Predikbeurten. Gemengde Berichten Burgerlijke Stand Officieele Landbouwrnededeellngen Officieele Mededeelingen RECHTSZAKEN. Voedingsgewassen in eigen tuin. KONIJNENFOKKERIJ. voor de provincie Zeeland Mannen - J en ook Vrouwen zullen worden. Men houde er rekening mede, dat dit niet voor eind Juli zal kun nen plaats vinden. VETTE IN PLAATS VAN MAGERE KAAS. Van 23 Juli tot en met 5 Aug. Van 23 Juli tot en met 5 Aug. a.s. zal in plaats van 100 gram magere kaas 100 gram vette kaas beschikbaar worden ge- steld. Ten einde voor deze kaas in aanmer- king te komen moet men den bon „Alge- meen 154' voor 2 Juli a.s. bij zijn leveran- eier inlevering, desgewensobt tegen ont- vangstbewijs. Het afleveren der vette kaas v66r 23 Juli is niet geoorloofd. Voor de periode van 23 Juli tot en met 5 Augustus zal dus geen bon voor magere kaas aangewezen worden. NIEUWE BONNEN REEDS VRIJDAGMIDDAG GELDIG. Ten einde tegemoet te komen a§n de wenschen van den handel en van bet publiek is bepaald, dat in den vervolge de nieuw aan te wijzen distributiebonnen in plaats van met ingang van den Zaterdag reeds van Vrijdagmiddag 12 uur af recht zullen geven op bet koopen en afleveren der daarop verkrijgtaare artikelen. Uitzonderingen blijven voorloopig gelden voor de aardappelbonnen, waarop eerst des Maandags, en de vleescb- bonnen, waarop eerst des Woensdags mag worden afgeleverd. Voor deze bonnen wordt dus de bestaande toestand gehand- haafd. Het publiek wordt door dezen maat- regel in staat gesteld zijn inkoopen bij bet begin der nieuwe distributieperiode naar keuze op. Vrijdagmiddag of Zaterdag te doen. Verwacht mag worden, dat hierdoor de met het geldig verklaren der nieuwe bonnen samengaande groote drukte in de betreffende winkels, die tot dusver vrijwel geheel op den Zaterdag viel, zich over den Vrijdagmiddag en den Zaterdag zal ver- deelen, hetgeen voor bet publiek, maar vooral ook voor de winkeliers een belang- rijke verbetering zal beteekenen. In bet bijzonder wordt voorts ook door bet geldig verklaren der nieuwe bonnen van Vrijdagmiddag 12 uur af beoogd een einde te maken aan den misstand, dat be- paalde winkeliers reeds des Vrijdags op dezd bonnen afleveren, hoewel dit niet ge oorloofd is, en op die wijze hun collega's, die zich wel aan de voorschriften houden, op een zeer afkeuringswaardige manier concurrentie aandoen. In verband hiermede zal dan ook, nu door de nieuwe regeling aan den begrijpelijken wenscb van de win- keliers te dezer zake is tegemoet gekomen, van overheidswege streng worden opge- treden tegen detailbsten, die ook in den vervolge nog vodr het tijdstip waarop de nieuwe bonnen geldig worden, d.i. dus voor Vrijdag 12 uur, daarop zouden afleveren. Het Centraal Distributiekantoor zal niet aarzelen om zoo noodig aan winkeliers, die zich hieraan schuldig maken, voor gerui- men tijd alle toewijzingen te onthouden. Bovendien staat aflevering voordat de bon nen geldig zijn, gelijk met aflevering zon- der bon en is dus strafbaar ingevolge de distributiewetgeving. In de wijze en den tijd van bekendmaking der bonnen zal geen verandering worden gebracht. ZATERDAG 24 JUNI 1944. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 9 u., Avondgebed. ZONDAG 25 JUNI 1944. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 10.15 u., Dr. L. J. Caze- mier, Liturg. dienst; 2.30 u., Ds. J. C. gic kesz SLUISKIL. 10 u., Ds. J. C. Sickesz; 2.30 u., Dr. L. J. Cazemier. AXEL. 10 u., Ds. Van Oeveren; 2.30 u., de beer Van Voorst Vader. van Zaam- slag. HOEK. 10 u., Ds. A. J. Kromhout; 3 u., Ds. A. J. Kromhout, bed. H. Doop. ZAAMSLAG. 10 u., Ds. Drost; 3 u., Ds. J. J. Saraber, van Kloosterzande. SAS VAN GENT. 10 u., de heer C. van Voorst Vader, van Zaamslag. PHILIPPINE. Geen dienst. KLOOSTERZANDE: 10 u., Ds. J. J. Sara ber. Gereformeerde Kerk. TERNEUZEN. 8.30 u. en 5 u., Ds. G. W. van Houte. (De diensten worden gehouden in de Ned. Herv. kerk.) AXEL. Geen opgave ontvangen. HOEK. 10 u en 3 u., Ds. Joh. Francke. ZAAMSLAG. 10 u. en 3 u., Ds. Kok. ZOUTESPUI. 10 u. en 2 u.. Ds. Sollie. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 10 u., en 3 u., Ds. G. A. Zijderveld. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 10 u„ 2.30 u. en 6 u.. lees- dienst. AXEL. 10 u. en 2.30 u., leesdienst. HOEK. 9.30 u., 2 u. en 6 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN (Vlooswijkstraat). 10 u., 2.30 u. en 6 u., leesdienst. TERNEUZEN (Nieuwediepstraat). 10 u., 2.30 u. en 6 u., leesdienst. Roomseh-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7.30 u., 9 u. en 10.30 u., H.H. Missen; 2.30 u., Lof. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Economische zitting van Dinsdag 20 Jum. Behandeld zijn de volgende zaken: Zooals bekend werd de vorige week be handeld de geweldige veesmokkelaffaire in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarbij een groot aantal verdachten werden vervolgd. A1 deze zaken gingen toen door behalve de zaak tegen de te IJzendijke wonende 51- jarigen dierenarts J. M. Willemsen, welke niet verschenen was, zoodat deze zaak een week werd aangehouden. Hij was als een der hoofdschuldige in deze affaire te beschouwen. In vele van de frauduleuze handelingen met runderen en veulens speelde hij een hoofdrol. Om de dieren frauduleus te kunnen verhandelen, moesten ze worden ,,vrijgemaakt" en daar- bij verleende W. dan vaak zijn medewer- king, door een kaart af te teekenen, dat het veulen was gestorven, terwijl dit in werkelijkheid niet het geval was. Natuur- lijk deed hij dat niet voor niets, en had daar zijn voordeelen van. Hetgeen hem is telaste gelegd in zijn dagvaarding is dan ook hoogstwaarschijnlijk maar een deel van hetgeen waarbij hij betrokken is ge- weest. Hem is telaste gelegd, dat hij in het tijd- vak van Aug. tot Dec. '43 tesamen met Bracke in strijd met de voorschriften een zestal paarden heeft ge- en/of verkocht. Hierbij deed hij dingen, die zeker niet door den beugel konden. Zoo had hij tesamen met Bracke half Sept. van den landbouwer C. Buijsse te Biervliet een drietal veulens gekocht voor 2250. Twee van deze dieren stierven op papier bij Buijsse, waarvan deze aangifte deed op het gemeentehuis en de veearts teekende in strijd met de waar- heid de identiteitskaart af, waarop hij had vermeld, dat de dieren waren doodgegaan, terwijl hij het derde veulen, op papier voor zichzelf had laten doodgaan. Zoo konden toen de dieren verkocht worden voor het dubbele van den inkoop. Zoo had hij ook gedaan bij het aan- en verkoopen van de overige veulens. De Economische Rechter merkt op. dat een optreden van verd. men niet had ver wacht van iemand met een bijzondere positie. De Officier acht het wettig en overtui- gend bewijs geleverd. Verd. heeft misbruik gemaakt van zijn positie als dierenarts. Hij teekende de identiteitskaarten af, dit moet hem zeer kwalijkj worden genomen. Heeft zeker evenveel scjhuld als Bracke, die verleden week terecht stond. Hij is de auctor intellectualis van deze zaak. Eisch 2000 of 2 maanden hecht. en 6 maanden gevangenisstraf. Mr. P. C. Adriaanse merkt op, dat hij deze verdachte al jaren kent. Kan niet ontkennen, dat wat verd. deed van ernsti- gen aard was. Hij is door de moeilijke omstandigheden uit zijn evenwicht gerukt. Men moet niet vergeteri, dat verd. zijn praktijk heeft in een streek waar nog al eens gesmokkeld wordt. Staat bekend als iemand die di'kwerf hulp geeft zonder op eigen voordeel uit te zijn. De geeischte straf vindt pleiter veel te hoog. Heeft ook al 3 weken preventief gezeten. Vraagt te volstaan met geldboete. Hieraan voldoet de Econ. Rechter niet, want de uitspraak is f 2000 of 2 maanden hecht. en bovendien 3 maanden gevangenis- straf met aftrek voorarrest. Zonder bon. Hbt koopen van tabak, al is het dan ook Belgische, is nu eemmaal niet toegestaan. Toch had hieraan zich schuldig gemaakt de 33-jarige M. A. J. de Rooij uit Breskens, ten minste bij dagvaarding is hem telaste gelegd, dat hij in October '43 had in ont- vangst genomen van I. A. v. d. Sande uit Breskens 5 kg Belg. shagtabak, zonder daarvoor bonnen of toewijzingen af te geven. V. d. S. verklaarde dat hij zelf in den avond van 14 October die 5 kg naar De Rooij. had- gebracht, nadat hij eerst bij dezen om geld er voor was geweest, want S. had ze ook weer moeten koopen. On- danks die verklaring hield De R. vol, dat hij slechts 1 kg had gekocht, hetgeen even- wel zonder bonnen