Predikbeurten. Distributienieuws Landbouwberichten Gemengde Berichten Burgerlijke Stand Officieele Mededeelingen Advertentien LOSSE BONNEN VOOR MOTOR- BRANDSTOF. RECHTSZAKEN. LOOP DER BEVOLKING VAN TERNEUZEN. J. VAN DER BENT en L. VAN DER BENT- VAN DEN BERG ZATERDAG 1 JUIL 1944. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 7.30 u., Avondgebed. ZOf^JJAG 2 JULI 1944. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 10 u., Ds. J. C. Siekesz. Voorber. 'H. Avondmaal; 2.30 u. Dr. L. J. Cazemier, bed. H. Doop. AXEL. Geen opgave ontvangen. SLUISKIL. 10 u. Dr. L. J. Cazemier 2.30 u. Ds. J. C. .Siokesz, Voorber. H. Avondm. HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. A. J. Kromhout. ZAAMSLAG. 10 u. Ds. Drost; 3 u. Ds. Drost, bed. H. Doop. SAS VAN GENT. 10 u., Ds. M. Goudkamp. PHILIPPINE. 2.30 u. Ds. M. Goudkamp. KLOOSTERZANDE10 u., Ds. J. J. Sara-' ber. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN. 10 u., Ds. G. W. van Houte, voorber. H. Avondm.; 3 u., cand. Bol. afscheid. AXEL. Geen opgave ontvangen. HOEK. 10 u en 3 u., Ds. Joh. Francke. ZAAMSLAG. 10 u. en 3 u., Ds. Kok. ZOUTESPUI. 10 u. en 2 u.. Ds. Sollie. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 10 u., en 3 u., Ds. G. A. Zijderveld. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 10 u„ 2.30 u. en 6 u., lees dienst. AXEL. 10 u. en 2.30 u., leesdienst. HOEK. 9.30 u., 2 u. en 6 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN (Vlooswijkstraat). 10 u., 2.30 u. en 6 u., leesdienst. TERNEUZEN (Nieuwediepstraat). 10 u., 2.30 u. en 6 u., leesdienst. Roomsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7.30 u., 9 u. en 10.30 u., H.H. Missen; 2.30 u., Lof. 200 GRAM BROOD OP AARDAPPELBON Tot en met Zaterdag 1 Juli a.s. zal, uit- sluitend in het stadsgebied, op de met 27 genummerde aardappelbonnen der stad- kaarten 200 gram brood per bon beschik- baar worden gesteld. De met 27 ,,land. gemerkte aardappelbonnen van de lana- kaarten worden derhalve niet aangewezen. BONAANWIJZING GENERATOR-ANTHRACIET EN -TURF. Van 1 tot en met 31 Juli '44 geeft elk der met de woorden „Generator-anthraciet een en dertigste periode" gemerkte bonnen recbt op het koopen van 1 hectoliter- (max. 75 kg) anthracietnooitjes IV of V; gedu- rende hetzelfde tijdvak geeft elk der met de woorden „Generator-turf een en dertigste periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. BONAANWIJZING VOOR KAARSEN. De met „60 Verlichting" en „70 Verlich- ting" gemerkte bonnen der Petroleumkaar- ten respectievelijk S 121 en S 221, geven van 1 Juli 1944 af tot nader te bepalen datum recht op het koopen van 1 rantsoen kaarsen (300 gram). BRANDSTOFFEN VOOR KOOK- DOELEINDEN. Van 1 Juli 1944 tot en met 31 Augustus 1944 geeft de bon 23 KF van de kookkaart ,,U 405" recht op het koopen van edn een- heid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieksturf. De verbruikers zullen met de op dezen bon aan te schaffen brandstoffen een maand moeten toekomen, daar het in de bedoeling ligt op 1 Augustus a.s. een vier- den bon van de kaart „U 405" aan te wijzen. Zij, die in het bezit zijn van een geldige machtiging voor motorbrandstof, ontvingen tot dusverre, tegen inlevering van deze maehtigingen, vain de distributiediensten vergunningen met coupons. Van 1 Juli 1944 af worden in plaats van deze vergunningen met coupons losse bonnen voor motorbrand stof in omloop gebracht, ter waarde van 1 en van 5 liter. Deze bonnen hebben een geldigheidsduur van den maand en dragen een periode- opdruk (Juli 1944 is 49e periode, Augustus 1944 is 50e periode enz.), benevens den let ter A of B. De distributiediensten reiken van 1 Juli 1944 af aan rechthebbenden, wier namen op de machtiging ztfn ingevuld, tegen in- name van bovengenoemde maehtigingen losse bonnen uit voor de helft van de op de ingeleverde machtiging vermelde hoeveel- heid A-bonnen en voor de andere Ihelft B-bonnen. Voor de maand Juli 1944 zijn geldig de A-en B-bonnen van de 49e periode. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Dinsdag 27 Juni. W. Th. R. Rademakers, oud 29 jaar, fund- en varkensslager te Ossenisse, werd door de controleurs van deiuC.C.D. reeds lang verdacht, te samen met E. van der Kelen, regelmatig graan uit te voeren naar Belgie. Op 19 Febr. jl. kregen zij vat op hem. doordat een auto, waarmede 20 zak- ken tarwe, gerst en rogge, onklaar was geworden en door de controleurs kon wor den aangehouden. Bij het toen volgende onderzoek kwam uit, dat dit graan was weggehaald bij den landbouwer Th. A. Baecke, oud 42 jaar, te Boschkapelle. Deze had voor de 1125 kg tarwe, 320 kg gerst en 300 kg rogge f 3000 ontvangen. Toen de auto was beladen en ze niet kon wegrijden, had hij die met paarden van zijn erf ge- sleept naar den weg. De landbouwer had dit gedaan om iets extra's te verdienen. Het geld werd in beslag genomen en R. zoowel als de landbouwer in arrest gesteld. Van der Kelen was inmiddels voortvluchtig. B. is na zijn bekentenis vrijgelaten. doch R. zit nog steeds in arrest. Deze bekende, dat het graan was bestemd om uit te voe ren naar Belgie. De Officief merkte op, dat, wanneer er een smokkelauto in Zeeuwseh-Vlaanderen kwam, dan meestal verdachte R. en van der IK. er in zaten. Hij acht verdachte een ge- vaar voor de samenleving en eischte ver- oordeeling tot 1 jaar gevangenisstraf. Mr. Terwoert, die voor verdachte optrad, vond dezen eisch wel heel hoog. Het zijn sterke beenen die de weelde dragen, zeide pleiter, hiermee bedoelend, dat R. den vorigen keer is vrijgesproken en hij is vol vertrouwen met zijn zaken verder gegaan. Hij vroeg clementie. Verdachte werd veroordeeld tot 7 maan- den gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve opsluiting. De Officier meende voorts, dat de daad van verdachte Baecke niet met een geld- boete alleen kan worden geboet en eischte f 4000 boete of 4 maanden hechtenis en 1 maand gevangenisstraf, met verbeurdver- klaring van het inbeslaggenomen geld. Zijn verdediger, Mr. Tichelman, wijst op de gezinsomstandigheden van verdachte en zegt, dat de verbeurdverklaring van de f 3000 ook al een groote strop is. Uitspraak' f 2500 boete of 8 maanden hechtenis en verbeurdverklaring van de in beslaggenomen 3000. Op 1 Mei jl. stalde A. A. Schuerman, 23 jaar, vlasbewerker te St. Jansteen. van den landbouwer Verdurmen aldaar 11 kalveren. Laatstgenoemde kwam echter den volgen- den dag bij de marechaussee vertellen. dat hij er dien morgen slechts 5 had terugge- vonden en er dus 6 uitgebroken waren. Later kwam de marechaussee te weten, dat die dieren niet waren uitgebroken, doch opzettelijk waren weggehaald om ze over de grens te brengen. Zij waren weg- gehaald door zokeren K. LA. Struijlaert, 45 jaar, werkman te Kemseke, in opdracht van een Belg, die ze van Sch. had gekocht en er 6600 voor had betaald. Voorts was afgesproken dat de landbouwer V. eemge dagen later het hek van de weide zou open laten, opdat de nog resteerende 5 kalveren dan ook den weg naar Belgie zouden kun nen vinden, doch zg. zouden zijn uitge broken. Sch. heeft ten slotte bekend en is, even- als Str. in arrest genomen. De Officier acht. Sch. een groote knoeier en smokkelaar. Deze stond thans reeds voor de vijfde maal terecht. Hij is onver- beterlijk en een gevaar voor de samen leving. Hij moet daar zoolang uit, dat de voedselvoorziening door hom niet verder kan worden geschaad. Hij eischt veroor- deeling tot 9 maanden gevangenisstraf en f 2500 boete of 4 maanden hechtenis. Mr. Dieleman, raadsman van Sch., acht zijn client niet een slecht rnensch. Hij is jong en energiek. Pleiter verzoekt verdach te juist in het belang van de voedselvoor ziening tot Sept. in vrijheid te steVen en vraagt clementie. Het verzoek tot in vrijheidsiellmg ot Sept. wordt afgewezen en verdachte ver oordeeld tot 6 maanden gevangenirstraf en f 2500 boete of 4 maanden hechtenis. Verdachte verklaart in appel te zullen Tegen verdachte Struijlaert vraagt de Officier 6 maanden gevangenisstraf. M". Van Son schildert de persoonlijke omstandigheden van verdachte en oordeelt den eisch veel te hoog. Uitspraak: 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. A. Leenknegt, 29 jaar, veehandelaar te Graauw, werd door de marechaussee be- trapt. toen hij per auto circa 3000 kg tarwe, bruine boonen en lijnzaad vervoerde, die hij had opgekocht bij P. A. Roctus, 33 jaar, landanbeider te Vogelwaarde, L. A. Polfliet, 34 jaar, fabrieksarbeider te Vogelwaarde en A. J. Dobbelaar. 