TERNEUZENSCHE COURANT I COTENTIN HERBOURG STLQ Buitenland No. 10.620 VRIJDA6 23 JUNI 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENT1EBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN OUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Yerkenningsacties tegen Cherbourg vruchteloos. Londen thans 160 uurondsrstoringsvuur. Sovjets dringen Viipuri binnen. erqueville ===ST PIERRE TfiOUYHl 1BPRM gl^Wyes BQYEUX\ CrJJ^!> - PEPIERS GOUTQtt EBEMYIi ^lqise Met ingang van 1 Juli rigoureuse controle op alien warenuitvoer naar Duitschland. Extra keuringen. VERSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VBUDAGAVOND. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1,42; Postabonnementen 1,73. Losse nummers 5 cent per exemplaar. Direct eurI. VAN DE SANDE Hoofdredaetenr: N. J. HA RTF. - Teraeuzen - Tel. 2298 Het opperbevel der weermacht maakte Donderdag bekend: In Normandie werden verschillende aan- vallen van den vijand op onzen omsingelings- ring ten Oosten van de Orne afgeslagen. Het landfront van de vesting Cherbourg werd door den vijand met vrij sterke ver- kenningsstrijdkrachten afgetast. Deze onder- nemingen werden evenwel verijdeld. Btj de gevechten op het schiereiland Cherbourg heeft de commandeur van de 243ste divisie infante- rie, lt.-generaal Hellmich, zich met zijn divisie bijzonder onderscheiden. Hij vond op 17 Juni bij deze gevechten den heldendood. Het gebied van Groot-Londen ligt thans sinds 160 uren met slechts geringe onder- brekingen onder ons storingsvuur. De luchtmacht mengde zich met gevechts- en slagvliegtuigen in den strijd te land en plaatste in den afgeloopen nacht met zware gevechtsvliegtuigen bomtreffers op schepen voor het landingshoofd. Als gevolg van de zware verliezen die de vijand gisteren in Midden-ltalie heeft geleden en die hem dwongen tot vrij groote her- groepeeringen, is de vijand pas des middags met het zwaartepunt aan weerszijden van' het Lago Trasimeno met sterke strijdkrachten tot den aanval overgegaan. Onze troepen sloegen opnieuw alle aan- valsgolven af en handhaafden zich in hun stellingen. 23 vijandelijke tanks werden stukgeschoten. In de wateren van Piombino schoot marineluchtdoelartillerie acht vijande lijke jachtkruisers omlaag. In het OoSten zijn bij levendige weder- zijdsche activiteit der artillerie plaatselijke aanvallen der bolsjewisten ten Noordwesten van Tarnopol, in het gebied aan weerskan- ten van Kowel en ten Zuidoosten van Witebsk mislukt. Een sterke formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen ondernam in den afgeloopen nacht een geconcentreerden aanval op het bolsjewistische vliegveld Poltawa, 30 vijandelijke vliegtuigen werden op den beganen grond vernield. Er ont- sto'nden branden over vrij groote opper- vlakte in inrichtingen van het vliegveld en in opslagplaatsen van materiaal. Escortevaartuigen der marine, die optra- den bij het afweien van een vijandelijke landingsactie, gericht tegen het Finsche eiland Piisaari, schotenalle vijandelijke lan- dingsvaartuigen en een bewakingsvaartuig in brand. Andere escortevaartuigen namen in de baai van Narwa herhaaldelijk vijan delijke formaties mijnenvegers onder vuur en dwongen haar den steven te wenden. Sterke formaties Amerikaansche bommen- werpers richtten gisteren een terreur- aanval op de Rijkshoofdstad. Vooral in woonwijken werd schade aangericht aan gebouwen en ontstonden verliezen aan men- schenlevens. Door strijdkrachten derlucht- verdediging werden 67 vijandelijke vlieg tuigen, waaronder 52 viermotorige bommen- werpers neergeschoten. Een Britsche formatie bommenwerpers viel in den afgeloopen nacht plaatsen in het Rijn- landsch-Westfaalsche gebied aan. Nacht- jagers en luchidoelartilierie der luchtmacht schoten 62 viermotorige bommenwerpers neer en vernietigden daarmede ruim een derde deel van de binnengevlogen formatie. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen wierpen bovendien bommen op het stadsgebied van Berlijn. Bij het afweren van de vijandelijke terreur- bommenwerpers heeft zich de laatste dagen een in het gebied van Hamburg opgestelde divisie luchtdoelgeschut bijzonder onder scheiden. Het Finsche weermachtbericht van Woens- dag luidt als volgt Op de Karelische Landengte viel de vijand gisteren met steun van pantserwagens, artil lerie en luchtstrijdkrachten onze stellingen ten Zuiden van Viipuri hevig aan. Nahevige gevechten slaagde de vijand er in, de stad binnen te dringen. Onze troepen moesten zich als gevolg van den vijandelijken druk 6p nieuwe stellingen, even ten Noorden en ten Noordoosten van de stad, terugtrekken. Ten Oosten van Viipuri werden hevige aanvallen, die de vijand met steun van pantserwagens ondernam, afgeslagen. Hierbij werden twaalf pantserwagens vernietigd. Bij Ayropaeae ondernam de vijand ver- scheiden aanvallen, waarbij hij met zware verliezen werd afgeslagen. In het Oostelijke deel van de Karelische Landengte werd een poging van den vijand om over het Huvanto-kanaal te trekken, ver ijdeld. Talrijke transportschepen werden tot zinken gebracht. In de afgeloopen twee dagen werden met zekerheid 26 vijandelijke pantserwagens vernietigd. Op de landengte van Aunus en de land engte van Maeselkae ondernam de vijand op verscheiden plaatsen met afdeelingen tot bataljonssterkte plaatselijke aanvallen, die met belangrijke verliezen voor den vijand afgeslagen werden. De vijandelijke landings- vaartuigen slaagden er in den afgeloopen nacht in, onder het leggen van kunstmatigen nevel troepen van de kust naar het Noorde- lijke deel van het eiland Koivisto te ver- plaatsen. Gevechten om het vijandelijke bruggenhoofd duren voort. Onze luchtstrijdkrachten en Duitsche duik- bommenwerpers vielen vijandelijke con centrates en marschcolonnes aan. Het zwaartepunt van de vijandelijke activiteit in de lucht bleef nog steeds in het zee- gebied tusschen het eiland Koivisto en de Noordelijke kust van Viipuri. Op de Karelische Landengte en in de Finsche Golf schoten onze jagers en lucht- doelartillerie 63 vijandelijke vliegtuigen neer, waarvan 14 door Duitsche jagers en scheeps- eenheden. Op de landengte van Aunus werden nog vier vliegtuigen neergeschoten. Zoodoende verloor de vijand in de afgeloopen 24 uur 67 vliegtuigen. 25 Km TdeBarfleur. Borfieur =A\Octevi i OTQHITOU- ^StVaastdela tloque les Pieux "3ies vieu* §X VQL0GNE arcouf St Marzouf BricquebecjT/A outtevilte StMrie d Ms£rand-Camp p V''erviiies F Carter.1 dc.Sdu Quv Deauvil reviere BalleroyJ^ Qj£ EEEE Port bail roam Sl Sauveur rguebuS Martgny. Bretleville wontmartir.EER15Y Morteau lledieu ,5t.PoiS DE STRIJD OM CHERBOURG. (iS.P.T.) In den nacht van Maandag op Dinsdag begon voor Cherbourg zware scheepsartillerie te dreunen. De beschie- ting van zee uit was hiermee begonnen. Tevoren reeds waren verdedigingswerken van Le Havre, den anderen tot nu toe verderen uit he bereik liggenden exponent van het invasiegebied beschoten. En dit. vuur, dat thans mogelijk tot een min of meer aanhoudend bombardement van Cher bourg zal leiden, wrjst op een verandering in de geallieerde krijgstactiek, welke onmis- kenbaar door de feiten is opgedrongen. in de eerste phase der gevechten immers hebben de gealheerden de beide groote havens, die hun landingshoofd flankeerden, duidelijk ontzien. Het ligt voor de hand, dat zij er voorkeur aan gaven om de haven- installaties onbeschadigd in handen te krij- gen. Maar nu gebleker. is, dat zij noch Cherbourg nocn Le Havre bij verrassing kunnen nemen, hebben zij hun scheeps- geschut