TERNEUZENSCHE COURANT Buitenland Binnenland No. 10.617 DINSOAG 13 JUNI 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAO VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN BEKENDMAKING. Verboden Wapenbezit. KEURINGEN. GEVECHTEN OP FINSCHE LANDENGTEN. OE. SEir4E.-BRRI. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Geallieerde Landingsvloot opnieuw bestookt. VERSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRUDAGAVOND. Directeur: L VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - Temeuzen - Tel. 2298 MEEK LANDINGSPOGINGEN VEKWACHT. Drukte in de Britsche havens. Hoewel niemand in staat is daaromtrent steekhoudende voorspellingen te doen, houdt men, naar de Berlijnsche correspon dent van De Tel. schrijft, in Berlijnsche militaire kringen rekening met de mogelijk- heid, dat binnenkort ook op andere punten van den Atlantischen wal nieuwe landings- pogingen zullen worden gedaan. Duitsche verkenners hebben namelijik geconstateerd. dat het „opmarschfront" op het Britsche eiland in voile beweging is. In de groote havens aan de Zuidkust en verder Noorde- iijik, aan weerszijden van het Bristolkanaal en aan de Iersche Zee zijn sterke scheeps- concentraties gesignaleerd, die waarschijn- lijk nieuwe landingsoperaties moeten in- leiden. Intusschen worden geleidelijk meer ge- gevens ibekend omtrent de samenstelling van de geallieerde invasievloot, welke tegen het gebied van de Seine-baai is opgetreden. Naar thans blijkt heeft behalve de reeds genoemde Britsche slagschepen Nelson'', „RamU34es" en ,,Warspite" ook het zuster- schip van de Nelson", de Rodney", aan de operaties deelgenomen. Andere schepen die genoemd worden, zijn de lichte Ikruiser ,,iScylla'', welke blijkbaar als vlaggeschip dienst dOet, de zware monitor Roberts" en de Nederlandsche kanonneerbooten „Flores" en ,,Soemba". De Zweedsche bladen brengen de eerste foto's van de invasie, welke zoowel langs draadloozen weg als per vliegtuig via Lon don overgebracht zijn. De foto's, welke zeer groot worden afgedrukt, geven een interessant beeld van uitrusting en mate- rieel van de geallieerde troepen en van de gevechten op de Noord-fransche kust. Ver- schillende opnamen zijn gemaakt op het oogenblik, waarop de geallieerde vloot in zee stak; men ziet b.v. Amerikaansche valschermjagers met hun hooge stalen hel- men, behangen met wapenen, en voorzien van hun groepsnummer, aan boord van de landingsvaartuigen gaan. In hun geheel zwart gemaakte gezichten steekt het wit van de oogen zonderling af. Deze camou flage staat-bekend als invasion-make-up". Andere foto's toonen het uitdeelen van in de Vereenigde Staten gedrukte Fransche bankbiljetten aan Amerikaansche soldaten. Voorts zijn er foto's van troepencomman- danten, die de laatste instructies geven met behulp van groote landkaarten. Een volgend plaatje toont den commandant van de invasietroepen, gen. Montgomery, tijdens den overtocht over Het Kanaai. Hij is ge- kleed in een lange schipperstrui, heeft een matrozenpet met wapperende linten op het hoofd, en staat, tegen de reeling van een der schepen geleund, met 'n verrekijker de Kanaalkust af te speuren. Sensationeel kan men die foto's noemen, welke tijdens de gevechten zijn gemaakt, hoofdzakelijk uit vliegtuigen. Men ziet dichte, zwarte rookslierten (nevelgordijnen en brandende landingsvaartuigen) over de stranden hangen en talrijike miniatuur- scheepjes in kokend schuim op de kust toezwermen. Ook uit de geallieerde brug- genhoofden zijn de eerste foto's ontvangen. Ze hebben voornamelijk betrekking op de landing van parachutisten, die met hun valsohermen ontelbare witte stipjes tegen de grauwe luchten vormen. Ook de Duitsche ochtendbladen van Vrij- dag brachten interessante foto's en teeke- ningen van de