TERNEUZENSCHE COURANT Buitenland No. 10.618 VRIJDAG 16 JUNI 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCK WEERMACHTSBERICHT. Strijd in Normandie nadert hoogtepunt. BLIJF KALM, BLIJF THUIS. Vier brandpunten in Normandie. In afwachting van de komende ontwikkeling. KEURINGEN. BEKENDMAKING. Post voor vrijwilligers. OOK GIJ BEH00RT BIJ ONS. Directeur VERSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRTJDAGAVOND. I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - Temeuzen - Tel. 2298 Het Opperhevel der Weermacht maakte Donderdag bekend: De slag in Normandie neemt van dag tot dag in aevigheid toe. Nadat het er voor den vijand in ds eerste dagen van de invasie op was aangskomen aan de kust vasten voet te krijgen, proibeert ilij thans zijn brug- genhoofd naar alle kanten uit te breiden. Onder de salvo's van het zwaarste scheeps- geschut, onder onafgebroken luchtaanval- len en onder het optreden van versch aan- gevoerde 'infanterie- en pantserstrijd krach ten aan beide zijden gaat de slag zijn hoog tepunt tegemoet. Gisteren hebben zich vooral in het ge- ibied om Tilly, Caumont en ten Zuidwesten van Balleroy heVige gevechten ontplooid, in welker verloop talrijke vijandelijke tanks werden stukgeschoten. De vijand leed bij- zonder zware verliezen aan dooden en ge- wonden. Onze troepen wisten overal hun etellingen te handhaven. Ten Oosten van Caumont hebben eigen pantserformaties verscheiden taai verdedigde plaatsen inge- nomen. Vijandelijke valschermjagers, die ten Noordoosten van St. Lo achter ons front waren neergesprongen, werden ver- nietigd. Alleen in het gebied ten Westen en ten Noo-rden van Ste. Mere Eglise wist de vijand een geringe terreinwinst te be- halen. In den afgeloopen nacht werden door aanvallen van sterke formaties gevechts- vliegtuigen 14 transportschepen mat een gezamenlijken inhoud van 101.000 bi t. en 2 torpedojagers door bommen en torpedo- treffers tot zinken gebracht of zwaar be- schadigd. Hierbij heeft zich een afdeeling gevechtsvliegers onder majoor Thomsen bijzonder onderscheiden. In het verloop van een fel nachtelijk ge- vecht van ruimingsvaartuigen onz°r marine met een formatie vijandelijke kruisers, die door 5 torpedojagers werd beschermd, ten Zuidwesten van het eiland Jersey, werd een torpedojager in brand geschoten. Een eigen boot ging daarbij verloren. Kustbatterijen van het leger beschoten voor den mond van de Orne een iandings- formatie, die beschermd werd door een zwaren kruiser en torpedojagers en bescha- digden den kruiser, alsmede een torpedo jager. De formatie werd uiteengedi'even. Voor de Noordkust van het schiereiland Cherbourg plaatsten onze kustbatterijen treffers op andere schepen. Groepen tor pedojagers en torpedomotorbootea werden gedwcngen den steven te wenden. De felheid van de gevechten en de voor- beeldige houding cnzer troepen van alle weermachtsonderdeelen komt tot uiting in de cijfers' van de tot disvei' hehaalde resultaten. In de eerste tien dagen van den vijandelijken invasie-aanval hebben onze troepen meer dan 400 vijandelijke tanks en meer dan 1000 vliegtuigen vernietigd. Hierin zijn niet begrepen de talrijke tanks kanonnen en zware wapenen var. allerlei aard, die bij aanvallen van eenheden der Duitsche marine en der lucutmacht op de vijar.delijke landingsvloot vergingen. In tctaal hebben luchtmacht, marine, alsmede de kustbatterijen van he" leger en de marine sinds het begin van de invasie tot zinken gebracht 2 kruisers, 9 torpedo jagers, 2 torpedomotorbooten, 23 vracht- en transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 131.400 brt., aismede 12 lar.