TERNEUZENSCHE COURANT r v.. Bustenland J No. 10.622 VRIJDAG 30 JUNI 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERIjSHT^ Verbitterde gevechten ten Zuiden van Caen. In het verleden Ligt het heden, In 'tnu wat worden zal. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN Zet ook gij U derhalve in voor de toekomst van Uw Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Reichsschule Valkenburg. TOENEMENDE DRUK EN TEGENSTAND OVER HET GEHEELE IT ALIA AN SCHE FRONT. De stem der S.S. VERSCIIIJN'T IEDEREN DINSDAG- EN VBUDAGAVOND. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1,42; Postabonnement en f 1,73. Losse nummers 5 cent per exemplaar. Directeur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. IIARTE - Temeuzen - Tel. 2298 Het Opperbevel van de Weermacht maakte Dondardag bekend: In Normandie heeft de vijand zijn sterke aanvallen tot bijna 25 km breedte uitge- brei'd. Bijzonder verbitterd waren de ge vechten in het gebied ten Zuidwesten van Caen, waar de vijand in het onoverzichte- lijke terrein vol struikgewas een smalle penetratie kon bereiken. De in de avond- uren ondernomen tegenaanval van Duitsche gepantserde geVechtsgroepen drong de vijandelijke aanvalsspitsen op een uiterst nauw terrein samen. De vijand leed uiterst zware verliezen aan menschen en mate- riaal. Alleen een pantserafdeeling vernie- tigde daarbij 53 .vijandelijke tanks. In dezen sector hebben zich bij de gevechten der laatste dagen de 12e SS-Pantserdivisie (Hitlerjugend) onder bevel van Standar- tenfilhrer en kolonel der Waffen-SS Meyer in het bijzonder de gevechtsgroepen van den SS-'Sturmbanfuhrer Olb Oetter bijzon der onderscheiden. Ten Oosten van de Orne zijn herhaa'de door sterke artillerie ondersteunde aan /al ien van den vijand bloedig ineengestort. In het gebied van Cherbourg blijven zich ver- scheidene van onze steunpunten tegen de vijandelijke overmacht handhaven. De haven is verwoest, de ingang nog altijd versperd. Een aanval van vijandelijke torpedo- jagers op de Kanaaleilanden werd door Duitsche beveiligingsstrijdkrachten alge- slagen. Een van onze patrouillebooten maakte daarbij het bedienend personeel van 't geschut van ,'n torpedojager onschadelijk en plaatste van vlak nabij talrijke a.rtil- lerievoltreffers op het vaartuig. De vijan delijke torpedojager geraakte in brand en werd na een zware ontploffing in zinken- den toestand achtergelaten. Twee eigen vaartuigen gingen tijdens het harde zeege- vecht verloren. Boven het landingshoofd en de bezette Westelijke gebieden werden 41 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Donden ligt nu sinds twee weken onder het onophoudelijke vuur van de V. 1. In Italie ontstonden gisteren bijzonder verbitterde gevechten in het gebied ten Zuiden en Zuidwesten van Siena, waar de vijand geringe vorderingen kon maken. Vlak ten Westen van het Trasimeensche Meer behaalden onze divisies wederom een volledig afweersucces. Herhaalde, met geconcentreerde infanterie- en pantser- strijdkrachten ondernomen doorbraakpogin- gen werden hier in gevechten op korten afstand utfeengeslagen, waarbij een aantal vijandelijke tanks werd stukgeschoten Een plaatselijke penetratie werd afgegrendeld. Bij de zware afweergevechten in dezen sector hebben zich de eerste valscherm- jagerdivisie onder luitenant-generaal Hei- drich en de 334ste divisie infanterie onder generaal-majoor Bohlke door bijzondere dapperheid en standvastigheid onderschei den. In den centralen sector van het Ooste- lij'ke front hebbeu de bolsjewisten in het verloop van den verbitterden afweeislag op eenige plaatsen verder terrein gewon- nen. De garnizoenen van Bcibroeisk en Mogilef boden den met cvermachtige strijd- krachten aanstormenden viiar.d fellen tegenstand. Oostelijk yan den nudden- en bovenloop van de Berezina alsmede ter. Zuiden van Polozk duren de zwaro gevech ten met de opdringende bolsjewisten