in stelling gebracht. Zware gra- naten worden afgevuurd op Cherbourg, ten- einde de haven zoowel van zee als van land uit te kunnen bestoken. Men wll bovendien de activiteit der lichte Duitsche zeestrijd- krachten, die van deze haven uit evenals van Le Havre opereerejn, lamleggen. Maar het voornaamste uoel za' wel zijn: de synchronisatie van een aanval uit zee met het offensief op het schiereiland Coten- tin. De strijd te land van Dinsdag werd gekarakteriseerd door een tamelijk breed opgezette Amerikaansche terreinverken- ning. Het kwam nog niet tot een werkeiij- ker slag met de eigenlijke vevdedigings- troepen van Cherbourg. Dit was ook een kwestie van Duitsche tactiek, welke mee- 11acht, dat een zoo groot mogehjke troe- penmassa zich geleideliik samentrok bij de uitmste verdedigingszone van den vestiug- goLdel. Als tegenzet begon het gros der aanvallende troepen zich op het Noordeujk deel van hun gebied op Cotentin te concen- treeren, teneinde de uitgangsbasis voor den aanval op het zeer versterkte vestinggebied zoo goed mogelijk te maken. Er werden in het gebied tusschen St. Sauveur le Vi- comte en Barneville vrij omvangrijke her- groepeeringen waargenomen. Deze ginger samen met de Duitsche hergroepeeringen, welke gekenmerkt werden door een terug- nemen van troepen uit den sector Monte- bour-Quineville naar het vestinggebied. Tamelijk sterke beveiligingstroepen bleven op de oude linies als achterhoede, met de opdracht om onder voortdurenden tegen- stand langzaam naar het Noorden en Noord-Westen uit te wijken. Bij deze manoeuvre kwam het dan tot gevechten welke een meer plaatselijk karakter droe- gen en zoowel beantwoordden aan de Duit sche behoefte om tijd te winnen als aan den Amerikaanschen wensch tot terreinver- kenning. ;Van het landingshoofd tusschen Vire en Orne valt weinig bijzonders te melden. Ook hier hergroepeeringen en voelingnemingen. Klaarblijkelilk is het ongunstige weer van invloed op dit oorlogstooneel en bovendien is de aandacht geconeentreerd op Cher bourg, de haven. Een feit is dat de ge- deeltelijke uitschakeling van de haven van Ouistreham door het laten springen van de sluizen zich doet gevoelen en het ver- overen van Cherbourg nog urgenter maakt. Van Duitsche zijde werd gisteravond ge- meld, dat het luch'twapen met sterke jager- groepen boven het front actief is geweest. Tevens wordt hun voornaamste werkzaam- heid vart Dinsdag omschreven als bet pa- trcuilleeren van den eigen aanvoer van troepen en materieel. Hierbrj kwam het tot luchtgevechten, waarbij volgens voor- loopige opgave 18 jagers. w.o. ook twee- motorige, werden neergeschoten. Overigens brengen de weersomstandigheden toch on- miskenbaar beperking in de beiderzijdsche activiteit in de lucht. Het regent al 4 dagen vrijwel aan een stuk. De wolken hangen laag en laten het gebruik van luchtstrijdkrachten slechts onder bepaalde voorwaarden toe. Vaak komen alleen die vliegers in aanmerking die tot blindvlieger zijn opgeleid. Wat de geallieerde bommen werpers betreft, zij volgen boven het wolkendek en speurden door de spaarzame openingen naar de Duitsche stellingen, doch konden hierin nagenoeg nimmer slagen. De correspondent van de N. R. Crt. te Berlijn meldt: Met het bezit van een bruikbare haven hangt de positie van het invasieleger nog nauwer samen dan met de uitbreiding van het bruggenhoofd. Dit werd dezer dagen van Duitsche militaire zijde betoogd. Daar mede is de beteekenis, die de verdedigers a^n den thans begonnen strijd om Cher bourg hechten, gekarakteriseerd. Waarom de aanvallers een haven met goede capa- citeiten noodig hebben, is reeds eerder behandeld: behalve voor de ontscheping van het eigenlijke invasieleger ook voor de vol- doende en regelmatige verzorging van