TERNEUZENSCHE COURANT 1 figii pi Buitenland Binnenland No. 10.619 DINSDAG 20 JUN1 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENT1EBIAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT Storingsvuur op Londen voortgezet. DE VERGELDING BEG0NNEN. WEERSPORTKAMPEN. Met ingang van 1 Juli rigoureuse controie op alien warenuitvoer. naar Duitschland. GEALLIEERDEN OP'ELBA GELAND. Post voor vrijwilligers. VERSCHIJNT IEDEBEN DINSDAG- EN VRIjpOAGAVOND. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maan :Ien .fl,43; Postabonnementen 1,73. Losse nummers 5 cent per exemplaar. Dtrecteur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteuri.N. J. PARTE - Terneuzen - Tel. 2298 Het Opperbevel van de Wccrrnacht maakte Maandag bekend: Het storingsvuur op Londen en zijn bui- tenwijken heeft ook gisteren gedurende den geheelen dag en in den afgeloopen nacht met afwisselende kracht aangehouden. Het zwaartepunt van de gevechten in Normandie heeft gisteren gelegen in net gebied van St. Sauveur-le Vioomte. Hier slaagde de vijand er in, met uiterst stei K gebruik van zijn artillerie en luchtwapen, door onze beveiligingen been te stooten en de westkust van het schiereiland Cher bourg te bereiken bij Barneville-sur Mer. Het afgrendelingsfront onzer troepen is ten iZuiden en Noorden daarvan gevormd. Het vijandelijke bruggenhoofd ten Oosten van de Orne werd verder vemauwd. Vijan delijke tegenaanvallen met tanks misluk- ten. Ter weersizijden van Tilly heeft de vijand aangevallen op een breed front met vrij sterke strijdkrachten van infanterie en tanks. Alle vijandelijke aanvallen stortten zonder sucges ineen. Ten Noordoosten van St. Lo is een penetratie van den vorigen dag in een tegenaanval opgeheven. Hier heeft zich de derde divisie valschermjagers onder commando van luit.-generaal Schimpf bijzonder onderscheiden. Forma ties gevechtsvliegers hebben voor het landingshoofd twee koopvaarders met een inhoud van 18.000 brt. en een torpedo- bootjager tot zinken gdbracht; Vier andere koopvaarders met een inhoud van 2-9.000 brt. en drie torpedobootjagers werden zwaar beschadigd. Marinekustbatterijen hebben ten West en van het schiereiland Cherbourg eveneens een vijandelijken tor- pedobootjager beschadigd. Op het eiland Elba versterkt de vijand zich met nieuwe transporten. Het garni- zoen van het eiland biedt heroieken tegen- stand onder bevel van den dapperen com mandant generaal-majoor Gall en heeft den tegenstander zware verliezen toegebracht. Tegenover een verre overmachtigen vijand hebben zich onze troepen ten slotte moeten terugtrekken op het Noordoostelijke deel van het eiland. De gevechten duren voort. Ten Oosten van het eiland Elba hebben torpedoibooten een Britsche torpedomotor- boot in den"grond geboord en twee andere zwaar beschadigd. In den sector van Grosseto tot Perugia was het gisteren een bijzonder zware dag van strijd. Met geconoentreerde kraohten viel de vijand den geheelen dag aan, zonder dat het hem gelukte, vrij groote terrein- winst te behalen. Tot bijzonder hevige gevechten kwam het in het gebied ten -Zuidwesten en Zuiden van Perugia, waar onze troepen verbeten tegenstand bieden en herhaalde door tanks gesteunde aanvallen, voor het grootste deel in gevechten op kor- ten afstand uiteensloegen. In het Oosten zijn plaatselijke aanvallen der bolsjewisten in het voorterrein der Karpaten, aan de Berezina en ter weers- zijden van Witebsk met zware verliezen vopr den vijand mislukt. Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben in den afgeloopen nacht een geconcen- treerden aanval ondernomen op het spoor- wegknooppunt Sarny, waar groote branden en ontploffingen werden veroorzaakt. Een formatie Amerikaansche bommen- werpers is naar Noordwest-Duitsehland gevlogen en heeft terreuraanvallen gedaan op verscheidene steden. Vooral in de woonwijken van Hamburg, Bremen, Han nover en Wesermiinde ontstonden schade en verliezen aan menschenlevens. Door afweergeschut van het luchtwapen en de tnarine werden 16 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. EEN NIEUW WAPEN. De Britsche Minister voor Lu-chtvaart, Herbert Morrison, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat Engeland in den nacht van Donderdag op Vrijdag door een nieuw Duitseh wapen is aangevallen. Zuid-Oost Engeland en ook Londen werden bestookt met reuzenbommen, afgewoipen met vlieg tuigen die draadloos worden bestuurd. Vliegtuigen alzoo zonder bemanning. Door het oppercommando werd Vrijdag in het Duitsche weermachtsbericht mee gedeeld, dat Zuid-Engeland en het stede- lijke gebied van [Londen in den afgeloopen nacht en des ochtends bestookt was met een nieuw soort projectiel van het zwaar- ste kaliber. Volgens de eerste terughoudende berich- ten uit Engeland hadden die bommen schade veroorzaakt. Het A.N.P. meldt hieromtrent nader: In de (Vrijdagmiddag gehouden perscon- ferentie voor buitenlandsche journalisten deelde iStabsIeiter Helmuth Sundermann dit nieuws aan de persvertegenwoordigers mede, die daarop tot hem en tot den ver- tegenwoordiger van het Duitsche opper bevel een groot aantal vragen richtten, die echter niet werden beantwoord. Uit de tot nu toe binnengekomen berich- ten blijkt, dat de Duitschers gebruik maken van een voor den vijand absoluut nieuw anti-invasiewapen, dat, aldus- de interpre ted van het O.K.W., van de aliergrootste militaire beteekenis k'an worden. Het is een operatiet wapen. Staibsleiter Sundermann verklaarde, dat de Anglo-Amerikanen nooit aan een derge- lijke vergelding hebben geloofd en dat zij de woorden en de waarschuwingen van Adolf Hitler steeds in den wind hebben geslagen. Reeds bij het begin van dezen oorlog, op 1 -September 1939, heeft de Ptihrer gezegd, dat hij geen oorlog tegen vrouwen en kinderen wenschte te voeren. Voor de Engelschen beteekende dit ecbter geen vrij brief en later, toen de bommen- oorlog tegen de Duitsche burgerbevolking was begonnen, heeft de Fiihrer gezegd, een tegenmaatregel te zullen nemen en wel zoo, dat den Britten hooren en zien zou ver- g£an. Als de ,,New York Times" op 8 September 1943 schrijft dat de bom de beste leermeester voor het Duitsche volk is, dan, aldus Sundermann, hebben de Britten thans de gelegenheid iets te leeren. Van welingeli-chte militaire zijde te Ber- lijn wordt medegedeeld, dat voorloopig ook van Duitsche zijde geenerlei technisehe Ibijzonderheid over' het vergeldingswapen zal worden verstrekt en. dat men zich slechts aan een algemeene mededeeling zal houden. Men is hier van meening, dat het nieuwe wapen bij de verdere ontwikkeling van de invasie een rol van beteekenis zal gaan spelen. In de Wilhelmstrasse noemt men het gebruik van een bijzonder doeltreffend projectiel tegen Engeland, waarvan in het weermachtberic-ht van Vrijdagmiddag mel ding is gemaakt, een zuiver militaire aan- gelegenheid, wiaarover van politie-k stand- punt vooreerst niets kan worden gezegd. De verklaring, die de Britsche minister van binnenlandsche zaken, Morrison, Vrijdag in het Lagerhuis heeft afgelegd over het ge bruik van bet nieuwe Duitsche wapen is. zoo verklaart men in politieke kringen alhier, voor wie tusschen deregels kan lezen en Britsche methodes en toestanden kent, „dramatisch". Hiermede meent men hier het eerste effect van het nieuwe Duit sche wapen het best te kunnen ikarakteri- seeren. De sedert den nacht van Donderdag op Vrijdag voortdurende aanval met nieuwe projectielen op Zuid-Engeland en het stadsgebied van Londen heeft, naar uit luchtverkenningen blijkt, reeds een