fERNEUZENSCHE COURANT Buifenland No. 10.614 VRIJDAG 2 JUNI 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN OUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Doorbraakpogingen in Itaiie misiukt. Hevige gevechten bij Velletri. GEVANGENKAMP GEBOMBARDEERD. De stem der S.S. LUCHTTERREUR BOVEN NEDERLAND. OOK GIJ BEHOORT BIJ ONS. VERSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Dlrecteur: I. VAlJ DE SANDE HoofdredacteurN. J. HARTE - Temeuzen - Tel. 2298 Hot Opperbevel van de Duitsche Weer macht maakte Woensdag bekend: Aan den zuidelijken en den zuid-ooste- lijken rand van de Albaansche bergen mis- lukten ook gisteren weer alle met sterke infantene- en pantserformaties uitgevoer- de doorbraaikpogingen van den vijand in verbitterde gevechten. In bet gebied van Canuveo werden daarbij van 200 aanval- lende vijandelijke pantserwagens er 78 vernield, voor het mserendeel in gevechten op korten afstand. De Gefreite Vetter in de pantserjagercompagnie van een grena- dierregiment schoot met zijn kanon op zeer korten afstand 11 pantserwagens stuk. In de Lepini-bergen drongen Marok- kaansehe bergtroepen in onze beveiligings- linies door en bereikten na harden strijd Carpineto. In den sector Frosinone ten Znidoosten van Sora alsook bij en ten Zuid- westea van Alfedena brachten onze aclh- terhoedetroepen in voortdurende taaie ge vechten het opdringen van superieure vijandelijke strijdkrachten tot staan. Ge- vecbts- en slagvliegtuigen vielen doelen in het gebied van Cisterna alsook vijandelijke colcinnes en batterijstellingen in het ge bied vari Aprilia met goede uitwerking aan. Een formatie Duitsche torpedovliegtui- gen bracht in den nacht van 31 Mei uit een vijandelijk convooi in de Middelland- sclbe Zee een transportvaartuig en drie vrachtscihepen met 23.000 brt. tot zinken. Een ander transportvaartuig, vijf vracht- schepen en een tankboot met te zamen 44.000 brt. werden beschadigd. In het Oosten drongen ten Noorden van Jassy infanterie- en pantserformaties, krachtig ondersteund door sterke Duitsche en Roemeensche gevechts- en slagvliegers, door- een sterk uitgebouwd en diep ge- echelonneerd vijandelijk stellingsysteem heen en wierpen de Sowjets in harde ge vechten in het daarachter gelegen rivier- dal terug. Het veroverde terrein werd tegen herhaalde sterke tegenaanvallen der bolsjwisten gelhouden. Jacht- en slag vliegers vernielden boven dit gebied 69 vijandelijke vliegtuigen. In den nacht van 31 Mei werden de spoor- wegknooppunten K as a tin en Fastov door sterke formaties Duitsche gevechtsvlieg- tuigen met goede uitwerking gebombar- deerd. Slagvliegtuigen brachten in de Finsche Golf drie Sowjet-Russische beveiligitrgs- vaartuigen tot zinken, een ander werd beschadigd. Amerikaansche bommenwerpers drongen overdag het Rijksgebied bipnen en veroor- zaakten door het neerwerpen van brisant- en brand bommen op eenige plaatsen schade en geringe persoonlijke verliezen. Luclhtverdedigingsstrijdkrachten vernietig- den 42 vijandelijke vliegtuigen. In den afgeloopen nacht wierpen eenige Britsche vliegtuigen bommen op plaatsen in het Rijnsch-Westfaalsche gebied. In den strijd tegen de Britsch-Ameri kaansche terreurvliegers onderscheidde zich in het bijzonder een jaohtgroep onder leiding van majoor Freitag Duikbooten brachten 7 schepen met 29.500 brt. alsmede 8 torpedojagers en con- voeivaartuigen tot zinken, en schoten bovendien 6 vijandelijke vliegtuigen rreer. Zeestrijdkrachten en afweergeschut aan boord van handelsschepen en luchtdoel- artillerie der marine vernielden in de maand Mei 200 vijandelijke vliegtuigen. Het Opperbevel van de Weermacht maak- te Donderdag bekend: De vijand zette ook gisteren zijn groote aanvallen, vooral op onze stellingen aan de Zuidelijkehelling van de Albaner bergen en in aen sector van Frosinone voort. Ten Westen van Velletri sloegen onze troepen in verbitterde gevechten alle met krachtige ondersteuning van pantserwagens onder- nomen aanvailen af. 23 vijandelijke tanks werden daarbij stugeschoten. Ten Oosten van Velletri zijn zware gevechten met vijan delijke strijdkrachten die onze stellingen zijn binnengedrongen, aan den gang. Een valschermstorrnregiment onder bevel van majoor Timm heeft zich daar bijzonder onaerscheiden. Bij en ten Westen van Fro sinone zijn gedurende den geheelen dag sterke vijandelijke aanvallen misiukt. Des nachts opereerende slagvliegtuigen vielen het stadsgebied van Aprilia alsmede vijan delijke batterijen en colonnes in hetzelfde gebied met goede uitwerking aan. In het Oosten zetten onze troepen hun aanval in het gebied ten Noorden van Jassy in weerwil van taaien, vijandelijken tegenstand en heftige tegenaanvallen voort. In harde gevechten werden in somenwer- king met rormaties gevechts- en slagvlieg tuigen 37 vijandelijke pantserwagens ver- nieugd. Jagers slagvliegtuigen en verken- - ners schoten boveh dit gebied 87 vijande lijke vliegtuigen omlaag. Ook in het voor- terrein van de Karpathen en in het gebied ten Zuidoosten van Brody