invasie, waarop men o.a. ver'ongelukte zweefvliegtuijgen ziet, die ge- laden zijn met lichte tanks en ander mate- rieel. De vleugels zijn niet alleen voorzien •van het ronde herkenningsteeken der Brit sche luchtmacht, doch bovendien beschil- derd met bre'ede, roode, witte en blauwe banden, welke de herkenning door de eigen troepen moeten vergemakkelijiken. GEMIS VAN EEN HAVEN IS EEN GEALLIEERD NADEEL. De militaire correspondent van het D.N.B. Hallensleben, schrijft, dat de tot diusverre gelande invasietroepen blijk geven van het streven, hun landingsplaatsen in het gebied noordelijk van Caen te vereeni- gen met die in het gebied van Bayeux, en tevens het schiereiland Cotentin te isolee- ren ongeveer langs de spoorlijn Carentan Lessay. Een belangrijke voorwaarde voor het slagen van een groote gecombineerde ope- ratie, als de invasie is, is het snelle in bezit nemen van geschikte zeehavens, aldus ver- volgt Hallensleben. Daar deze havens bases zijn voor alle verdere ondernemingen, moet naar haar bezit met alle middelen gestreefd worden. Het bezit van deze havens beslist over succes of mislukking van dengene, die gedwongen is, alles over zee aan te voeren, menschen, oorlogsmate- rieel, voorraden. Het beslist daarover te meer, daar de omvang der operatic groote vloten en ruime dus groote havens noodig maakt. Het is een levenskwestie, de kwes- tie van zijn of niet-zijn van het invasie- leger. Drie dagen na het begin der Anglo- Amerikaansche onderneming blijkt duidelijk dat haar inleidende fase 2 doelen heeft, nl. de havens van Le Havre en Cherbourg. Uit in Duitsche hadden gevallen vijandelijke bevelen en landkaarten met verhelderende aanteekeningen blijkt, dat deze beide doelen door overrompeling, door een drukkende overmacht, door een hermetische afsluiting door middel van een artilleriespervuur en een bomscherm onmiddellijk moesten wor den bereikt, nog op den avond van den eersten invasiedag. Op den avond van dezen vierden invasiedag zijn de uit de lucht en over zee gelande 18 divisies, waar- van er hoogstens 11 volledige gevechts- kracht bezitten, niet veel dichter bij deze punten gekomen dan den eersten dag. Hier en daar zijn zij er zelfs verder vandaan dan op 6 Juni. Daarmede is, dit kan zonder overdrijving en ongeacht den verderen afloop der ge- beurtenissen reeds thans worden geconsta teerd, de eerste ronde beslist in het nadeel der invallers. Dat beteekent niet meer en niet minder dan dat, zij geeindigd is ten gunste van de Duitsche maatregelen. Dit feit zal niet zonder aanzienlijke uitwerking kunnen blijven, want het dwingt de tegen- partij tot wijzigingen in haar totale plan. Meer strijdkrachten, meer materieel, meer aanvoer naar de landingshoofden zonder havens en naar de luchtlandingsplaatsen, die ver van de havens zijn verwijderd. Dat is de eene eonsequentie die Eisenhower moet trekken. De tweede eonsequentie is, dat alle landingsplaatsen niet in dezelfde mate kunnen worden versterkt. De derde eonsequentie is, dat het tijdschema der totale operaties daardoor een niet onibe- langrijk uitstel heeft ondergaan. Van een „slag" nog geen sprake. Overigens kan nog worden geconsta teerd, dat van een slag nog geenszins sprake kan zijn. Vooralsnog begint de Duitsche wil tot tegenaanvallen zichtbaar te worden op de plaatsen, waar de gelande vijand moet worden beziggehouden, en tot ontplooi'ing gebracht en toch beperkt aan de grenzen van het gebied. In dit kader past ook de zich ontwikkelende Duitsche tegenaanval uit het gebied van Caen tegen den vijand, die acht kilometer ten Zuid- oosten vah Bayeux staat. De Duitsche bedoeling wordt duidelijk als men in dit verband de gebeurtenissen gadeslaat, die zich hitr oostelijk van de Orne hebben voltrokken en zich nog vol- trekken. Daar