vernie- tigende uitwerking. De Zuidkust van Engeland was in de nachtelijke urefi door een van verre zichtbaren vuurgloed over het Kanaal waarneembaar. Waar de nieu we projectielen den grond raakten, ont stonden branden van een omvang, als Engeland nog niet heeft gekend. Uit Stockholm deelt het D.N.B. mede: Het Engelsche ministerie van binnenland sche veiligheid heeft Vrijdag, naar Reuter meldt, den volgenden raad aan het Engel sche publiek gegeven: ,,Zoodra de motor van een vliegtuig zonder bestuurder gaat stil staan, kan dat beteek-enen, dat spoedig daarop de explosie volgt, welli-cht binnen 5 tot 15 seconden. Een ieder moet voor do uit werking der ontploffing de stevigstc be- scherming, die beschikbaar is, zoeken, ook degenen, die zich in huis bevtnden". VolgenS Interinf, rapporteerden Duit sche verkenningsvliegers steeds weer, dat hoven groote gebieden van Zuid-Oost Engeland een dichte rooksluier hangt, vooral taoven Zuid-Londen, onafgebroken van Kingston tot Bromley. Maar ook in het gebied van Seven Oaks en Sutton hangt een ondoordringbare ropkwolk, die elke waarneming onmogelijk maakt. Bij Southampton drongen" Duitsche verken- ningsvliegtuigen door de rcokkolom en konden, zij het ook met de grootste -moeite, eenige foto's maken, welke aantoonen, dat een groot deel der havenwerken van de aangrenzende stadswijken in vlammen staat. Andere Duitsche vliegtuigen maken mel ding van talrijke schepen, die in het Kanaal in Zuid-Oostelijke rjchting voeren en die plotseling in vlammen gehuid zagen. Dit convooi was blijkbaar in het doelgebied gekomen van de Duitsche projectielen, waarmede Zuid-Engeland sedert uren werd bestookt. Londen zou Vrijdag het langste lucht- alarm van dezen oorlog hebben doorge- maakt. De Londenaren zouden 16 uur in de schuilkelders hebben moeten doorbren- gen. Volgens den Berlijnschen corr. van het Handelsblad. trachtte Morrison eerst het nieuwe Duitsche wapen te bagatelliseeren door te zeggen, dat de uitwerking erg mee- »viel. Later verklaarde hij echter, dat er op steeds meer aanvallen met toenemende scherpte moest worden gerekend. Hij wekte het Engelsche volk op, om het normale leven, kostte wat kost, op gang te houden. Hij zeide voorts, dat -de Engelsche tegen- maatregelen reeds waren begonnen. Hij sprak in dit verband uitdrukkelijk van tegenmaatregelen en niet van represailles. Niettemin bestaat in Duitschland gemo- tiveerd of niet, dat zal de toeko-mst leeren ontegenzeggelijk de verwachting, dat de Geallieerden zich zullen revancheeren .met zware luchtaanvallen. Volgens D.N.B. meldt de Britsche be- richtendienst, dat de aanvallen met onbe- mande vliegtuigen op Zuid-Engeland on- onderbi'oken worden voortgezet. Associated Press meldt uit het groote geallieerde hoofdkwartier, dat de Duit schers, ondahks herhaalde aanvallen van de Engelsche luchtmacht en van Amerikaan sche bommenwerpers op de Duitsche „robotkust aan het Pas de Calais" bun spookvliegtuigen dicht op e-lkaar ver over het Kanaal zijn blijven stdren. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben de Duitsche projectielen in verscheiden plaat- sen van Engeland schade aan-gericht. Het Portugeesche -blad ,,Diarib de Noti- cias" verneemt, dat de bekwaamste Engel sche ingenieurs op het oogenblik bezig zijn met 't zoeken naar een tegenmiddel voor deze nieuwe strijdwijze. Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben boven Londen en Zuid-Engeland gevlogen om de uitwerking van de nieuwe zware projectielen waar te nemen. Zij konden on- itanks de zware bewolking ontzaglijk uitge- strekte branden en zeer zware verwoestin- gen vaststellen. Af en toe gelukte het 't neerko-men der projectielen te zien. Op deze plaatsen werden de wolken eerst geel en daarna steeds donkerder rood gekleurd. Bij het vertrek was de vuurgloed tot de Noordfransche kust waar te nemen. Op zoek naar afweer. Heel Engeland spreekt nog slechts over een ding, aldus meldt Interinf uit Stock holm, het nieuwe Duitsche wapen. Ondanks alle verboden van de Britsche censuur weet men hoe ernstig de nieuwe projectielen hebben huisgehouden. Het is een bekend geheim, dat b.v. de zender te Southampton getroffen werd. Medegedeeld is, dat de Britsche zenders voortaan zonder vooraf- gaande waarschuwing hun uitzending zul len staken, wanneer er gevaar voor het op- treden van het nieuwe wapen bestaat. Er zijn fantafetische belooningen uitgeloo-fd voor dengene, die een werkelijk goede foto van een dergelijk Duitseh projectiel kan mdken. Tot dusver is dit niet gelukt. „Helhonden". Het feit, dat practisch de geheele Engel sche Zuidkust met inbegrip van de zdne van het Kanaal van Bristol binnen het be- reik van het nieuwe wapen ligt, aldus Interinf, opent interessante perspectieven voor de oorlogvoering tegen de Engelsche eilanden. Men mag aannemen dat de nieuwe projectielen binnen afzi-enbaren tijd ook tegen de belangrijkste havensteden van Zuid-Engeland -en de militaire installaties aldaar gebruikt zullen worden, d.w.z., dat dan ook Portsmouth, Southampton, Ply mouth en andere toegangswegen der En gelsche Zuidkust, alsmede de havens aan het Kanaal van Bristol onder vuur geno- men zullen worden. De manschappen, die de nieuwe appara- ten moeten bedienen, noemen de projec tielen op grond van eenige kgrakteristieke kenmerken ,,helbonden". Een van deze ,,helhonden", die op het platteland terecht kwam heeft een krater geslagen van ongeveer 25 meter middellijn en verscheiden meters diepte. De snelheid. De herichten over de snelheid van het nieuwe Duitsche wapen varieeren sterk. Zij schijnen naar de Londensche correspon dent van Nya Daglicht Allehanda meldt -over Het Kanaal gevlogen te zijn met een snelheid van 300540 km per uur om dan de snelheid op te voeren tot 650 km per uur. Iedere Nederlandsehe jongen van 1618 jaar kan thans een maand vertoeven in een der mooiste streken van Duitschland, te- midden van bergen en wouden. Daar kan hij zijn hart ophalen aan sport en spel, zwemmen en klein-kaliber schieten enz. enz. Dit alles is ook voor jou besternd! Patroons of hoofden van scholen moeten deze maand vrijaf geven en mogen dit niet als vacantie aanrekenen. Werkgevers zijn verplicht het loon ge durende deze 4 weken door te betalen. Aanmelding en keuring: Woensdag 21 Juni van 9 tot 14 uur in gebouw Amicitia te Den Haag aan het Westeinde. Reis- kosten zullen worden vergoed. Alleen jongens, die nog niet in een kamp waren, mogen zich aanmelden. De vervaardiging en verzending van artikelen en andere goederep buiten de gienzen, die getrokken zijn door de over- heidsmaatregelen voor het hedrijfsleven, zijn verboden. Ter controleering van dit verbod zal van 1 Juli 1944 af, alle warenuitvoer naar Duitschland aan een strenge en rigoureuse oontrole worden onderworpen. Wie goederen van welken aard ook per spoor, per expediteurs met vrachtautos of met schepen naar Duitschland wil verzen- den, moet tevoren het bewijs van een'spe- ciale vergunning hebben verkregen. Zon der dit bewijs moeten de spoorwegen, de expediteurs of de verschepers het aan nemen van de zending weigeren. Ter verkrijging van het bewijs moeten worden overgelegd: a. vo.or alle producten op het gebied van de' voedselvoorziening en van den landbouw ofwel de origineele uitvoerver- gunning van het ministerie voor landbouw. en visscherij, ofwel, indien de uitvoerver- gunning niet tijdig kan worden verstrekt, resp. de uitvoer in gedeeltelijke zendingen geschiedt, een door den exporteur uit je schrijven formulier. bl. voor alle andere