TERNEUZENSCHE COURANT Buitenland No. 10.621 DINSDAG 27 JUNI 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT De verdediging van Cherbourg. Talrijke aanvallen tusschen Viipuri en de Vuoksen. De strijd in Cherbourg. Cherbourg in Geallieerde handen. VERDEDIGING TOT DE LAATSTE GRANAAT. Nederlandsche jongens van 16—18 jaar. Controle op alien warenuitvoer naar Duitschland. AFLEVERING VAN VLAKGLAS. TERNEUZEN, 27 JUNI 1944. VERSOHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRUDAGAVOND. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1,43; Postabonnenienten 1,73. Losse nummers 5 cent per exemplaar. Directeur: L VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - Terneuzen - Tel. 2298 Het opperbevel van de weermacht deelde Maandag mede: De dappere bezetting van Cherbourg onder bevel van den luitenant-generaal von Sohlieben, tezamen met sterke deelen van de Duitsche marine en de luchtmacht is sinds Zondag in de stad en in het haven- gebied in een verbitterden huizenstrijd ge- wikkeld. Twee eischen van den vijand, den -strijd te staken en de vesting over te geven, werden. niet beantwoord. De haven en alle installaties, .die voor de oorlogvoering van belang zijn, zijn opgeblazen. Voor de ge- vechtsstelling van den vesting-commandant en voor het arsenaal zijn de vijandelijke aanvallen in het vuur van de verdedigers ineengestort. De onder het bevel van den lsten luite- nant der marine-artillerie Gelbhaar, staan- de batterij ..Hamburg" heeft terwijl zij zelf onder zwaar artillerievuur lag Zon dag in het gebied van Cherbourg 2 vijande lijke kruisers in den grond geboord. Boven- dien weiden Zondag nog 4 kruisers door marinebatteryen zwaar beschadigd. Motor- torpedobooten brachten in den afgeloopen naeht een vjjandelijken torpedojager ten Noorden van het schiereiland Cotentin tot zinken. Aan het Zuidelijke front van het Nor- mandische landingshoofd stortten vijande lijke aanvallen ten Oosten van de Orne voor onze stellingen ineen. Elen plaatselijke penetratie werd in een tegenaanval weer opgeheven. Teh Oosten van den Orne- mond werd een groot vijandelijk transport- schip door artillerieVoltreffers beschadigd. In het gebied van Tilly gelukte het den vijand die den geheelen dag met sterke in- fanterie -en pantserstrijdkrachten aanviel, met uiterst zware verliezen aan dooden en gewonden de ruines der stad te bezetten. In den strijd tegen 3 der beste Engelsche divisies heeft zich de Pantzerlehrdivision onder het bevel van luitenant-generaal Bayerlein voortreffelyk geweerd. Ten Zuid- westen van Carentan viel de vijand na sterke artillerievoorbereiding herhaaldelijk tevergeefs aan. In den nacht van 24 op 25 Juni werden volgens aanvullende berichten 4 groote vijandelijike oorlogsschepen en een vracht- schip door bomtreffers zwaar beschadigd. Een sinds lang in den strijd tegen Enge- land staand vbegercorps onder bevel van generaal-majoor Peitz, heeft zich hierbij bijzonder onderscheiden. Het storingisvuur op Zuid-Engeland werd overdag en des nachts voortgezet. In ltalie lag het zwaartepunt van den strijd ook gisteren in den sector van de kust tot aan het Trasimeensche meer. De vijand kon hier na verbitterde gevechten met onze troepen, die taai verzet boden, slechts enkele kilometers naar het Noorden ten cin winnen. Bij het zeegevecht in de Golf van Genua in den nacht van 23 op 24 Juni werden volgens definitieve berichten 4 vijandelijke motortorpedofoooten tot zin ken gebracht en een 5de boot in brand ge- schoten. In den centralen sector van het Ooste- lijke front duurt de afweerslag met onver- mindeide hevigheid voort. De bolsjewieken werden in de meeste eectoren afgeslagen. Ten Zuiden en Oosten van Bobroeisk kon de vijand echter eenige penetraties berei- ken. Ook in het gebied ten Oosten van Mogilef won de vijandelijke aanval na bloe- dige gevechten terrein naar het Westen. Aan de Duna zijn eveneens verbitterde ge vechten aan den gang, terwijl ten Oosten van PolozJk en ten Zuidoosten van Pleskau aanvallen van de bolsjewieken, die door tanks en slagvliegers werden ondersteund, misluirften. In deze gevechten heeft zich de Saksische 24e divisie infanterje onder