voort. Ten Zuidoosten van Polozk zijn nieuwe vijandelijke aanvallen met verliezen voor de bolsjewisten mislukt. Bij de gevechten ten Zuidoosten van Pleskau heeft zich de Oostpruisische 121ste divisie infanterie onder bevel van kolonel Lohr, voortreffelijk geweerd. Formaties slagvliegers mengden zich doeltreffend in de gevechten te land en brachten den vijand zware verliezen toe aan menschen en materieel. Een formatie lichte Duitsche en Finsche zeestrijdkrachten beschoot in de Finsche Golf Sovjet-Russische batterijstellingen op het eiland Narwi en bracht een vijandelijk bewakingsvaartuig tot zinken. Een formatie Amerikaansche boirmen- werpers deed gisteren een aanvgl op het stadsgebied van Boekarest. Duitsche en Roemeensche jagers haalden 12 vijandelijke vliegtuigen, waaronder tien viermotorige bommenwerpers, omlaag. Formaties Amerikaansche bommenwer pers ondernamen gisterochtend een terreur- aanval op de stad Saanbrucken. Des nachts wierpen enkele Britsche vliegtuigen bom- men op het Rijnlandsch-Westfaals"he ge bied en op het gebied van Saarbrucken. AAN HET WESTELIJKE FRONT. De gefceurtenissen op den Oostelijken vleugel van het Normandisyhe front heb ben, schrijft de N. R. Crt.. sinds eenige dagen in belangrijkheid de plaats inge- nomen van de gevechten op het schier- eiland Cotentin. Toch kan men ze nog niet rekenen tot een algemeen offensief, zoolang ook op den Amerikaanschen vleu gel het front niet naar het Zuiden is ge- keerd. De bedoeling schijnt voorloopig tweeledig te zijn: in de eerste plaats wil Montgomery door de bezetting van Caen zich een positie verschaffen. die het kwets- bare einde van het bruggenhoofd beveiligt en verder wil hij de voorwaarden scheppen voor een opmarsch naar het Zuidwesten. Deze laatste tendentie lag, gelijk reeds eerder werd opgemerkt, van het begin af opgesloten in het krijgsplan en in de aard- rijkskundige omstandigheden. Door even- wijdige aanvallen moest namelijk het Nor- mandische gebied worden doorsneden en nadat aan den voet van Cotentin de Atlan- tische kust bereikt was1, moesten de pcgin- gen elders met des te meer kracht wor den voortgezet om de hoofdwegen naar het Zuidwesten in handen te krijgen. Alleen op deze wijze is de lange flank te vermijden, die vooral zou ontstaan, indien het smalle bruggenhoofd eerst naar het Oosten toe in de richting van de Seine-monding zou wor den uitgebreid. Daarom moesten de zware gevechten in de streek ten Zuiden en Zuid oosten van Tilly na nieuwe ontschepingen op de Calvados-kust hervat worden, ten- einde den grooten weg van Caen over Vil- lers-Bocage te bereiken. Vooral na het passeeren van den straatweg is sterke tegenstand ontmoet en zware gevechten hebben zich tusschen de wederzijdsche tank- afdeelingen afgespeeld. In de tweede plaats schrijven de com- mentaren aan Montgomery de bedoeling toe de stad Caen door een gecombineerde omvattende opratie in handen te krijgen. Niet alleen hebben- de bovengenoemde ge vechten de neiging om zich ook uit te brei- den tot het gebied ten Zuiden van Caen, waar de voorwaarden voor een tankslag van groote afmetingen het gunstigst zijn, maar tevens is de activiteit op het Britsche bruggenhoofd ten Oosten yan de Orne toe- genomen, zoodat inderdaad de veronder- stelling voor de hand ligt, dat hier een ver- binding wordt gezocht met een omsinge- ling a Is doel. Het aangeduide zwaartepunt ten Oosten van de Orne bevindt zich in de streek van het Bois de Bavent en van Touffreville, dit is ten Noordwesten van Troarn, dat al in een eerder stadium het voorwerp was van fellen strijd. Als knoop- punt van een menigte wegen, die naar alle kanten van Caen uitgaan, is het bezit van de stad van groot belang voor beide par- tijen en vandaar de omvangrijke strijd- krachten, die wederzijds op den Oostelijken vleugel van het Normandische gevechts- terrein in ,het veld zijn gebracht. Aan Engelschen