fabrikaten, half- fabrikaten en grondstoffen (behalve kolen en cokes, welke zonder vergunning mogen worden uitgevoerd) een afschrift van de ordervergunning van de Zentralauftrag- stellc b2.voor zendingen met een goederen- waarde beneden 500,— en voor zendingen van Duitsche particulieren ter dskking van hun persoonlijke behoefte een speciale uit- voerverklaring, voor zoover niet de Zentral- auftragstelle om speciale reden een uit- voervergunning heeft verstrekt. (Voor reisbagage is geen vergunning vereischt.) Voor zoover de afzender zelf de formu- lieren invult, neemt hij de voile verantwoor- delijkheid op zich voor de juistheid en vol- ledigheid der verstrekte gegevens. On- juiste of onvolledige gegevens worden zeer streng gestraft. In zwaar aan te rekenen gevallen kan gezien de huidige situatie in het op arglistige wijze verkrijgen van trlnsportmiddelen voor niet voor den oor log van belang zijnde goederen zelfs een daad van sabotage worden gezien. Op de geheele regeling bestaan slechts twee uitzonderingen, waar,bij goederen zon der speciale vergunning uitgevoerd wor den n.l.: a) kolen en cokes, lb) goederen, die tot de reisbagage be- hooren en als reisbagage worden opge- geven. De nieuwe regeling is zoo eenvoudig, dat zij voor alle hierbij betrokken zijnde yer- keersinricMingen zonder een aanzienlijke uitbreiding der werkzaamheden aan de hand der duidelijke en overzichtelijke for- mulieren kan worden doorgevoerd. Des- ondanks vindt nog een aanvullende controie plaats door de douanebeambten. Tot dat doel moeten de bewijsstukken inzake den toegestanen uitvoer bij de verzendpapieren worden gevoegd. Deze worden bij het ovei- schrijden van de grens door de douane in ontvangst gehomen en onder bijvoeging van eventueele noodzakelijke opmer'kingen aan de betreffende doorgezonden. Hier vindt een nieuw onderzoek plaats, zoodat iedere vervalsching of ook slechts een po- ging tot ontduiking onmiddellijk kan wor den vastgesteld en eventueel kan worden bestraft. Het goederentransport zelf on- dergaat hierdoor geen vertraging. Goede-. ren door de verkeersinrichtingen aangeno- men, worden in ieder geval vervoerd. De formulieren voor den uitvoer van goe deren, vallende onder het ressort van de instanties voor den landbouw en de voedsel voorziening, worden op de reeds gebruiree- lijke wijze door de Nederlandsehe markt- organisaties uitgegeven. De formulieren voor alle overige goede ren kunnen bij alle spoorwegstations, bij alle expediteurs en bij de drukkerij Blco in Amsterdam als in den handel zijnd dru'kwerk worden verkregen. Alle instanties en ondernemingen, welke betrokken zijn bij den warenuitvoer naar Duitschland, -wordt dringerid aangeraden zich tijdig in te stellen op de hierboven uit- eengezette wijziging en zich eenige dagen voor 1 Juli a.s. in het bezit te stellen van de noodzakelijke vergunningen en van de hiertoe vereischte formulieren. SLllFZEN BIJ CAEN OPGEBLAZEN. Duitsche picniers hebben, volgens D.N. B., de sluizen en verdedigingsinstallaties van Caen opgeblazen. Deze vet-nieling vormt een zwaren slag voor de Engelscben, die op de monding van de Orne" strijden, omdat hierdoor de kleine visschershaven Ouistreham, waar de vijand zich op den eersten dag der invasie had genesteld, nog onbelangrijker is ge worden. Van Caen leidt ibehalve de Orne zelf een kanaal naar Ouistreham en naar zee, dat door een stuwmeer bij Caen wordt gevoed. Door bet opblazen der verdedi gingsinstallaties staat in de haven van Ouistreham geen water meer. Deze haven is nu alleen nog te gebruiken bij vloed en zoodoende practisch waardeloos ge- worden. WAAK DE VOLGENDE LANDING? Oordeel van Duitseh expert. De bekende Duitsche militaire corres pondent, gener.