TERNEUZENSCHE COURANT Invasie aan de Westkust van Europa begonnen. Buitenland Binnenland No. 10.615 DINSDAG 6 JUNI 1944 84o Jaargang ALGLMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. De Duitsche troepen ten Noorden van Rome teruggetrokken, op bevel van den Fuhrer. Duitschers streven er nog naar schade te beperken. wmm a- Het vinden van vliegtuigen, -onder- deelen of neergeworpen voorwerpen. Vertoonen van Vanen, Vlaggen en Wimpels, verboden. Geen steun aan krijgsgevangenen, Uit een hinderlaag neergeschoten. TERNEUZEN, 6 JUNI 1944. VERSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRUDAGAVOND. Directeur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - Terneuzen - Tel. 2298 BERLIJN. D.N.B. De sedert lang ver- wachte invasie der Britten en Amerika- nen is in de eerste morgenuren van den titlen Juni door het neerlaten van lucht- landingstroepen in het gebied van de uit- monding der Seine begonnen. De haven van Le Havre wordt op het oogenblik hevig geboinbardeerd. Zeestrijdkrachten der Duitsche marine leveren voor de kust strijd met vijandelijke landingschepen. BERLIJN. Tegelijk met de in het ge bied van de uitmonding der Seine in de morgenuren van 6 Juni, door het neer laten van luchtlandingstroepen, begonnen invasie der Anglo-Amerikanen viel een sterke formatie bommenwerpers de ge- bieden van Calais en Duinkerken aan. De Duitsche luehtverdediging ging onmiddel- lijk tot den afweer over. De vijand heeft tot dusver op deze plaatsen nog geen landingen verricht. BERLIJN. Het International Informa- tiebureau verneemt, dat de gecombi- neerde landingsoperaties der Amerikanen en Britten, die van zee uit en uit de lucht in de vroege morgenuren van 6 Juni den aanval op Europa in het Westen zijn be gonnen, omvatten, naar men thans kan overzien, den geheelen kustsector tus- schen Le Havre en Cherbourg. Terwijl de zwaartepunten van de luchtlandingsaan- vallen op het geheele gebied van Norman- die, alsmede op de belangrijkste rivier- uitmondingen in de baai van de Seine liggen, begon tusschen de uitmondin- gen van de Seine en de uitmonding van de rivier Vire de vijand aan de Atlanti- sche Oceaan over een breed front een amphibie-operatie, van grooten omvang, waaraan, behalve talrijke landingsvaartui gen van verschillend type, ook luchtvloot- strijdkraehten der geallieerden deel- namen. Voor de uitmonding van de Seine wer- den 6 zware oorlogsschepen en 20 torpedo- jagers waargenomen, waarmede de Duit sche kustbatterijen den strijd opnamen. Aanzienlijke deelen van de formatie- valschermjagers, die den eersten aanval aan de riviermondingen en in de buurt van de belangrijkste vliegvelden op het Normandische schiereiland moesten on- dernemen, zijn bij Duitsche afweer onge- veer geheel in de pan geliakt. Volgens de voorloopige berichten kan o.a. de eerste Britsche divisie valscherm- jagers als zeer geteisterd worden be- schouwd. Volgens de voorloopige berichten kan de eerste divisie valschermjagers als zeer gedecimeerd worden beschouwd. BERLIJN. Interinf. meldt: Zoowel naar de oppervlakte waarop gestreden wordt als naar het aantal der in den strijd geworpen troepen, is de aanval der Anglo- Het Opperbevel van de Weermacht deei- de Zondag mede: Daar het front in den loop der gevechts- handelingen steeds meer de stad Rome naderde, bestond het gevaar, dat dit oud- ste culturcentrum der wereld in de recht- streeksche gevedhtshandelingen zou worden betrokken. Teneinde dit te vermijden heeft de Fuhrer bevolen de Duitsche troepen Noordwestelijk van Rome terug te trekken. De strijd in Italie wordt voortgezet met den onwankelbaren wil en met het doel den vijandelijken aanval uiteindelijk te breken en gemeenschappelijk met de bondgenooten de overwinning te bevechten. In zeer nauwe samenwerking met het fascistische Italie en de andere bondgenoo- ten van het Duitsche Rijk worden de daar- toe noodige voorwaarden geschapen. Het jaar der invasie zal den vijanden op de be- slissende plaats een vernietigende neder- laag brengen. Rome als open stad. