TERNEUZENSCHE CQURANT Buitenland No, 10.623 DINSDAG 4 JULI 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERM ACHT§BERICHT Londen onder zwaar vergeldingsvuur GENERALOBERST DOLLMANN OVERLEDEN. HAVEN VAN CHERBOURG GROND1G VERNIELD. Reichsschule Valkenburg. TERNEUZEN, 4 JULI 1944. RECHTSZAKEN. VERSCHIJNT EEDEREN DINSDAG- EN VRUDAGAVOND. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1,42; Postabonnementen 1,73. Losse nummers 5 cent per exemplaar. Directeur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HAUTE - Terneuzen - Tel. 2298 Het Opperbevel van de Weermacht maakte Maandag" bekend: In Normandie deed de vijand gisteren ten gevolge van de aware verliezen welke hij de voiige dagen bad geleden, slechts enkele aanvalien ter sterkte van een bataljon. Bij den geslaagden afweer werden den vijand buitengewoon aware verliezen toegebracbt. In Zu id-Fran krijk werden verscheidene groepen terroristen tot den strijd gedwon- gen en vernietigd. Londen ligt onder een zwaar vergel dingsvuur. In Italie woedde de verbitterde afweer- slag ook gisteren met buitengewone hevig- beid tusscben de kust en bet Trasimeenscbe Meer. De vijand viel den gebeelen dag onze dapper strijdende divisies aan, die na ver- bitterden strijd enkele kilometers naar het Noorden uitweken. Daar de gevechtshan- delingen zich uitstrekten tot bet gebied dicbt ten Zuiden van Siena en derbalve het gefvaar bestond, dat zeer kost'oare cultuur- monumenten der oude historische stad ver nietigd feouden worden, zijn onze troepen vrijwillig en zonder vijandelijken druk naar bet gebied ten Noorden van Siena terug- genomen. Aan de AdriatiscHe kust ging de vijand met sterke strijdkracbten t,ot den aanval over en kon hij onze vooruitgeschoven beveiligingsposten naar de hoofdgevechts- linie terugdringen. In den centralpn sector van bet Ooste- lijke front werden Westelijk van Sloezk kraehtige aanvalien der bolsjewieken in aware gevechten afgeslagen. In het gebied van Ossipowitsji en aan den middenloop van de Beresina distancieerden zich onze divisies in verbitterde gevechten met den opdringenden vijand naar het gebied om Minsk. Ten Zuidwesten van Polozk mislukten door tanks en slagvliegtuigen gesteunde Sovjet-aanvalien bij Gloeboljoje. Om de stad Polozk wordt verbitterd gevoehten. In de zware afweergevechten hebben de commandeerende generaals: generaal der artillerie Martinek en generaal der artil- lerie Pfeiffer alsmfede luit.-generaal Schii- neonann, strijdend aan 't boofd van bun corps, trouw aan hun eed op het vaandel den heldendood gevonden. Formaties slagvliegers mengden zich met goed gevolg in de geveghten te land en vernietigden talrijke vijandelijke tanks, kanonnen en 260 voertuigen. Zware ge- vechtsvliegtuigen ondemamen in den afge- loopen nacht een geconcentreerden aanvai op Sloezk. Een sterke formatie Amerikaansche bommenwerpers deed gisteren een terreur- aanval op Boedapest. Er ontstonden scbade in woonwijken en verliezen onder de be- volking. Duitsche en Hongaarsche lucht- verdedigingsstrijdkrachten vernietigden 45 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 34 vier- motorige bommenwerpers. AAN IIET INVASIEFRONT IN NOR .MAN DIP. Het Interinf meldt: Terwijl het gisteren aan het invasiefront van het tiweede Britsche leger den geheelen dag betrekkelijk rustig bleef, hebben de Amerikanen in den loop van den namid- dag bun aanvalien aan het front aan de Westkust van Normandie aanzienlijk ver- sterkt. Op eenige piaatsen werden in het Duit sche .voorterreiu de troepen enkele kilo meters teruggen.om.en, teneinde de Duit sche afweerwapenen een vollediger uitwer- king te verschaffen. De Amerikanen leden zware verliezen aan dooden en gewonden. DO El J JEW U ST I'l CONOENTRAT1E TEGENOVER MATERIEEL OVERWICHT De correspondent der N. R. Crt. te Ber- lijn telefoneerde Vrijdagochtend: „Het kernvraagstuk, dat de beoordeeling van de huidige situatie van den oorlog