-admiraal b.d. Alfrad Saal- wechter, schrijft, volgens S.P.T.: Ik ben van meening, dat voor nieuwe landingen die men kan verwachten, het meest in aan- merking komen: de kust van Noord-Frank- rijk in het gebied van Calais, de Nederland sehe kust tusschen Schelde en Den Helder als ook de kust van Zuid-Frankrijk met ds basis Corsica. Dit standpunt bemst alleen op de oorlogvoering ter zee en in de lucht. In hoeverre de opera ties te land of politieke. overwegingen tot een andere keuze zullen dwingen, moet hier in het midden worden gelaten. De ervaringen, opgedaan bij de landingen in Normandie, zullen bij de keuze van de besehikbare landingsruimten meespreken Volgens deze zou het landingsgebied zoo dicht mogelijk bij het moederland moeten liggen, om de verbindingslijnen zoo kort mogelrjk te houden en om de werkzaam- heid van de bommenwerpers niet door al te lange afstanden te beperken. Het landings gebied moet over goede havenplaatsen be- schikken, die, wanneer zij niet dadelijk ge- nomen kunnen worden, toch zoo spoedig mogelijk door luchtiatndingstroepen kunnen worden veroverd. Bovendien moeten deze havens door haar diepte het den vijand onmogelijk maken, van zijn duikbooten gebruik te maken, terwijl zij zoo mogelijk door alle typen van oorlogsbooten onder vuur genomen moeten kunnen worden, om zoodoende de landing ,te kunnen dekken, en den kustbatterijen het zwijgen op te Bij dnze vrijwiili- gers. De kniediepe modder stelt de hoogste eiscben aan onze mannen. Op den aehter- grond een stukge- ;.hoten vijandelijke tank. (SS P.K. Raudies O/H P s) leggen. Verder moet een strandaanwezig zijn, waarvoor goede vaarmogelijkheid is, 0111 troepen aan wal te zetten. Misschien is het nog iets te vroeg, om nu reeds de vraag te stellen, waar de vol- gende landing zal plaats vinden, nu pas tien dagen na de landingen in Normandie zijn voorbijgegaan en daar van een besiis- sing over den afloop van deze phase van het grootste avontuur in de geschiedenis van Engeland" nog in het geheel niet ge- gesproken kan worden. Maar lang zal Eisenhower niet mogen wachten, daar de zomer, die voor de landingsoperaties het beste geschikt is, dan voortoij is. Volgens Interinf is Zaterdagochtend te 3 uur de vijand met 60 booten gelahd in het Zuiden van het eiland Elba. Korten tijd later werden verscheidene vijandelijke luchtaanvallen gedaan, tegelijkertijd werden verdere landingen verricht in het Noorden van het eiland, westelijk van Porto Fer- raio, en aan de Zuidoostkust. Het kwam tot hevige gevechten, vooral om de batterij- stellingen. De strijd duurt nog voort. FINSCHE GEZANT IN DE V. S. MOET LAND VERLATEN. Volgens D.N.B. wordt uit Washington gemeld, dat den Finschen gezant in de Vereenigde Staten, Procope, en drie ge- zantschapsraden de passen zijn overhan- digd. De vier diplomaten zijn uitgenoodigd de Vereenigde Staten te verlaten. In de motiveering voor. dezen stap zegt het ministerie van buitenlandsche zaken, dat het werk der vier Finnen zich tegen de belangen van de Vereenigde Staten heeft gericht". Deze maatregel beteekent echter geen verbreking der diplomatieke betrek- xingen tusschen de Vereenigde Staten en Finland. Volgens een ander bericht uit Washing ton aan den Britschen berichtendienst heeft een functionnaris van het ministerie van buitenlandsche zaken ten aanzien van deze aangelegenheid verklaard, dat de Finnen tot aan hun vertrek zouden worden be- waakt. Het' vertrek -zou plaats heibben zoodra een overtochtmogelijkheid met vei- lig geleide is gevonden, hetgeen mogelijk nog eenige weken kan duren. COMMANDANT SS-PANTSEKDIVISIE „HITLERJI'GEND" G|1SNEUVELD. Tijdens de gevechten aan het invasiefront is volgens D.N.B. de drager van het eiken- lo'of behoorende bij bet ridderkruis van het ijzeren kruis, de SS-brigadefuhrer en gene ral-major