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: De opperbevelhebber der Duitsche tooe- pen in Italie, generaal-veldmaarschalk Kes- selring, heeft den 3den Juni om 23 uur door den Duitschen ambassadeur hij het IVaticaan aan het Vaticaan, ter doorgeving aan het opperbevel der Engelsch-Ameri- kaansche strijdkrachten, de voigende voor- stellen overhandigd inzake de erkenning van de stad Rome als open stad door de oorlogvoerende mogendheden De stad Rome wordt door de oorlogvoe rende mogendheden als open stad erkend. Het opperbevel van de weermacht ver plieht zich, evenals tot dusver binnen een open stad geen militaire installaties en troepen te hebben, alsmede geen troepen- bewegingen uit te voeren. Uitgezonderd hiervan zijn de bureaux en politie, die tot handhaving van rust en orde alsmede voor de ravitailleermg der stad noodzakelijk zijn. Binnen de open stad worden geen vernie- lingsmaatregelen getroffen. Voorraden van levensmiddelen uitsluitend voor de burger- bevolking. Ook wanneer de stad door de Duitsche weermacht wordt vrijgegeven wordt de electriciteits- en watervoorziening van de stad uit de huidige bedrijven voort gezet, voorzoover deze zich in het bezit der Duitsche weermacht bevinden. Voorwaarde voor het aanvaarden van deze verplichtingen door de Duitsche weer macht is de onbeperkte verzekering van wederkeerigheid. De Duitsche opperbevelhebber heeft bovendien voorgesteld, dat het Vaticaan verzocht zal worden zich met de noodige controle over het nakomen van bovenge- noemde verplichtingen te belasten. Op deze voorstellen is tot nu toe nog geen antwoord van het geallieerde opper bevel ontvangen. Het hoofdkwartier van gen. Alexander en dat van maarschalk Badoglio hebben eehter de voigende proclamatie tot de be volking van Rome gericht: ,,Inwoners van Rome. De geallieerde legers naderen Rome. Steunt de geallieer den, strijdt tegen onze gemeenschappelijke vijanden, de Duitschers en de fascisten. Stelt u op de hoogte van mijnversperringen en andere militaire voorzorgsmaatregelen van den vijand, zoodat de geallieerden zon- der verlies van tijd, menschen en materiaal door uw stad kunnen trekken." In het Zuiden weer aanvallen afgeslagen. Het Opperbevel van de Weermacht maakte Maandag hekend: Ondanks het aanbod van de Duitsche leiding de stad Rome niet bij. de gevechts- handelingen te betrekken, teneinde haar cultureele waarden te behouden, zijn Ame- rikaansche pantserformaties in de middag- uren van den vierden Juni tot in het stads- centrum doorgedrongen, om zich in het Amerikanen op de baai van de Seine en Normandie, die in de eerste morgenuren van heden begon, een operatie van groo ten omvang. De omvang gaat dien van een commando-operatie ver te boven, en is ongetwijfeld als de eerste fase van de invasie te beschouwen. Aan weerszijden van de uitmonding van de Seine, op de plaats waar de Arne uitmondt en aan de benedenloop van de Vire zijn valscherm- troepen in den strijd geworpen, terwijl tevens talrijke landingsvaartuigen in samenwerking met lichte vlootstrijd- krachten van zee uit dezelfde gebieden forceeren, om in den Atlantisctien wal daar ter plaatse, in samenwerking met de valschermtroepen, een bres te slaan. BERLIJN. De Rijksperschef, Dr. Die trich, heeft hedenochtend de voigende verkiaring over het begin der invasie af- gelegd: Hedenmorgen om 5,30 zijn onze tegen- standers in het Westen tot hun bloedigen aanval, waarvoor zij zoo lang zijn terug- geschrokken, op bevel van Moskou over- gegaan. Duitsctiland is zich van de betee- kenis van dit uur bewust. Het zal met voile kracht en met hartstochtelijke vasl- beradenheid strijden teneinde Europa zijn cultuur en het leven van zijn volken voor den stromioop der barbaren te vrijwaren. BERLIJN. Interinf meldt: Naar be- kend wordt, is bij de gecombineerde