman Stapf Pax s. Houdt uw jongen niet thuis als er wat bijzonders in hem stekt! De reichsschule te Valkenburg leidt hem op voor de ruimere wereld, waarin hij als man zal leven. De gemeenschappelijke opvoeding heeft zeer bijzondere voordeelen, daarom is de reichsschule een internaat. Maar de nauwe hand met het gezin blijft bestaan. Ge verliest uw jongen niet, als bij riaar (Valkenburg gaat en gij wint voor hem een prachtige toekomst! Inlichtingen geeft de reichsschule te Valkenburg. gieterij en aan ir. Liische, leider van de hoofdeommissie electrotechniek. Aan een aantal andere medewerkers overhandigde de minister het hun door den Fiihrer verleende Duitsche kruis in zilver. Het hoogtepunt der bijeenkomst werd gevormd door een ontvangst der deelnemers door den Fiihrer in zijn hoofdkwartier. De Fiihrer gaf den verantwoordelijken mannen van de Duitsche wapening en oorlogspro ductie een overzicht van de taak van het Duitsche bedrijfsleven in oorlog en vrede. ,,Deze oorlog" aldus zeide de Fiihrer, ,,kan niet worden afgemeten naar gebeur- tenissen van den dag. In een zoo gewel- dige, historische worsteling speelt een voorbijgaand succes of een voorbijgaande tegenslag geen beslissende rol. In dezen grootsten lotsstrijd van het Duitsche volk, die beslist over zijn of niet zijn van vele geslachten, heeft elk slechts den plicht, on- vermoeid voor de overwinning te strijden en te werken, ik weet, dat een ongekende zenuwkracht en een ongekende vastbeslo- tenheid noodig zijn om in tijden als deze te volharden, maar boven ons staat als de ster, die handelen leidt, het eene beginsel, dat voor geen enkele moeilijkheid gecapitu- leerd wordt". De Fiihrer wees op den heldenmoed aan het front, waar zooveel dappere soldaten dag aan dag het schijnbaar onmogelijke mogelijk maken en ook voor onoplosbaar lijkende moeilijkheden niet terugdeinzen, maar ze toch steeds weer meester worden. ,,Als gij dezen heldenmoed gadeslaat, dan begrijpt ge ook mijn onwrikbaar ver- trouwen. Zou tegenover een dergelijk hel- dendom een leiding als de onze die zoo ge- lukkig is te kunnen zeggen, dat zij vier jaar lang slechts successen heeft behaald, in eenig opzicht falen? Neen. Wij zullen dezen tijd doorstaan en ten slotte dezen oorlog winnen. De overwinning zal -ons eens alien schadeloos stellen voor onze offers, onze ZOhgen en ons bloed. Deze oorlog is niet alleen een oorlog van de soldaten, maar vooral ook van de tech- nici. Technische uitvindingen hebben van het begin af haar stempel op hem gedrukt. In den loop van den strijd zijn de vijanden er in geslaagd, van onze ervaringen te lee ren, onzen voorsprong op menig gebied in te halen en op enkeleterreinen ons voor* loopig ook voorbij te gaan. De Duitsche uitvindersgeest echter is bezig het techni sche evenwicht te herstellen om zoo de voorwaarden te scheppen, waardoor het stuur van den oorlog voor goed zal wor den omgegooid." Aan het slot van zijn toespraak betuigde de Fiihrer rijksminister«Speer en zijn mede werkers zijn bijzonderen dank voor hun voortreffelijke prestaties op het gebied der Duitsche wapening en droeg hij hun op, dezen dank ook over te brengen aan alle arbeiders in de Duitsche wapenbedrijven. DRUK EN TEGENDRUK IN NORMANDIE. Wanneer men de gebeurtenissen aan het invasiefront beziet, dan krijgt men, volgens S.P.T.. steeds meer den indruk van een beperkt onder hoogen druk staand gebied, waarvan de spanning steeds toeneemt en zich soms in geweldige stormen wil ont- laden. Men denkt onwillekeurig- aan een vulkaan die op uitbarsten staat. De wer kelijk ontspannende explosies worden ech ter voortdurend vertraagd tengevolge van het evenwicht tusschen druk en tegendruk; naarmate hij Caen de Britsche aanvals- capaciteit steeg, nam ook de Duitsche weerstand toe. Stelde men het voor in een grafiek dan zou men twee curven zien, die aan elkaar tegengesteld doch tevens onge veer gelijkwaardig zijn. Vandaar dat de aanvallen in het g:ebied van Caen die welis- waar eenige geallieerde successen met zich brachten, wat haar uiteindelijk resultaat betreft, tot nu toe steeds min of meer dood- liepen in de beperkte ruimte. Het front- moet openbarsten, dit is zoo ongeveer de- bedoeling van Montgomery. De ruimte moet ingeregen blijven, iziedaar de tegen-- gestelde wensch van von Rundstedt. i De nieuwe aanvalsgolf der Britten die begin deze week begon om den natioiialen weg tusschen Caen en Bayeux nam Dins- dagavond eenigszins af en verflauwde zienderoogen gedurende den dag van Gis teren. Alleen hij de plaats Carpiquet speelden zich nog gevechten van grooteren omvang af; na een hevige massale be- schietmg slaagden de Britten er in zich in het bezit van het grootste deel van het zwaar geruineerde dorp te stellen. Aan de overige sectoren van het front naast den nationalen weg, heerschte Woensdag echter, zooals gezegd de stilte voor den nieuwen storm. Wat Carpiquet betreft, kan meegedeeld worden dat het bezet werd door Canadee- zen. Enkele gedeelten van strategisch belang werden door de Duitschers vast- gehouden. In den sector van het eerste Amerikaan sche leger hield de gevechtsactiviteit ge durende Woensdag aan. Aan den wsstelii- ken vleugel nabij Le Havre du Puits be- haalden- de aanvallers eenige terreinwinst Blijkens de Duitsche berichten kon hier aTgefg^rendeld worden. Er werd weer hevi°" met tanks en tankafweerwapens ^ewerkL In de berichten der Duitsche oor]og"£'veT'- slaggevers stuit men dan ook voortdurend op de vermelding van den ..pantserschrik" en ..pantservuist". de twee nieuwe wapens die hun grooten vuurdoop ontvingen Vooral in de gebieden ten Zuiden van het bosch van Limors, ten Zuiden van at. bauveur de Pierrepot en bij de hoop-ten van Denneville rolden vele tanks SS. activiteit in do inn>o IfortcnBessin srnieres sur Mer- s •Douvres Quistreharru •Mathieu fBracourt Dozulel Beuvror W\ LLYs. Seulles nCroissanvij iCaumont St.SYLVAIN IURQUES V;..|LThury} "Mai en omgaying Damblainvill

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1