hebben de Duitschers de monding der Orne gezuiverd en zijn zij bezig de overblijfselen der Anglo-Ameri- kaansche luchtlandings- en valschermafdee- lingen te vernietigen. Het interessants echter is de ontwikke- ling westelijk van Bayeux. Daar moeten de Anglo-Amerikanen klaarblijkelij'k via Isigny in contact komen met hun lucht- landingscentrum St. Mere Eglise door het bezetten van den kustweg en anderzijds langs den straatweg naar St. Do de west- kust van het schiereiland Cotentin berei- ken. Hun zware scheepsartillerie tracht onophoudelijk deze operaties te dekken. Het luchtlandingscentrum St. Mere Eglise, dat op den tweeden invasiedag zeer in het nauw werd gebracht en dringend om hulp riep, heeft Donderdag zeer grooten aan voer van troepen en materieel gekregen. De verliezen der Amerikaansche luchtlan- dingstroepen waren zoo enorm, dat de in vasievloot en de Britsche luchtmacht dit bedreigde punt aanzienlijke hulp moesten brengen. Deze versterking had tot gevolg, dat de Anglo-Amerikanen hun gebied ver der naar het Zuiden en het Noorden tracht- ten uit te breiden. Zij konden slecbts een terreinwinst van twee kilometer maken op den straatweg in de richting van Valognes. In zuidelijke richting konden zij geen ter reinwinst bereiken. hoewel juist in deze richting de steun van hun scheepsartillerie gedirigeerd werd. Ongetwijfeld wil1 de vijand dit gebied uit Cherbourg in den rug aanvallen. De verliezen der Anglo-Ameri- kanen stijgen van uur tot uur. VIER DOODVONNISSEN. Naar de Hbhere SiS und Polizeifiihrer ,,Nordwest" bekendmaakt, heeft het Poli- zeistandgericht.in Amsterdam de volgende Nederlanders ter dood veroordeeld: 1. den beeldhouwer Gerrit v. d. Veen uit Amsterdam, geb. 26 Nov. 1902; 2. den onderwijzer Paul Guermonprez, geb. 28 Dec. 1908, zonder vaste woonplaats; 3. den beeldhouwer Johan Limpers, uit Amsterdam, geb. 2 Aug. 1915; 4. den danser Karel Pekelharing, geb. 6 April 1909, zonder vaste woonplaats. De veroordeelden waren lid van pen or- ganisatie van weerstand, die in 1942 in het leven was geroepen en over een groot deel van Nederland was verspreid. De veroor deelden v. d. Veen en Limpers hadden een voor illegaal levende kunstenaars bestemd opruiend tijdschrift uitgegeven. v. d. Veen had sedert 1942 een bureau ter vervaardi- ging en uitreiking van persoonsbewijzen voor ondergedoken personen gehouden. Limpers had van het begin van 1943 af te zamen met den veroordeelde Pekelharing een groep jongemannen om zich verzameld, aan wie opdracht gegeven werd tot het uit- voeren van overvallen op distributiekajjto- ren en op Nederlandsche politieambtenaren. De groep werd voor haar daden van terreur telkens door Limpers voorzien van wapens en munitie. De veroordeelde v. d. Veen heeft deelge nomen aan den gewapenden overval op het bevolkingsregister van Amsterdam in Maart 1943. Hij heeft deelgenomen aan den gewapenden oVerval op de Algemeene Landsdrukkerij in Den Haag op 29 April 1944, waarbij formuiieren van persoons bewijzen geroofd zijn. Guermonprez en Limpers waren betrokken bij den spring- stofaanslag op de electro zuur- en water- stoffabriek in Amsterdam-Noord op 31 Maart 1944, benevens bij de mislukte ge- wapende overvallen op het distributiekan- toor te Amsterdam in de Borgerstraat op 12 Jan. en 12 Maart 1944. De veroordeelde Limpers, die nog opgeruid heeft tot andere overvallen op distributiekantoren, had bovendien de plannen uitgewerkt voor de moorden, waartoe door de organisatie van weerstand was besloten op personen, die openbare functies bekleedden en hij had de uitvoering der moordaanslagen mogelijk gemaakt door den daders de noodige vuur- wapens ter beschikking te stellen. De ver oordeelde Pekelharing heeft met het hem door Limpers verstrekte wapen