zee- en luchtlandingsoperaties tusschen Le Havre en Cherbourg het optreden van minstens 4 Amerikaansche-Britsche val- scherm-, resp. lucntlandingsdivisies, vast- gesteld en door gevangenen bevestigd. Nieuwe sterke landingstormaties die in het kader der amphibie-operaties in de uitmonding van de Arne waren binnen- gedrongen, zijn door een tegenaanval van de Duitsche troepen zoo zwaar getroffen, dat zij bijna totaal in de pan zijn gehakt. Ook het grootste deel van de gelande valschermeenheden kan als vernietigd worden beschouwd. Dit geldt in het bij- zonder voor de in het gebied van Le Havre gelande Britsche eenheden. De Amerikaansche vlaschermformaties be perken zich volgens de tot dusver ontvan gen rapporten hoofdzakelijk tot het ge bied van Normandie. BERLIJN. De afweer der Duitsche be- vieligingformaties tegen de Britsche en Amerikaansche valschermtroepen, die in den vroegen morgen onder bescherming van kunstmatigen nevel en sterk artil- lerievuur aan de baai van de Seine uit vliegtuigen waren gesprongen, heeft de eerste resultaten opgeleverd. Talrijke luchtlandingseenheden zijn reeds vernie tigd. Een groot oorlogssehip geraakte door artillerietreffers in de baai van de Seine in brand. bezit te stellen van de bruggen over den Tiber. Er ontstonden verbitterde straat- gevechten, die in de avonduren nog voort- duurden. Met het oog op deze houclmg van den vijand was het onvermijdelijk, dat Rome tegen de duidelijk verkondigde Duitsche bedoelingen toch tot strijdgebied werd. De Duitsche leiding zal echter ook thans nog er naar streven de gevechten in en om Rome tot den voor de oorlogvoering onver- mijdelijke omvang te beperken. Ten Noord- oosten van de stad zijn hevige gevechten met sterke vijandelijke aanvalsgroepen aan den gang. In den zwaren strijd ten Zuiden van Rome hebben zich de fonmaties luchtdoel- geschut van den generaal der vliegers Ritter von Pohl bijzonder onderscheiden. Bij en ten Zuidoosten van Cave, ten Zui den van Guarcino en ten Noorden van Sora hebben onze troepen sterke door pantser- wagens en slagvliegers ondersteunde vijan delijke aanvallen bloedig afgeslagen. In de zware gevechten der laatste weken heeft zich de 71e divisie infanterie onder bevel van den luitenant-generaal Raapke bijzon der onderscheiden. Italiaansche torpedovliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht scheepsdoelen in de baai van Gibraltar aan, beschadigden vier vrachtschepen met een gezamenlijkei inhoud van 30.000 brt. ernstig en plaatsten treffers op twee andere vrachtschepen. By aanvallen van formaties Amerikaan sche bommenwerpers op het Noord Ita liaansche gebied en op het frontgebied sehoten luchtdoelartillerie der luchtmacht, jagers en marineluchtdoelgeschut negentien vijandelijke vliegtuigen neer. Een Duitsche duikbootjager heeft in de -h.g'eische Zee, een vijandelijke onderzeetooot tot zinken gebracht. Aan het oostelijke front won de aanval der Duitsch-Roemeensche troepen in het strijdgebied ten Noordwesten van Jasisy, ondanks^ hevigen vijandelijken tegenstand en herhaalde aanvallen, verder terrein. Sterke formaties Duitsch-Roemeensche vliegtuigen mengden zich voortdurend met goede uitwerking in den strijd en verniel- den in luchtgevechten 42 vijandelijke vlieg tuigen. In het verloop van verseheidene nachte- lijke gevechten hebben escorte-strijdkrach- ten der Duitsche marine in de Finsche Golf vier Sovjet-Russische torpedomotonbooten tot zinken gebracht en gevangenen ge- maakt. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen op het stads- gebied van Keulen. VICTOR EMMANUEL AFGETREDEN. STOCKHOLM. D.N.B. Associateil Presse meldt, dat Victor Emmanuel Maandagnamiddag een decreet heeft on- derteekend waarbij hij afstand doet van zijn volmachten, en die overdraagt op de regeering van Badoglio. MONTGOMMERY LEIDT DE INVASIE. STOCKHOLM. (D.N.B.) Uit het hoofd kwartier van het geallieerde expeditieleger wordt gemeld, dat de legergroep, die aan invasie deelneemt, onder bevel staat van -generaal Montgommery. Deze legergroep omvat Britsche, Canadeesche en Ameri kaansche strijdkrachiten. PARIJSCHE BEVOLKING KALM. BARIJS. De bevolking, die door den omroep in de ochtenduren van 6 Juni de eerste bijzonderheden van de landing der Anglo-Amerikanen vernam, heeft deze be richten zeer kalm opgenomen. DE GAULLE IN ENGELAND. STOCKHOLM. (D.N.B.) Naar Reuter meldt, is Generaal De Gaulle in Engeland aangekomen. WAPEN STILSTANDS VERDR AG TUSSCHEN ITALIb EN FRANKRIJK HERROEPEN. LJSSABON. D.N.B. Volgens een bericht uit Engelsche bron heeft BadopJio zijner- zijds het wapenstilstandsverdrag van 1940 tusschen Italie en Frankrijk herroepen. STRIJD BINNEN DE MUREN VAN ROME. 'Het Internationale Informations-Bin o verneemt over het verloop van de gevech ten in Rome nog de voigende bijzonder heden De bevelhebber der Geallieerde strijd- kracihten gaf reeds in de vroege ochtend uren van den 4den Juni den gemotoriseer- den en pantserformaties, die tusschen de Albaner bergen en de Lepinisehe ber.grug- gen oprukten, opdracht over een breed front en met alle wapens de Duitsche ver- sperringsstellingen aan te vallen. Het was algemeen bekend, dat den bevelheb ber- der Geallieerde strijdkrachten de Duit sche bereidwilligheid Rome tot open stad te venklaren en zoodoende. uit de gevechts- handelingen uit te schakelen, waarvan hem door bemiddeling van het Vaticaan kennis was gegeven, onaangenaam was, zoodat hij den onderhandelaars van het Vaticaan zelfs geen antwoord op het Duitsche aanbod gaf. Ondanks hun aan zienlijke overmacht waren de Amerikaan sche aanvalsformaties niet in staat bin nen den voorzienen korten termijn de Duit sche linies onder de voet te loopen. In methodischen, taaien strijd vormden de Duitsche grenadiers veeleer overal langs het Amerikaansche aanvalsgebied steeds nieuwe haarden van verzet, zoodat pas in den loop van den middag de oostelijke dis- tricten van Rome in de onmiddellijke nabij- heid der gevechtszone lagen. In vertragende gevechten trokken de Duitsche gevechtsgt'oepen zich daarop ge- deidelijk op de Tiber-overgangen terug, waarbij zij zich streng aan het bevel hid den van hun kant elke vernieling aan his- torisehe bouwwerken en cultuuirmonumen- ten te vermijden. Zelfs de. Tiberbruggen werden, nadat de aftocht van het gros dee Duitsche formaties naar dein Noordelijiken oever der rivier was voltooid, niet opge- blazen, teneinde iedere vernieling van his- torische of uit kunstzinnig oogpunt kost- bare bouwwerken te vermijden. Herhaalde pogingen der Anglo-Amerikanen om de Duitsche achterhoeden die vertragende ge vechten leverden, door operaties ver op den vleugel uit het lood te slaan, stortten door den taaien tegenstand der strijdvaar- dige Duitsche steunipunten bloedig ineen, hoewel de Geallieerden door een mass-aal gebruik van slag vliegtuigen en jachtbom- menwerpers telkens weer den weg voor hun troepen trachtten te banen. Het Italiaansche ministerpresidium deelt medeVanaf gisteren worden alle open- bare inrichtingen van vermaak in iedere stad der republiek voor den tijd van drie dagen gesloten. Alle sportdemonstraties moeten worden afgelast. Het republikein- sche Italie moet het verheven uiterlij.k van de pdechtigste uren aannemen, waarin de harten en de wapens voor de bevrijding worden gestaald. 