en Canadeeschen kant men spreekt van het Britsche tweede leger waren bij het begin van den slag vier infan terie- en twee tankdivisies vastgesteld, ter- wijl aan Duitschen kant het eerste optre- den van de SS-pantserdivisie Hitler-Jugend de aandacht heeft getrokken. De gevechten op Cotentin zijn nu vrijwel afgesloten, hoewel aan de Noordkust van het schiereiland en ook aan de zeezijde van het gebied van Cherbourg blijkens de be- richten van Woensdag nog versterkte pun- ten weerstand boden. Het doel daarvan is den tegenstander zoo laltg mogelijk het ge- bruik van het schiereiland als aanvoers- gebied te ontzeggen. Hetzelfde wordt be- oogd met de destructies in de haven van Cherbourg, die men elders beschreven vindt. Het zwaartepunt moest daarbij lig- gen op de binnenhavens, die door haar prachtige inrichtingen zooveel vatbaarder zijn voor vernieling dan de groote granie- ten dam, welke, om de reede gelegen. meer de functie van golfbreker vervult. De openingen in dezen dam zijn dan ook zeer breed. De toegang tot sommige binnen havens kon echter door het tot zinken brengen van groote schepen versperd wor den. Verder wordt gewag gemaakt van mijnversperringen, vernietigingen aan kaden en vooral van de ontploffingen in het beroemde Gare maritime, dat den geallieer- den natuurlijk zeer van dienst zou zijn ge- weest bij de inlading voor het spoorweg- transport. Op het laatste gebied zal zich wel een bijzonder vraagstuk voordoen, want het is niet te verwachten, dat de verdedi- gers veel tractiematerieel in bruikbarer, toestand hebben achtergelaten. Dit alles zal overzee moeten worden aangevoerd en men herinnert zich, hoe dit probleem in verband met de geallieerde voorbereidin- gen al voor de invasie in de berichten werd aangeroerd. Wat de oorlogvoering aan het Westelijke front in het algemeen betreft besteden de frontcorrespondenten veel aandacht aan het cptreden van de luchtmacht. hetwelk in derdaad. wanneer het weer het toelaat, aan dit front zoo belangrijk is. W. Ktichler be- schrijft, hoe het zwaartepunt van den lucht- oorlog in verband met de landgevechten naar de jachtvliegtuigen en jager-bommen- werpers is verplaatst. Reeds tijdens de aan vallen op Duitsch gebied. waarbij het be- schermende escorte somtijds nog het aan tal bomvliegtuigen overtrof, was gebleken, dat de geallieerden zich sterk op de pro- ductie van dit wapen hadden toegelegd. De verdedigers van hun kant hadden zich in de eerste plaats op de bestrijding van de bommenwerpers gespecialiseerd, zoodat de geallieerde reserves aan jachtviegtuigen voor de invasie betrekkelijk onaangetast bleven. Twee taken moeten bij het gebruik daarvan worden onderscheiden. In de eerste plaats doet zich de noodzakelijkheid voor van de bescherming van het landingsgebied, welke, indien de weerstomstandigheden gunstig zijn, van den vroegen morgen tot den laten avond wordt onderhouden. In de tweede plaats worden de geallieerde jagers en jager-bommenwerpers bezig gehouden door aanvallen vhn geringe hoogte tegen veldversterkingen. artilleriestellingen en andere doelen in de onmiddellijke nabijheid van het front alscok door de actie tegen het transport op de wegen naar het front en in het gevechtsgebied. TACTIEK IN NORMANDIE. De intensiteit' waarmede aan het front in Normandie door beide partijen wordt ge- streden. kent, schrijft S.P.T.. geen voor- beeld in de krijgsgeschiedenis van Europa. De tegenstelling die men vroeger tusschen de Duitsche en de geallieerde tactiek kon opmerken in welke men de Duitsche zou kunnen karakteriseeren met de woorden: recht op het doel aan, en die van de Engel schen met ..safety first", is thans wegge- vallen. Dit .safety first" was het begin- sel dat indertijd v.n.l. was verbonden a'ar, de generaals Clark en Alexander. Mate rieel en tijd werden opgeofferd aan een zekere mate van veiligheid voor den sol- daat. Thans worden zoowel