36 jaar, landarbeider te Vogelwaarde. Allen gaven de feiten toe en verklaarden het gedaan te hebben om wat te verdienen, daar hun loon zoo laag was. De Officier meende dat voor Leenknegt, die al meer met den Economischen rechter in aanraking is geweest, een gevoelige straf op zijn plaats is en eischte 8 maan- den gevangenisstraf, met verbeurdverkla ring der in beslaggenomen producten. Mr. Terwoerdt betoogde, dat het eigen- lijke smokkelen is geschied door Everikx, welke dan ook voltgens pleiter de hoofd- dader is. Bovendien heeft deze verdachte al een strop van f 8000. Hij verzoekt een eventueel zwaardere straf dan 3 maanden gevangenisstraf uit te stellen tot rustiger tijden. Uitspraak: 4 maanden gevangenisstraf. met aftrek van den tijd dien verd. in voor arrest heeft doorgebracht. G. J. G. Everikx, 28 jaar, bakker te Beveren (Waes), die de producten van L. had gekocht en ze liet vervoeren, is bij ver- stek deswege veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. De eisch was 6 maanden. E, Kosolosky, 29 jaar, chauffeur te Beveren (Waes) werd voor het ongedekt vervoer veroordeeld tot 2 maanden gevan genisstraf; de eisch was 3 maanden. Roctus werd veroordeeld tot f 300 boete of 2 maanden hechtenis. Van de verschillende andere verdachten die de producten hadden geleverd had alleen de 67-jarige keinlandbouwer P. Adriaans- sens uit Boschkapelle de hem aangeboden schikking niet betaald en moest hij nu, evenals Dobbelaar, terecht staan. Tegen Adriaansens eischte de Officier 500 boete, subs. 2 maanden hecht. Uit spraak 400 boete of 2 maanden heCht. Tegen Dobbelaar eischte de Officier 1500 subs. 3 maanden hecht. en 4 maan den gevangenisstraf en tegen Polfliet f 750 boete subs. 2 maanden hecht. en 2 maan den gevangenisstraf. Mr. Tichelman, die voor deze laatsten optrad, zeide niet te kunnen begrijpen, dat de Officier tegen deze verdachten gevange nisstraf eischt, aangezien het de eerste keer is, dat verdachten gesnapt werden. Dobbelaar werd veroordeeld tot 2500 boete subs. 5 maanden hecht. en Polfliet tot f 1200 boete subs. 3 maanden hecht. F. L. Pieters, 37 jaar, veehandelaar te St. Jansteen, die vee moest leveren aan het Bedrijfsschap voor Vee en Vleesch, en in zijn zakboekje wel 10 runderen als aan die instantie geleverd verantwoord had. doch ze in werkelijkheid als z.g. ,,vrije" koeien had verkocht aan een Belg, Moelaert ge- naamd, hoorde tegen zich eischen een ver- oordeeling tot f 6000 boete subs. 6 maan den hecht. en 4 maanden verbod van handel. Verd. had voor die koeien 100 tot f 150 per stuk meer ontvangen. Om tot dien ver- koop over te kunnen gaan, had hij echter de hulp noodig van den marktadministra- teur van den contrdledienst Vijfwinkel. Deze teekende dan in het zakboekje af, dat de dieren waren geleverd aan het B.V.V. Hij had voor die medewerking van ver dachte in totaal circa f 1100 ontvangen. Mr. Van Son wees op het bianco straf- register van verdachte; hij was feitelijk -door Vijfwinkel uitgenoodigd tot zijn han- delingen. Hij is dankbaar, dat geen gevan genisstraf is gevraagd, doch zijn client kan een boete van 6 mille niet betalen. Hij vraagt een geringere boete, in evenredig- heid van diens draagkracht. Uitspraak 3500 boete subs. 5 maanden hecht. en 4 maanden uitgesloten als vee handelaar, te rekenen van af 19 Mei j.l. Hetzelfde heeft zich voorgedaan met den veehandelaar P. de Pagter, 56 jaar, te Mid delburg, die de 7 koeien verkocht voor 2000 per stuk, in welke extra winst de administrateur naar verdachte zeide had gedeeld. Deze verdachte werd veroordeeld tot 5000 boete subs. 5 maanden hecht. en 6 maanden stilliggen van zijn bedrijf, ingaan- de 19 Mei jl. Een derde veehandelaar, G. J. M. Ver- biest, 52 jaar, te -Zuiddorpe, heeft ook met levering aan het B.V.V. geknoeid, door aan te teekenen dat hij 4 vaarzen had geleverd, dat bij nader onderzoek stieren bleken te zijn, waardoor