de in Normandie staande divisies, zulks niet- tegenstaande het feit, dat de geallieerden tot dusver vrijwel afdoende in staat zijn geweest, dank zij den ten dienste sta^nden modernen hulpmiddelen de landing van een groot aantal manschappen en veei mate rieel en de ravitailleering uit te voeren. In een van de laatste nachten b.v. hebben de aanvallers de verzorging van de troepen bewerkstelligd met di'ie golven transport- zweefvliegtuigen, die niet meer op akkers, open plekken of het ondergeloopen land behoefden te landen, maar op intusschen ingerichte provisorische landingsterreinen, waar men ervaring mee heeft opgedaan .in den strijd in het Verre Oosten en cue uit meegebrachte deelen van rolvelder. in elkaar waren gezet. Sneller dan werd verwacht zijn de A.me- rikanen, nadat het schiereiland Cotentin was doorsneden en bij Barneville en Car teret de Westkust was bereikt (een succes dat aan Duitschen kant niet verheeld of gebagatelliseert is) den aanval begonnen in de richting van Cherbourg, zooals be kend van twee zijden uit, van het Westen en het Oosten. Feitelijk ook nog van een derde zijde, omdat de vloot de vesting onder vuur heeft genomen. De verdedigers ten Noorden van den door de Amerikanen door de breedte van het schiereiland geforceer- defi corridor hebben zich, gelijk uit de com- mentaren blijkt, verder naar het Noorden teruggetrokken, doch zijn daarbij op den voet gevolgd door de aanvallers, die in het voorterrein van de vesting zijn binr.en- gedrongen, waar thans volgens de berich- ten van Woensdag de inleidende gevechten plaats vinden. (S.P.T.) In het vestinggebied van Cher bourg is het ook Woensdag nog niet tot de verwachte groote gevechten gekomen. Over de hier en daar rotsachtige streken voltrok zich in vrij wijden omtrek rondom de stad de opmarsch van Bradley's troepen, terwijl de scheepsartillerie dreunde en Cherbourg ook uit de lucht werd aange- vallen. De Duitsche berichten over den toestand aldaar zijn van een lakonieke kortheid. Er wordt vooral den klemtoon opgelegd, dat de gevechten tot nu toe naar verhouding tot wat komen gaat van ge- ringen omvang zijn geweest en dat de beslissende strijd om het vestinggebied nog voor de deur staat. Het bergachtige gebied ten Zuiden van de havenstad biedt den ver dedigers onloochenbare mogelijkheden tot bij verrassing ondernomen en vaak her- haalde kleine tegenaanvallen, die eenigs- zins kunnen doen denken aan de plaag- stooten in een boksmatch. Dit element werkte ook meer aan de teekening van den strijd van Woensdhg: Duitsche bevei ligingstroepen, in getal zeer in de minder- heid, vertoonden zich herhaaldelijk op den weg der Amerikanen, die met ondersteu- ning van tanks tastenderwijze aanvallen ondernamen, welke allengs in omvang groeien en welke men kan omschrijven als verkenningsoffensieven. De in het gebied van Carentan gecon- oentreerde Amerikaansche troepen zullen naar alle waarschijnlijkheid. gelijk men ook in Duitsche kringen aanneemt, voor het grootste deel in den strijd om Cher bourg worden gebruikt. Er bevinden zich ook daar nieuwe formaties onder, ook spe- cialistengroepen, o.m. pioniers en eenheden der zware artillerie. Intusschen onder- nemen de Amerikanen van Carentan uit, aanvallen, welke er duidelijk op wijzen, dat zij hun stellingen naar het Westen en Zuid- westen willen uitbreiden. Een van hun meest voor de hand liggende doeleinden is hier het uit den weg rulmen van de Duit sche grendelstelling ten Zuiden van St. Sauveur le Vicomte. Ook rekent men aan Duitschen kant met voortgezette aan vallen der Amerikanen in het gebied van Bretot. Woensdag werd bekend gemaakt, dat de Fransche bevolking van de vesting Cher bourg onmiddellijk na het begin der invasie naar andere oorden is