materieel als het leven van den soldaat in de waagschaal gesteld. Het- Duitsche opperbevel heeft sedert 1939 steeds de tactiek van ,,snel en met geweldige kracht aanvallen" gevolgd. Daardoor mogen de verliezen in bepaalde slagcn gedyrende korten tijd groot zijn, maar wanneer men na afloop van de ope- raties de balans opmaakt. blijkt men dan nog minder verliezen te hebben geleden, dan bij langgerekte operaties met kleine verliezen. die zich steeds weer herhalen zond^r dat dan ook groote resultaten wor den bereikt. Eisenhower en Montgomery hebben zich in Frankrijk waarschijnlijk aangespoord door de Duitsche succepsen in 1940 en 1941 die in ongelooflijk korten tijd tot stand kwamen. dan ook geheel vain de ..safe first" tactiek losgemaakt. Daarom is het niet te verwonderen, dat de legers met zulk een geweldige kracht op elkaar zijn gestooten. De geallieerde luchtlandingstroepen zijn met de allernieuwste snufjes voor de oor logvoering uitgerust. In de geweldige op- genaaide zakken van hun uniformen van zeildoek en bilsilk vindt men een kompas van 5 millimeter doorsnee, stalen vijlen en soldeermateriaal. kaartmateriaal dat op zeer dunne zijde is gedrukt, morphine- tabletten, kauwgummi en instrumenten tot het nabootsen van dierengeluiden. Deze dienen om des nachts met elkaar in verbinding te treden en wekken herinnerin- gen aan de Indianenboeken van Karl May en andere schrijvers. Het merkwaardige is dat Duitsche troepen soms wisten dat zij met parachutisten te doen hadden, omdat zij dierengeluiden hoorden, vooral geluiden van vogels, die niet in Normandie plegen voor te komen. Een bioloog onder de Duit sche soldaten koesterde reeds dadelijk arg- waan en daarmede was het belang van deze instrumenten dan ook verdwenen. De Duit sche soldaten hebben uit ervaring geleerd, dat het goed is veel bij zich te hebben, dat het echter beter is niet al te veel dingen met zich mee te sleepen, waarvan het zee" onwaarschijnlijk is, dat men ze noodig heeft. Het is niet uitgesloten. dat ook de Amerikanen in den loop der gevechten tot dit inzicht zullen komen. DE VERNIELINGEN IIJ CHERBOURG. De vemielingen, die zorgvuldig voorbe- reid waren, waren Dinsdag vrijwel voltooid, aldus meldt Interinf. De bijna 1000 meter lange kade, die de groote en de kleine reede van Cherbourg scheidde, en die talrijke schepen gelegenheid bood tot meren, en die tevens de kleine reede naar de zeezijde be- schermde, is door mijnontploffingen op negen plaatsen zoo zwaar verwoest, dat zp bijna over de geheele lengte naar buiten werd geworpen. In de buurt van deze kade is het grootste droogdok van Cherbourg vernield. Het arsenaal van de oorlogs- haven, dat aansloot bij het droogdok en bijna even groot was als de stad Cher bourg, heeft drie groote havenbekkens. De toegang tot de voorste haven is door een blokkeeringsschip versperd, de sluizen naar de twee andere havens, de bruggen en spoorverbindingen zijn opgeblazen, evenals zeven vrij groote bassins. Door de vernie ling der sluizen loopen de havenbekkens bij eb droog. Alle overige werfinstallaties, kranen, transportmateriaal en dergelijke zijn volkomen vernield. Het zeestation en de handelshaven, welke laatste alleen door sluizen bevaarbaar was gemaakt, zijn even- eens versperd. kaden en de toegangswegen naar het zeestation zijn opgeblazen. Door explosies heeft men eveneens de mogelijk- heid opgeheven om met schepen in de handelshaven aan te leggen. Het als een vinger naar het Noorden wijzende complex van het zeestation met een spoorweginstal- latie over acht rails, is met wagonladingen springstoffen tot cnherkenbaarheid toe verwoest. Ook de toegang naar de kade aan de Westzijde en de kade France zijn versperd. DE STRIJD AAN DRIE FRONTEN. De correspondent der N. R. Crt. te Ber- lijn telefoneerde Dinsdagochtend: De steeds zwaarder wordende druk, wel- ken de geallieerden thans aan drie zijden op