bevel van luitenant-generaal Versoek bijzonder onderscheiden. Slagvliegers ondersteunden den afweer- strijd van het leger, vernietigden talrijke tanks alsmede een groot aantal voertuigen en brachten den vijand zware verliezen toe aan dooden en gewonden. Door jagers en luchtdoelartillerie werden 37 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Des nachts viel een sterke formatie zware gevechtsvliegtui- gen het spoorwegstation Smolensk aan. Er werden talrijke groote branden waarge- nomen en groote hoeveelheden materiaai voor den aanvoer werden vernietigd. Op den Balkan hebben onder het opperJ bevel van den General-oberst Loehr staan- de troepen van een corps bergjagers in zware gevechten van 3 weken in de bergen van Zuid-Albanie communistische benden- groepen uiteengeslagen. De vijand verloor behalve 3000 dooden talrijke gevangenen, vele' wapenen van allerlei aard alsmede groote opslagplaatsen van munitie en voor- raden. Een vrij zwakke formatie vijandelijke bommenwerpers viel in den afgeloopen nacht het stadsgebied van Boedapest aan. Zeven vliegtuigen werden neergeschoten. 'Britsche vliegtuigen hebben in den afge loopen nacht bommen geworpen op het Rijn- landsch-Westfaalsche gebied. Het" Finsohe weermachtbericht van 25 Juni luddt: In het Westelijk deel van de Karelische landengte viel de vijand in Tali onze stel lingen ter sterkte van verscheidene regi- menten aan. De aanvallers werden in hardnekkige gevechten teruggeslagen. Tusschen Viipuri en de Vuoksen zijn tal rijke aanvallen van den vijand afgeweerd, waarbij een vijandelijke compagnie, die op een eiland was doorgedrongen, in een tegenaanval tot op den laatsten man ver nietigd werd. Ook in Aeyraepaeae aan de Vuoksen zijn de vijandelijke aanvallen en pogingen om over de rivier te trekken zonder succes gebleven. Op de landengte van Aunus hebben onze troepen verscheidene aanvallen, die door sterk gebruik van artillerie en pantser- wagens werden gesteund, afgeslagen. Aan den oever van het Ladogameer ge lukte het den vijand echter onze stellingen binnen te dringen. De penetratieplek werd door onze tegenmaatregelen afge- grendeld en twee vijandelijk pantserwagens vernield. In de richting Lbtinanpelto Aimuksenlinna viel de vijand .met sterke strijdkrachten, door pantserformaties ge steund. herhaaldelijk onze stellingen aan. De vijand werd met bijzonder groote- ver liezen teruggeslagen, o.a. werden 25 pant serwagens vernield. Bij de bruggenhoofdstelling van Tuulos worden hevige gevechten gevoerd. Onze artillerie plaatste verscheidene voltreffers op vijandelijke landingsvaartuigen, waar- mede de vijand aanvullingstroepen aan- voerde, en gesneuvelden en gewonden weg- bracht. De gevechten duren voort. Op de landengte van Maaselkae was de vijandelijke druk ten Westen van Karhu- maeki het sterkst. De stad Karhumaeki werd opgegeven. De luchtactie van den vijand was giste ren op de landengte van Aunus het leven- digst. Onze luchtafweer schoot daar in totaal 12 vijandelijke vliegtuigen neer. Tijdens zijn groote offensief heeft de vijand aan onze fronten volgens gecontro- leerde rapporten, tot nu toe in totaal 523 vliegtuigen verloren. DE KRIJGSVERRICHTINGEN. De Donderdag begonnen zomercampagne aan het Oostelijke front heeft zich, schrijft de N. R. Crt., gedurende het weekeinde verder zuidwaarts uitgebreid. Het offen sief is in dit eerste stadium gericht tegen de linie van steunpunten in Wit-Rusland, welke tot dusver iederen druk zoodanig hadden weerstaan, dat het front daardoor zijn eigenaardigen rechten hoek ten Noor den van de Pripet-moerassen had gekre- gen. Deze ruimte op te vullen en daarmee tevens de Baltische zone bereikbaar te maken ligt thans ongetwijfeld in het plan van het Roode leger. Bij vorige gelegen- heden had het dit o.a. trachten te verwe- zenlijken, door, oprukkend langs de Bere- sina en den spoorWeg Gomel-Minsk, achter de genoemdP Duitsche steunpunten-linie te komen, nadat rechtstreeksche aanvallen slechts de bezetting van de sterkte Rogat- sjew hadden opgeleverd. Thans wordt de oplossing blijkbaar gezocht in een combi- natie van beide mogelijkheden, want we vernemen, dat er, behalve de