was gegaan. Of het nu 1 of 5 kg was, maakt tenslotte nie zooveel uit, daar het strafbare feit niet- temin was gepleegd, en derhalve luidde de eisch 50 of 20 dagen hecht. en uitspraak conform. Nadat een controleur der C.C.D. het voorgeschreven stopsein had gegeven, hield hij op 1 April j.l. nabij Graauw en Langen- dam een vrouw aan, welke in een zak onge- veer 20 kg aardappelen vervoerde. De vrouw, de 38-jarige M. de Munck uit Meer- donck (B.) kon geen vervoerbewijs hiervoor toonen, en zeide te hebben geweten, dat ze dus die aardappelen niet mocht vervoe- ren. Ze zouden bestemd zijn geweest voor •gezinsverbruik, hetgeen nu niet doorging, want ze werden inbeslaggenomen. Eisch f 20 of 10 dagen hecht. en uit spraak 15 of 10 dagen hecht. Politierechterzitting van Donderdag 22 Juni. Behandeld zijn de volgende zaken: Houtdiefstaf. Ongeveer half April j.l. werd door een ambtenaar van de W-aterkeering van de calamiteuze polders ..Hoofdplaat en Tho- niaes" te Hoofdplaat aangifte gedaan van vermissing van palen uit de steenglooi'ing van den dijk. Sedert 1 Jan. van dit jaar zouden er zeker wel ongeveer 10.000 per- koenpalen zijn vernield, beschadigd of ont- vreemd, en juist vooral die laatste dagen waren er weer veel palen uit de steen- glooiing verdwenen. Dit beteekende natuur- lijk een verzwakking van den dijk, althans van de glooiing der dijk. Vermoed werd, dat die laatste dagen vooral personen uit de gemeente Hoofdplaat aan het werk waren geweest. Een onderzoek werd bij verschillende bewoners van een bij deze plaats gelegen gehucht ingesteld, en bij een vijftal personen trof men op het erf of in een schuurtje blokjes gekapt en gezaagd kachelhout aan, alsmede nog enkele per- koenpalen of stukken daarvan. Ook het kachelhout was klaarblijkelijk van die palen afkomstig. De 5 personen werden aan een verhoor onderworpen en alien gaven toe in de maand April zich geheele of gedeeltelijke palen te hebben toegeeigend, zonder daar voor toestemming te hebben. Allen zeiden het gedaan te hebben uit gebrek aan stook- *sel en armoede. De verdachten zijn: L. F. R., oud 35 j., fabrieksarbeider, de 41-jarige landarbeider P. A. P., de 60-jarige M. L. d. V., echtg. van J. v. d. V., P. D. D., oud 61 j., land arbeider en de 35-jarige landarbeider P. J V., alien te Hoofdplaat woonachtig. Eisch en uitspraak voor V. f 30 boete of 15 dagen hechtenis en voor de overige vier verdachten eisch en uitspraak f 20 boete of 10 dagen hechtenis. Te veel lijnzaad. In verband met het aanhouden van een smokkelaar werd op 12 April '44 een onder zoek ingesteld op het erf van den 54-jarigen veekoopman C. S. te Koewacht en in een schuur trof men aan 4 zakken, inhoudende ongeveer 180 kg lijnzaad. Hierover onder- vraagd, vertelde S. dit zaad een paar dagen voor dien te hebben gekocht en het weer te hebben verkocht aan een Belgische vrouw, die het door smokkelaars zou laten weg- halen. Ter zake het onbevoegd voorhanden hebben van een veel te groote partij lijn zaad. eischte de Officier tegen verd., die als fraudeur bekend staat f 100 boete of 30 dagen hechtenis en uitspraak 100 boete of 50 dagen hechtenis. Dat gaat niet. Door den landbouwer Hoi te Aardenburg, was in Nov. '42 een woning gekocht aldaar, hetwelk tijdens den verkoop werd bewoond door den 49-jarigen landarbeider P. B. T. Ook na de verkooping mocht T. blijven wonen. Nu in Maart j.l. kwam de landbou wer tot de ontdekking, dat de meidoorn- haag, welke op de scheiding achter de woning stond, grootendeels was verwijderd, terwijl ook een gazen vliegendeur verdwe nen was. Op den zolder van bedoelde woning moest ook nog staan, een getim- merde kolenkist, doch bij onderzoek bleek ook deze gesloopt te zijn. Hoi ging met dit alles niet accoord en vroeg een vervolging van T. Deze door de marechaussee gehoord, zeide de kist van den verkooper reeds voor de verkooping te hebben gekregen, hetgeen deze bestreed; de deur was kapot gegaan, T. had geen zin ze te herstellen en had ze maar gesloopt, en wat de haag betrof, be- weerde hij, die zelf bij den vorigen huisbaas te hebben geplant, en daarom geen toe- stemming tot sloopen te hebben gevraagd. Daar echter ook volgens de verklaring van den notaris