- dmgsschepen voor tanks met een gezamen lijken inhoud van 18.300 brt. Bovendien werden door treffers van torpedo's bommen en artillerie 2 zware kruisers, 3 andere kruisers, 16 torpedojagers, 8 torpedomotor booten, 58 koopvaardij- en transportsche pen met een' gezamenlijken inhoud van 235.000 brt. ,2 landingsvaartuigen met een inhoud van 4000 brt. en een schip van mid- delbare grootte zwaar beschadigd. Deze cijfers worden nog aanzienlijk ver- hoogd door de verliezen, die de vijand ge- leden heeft aan oorlogs- en landingssc'he- pen als gevolg van mijntreffers. De ver liezen van den vijand aan dooden en ge- wonden, vooral wat betreft zijn elite-for- maties, de lucbtlandingstroepen zijn vele malen -grooter dan die van ons zelf. In Italie. Aan het Italiaansche front duurt de krachtige vijandelijke druk aan weerskan- ten van het Meer van Bolsena onvermin- derd voort. Onze, een zwaren strijd leve- rende troepen boden den vijand ook gisteren verbitterden tegenstand, doch konden ten slotte niet verhinderen, dat de vijand naar het Noorden terrein won. Nieuwe vijande lijke aanvallen ten Noorden en Noordwes- ten van het meer werden afgeslagen. De gevechten duren voort. Uit het Oosten worden geen bijzondere gebeurtenissen gemeld. In het Hooge Woorden, werden in den sector van Louhi en van Kandelaksja verscheidene krachtige aanvallen van de bolsjewisten afgeslagen. Duikbooten hebben op de Zwarte Zee twee SovjetjRu s s i s ch e kanonneerbooten en een zeesleepboot in den grond geboord. Formaties Amerikaansche bommenwer- pers hebben gisteren aanvallen gedaan op het stadsgebied van Boedapest. Door strijdkrachten van de Hongaarsche en Duit sche luchtverdediging werden 18 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Enkele Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht bommen geworpen op het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied. Duit sche gevechtsvliegtuigen vielen afzonder- lijke doelen in Zuidoost-Engeland aan. Burgerplicht. Het is nog niet zoo heel lang geleden, schrijft ,,De Telegraaf", dat een helang- rijk deel van de bevolking van ons land aan het denkbeeld van een invasie bepaal- de wenschvoorstellingen verbond, die aan- vingen met de hoop op een zonder slag of stoot terugtrekken van de Duitsche mili- tairen, en eindigden met de verwachting, dat schepen, volbeladen met koffie, thee, tabak en andere in den oorlog gemiste Iheerlijkheden ,,den goeden ouden tijd" weer zouden inluiden. Men kan moeilijk aannemen, dat deze naieve optimisten thans nog in deze op- vattingen zouden willen volharden. In de eerste plaats zijn zij getuige geweest van het oprichten van aanzienlijke versterkin- gen -langs onze kusten, van evacuatie en in-undatie, amstandigheden, die nu niet bepaald wijzen op een Duitsch voornemen om spoedig vrijwillig te vertrekken. In de tweede plaats hebben zij vernomen, hoe zwaar de strijd der militairen in Zuid- Italie is geweest en kennisgenomen van het feit, dat de voorhanden scheeps- rutmte aan andere eischen heeft te vol- doen, dan aan de behoefte van burgers aan lekkemijen en zelfs van het feit, dat ook de aanvoer van de allereerste, nood- zakelijke levensmiddelen niet mogelijk scbeen. En in de derde plaats is er thans de invasie-practijk in Noord-'Frankrijk, wel is- waar eerst sedert enkele dagem maar toch voldoende leerzaam om ook de laatste misverstanden weg te nemen. Wanneer we in de eerste berichten lezen over den bloedigen strijd tusschen aanval- lers en verdedigers, over hardnekkige ge vechten en bombardementen aan de Nor- mandische kust, wanneer we vernemen, dat steden en dorpen tusschen Le 'Havre en Ctierbourg reeds voor een deel verwoest zijn of in lichterlaaie staan, dan zien wij met groote duidelijikheid, wat ook aan onze kust had kunnen geschieden en mis- schien nog kan geheuren. En dit is dan nog slechts een begin. Als de geallieerden er in zouden slagen groote legergroepen aan land te brengen en een front te formeeren zal de hel in het betreffende gebied in voile hevigheid losibranden. Van meer dan een zijde wordt er immers de aandacht op gevestigd, dat meerdere landingen op andere punten van de meer dan duizend kilometer lange kus ten van West-Europa mogelijk zijn of ver- wacht worden. Er blijft den ibetrokken landen en vol- ken in dit stadium niets anders over dan af te wactiten. Moge echter niamand de vergissing begaan, de invasie voor zijn eigen omgeving te wenschen. En dat zeker niet in Holland, dat door zijn groote be vol kingsdichtheid kwestbaarder is dan eenige andere streek. Mocht het fatum toch over ons komen, dan is