'Hoever het rekening houden van het Duitsche opperbevel met de Romeinsche bevolking- en de cultuurmonumenten der stad' ging, blijikt o.a. uit het feit, dat 's avonds de bruggen over den Tiber nog niet waren opgeblazen, een verdedigings- maatregel, die met het oog op het binnen- dringen van Amerikaansche pantser- wagens in de stad om militaire redenen volKomen gerechtvaardigd zou zijn ge- weest. Over de in Rome aangerichte verwoes- tingen zijn eveneens nog geen nadere be richten ontvangen. Alle vernielingen komen echter op ondubbelzinnige wijze ten laste van de invasietroepen. Over den algeheelen militairen toestand is bekend geworden, dat de Duitsche for maties aan den Beneden-Tiber er overal in geslaagd zijn zich te distanci-eeren naar de bevolen achterwaartsche linies, zonder dat de Amerikaansche en Britsche aan valsformaties in staat zouden zijn geweest de stelselmatigheid van deze bewegingen te beinvloeden. Ook ten Noordoosteu van de stad kon- den de Duitsche vei-dedigingslinies overal naar- gunstigere stellingen worden terug- geschoven ondanks den sterken vijandelij ken druk. DE OORLOG IN DEN PACIFIC. Zooals men heeft kunnen lezen is, schrijft de N. R. Crt., het laatste vermeldenswaar- dige feit in het Zuidwesten van den Pacific de strijd om Biak. Het is het grootste eiland van de Schouten-groep en behoort als zoodanig tot het Nederlandsche gedeelte van Nieuw-Guinea, De Japanners hebben het igebruikt als basis, welke eenerzijds hun posities aan de Noordwestelijke kust van Nieuw-Guinea dekt, anderzijds aansluit bij het stelsel van steunpunten in den Caroline- archipel, waarvan vermoedelijk de Palau- en de Jap-eilanden de hoofdstel-lingen zijn. De Carolinegroep staat op haar beurt weer in strategisch verband met de verder Noordwaarts gelegen Marianen; beide groe- pen vormen een reeks van belangrijke steunpunten op den weg tusschen Japan en de bezette gebieden in het Zuiden, en tevens de flankdekking van de Philippijnen tegen een offensief uit het Oosten. De marschrichting daarvan loopt, zooals men weet, van de Marshall-eilanden loodrecht op de eerstgenoemde steunpunten-reeks; als knooppunt kan het door de Japanners bezette Amerikaansche eiland Guam wor den beschouwd, tevens de strategische ver- binding tusschen de Marianen en den Caroline-archipel. Aan den Noordelijken vleugel van het stelsel, slechts 900 km van Tokio, ligg-en de Bonin-eilanden. Op verschillende punten van de eilan- denbrug over het Westelijke deel van den Stillen Oceaan hehhen Amerikaansche lucht- of vlootstrijdkrachten, dikwijls ook in combinatie (door imiddei van bommen werpers, die van vliegtuigdragers opstegen) aanvallen uitgevoerd, het laatst op de Bonin-eilanden tjjdens een actie, die tege lijk tegen punten in de Marcus-groep, verder- naar het Zuidoosten, was gericht. Het knooppunt Guam, kwam in deze periode eveneens aan de beurt, nadat er eenige maanden te voren al vlootraids had- den plaats gehad in de Marianen. De Ian- ding op Biak, hoewel zij ook in nauw ver band staat met de operaties op Nieuw- Guinea, is nu tevens op te vatten als een eerste directe aanval op den Zuidelijken vleugel van het boven beschreven verbin- dings- en verdedigingssysteem ten Oosten van de Philippijnen. Wat de gevechten op het eiland zelf betreft, vallen de berichten op door de vermelding van hevige gevech ten tusschen tanks van beide zijden, het- geen, voorzoover bekend, gedurende den strijd in den Zuidwestelijken Pacific nog- niet eerder is voorgekomen. Omtrent de oorlogvoering in het Gui- neesche kustgebied is sedert de geallieerde landing bij Hollandia, Aitape en andere punten weinig belangrijks meer medege- deeld; de positie van de Japansche troepen die bij Madang, Wewak en elders waren opgesteld, is niet geheel duidelijk en van Japansche zijde wordt opgemerkt, dat de verdere ontwikkeling van hun moeilijke situatie afhankelijk is van verschillende nog niet te berekenen factoren. Dit geldt ook voor de nog behouden stellingen in den Bismarck-archipel, in de eerste plaats de sterke basis Rabaul. De geallieerden ver mijden tot dusver directe aanvallen (anders dan uit de lucht) op deze punten en con- centreeren zich op de voltool'mg van de steunpuntenreeks, die den Bismarck-archi pel met het aangrenzende deel van Nieuw- Guinea in het Noorden moet afsluiten. De bezetting van eenige der Ninigo-ellanden, tusschen Biak en de basissen in de Admi- raliteitsgroep, moet uit dit oogpunt worden bezien. Volgens de correspondenten in Tokio wordt aldus van drie kanten druk op den Bismarck-archipel geoefend: in het Oosten en Zuidoosten van de Green Island's en Bougainville, in het Zuiden en Zuid westen van Nieuw-Guinea en in het Noord westen van de Ninigo- en de Admiraliteits- eilanden uit. rrsy«srrv- *U:_. .