hij ook weer extra-winst had gemaakt. Ook hierin had de administra tes weer medewerking verleend, door de dieren onjuist te classificeeren, en had daarvan ook persoonlijk geprofiteerd. De eisch was tegen Verbiest f 2000 boete of 4 maanden hecht. en 3 maanden uitslui- ting van den veehandel. Mr. Dieleman betoogde op verschillende gronden, dat ontslag van rechtsvervolging zou moeten volgen. Benadeeling van de Bedrijfsschap of welke andere instelling ook heeft volgens pleiter niet plaats gehad. Winst zou verdachte niet hebben gemaakt. De uitspraak is f 1500 boete subs. 2 maanden hecht., en met ingang van 19 Mei jl. niet handelen in vee. Door het B.V.V. is als tuchtmaatregel het bedrijf van deze 3 verdachten als rundvee- handelaar sinds ongeveer een half jaar stil 2fel€°"d. De klap op de vuurpeil. Succes voor den verdediger. Ten slotte moest ook terechtstaan de hiervoren genoemde administrateur, de 44- jarige A. Vijfwinkel uit Goes. Als markt- administrateur in dienst van den Prov. Voedselcommissaris en het B.V.V., moest hij op de daartoe aangewezen markten de administratieve werkzaamheden vernch- ten in zake het rundvee. dat door de erken- de markthandelaren werd aangevoerd. Voor alle aangevoerde runderen die geleverd werden aan het B.V.V. en die vermeld stonden in de veeboekjes, werd door ver dachte geteekend. Als zoodanig had hij die hierboven genoemde veehandelaren ook leeren kennen en was hij tot zijn knoeierijen gekomen, zuiver alleen uit geldelijke over- wegingen, daar hij graag wat extra's wilde verdienen. Zoo teekende hij dus voor over- name af, terwijl de beesten in het geheel niet aan het B.V.V. geleverd werden, ter wijl hij geleidebiljetten en adviezen ver- scheurde. Deze verdachte zat nog steeds in voorarrest. De Officier zegt o.m. dat verdachte van zijn vertrouwenspositie schromelijk mis- bruik heeft gemaakt, om zichzelf te bevoor- deelen en een plaats heeft ingenomen, waarvoor hij niet geschikt was. Hij heeft f 2500 extra verdiend. Hij eischte veroor- deelinpg tot 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. P. C. Adriaanse, acht deze zaak uit juridisch oogpunt zeer een- voudig. Op grond van de ten lastelegging, welke inhoudt, dat verdachte de aantee- keningen in de veeboekjes met zijn hand- teekening heeft bekrachtigd, zal geen ver- oordeeling kunnen volgen. Volgens art. 14 Registratiebesluit is schuldig degeen, die de aanteekeningen, in casu de knoeierijen in de veeboekjes aanbrengt. En verdachte heeft slechts een handteekening gezet, en geen aanteekeningen gemaakt. Bewezen zal moeten worden, dat de verdachte de aanteekeningen heeft geplaatst, en dat zal nimmer bewezen kunnen worden, omdat de man dat niet heeft gedaan. Derhalve is maar een uitspraak mogelijk: en wel vrij- spraak. Pleiter wil niet ontkennen, dat verdachte verkeerd heeft gedaan, en aan de zaak heeft verdiend, maar de ten laste legging deugt niet. zooals spreker heeft uiteengezet. De Officier was het hiermede met ge heel eens en een re- en dupliek volgden, doch het slot is, dat de Economische rech ter meegaat met de mfeening van den ver dediger en verdachte dan ook vrijsprak, met bevel tot onmjddellijke invrijheid- stelling. LET OP DEN COLORADOKEVER. De Plantenziektekundige Dienst vestigt wederom de aandacht van alle land- en tuinbouwers, alsmede van particulieren, die aardappelen telen op de mogelijkheid van het optreden van den Coloradokever. In het uiterste Zuiden van ons land zijn reeds op enkele plaatsen de eerste kevers gevonden. Groote *waakzaamheid is der- derhalve weer getaoden. VOOR OCGSTJAAR 1945 ZAL NOG 50.000 H.A. GRASLANB WORDEN GESCHEURD. De voedselvoorziening is tot dusverre, dank zij de soms ingrijpende en ondaaks de vaak niet prettige maatregelen, naar omstandigheden goed gegaan. Teneinde te verhinderen, dat tengevolge van inun- datiemaatregelen als w-3 door langzamen achteruitgang 'van de bodemvruehtbaar- heid, de voedselvoorziening achteruitgaat, moet, hoeveel opofferingen het ook moge kosten, gebruik worden gemaakt van be- staande bodemreserves en een meer ratio- meele productie worden toegepast. Het