geevacueerd. Over den strijd aan den Zuidelijken vleu- gel van het invasiefront werden Woensdag niet veel berichten ontvangen. Interessant njeuws is. dat Woensdag voor de eerste maal formaties van de derde Canadeesche infanterie .divisie in belangrijken omvang ten Oosten van de Orne in het strijdperk traden. Hun vuurdoop aldaar schijrt niet onverdeeld- gunstig geweest te zijn, want van Duitsche wordt meegedeeld. dat de activiteit der verdedigers. vooral ook den scherpschutters die in verstrooide nesten waren opgesteld, Woensdag v£ij veel slacht- offers heeft gemaakt. Het weer was Woens dag aan het invasiefront aanmerkelijk beter. Het was zelfs de eerste werkelijke zomerdag sinds het begin der gevechten. Dit leidde ertoe dat ook de beiderzijdsche luchtactiviteit grooter was, hoewel deze naar wij vernamen toch nog niet de omvang der eerste invasiedagen bereikte. DE STRIJD IN NORMANDIE. Normandie heeft, schrijft de N. R. Crt., aan de zeezijde een driehoekigen vorm met het schiereiland Cotentin aan het eind. De meeste hoofdwegen loopen van het Noord oosten naar het Zuidwesten, dus evenwijdig met de basis van den driehoek. Willen de gealheerden nu hun aanvalsfront venbree- den, hetgeen voor het bereiken van een nieuw stadium der operaties noodzakelijk is, dan zullen zij in de eerste plaats trach- ten langs de genoemde. wegen in Zuidwes- telrjke richting vooruit te komen. Naar- mate voor zulk een opmarsch van een meer Oostelijk gelegen punt van het lang- gerekte bruggenhoofd wordt uitgegaan, is volgens een dengelijk plan een hreedere basis te bereiken. Bovendien is het een in de krijgsgeschiedenis beproefd systeem een vijandelijk gebied door meerdere paral- lelle aanvallen uit de flank te vermeeste- ren. Daarbij kwam dan nog in dit bijzon- dere geval de mogelrjkheid om door een afsnijding een op den duur onmisbare groote haven in handen te krijgen. Aan den anderen kant moesten de kansen op succes geringer of de beschikbare strijd krachten sterker zijn, naarmate de even- wijdige aanvallen van verder Oostelijk ge legen punten uitgingen. Een steeds lan- gere afstand tot de Atlantische kust was dan immers te overwinnen en aangezien er ook voor de verdedigers meer op het spel stond, indien er een grooter stuk met af snijding bedreigd werd, kon hier de sterkste tegenstand verwacht worden. Zoo is het inderdaad gegaan: op den Oostelijken vleugel van het bruggenhoofd zijn de ge allieerde aanvallen in het gebied van Caen aanstonds krachtig bestreden en naderhand hebben zich ten Zuidwesten van Caen in den driehoek Caumont-Tilfy-Villers hevige tankslagen ontwikkeld. Ten Zuidwesten van Bayeux, waar Coutances kennelijk het geallieerde einddoel was, drong de aanval dieper landwaarts in, maar kwam tenslotte voor St. Lb tot staan. Hier schijnt de laat ste dagen een zekere pauze ingetreden te zijn. De derde aanval in de richting van de Atlantische kust kon echter aan den voet van het smalle schiereiland Cotentin het einddoel bereiken. Men kan thans verwachten en zoo zijn ook reeds de verschijnselen dat in afwijking van het oorspronkelijke schema de grenzen tusschen de verschillende aan- valssectoren gaandeweg iminder duidelijk •/V' Verbitterde strijd tegen gelande Brit ten en Amerikanen Alle getroffen Duitsche tegen- maatregelen ver- loopen vlot. Pant- sergrenadiers en pantserartillerie op marsch voor den aanval tegen de gelande Anglo- A.merikanen. (SS P.K. Zsehackel O/H P s) Dc vervaardiging en verzending van artikelen en andere goederen buiten de grenzen, die getrokken zijn door de over- heidsmaatregelen voor het bedrijfsleven, zijn verboden. Ter controleering van dit verbod zal van 1 Juli 1944 af, alle warenuitvoer naar Duitschlacid aan een strenge en rigoureuse controle worden