het Duitsche front oefenen, de strek- king van de commentaren in de Berlijnsche politieke en militaire kringen en de ont- wikkeling van de laatste dagen vooral, heb ben hun invloed op de aldaar heerschende stemming niet gemist: Zij is, zooals een Duitsch persbureau gisteravond vaststelde, emstig. Hoewel de gevechten nog in het stadium van begin zijn en wij slechts den aanvang beleven van de groote operaties, ziet men in. dat, gelijk de militaire woord- voerder te Berlijn het uitdrukte, de invasie en het Russische offensief beslissingen van zeer groote strekking zullen meebrengen. De successen van de Amerikanen in Cher bourg en van de Sowjet-Russen. die erin slaagden van Mogilew naar het Westen ter rein te winnen en door een tweevoudige actie van het Noord-Oosten en het Zuid- Oosten uit Witebsk te omsingelen, worden niet verheeld. De Duitsche bezetting van Cherbourg die blijkens alle berichten zich met ver- betenheid heeft verdedigd, heeft langzaam moeten wijken onder de mokerslagen van de volgens de Berlijnsche militairen kolos- sale superioriteit van de artillerie, het scheepsgeschut en het luchtwapen van de geallieerden. In een frontverslag werd de situatie 300 geschilderd: ..Terwijl in de lucht jacht- bommenwerpers en zware bommenwerpers onder gunstige weersomstandigheden aan vallen ondernemen op batterijstellingen, infanterie-doelen, wegkruisingen en verbin- dingswegen, en dit in massalen omvang en zonder veel onderbreking, trommelen eenige honderden stukken geschut met zeer groot verbruik van munitie op onze linies en in de stad. Van zee uit mengen zich steeds meer oorlogsschepen in den strijd te land (daaronder ook slagschepen van de types California en Prince of Wales)dit in het teeken van een groote numerieke meerderheid van de tegenstanders aan materieel en menschen." Ook uit de overzichten van de militaire deskundigen blijkt, dat de aanvallers in tegenstelling tot hetgeen oorspronkelijk is aangenomen. toch over zeer zware artillerie te land konden beschikken, dat zij dit dus zonder groote haven op de een of andere wijze hebben kunnen ontschepen. Het schijnt verwacht te moeten worden, dat spoedig het centru-r /an de gevechten in Normandie aan het andere deel van het front zal komen te liggen, waar sedert eenige dagen wederom intensieve strijd gaande is .in het gebied van Tilly. Men gelooft, dat in de komende dagen de ge vechten hier nog aan hevigheid zullen toe- nemen en zich niet tot dezen sector zullen beperken. Voor de mondingen van de Orne en Dives zouden de geallieerden althans 350 schepen hebben samengetrokken, naar schatting in totaal ongeveer 270.000 ton. wat zou kunnen beteekenen, dat in het ge bied van de Orne-monding een nieuw zwaartepunt wordt gevormd. Engelsche vlooteenheden hebben de kust- verdediging ten Oosten van de Orne be- schoten en ook het luchtwapen richt zich met zware aanvallen tegen de eerste Duit sche verdedigingslinies. Het Russische offensief in de richting van de Baltische staten woedt thans aan den geheelen middelsten sector van Ples kau in het Noorden tot Mogilew in het Zuiden. Ook hier wordt een uitbreiding van het front verwacht en men neemt aan, dat de slag in het Oosten zulke hoogtepunten zal beleven als in den afgeloopen winterveld- tocht vielen te constateeren. ,,'Op 22 Juni is de ring gesloten dien de tegenstanders in Teheran hebben gesmeed", aldus schrijft een militair criticus. Engelschen, Amerikanen en de Russen zijn nu gemeenschappelijk in den aanval. Zij willen door geconcentreerde ondeme- mingen de op de binnenste linie strijdende Duitsche legers vernietigen. Zij zullen zich daarvoor groote inspanningen getroosten en niets sparen. ,,Wij zien de veldslagen in het Westen. Oosten en Zuiden als een eenheid, omdat daarin altijd maar een beslissing kan val- len. Hoe deze beslissing er moet uitzien, wil het Rijk niet ondergaan, dat weet de Duitsche soldaat: of, naar de militaire woordvoerder te Berlijn in het licht stelde, het gaat nu voor Dultschland om alles'. DUITSCHE LEGERLEIDING YOORREREID OP KOMENDE KRACHTMETING. De Berlijnsche A.N.P.