er maar een consigne: blijf kalm en blijf thuis! In uren van beproeving heeft de Nederlander doorgaans een zelf- heheersching getoond, die ook dan zijn Clouding moet kenmerken. Laat u in de eerste plaats niet meesleepea door ,,ge- ruchten", te goeder of te kwader trouw verspreid. Het gerucht is altijd erger dan het feit, want het stelt zooveel ,,feiten" tegelijk, dat niemand er meer een touw aan kan vastknoopen. Na het gerucht vindt men dan ook meestal de muggen, die tot olifantea werden opgeblazen. Blijf u zelf en besef uw positie als burger", waarin gij u, zoowel direct als indirect, verre hebt te houden van alle oorlogshandelingen en van alle instanties of objecten, die militaire acties moeten voorbereiden of dienea. Houid u strikt aan de ordemaatregelen en voorschriften, die in het belang en de veiligheid van de civiele bevolking worden gegeven. Wil Ciet niet beter weten dan de verantwoordelijke autoriteit, die de algemeene situatie kent en overziet. Met eigenwijsheid vergroot gij slechts het risico voor uw eigen persoon in het totale gevaar, dat ons alien tijdens een eventueele invasie bedreigt. Blijf plichtsgetrouw aan uw werk en leef uw dagelijksch leven, zoolang dit mogelijk is. Geef vooral niet toe aan een zucht meestal ingegeven door redeloo- zen aagst om op eigen houtje te gaan trekken. Waarheen? Nergens en overal, maar zeker naar uw ondergang. Ieder kenne zijn plicht en zijn plaats. En de laatste plaats die u onder welke om standigheden ook in (het leven is aan- gewezen, blijft die van uw gezin, blijft die van uw huis! Daar klopt ons hart, daar kunnen wij met een rustig geweten en een koel hoofd het oorlogsgeweld mijden. Ten- zij dit tegen onzen wil ook hier tot oqs komt en wij het hoofd hebben te buigen. Geen burger zoeke echter het noodlot, zoo lang dit aan zijn deur kan voorbijgaan. In deze dagen van hoogspanaing is Ciet heter een rustige waarschuwing vooruit te geven, dan daarmede te wachten tot de nood aan den man is. Op vier punten van het Normandische front, zoo schrijft Martin Hallensleben, militair correspondent van D.N.B., bemerkt men een toegenomen gebruik van materieel door beide partijen. Deze vier punten zijn: 1. Het verkeersknooppunt Caen en om- streken. Hier zal binnenkort wel een groote pantserstrijd los branden. In dezen sector onderscheidt men drie zwaartepun- ten n.l. vlak voor Caen zelf, bij Troam, waar een Engelsche luchtlandingseenbeid in gevecht is met Duitsche pantserwagens en ten slotte bij Tilly. Hier zetten de Engei- schen onder aanvoer van nieuwe pantser formaties hun heftige aanvallen in Z.O. richting voort, doch zij werden wederom afgeslagen. Volgens de eerste berichten werden 37 pantserwagens vemield. Bij Caumont constateerde de Duitsche lucht- verkenning nieuwe Britsche pantserconcen- traties, zoodat een voortzetting van dezen aanval verwacht kan worden. 2. Het gebied van Balleroy, waar de geallieerden tot dusver tevergeefs trachten door te breken naar St. Lo; ook de pogin- gen om laatstgenoemd knooppunt te berei- ken van Isigny uit, mislukten. Gisteren viel een Amerikaansche gevechtsgroep aan weerszijden van den straatweg Bayeux St. Lo in Z.W. richting aan, doch werd met aanzienlijke verliezen afgeslagen. 's Avonds kwam het ten N. van den straatweg tot geringe plaatselijke penetra- ties, die echter door de zware verliezen niet benut konden worden en sindsdien weer zijn afgegrendeld. 3. Het gebied van Carentan, waar een afwisselende strijd ontstaat. De Duitsche afweertroepen zijn op bepaalde punten tor den aanval overgaan, terwijl de Ameri kaansche pogingen om Cotentin af te smj- den, voortdurend toenemen. Gemotoriseerde afdeelingen en tanks vielen van St. Mere Eglise uit naar het Westen aan en ook N.O .van Montebourg en aan den straat weg; MontebourgQuineville werd gisteren hevig gevochten. 