is noodig, dat ten bahoeve van het oogst- jaar 1945 50.000 ha grasland wordt ge- scfaeurd. Eensdeels wordt dan gebruik ge maakt van opgespaarde plantenvoedende stoffen, anderdeels zal door vermijding van dierlijke producten het rendement van de producten grooter wordea. Het is een algemeen bekend feit, dat gescheurde graslanden flinke oogsten kunnen geven zonder bemesting te ontvangen. Minder bekend is, dat het voedingsrendement van direct voor menschelijke consumptie ge- schikte akkerbouwproducten twee a drie- maal zoo groot is als van dierlijke produc ten, welke uit voornoemde producten zijn ontstaan als ze door de maag van de koe zijn gegaan. In tijden van groote schaarschte is omzetting van plantaardige producten in dierlijke producten dan ook niet in dien omvang toe te staan als in normale tijden. Deze 50.000 hectaren zullen over de ver schillende provincien worden verdeeld; iedere provinciale productiecommissaris zal opdracht krijgen een bepaalde oppervlakte voor scheuring te doen aanwijzen. Als eerste eisch zal worden gesteld, dat Sbet land zich goed leent voor akkerbouw. Een geiijkmatige verdeeling, welke tenge volge zou hebben, dat ook aanwijzingen zouden plaats vinden in minder geschikte gebieden, een en ander ter tegemoet- koming aan wel eens naar voren gebrachte billijkheidseischen, zal niet mogen plaats vinden. ARBEIDER BEDOLVEN. De 44-jarige J. van Doorn, te Hoens- broek, werkzaam op de bovengrondsche werken van Staatsmijn ..Ernma", is bij 't maken van een schuilkeldergang onder plotseling afvallend zand bedolven. Toen hij na een kwartier bevrijd kon worden, gaf hij geen teeken van leven meer. Kunst- matige ademhaling en toediening van zuur- stof konden niet meer baten. Van Doorn was gehuwd en vader van vier kinderen. NIET OP DEN TREIN SPRINGEN! Het 17-jarige meisje R. Huismans, wo- nende te 's-Hertogenbosch, kwam, toen zij in een rijdenden electrischen trein naar Eindhoven wilde springen, te vallen. Zij ge- raakte tusschen trein en perron en was op slag dood. KETELONTPLOFFING TE DORDRECHT. Maandagmiddag is te Dordrecht in de C.V. Kaikfabriek v.h. van Dijk en Co. een onder den overigens niet abnormalen druk van vijftien atmosfeer werkende ketel met kalkzandsteen uiteengesprongen of juister gezegd: het deksel <was. jnet een geweldige spankracht weggesli'ngerd heelemaal het Wlaintij in, waarna de twintig meter lange, twee meter brlede en 20.000 kilo zware ketel opzij viel en na een doffen slag on geveer 100 meter uit de fabriek werd ge- slingerd dwars door den Viermolenshof en de Lijnbaan, waar hij tenslotte in pand no. 53 bleef steken. Van het imwendige der fabriek restten een vormlooze met puin bedekte massa, verdraaide stangen en andere machine- onderdeelen. Door de drie getroffen pan- den, Viermolenshof 28, Lijnbaan 38 en 53, gaa'pte een reusachtig gat en uit den chaos van gebroken muren, verpletterende vloe- ren en uitgezakte plafonds steeg het ge- kerm van bedolven slachtoffers op. Dadelijik togen van alle bedrijven in den omtrek de 'lucht- en andere beschermings- diensten er met de politie en de brand- weer op uit en spoedig staken honderd puinruirners de handen duchtig uit de mauwen, terwijl de auto's van den genees- kundigen dienst af en aan reden voor het vecvoer van dooden en gewonden. Van het fabriekspersoneel zijn gedood de arbeiders C. de Boer, A. van Prooyen en J. Zondervan en de volontair J. J. F. van Donkelaar. Onder het puin van de verwoeste huizen zijn de lijken gevonden van de dames D. L. de Vroomen, A. v. d. Schalie en G. de Wit en van de heeren J. van Lelieveld en P. Sclhot. Dinsdag- morgen zijn nog in het ziekenhuis over- leden mevr. W. v. d. Schalie en de heer C. Wouters. In het ziekenhuis worden nog twee zwaargewonden en drie lichtge- wonden verpleegd. Op den avond van de ramp konden oegen lichtgewonden, na in het ziekenhuis te zijn verbonden, naar huis terugkeeren. HET IS NIET ALLES GOUD. WAT BLINKT. Een stoelenmatter uit Utrecht heeft een nieuwen vorm gevonden onder het wekken van medelijden zijn mede-meoscben te be- driegen. Hij stelde zich- in de vestibule van het centraal