een moord gepleegd. Limpers heeft den veroordeelde Pekelharing een lijst met minstens zes namen van personen doorgegeven, die ver- moord moesten worden. De veroordeelden v. d. Veen, Limpers en Pekelharing hadden bovendien gepoogd een vrij groot aantal gewapende overvallen te doen op Neder landsche gevangenissen om terroristen, die door de Duitsche Sicherheitspolizei gevan- gengenomen werden, te bevrijden. De doodvonnissen, die overeenkomstig de bepalingen van de verordening op de be- scherming der orde geveld zijn wegens voortgezette sabotage en onbevoegd bezit van vuurwapens en munitie, zijn na onder- zoek van de gratiekwestie voltrokken. Vijf doodvonnissen voltrokken. Tijdens het zoeken naar per valscherm gedaalde vijandelijke vliegers werden bij den iandbouwer Joeke Andrae, geboren 18.3.1919, wonende te Ferwerd, op den zol- der van een schuur en onder balen stroo verborgen, een 2 cm vliegtuigkanon met munitie, 1 jachtgeweer, 1 kleinkaliberbuks en 2 vliegtuigradioapparaten gevonden. Andrae had zich de wapens toegeeigend teneinde deze te zijner tijd tegen de Duit sche bezettende macht te gebruiken. Hij is door den krijgsraad wegens het verobden bezit van wapens ter dood ver oordeeld. Het vonnis is door den kogel ten uitvoer gelegd. De 27-jarige Heinrieh Miilbauer verwierf op illegale wijze twee pistolen, verborg deze eenigen tijd in den kelder van zijn woning en overhandigde ze daarna aan den tot het communistische kamp behoorenden mede- beklaagde Theodor van Niel die reeds in het bezit van een bajonet en een dolk was. De wapens waren bestemd om tezijner tijd tegen de bezettende macht te worden ge- bruikt. Miilbauer en Van Niel zijn beiden wegens verboden bezit van wapens ter dood ver oordeeld. Het vonnis werd door den kogel ten uitvoer gelegd. De 40-jarige Sipke Tiestra kwam door een intusschen gevluchten man in het bezit van een uit een neergeschoten vijandelijk vliegtuig ontvreemd machinegeweer. Hij verborg het aanvankelijk in zijn huis en taegroef het daarna in zijn tuin. Toen hem deze bergplaats niet veilig genoeg meer scheen, gaf hij het wapen aan den mede- beklaagde, den 30-jarigen Jan Ludwig, die het vervolgens hij zich thuis verborg. Lud wig wilde het machinegeweer aan een ter- reurgroep doen tockomen, doch zoover kwam het niet meer. Beide beklaagden zijn wegens het verboden bezit van wapens ter dood veroordeed. Het vonnis werd door den kogel ten uitvoer gelegd. GEALLIEERDE WAARSCHUWING AAN WEST-EUROPEESCHE VISSOHERS. De B-correspondent van het A.N.P. meldt In de Vrijdagmiddag gehouden persconfe- rentie was de toon ten aanzien van de ontwi'kkeling der invasie nog niets veran- derd. Algemeen neemt men een uiterst afwachtende houding aan in de overtuiging dat nog veel meer zal gebeuren. Het heeft onder andere de aandacht getrokken, dat van Engelsche zijde een oproep tot de Belgische, Nederlandsche, Deensche en Noorsche visschers is gericht, waarin zij worden gewaarschuwd om in de komende weken niet uit te varen. Dit ech ter, zoo verklaart men, kan ook slechts een bericht in het kader van den zenuwen- oorlog zijn, daar men in Engeland niet zoo dom zal zijn, den datum van nieuwe landin- gen wereldkundig te maken. FELLE STRIJD OM DE STAD CHERBOURG VERWACHT. S.P.T. meldt uit Berlijn Maandagmorgen Nu de eerste invasieweek voorbij is, valt er toch eenige teekening in het aanvanke lijk zoo schetsmatige beeld van den strijd in Normandie te bespeuren. Wei is waar zijn de fronten nog lang niet strak afge- lijnd en is het wachten nog gericht op het moment van een beslissenden strijd in de eerste ronde, maar thans valt ten minste iets definitiefs te zeggen over de aan den dag tredende bedoeling der geallieerden. Kennelijk hebben zij het er op aantgelegd, om na het