directe of om- vattende acties tegen Witebsk, Orsja en Mogilew, ook een operatie ten Westen van Rogatsjew tegen Bobroeisk wordt uitge voerd. Deze stad bevindt zich daar, waar de spoorweg GomeHMinsk over de Beresina gaat. Wat de overige steunpunten aan de Wit-Russische linie betreft, schijnen de grootste veranderingen als gevolg van een zeer sterke concentratie der aanvallende strijdkrachten ontstaan te zijn aan het Noordwestelijke en het Zuidwestelijke einde van den frontboog rondom Witebsk, welke reeds bij het begin van het nieuwe offensief aanwezig was. De verbitterde gevechten in dezen sector worden door de oorlogscor- respondenten als voor beide zijden verlies- rijk beschreven en Witebsk zelf wordt thans een bastion diep in de Sovjet-iRus- sische linies genoemd. Aan gene zijde van de stad werd gedurende het weekeinde om den overgang van de Dwina gestreden. Tusschen de steunpunten in is de verbin- dende spoorweg, deel van de groote lijn van Leningrad naar de Oekraine, het voor- wenp van strijd en hetzelfde geldt voor de straatwegen en spoorlijnen van Smolensk over Witebsk en Dunaburg naar Riga en van Smolensk over Minsk naar Warschau, die de genoemde dwarsverbinding kruisen. Alle berichten bevestigen thans de sterke samentrekking van aanvallende strijd krachten aan het Wit-Russische front, met name wat aangaat de artillerie en de vlie- gende artillerie van de slagvliegtuigen. Dat het Roode leger zich in hooge mate op deze wapens had toegelegd met het oog op een strijd, welke in de eerse plaats om vaste en lang voorbereide hoofdstellingen zou moeten gaan, is reeds eerder opgemerkt. Naar verhouding van deze aanvalsmidde- len moet gedurende de eerste dagen van het offensief zelfs het gebruik van tanks minder belangrijk zijn geweest, hoewel op zich zelf beschouwd toch ook het gebruik van dit wapen zeer aanzienlijk moet zijn, wanneer men afgaat op de opgegeven var- liescijfers. De Duitsche berichten spreken dan ook van een concentratie van troepen en materieel op het WitkRussische slag- veld, als tot dusver zelfs aan het Oostelijke front niet is voorgekomen. Met betrekking tot het Westelijke front blijft de aandacht van de wereld natuurlijk allereerst gevangen gehouden door den grooten slag om Cherbourg, welke ook de meeste krachten der geallieerden tot zich trekt. Weliswaar valt aan den Oostelijken vleugel van het bruggenhoofd een toene- ming van de gevechtsbedrijvigheid te con- stateeren, vermoedelijk het gevolg van de nieuwe ontschepingen aan de Orne-monding en geallieerde hergroepeeringen, maar als een inleiding van een algemeen offensief is dit toch nog niet op te vatten. Daartoe zal eerst de meerderheid van de Amerikaan- sche troepenmacht op het Normandische schiereiland moeten vrijkomen. De Engel sche aanvallen in den sector van Tilly zijn derhalve op het oogenblik nog op te vatten als een offensieve verdediging van de uit- loopers van het langgerekte bruggenhoofd, die het meest aan den druk van den tegen- stander 'bloot staan. De strijd om Cher bourg is gekenmerkt door een massale toe- passing van alle zware wapens te land, ter zee en in de lucht van de zijde der ge allieerden en een zeer hardnekkige verdedi ging aan den anderen kant met de bedoe- ling om de verovering van de haven voor den tegenstander zoo kostbaar en tijd- -roovend mogelijk te maken en de op het schiereiland aanwezige Duitsche divisies, die in meerderheid voor geen andere be- stemming meer in aanmerking komen, volledig te gebruiken. De eerste gevechten werden aan de landzijde gevoerd om de forten, die stad en haven in een halven cirkel omgeven; met name om het fort du Roule, dat, op een hoogte gelegen, ge- heel Cherbourg bestrijkt, is hevig gestre den. Behalve dan voortdurende luchtbom- bardementen hebben de geallieerden ge bruik gemaakt van een groote hoeveelheid zware artillerie, welker aanvoer zonder de beschikking over goede havens niet een- voudig zal zijn geweest. De talrijke forten, in het bijzonder die aan de zeezijde zijn in zware duellen gewikkeld geweest met de geallieerde vloot, die ook met modernere slagschepen dan tot dusver gebruikte ver- sterkt schijnt te zijn. De