station op, schoot een of anderen reiziger aan en deed hem een mee- warig verhaal, dat hij door de Landwacht was aangehouden, beroofd was van zijn bezittingen en nu geen geld meer had om zelfs een kaartje te koopen voor zijn reis. Hij had ten hoogste nog een gouden ring aan te'*bieden, teneinde die tegen contan- ten in te ruilen. Wie zich door het ver haal liet verteederen en den ring kocht, kwam later tot de ontdekking, dat het sieraad van koper was. De man heeft nog- al wat slachtoffers gemaakt, voordat hij werd gearresteerd en naar een plaats is gebracht waar hij zijn praktijken niet meer zal kunnen uitoefenen. EDELSMID IN JENEVER. De Bossche politie heeft een inval ge daan in de woning van den edelsmid G. C. in de Kerkstraat, waarbij bleek, dat de smid zich behalve met zijn ambacht bezig hield met het fabriceeren van spiritualien. Hij bleek tot dit doel een zeer moderne installatie in elkaar te hebben gezet. De voorraad clandestien gestookte jenever. die de politie er aantrof, was zoo groot, dat er een vrachtauto aan te pas moest komen om een en ander naar het bureau te expedieeren. De edelsmid, die aan diverse cafehouders zijn dranken verkocht,' is in arrest gesteld. Het onderzoek duurt nog voort. TWEE KINDEREN DOOR GASVERGIFTIGING OMGEKOMEN. Bij de familie Meuken te Groningen zijn twee reeds te bed gebrachte kinderen stil- letjes weer opgestaan en gaan spelen. Daarbij hebben zij het kraantje van het gascomfoor opengezet. Toen de groot- moeder om 10 uur thuis kwam, nam zij een sterke gaslucht waar en zij vond de 3-jarige Tetje Meuken en een logetje den 3-jarigen Roelof van Dijk, bewusteloos in bed. Onmiddellijlc werd geneeskundige hulp ingeroepen, maar deze mocht niet meerbaten. TERNEUZEN. Huwelijks-aangiften. 23 Juni. Jan Pieter Dieleman. oud 57 j., jm. en Izabella Ver- linde, oud 37 j.,' jd. Huwelijks-voltrekkingen. 15 Juni. Cor nells van Beckum (van Eindhoven), oud 19 j., jm. en Jozina Maria de Rijke, oud 19 j., jd. Geboorten. 13 Juni. Karel, z. van Karel Scheele en van Cornelia Sophia Kroon. 15 Juni. Dina Catharina Janna, d. van Janus Hoekman en van Elisabeth Maatje Ver- hage. Jenny Frangoise Charlotte, d. van Charles Michiel van Wijck en van Jaco- mina Francoise Verbrugge. Daniel, z. van Jan Pieter van Wijck en van Aaltje Hen- drika Stilma. 16 Juni. Peter Oscar Maria, z. van Jules Antopius Bevin en van Olga Rosa Zelia Maria Cornelia Sturm (won. te IJzendijke). Willem Johannes Joris Har- men, z. van Johannes Franciscus Oele en van Cornelia Moerman (won. te Zuid- dorpe). 17 Juni. Cornelia Janna, d. van Gerardus Dekker en van Magdalena Cor nelia Adriaansen. 18 Juni. Adriaantje Wilhelmina, d. van Jacobus Jonker en van Adriaantje Wilhelmina de Zwarte. 19 Juni. Clementina Camilla Germaine, d. van Aricus Eduardus de Bock en van Germaine Martha de Mul. Dingetje Poulina, d. van Dingeman Jacobus Marijs en van Johanna Pieternella Ruijtenburg. 20 Juni. Carolus Johannes Cornelia, z. van Cornells Josephus Gerardus Siegers en van Theodora Fran- cina Foole. Cornells Levinus, z. van Leen- dert Muller en van Johanna Sara de Smidt. Maria Debora Leijntje, d. van Cornelis Ja cobus Vinke en van Licia Suzanna Zegers (won. te Axel). 23 Juni. Johanna Adriana, d. van Jan Dieleman en van Pieternella Suzanna van Driel. Overlijden. 14 Juni. Jan Pieter Frango.s van Baal, oud 36 j., echtg. van Geertruida Adriana van Leeuwen. 17 Juni Elisabeth Scheele, oud 80 j., wed. van Pieter Jacobus Theodoor Bruggeman. Geertruida Leonie de Waal, oud 3 j., d. van Jossphus Francies en van Angelina Bisschop (won. te Honte- nisse). 