zeker de kist en haag tijdens den verkoop bij de woning hoorde, achtte de Officier verdachte schuldig aan diefstal en eischte bij verstek ,f 50 boete of 25 dagen hechtenis, terwijl de uitspraak was f 40 boete of 20 dagen hechtenis. Diefstal. Ter zake diefstal van een eikenboompje, toebehoorende aan den landbouwer De Guchteneire te Koewacht, is gedagvaard de aldaar wonende 27-jarige landarbeider A. A. R. Deze erkende in de maand April be- doeld boompje, staande langs e'en perceel bouwland van de G„ te hebben omge'nakt en wel omdat hij gebrek had aan brandhout. Eisch en uitspraak bij verstek gelijk, nl. f 20 boete of 10 dagen hechtenis. Hij kon ze wel gebruiken. De landbouwer Verdurmen te Honte- nisse, had altijd de gewoonte zijn rubber- laarzen indien hij ze niet noodig had, te plaatsen in de bakkeet bij zijn woning. Toen hij in den middag van 19 Febr. j.l. deze wilde aandoen, bleken ze niet meer aan- wezig te zijn. Zijn zuster kon echter zeg- gen, dat er dien morgen een leurder uit St. Jansteen aan de deur en ook in bedoeld gebouwtje was geweest. De marechaussee kreeg den indruk, dat hier werd bedoeld den 47Jjarigen venter Th. F. d. C. en vroeg aan een collega eens een kijkje in diens woning te gaan nemen en weldra kwam het bericht terug. dat aldaar inderdaad een paar laarzen, geheel met het signalement overeenkomende waren gevonden. Na bij zijn aanhouding eerst te hebben ontkend. gaf C. daama toe, tijdens zijn bezoek aan de woning van den landbouwer zich de laarzen te hebben toegeeigend. Verd. is al vaak met den straf rechter in aanraking ge weest, doch hoe vaak, dat kon hij zich niet meer herinneren. Hij was nog slechts kort uit de gevangenis wegens diefstal ont- slagen. Bij verstek luidde de eisch en uitspraak 3 maanden gevangenisstraf. Een driftige baas. Op 12 Mei j.l. waren een aantal personen bezig met het kappen of rooien van boo- men, toebehoorende aan den landbouwer A. A. de Waele te Koewacht, welke deze boo- men moest leveren, doch de takken bleven zijn eigendom. Aan de arbeiders had hij vergunning gegeven om, de kappelingen (spaanders), mede te nemen, dodh geen takken, doch toen hij eens ging kijken bij het werk, zag hij, dat de aldaar wonende R. M., een vlasser, behalve spaanders ook een paar takken wilde mede nemen. Hier over ontstond een woordenwisseling, waar bij M. zich zoo kwaad maakte, dat hij den landbouwer met een dier takken opzettelijk een slag in het gelaat gaf en hem zelfs met een bijl te lijf wilde gaan, hetgeen echte" door verdachtes zoon werd voorkomen. Bij verstek conform den eisch veroor- deeld tot 20 boete of 10 dagen hechtenis. HOOGER BEROEP. Door A. van Rie, 58 jaar,. landbouwer te Eede, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Politierechter te Mid delburg van 8 Juni 1944, bij welk vonnis hij wegens ,,mishandeling gepleegd tegen een ambtenaar gedurende de rechtmatige uitoefening zijner bedfening tot 1 maand gevangenisstraf veroordeeld. G. d'Hollander, 40 jaar, landbouwers- knecht te Nieuw-Namen, heeft hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis der Arrondissements-Rechtbank van 7 Juni 1944, bij welk voflnis hij wegens „mishan- deling gepleegd tegen een ambtenaar ge durende de rechtmatige uitoefening zijner bediening" is veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Door I. Lecleir, 66 j., landarbeider te Philippine, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Economischen Rechter te Middelburg van 13 Juni 1944, bij welk vonnis hij wegens opzettelijk in strijd handelen met een voorschrift, gesteld bij of krachtens het Organisatiebesluit Voedselvoorziening 1941", meermalen ge pleegd, is veroordeeld tot 2 maanden ge vangenisstraf. DRIELING GEBOREN. Het echtpaar Van EchteldDe Bie te Werkhoven werd verblijd met de ge- boorte van een drieling. Moeder en kin- deren, drie jongens, maken het goed. NEGEN GEWONDEN DOOR PROJECTIEL. In de buurtschap 's-Gravenkoop, onder de gemeente Reeuwijk, vond de veehouder C. van den Heuvel een projectiel. In plaats van onmiddellijk aangifte te doen bij politle of militaire instanties, nam hij het ding mee naar huis. Zijn zoon Leo nam het projectiel mefe naar de schuur van den veehouder L. van