zeeforten bevinden zich op verschil- lende punten van den dam, die in een groote boog de reede van Cherbourg om- geeft. De aldus gevormde haven is geheel kunstmatig en het resultaat van een gewel- digen arbeid; alleen aan den genoemden dam is met onderbrekingen van de tweede helft der 18de tot in het midden van de vorige eeuw gewerkt. Aan beide zijden bevinden zich passages, een van een kilo meter en de andere van 500 meter breed. Binnen dit alles liggen de pieren en kaden van de koopvaardij- en van de marine- haven. Eerstgenoemde was, zooals men weet, in het bijzonder ingericht voor het opnemen van groote passagiersschepen en' dit vervoer was dan ook naast het marine- etablissement de voornaamste bestaans- bron van Cherbourg, dat op zich zelf slechts een kleine stad is. DE AANVAL OP CHERBOURG. In een bericht van S.P.T. van Zater- dagmorgen werd gemeld: Sinds twee etmalen vuren thans circa duizend Amerikaansehe stukken geschut van midden- en zwaar kaliber op Cher bourg en zijn omringende versterkingen. Een artilleristisehe concentratie van dezen omvang was tot nog toe niet aan het invasiefront voorgekomen. Bradley, de opperbevelhebber van het lste Amerikaan sehe leger, heeft voor het relatief kleine front van Cherbourg behalve de artillerie van drie divisies elf andere artillerie-afdee- lingen te zijner beschikking. Ook uit de lucht wordt Cherbourg bijna zonder pauze met bommenwerpers met vier motoren bestookt. Klaarblijkelijk zetten de geallieer den alles op alles om Cherbourg te ver- overen voor de Duitsehers tijd genoeg hebben gehad om de havenwerken voor ontschepingen volledig onbruikbaar te maken. Het is deze noodzaak, die een zoo ge- concentreerd gebruik van zware wapens teweeg heeft geroepen. De Duitsche ver dedigers, die in getalsterkte ver in de minderheid zijn, bieden alien mogelijken tegenstand. Hun kustbatterijen vuren vrij- wel onafgebroken en ook de luchtmacht grijpt in den strijd in. Het schijnt, dat vooral snelle jagers van Duitsche zijde worden gebruikt. Zy binden het gevecht aan met de zware bommenwerpers, die niet alleen als op zichzelf staand vernietigings- wapen worden gebruikt, doch ook om zoo mogelijk bressen te slaan in de verdedi- gingsposities, waar dan zoo snel als de omstandigheden veroorloveil troepen naar toe worden gedirigeerd. Bradley's troepen vielen Vrijdag vooral van het Z. en Z.W. aan. Men kan Vrijdag den dag noemen waarop de stellingenoorlog tegen Cherbourg begon. Dit kan men con- stateeren langs den geheelen Zuidelijken rand van het bruggenhoofd, waar de groote massa der troepen vecht om opzichzelf staande nabijgelegen doelen. Uiteraard worden er ook stoottroepen ingezet, die door hun snelle uitvallen een meer wisse- lend en levendiger beeld aan den strijd geven. Interessant is, dat thans omstreeks tien Amerikaansehe groepen van gespe'cialiseer- de pioniers voor Cherbourg zijn samenge- trokken. Dit wijst er wel op, dat Bradley zijn 7de corps bij voorkeur zoo spoedig mogelijk naar de havenwerken van de stad zou laten doormarcheeren. Het ziet er echter niet naar uit, dat de Duitsehers hem terwille wensohen te zijn; integendeel er is een begin gemaakt met de voorziening door de lucht, en men waakt er ook voor, een goede gevechtsmoreel te houden. Vori- gen nacht werden met behulp van kleine parachutes de nieuwste Duitsche kranten omlaag geworpen. Wat de andere gevechtstooneelen betreft alle voorteekenen wijzen er op, dat in het gebied van Caen, dat in Duitsche handen is, een nieuwe groote slag voor de deur staat. De weersomstandigheden waren niet fraai en de geallieerden merkten dat ook gisteren bij hun zeetransport van troepen en materiaai. De golfsjag was vrij ontstuimig en berokkende hier en daar stagnatie. BERLIJN. Interinf. deelt daaromtrent nog mede: In Cherbourg duurde gisteren de verbit terde afweerstrijd van Duitsche nesten van tegenstand, tegen de steeds weer met over- macht aanvallende Amerikanen, reeds voor den tweeden dag, met onverminderde hevigheid voort. De bezetting van het arsenaal kon stand houden tegen ver scheidene overrompelingspogingen. Hoewel de Amerikanen talrijke zware wapenen in stelling