onderworpen. Wie goederen van welken aard ook per spoor, per expediteurs met vrachtauto's of met schepen naar Duitschland wil verzen- den, moet tevoren het bewijs van een spe- ciale vergunning hebben verkregen. Zon- der dit bewijs moeten de spoorwegen, de expediteurs of de verschepers het aan- nemen van de zending weigeren. Ter verkrijging van het bewijs moeten worden overgelegd: a! voor alle producten op het gebied van de voedaelvoorziening en van den landbouw ofwel de origineele uitvoerver- gunning van het ministerie voor landbouw en visscherij, ofwel, indien de uitvoerver- gunning niet tijdig kan worden verstrekt, resp. de uitvoer in gedeeltelijke zendingen geschiedt, een door den exporteur uit te sehrijven formulier; bl. voor alle andere fabrikaten, half- fabrikaten en grondstoffen (bebalve kolen en cokes, welke zonder vergunning mogen worden uitgevoerd) een afscbrift van de ordervergunning van de Zentralauftrag- stelle b2. voor zendingen met een goederen- waarde beneden f 500,en voor zendingen van Duitsche particulieren ter dekking van hun persoonlijke behoefte een speciale uit- voerverklaring, voor zoover niet de Zentral- auftragstelle om speciale reden een uit- voervergunning heeft verstrekt. (Voor reisbagage is geen vergunning vereischt.) Voor zoover de afzender zelf de formu- lieren invult, neemt bij de voile verantwoor- delijkheid op zich voor de juistheid en vol- ledigheid der verstrekte gegevens. On- juiste of onvolledige gegevens worden zeer streng gestraft. In zwaar aan te rekenen gevallen kan gezien de buidige situatie in het op as-glistige wijze verkrijgen van transportmiddelen voor niet voor den oor- lcg van belang zijnde goederen zelfs een daad van sabotage worden gezien. Op de geh.eele regeling bestaan slechts twee uitzonderingen, waarbij goederen zon der speciale vergunning uitgevoerd wor den, n.L; a) kolen en cokes, b) goederen, die tot de reisbagage be- hooren en als reisbagage worden opge- geven. De nieuwe regeling is zoo eenvoudig, dat zij voor alle hierbij betrokken zijnde ver- keersinrichtingen zonder een aanzienlijke uitbreiding der werkzaamheden aan de band der duidelijke en overzichtelijke for- mulieren kan worden doorgevoerd. Des- ondanks vindt nog een aanvullende controle plaats door de douanebeambten. Tot dat doel moeten de bewijsstukken inzake den toegestanen uitvoer bij de verzendpapieren worden gevoegd. Deze worden bij het over- schrijden van de grens door de douane in ontvangst genomen en onder bijvoeging van eventueele noodzakelijke opmerkingen aan de betreffende doorgezonden. Hier vindt een nieuw onderzoek plaats, zoodat iedere vervalsching of ook slechts een po ging tot ontduiking onmiddellijk kan wor den vastgesteld en eventueel kan worden bestraft. Het goederentranspdrt zelf on- dergaat hierdoor geen vertraging. Goede ren door de verkeersinrichtingen aangeno- men, worden in ieder geval vervoerd. De formulieren voor den uitvoer van goe deren, vallende onder het ressort van de instanties voor den landbouw en de voedsel- voorziening, worden op de reeds gebruike- lijjte wijze door de Nederlandsche markt- organisaties uitgegeven. De formulieren voor alle overige goede ren kuhnen hij alle spoorwegstations, bij alle expediteurs en hij de drukkerij E l co in Amsterdam als in den handel zijnd drukwerk worden verkregen. Alle instanties en ondernemingen, welke betrokken zijn bij den warenuitvoer naar Duitschland, wordt dringend aangeraden zich tijdig in te stellen op de hierboven uit- eengezette wijziging en zich eenige dagen voor 1 Juli a.s. in het bezit te stellen van de noodzakelijke vergunningen en van de hiertoe vereischte formulieren. zullen worden en dat de strijd aan den Zuidelijken en Westelijken rand van het bruggenhoofd meer