consolideeren van een zoo breed mogelijk landingshoofd op te rukken naar Cherbourg, de derde havenstad van Frank- rijk, die op 130 kilometer afstand van het Engelsche Portsmouth aan de Noordkust van het schiereiland gelegen is. Men kan er van overtuigd zijn, dat om het bezit van deze stad gestreden zal worden met een verwoedheid, die bloedige bladzijden zal toevoegen aan onze hedendaagsche geschie- denis. Een feit is, dat deze eerste phase der invasie staat of valt met het toekom- stige bezit van Cherbourg. De geallieerden kunnen er niet buiten. Zonder een moderne groote haven zal hun invasie terugvallen in het water, waar zij uit opdoemde. Van Duitsche zijde weet men dat natuurlijk minstens zoo goed. Vandaar dat Cherbourg, dat voor den oorlog reeds over grootsche versterkingen beschikte, tijdens de laatste jaren van nog zwaardere defensieve wer- ken werd voorzien. Deze heele havenstad is een groote fortificatie, met de nieuwste vuurmonden naar alle zijden uitstekend. Met het gezicht op deze vuurmonden, die dood en verderf zullen zaaien, hoe de strijd ook zal eindigen, beginnen de geallieerden hun tweede invasieweek. Het S.S. Ersatzkommando deelt mede: iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S., S.S.-Wachtbataillon in Amersoort, landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche S.S. in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden, die na tenminste een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn school- opleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karak- ter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden duur der opleiding, extra levensmiddelen ect. Even eens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbil.jetten voor de heen- en terug- reis de na volgende Nebenstellen der Wafen-S.S.: Amsterdam, Dam 4; Alk- maar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enscliede, Hengeloschestraat 30, en het S.S.-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het S.S.-Wachtbataillon te Amers- foort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen melden. 15 Juni 812 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 1518 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 16 Juni 812 uur, Arnhem, Cafe ROy&l. 19 Juni 813 uur, Amsterdam, Dam 4. 20 Juni 812 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245; 1517 uur, Amers- foort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. Bij onze vrijwil- ligers. Een der velen, die door onze mannen bui ten gevecht wer den gesteld. (SS P.K. Jarolim Ofa P s) DE OPERATIES IN HET GEBIED VAN BAYEUX. De toestand aan het invasiefront heeft Vrijdag in den loop van den dag in zoo verre een belangrijke wijziging ondergaan, aldus meldde Interinf Vrijdagavond, dat Montgomery met het oog op de moeilijke positie van zijn eerst gelande formaties heeft moeten besluiten de bruggenhoofd- positie ten WeSten van de Ornemonding door ijlings aanvoeren van manschappen en oorlogstuig door de lucht en over zee aanzienlijik te versterken. Vele honderden vrachtzweefvliegtuigen heb'ben in den loop van Vrijdagmiddag in totaal twee nieuwe divisies aangevoerd in het gebied ten Noorden, Noordoosten en Noordwesten van Bayeux, terwijl zware wapens per schip werden aangevoerd. Deze nieuwe ontwikkeling heeft er toe geleid, dat de ten noorden van Bayeux aan de kust staande Duitsche strijdkrachten teruggetrokken moesten worden, teneindp met hen den Zuidelijken afweergrendel te versterken. 