hadden gebracht, tegen de Duitsche steunpunten, die ook onder zwaar vuur uit zee lagen. Alleen bij het havenstation, dat met al zijn instellingen volledig vernield is, konden de Amerikanen de Atlantische kust bij Cherbourg bereiken, zonder dat dit hun voordeelen bezorgt voor verdere landingen vooral doordat verscheidene zware kust batterijen zich gehandhaafd hebben en de uitgang van de haven onder vuur kunnen nemen. Ook in de, binnenstad werd gisteravond op verschillende punten hevig gevochten. Intusschen zetten de Duitsche mineurs en vernietigingscommando's de vemieling van alle" militair belangrijke instellingen, voor al in het havengebied, op de grootste schaal voort. De vemieling van haven werken en haveninstallaties heeft reeds thans een omvang bereikt, waarvan men zich te voren geen voorstelling kon maken. Buiten de stad handhaafden zich de Duit sche strijdkrachten en in het Noordoostelijk deel van het schiereiland Joubourg nog steeds, waardoor zij nieuwe landingen in dit gebied onmogelijk maken. Omtrent de Zondag geleverde gevechten om Cherbourg verneemt het Internationale Informatiebureau de volgende bijzonder- heden: Nadat het aan Amerikaansehe pantser- en infanteriestrijdkrachten was gelukt, met verpletterende overmacht van het Zuiden en Oosten uit de stad binnen te dringen, kon het nog slechts een kwestie van enkele uren zyn vdordat de Duitsche verdediging, welker gelederen reeds stem gedund waren, haar kruit zou hebben ver- schoten. De Geallieerde luchtstrijdkrach- ten bombardeerden alle verdedigingswerken in de puinhoopen der stad zonder pauze, en Amerikaansehe duikbojnmenwerpers mengden zich in dichte zwermen met hun boordwapens voortdurend in den strijd ta land, terwijl tevens geconcentreerde for- maties Engelsch-Amerikaansche jagers elke versterking van den afweer door de Duitsche luchtmacht verhinderden. Boven- dien namen. talrijke oorlogsbodems der Ge ar ieerden de stad en haar havenwijken van zeer grooten afstand onder het zwaarste vuur. Niettemin werd om elk huizenblok en elke stadswijk verbitterd gevochten. De aanvallende Amerikaansehe pantser- en infanterieformaties leden .buitengewoon zware verliezen aan dooden en gewonden. Talrijke tanks liepen op mijnen of veroor- zaakten het opblazen van geheele reeksen hiiizen, waarvan het puin dan den weg versperde. Tegen 6 uur gisteravond bereikten de Amerikanen tenslotte van de landzijde het gebied van het arsenaal, waarom terstond een bijzonder heftige en verbitterde strijd ontbrandde. Pas nadat verscheidene zware batterijen in stelling waren gebracht, kon den de aanvallers zich van dit gebied mees- ter maken. Des avonds om 8 uur begon toen de eindsfrijd om Cherbourg. Op dat tijdstip stuurden de resten van het Duitsche gar- nizoen de volgende radiografische mede- deeling uit. ,,Laatste strijd om Cherbourg ontbrand. Generaal strijdt bij den troep. Leve de Fiihrer en Duitschland." Het stadsgebied van Cherbourg bevindt zich sindsdien in handen van de Geallieer den, die genoodzaakt waren, een meer dan tienvoudige overmacht aan soldaten en wapens te gebruiken om de stad tenslotte op 25 Juni in hun bezit te brengen, terwijl zij eigenlijk reeds op 9 Juni in handen der> Geallieerden had moeten zijn. De Noordoostelijke hoek van het schier eiland Cotentin en het ver naar het Noord- westen uitspringende schiereiland Jobourg tolijven zich echter handhaven. Ook in het fort du Roule, aan den weg Cherbourg- Valognes, kon de Duitsche bezetting zich in den afgeloopen nacht nog met succes hand- haven. Men kan derhalve aannemen, dat de gevechten op eenigen afstand van Cher bourg nog zullen voortduren. Interinf verneemt nog, dat de Duitsche commandant van Cherbourg herhaalde eischen van de Amerikanen, de stad over te geven en met zijn troepen te capitulee- ren, stilzwijgend van de hand heeft ge- wezen. Inderdaad heeft het Duitsche gar- nizoen zidh tot de laatste grapaat en patroon verdedigd, waarbij om talrijke nesten van verzet gevechten van man tegen man met het blanke wapen zijn ontstaan. Pas toen de laatste afweermoge- lijkheden in het stadsgebied waren uitge- put, kqgiden de nog slechts enkele duizen- den