Wijngaarden, waar een aantal arbeiders tijdens het schaftuur verbleef. Een van hen beging de onvoor- zichtigheid het projectiel te onderzoeken. Het gevolg was een explosie, waardoor negen der -aahwezigen verwondingen op- liepen. Zwaar gewond werden de echtge- noote en een zoon van den veehouder Van Wijngaarden, verder de arbeiders Koops en diens zoon en Degenkamp, uit Oude- water. De arbeiders Van Duren uit Drie- •brugge, een tweede zoon van Van Wijn gaarden, C. en L. van den Heuvel, alien uit Reeuwijk, werden licht gewond. De slacht- offers zijn naar het Van Ittersonziekenhuis in Gouda, vervoerd. OPLICHTING. Een ijssalonhouder in Den Haag kreeg een dezer dagen bezoek van den 21-jarigen C. K., die hem een partij van 500 kg tapte- melkpoeder in het vooruitzicht stelde. Ze zou 2500 gulden kosten, van welk bedrag de helft moest worden vooruitbetaald. De ijssalonhouder trad in het aanbod en toen K. vier dagen later om nog 750 gulden vroeg, die noodig waren om de zending los te krijgen, werden ook deze grif verstrekt. Het eind van het lied was, dat de partij niet arriveerde, de gedupeerde aangifte deed en de oplichter werd gearresteerd. Deze bleek de 2000 gulden in veertien dagen tijds te hebben opgemaakt. TRAM ONTSPOORD BIJ HEUMEN. Twee dooden, eenige zwaargewonden en een twaalftal minder ernstig gekwetsten heeft het ongeluk geeischt, dat Dinsdag- middag is voorgevallen met een tram van den Maasbuurtspoorweg. Het ongeval ge- schiedde op een wissel te Maiden, gem. Heumen, met de tram, die te 5.45 uur uit Nijmegen was veirtrckken. De motor- wagen reed op den bewusten wissel recht door, terwijl de aanhangwagen plotseling op het zijspoor reed. De koppeling werd met een ruk verbroken. De motorwagen liep aan de achterzijde besclhadigingen op, maar bleef in de rails. De aanhangwagen echter ontsipoorde en botste tegen een boom. Tot ver in dert omtrek hooirde men het geluid van den slag. De aanhang wagen werd volkomen vernield en de van alle kanten toesnellende bewoners van Maiden zagen een grooten chaos. Twee van de gewonde inzittenden waren er zoo ernstig aan toe. dat geneeskundige hulp niet meer mocht batep,; in den ayoijd zijn zij overleden. Verschillende reizigers wer den met zware kwetsuren per ziekenauto weggevoerd. Ook van de ongeveer twaalf lichter gekwetsten moesten enkele naar het ziekenhuis geDraoht worden. De overi- gen werden ter plaatse yerbonden en kon den daarna (hun weg vervolgen. Omwonen- den boden medici en politie de helpende hand. DOOR TAARTJES ZIEK GEWORDEN. In de Indische buurt te Amsterdam zijn tallooze gezinnen na het gebruik van taartjes, bij een banket'bakker gekocht, ziek geworden. In verscheidene huizen waren op alle etages zieken en in menig gezin moest ieder in bed blijven. De ver: schijnselen waren -koorts en maag- of in- gewandsstoornissen. Daar al de betrokkenen bij denzelfden banketbakker taartjes hadden gekocht, bestaat het vermoeden, dat bij de samen- stelling van dit gebak eendeneieren ge- bruikt zijn en dat de eenden besmet zijn geweest met parattiyphus, Dit is een meer voorkomend verschijnsel. De afdeeling volksgezondheid van den G.G.D. heeft de zaak in onderzoek en is bezig bacteriolo- gisch op te sporen of men inderdaad te doen heeft met voedselvergiftiging door paratyphus-bacdllen. DE BESTRIJDING VAN ONKRUIDEN. In korten tijd kunnen allerlei onkruiden de groenten en aardappelen van uw tuin overwoekeren. Jonge, teere gewassen worden er door verdrongen en verstikt. Bovendien onttrekken de onkruiden nog extra plantenvoedsel aan den grond en zii kunnen ook oorzaak zijn van de aanwezig- heid van ongedierte en aantasting door ziekten. Om al dit kwaad te voorkomen, behoort uw moestuin geregeld te worden gesohof- feld en gewied. Hoe grondiger uw tuin van onkruiden gezuiverd blijft, des te beter kunnen zich de aardappelen, blad- groenten, peulvrucbten, knolgewassen en andere producten ontwikkelen en des te ruimer kan de o'pbrengst er van zijn. Daar om behoort de onkruidbestrijding wel tot de belangrijkste tuinwerkzaamhederi. De gewassen, welke op irijen staan, wor den gesctioffeld of geharkt. Men doet dit bij voorkeur bij droog, zonnig weer. De afgeschoffelde onkruiden