als een geheel moet worden bekeken. Er viel al te constatee- ren, dat op den slag in den driehoek ten Zuidwesten van Caen invloed werd geoe- fend van Bayeux uit en dat de Engelschen van Caumont, toen zij over dit punt de beschikking hadden, aanvallen deden in de richting van St. Lo. Een wisselende en onoverzichtelijke toestand is daardoor aan den Zuidelijken rand van het bruggen hoofd ontstaan. Op zich zelf staat op het oogenblik de strijd aan den anderen kant van het doorbraakgebied aan den voet van Cotentin. Zooals reeds kon worden ge- meld. hebben de Duitschers hun troepen op het schiereiland naar het Noorden terug getrokken ter versterking van het garni- zoen van Cherbourg en ter verdediging van de voorposten dezer vesting. Zekere verdedigingsmogelijkheden liggen reeds op- gesloten in den aard van het terrein, dat aan de punt van Normandie, waar een dergelijke kustvorm ontstaat als in Bre- tagne, hooger wordt. Bovendien wordt de vesting ook van de landzijde beschermd door verschillende forten; wellicht zullen de namen Hornet. Flamands, Couplet, Octe- ville en du Roulle in de komende dagen nog ter sprake komen. Van Duitschen kant wordt meegedeeld, dat Cherbourg weliswaar nog niet van de sterkste afweer- middelen is voorzien, maar dat de tegen- standers toch zware gevechten zullen moe ten leveren om de vesting te veroveren. Scheepsgeschut is daarbij, blijkens berich ten uit dezelfde bron, thans ook in werking gekomen. Overigens heeft de .geallieerde vloot hij de gevechten op het schiereiland tot dusver alleen aan de Oostkust ingegre- pen, waar van het begin af ook het zwaar tepunt heeft gelegen. Het is mogelijk, dat de Amerikanen, naarmate zij het door braakgebied van BarnevilleCarteret uit langs de kust zuidwaarts trachten uit te breiden, ook van zee uit ondersteuning zul len krijgen, maar de omstandigheid, dat de Het SS-Ers&tzkommando deelt mede Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring worden geiiouden op Maandag 26 Juni te Den Haag van 8 tot 13 uur, in een der zalen van het ge- bouw Amieitia, Westeinde 15 en Dinsdag 27 Juni in Amsterdam van 813 uur, Nebenstelle der Waffen-SS, Dam 4. waar iedere gezonde Nederiander zich kan aan- melden ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle in- iichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Officier der Waffen-SS kan ieder wor den, die na tenminste een jaar dieilsttijt* ziin geschiktheid voor de offieien vplei- ding heeft bewezen. Zijn schoolop' ling is niet doorsiaggevend. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijg- baar bij de volgende Nebonstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alk- maai, Langestraat 56; Heerlen, Sarolea- straat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30 en even- eens bij het SS-Ersatzkonnnando, Korte iiverberg 5, Den Haag. Kanaaleilanden in Duitsche handen zijn, is daarbij ongetwijfeld een belemmering. Men krijgt intusschen den indruk, dat de hoofd- macht op het schiereiland vooreerst gebon- den blijft door den strijd om Cherbourg. Met den rug moet zij daarbij steunen tegen de inundaties aan den voet van het schier eiland; tevoren hadden deze den gevechten een zoodanigen loop gegeven, dat een door- braak alleen mogelijk was meer Noordelijk in den sector van St. Sauveur-le-Vicomte. WEINIG TECHNISCHE BIJZONDERHEDEN. Sinds enkele dagen kruisen speciale geallieerde verkenningsvliegtuigen boven de kustzbne, aldus meldt S.P.T. uit Berlijn. De opdracht van de bemanning luidt: zoek de startplaats van de ,,dynamiet-meteo- ren'1'. Andere vliegtuigen, jagers, kruisen boven den Atlantischen Oceaan en het Kanaal. Zij moeten trachten om de geheim- zinnige projectielen in de lucht, tot ontplof- fing te brengen. Engeland brengt een