be- heerscht, is", aldus schreef dezer dagen het Neue Wiener Tagblatt, „dat uiteraard een voortdurende materieele minderheid ook voor het dapperste leger ter wereld doode- lijk zou kunnen worden". De Duitsche lei- ding, aldus het Weensche blad, heeft dit vraagstuk onderkend en de oplossing ervan aan alle strategische beslissingen van het afgeloopen jaar ondergeschikt gemaakt. Sedert vaststond dat Duitschland met de mogelijkheid van een geconcentreerden druk aan verschillende fronten rekening moest houden, was dit vraagstuk van het in evenwicht brengen van de materieele krachten de beslissende kwestie. Het be- hoort tot de tragische momenten van" de ontwikkeling van den oorlog dat het in de eerste drie jaar, toen telkens aan een front werd gestreden, niet mogelijk is geweest den bewusten tegenstander zoo uit het veld te slaan, dat hij bij de voortzetting van den "oorlog geen rol meer kon spelen. Zulks is weliswaar tegenover Polen, Nederland, Bel- gie, Frankrijk, Noorwegen, de Balkanlan- den mogelijk geweest, maar niet tegenover de groote machten in het vijandelijke kamp. De. intrede van Amerika in den oorlog en het verraad van Italie waren daarbij facto- ren van doorslaggevende beteekenis. Sedert dit oogenblik bestond voor de Duitsche lei- ding de kwestie van den oorlog aan ver schillende fronten als een dringende actua- liteit". De thema's van den oorlog aan meer dan §§n front en de superioriteit van de tegenpartij op het stuk van materieel zijn de laatste dagen in de Duitsche pers druk besproken. In vele beschouwingen is de strategie, die" in de situatie van het oogen blik moet worden gevolgd, uitvoerig be- handeld, waarbij de lezers vertrouwd wer den gemaakt met verdere prijsgeving van terrain, met name in het Oosten en het Zuiden; in commentaren en frontverslagen werd de ontzagwekkende massa aan mate rieel, waarover de tegenstander bleek te beschikken, onverbloemd ter kennis ge- bracht. De gevechten in het Oosten, zoo werd b.V. ergens in het licht gesteld, zijn gekarakteriseerd door een tot dusver ook aan het Sovjet-iRussische front niet geken- de concentratie van menschen en wapens en zwaar materieel. Groote aantallen eskaders slagvliegers ondersteUnen in de brandpunten de geweldige samentrekkin- gen aan artillerie, wier bombardementen gevolgd worden door aanvalien van sterke infanterie- en tankformaties. In goed in- gelichte Duitsche kringen schat men het aantal &ovjet-Russische infanteriedivisies dat zich op de voornaamste punten van het offensief in den algemeenen aanval op het Duitsche front bevindt, op ten minste 80; buitendien is een Sovjet-Russische tank- armee in den strijd geworpen. Ook met betrekking tot de gevechten in het Westen en nog dezer dagen bij -den strijd om Cherbourg is gewaagd van de groote, numerieke superioriteit en de ma terieel overmacht van de aanvallers en de moeilijkheden, niet alleen de verwachte maar ook de onvoorziene, die zulks voor de zich weliswaar _taai maar toch in netelige posities strijdende verdedigende troepen meebracht. Ven welken aard b.v. de moei lijkheden zijn doordien de geallieerden het luchtrpim beheerschen, schilderde een Duit sche oorlogscorrespondent. Tegen jagers en jachtbommenwerpers, schrijft hij, is nog geen kruid gewassen, omdat men nu Ben in aal niet langs de vele honderden km lange wegen 2 cm- of vierlingsmachinegeweren als kilometerplaatjes kan opstellen. Er is maar ddn ding om de viegtuigen te ont- gaan, dat is door waakzamer te zijn dan dc jagers, door van de ku'ilen van het terrain gebruik te maken, met overleg bliksemsnel open veld te ovbrwinnen, langs boschpaden en zijwegen te sluipen en in seconden dek- king te nemen als de roep vliegers van links weerklinkt. De kleine trechters van de hoogst onaangename splinterbommen, die de jachtbommenwerpers afwerpen, wor den veelvuldiger. „Het kost veel inspanning om het gevaar, dat van vele kanten dreigt, te