4. Het gebied van Cherbourg. Het gemis van een goede, groote haven begint nijpend voor Montgomery te worden. In actieven afweer, waarbij; den Amerikanen een heu- velstelling werd ontnomen, konden de Duit sche verdedigingsstrijdkrabhten echter de vijandelijke doorhraakpoging in de richting van Cherbourg wederom doeltreffend ver hinderen. Behalve deze gevechten, zoo deelt Inte- rinf mede, werd gisteren den geheelen dag Le Havre onder vuur genomen door tai- rijke stukken zwaar scheepsgeschut; in den namiddag trachtten sterke formaties geallieerde jachtibommenwerpers het vuur der oorlogsschepen te versterken door het laten vallen van talrijke zware bommen. Groot zijn de verliezen van de invasdevloot, daar behalve een zware kruiser en een tor pedojager, die getroffen werden, aan vracht- en transportschepen op een dag 75.000 ton werd vernietigd. De beteekenis van de versterkingen en de ltracht van den aanval. Aan een overzicht van den Correspon dence Dienst is het volgeade ontleend: Sedert het begin van de invasie is er een week verloopen. Nadat het Engel sche en het Amerikaansche truggenhoofd met elkaar vereenigd zijn beschikken de geallieerden thans over een uitgangs- basis van 80 km leagte en gemiddeld 15 tot 20 km diepte. Kan men nu zeggen. dat de eerste phase van deze onderneming geeindigd is? Van Duitsche militaire zijde wordt dit ontkend. De invasie als zoodanig, zoo zegt men hier, kam slechts als geeindigd, d.w.z. als geslaagd worden beschouwd, wanneer het den geallieerden gelukt zou zijn, in het Westen het lang- verwaclhte tweede front op te richten. Hiervan is geen sprake, zoolang zij niet een aantal groote havens ter beschikking hebben, en voldoende menschen en mate rieel aan land brengen om het gros der Duitsche troepen slag te hieden. De springplank waarover de geallieerden momenteel beschikken zo-u de uitgangs- basis van het tweede front kunnen wor den, maar zoover is het vooralsnog geens- zins. Een vraag welke de militaire medewer- kers van verscheidene Duitsche bladen in de laatste dagen hebben behandeld luidt: hoe was het mogelijk, dat er binnen enkele uren een bres werd geslagen in het vrijwel als onaeembaar beschouwde Atlantiscbe bqlwerk? Hun eenstemmig antwoord luidt: een bres in de voile beteekenis van het woord is er niet geslagen, de bouwers van net Atlantische bolwerk konden hun geweldigste vestingea slechts opwerpen aan die punten, waac voor een vijand de grootste strategische voordeelen lagen, in casu bij de groote havens aan den Atlan- tischen Oceaan. De versterkingen, die zij elders aaalegden, moesten noodgedwongen slechts de beteekenis hebben van golfbre- kers. De geallieerden nu hebben voor hun onderneming een deel van de Fransche kust uitgezoeht, waar zij buiten het bereik der zwaarste vestingen van het Atlanti sche bolwerk bleven en daar konden zij er natuurlijk in slagen hier en daar voet aan land te zetten. Daariiee hebben die ves tingen echter haar waarde nog niet ver loren, want ze zullen eerst geslecht moe ten worden. voor de geallieerden hun on- middellijk doel de bezetting der groote havens kunnen bereiken. In dit verband wordt in Duitsche mili taire kringen veelvuldig de meening uit- gesproken, dat Eisenhower den tocht over het Kanaal vermoedelijk met grootschere plannen is begonnen, dan hij bij zijn eer- sten stormloop heeft kunnen verwezenlij- ken. Uit de zeer sterke formaties lucht- infanterie. die hij op de kust tusschen de Orne en de Seine heeft ingezet, alsmede uit de bewegingen op zee in dezen zelfden sector, meent men bijna met zekerheid te kunnen afleiden, dat de Engelschen zich daar als het ware in den rug van le Havre hadden willen vastzetten, zooals de Ame rikanen met hun landingen op de Oostkust van het schiereiland Cotentin, Cherbourg in den ruig hebben aangevallen. Men zal zich trouwens herinneren, dat de vorige week Dinsdag in alle Duitsche berichten le Havre als het zwaartepunt van den ge allieerden aanval werd genoemd. Een tweede vraag, waarmede militaire medewerkers der Duitsahe bladen zich bezighouden, is deze: waarom geeft de opperbevelhebber-West, generaal-veldmaar- schalk von Rundstedt, den legergroepen van generaal-veldmaarschalk Rommel en kolonel-generaal Blaskowitz niet het hevel, om de Engelsche, Amerikaansche en Cana- deesche strijdkrachten, nu deze ondanks het geconcentreerde vuur der sicheepsartil- lerie