worden dan het snelst onschadelijk. Men zorge er voor, dat de boonen en aardappelen volkomen zuiver van onkruiden zijn, anders loopt men gevaar, dat deze het geheele veld gaan bedekken. Want later kan men ze niet meer sehoffelen. Ook uit het oogpunt van instandhouding van de losheid van den bovengrond ver- diend geregeld sehoffelen aanbeveling. De lucht kan daardoor beter in den grond doordringen. Bij gewassen zooals mais, die een uit- gebreid wortelstelsel dicht onder de opper- vlakte vormen, moet men des zomers niet te dictit om den stam en ook niet te diep sehoffelen. Wortelen en andere gewassen, welke breedwerpig of dicht op rijen wor den gezaaid, worden gewied als het on- kruid nog klein is. Nknmer wachtte men totdat het reeds groot is geworden. Kweek- gewassen worden met den wortelstok uit den grond getrokken en vernietigd. Stelt dit werk niet uit; doet het zoo spoedig mogelijk. De opbrengst van uw tuin is er mede gebaat. HET AANSCHXFFEN VAN JONGE KONIJNEN. Koopt van een betrouwbaren fokker: Het is noodzakelijk, dat men slechts dan overgaat tot het aanschaffen van een of meer jonge konijnen, wanneer voor een goede huisvesting is gezorgd en de zeker- heid bestaat, dat er steeds voldoende voe- der voor de dieren beschikbaar zal zijn. De vraag dcet zich dan voor, waar men de jonge dieren zal koopen en welk ras men zal kiezen. Wil men resultaten van zijn konijnen- houderij zien, dan mag men alleen jonge dieren aanschaffen, waarvan men weet, dat zij afkomstig zijn van goede ouders, dat zij op tijd zijn geboren en goed zijn ver- zorgd door de voedster, die goed was ge- huisvest in een ruim en zindelijk hok "en een goede doelmatige voeding ontving, dat het nest niet te groot was en dat het jonge konijntje niet juist de achterblijver of de zwakste uit het nest is en dat het diertje niet te vroeg Is gespeend, d.w.z. van de voedster is weggenomen. Zekerheid dienaangaande kan men alleen krijgen, als men de jonge dieren koopt bij een betrouwbaren fokker en niet van den een of anderen willekeurigen handelaar op de markt. Koopt men de jonge dieren uit het nest bij den fokker, dan kan men in de eerste plaats controleeren, hoe de stallen bij den verkooper er uit zien. Zijn zij on- doelmatig en vuil, gaat dan liever naar een anderen fokker, want men zal dan nooit gezonde, levenskrachtige dieren koopen. De leeftijd van de jonge konijnen kan bij een fokker worden nagegaan aan de dek- bewijzen, zoodat er geen gevaar bestaat, dat de jonge konijntjes te vroeg bij de voed ster worden weggehaald. Koopt nooit konijntjes, die jonger zijn dan 8 a 10 weken, want eerst op dien leeftijd kunnen zij de moedermelk geheel ontberen en dus zonder gevaar voor spijsverteringsstoornissen, met alle gevolgen daaraan verbonden, verder worden opgefokt op ander voeder. Als men daarentegen op de markt koopt, dan kan men omtrent al deze gegevens niets te weten komen. Onder de vele konijntjes van uiteenloopende leeftijden, die daar bij elkaar in een kist of mand opge- propt zitten en dikwijls uit verschillende stallen bijeen zijn gegaard. bevinden zich al gauw enkele, die minder gezond zijn en nu ook de gezonde konijntjes in de mand kun nen besmetten. Daarbij komt, dat de jonge konijntjes, die op de markten in massa wor den aangeboden, in de meeste gevallen veel te vroeg bij de voedster z jn wefggenomen. niet alleen om zoo snel mogelijk te kunnen worden verkocht, maar vooral ook om de voedster weer zoo snel mogelijk te kunnen laten dekken en een nieuwen worp te krij gen. Het is te begrijpen, dat jongen uit dergelijke worpen van voedsters, die geen tijd hebben gekregen zich van een voor- gaanden worp te herstellen, niet al te sterk zullen zijn, temeer, wanneer dan ook nog het vaak te groote nest in zijn geheel wordt aangehouden. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 15 Juoi. Petrus A. Andnessen, oud 30 j. en Maria C. Plat- jouw, oud 29 j. Geboren. 1 Juni. Joseph, z. van Rene, Krieckaart en van Emelie M. van Over- meeren. 2 Juni. Antoine P., z. van Ludo- vicus Roelands en van Maria P. de Deijn. 3 Juni. Maria J., d. van Petrus Fr. van Waterschoot en van Maria Dophemont. 