ontloopen. Een fractie van een seconde onoplettendheid is voldoende om zijn leven of dat van de kameraden, of voertuigen of lading aan het orfheil prijs te geven. In de .veldmogelijk- heden van vele landen en jaren geoefend heeft de altijd listige soldaat het tegenmid- del spoedig gevonden. Zoo schijnen op het eerste gezicht de wegen leeg, ja bijna uit- gestorven te zijn; en is dit alleen maar schijn. Want de gunstigste uren worden gebruikt om te marcheeren en zooals het wild van de schemering houdt en pas 's avonds uit de dekking komt, doet de soldaat het ook. Natuurlijk des te dichter men bij het front komt, des te waakzamer moet men wezen. Vooral hier zijn er thans perioden dat de vijandelijke jagers ook den laatsten vierkanten meter van het lucht- ruim controleeren. Het ligt in de natuur der dingen dat pas 's nachts de wegen tot leven ontwaken en in de bescherming van de duisternis de massa's van de ravitaillee- ringscolonnes naar het front rollen. Men geloove in het vaderland echter niet dat nu de vrede heerscht, dien de nacht ons anders zoo bereidwillig schenkt. Dan na- melijk dreunen de formaties viermotorige bommenwerpers boven .het front. In den schijn van de lichtkogels leggen zij hun bommentapijten op wegkruisingen en boschgedeelten. Nu is het geen strijd tus- schen jagers en wild. Vrijwel doelloos suizen de bommen door het luchtruim, barsten derhalve ook naast het front en terzijde van de verbindingslinies". Het overwicht aan materieel bij den tegenstander Wordt thans van Duitsche zijde in het licht gesteld als de belangrijkste factor van de huidige ontwikkeling van den oorlog. In dit verband wordt niet het minst gedacht aan het Westelijke front, waar de aanvallers mede dank zij hun numerieke en materieele superioriteit suc- cessen hebben behaald, die zooals wordt be- toogd niet zonder beteekenis zijn en voor de geallieerden op 't Normandische schier- eiland een bryggenhoofd, met andere woor- den een uitvalspositie hebben opgeleverd. Daartegenover is bij de opperate Duitsche leiding het inzicht gegroeid dat men zich voorloopig zar moeten beperken tot een defensief tegenhouden van het geallieerde offensief en een initiatief tot nader order moet uitstellen. Deze houding wordt uiteraard niet alleen bepaald door het materieele overwicht van de geallieerden op het oogenblik en d% daaruit voortvloeiende moeilijkheden be- halve op het terrein van den strijd ook achter het front ten aanzien van den op- mars ch van de troepen, doch eveneens door de omstandigheid dat meer dan 60 pet. der voor de invasie bestemde troepen nog niet in den strijd is geworpen, een feit waarop de disp'osities van de Duitschers vanzelf moeten blijven gericht. Vrijwel alle Duitsche bladen hebben in de laatste dagen den aandachtigen lezer de moeilij'ke situatie, waarvoor men als ge volg van den algemeenen aanval op drie fronten is geplaatst, duidelijk gemaakt. Zij spraken de waarschuwing uit, dat de strijd met de twee wereldmachten van overzee en met de omvangrijike hulpmiddelen van de Sovjet-Russische macht, die nu eenmaal in een beslissend stadium is gekomen, waar- van men thans slechts den aanvang mee- maakt, niet denkbaar kan zijn, zonder de allerzwaarste belastingen. Dit zijn feiten waarmede de Duitschers zich voof het ver- loop van de komende zomermaanden ver trouwd. moeten maken. ..Beslissingen van zulke verstrekkende beteekenis duren maanden en pas als het hoogtepunt van de beslissingen plus alle daarbij behoorende belastingen is bereikt, kan een keer komen. Zoo ver is echter de ontwikkeling' van den oorlog nog niet". ROEMEENSCHE LEGERBERICHT. BOEKAREST. D.N.B. Het Roemeen- sche legerbericht van 3 Juli luidt: Aan den benedenloop van den Dnjestr en in midden-Bessarabie en aan het Mol- davische front geringe gevechtsactiviteit. In den nacht van 2 op 3 Juli en in den loop van 3 Juli hebben sterke formaties Amerikaansche vliegtuigen de hoofdstad en