en ondanks hun machtig luchtwapen foch nog absoluut in de minderheid zijn, in zee terug te drijven? Het antwoord luidt: in het algemeen hebt ge een veel te lagen dunk van de ope- raties, die op -het oogenblilk aan den gang zijn, ooik wanneer wij ons uitsluitend tot het bruggenhoofd beperken. Reeds de eerste twee dagen hebben de geallieerden 2000 gliders" geland. De grootste van deze zweefvliegtuigen heb ben een spanning van ru.im 60 meter. Zij kunnen 120 man infanterie met volledig-e uitrusting transporteeren, bij iets zwaar- dere bewapening 80 tot 100 man. Een glider" (kan ook eenige stukken lucht- doel- of anti-tankgeschut, een tank van zes ton of een vrachtauto, alles uiteraard met bemanning vervoeren. Een vloot van 4000 vrachtschepen is sinds een week in de weer om het gros aan manschappen en materieel over het Kanaal te brengen. Dulzenden en duizen- den speciale vaartu.igen met een geoefecide bemanning aan boord nemen, zoolang geen havens ter beschikking staan, in voile zee troepen en uitrusting over en brengen ze naar het strand. De verliezen der ge allieerde transportmiddelen op zee en in de lucht zijn, zooals uit vele berichten blijkt, zeer zwaar, maar tevens is het on- vermijdelijik, dat een hoog percentage der transporten zijn doel bereikt. Reeds den tweeden dag der invasie stieten Duitsche tankformaties op de zwaarste tanks, welke de geallieerden momenteel ter beschikking hebben. De Engelsche Churchill" van 60 en de Amerikaansche Sherman" van 70 ton. Dit ondanks ongunstige weersom- standigheden. Men vergete niet, dat de geallieerden jaren lang den tijd hebben gehad om de invasie voor te bereiden. Alleen van de troepen, die zij in Zuid-Oost Engeland heb ben staan, is totdusverre niet meer dan de helft bij de invasie betrokken. Desondanks worden hun strijdkrachten in Noord-West- Frankrijk momenteel op omstreeks 350.000 man geschat. Daarom moet er absoluut op gerekeod worden, dat de huidige operaties slechts het begin zijn van een heele serie, welke in totaal de invasie zullen vormen. Zou het den geallieerden gelukken op dit oogenblik het gros der Duitsche strijd krachten te verleiden tot een massalen aanval op het huidige front, dan bestond er niet de geringste twijfel, of binnen zeer korten tijd zouden er op verschillende pun ten van de West-Europeesche kust landin gen volgen, die voor de Duitsche legerlei- ding moeilijk op te loss en problemen kon den opleveren, ook al werd het bruggen hoofd tusschen St. Vaast en de Orne-mon- ding intusschen te niet gedaan. Daarom, zoo zegt men van bevoegde Duitsche zijde, oefene men geduld en wachte op de komende ontwikkeling, niet alleen van den geallieerden aanval, maar vooral ook van den Duitschen afweerslag, die tenslotte wel niet langer dan tot einde Juni op zich zal laten wachten. DE ZWAARTEPUNTEN. In de nabijheid van Caen werd de tweede Dinsdag van de invasie aan beide zijden begonnen met een concentratie van zeer sterke krachten, welke de inleiding vormde van den grooten slag om Caen. Zoowel Montgomery als Rommel voeren hier het bevel over zeer sterke gewapende troeroen en aan beide zijden werden enorme aan- tallen tanks opgesteld. De Engelschen hebben reeds eerder met de gevechten daar -willen beginnen, doch zij hadden eenige vertraging, onder meer omdat de artillerie van het steunpunt Douvres, ten Westen van de Orne, den nacht te voren het vuren nog kon voortzetten en zoo- doende de bij Cambes opgestelde troepen, die als onmiddellijke oorlogsbestemming Caen hadden, langer vasthield dan men van geallieerd standpunt wenschelijk kon actoten. Dat de invasoren den strijd om Caen met alle beschikbare krachten willen voe ren wordt begrijpelijk als men bedenkt, dat aan een ruimtebiedenden stoot naar het Zuiden toe op het landingshoofd niet gedacht hoet te worden, zoolang deze stad zich nog in Duitsche handen bevindt. Ook in het Gebied van Tilly, tusschen Bayeux en Caen, werd Dinsdag hevig ge- stred-en. Ten Westen van deze plaats, tusschen het bosch van Biards en de ge- inundeerde -gebieden van de Vire, waar de Amerikanen j.l. Zondag door de Duitsche troepen bij de beek Elle waren opgevan- gen, wisten de aanvallers bij Ai-rel in de mondingsdriehoek tusschen Elle en Vire Het S.S. Ersatzkommando deelt mede: iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S., S.S.