nieuwe afdeeling op de been: de bestrijders van een wapen dat men nog niet kent. De startplaats van het nieuwe wapen is nog niet gevonden. Men weet er, ook in de millioenenmassa van het Duitsche volk natuurlijk, hoogstwaarschijnlijk nog niet meer van dan een week geleden. Thans is voor het eerst een Duitsche oorlogsver- slaggever met een klein bericht gekomen. waarin zeer vaag overigens, wordt verteld hoe het er uitziet in een commandocentrale uit welke de strijd met de „dynamiet- meteoren" geleid wordt een groot Vertrek, ten minste 15 m breed, in het midden staat een lange tafel. Aan den wand is met punaises een groote tabel geprikt waar bee gevechtsverloop met curven, diagonalen' en punten op wordt bijgehouden. Tegen mid- dernacht, zoo schrijft de verslaggever, kan men uit het lijnenspel op de tabel aflezen, waar precies in Engeland het geconcen- treerde vuur tot uitwerking is gekomen. Dit is zoo ongeveer alles wat tot nu tog over het nieuwe wapen aan feitelijke bij- zonderheden in de Duitsche pers versche- nen is. Voor de rest volstaat men met zwijgen. Het D.N.B. meldt uit Geneve: Naar uit Londen wordt gemeld publiceert de Daily Telegraph een bericht over de uit werking van de nieuwe Duitsche projec tielen, dat door de Britsche censuur is goedgekeurd. Sedert den nacht van Don derdag op Vrijdag, zoo meldt het blad, zijn in geheel Zuid-Engeland hergings- en op- ruimingstroepen aan het werk om bedolve- nen te redden en opruiming onder de puin- hocpen te houden. Een van de ..dynamiet- vliegtuigen" is in de onmiddellijke nabij- heid van een lange huizenrij gedaald en heeft door zijn explosie bet grootste deel der huizen doen instorten, de daken van andere huizen afgerukt en op nog onbe- e'ehadigde huizen geworpen. In de omlig- gende straten, waar zich vele winkels bevonden is een groote chaos aangericht. Plotseling had geen der huizen ruiten meer en de menschen op straat moesten zich egn weg banen door bergen glasscher- ven en het puin van de ingestorte voor- gevels der huizen. Ook in andere deelen van Z.-Engeland zijn projectielen neerge- komen en zij hebben groote schade aange richt. Een van de vliegtuigen, dat op een belangrijk verkeersknooppunt terecht kwam. heeft ver in den omtrek alles ver- woest. In een ander geval is een groot gebouw door een voltreffer volkomen met den grond gelijk gemaakt. De luchtdruk heeft de menschen opgenomen. In hun in de tuinen aangelegde schuilkelders waren zij zelfs niet veilig meer. Het onbekende Duitsche vliegtuig heeft met 'n zoodanige snelheid over Engeland gevlogen, dat de Britsche luchtmacht haar jongste en snelste jagers liet opstijgen om het in te halen. JAOHTVLIEGERS tegen ROBOT -VLIEGTUIGEN. De Londensche correspondent van ..Svenska Dagbladet" bevestigt, dat de Engelsche afweermethoden tegen den dynamiet-meteoor ontoereikend zijn, aldus S.P.T. r De Engelsche jachtvliegers staan voor de zwaarste taak, welke zij tot nu toe hebben gehad, daar zij moeten trachten den meteocr door kanonvoltreffers in de lucht tot explosie te brengen. Dit eischt zeer zuiver mikken, daar de meteoren anders toch nog den grond bereiken, om dan daar te detoneeren. Aan den anderen kant kun nen de jagers de dynamietmeteoren niet te dicht naderen, daar zij dan gevaar loopen, zelfs door de explosie te worden getroffen. Het valt niet tegen te spreken, aldus de correspondent, dat het nieuwe wapen een grooten indruk heeft gemaakt. Verder deelt de Zweedsche pers mede, dat in Engeland wordt overwogen om als verderen tegenmaatregel een dichte ballon- versperring te construeeren, die het karak ter zal hebben van een geweldig net. Deze netten zouden dan op de meest Hedreigde plaatsen worden uitgespannen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1