verscheidene steden gebombardeerd. Er - werd schade aangericht, terwijl talrijke slachtoffers onder de burgerbevolking zijn. GEN. ORERST DIETL OMGEKOMEN. Herdenkingsrede van Adolf Hitler. Generaloberst Dietl is op 23 Juni bij een vliegtuigongeval om het leven gekomen. In den dagorder van den Fiihrer ter ge- legenheid van den dobd van Generaloberst Dietl wordt o.a. gezegd: „Als voortreffelijk soldaat in den strijd om het nat. socialis- tisehe Groot-Dultschland heeft General oberst Dietl zich vooral in den strijd om Noorwegen en Finland onderscheiden en zijn mannen van de eene overwinning naar de andere geleid. Olivergetelijk zal zijn strijd om Narvik blijven tegeri de sterkste overmacht van den vijand en in de hardste omstandigheden. Op 19 Juni 1940 werd hem als eersten soldaat der Duitsche weer macht het eikenloof bij het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend. Zijn naam zal voortleven in zijn fiere bergleger en boven- dien verbonden zijn met dien van de dap- pere Finsche bondgenooten. Hij zal gelden als symbool van deze wapenbroederschap. Als huldiging voor zijn voortdurend held- haftig optreden verleen ik den General oberst Dietl het eikenloof met zwaarden bij het ridderkruis van het ijzeren kruis.'' Tijdens een plechtige herdenking voor den overleden Generaloberst Dietl te Ber- lijn heeft ook Hitler persoonlijk in gevoel- volle bewoordingen een laatsten groet ge- bracht. De Fiihrer zeide o.a.: ,,De militaire prestaties van den General oberst Dietl zullen in het boek der geschie- denis worden opgeteekend. Zijn persoonlijk- heid kan echter alleen hij volledig beseffen, die het geluk had, die in den loop van vele jaren zelf mee te maken. Toen ik eens per soonlijk besloot, dat generaal Dietl de expe-- ditie naar Narvik zou uitvoeren geschiedde dat omdat ik geloofde, in hem den man te kennen, die zelfs het schijnbaar kanslooze tenslotte toch door zijn vast vertrouwen mogelijk zou kunnen maken. Wanneer wij ook thans in het vijfde oorlogsjaar vaak voor moeilijke situaties staan, dan valt toch geen dezer situaties ook maar bij benade- ring te vergelijken met de opdracht, die ik toen verstrekte aan-dien tot dan onbeken- den Duitachen generaal. Generaal Dietl heeft wellicht het duide- lij'kst in zijn persoon <Je synthese gevonden, aan den eenen kant onverbiddellijk hard te zijn in het eischen en aan den anderen kant toch op te gaan in de bezorgdheid voor zijn mannen. Hij heeft daardoor eigenlijk het type van den nationaal-socialistischen officier geschapen. Dat ik reeds om dien reden persoonlijk een bijizonder nauw contact met dezen offi cier onderhield was vanzelfsprekend. Hij is voor mij de eerste officier van de Duitsche weermacht, die mijn gedachtenwereld was ingegaan en zich blindelings en zonder compromissen daarvoor uitsprak. Juist in de jaren van 1933 tot 1936, toen ik .met den blik op de Duitsche toekomst geweldige waagstukken moest ondernemen, toen stond deze man onwrikbaar en van zelfsprekend achter mij en dat is zoo voort- gegaan tot de laatste dagen. Toen hij voor het laatst bij mij was, op grond van den nieuwen militairen toestand in Finland toen sprak uit hem hetzelfde onvoorwaar- delijke vertrouwen om ook in de toekomst elke situatie onder alle omstandigheden onder de knie te krijgen en zoo noodig ook de zwaarste taken te vervullen." Ook gen. veldmaarschalk Keitel heeft den overledene herdaicht. AMERIKA VERBREEKT HIPEOMATIEKE BETREKKINGEN MET FINLAND. De Sociaal-democratische rijksdag- fractie verklaart achter de regee- ring te staan. Het officieele inlichtingenbureau te Hel sinki, heeft volgens D.N.B., Vrijdagavond het volgende communique uitgegeven; De piaatsvervangende zaakgelastigde der Ver. Staten in Finland heeft heden om 18 uur den minister van buitenlandsche zaken meegedeeld, dat de regeering der Ver. Sta ten besloten heeft haar diplomatieke be- trekkingen met Finland te verbreken en aat