-Ik- v. v.sllv.v,. Een viermotorige landt in een wad. Dadelijk na de landing sprong de 10-koppige beman- ning uit het zin- kend gewaande toestel. Ontsteld en onverschillig staan de Amerika nen thans voor het eerst op Duitscihen bodem, om in ge- vangenschap te gaan. P.K. Vorlander Transo/Europr. P s Groote belangstelling bestaat den laat- sten tijd ook voor de ontwikkeling in het Noorden van den Oceaan, al draagt de oorlogvoering hier nog geheel een voorbe- reidend karakter. De Amerikanen hebben hier ongetwijfeld een rechtstreeks offen sief tegen het Japansche moederland in den zin, in tegenstelling met de geallieerde inspanning in het Zuiden en midden van den Westelijken Pacific, waar het gaat om het terugwinnen van de verloren gebieden, maar het is duidelijk, dat het eerstgenoem de offensief nog een aanzienlijke verster- king en uitbreiding van de uitgangsposities zal eij&hen. Een aanwijzing daarvan meent men van Japanschen kant te zien in de organisatorische veranderingen in de bevelsposten en in de toenemende concen- tratie van vloot-, land- en lucbtstrijd- krachten in het Noorden. Een aparte bevelszone, als 17de Amerikaansche mari- nezone aangeduid, is geschapen en opge merkt wordt, dat het hoofdkwartier daar van niet in Dutch Harbor of Anchorage gevestigd is, maar veel verder naar het Westen op het eiland Adagha midden in de Aleoeten. In de Westelijke Aleoeten is Niska gedurende het jaar, dat de Ameri kanen het weer in bezit hebben, tot een duikbootbasis uitgebouwd en ook Attu heef een zoodanige bestemming gekregen. Op Amtchitka worden volgens de Japansche berichten, groote legerreserves in den bergoorlog geoefend. Dat op deze eilanden tevens groote vliegvelden worden onder- houden, blijkt uit de regelmatige luchtaan- vallen op de Koerillen. Tegen de bedrei- ging uit de lucht is men intusschen in Japan bezig zich meer te wapenen, gelij-k wel blijkt uit de mededeeling van de zijde der Japansche ambassade in Italie, dat de Japansche industrie, die zich in de eerste oorlogsjaren voornamelijk heeft toegelegd op den bouw van oorlogsschepen, thans in de eerste plaats is overgeschakeld op de productie van vliegtuigen. De Rijkscommissaris heeft blijkens het Zaterdag verschenen Verordeningenblad een verordening uitgevaardigd, waarvan artikel 1 aldus luidt: Hij, die vliegtuigen, onderdeelen of appa- raten van vliegtuigen dan wel uit vlieg tuigen neergeworpen voorwerpen, van wel- ken aard ook, vindt, is verplieht deze on- aangeraakt te laten liggen en van de vondst onverwijld aangifte te doen bii de dichtshijzijnde instantie van de Diutsche politie of bij de dichtsbijzijnae Duitsche militaire instantie. De aangifte kan ook geschieden bij den dichtbijzijnden burgemeester of bij de dichtsbijzijnde instantie van de Nederland sche politie of van de marechaussee, deze zenden de aangifte onverwijld door aan de dichtstibijzijnde, in het eerste lid genoemde Duitsche instantie. Artikel 2 luidt: Hij, die in strijd handelt met de bepalingen van artikel 1 dan wel deze tracht te ontduiken, wordt, voor zoo- ver niet volgens andere voorschriften een zwaardere straf is verbeurd, gestraft mci tuchthuisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren, gevan- genisstraf van ten hoogste vijf jaren of met geldboete tot een onbeperkt bedrag. Naast de vrijheidsstraf kan telkens ook een geld boete worden opgelegd. De bij lid 1 strafbaar gestelde feiten zijn strafbare feiten, als bedoeld in artikel 2 lid 2 der Verordening no. 52/1940 betref- fende de Duitsche rechterlijke macht vooi- strafzaken, zooals deze werd gewijzigd bij Verordening no. 50/1943. Deze