'Het Britsch-Amerikaansche landings hoofd heeft daarmede een uitbreiding van ongeveer 60 km verkregen en bereikt zijn grootste diepte in de streek van Bajeux, waar de Duitsche afweer ongeveer 6 tot 8 km ten Zuiden en Zuidwesten van de stad in harde gevechten is gewikkeld met Britsche pantserformaties. Ten Oosten van de stad wordt ver'oitterd gevochten in den sector van de Seulles- beek. .In totaal heeft Montgomery in dit ge bied op het oogenblik circa 10 divisies tot zijn beschikking, waaronder ongeveer drie pantserdivisies. Tegelijkertijd zijn ook de Amerikaansche luchtlandingstroepen ten Noorden van Carentan door nieuwe lucht- landingsformaties en pantsereenheden aanzienlijik versterkt, zoodat de Duitsche aanvalstroepen aan het Noordelijke en Zuidelijke front van diet Amerikaansche bruggenhoofd vooreerst tot de verdedigieig overgingen. Na de voorste Duitsche aan- valstoppen te hebben teruggenomen, sloe- gen de Duitschers daarop alle pogingen der Amerikanen om de Duitsche afsnoe- ringsgrendels open te rukken, bloedig af. In Duitsche militaire kringen hecht men geen bijzondere beteekenis aan het verlies der stad Bayeux. De tot dusver door Montgomery in den strijd gebrachte formaties, zoo liet men zich uit, zullen waarsctiijnlijk, ondanks haar onloochenbare gevechtskracht, nog niet voldoende zijn om de doelstellingen der eerste invasie-phase te bereiken. De Britsche generaal heeft tot dusver naar schatting 12 divisies in den strijd gewor- pen, waarvan zeven door gevangenen on- dubbelzinnig geidentificeerd zijn. De drie ludhtlandingsdivisies der Engelschen en Amerikanen hebben reeds zoo zware ver liezen geleden, dat men kan aannemeei dat hun gevechtswaarde is aangetast. Het- zelfde kan gezegd worden van twee infan- teriedivisies, die in de gevechten om de uitbreiding der fcruggenhoofdstelling ten Noorden en Noordwesten van Caen onder het Duitsche afweervuur zwaar geleden hebben, ofschoon zij voortdurend ravitail- leering aan soldaten en wapens ikregen toegevoerd. Intusschen schenen de Brit sche pantserformaties Vrijdag over de grootste gevechtswaarde te beschikken, vooral doordat zij door«landingen in de laatste 36 uur aanzienlijik versterkt waren, waardoor ook de aanval op Bajeux en daar voorbij naar het Zuidwesten wordt ver- klaard. Men achtte het onwaarschijnlijk dat deze Britsche aanvalsgroep er in zal slagen in contact te komen met de ten Noorden van Carentan in zware afweer- gevechten staande Amerikaansche lucht- landingsdivisies, om tezamen met de Ame rikanen dwars door het schiereiland Coten tin een front op te richten, dat ongeveer aan de monding van de Vire zou, beginnen en zich zou uitstrekken tot het gebied van Coutances of zelfs tot de streek van Avranohes. Finsch communique. Het weermachtbericht van 9 Juni luidt als volgt: In het Westelijk deel van de Karelische landengte is een vijandelijke af- deeling ,ter sterkte van twee compagnieen, terwijl zij zich opstelde, door granaatwerp- vuur uiteengeslagen. Op de Karelische landengte en de landengte van Aunus zijn op zes plaatsen de aanvallen der vijande lijke troepen afgeslagen. Van de andere deelen der fronten valt niets bijizonders te melden. „DE N.S.B. VASTER DAN OOIT." Rede van Mussert te Amsterdam. Mussert heeft Zaterdagavond, naar ,,De Courant" meldt het woord gevoerd in een groote volksvergadering, belegd door het District Amsterdam der N.S.B. Voor deze bijeenkomst, die in de groote zaal en de blauwe zaal van het Concertgebouw werd gehouden, bestond een zoo groote belang- stelling, dat meerdere honderden bezoekers zich met een staanplaats tevreden moesten stellen. De Leider, ingeleid door den Gewestlei- der, den hqer H. L. G. Ouwerkerk, stelde vast, dat de geheele wereld in spanning venkeert en dat men zich over 100 of 1000 jaar zal herinnerem, dat in Juni '44 wereld- geschiedenis werd gemaakt, toen de En gelschen en de Amerikanen probeerden Europa binnen te vallen om het te deelen met de Sovjets. Gelooft er iemand nog, wat men vijf jaar geleden voorwendde, dat deze landing is geschied om