de regeering van Zwitserland verzocht is de belangen der Ver. Staten in Finland tt behartigen. Met betrekking tot de tusschen Duitsch land en Finland gesloten overeenkomsten werd Vrijdag in de Wilhelmstrasse ver- klaard, dqt de wapenbroederschap der beide volken thans een stevigen politieken ach- teigrond heeft gekregen. De B-correspondent van het A.N.P. te Berlijn meldt: De veranderingen in het Finsche kabinet zijn wel eenigszins anders uitgevallen, dan de Engelschen en Amerikanen hadden ver- wacht. In plaats van een radicale ko'ers- wijziging ten gunste van de geallieerden in te slaan heeft 't kabinet zich versterkt op het standpunt der samenwerking met Duitschland. De politieke achtergrond der militaire samenwerking heeft verdere con- touren gekregen. Het Finsche nieuwsbureau heeft Vrijdag avond een verklaring gepubliceerd van de sociaal-democratische rijksdagfractie, waar- in gezegd wordt, dat de militaire en poli tieke gebeurtenissen, die zich in deze dagen in Finland hebben afgespeeld, de door de partij consequent verdedigde principieele opvatting niet aan het wankelen hebben gebracht. Dit beteekent, dat het Finsche volk in den tegenwoordigen oorlog uitsluitend zijn zelfstandigheid en vrijheid verdedigt. Der halve heeft de rijksdagfractie haar regee- ringsleden uitgenoodigd op hun post te blij ven, want de verdediging van Finland tegen het dreigende gevaar is op het oogenblik de belangrijkste "taak die alle lagen van het - volk moeten steunen. Aan het slot der verklaring woMen alle arbeiders van Finland opgeroepen om met alle middelen de Finsche weermacht in haar strijd om de zelfstandigheid van hun vaderland te steunen. De Vereenigde Staten verbreken de diplo matieke hetrekkingen met Finland, het land, dat vier jaar geleden, tijdens den eersten bolsjewistischen aanslag op den kleine buurstaat, in het middelpunt van het Amerikaansche medelijden stond! Alleen al het Hoover-comite schonk een miUioen dollars en .Chicago News" stelde voor, den Nobelprijs voor den vrede aan Finlands president toe te kennen, terwijl de Senaatscommissie besloot, op voorstel van senator Carter Glass, het land zestig mil- lioen dollar te leenen ingevolge de Land- en Lease Act. De gezamenlijke banken brach- ten een bedrag van honderd millioen dollar bijeen, om het kleine land te steunen in zijn ongelij'ken strijd tegen de ,,Moscovian rubbers". Thans staat 't zelfde Finland wederom bloot aan een aanval van deze zelfde bolsje- wisten, doch nu is er althans in het officieele Amerika geen medelijden en geen hulp. In tegendeel, den Finschen ge- zant is een paar weken geleden het ver- blijf in de Ver. Staten ontzegd en thans zijn de diplomatieke betrekkingen ver- broken. jSEen ziet hier het ,,hoogkapitalisme" in zijn meest duidelijken vorm voor zich! HET BESLUIT VAN FINLAND TOT yOORTZETTING VAN DEN STRIJD. In een radiorede heeft de Finsche Minis ter-president Linkomies Zondag tegenover het Finsche volk het regeeringsbesluit om den strijd tegen Sovjet-Rusland voort te zetten gemotiveerd. Het Finsche volk had, volgens den Minister, geen andere keuze dan den strijd. De Sovjet wenscht, dat Finland zou capituleeren, maar dan zou men het daama een vrede dicteeren, die zelfs met de elementairste rechten van het Finsche volk geen rekening zou houden. Als men dat weet, kan men geen keus hebben. Als vrije mannen en vrouwen moet Finland voor zijn toekomst vechten, zoolang het daarvoor krachten bezit. Finland kon hiervoor alleen hulp zoeken bij Duitschland, het eenige land dat hulp wilde verleenen. Het aanvaarden van die hulp, verandert niets aan den a,ard van Finlands strijd. Finland wil zijn eigen oorlog tegen Sov- jet-Rusland nog altijd gescheipen zien van het wereldconflict, doch desondanks acht het thans zijn natuurlijke plicht pas na overleg met Duitschland de wapens neer te leggen. Over deze hulp zelf zeide Linkomies, dat technisch gped uitgeruste Duitsche