verordening is in werking getreden op 2 Juni. Blijkens het Zaterdag verschenen Veror- deningsblad is bij verordening van den Rijkscommis-saris het vertoonen en hijschen van vanen, vlaggen en wimpels van iedere soort, voor zoover in de verordening niet anders is bepaald, verboden. Het verbod is niet van toepassing op de Duitsche weermacht, de Waffen-SS, de Duitsche politie en den Rijksarbeidsdienst, alsmede op het voeren van het teeken van het Roode Kruis door de daartoe gerech- tigde formaties en instellingen, fc.'stemd voor de geneeskundige verzorging en de daartoe gerechtigde vereenigingen t-n per- sonen. Ziilks geldt ook ten aanzien van het gebruik van vanen, vlaggen en wimpels ten dienste van het openbare verkeer en beroepsvervoer, voor zoover een en ander volgens de bestaande voorschriften dient voor het verloop van het verkeer of voor de regeling daarvan. In het bijzonder blijft het geldende recht betreffende het voeren van vlaggen op het terrein van de seheep- vaart onaangetast. De Rijkscommissaris kan verdere uitzon- deringen van het verbod toestaan. Hij, die in strijd handelt met de bepalin gen van deze verordening of met de toe- gestane vergunningen, dan wel deze tracht te ontduiken, wordt, voor zoover niet vol gens andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete tot een onbeperkt bedrag of met een dezer straffen. In ernstige gevallen kan tucht huisstraf, van ten minste een jaar doch van ten hoogste vijftien jaar worden opge legd. De strafbaar gestelde handelingen zijn strafbare feiten in den zin van artikel 2 lid 2 der Verordening- no. 52/1940 betref fende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken, zooals deze werd gewijzigd bij Verordening no. 50/1943. Deze verordening is in werking getreden op 2 Juni. PRIJSAANDUIDING GROENTEN EN FRUIT. Tot nu toe werd regelmatig in de dag- bladen bekend gemaakt, welke de officieele prijzen waren voor groenten en fruit: Hierin zal binnenkort een verandering komen. In plaats van deze publicatie wordt de groentehandelaar verplieht op de plaats van verkoop op voor het publiek duidelijk zichtbare wijze een officieele prijs- lijst op te hangen, welke de op het be trokken tijdstip geldende prijzen bevat. Noch aan onderdanen van vijan delijke staten. Verordeningenblad no. 8 bevat een ver ordening van den Rijkscommissaris betref fende het verbod tot ondersteuning van krijgsgevangenen of onderdanen van vijan delijke staten. In artikel 1 is bepaald: Hij, die leden van de voormalige Nederlandsche weer macht, die zich aan de krijgsgevangenschap hebben onttrokken, dan wel ontvluchte of niet in het bezit van een bewijs van vrij- lating of verlof zijnde krijgsgevangenen onderdak verschaft, verbergt of hen op andere wijze behulpzaam is, wordt, voor zoover niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd, gestraft met tuchthuisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren of met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren. in ernstige gevallen kan de doodstraf wor den opgelegd. Op gelijke wijze wordt gestraft hij, die op geloofwaardige wijze kennis krijgt van het feit, dat leden van de weermacht van een met Duitschland oorlogvoerende mo- gendheid buiten gesloten troepenverband in uniform of in burgerkleeding of dat andere personen, die gedurende den oorlog in strijd met de bestaande voorschriften uit het vijandelijke buitenland in het bezette Nederlandsche gebied zijn gekomen, hier verblijf houden en nalaat hiervan onver wijld. bij de dichtstbijzijnde instantie van bij politie of de dichtstbijzijnde militaire in stantie aangifte te doen. De strafbaar gestelde feiten zijn die, als bedoeld in artikel 2, lid 2 der Verorde ning no. 52/1940 betreffende de Duitsche icchterlijke macht voor strafzaken, zooals deze werd gewijzigd hij Verordening no. 5Q/1943. Deze verordening is in werking getreden op 2 Juni. In de ochtenduren van 30 Mei werd