-Wachtbataillon in Amersoort, landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmeldingspliehtig zijn'voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ied'er worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopieiding heeft liewezen. Zijn scliool- opleiding is niet doorsiaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karak- ter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden duur der opleiding, extra levensmiddelen ect. Even eens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de been- en terue- reis de navolgende Nebenstellen der Wafen-S.S.: Amsterdam, Dam 4; Alk- maar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46- Enschede, Hengeloschestraat 30, en het S.S.-Ersatzkommando, Den Haag Korte Vjjverberg 5. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het S.S.-Wachtbataillon te Amers- foort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich on bovenstaande keuringen melden. 19 Juni 813 uur, Amsterdam, Dam 4. 20 Juni 812 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245; 15—17 uur, Amers- foort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. Bij onze vrijwilligers. Een gevechtsgroep zoekt verbinding met den troep. (SS P.K. Kristoferitsch O/H P s.) DOODVONNISSEN. Naar de Hohere S.S. und Polizeifuhrer „Nordwest" mededeelt, heeft het Polizei- standgericht Amsterdam den eigenaar van een drukkerij Franciskus Duwaer uit Am sterdam, geb. 1 Januari 1911, ter dood ver- oordeeld. De veroordeelde had van de helft van 1943 af tot aan zijn arrestatie op 8 Juni 1944 in zijn drukkersbedrijf voor een weer- standsgroep, die over verscheidene provin- cies in Nederland verspreid was, formulie- ren voor persoonsbewijzen, benevens zegel- tjes en controlezegels voor persoonsbewij zen in grooten omvang vervalsciit. Het Polizeistandgericht nam aan, dat de voort- gezette actie van den veroordeelde in staat is geweest de openbare orde in het bezette Nederlandsche gebied in gevaar te brengen en heeft hem overeenkomstig par. 1 van de verordening cp de bescherming van de orde als saboteur ter dood veroordeeld. Het von.'ds is na onderzoek van de gratiekwestie voltiokken. Het Polizeistandgericbt heeft ook de vol- gende Nederlanders ter dood veroordeeld: 1. den fabrieksarbeider Albert Iteulen uit Roermond, geb. 12 Nov. 1916; 2. den lasscher Jacobus Frenken uit Maasniel (Limburg), geb. 7 Nov. 1921. De veroordeelden hadden als leden van een terroristengroep deelgenomen aan de gewapende overvallen op het gemeentehuis Haelen op 18 Februari 1944, op het ge meentehuis in Venhuizen op 28 Maart 1944 en op het gemeentehuis in Heiloo op 12 Mei 1944. Daarbij werden levensmiddelenbon- nen, geld, formulieren voor persoonsbewij zen en andere zaken in vrij grooten getale gestolen. Bij den overval op het gemeente huis in Venhuizen heeft een der daders den zich te weer stellenden Nederlandschen politieagent neergeschoten. Daarmede heb ben de veroordeelden zich schuldig ge- maakt aan deelneming aan een geheime organisatie, aan voortgezette sabotage en aan het onbevoegd bezit van vuurwapens. Het vonnis is na onderzoek van de gratie kwestie voltrokken. eenige terreinwinst te boeken. Verder was Dinsdag te Berlijn te vernemen, dat de gevechtslinie, die aldaar min of meer hoef- ijzervormig om Tilly heenloopt, slechts geringe wijzigingen heeft ondergaan. Ook het offensief van Eisenhower tegen St. Lo ontwikkelde zich verder. Van twee zijden trachtten het tweede Britsche en het eerste Amerikaansche leger dit verkeers knooppunt te bereiken. De linkervleugel van het Amerikaansche leger slaagde er volgens het dagoverzicht van Ludwig Ser- toe-ius in om den druk op St. Lo te ver- hoogen, maar toen Amerikaansche pers- agentschapp-en reeds melding hadden ge- maakt van gevechten aan den rand der stad, werd van Duitsche zijde op de on- juistheid dezer berichten gewezen en mee- gedeeld dat de