-correspondent meldt Tot oordeelen bevoegde kringen in Duitscbland, evenals in het kamp van den tegenstander, zijn het sedert maanden in een opzicht eens geweest, n.l. dat dezen zoaner de oorlog in een stadium zou tre den, dat voor den afloop van den strijd beslissend zou zijn. Wanneer dan ook thans het oorlogsgebeuren aan de Euro- peesche fronten een nog niet bereikt hoog- tepunt tegemoet scihijnt te gaan, verklaart men van Duitsche zijde hierdoor geenszins te zijn verrast. Nu het dooj- Duitschlands tegenstanders aangekondigde offensief uit het Westen, Zuiden en Oosten is begon- nen en van de Duitsche weermacht een schier bovenmenschelijke taak wordt ver- laingd, sluit men hier geenszins de oogen voor den emst van den toestand. Het ver- lies van Cherbourg wil men hier allerminst bagatelliseeren. Wel meent men te weten, dat de verovering van de zeevesting meer tijd (heeft geeischt dan in de plannen der geallieerden was voorzien, waardoor de Duitscihe legerleiding den tijd heeft gehad haar verdediging te organiseeren. 'Het be zit van Cherbourg is evenwel voor de ge allieerden, naar in Duitsche militaire krin gen ook wordt toegegeyen althans in tac- tisch opzicht een niet te onderschatten voordeel. Meer nog dan het verloop van den strijd in het Westen, wordt de ontwikkeling aan het Oostelijik front te Berlijn alleszins ern- stig geoordeeld. De Sovjet-Russen vallen hier aan op een bijna 400 km breed front, dat zich van het gebied van Witebsk tot dat van Slobin uitstrekt en te Berlijn wordt onomwonden toegegeven, dat zij reeds in de eerste dagen van (hun zomer- offensief niet te verwaarloozen successen hebben behaald. Terwijl men dus te bevoegder plaatse in de Duitsche hoofdstad den ernst van den BILDERDIJK Jhr. Pieter van der Does 1562 1599. In 1588 vice-admiraal. Expe dite naar Spanje met een vloot van 73 schepen en 8000 koppen. Landing op Canarische eilanden met verovering van Allegona. 0;/H P. m. Ook thans weer strijden Neder- landers voor Europa's vrijheid ter zee, in trouwe verbondenheid met hun Duitsche kameraden. 0«H P. m. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan geschieden bij de Marineannahmestelle West Zweigstelle Niederlande te Utrecht, alle Hafen- en Ortskommandanturen en bij de Nebenstellen der Waffen SS alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt Zoekt ge voor uw jongens de beste opleiding Zend dan de flinksten van hen naar de reichsschule in Valkenburg, internaat voor jongens van 1018 jaar. Hij krrjgt daar meer dan schoolonderwijs. De school leert hem het voile leven kennen. Hij zal op kosten van de school door de vaderlandsche en Duitsche gouwen reizen en later ook naar het buitenland gaan. Maar hij zal voor alles zijn eigen land leeren liefhebben en daar op een Ieiderspost een plaats kun nen veroveren. Inlichtingen geeft de reichsschule te Valkenburg. militairen toestand geenszins wil verbloe- men, legt men anderzijds vertrouwen in den afloop van de groote krachtmeting aan den dag. De Duitsche legerleiding is door de ontwikkelingen geenszins verrast en heeft alle aan het adres van Duitsch- land gerichte bedreigingen ernstig opge- vat, overtuigd als zij is, dat de tegenstan der zijn materieel overwicht zal willen uit- buiten om het land op de knieen te dwin- gen. Daar-om (heeft Duitschland, zooals reeds eenige malen van toonaangevende zijde betoogd is, zich op de komende krachtmetingen- voorbereid en zijn strate gic in overeenstemming gebracht met de eischem, die in het beslissende stadium van den oorlog gesteld kunnen worden. Zoo heeft men zich de opoffering van in een vroeger stadium van den oorlog veroverde gebieden getroost, om, naar van gezag- hebbende zijde