4 Juni. Francina J., d. van Leendert M. Vinke en van Adriana Fr. van der Slikke, (won. te Vogelwaarde) 5 Juni. Marie M. J. d. van Charles L. Boone en van Angela M. de Backer. 6 Juni. Marcella M. L., d. van Leo van Gimst en van Madeleine Ph. Serie, (won. de Graauw en Langendam). 13 Juni. Paul P. A., z. van Honore P. F. van Troost en van Maria van Puijvelde. 14 Juni. Eugene J. M., z. van Emerich P. M. Verdurmen en van Martha E. Bogaart. Overlijden. 5 Juni. Eugenius van Dam me, oud 78 j., wedn. van Carolina Brugge- man. 8 Juni. Johanna H. de Zwart, oud 69 j., wed. van Jacobus J. Jansen. 12 Juni. Apolonia de Booij, oud 69 j., wed. van Aa- dries de Maagt. KOOLZAAD. Nu de taxatie van koolzaad klaar is, moet iedere teler een ..Kennisgeving voor- loopige aanslag" hebben ontvangen voor de producten koolzaad, raapzaad en koolraap- zaad. Een teler, dip nog geeh aanslag ont ving, is verplicht hiervan onmiddellijk ken- nis te geven aan zijn P.B.H. De hoeveelheid op deze kennisgeving ver meld, moet minstens worden ingeleverd in een martkschoon en droog product. Ever.- tueele onreinheden, evenals vocht boven een zeker percentage, worden in mindering ge bracht. Practisch komt het hierop neer dat, wanneer straks bij levering van b.v. 3000 kg met een vochtpercentage van 24 (het tcelaatbare maximum is 14 10 of 300 kg, minder op de aanslag wordt af- geschreven. Deze 300 kg moeten dus om aan de aanslag te voldoen, nog worden bij- geleverd. Van oliehoudende zaden als koolzaad en blauwmaanzaad moet de geheele gedorschte hoeveelheid worden ingeleverd. Voor de helft van het boven den aanslag geleverde, ontvangt de teler bonnen voor geraffineer- de spijsolie terug. Tegen bovengenoemde aanslag kan in beroep worden gegaan binnen 2 X 24 uur na ontvangst van de kennisgeving en tegen betaling van 10,per ha of deel van een ha van het totaal verbouwde gewas. Dit bedrag wordt terug betaald indien de teler in het gelijk wordt gesteld. Aanvraagfor- mulieren voor hertaxatie zijn bij de P.V.'s verkrijgbaar. Indien later blijkt, dat door abnomiale omstandigheden, waaronder te rekenen hagelschade, brand e.d. niet of niet ten die de veertig zijn gepasseerd en Hjden Me Rheumatische pijnen, moeten voorkomee dat ze de dupe worden van hun leeftijd. Met de jaren verslappen de bloedzuiverende organen, verzwakt ook de spijsvertering. Dae gaan zich onzuiverheden vormen in hetbloed en die hoopen zich op. Zulke menschee moeten Kruschen nemen. K ruse hen wordt over de heele wereld erkend als het mtddd tegen rheumatische pijnen en als voorbe- hoedmiddel tegen ontijdige ouderdoaae- kwaaltjes. Bij Apothalters ee CXogtsten 1J7, 076, 0.41, uttshittend In da bekawda gale vcrpakking. N.V. Rownli ee, Aimlui deaa voile aan de leveringsplicht kan worden voldaan, dient de teler hiervan onmiddellijk schriftelijk kennis te geven aan het kantoor van den P.V.C., Afd. Dorschen te Goes. Het betreffende product zal dan opnieuw worden getaxeerd. Voor deze taxatie is geen heffing verschuldigd. Voldoet een teler niet aan zijn leverings plicht, dan stelt hij zich bloot aan diverse strafmaatregelen, welke uitvoerig op de kennisgevingen zijn vermeld. AARDAPPELPOSITIE. Wil de aardappelvoorziening van ons volk in de naaste toekomst veilig gesteld zijn, dan mag er geen mud aardappelen welke nog voor consumptie geschikt zijn, verloren gaan. Vooral voor onze provincie, die t.o.v. de groote consumptiecentra betrekkelijk gun- stig ligt, geldt dit in sterke mate. De boeren dienen dus ook aan kleine restanten oude aardappelen de noodige zorg te blijven besteden. Goede consumptie- aardappelen verloren laten gaan of ver- voederen aan het vee is niet in het belang van onze volksvoeding en bovendien straf baar. OPGAVE VEESTAPEL. In de week van 26 Juni1 Juli a.s. moe ten de veehouders weer opgave doen van den veestapel en wel naar den toestand op 25 Juni 1944, des nachts 24 uur. Nalatig- heid of onjuiste opgave is strafbaar. De Wnd. Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland. GELDIGHEIDSDUUR SUIKERTOEWIJZINGEN. De geldigheidsduur van de tdewijzingen voor suiker met een vervaldatum geletgen in het tijdvak van 1 Juni t/m 1 Juli '4-C is verlengd tot en met 1 Augustus '44. Deze verlenging geldt niet voor industriecou- pures suiker, die het Hoofdbedrijfschap voor Akker'oouwproducten uitgeeft. ROOIVERBOD AARDAPPELEN. Ter voorkoming van moeilijkheden vestigx het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit de aandacht van belanghebbenden op het bestaande algemeene verbod tot het rooien van aardappelen. Onder dit verbod vallen dus niet alleen alle beroepstelers ook die op contract voor de gemeente telen maar evenzeer de volkstuinders en de deel- nemers aan een bedrijfsvolkstuin. Voorts geldt het verbod voor iedere soort aard- appelen. Geen aardappel mag bijgevolg worden gerooid alvorens toestemming is verleend, welke toestemming voor zoover betreft vroe'ge en daarmede gelijk te stellen aardappelen uitsluitend wordt verleend door het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit. Over den naderen rooidatum zal het bedrijfschap te zijner tijd mededeeling doen. Slechts aardappelen geteeld onder glas, voor zoover tot deze teelt toestem ming is verleend, mogen thans vrij worden gerooid. VERHANDELEN BONLOOZE PUDDINGPOEDERS VERBODEN. In aansluiting op het bericht van begin April '44 maakt het Bedrijfschap voor Gra- nen, Zaden en Peulvruchten bekend, dat thans een verordening is afgekondigd, waarbij het verhandelen en afleveren van bonlooze pudding-, via- en sauspoeders is verboden. Het fabriceeren dezer bonvrije producten was reeds verboden op grond van art. 2 van het Vervangingsmiddelenbesluit. DE BESTRIJDING VAN DE „LATE VVORMSTEKIGHEID" BIJ APPEL EN PEER. De eerste exemplaren van de vlinder Carpocapsa pomonella, wier larven de late wormstekigheid van appel en peer verocr- za.ven, zijn waargenomen. De bestrijding daarvan dient daarom thans ter har d genomen te worden en kan worden uitgevoerd door te spuiten met een maaggif. Hiervoor kan gebruikt worden loodarsenaat 0.3 in kalkmelk, en cal- ciumarsenaat 0.3 Deze middelen mogen niet vermengd worden met Californische pap, terwijl de kans op bladbeschadiging bij de laatste het grootst is. Indien nog niet met zwavelpreparaten gespoten is, kan ook gebruik gemaakt worden van het koper- en arsenicum- houdende middel Nosprasit, dat blijkens veler ervaring zeiden beschadiging veroor- zaakt. Tenslotte kan bij wijze van proef gebruia gemaakt worden van Cerasol 1 dat in proefnemingen plaatselijk een goede be strijding gaf. De bespuiting dient over circa 14 dagen eenmaal te worden herhaald. EERSTE VVAARSCHUWING OVER DE BESTRIJDING VAN DE DRAAIHARTIGHEID BIJ KOOL. De eerste exemplaren van de koolgal- mug, wier larven de draaihartigheid bij kool veroorzaken. zijn waargenomen. Ter bestrijding hiervan dienen de zaad- bedden, de banen en de in bakken staande koolplantjes, onverschillig van welke soort. zoo spoedig mogelijk bespoten te worden met het daarvoor in den handel gebrachte pyridine-zeepmengsel, waarvan 50 gram per liter water genomen wordt. De bespuiting moet 2 maal per week plaats hebben en met geen grootere tus- schenpoozen dan 4 dagen en dient volge- bouden te worden totdat de eerste vlucht- periode geeindigd is. Zoodra dit het geval is, wordt dit in een tweede bericht bekend gemaakt. De Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West-N.-Brabant. MAXIMUM PRIJZEN MAISPLANTEN. De Gemachtigde voor de Prijzen maakt bekend, dat tot nu toe voor maisplanten geen prijzen waren vastgesteld. zoodat hier voor geen hoogere prijzen mogen worden gevraagd dan die, welke op of voor 9 Mei 1940 gebruikelijk .waren. Er zal evenwel niet tot vervolging wor den overgegaan indien de hieronder gepu- bliceerde maximum-prijzen niet worden overschreden. Bij aflevering door den teler per 100 stuks 0,50; per 1000 stuks f 4per 10000 stuks f 35,—. Bij aflevering door den handelaar per 100 stuks if 0,50; per 1000 stuks /4 2-5- per 10000 stuks 37,50. Bovengenoemde prijzen gelden geduren de het geheele jaar. Voor de leverings- en betalingscondities wordt verwezen naar de bepalingen van het Prijsvoorschrift 1943 Plantgoed War- moezerijgewassen, gepubliceerd in de Nederlandsche Staatscourant van 15 Juni 1943 no. 113, welke van overeenkomstige toepassing zijn. Deze prijzen treden op den dag dezer publicatie in werking.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 3