rrmnschappen tellende Duitsche ver dedigers worden overweldigd. Weet jij iets af van het leven van je Duitsche, Noorsche, Deensche of Vlaamsche kameraden? Weet jij hoe zij ons land en ons volk bezien? Neen immers! Trek er dan nu op uit en vertoef een rnaand lang onder de jeugd uit de overige Germaansclie landen. Leer de gewoonten en gebruiken van hun land kennen en begrijpen en ver- tel hun op jouw beurt iets over ons volk. Niet langer gedraald, maar meld je^thans aan voor een weersportkamp. Keuring en aanmelding: Woensdag 28 Juni van 914 uur in Den Haag, gebouw Amicitia aan het Westeinde. Alleen jongens, die nog niet in een kamp waren, mogen zich aanmelden. De vervaardiging en verzending van artikelen en andere goederen buiten de grenzen, die getrokken zijn door de over- heidsmaatregelen voor het bedrijfsleven, zijn verboden. Ter controleering van dit verbod zal van 1 Juli 1944 af, alle warenuitvoer naar Duitschland aan een strenge en rigoureuse controle worden onderworpen. Wie goederen van welken aard ook per spoor, per expediteurs met vrachtauto's of met schepen naar Duitschland wil verzen- den, moet tevoren het bewijs van een spe- ciale vergunning hebben verkregen. Zon der dit bewijs moeten de spoorwegen, de expediteurs of de verschepers het aan nemen van de zending weigeren. Ter verkrijging van het bewijs moeten worden overgelegd: a. voor alle producten op het gebied van de voedselvoorziening en van den landbouw ofwel de origineele uitvoerver- gunning van het ministerie voor landbouw en visscherij, ofwel, indien de uitvoerver- gunning niet tijdig kan worden verstrekt, resp. de uitvoer in gedeeltelijke zendingen geschiedt, een door den exporteur uit te schrijven formulier. bl. voor alle andere fabrikaten, half- fabrikaten en grondstoffen (behalve kolen en cokes, welke zonder vergunning' mogen worden uitgevoerd) een afschrift van de ordervergunning van de iZentralauftrag- stelle; b2. voor zendingeh met een goederen- waarde beneden 500,en voor zendingen van Duitsche particulieren ter dekking van hun persoonlijke behoefte een speciale uit- voerverklaring, voor zoover niet de Zentral- auftragstelle om speciale reden een uit- voervergunning heeft verstrekt. (Voor reisbagage is geen vergunning vereischt.) Voor zoover de afzender zelf de formu- lieren invult, neemt hij de voile verantwoor- delijkheid op zich voor de juistheid en vol- ledigheid der verstrekte gegevens. Oii- juiste of onvolledige gegevens worden zeer streng gestraft. In zwaar aan' te rekenen gevallen kan gezden de huidige situatie in het op arglistige wijze verkrijgen van transportmiddelen voor niet vooi den oor- log van belang zijnde goederen zelfs een daad van sabotage worden gezien. Op de geheele regeling bestaan slechts twee uitzonderingen, waarbij goederen zon der- speciale vergunning uitgevoerd wor den, n.l.: a) kolen en cokes, b) goederen, die tot de reisbagage be- hooren en als reisbagage worden opge geven. De nieuwe regeling is zoo eenvoudig, dat zij voor alle hierbij betrokkenx zijnde ver- keersinrichtingen zonder een aanzienlijke uitbreiding der werkzaamheden aan de hand der duidelijke en overzichteiijke for- mulieren kan worden doorgevoerd. Des- ondanks vindt nog een aanvullende controle plaats door de douanebeambten. Tot dat doel moeten de bewijsstukken inzake den toegestanen uitvoer bij de verzendpapieren worden gevoegd. Deze worden bij het over- sehrijden van de grens door de douane in ontvangst genomen en onder bijvoeging van eventueele noodzakelijke opmerkingen aan de betreffende doorgezonden. Hier vindt een nieuw onderzoek plaats, zoodat iedere vervalsching of ook slechts een po- ging tot bntduiking onmiddellijk kan wor den vastgesteld en eventueel kan worden bestraft. - Het goederentransport zelf on- dergaat hierdoor- geen vertraging. Goede ren door de verkeersinrichtingen aangeno- men, worden in ieder geval vervoerd. De formulieren voor den uitvoer van goe deren, vallende onder het ressort van de instanties voor den landbouw en de voedsel voorziening, worden op de reeds gebruike- lijke wijze door de Nederlandsche markt- organisaties uitgegeven. De formulieren voor alle