werd verklaard, in het be slissende uur sterk te zijn. Met terzijde- stelling van vrijwel alle propaganda con- stateert men thans in militaire kringen, dat men op de verschillende fronten ter rein heeft moeten prijsgeven, docti „voegt hier tegelijkertijd aan toe, dat dit alles slechts een begin vormt van het beslis sende stadium, dat nog geen definitieve beoordeeling toelaat. Met een treffenden werkelijkheidszin betoogt men iin toonaangevende militaire kringen, dat het thans niet meer om ste- den gaat, hoe smartelijk het verlies hier- van ook moge zijn, doch dat alles gezien moet worden in het kader van het geheel der strategie. Wat voor het Westen geldt, zoo zegt men, geldt wellicht in sterkere mate nog voor het Oosten: de waarschijo- lijkheid, dat de tegenstander op andere punten eveneens tot het offensief overgaat, verbiedt het in den strijd werpen van stra- tegische reserves, zoodat de verdedigers zonder deze versterkingen moeten zien uit te komen. Dat althans tactische overwin- ningen van den tegenstander hiprbij niet te vermijden zijn, moet men op den koop toe nemen. De strategische conceptie der Duitsche legerleiding meent de ..Volkischer Beo- bachter" als volgt te kunnen kenschetsen: in het Westen den naar een beslissing stfe- venden aanval van den tegenstander niet Uit den weg gaan, doch hier den strijd op- nemen in den loop eener vermoedelijk vrij lange reeks gevechten en slagen een be slissing:, althans voor het Westelijke strijd- tooneel, bewerkstellingen en pas na deze voorloopige beslissing den tegenstander in het Oosten weder met voile sterkte te?e- moet treden. Het is duidelijk, zoo schrijft het blad, dat dit besluit van den besclaou- wer het gemakkelijkste deel van de taak eischt, n.l. dezen stand van zaken te be- grijpen. Het moeilijkste deel heeft het leger in het Oosten, dat tot het bereiken van deze voorloopige beslissing in het Westen steeds weer een tegenstander in bedwang moet houden, die numeriek in de meerderheid is. SP.T. meldt uit Berlijn: Aan het front in Midden-Italie, waar thans een zeer hooge temperatuur heerscht, kan men een onmiskenbaar toegenomen Duitschen tegenstand van de achterhoede constateeren over de geheele breedte dus van de Thyrreensche zee tot aan de Adria- tische kust toe. Maar hiertegenover staat Pen toenemende druk van geallieerde zijde. In den Amerikaanschen sector is een veel- zijdige hergroepeering tot stand gekomen; na de vermoeide dMsies van nieuwe krach- ten te hebben voorzien, trekt het vijfde Amerikaansche leger, krachtig ondersteund door tanks, in den geheelen sector van Grosseto tot Perugia opnieuw ten aanval. Zij winnen terrein bij Fallonia en Massa Maritima, waar echter hevige tegenaan- vallen worden geleverd. Ook verder naar het Oosten, bij Roccastrada, stooten de aanvallers op sterken afweer, hetgeen tot langdurige gevechten heeft geleid. Nadat de strijd een nacht lang voortgegaan was. slaagden de geallieerden er des daags in enkele kilometers dichter bij de voornaam- ste Duitsche gevechtslinie te komen, welke ankers heeft uitgeworpen in het bergland ten Noorden van Grosseto en van het Trasimeensche meer. Beoosten het Lago Trassimento poogde het achtste Britsche leger, waar Zuid-Afrikaansche troepen deel van uitmaken, in het gebied van Chiusi- Perugia een doorbraak af te dwingen. Op zichzelf staande doorbraken kwamen tot stand aan den Westelijken oever van het meer en bij Vajanp. Luistert op Zondag 2 Juli van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I op golflengte 415 meter naar de stem der SS. Onderwerp: „Beeediging op zonnewende". In het gebied tusschen de Adriatische Zee en den Tiber werden de Duitsche terugtochtsbewegingen volgens de plannen voortgezet. Er bestaat voortdurend ge- vechtscontact tusschen de Duitsche achter- hoede en de Britsche troepen, hetgeen echter veelal tot kleinen omvang beperkt blijft. De