den Corridor tusschen Duitschland en Oost-Pruisen of om het feit, dat Duitschland Danzig terug wilde hebben, een stad, die, aldus de Lei der, even Duitsch is als Brussel Neder- landsch? (Langdurig applaus). Veel wat in 1939 nog onduidelijk was, is nu helder voor iedereen. Voortgaande stelde Mussert in het licht, dat de communistische leiders in Moskou, Lenin, Trotzki en Stalin, nooit iets anders hebben gewild dan de bolsjewistische we- reldrevolutie en dat Stalin thans zegt: Nu of nooit. Er staan reeds Sovjet-regeerin- gen klaar voor het vroegere Tsjecho-Slowa- kije, onder Benesj, voor Hongarije en voor den Balkan, terwijl het bolsjewisme vanuit Noord-Afrika over Napels tot in Rome is doorgedrongen. Thans valt de ontaarde zoon van Europa, Amerika, ons continent in den rug. Het Amerikaansche volk, zoo riep de Leider uit, heeft hier in Europa niets te zoeken. Wanneer jonge Amerikanen thans probeeren te landen, dan zijn zij sfechts de werktuigen van de bankiershuizen in New- York, zij weten niet anders, zij staan onder den knoet van het wereldjodendom, dat West-Europa tot een kolonie van Amerika wil maken, omdat het rijk is aan kunst- schatten, aan mogelijkheden en aan arbeidskracht. Zal Europa ondergaan, dan is dat ook de ondergang van Brittanr.ie. Hadden wij nu reeds wat wij willen be reiken in Europa, namelijik een vast ver- bond van vrije volken, dan stonden hier vijftig millioen soldaten en geen Stalin of Roosevelt zou het in zijn hersens lcrijgen am die vesting aan te vallen. Europa is nog niet vereenigd en het is het tragische, dat het Duitsche volk voor 90 i% moet doen wat alle Europeanen vereend zouden moe ten doen. En dan denken wij, aldus de Leider onder groote geestdrift van zijn toehoorders aan Adolf Hitler, die daar staat om Europa te beschermen en dien wij, na den oorlog, eens op deze zelfde plaats hopen te mogen begroeten. Is er iemand, die niet begrijpt, dat, wanneer ons land thans onverdedigd zou zijn, de invasie hier zou zijn gekomen in plaats van in Cherbourg? Dan zou ons land thans verwoest worden. Daarom brengen wij dank aan de Duitsche weermacht, dat zij onze kusten op dit oogenblik verdedigti (Storm- achtig applaus). Wij denken ook aan onze eigen - jongens. Narwa is verdedigd door het Nederlandsche Legioen. Wij danken hen en ook de mannen van het N.S.K.K., die thans in het Westen de colonnes rijden. Daar zitten Nederlanders aan het stuur. Dank zij de N.S.B. is er ook de Landstorm, die aan de verdediging van ons Vaderland medewerkt en de Landwacht, die in op- bouw is om de rust te handhaven. Vaster dan ooit. In korte trekken behandelde Mussert vervolgens het nationalisme en het socia- lisme van de Beweging. De eenheid van het Nederlandsche Volk zal door de N.S.B. tot stand komen. Zonder de Beweging heeft Nederland geen toekomst meer De Bewe ging staat vaster dan ooit. In de maand Mei zijn er ondanks de dreiging van de in vasie 2000 nieuwe leden ingeschreven. (Applaus.) Tegenover de invasie kennen wij slechts onzen plicht. Gij zult mij vragen, aldus Mussert, waar zult gij zijn wanneer de invasie hier komt? OGeroep in de zaal: Bij ons!) Mussert antwoordde daarop: ,,Ja, mijne kamera- den, het Hoofdkwartier der Beweging staat in Utrecht en onder alle omstandigheden blijft de Leider in Utrecht! (Langdurige geestdriftige ovaties). Ik heb hedenmor- gen, aldus besloot Mussert zijn rede, een nieuw uniform gekregen, dat van vrijwillig soldaat van de Duitsche Weermacht, dat ik zal dragen wanneer de invasie komen mocht in ons land! Minutenlange toejuichingen vormden het slot van deze bijeenkomst, die met het zin- gen van het Wilhelmus, zesde couplet be sloten werd. De Nationale Jeugdstorm verleende met zang, muziek, tamboers en pijpers zijn medewerking. Bij zijn vertrek uit het Concertgebouw werd Mussert's wa- gen door honderden nationaal-socialisten omringd, die den Leider hartelijk toejuich- ten. IR. VAN DER VEGTE ONDERSCHEIDEN De directeur-generaal der P.T.T., ir. W. L. Z. van der Vegte, is onderscheiden met het kruis van verdienste der orde van den Duitschen adelaar met de ster, als blijk van waardeering voor zijn verdiensten bij de op- richting van de Europeesche postvereeni- ging. ACCIJNS OP GEDISTILLEERD VERHOOGD. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financien is met ingang van 15 Juni de aceijns op het ge- distilleerd verhoogd van tweehonderd vijf tig gulden tot tweehonderd vijf en zeventig gulden per hectoliter ad 50 pet. Van ge- distilleerd, op 15 Juni 1944 in het vrije verkeer voorhanden of wat daarmede wordt gelijkgesteld wordt de verhooging tOfffarwil ydp/o Hague- :»outviu~[ «ijoru FQuffile ^yvet55 TDouOeville J Bell ^Totes4, J tervli® v Cleres irfieur_ CRIQUE" uT SQEM5 QRQUEIL SteMera BQYEU: ^Bdiieroy uroom teMeuboorJi nontleR\^ "V^Brettevilte COUTfitiCtf-- w I rain I a i BRenoLis Morteao JuylgnyJ U .PONTORSOn ty' JI r.j»5s»s DREUa" •(Brezollea. /Jlortre HDODV Het opperbevel der weermacht maakte Maandag bekend: In het landingshoofd in Normandie is de toestand in groote trekken onveranderd. Leemten in het eigen front werden geslo- ten. Alle pogingen van den vijand om tus schen Caen en Bayeux naar het Zuiden en ten Noorden van de monding van de Vire in de richting van Cherbourg terrein te winnen, mislukten. Alleen Carentan ging na harden strijd verloren. Aan de kust ter weerszijden van St. Vaast, ten Oosten van Cherbourg, hield de artilleriestrijd met deelen van de vijande lijke vloot aan. De vijandelijke aanvoer lijdt vooral als gevolg van de dappere, on- vermoeide nachtelijke aanvallen van onze torpedomotorbooten onophoudelijk zware verliezen. Luchtmacht en marine hebben ondanks den door den vijand aanzienlijik versterkten afweer drie vracht- en transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 37.000 brt. in den grond geboord. Drie andere groote. schepen met een gezamenlijken in houd van 27,000 brt. en een torpedojager werden zwaar beschadigd. Bij uiterst ongunstige weersgesteldheid hebben groepen torpedomotorbooten op nieuw een verrassenden aanval gedaan op een formatie vijandelijke kruisers en haar bescherming en daarbij twee torpedotref- fers geplaatst. De vijand heeft gisteren boven het in vasiefront en de bezette Westelijke gebie- den 17 vliegtuigen verloren. In Italie lag het zwaartepunt van de ge vechten aan het front tusschen de kust van de Tyrrheensche Zee en het Meer van Bolsena. Na een harden strijd slaagde de vijand er in, aan weerskanten van het meer geringe terreinwinst te maken. Aan het Oostelijke front ondernamen de bolsjewisten plaatselijke aanvallen ten Noordwesten van Jassy, in het voorterrein van de Karpaten en in het gebied ten Zuidoosten van Ostrof. De aanvallen wer den bloedig afgeslagen. Ook in den afgeloopen nacht werd de be- strijding van den bolsjewistischen aanvoer met succes voortgezet. Door geconcentreer- de aanvallen van sterke formaties gevechts- vliegtuigen op de stations Kasatin, Fastof en Kief-Darniza werden groote hoeveei- heden aangevoerd materieel vernietigd. De spoorweginstallaties werden grondig ver woest. Bij aanvallen van sterke formaties Ame rikaansche bommenwerpers op het Bul- gaarsch-Roemeensche gebied werden door strijdkrachten van de Duitsche, Roemeen- sche en Bulgaarsche luchtverdediging acht- tien vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Enkele Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht bommen geworpen op Berlijn. Een vijandelijk toestel werd neergeschoten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1