overige goede ren kunnen bij alle' spoorwegstations, bij alle expediteurs en bij de drukkerij E 1 c o in Amsterdam als in den handel zijnd. drukwerk worden verkregen. Alle instanties en ondernamingen, welke betrokken zijn bij den warenuitvoer naar Duitschland, wordt dringend aangerader, zich tijdig in te atellen op de hierboven uit- eengezette wijziging en zich eenige dagen voor 1 Juli a.s. in het bezit te stellen van de noodzakelijke vergunningen en van de hiertoe vereischte formulieren. Hoe er gevochten werd. S.P.T. meldt: De bemanningen van de Duitsche bunkers der verdedigingswerken van Cherbourg verdedigden zich heroi'sch tegen de Amerikaanshe aanvallen, die met alle middelen van de modernste tech- niek tegen de vesting werden ondernomen. Speciale vliegtuigen trachtten met raket- ten de gevoelige deelen van de bunkers te treffen. Van de landzijde naderden Ame rikaansehe pioniers met vlammenwerpers en uit talrijike batterijen van alle kaliber daald-e een hagel van granaten op de kleine Duitsche gevechtseenheden in de bunkers neer. Deze verdedigden ^icn hartstochfelijk. Qveral werd tot de laat ste partoon gestreden. Vooi- de bunkers stapelden zich de dooden der Geallieerden op. Steeds weer deden Amerikaansehe infanteriegroepen met ondersteuning van tanks aanvallen op de Duitsche weer- standsnesten. In de straten van Oherbourg vochten de Duitsche verdedigers even verbeten .als de bemanningen der bunkers. Hier had men %-aak huizen tot haarden van taa-ien weerstand gmaakt. 'Huis na huis moest door de Amerikaansehe strijdkrachten worden overmeesterd, ieder steunpunt van de Duitsche troepen. en dat waren er vele, werd aanleiding tot een nieuw bloedbad. In de Staatscourant van 14 Juni 1944 is een beschikking verschenen, ingevolge welke elke onderneming in den zin van de Bouwmaterialenbeschikking voortaan ver- plicht is, uit haar voorraad vensterglas, gegoten en geblazen glas en gekleurd glas af te leveren aan ene ieder, die tegen over- legging van geldige vlakglasbonnen daar- om vraagt. FRAUDE MET ROGGE AQHTERHAALD. De C.C.D. oefent regelmatig strenge controle uit op een der belangrijkste con- trole-otojecten, namelijk het frauduleus in voorraad hebben van granen. Dat som- mige landbouwers zich weinig storen aan de voorschriften en trachten granen aan de algemeene voedselvoorziening te ont-. trekken, blijkt weer overduidelijik uit on- derstaand geval, hetgeen door controleurs van den C.C.D. aan het licht werd ge bracht. Volgens administratieve gegevens moch- ten op een groot landbouwbedrijf in Over- ijssel geen granen" meer in ongedorschten toestand op het bedrijf aanwezig zijn. Bij Invasiefront Normandie. Kort voor en tijdens de landing der eerste Anglo- Amerikaansche troepen werd nevens an dere plaatsen iip Normandie ook Caen door sterke Anglo-Amee-ikaansche luchtstrijd- krachten aangevallen. Het. grootste deel der bommen viel op woonwijken en cul- tuunmonumenten. Hierboven de vernielde St. Etiennekerk in Caen, (S!S P.K. Pachnioke Transo/Europr. P s) contiole echter werden in een der bedryfs- gebouwen, verboigen onder een party stroo, nog ongeveer 4000 bossen onge- dorsclite lo-g^e aangetrotfen. De eigenaar van net bedrijf trachtte op alle mogelyke manieien de ontdekte fraude goed te praten, doch zonder resultaat. Wel gai hij toe, dat hy zelf zyn bedrijfsleider tot ailes opdracht had gegeven. De rogge is onder toezicht afgedorscht en de op- brengst, 3783 kg, in beslag genomen. Proces-verbaal is opgemaakt. GEVOELIGE VERLIEZEN DER AMERIKAANSEHE LUCHTMACHT. BEIRLJJN. Naar Interinf. verneemt hebben Amerikaansehe bommenwerpers in de ochtenoyren van gisteren, boven het ge bied van Weenen, door het optreden van de Duitsche luchtverdedigingsstrijdkrach- ten een gevoelige nederlaag geleden. Vol gens tot dusver ontvangen berichten wer- uen 40 toestellen, waarvan 25 viermotorige bomhienwerpers1 neergeschoten. De fene luchtgevechten duurden voort, tot boven het centrum van Weenen. BRITSCHE TORPEDOBOOT TOT ZINKEN GEBRACHT. STOCKHOLM. Volgens D.N.B. wordt door den Britschen berichtendienst mede- gedeeld, dat de Britsche torpedoboot Fech- teler in de maand Mei door vijandelijke