bezetting van de marinebatterij Piom- bino, welke op het Italiaansche vasteland tegenover Elba is opgesteld en onder wel- ker vuurdekking d.e terugleiding van de Duitsche troepen van het eiland succesrijk ten uitvoer is gelegd, heeft zich, om de dreigende insluiting door den van het Zuiden oprukkenden vijand te ontgaan, na de vemietiging van de batterijen en van alle belangrijke bouwwerken naar het Noorden teruggetrokken. Nog kort voor de vernietiging van de batterij beschoot de bezetting, over de straat van Piombino heen, vijandelijke artilleriestellingen op het eiland Elba. DE VERLIEZEN DER GEALLIEERDEN IN ITALIE. Naar de Engelsche nieuwsdienst, volgens D.N.B. meldt, heeft Churchill in het Lager- huis in antwoord op een desbetreffende vraag de volgende verklaring afgelegd: Op 16 Februari heb ik in antwoord op een vraag in het Bagerhuis medegedeeld. dat tot 12 Februari de Britsche legers in Italie. met inbegrip van de Indische en de Domi- nion-troenen, de volgende verliezen hebben geleden: 7635 gesneuvelden, 23.293 gewon- den en 5708 vermisten, in totaal 36.626 manschappen. Tusschen dat tijdstip en den intocht der geallieerden te Rome hebben de genoemde strijdkrachten nog de volgen de verliezen geleden: 6696 gesneuvelden, 24683 gewonden en 5117 vermisten, in totaal 36.496 manschappen. Onze totale verliezen van de landing in Italie tot aan den val van Rome bedragen derhalve 14.331 gesneuvelden, 47.966 gewonden en 10.825 vermisten, dus in totaal 73.122 manschap- ]5en. NEEF VAN DEN ENGELSCHEN KONING KRIJGSGEVANGEN. Luitenant Lord Lascelles, een neef van den Engelschen koning en oudste zoon en erfgenaam van Lord Harewood, is volgens den Britschen berichtendienst gewond in krijgsgevangenschap geraakt. HULL VOERT BESPREKINGEN MET MIDDEN-AMERIK A. Reuter meldt uit Washington, dat staatssecretaris Hull Maandag een onge- wonen stap heeft gedaan, door tegelijker tijd met de ambassadeurs van zes Mid den-Amerikaansche republieken besprekin- gen te voeren op het departement van bui- tenlandsche zaken. Het betrof hier de ambassadeurs van Panama, Costarica, Sal vador, Macaragua, Guatemala en Hondu ras. Het departement heeft geweigerd commentaar te geven op de besprekingen. De ambassadeur van Uruguay heeft even eens besprekingen gevoerd met Hull, voor- dat deze de zes ambassadeurs ontving. JOHNSTON BIJ STALIN. De voorzitter van de Amerikaansche Kamer vhn Koophandel Johnston is volgens een bericht uit Moskou van Afton Tidnin- gen, ddor Stalin ontvangen. Hij heeft lang durige besprekingen met hem gevoerd, waaraan ook werd deelgenomen door den commissaris voor buitenlandsche .zaken, Molotow, en den Amerikaanschen ambas sadeur te Moskou, Harriman. De geheele Moskousche pers maakt op de voorpagina van deze besprekingen melding, publiceert groote fotc's en onderstreept de beteekenis van deze ontvangst. BADOGLIO IN ITALIAANSCHE REGEERING? Naar, Interinf uit het bezette Italie ver- neemt, zou volgens een verklaring van Bonomi aan de pers, Badoglio weder in de nieuwe regeering worden opgenomen. Het plan bestaat het ministerie van Buiten landsche Zaken aan Badoglio over te laten. In politieke kringen te Milaan neemt men aan, dat de terugkeer van Badoglio in de regeering geschiedt op wensch van Mos kou, dat tegen zijn aftreden heeft gepro- testeerd. DUITSCHE TROEPEN NAAR FINLAND. Voor gewapende hulp aan Finland staan vrij sterke Duitsche troepencontingenten ter beschikking, naar de militaire corres pondent van het D.N.B. Martin Hallens- leben mededeelt. Hij schrijft: Uit ver schillende aanwijzingen blijkt, dat de op- perste Duitsche legerleiding reeds vrij sterke contingenten voor het Finsche oor- logstooneel heeft losgemaakt, waarvan de gevechtskracht zich waarschijnlijk reeds spoedig in Karelie zal doen gevoelen. Het opperbevel zal natuurlijk in Finsche han den blijven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1