afdee- lingen reeds te hulp zijn gesneld. Dat deze hulp noodig was om den strijd met eenige kans voort te zetten bewezen zijn beschou wingen over den druk, waaraan de Finsche fronten thans bloot staan en die „in onge- kend zware gevechten" genaderd zijn tot ,,de verdediging van het hart van Finland". Generaloberst Dollmann, opperbevelheb- ber van een leger, is, naar door het Hoofd- kwartier van den Fiihrer wordt gemeld, den 27sten Juni plotseling overleden. De Fiihrer heeft naar aanleiding daarvan een dagorder uitgevaardigd, waarin o.a. wordt gezegd: ,,Het door onze vijanden kansloos besehouwde waagstuk in den aanval over den Rijn de voor onoverwinnelijk gehouden Maginotlinie te doorbreken heeft General oberst Dollman in vast vertrouwen op den opofferenden moed, de dapperheid en het kunnen van zijn leger met sueces uitge- voerd. Door zijn voortreffelijke leiding van een leger aan de kust van den Atlantischen Oceaan heeft hij mede de voorwaarde ge schapen voor den afweer van de invasie en in den afweerstrijd geholpen de ver- strekkende plannen van"den vijand te ver- ijdelen, zoodat het eerste doel van de lan ding van den vijand niet bereikt werd". Naar de Daily Telegraph", volgens D.N.B. meldt, is in het hoofdkwartier van Eisenhower meegedeeld, dat de Duitschers de havenwerken van Cherbourg, op de meest grondige wijze vernield hebben. De schade is zoo omvangrijk, dat men zich waarschijnUjk nog gedurende langen tijd zal moeten behelpen met de improvisatie- methoden zooals men die totdusver op het open strand heeft toegepast. M1JNENVEGERS VAREN HAVEN VAN CHERBOURG B1NNEN. De gevechten om Cherbourg en het noor- delijk deel van het schiereiland Cotentin hebben, volgens Interinf, in den loop van Vrij- dagnacht hun einde gevonden. Nadat des middags circa 30 tot 40 mijnenvegers en andere kleine vaartuigen de haven van Cher bourg waren binnengedrongen zij konden door de Duitsche steunpuntbezettingenswe- gens volledig gebrek aan munitie met meer bestreden worden is de haven Cherbourg thans in geallieerde handen, Volgens de oorspronkelijke aanwijzingen die Montgomery had meegekregen, moest de haven reeds op 9 Juni veroverd zijn geweest. Het termijn- program van het geallieerde opperbevel is door den taaien en handigen Duitschen tegen- stand drie weken vertraagd. Ook op het schiereiland Jobourg en op kaap de la Hague zijn de gevechtshandelingen gestaakt. Dat het een gevechtsgroep van nauwelijks 2000 man gelukt is zich verscheidene dagen lang te handhaven tegen den druk van twee voortreffelijk bewapende Amerikaansche divi sies, vormt een prachtig getuigenis van den strijdgeest der Duitsche soldaten. Op de voornaamste brandpunten van het invasiefront duurde de artillerieslag Zondag met onverminderde hevigheid voort. Het geallieerde opperbevel liet zware oorlogs- schepen ver de Ornemon'ding invaren, om van hieruit invloed te kunnen oefenen vooral op het penetratiegebied zuidwestelijk van Caen. Zware Duitsche batterijen en talrijke afdeelingen granaatwerpers namen met waar- genomen succes Britsche veldstellingen, tankconcentraties en troepen voortdurend intensief onder vuurv Ook de andere gevechtsactie was Zondag zoowel ten Oosten van de ©rnemonding als ten Zuidwesten van Caen levendig maar zuiver plaatselijk. Britsche aanvalien werden bloedig afgeslagen of in den tegenaanval met de blanke wapenen opgevangen, waarbij gevangenen fn Duitsche handen vielen. CANADA KOEPT NIEUWE mCHTING OP. De Canadeesche regeering heeft in ver band met de in Europa geleden zware ver liezen den dienstplichtigen leeftijd verlaagd en de lichtmg 1926 opgeroepen. DE NIEUWE BOMMEN. Het Internationale Informationsbureau meldt omtrent het nieuwe Duitsche wapen ,,'V 1" o.a. nog: De ontploffende projectielen worden af- gevuurd van ondergi'ondsche installaties uit, die bijzonder sterk beveiligd zijn*tegcn beschieting door artillerie en luchtaanval- len. Het wapen kan