21 Juni. Maria Louise van Oote- ghem, oud 58 j., d. van Augustus en van Mathilde De Maet (beiden overl.). In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. Oppenneer, Javastraat 27. van Nijmegen; A. L. Amelunxen, Scheldekade 14. van Middel burg; L. S. Walbroek, Noordstraat 80, van Goes; W. van Utrecht, Hoogendijk 8, van Dordrecht; N. Rijkse, Emmalaan 6. van I 4 Nieuw- en St. Joosland; A. van den Berge, Leliestraat 18, van Dreischor; Izak Hage, Charlottestraat 7, van Dreischor; S. van 't Klooster, Leliestraat 18, van Dreischor; S. A. P. M. Stokvis, Hondiusstraat 2, van Boxtel; Y. J. M. Stokvis, Hondiusstraat 2, van Boxtel; C. van Beckum, Kerksteeg 2, van Eindhoven; A. van Damme, Noord straat 82, van Middelburg; L. Joftker, Noordstraat 63, van Zierikzee; J. Kwaak. Hondiusstraat 25, van Zierikzee: H. Meer- tens, Baandijk 71, van Hoek; J. A. Kwaak, Hondiusstraat 25, van Zierikzee; J. van den Ouden, Burg. Geillstraat 15, van Zierikzee; Leendert Herman, Charlotte straat 16, van Zierikzee; M. A. Flikweert, Klaassenstraat 2, van Zierikzee; J. Hage. W. de Zwijgerplantsioen 14, van Zierikzee; J. J. Coumou, Tholensstraat 28, van Zie rikzee; J. Wisse, Charlottestraat 23, van Zaamslag; J. van den Houten, Schoolplein 11, van Zierikzee; A. E. H. Bonte, Dijk- straat 37, van Halsteren; M. P. van Wijck, Nieuwediepstraat 43, van Rotterdam; J. M. Dees, Klaassenstraat 9, van Middelburg. "Vertrokken: M. C. J. Hage, Lange Kerkstraat 28. naar St. Laurens; M. A. Mulders, Scheldekade 29, naar Bussum; C. van Wijck, Charlotte straat 22, naar Amsterdam; G. A. Laros. Dijkstraat 8, naar Loon op Zand; P. Bak ker, Hoogendijk 50, naar 's-Gravenpolder E. M. van Meel, Axelschestraat 23, naar I Breda; M. A. van Zweeden, De Jongestraat 9, naar Goes; L. de Blaeij, Axelschestraat 187, naar Meiiskerke; A. de Kraker, O 21, naar Axel. TAXATIEMARKTEN PAARDEN. Op 4 en 5 Juli zullen te IJzendijke, en op 6 en 7 Juli te Oostburg taxatiemarkten voor paarden worden gehouden. De vast- gestelde taxatiemarkt van 5 Juli te Oost burg gaat i.v.m. het bovenstaande niet door. DISTRIBUTIE VAN JAM. Grossiers in jam kunnen tot en met 22 Juli a.s. tweemaal per week de toewijzingen jam bij den distributiedienst inwisselen tegen verzameltoewijzingen. INLEVERING KOOLZAAD ENZ. RECTIFICATIE. In een persbericht werd abusievelijk ge- publiceerd, dat voor kool- en raapzaad een teeltpremie van f 18,25 zou worden vergoed, indien de aan den teler uit te betalen prijs, na aftrek van alle kortingen. minder dan 18,65 18 bedroeg; dit moet zijn f 14,25. De teeltpremie bedraagt dus bij een ult- betalingsprijs van 18,65 of meer /15; bij een uitbetalingsprijs van 18,65 /18: f 14,25 terwijl verder voor elke gulden die de uitbetalingsprijs minder bedraagt, de teeltpremie met 0,75 wordt verlaagd. Bij een prijs van 5 of minder wordt geen teeltpremie vergoed. KUNSTMESTSTOFFEN SEIZOEN '44/45. Voor het met ingang van 1 Juli a.s. beginnende bemestingsjaar '44/'45 ontvan gen alle land- en tuinbouwers zoo spoedig mogelijk van de Provinciale Voedselcom- missarissen een kunstmesttoewijzing. Evep- als vorige jaren zijn de thans uit te reiken stikstof- en kalibonnen voorzien van op- druk 1 tym 5. In verband met de zeer onzekere vooruitzichten t.a.v. den import van Thomasslakkenmeel worden voorloopig slechts voor uitzonderingsgevaller, fosfor- toewijzingen verstrekt. In het algemeen behoeven de land- en tuinbouwers voor het verkrijgen van hun kunstmesttoewijzingen geen nieuwe aanvraagformulieren in te dienen. Mocht zulks in bepaalde gevailen wel noodig zijn, dan zullen de Provinciale Voedselcommissarissen hiervars nader me- dedeeling doen. Geldig zijn verklaard: stikstofbonnen nr. 1; fosforzuurbonnen nr. 1 en kalibonnen nr. 1 en nr. 2. De stikstof bonnen nr. 1 en de kalibonnen nr. 1 en nr. 2 behouden hun geldigheid tot uiterlijk 31 Augustus '44. De verbruikers dienen deze zegels uiterlijk 24 Augustus a.s. bij hun leveranciers in te leveren, opdat dezen voor tijdige inzending der bonnen kunnen zorg- dragen ter verkrijging van een aankoop- machtiging. Bonnen, welke na den ver- valdatum binnenkomen, kunnen onder geen \morwaarde meer worden geaccep- teerd. De fosforzuurbonnen nr. 1 blijven tot nader order geldig. Na 31 Juli '44 mogen geen kunstmeststoffen meer worden afgeleverd op bonnen van het seizoen '43'/44. DISTRIBUTIE VAN GEDROOGDE ABRIKOZEN. Detaillisten moeten de van hun klanten ontvangen bonnen .Reserve D 53", welke recht geven op 100 gram gedroogde abri- kozen, in de week van 2 t/m 8 Juli a.s., ge- plakt op opplakvellen, opzenden aan een grossier, of, voorzoover zij gewoon zijn, dergelijke artikelen rechtstreeks