actie in de Middellandsche Zee verloren is gegaan. HET OFFENSIEF AAN HET OOSTELIJKE FRONT. Het lijkt er, volgens S.P.T., op, dat de Sovjets nun nieuwe offensief in den mid- delsten sector van het Oostelijke front begonnen zijn in een stijl, die tactisch eenigszins alwijkt van hun vroegere strijd- wijze. Het doel schijnt de besparing van tanks te zijn. Gedurende de eerste twee* dagen van het offensief hebben zij namelijk zeifs voof dit front groote hoeveelheden stukken geschut en vliegtuigen gebruikt, doch er stormde een naar verhouding ge- i ing aantal tanks in de gelederen mee. Dat de Duitsehers desondanks meldden, dat op den eersten dag 73 tanks onklaar geschoten werden, wijst op de hevigheid der geyech- ten. De gevechtsviiegtuigen van de Sovjets zwermden overigens in groote hoeveel heden boven het front, waar gestreden werd met de Duitsche jagers, die eveneens iin grooten getale optreden. Te Berlijn vernamen wij, dat in het gebied van Orsia 23 en in het gebied van W itebsk 7 toestel len der Sovjets omlaaggeschoten werden. Uit het gevechtsgebied van Witebsk werd een bericht ontvangen, dat typeerend is voor den omvang van de artilleristisehe middelen der aanvallers; om een aanval van een bataljon voor te bereiden verscho- ten de Sovjets 5000 granaten, het bataljon bestond uit 200 man, dit komt dus neer op 25 granaten per hoofd. ROOSEVELT OVER DEN ZEESLAG IN ST1HLEN OCEAAN. President Roosevelt heeft Vrijdag op de persconferentie verklaard, dat hij en de chefs van zijn staf teleurgesteld waren, dat de Amerikaansehe vloot geen gelegenheid heeft gehad de Japansche vloot in den jongsten slag in den Stillen Oceaan te yernietigen. RIJKS H. B. S. TERNEUZEN. Na gehouden examen zijn tot de lste klasse van de Rijks H. B. S. alhier toege- laten Willy 'Arbman te Terneuzen, Elisabeth Brakman te Axel, Adri Brugge te Axel, Frederik Collot d'Escury te Kloosterzande, Louis Dieleman te Axel, Jacob Elenbaas te Zaamslag, Marinus van Es te Terneuzen, Pieter Geelhoedt te Zaamslag, Gerard van Goethem te, St. Jansteen, Cornells Jonge- pier te Terneuzen, Johannes de Klerk te Terneuzen, Maria de Klerk te Terneuzen, Johannes van Liere te Terneuzen, Isabella Lindhout te Sas. van Gent, Jan Meeusen te Terneuzen, Tanneke de Mul te Zaamslag, Jan van der Peijl te Terneuzen, Hanna van Sluis te Terneuzen, Antoine Stofferis te Sas van Gent, Pieter van Strien te Terneu zen, Menno Vink te Terneuzen, Catbarina de Waal te Terneuzen, Cornells Wieles te Terneuzen, Pieter Willemse te Zaamslag, Jacob Wisse te Zaamslag en Cornelia van Wijck te Terneuzen. Afgewezem 8 candidaten. MIDDENSTANDSDIPLOMA HANDELSKENNIS. Bij het te Roosendaal gehouden examen voor het middenstandsdiploma Algemeene Handelskennis zijn o.m. geslaagd: Tha van Jole te Hontenisse, P. Kindt te Vogel- waarde, J. Lecluijze te Hoofdplaat, A. van der Hooft te Aardenburg, A. d'Hooie te Sluis, R. Julivet te Aardenburg, E. Muuron te Aardenburg en L. Schelfhout te Vogel- waarde. BENOEMINGEN. Benoemd tot dijkgraaf van ,,Het Vrije van Sluis" den heer A. J. Provoost te Nieuwvliet; tot ontvanger-griffier van den Kleine Molenpolder, den heer F\ J. de Nijs te Hontenisse; tot gezworene van 't water- schapt Hengst- en Rummersdijk, den heer J. P. M. van Wesemael te Hengstdijk (Vogelwaarde) en tot afgevaardigden naar de alg. vergadering van het waterschap Stoppeldijk c.a., de heeren H. A. A. Baron Collot d'Escury te Hontenisse en A. D. H. Verschueren te Hengstdijk (Vogelwaarde) tot dijkgraaf van den Kleine-St.-Albert-of- Sas-van-Geeitpolder de heer M. P. H. Wau- ters te Sas van Gent en tot plaatsvervan- ger van den dijkgraaf de heer L. de Caluwe Johz. te Sluiskil (Terneuzen); tot gezwo rene van den Beoosten-en-hewesten-Blij- polder, den heer R. L. M. d'Hert te Zuid- dorpe; tot dijkgraaf van den Ser-Paulps- polder den heer Th. A. Cornelissens te Stoppeldijk (Vogelwaarde) en tot gezwo rene "den heer A. Borm te Stoppeldijk (Vogelwaarde); tot gezworene van den Burgpolder den heer P. J. Hiel te Ossenisse (Vogelwaarde); en tot gezworene van den Willem Ill-polder den heer A. de Putter te Zaamslag.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1