een onbemand vlieg- tuig worden genoemd, dat door middel van I'aketaandfij ving 'n snelheid van onge- veer 600 km per uur krijgt. In den kop van het onbemande vliegtuig bevindt zich een nieuw soort springstoflading- van onge- veer 1000 kilogram, waarvan de ontplof fende uitwerking die van de tot nu toe gebruikte ontploffingsmiddelen verre over- treft. Behalve springstof kan het toestel ook nog met andere stbffen, b.v. met fos- for geladen worden. DE STRIJD IN DEN STILLEN OCEAAN. Het keizerlijke Japansche hoofdkwartier heeft Zaterdag medegedeeld: Eenheden der Japansche luchtmacht hebben den 24sten Juni in de wateren ten Zuiden van de Bonin-eilanden, in Noordwestelijke richting varende vijandelijke oorlogsschepen tot den strijd gedwong'en. Zij slaagden erin 2 vlieg- kampschepen en 2 oorlogsschepen, waar van het type niet.herkend kon worden, tot zinken te brengen" Meer dan 55 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. De eigen verliezen bedragen 46 toestellen, die nog niet zijn teruggekeerd. DE DUITSCHE BEVELHERBERS AAN HET INVASIEFRONT. Naar S.P.T. verneemt voert gen.-veld- maarschalk Erwin Rommel nieuwe verster- kingen aan ih 't gebied van 't invasie front. De tankafdeelingen staan onder commando van generaal Geyer von Schwep- penberg, die voor den oorlog militair- attache te Londen was. Voorts behooren de generaals der SS Sepp, Dietrich en Hau- ser tot den generalen staf van het invasie front. NON-STOP BOMBARDEMENT OP ENGELAND. De B-correspondent van het A.N.P. meldt uit Berlijn: Zoowel in de Engelsche pers als ook in het Bngelsohe Lagerhuis is naar aanlei ding van de Duitsche vengeldingsimaat- regelen de vraag gesteld, of het niet wen- schelijk zou zijn den Paus om interventie te verzoeken. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, heeft deze aanvragen van de hand gewezen met de motiveering, dat Ihet de zaak van den Hei- ligen Vader is of deze wel of niet wenscht te intervenieeren. Men kan aannemen, dat dit standpunt door Duitschland niet gedeeld wordt en wel met dien verstande, dat Duitschland zich aan welke interventie ook niets ge- legen zal laten liggen. Het is goed eraan te herinneren, dat van Duitsche zijde eenige maanden geleden officieel werd verklaard, dat niets ter wereld Engeland voor de vergelding zal kunnen bewaren. Wat op het. oogenblik in Londen ge~ schiedt, zoo zegt men officieel, is nog niet erg. Het is onaangenaam om veertien dagen achtereen ieder uur een doodelijken treffer te moeten verwachten, maar erg is het geenszims. Het werkelijke oogenblik, waarop een smeekend aopel der Britten niet meer uit- bijven kan, komt nog, doch ook dan zal Duitschland geen medelijden hebben en onbarmhartig retourneeren, wat de Anglo- Amerikanen' Duitschland hebben aange- In 'n kalkfabriek te Dordrecht is een persketel ont- ploft en met enorme kracht van zijn plaats ge- rukt. Het ge- vaarte, dat 20 meter lang en 2 meter hoog is, schoot dwars dooe een fabrieksmuur, door huizen aan het Viermolenhof, vervolgens door huizen aan der. Lijnbaan, schoof over de straat, verwoestte aan den overkant nog een huis, waarna het tot stilstand kwam. Devemiel- de huizen aan den Lijnbaan. Op den voorgrond links een gedeelte van den ketel. C.N.F./Hof Pax. s. Is uw jongen flink en begaafd? Zend hem naar de reichsschule in Valkenburg. Hij zal er een zoo breede ontwikkeling krijgen, dat hij den harden arbeid van den boer leert kennen en de capaciteiten heeft om een landgoed te besturen. Hij zal het "handwerk van den arbeider leeren kennen en later in staat zijn een groote fabriek te besturen. Hij zal kameraadschap leeren kennen en een leider van menschen worden. EIKENLOOF VOOR DOLLMANN EN VON RUNDSTEDT. De Fiihrer heeft het eikenloof bij het ridderkruis van het Ijzeren Kruis verleend aan den opperbevelhebber van het 7de leger, General-Oberst Friedrich Dollmann, als posthume onderscheiding en aan den opper bevelhebber