van een importeur te betreltken, aan een importeur. De grossiers moeten de opplakvellen met bennen uiterlijk op 12 Juli a.s. toezenden aan een importeur. De af levering door de importeurs, onderscheidenlijk de grossiers, dient zoo spoedig mogelijk plaats te vinden. NICOTINE 95—98 NICOTINEROOKMIDDELEN, ZWAVEL. De bovengenoemde middelen, welke onder een distributieregeling vallen, kunnen alleen worden aangekocht met een aan- koopvergunning. Tot nu toe werden deze door de Rijktuinbouwconsulenten en de ambtenaren van den Plantenziektenkun- digen Dienst afgegeven. Met ingang van 1 Juli '44 geven alleen de Rijkstuinbouw- consulenten de aankoopvergunningen af. Telers, die meenen nicotine 9598 nicotinerookmiddelen, of zwavel noodig te hebben, dienen zich dus van 1 Juli 1944 af voor het verkrijgen van een aankoopver- gunning te wenden tot den Rijkstuinbouw- consulent, in wiens ambtsgebied hun bedrijf gelegen is. Deze regeling geldt niet voor het ambtsgebied van den Rijkstuinbouw- consulent te Boskoop. In diens ambtsgebied zullen de aankoopvergunningen worden af gegeven door den heer J. Zwartendijk, technisch ambtenaar/distributieleider van den Plantenziektenkundigen Dienst, tot wien men zich dient te Wenden. De te distribueeren bestrijdingsmiddelen zijn schaarsch. Alleen in de hoogst noodzake- lijke gevailen wordt een hoeveelheid van deze middelen toegewezen en dan nog voor het gebruik uitsluitend in kassen. ERKENNING VAN BEDRIJF9GENOOTEN. Met ingang van 1 Juli '44 verliezen de door de Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale destijds aan tuinzaadtelers, -han- delaren en -exporteurs uitgereikte organi- satienummers hun geldigheid. Van dien datum af is het telen. respectievelijk doen telen, van tuinbouwzaden en tuinbouw- pootgoed slechts geoorloofd aan bedrijfs- genooten, die als selecteurs zijn erkend, ingedeeld in de groep S en in het bezit van een daartoe strekkend bewijs en num- mer, afgegeven door het Bedrijfschap voor Tuinbouwzaden. Het overeenkomstige geldt voor het verhandelen en gros, resp. en detail, resp. voor den export. Deze han- delingen zijn van 1 Juli 1944 af uitsluitend toegestaan aan bedrijfsgenooten, die als groothandelaar, resp. kleinhandelaar, resp. exporteur zijn erkend, ingedeeld in groep G, resp. groep D, resp. groep E en in het bezit van een daartoe strekkend bewijs en erkenningsnummer, door het bedrijfschap afgegeven. Hun, die deze werkzaam heden op rechtmatige wijze wenschen uit te oefenen en zich nog niet om erkenning tot het bedrijfschap hebben gewend, wordt dringend aangeraden alsnog de noodige stappen hiertoe te doen, aangezien tegen hen. die deze werkzaamheden na 1 Juli '44 uitoefenen zonder daartoe erkend te zijn, opgetreden zal worden. ROOIDATUM VROEGE AARDAPPELEN. Het rooiverbod voor aardappelen wordt met ingang van Donderdag 29 Juni a.s. opgeheven voor alle vroege en daarmede gelijkgestelde aardappelen, geteeld op een z.g. tuinbouwteeltvergunning A, op con tract voor de gemeente, door volkstuinders of deelnemers aan het bedrijfsvolkstuin. Voor genoemde aardappelsoorten, geteeld op een z.g. bijzondere tuinbouwteeltvergun ning blijft het rooiverbod nog gelden. Beroepstelers wordt nog medegedeeld, dat de eerste veilingsdag is bepaald op Zater dag 1 Juli. Adm.-Advertentiechef G. D. van der Peijl. Met groote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon en Broertje JEAN PIETER ADRIAAN. A. P. STOFFELS. M. STOFFELS— VERDUIN. MARIA. Temeuzen, 29 Juni 1944. Nieuwediepstraat 87. Maandag 3 Juli a.s. hopen onze geliefde Ouders den dag te herdesiken waar- op zij voor 25 jaar in den Echt verbonden werden. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun dankbare Kinderen BEP. LENA en Verloofde. Terneuzem 30 Juni 1944. Korte Dijkstraat 7. V Op Zondag 2 Juli a.s. hopen mijn geliefde Ouders J. P. VAN RIJN en J. A. VAN RIIN-BUTLER den dag te herdenken, dat zij voor 25 jaar in het Huwelijk traden. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven, is de wensch van hun dankbare Zoon JACOB. Axel, Juni 1944. Weststraat 22.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 3