vijand nog o-p omstreeks 10 km van St. Lo verwijderd stond. De Amerikaansche luchtlandingsdivisies, die op het schiereiland van Cherbourg in het gebied van Ste Mere Eglise waren ge- concentreerd, trachten zoowel naar het Wlesten als naar het Noorden door te bre ken, teneinde Cherbourg af te snijden. Hier woedde een taaie, verbitterde worste- ling, waarbij van beide zijden eltetroepen in het vuur gebracht werden. Vooral om Montebourg hebben Dinsdatgocbtend ge vechten gewoed van een verbittering als men zich moeilijk kan voorstellen. De Amerikanen kregen nog gedurende den strijd versterkingen aangevoerd, zoowel van over zee als uit de lucht. In den strijd aldaar mengden zich ook de Russische vrijwilligers, die de Duitsche zijde hebben gekozen en voor een goed deel zijn inge zet op het schiereiland Cotentin. (S.P.T.) Op een vraag naar de nieuwe wapenen, die door de Engelschen en Amerikanen bij de invasie zijn gebruikt, antwoordde de Duitsche militaire woordvoerder in de Wil- helmstrasse, dat tot nu toe als nieuwe wapenen alleen nog maar raketgranaten en raketbommen zijn gebruikt. Geheel nieuw kan men ze echter niet meer noe- men, want bij verschillende generale repe- tities bij voorafgaande kleinere landingen b.v. werden ze reeds in beperkten getale gebruikt. (S.P.T.) AFTA.STEN DER WEDERZIJDSCHE LINIES. De correspondent van het A.N.P. meldt: Terwijl de geallieerden hun strijdkrachten in het bruggenhoofd aan de Noord-Fran- sche kust doorloopend door nieuwen aan voer over zee en uit de lucht versterken en de Duitsche oper-atieve reserves zich in opmarsch naar het strijdtooneel bevinden, beperken de gevechten. die een uitgespro- ken plaatselijk karakter dragen, zich tot het aftasten der wederzjjdsche linies, ten einde gunstige uitgangsstellingen voor grootere operaties te vinden. De Engelsche en Amerikaansche lan- dingstroepen hebben het bruggenhoofd nog verder kunnen vergrooten, doch stuiten op steeds krachtiger wordenden tegenstand. Tot dusver opereeren zij 'nog onder de be scherming van het geschutsvuur hunner oorlogsschepen, doch bij een verder opruk- ken komt er een tijdstip. dat zij voor de dekking van hun opmarsch uitsluitend op de luchtmacht zullen zijn aangewezen. Om- gekeerd kan men zich voorstellen, dat de Duitschers zich niet noodeloos binnen het bereik van de geallieerde scheepskanonnen Het SS-Ersatzkommando Niederlande in Den Haag maakt in verband met het zen- den van post aan vrijwilligers, die dienen bij de verschillende eenheden der Waffen- SS, of die in lazaretten, Genesungsheime, enz. liggen, het volgende bekend: Alle brieven, tijdschriften en pakjes moe ten in het vervolg geadresseerd zijn als volgt An das SS-Hauptamt, D II/2 Deutsche Dienstpost Maastricht Zur Weiterleitung an: naam): (iVeldpostnr. of adres) Daardoor zal de verzending van de veld- post in het vervolg minder vertraging on- dervinden. Brieven, tijdschriften en pakjes moeten duidelijk van naam en adres voor- zien zijn en ook het adres van den afzen- der moet er duidelijk op vermeld zijn. Het verdient aanbeveling in de pakjes ook een adres bij. te voegen en deze stevig te ver- pakken. Tot 20 gram is alles vrij van porti. Pakjes boven de 20 gram moeten van Zulassungsmarken voorzien zijn als deze naar veldpostnummers gezonden wor den en mogen niet zwaarder zijn dan 100 gram. Zwaardere pakjes ook met 2 Zulassungsmarken z-ijn niet toege- staan. Pakjes aan gewone adressen, dus niet aan veldpostnummers, mogen tot 2000 gram zwaar zijn en moeten voorzien zijn van een 40 cents postzegel. Luchtveldpostbrieven moeten van 2 luchtpostzegels voorzien zijn en op den brief moet vermeld zijn: Luchtveldpost. Luchtveldpostzegels en toelatingszegels worden door de vrijwilligers aan hun fami lieleden gezonden. Kranten- en tijdschriftenzendingen aan veldpostnummers met een gewicht van meer dan 100 gram zijn alleen toegestaan, inslien deze direct van den uitgever verzon- den worden. Het is in het belang der familieleden zelf, dat aan de voorschriften nauwkeurig de hand gehouden wordt want dan heeft men meer zekerheid, dat de post geen ver traging