West, generaal-veldmaarschalk Gerd von Runstedt. daan. De woordvoerder van het Auswar- tige Amt verklaarde Vrijdagmiddag aan de buitenlandsche journalisten dienaan- gaande: De hel, welke wij gemeenschap- •pelijk hebben doorgemaakt, laat geen in terventie meer toe. Invasiehoofdkwartier verlaat Louden. Het hoofdkwartier van generaal Eisen hower heeft besloten om de Brjtsche hoofd stad te verlaten en zich in de omgeving van Londen of elders te vestigen, omdat het gevaai bestaat, dat het bij een langer aanhoudend Duitsch bombardement zal worden verwoest, meldt volgens de Madri- leensche correspondent van h,et ^Hambur ger Fremdenblatt" het Anglo-Amerikaan sche hoofdkwartier van Scotland Yard. Eisenhower zelf heeft het invasiefront voor korten tijd verlaten en is naar Enge land gevlogen om de noodige aanwijzingen te geven en zich van den omvang der schade op de hoogte te stellen. Gemeld wordt, dat bij deze gelegenheid een conferentie heeft plaatsgevonden tus schen Churchill en Eisenhower, waarbij deze iaatste zou hebben verklaard, dat het in het belang van het Engelsche volk is, dat de Atlantische kust zoo snel mogelijk wordt veroverd. Hetgeen men in Frank rijk door voorzichtig gebruik van krachten nu zou hebben gespaard, zou men in Enge land zelf aan menschenlevens inboeten. Thans twijfelt er in Engeland niemand meer aan, dat het Duitsche opperbevel nog andere geheime wapens ter beschikking heeft. Het invasiefront. De door de Anglo-Ame- rikaansche bommenterreur van haar have beroofde bevolking van een Normandisch plaatsje vluctit naar veiliger oorden. (Hoffmann/Stapf Pax sj P. J. KOLIJN. f Te Gouda is in den ouderdom van 70 jaar plotseling overleden onze opd-stadgenoot de heer P. J. Kolijn, die in zijn laatste woon plaats vele jaren een vooraanstaande plaats heeft ingenomen. Hij was 3 Aug, 1873 te Terneuzen gebor?n, van 1909 tor .1923 en van 1926('27 was hij te Gouda lid van den gemeenteraad. Hij stond sinds 1912 aan het hoofd van de Land- en Tuinbouw- bank en was van 19231940 directeur van de bedrijfsvereeniging „Het Platteland". Hij is jl. Zaterdag te Grijpskerke waar zijn schoonzoon burgemeester is, ter aarde be steld. A rroiul issenients-Reelitbank te Middelburg. Zitting van 30 Juni. In deze zitting werd uitspraak gedaan in de destijds vermelde zaak van diefstal van een groote hoeveelheid suiker uit de fabribk der Cehtrale Suikermaatschappij te Sas van Gent. H. J. J. K., commies bij 's rijksbelastin- gen, tegen wien 1 jaar was geeischt werd veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf, Th. de C., hulpwerker aan de fabriek tegen wie 10 maanden was geeischt, 7 maanden gevang. en R. D. D., fabrieks- arbeider, alien te Sas van Gent, tegen wie 8 maanden was geeischt 3 maanden ge vangenisstraf, alles met aftrek van het voorarrest,. met teruggaaf van het in be- slaggenomen. geld aan de Suikermaat schappij. M. S. van H., oud 20 jaar, keukenmeisje te Axel, die in den aanvang van dit jaar werkzaam was te Domburg, en daar een rijwiel ten geschenke had aangenomen,,dat ze wist dat van diefstal afkomstig was, werd wegens heling veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf: de eisch was 7 maanden. A. J. L., oud 34 jaar, transportarbeider te Terneuzen, die verdacht werd een fiets te hebben weggenomen te Biervliet, behooren de aan den landarbeider Babijn, had ver schillende alibi's opgegeven om te bewijzen dat hij den dag der vermissing van het rijwiel niet te Biervliet was geweest, al hadden verschillende personen, onder meer ook de opperwachtmeester der marechaus- sPe hem gezien. Het had de aandacht van dezen ambtenaar getrokken, dat L. eerst zonder rijwiel in een cafh gekomen was en hij hem later op den weg met een rijwiel zag vertrekken, terwijl tezelfder tijd iemand in het cafe zijn fiets miste, voor het weg- nemen waarvan beklaagde ook thans te- 4 recht stond.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1