de beheerder van het kindertehuis De Beele in Voorst, provincie Gelderland, de 60- jarige Rijksduitscher Singenstreu, in het park van het kindertehuis uit een hinder laag doodgeschoten aangetroffen. Het on- derzoek heeft uitgewezen, dat de moorde- naars illegale elementen zy'n, die met een auto in het park van het kindertehuis waren vastgereden eh die op Singenstreu uit een hinderlaag het doodelijke schot hebben gelost, toen deze een onderzoek naar het verblijf van den auto in het park wilde instellen. Naar de daders wordt nog gezocht. Daarnaast blijft de verplichting bestaan iedere groentesoort afzonderlijk te prijzen daar aan de hand van de prijslijst alleen niet kan worden geconstateerd tot welke prijsklasse de aangetooden groente behoort. VERKOOPVERBOD RUBBER-OONSERVENGLASRINGEN. Ingevolge een beschikking in de staats- courant van 1 Juni 1944 is het verkoopen en afleveren van rubber-conservenglasrin- gen met lip aan groot- en kleinhandelaren verboden. Omtrent de voorwaarden, waaronder vergunningen van dit verkoop- en afleve- ringsverbod zullen worden verleend, zullen nadere berichten volgen. GEVONDEN VOORWERPEN. De onderluitenant, korpschef der ge- meente-politie, maakt bekend, dat omtrent onderstaande voorwerpen inlichtitigen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen Lederen portemonnaie, S. Kabien, Noord- straat 16; Portemonnaie, J. Wolfert, Van Wijckhuizepolder G 4; Collier met foto. Ten Hoeve, Kazernestraat 7Lipssleutel, Van Drdel, Van Bovenstraat 36; Wandel- stdk, Ch. van Wijk, Brouwerijstraat 9; Portemonnaie met inhoud, J. Harte, Tuin- pad 22; Kindercape, P. Moes, Thoiens- straat 95; Huissleutel, A. Michielsen, Nieu,- wediepstraat 22; Damestasch, Van Aken, Emmalaan 22; Damestasch, Dingemanse, Axelschestraat 3; jong Konijn, Dekker," Tramstraat 41; Loonzakje met inhoud, Verstraeten, Schuttershofweg 7; Porte monnaie, S. Philippo, 'Hondiusstraat 23; Klo.mpensok, C. de Kok, Noordstraat 43; Dasiklem, M. Smit, Dhaliastraat 16; Por temonnaie, Van den Bruele, Noordstraat 45; witte Poedel, P. Oppeneer, Juliana v. Stolbergplantsoen 12; Portemonnaie, N. van Boven, Steenkamplaan 112; Arm- bandje, J. van de Velde, Scheldekade 5; Kindersokje, J. Jansen, N. J. Hartestraat 20; Armband, J. Harms, Westsluis P 3; Broodzak, J. de Ridder, Elleboog 11; Speelgoedikarretje, C, van Kauteren, Nieu- wediepstraat 85; Gummischort, v. Mosse- velde, Havenstraat 5; Zilverbon, C. Kaij- ser, Kerklhoflaan 33; Armband, F. Ver- linde, Scheldekade 15; Bril, A. M. Ver- poorte, Veldstraat 5, Sluiskil; Kinderhand- tasch met inhoud, J. Claassen, Schutters hofweg 5; Portemonnaie en Damesschortje, A. Tollenaar, Axelschestraat 123; Huis sleutel, Kinderschopje, glace Dameshand- schoen, Inlegvel van Stamkaart, Dames- handschoen, Bihliotheekboek, Bureau van politie. BONNENHANDEL LEIDDE TOT SPOOK VAN OVERVAL. Vorige week werden aan het station te Bergen op Zoom twee personen gear- resteerd, die bonkaarten aan anderen wil- den overhandigen, aan wie zij deze hadden verkocht. De zaak bleek een sneeuwbal te zijn, die spoedig aan het rollen ging. Het spoor leidde naar Steenbergen, waar des naclits verschillende personen, o.a. twee vrouwen, van hurt bed werden gelicht. De nadere gegevens wezen er meer en meer op, dat de bonkaarten afkomstig waren van een voor enkele weken gepleegden overval op een postwagen, waarbij o.m. een postzak met distributiehescheiden werd buitge- maakt. De politift slaagde er in 250 levens- middelenkaarten in beslag te nemen. Ver moedelijk zijn nog meer personen bij deze zaak betrokken. AXEL. In de Vrijdag alhier gehouden vergade- ring van Stembevoegde Ingelanden van den polder ,,Capelle" werd de rekening' en ver- antwoording over het dienstjaar 19431944 vastgesteld op een bedrag aan ontvangsten van 1405,28 en aan uitgaven van 1168,15, alzoo met een batig saldo van 287,13.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1