der Waffen-SS Fritz Witt, com- mandant van de SS-pantserdivisie ,,Hitler- jugend" gesneuveld. EENIGE PLAATSEN OP DE KARELlSCfiE LANDENGTE OPGEGEVEN. Het Finsche weef-machtsberieht van 18 Juni luidt: Op de Karelische landengte heliben onze troepen zich verder teruggetrokken en den in tie richting van Viipuri druk uitoefenen- den vijandelijken strijdkrachten taaien tegenstand gehoden. In de ten Oosten van Kaukjaeri geleverde fievige gevechten wer den den vijand zware verliezen toegebracht, waarbij hij alleen aan dooden ca. 2000 man t verloor. Humaljoki, Kuolamajaervi en Perkjaervi werden opgegeven. In het ge bied van Valkajaervi en Rautu, alsmede van Taipale, werd in den loop van. den. avond en in den nacht gevochten. Ver scheidene vijandelijke tanks werden ver- nield. Van de andere landfronten valt niets bijzonders te melden. De vijandelijke lucht- actie was ook gisteren boven de Karelische landengte en in het Westelijke deel van de Finsche Golf weer hevig. De Finsche afweer schoot iboven de Karelische landengte 39 vijandelijke machines omlaag. Daarvan werden alleen door Duitsche .vliegers 12 machines neergeschoten. Op de Aunus landengte schoot onze afweer drie andere vijandelijke toestellen omlaag, zoodat de_- vijand gisteren in totaal 42 machines ver- loor. TOM CHURCHILL. Over de gevangenneming van luitenant Tom Churchill, gemeld in het Duitsche weermachtsbericht, meldt de Essener Na tional Zeitung nog, dat men waarscliijnlijk te maken heeft met een zoon van majoor John Churchill, een jongeren broer van den Britschen premier. Deze Tom Chur chill is dan de tWeede neef vdn min.-pres. Churchill, die in krijgseevangenschap ge- raakt. Tom Churchill voerde het bevel over verzetsgi'oepen op het eiland Lissa. De zoon van Churchill, majoor Randolph Churchill moet zich eveneens bij de afdee- lingen van Tito bevinden en hij zou zich kort voor den verrassenden aanval van Duitsche parachute-troepen op het hoofd kwartier van Tito door de vlucht in veilig heid gesteld hebben. SLAOHTOFFERS ONDER DE BEVOLKING. Van officieele Fransche zijde wordt, vol gens S.P.T., het aantal slachtoffers dat als gevolg van de militaire operaties in Nor mandie is gevallen. 3-5.000 geschat. De Fransche regeering heeft maatregelen ge nomen om o-p uitgebreide schaal aan de zwaar getroffen bevolking in deze gebieden hulp te bieden. De departementen die aan Rottentin grenzen hebben "alle maat regelen genomen om vlu-chtelingen op te nemen. Vrachtaut-o's worden ter beschik- king gesteld. Vrachtverkeer voor commer- eieele doeleinden die niet met de voedsei- voorzlening in venband staan, is in deze gebieden verboden. Het SS-Ersatzkommando Niederlande in Den Haag maakt in verband met het zen- den van post aan vrijwilligers, die dienen bij de verschillende eenheden der Waffen- SS, of die in lazaretten, Genesungsheime, enz. liggen, het volgende bekend: Alle brieven, tijdschriften en pakjes moe ten in het vervolg geadresseerd zijn als volgt: An das SS-Hauptambt, D II/2 Deutsche Dienstpost Maastricht Zur Weiterleitung an: naam) Veldpostnr. of adres: Daardoor zal de verzending van ds veld- post in het vervolg minder vertraging on- dervinden. Brieven, tijdschriften en pakjes moeten duidelijk van naam e'n adres voor- zien zijn en ook het adres van den afzen der moet er duidelijk op vermeld zijn. Het verdient aanbeveling in de pakjes ook een adres bij te voegen en deze stevig te ver- pak-ken. Tot 20 gram is alles vrij van porti. Pakjes boven de 20 gram moeten van Zulassungsmarken voorzien zijn als deze naar veldpostnummers gezonden wor den en mogen niet zwaarder zijn dan 100 gram. Zwaardere pakjes ook met 2 Zulassungsmarken zijn niet toege- staan. Pakjes aan gewone adressen, dus niet aan veldpostnummers, mogen tot 