ondervindt en op de plaats van be- stemming aankomt. In het vervolg moeten dus brieven, tijd schriften en pakjes voor de vrijwilligers niet meer naar het SS-Ersatzkojmmando Niederlande in Den Haag gezonden worden. De veldpost voor de vrijwilligers wordt door de Nederlandsche post aangenomen en in plaatsen waar kantoren van de Duitsche Dienstpost gevestigd zijn, kan men de veldpost daar bezorgen. Ook kan men bij de Duitsche Dienstpost geld verzenden op veldpostwissels voor de vrijwilligers bij alle eenheden der weermacht en Waffen-SS. Europa is in oorlog! De beveiliging van de kusten en de be- strij.ding van den vijand vergen de hoogste inspanning van den soldaat en den arbei- der. Het front heeft wapens, munitie en voedsel noodig, iederen dag weer. Het luchtwapen van de Duitsche weermacht is een groote afnemer. Te dien einde is er een speciale transport-organisatie gescha- pen, welke alles, wat het luchtwapen noo dig heeft, aanvoert. Deze organisatie draagt den naam van NSKK-Gruppe Luft waffe. Reeds honderdduizenden kilometers heb ben de groote NSKK-vrachtauto's, waar- op nu eens bommen van 2000 kilo, dan weer mudzakken aardappelen of andere levensmiddelen, door geheel Europa afge- legd. Het grootste aandeel in deze organisatie hebben de Nederlanders. Duizenden vrij willigers staan in de NSKK-regimenten Nederland, waarvan het grootste deel van het kader eveneens uit Nederlanders be- staat. Deze mannen hebben zich door hun schitterende prestaties als chauffeur, maar niet minder als soldaat, reeds in enkele jaren een uitstekenden naam bij de hoog ste leiding van het NSKK verworven. Iedere gezonde Nederlander tusschen 17 en 45 jaar of hij al dan niet kan auto- rijden, doet niet terzake kan zich mel den voor het regiment Nederland der NSKK-Gruppe Luftwaffe. 'Het spreekt vanzelf, dat er behalve aan chauffeurs ook behoefte is aan koks, verplegend en admi- nistratief personeel, enz. Na een korte oefening in het gebruik der wapens en een opleiding tot chauffeur of monteur op een motorsehool van het NSKK kunnen de mannen hun plaats in de kolonnes innemen. Over zijn achtergebleven gezin kan de NSKK-vrijwilliger geheel onbezorgd zijn. Voor hem en zijn gezin gelden n.l. in alle opzichten dezelfde regelingen als voor de Duitsche soldaten. Er worden extra-levens- middelen en K-kolenbonnen verstrekt, etc. Vrouw en kinderen kunnen zoo noodig in mooie rusthuizen gedurende eenlgen tijd worden opgenomen, terwijl bij voorkomen- de moeilijkheden een speciaal daarvoor aangestelde verbindingsstaf hulp verleent. De NSKK-Gruppe Luftwaffe zal, nu de laatste phase van den strijd naar het zich laat aanzlen, weldra zal aanbreken, op voile toeren moeten draaien. Daarom is het zaak, de gelederen tijdig zoo hecht mogelijk te maken. Meldt u bij het werf- kantoor der NSKK-Gruppe Luftwaffe, Lange Vijverberg 10, Den Haag, want ook gij betioort bij ons. wagen. Het zwaarste scheepsgeschut, dat der slagschepen, heeft een reikwijdte van omstreeks 40 km, Het feit, dat het front zeer kronkeli-g en door het heen en weer golven van den strijd een voortdurend wisselend verloop heeft, alsmede de omstandigheid, dat zich vaak gevechten van man tegen man afspelen, verzwaren de taak van het scheepsgeschut. Behalve het steunen van de landoperaties der geallieerden, bestaat deze in het buiten gevecht stellen van de Duitsche gesehuts- posities op de kust, waarbij zich vaak hevige artillerieduels ontspinnen. Tot dus ver is het alleen van het op de Oostkust van het schiereiland Cotentin gelegen fort St. Marcouf bekend, dat het zijn vuur heeft moeten staken. Er liggen in het bruggen hoofd nog steeds Duitsche vestingwerken aan de bestrijding waarvan de landings- Grijdkrachten een groot deel van hun aan dacht moeten wijden. Voortdurend laten de geallieerden achter de Duitsche linies luchtlandingstroepen neer, o.a. op den Oostelijken oever van de Orne, ter versterking van de troepen, die daar aan hevige Duitsche aanvallen bloot staan. De Engelschen stellen krachtige pegingen in het werk zich van de kleine

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1