2000 gram zwaar zijn en moeten voorzien zijn van een 40 cents postzegel. Luchtveldpostibrieven moeten van 2 luchtpostzegels voorzien zijn en up den brief moet vermeld zijn: Lucbtveldpost. Luclftveldpostzegels en toelatingszegels worden door de vrijwilligers aan hun fami- lieleden gezonden. Kranten- en tijdschriftenzendingen aan veld post n i i m niers met een gewieht van meer dan 100 grain zijn alleen toegestaan, indien deze iflvect van den uitgever verzon- den worden. Het is in het belang der familieleden zelf, dat aan de voorschriften nauwkeurig de hand gehouden wordt w.ant dan heeft men meer zekerheid, dat de post geen ver traging ondervindt en op de plaats van be- stemming aankomt. In het vervolg moeten dus brieven, tijd schriften en pakjes voor de vrijwilligers niet ineer naar het SS-Ersatzkominando •Niederlande in Den Haag gezonden worden. De veldpost voor de vrijwilligers wordt door de Nederlandsehe post aan genomen en in plaatsen waar kantoren van de Duitsche Dienstpost gevestigd zijn, kan men de veldpost daar bezorgen. Ook kan men bij de Duitsche Dienstpost geld verzenden op veldpostwissels voor de vrijwilligers bij alle eenheden der weermacht en Waffen-SS. E'VACUATIEMAATREGELEN TE LONDEN. Interinf meldt uit Stockholm: Naar hier vernomen wordt is de uitwer king van de tegen Londen en Zuid-Enge land gebruikte nieuwe Duitsche projectiel voor de Engelsche regeering aanleiding geweest onmiddellijke ontrturning van Lon den te bevelen, daar noch de schuilkelders noch de tunnels van den ondergrondschen spoorwejf bestand zijn tegen het geweld. der exposies. De vlucht van de bevolking uit de millioenenstad naar het platteland heeft reeds een omvang aangenomen, die de evacuaties van 1941 in de schaduw stelt UITSCIIAKELING VAN TELEFOONS. Om twijfel op te heffen wordt er na- drukkelijk- op gewezen, dat, bij de geleide- lij-k door te voeren buitengebruikstellmg van alle telefoon-aansluitingen, die niet be- slist noodzakelijk zijn voor de oorlogvoe ring of het volksbestaan, o.a. uitgezonderd zijn de volgende voor de instandhouding van het economisch leven in Nederland nood zakelijke aansluitingen, t.w.: Die der bedrijven van belang voor de oorlogvoering; der grootere fabrieken- eh andere ondernemingen; de huisaansluitin- gen van leidinggevende dire-cteuren en eventueel van verantwoordelijke bedrijfs- leiders dezer bedrijven, enz. voor zoover deze aansluitingen onmisibaar voor de in standhouding, van het bedrijf zijn. Deze richtlijnen gelden zoowel voor de Industrie, den hafidel, het handwerk, het verkeers- en vervoerswezen, de voedsel- voofziening en den landbouw, a'ls voor de overige onderdeelen van het economische leven. Bij de beoordeeling welke aansluitin gen uitgezondei'4 kunnen worden, wordt een strenge maatstaf aangelegd. PROEFNEMING MET DISTRIBUTIE VAN VISCH. Binnenkort zal in de gemeenten 's-Gra- venhage, Voorburg en Rijswijk bij wijze van proef worden aangevangen met de distri bute van vis-ch. Bij de loopende uitreikmg van distributiekaarten ontvangen de mge- zetenen van deze drie gemeenten een visch- kaart, die in zes kleuren wordt verstrekt, zoodat steeds voor een zesde deel der in- woners een bon kan worden aangewezen. De aanwijzing van bonnen geschiedt aan de hand van den omvang van den aanvoer van visch. Een rantsoen visch zal bestaan ui: 'hetzij V2 kg versche of gezouten viscb, hetzii 500 gram gestoomde of gerookte visch, hetzij 200 gram gefileerde, gestoom» de of gerookte visch, hetzij 1 kg ongepelde of 250 gram gepelde garnalen. De strijd in Nor mandie. De Duit sche tegenmaat regelen zijn in vol- len gang. Weer gakt een troep Aciglo-AmeMka- nen in krijgsge- vangenschap. (SS P.K. Pach- nic-ke O/H Pa)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1