verliepen plaat- selijke aanvalsacties van Duitsche en Hon gaarsche formaties, ondanks hevigen vijan- delijken tegenstand met succes. De Duitsche luchtmacht viel overdag en des nachts het Sovjet-Russische spoorweg- verkeer met waargenomen uitwerking aan. Talrijke spoorwegemplacementen werden verwoest en 2 treinen met oorlogsmateriaal vemietigd. Bij een onderneming van stoot- troepen via het meer van Pleskau werden op aen Noordoostelijken oever verscheidene Sovjet-Russische nesten van verzet ver woest. Formaties Amerikaansche bommenwer- pers hebben in West- en Zuidwest-Duitsch- iand op verscheidene plaatsen bommen ge- worpen. Vooral in Osnabriick en Hamm werd schade aangericht aan gebouwen en ontstonden verliezen onder de bevolking. Boven het Rijksgebied en boven de bezetle Westehjke gebieden werden 13 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Een formatie Amerikaansche bommenwerpers, die boven Roemenie vloog, veroorzaakte in het ge bied van Ploesti schade en verliezen onder de bevolking. Strijdkrachten der Duitsche en Roemeensche luchtverdediging vemie- tiigden 28 vijandelijke vliegtuigen. Snelle Duitsche gevechtsviiegtuigen vie len in den afgeloopen nacht afzonderlijke doelen in Zuidoost-Engeland aan. De luchtmacht en de marine hebben in de maand Mei van de Britsch-Amerikaan sche aanvoervloot 24 koopvaardij- en trans- portschepen, met een gezamenlijken inhoud van 131.700 brt., tot zinken gebracht en 23 andere schepen met een gezamenlijken in houd van 169.008 brt. beschadigd. Boven dien werden 17 torpedojagers en esoorte- vaartuigen, 2 onderzeebooten, 8 torpedo- motonbooten en 3 vaartuige'n voor de be- scherming in den grond geboord. Een torpedoboot, talrijke torpedomotorbooten en andere vaartuigen werden beschadigd. ZWARE LUCHTAANVAL OP GROOT-BRUSSEL. Dinsdagoc-htend zijn,' volgdns Belgapress verscheidene wijken van Groot-Brussel door de Anglo-Amerikaansche luchtmacht zwaar gebombardeerd. De schade is aan- zienljjik. DE BALKANPOLI1IEK VAN DUITSCHLAND. Daaromtrent schrijft de Berlijnsche redacteur van het Handelshlad: Als centraal gelegen Europeesche macht, die bovendien in zekeren zin de politieke traditie der Oostenrijksch-Hongaarsche monarchic ten aanzien van Z.O.-Europa heeft overgenomen, heeft Duitschland in zijn buitenlandsche politiek sinds 1933 groote belangstelling- voor den Balkan aan den dag gelegd. Deze politiek was er op gericht en is het principieel nog! nauwe vriendschappelijke politieke en eco- nomische betrekkingen met de landen van den Balkan te onderhouden. Duitschland staat op het standpunt, dat de Duitsche economie het grootste belang heeft bij een vreedzaam, vriendschappelijk tegenover Duitschland staand Z.O.-Europa. Verschil- lende factoren maakten de samenwerking tusschen Duitschland en den Balkan in den loop van dezen oorlog nog hechter (het uit- vallen van Itaiie als Balkan-mogendheid o.m). Overziet men thans de situatie in Z.O.-Europa, dan moet men onderscheid maken tusschen de positie van Duitsch- lands bondgenooten, die van de bezette sre- bieden in Servie en Griekeniand, en de be trekkingen tusschen Duitschland en Turkiie. Tegenover de Balkanlanden die Sinds het begm van den oorlog Duitschlands bondfm- nooten zijn, wordt de Duitsche politiek le- kenmerkt door het streven, de onafhanke- lykheid dezer landen volkomen te erkennen Het ingrijpen in Hongarije is daarmee naar Duitsche opvatting niet in strijd, omdat het hier een geval toetreft, waarbij de reg"eerin°" van een met Duitschland verbonden land door haar poiitieken koers de veiligheid van geheel Europa in gevaar bracht. Men ont- kent echter ten stelligste, dat Duitschland op soortgehj'ke wijze als in Hongarije in andere Balkanlanden zou kunnen ingrijpen. Beweringen in de buitenlandsche pers, dat een dergelijk ingrijpen, in Bulgarije, waar sinds eenigen tijd een regeeringscrisis heerscht, te verwachten zou zijn worden als onjuist gekenschetst. De Bulgaarsche i egeeringscrlsis is naar Duitsche opvatting een hmnenlandsche Bulgaarsche aange- legenheid. Dat de met de vorminig van een kabinet belaste Kamervoorzitter Nafloi tot nu toe niet in de samenstelling daarvam is ges;laagd en het thans demis- sionnaire kabinet-Bosjilof vobrloopig hi functie blijft, is naar deze opvatting even- eens een Bulgaarsche aangelegenheid. De Bulgaarsche buitenlandsche politiek is. zoo verklaart men hier, vastgelegd door den koers, dien koning Boris tijdens zijn leven en in zijn politiek testament heeft aangegeven. Men heeft te Berlijn geen en- kele aanwijzing, dat de regenten, prins Cyril en dr. Filoff, van dezen huiten- landsch-politieken koers, die op samen werking met Duitschland is gericht, zouden afwijken. Zooals bekend, zijn de cultureele betrekkingen tusschen Duitschland en Bui- garije zeer nauw. De Bulgaren vormen het grootste contingent der buitenlandsche stu- ten in Duitschland. Sinds de Sowjets naar het Westen zijn gevorderd, trach-t de bolsjewistische propaganda echter in Bui- ganje vasten voet te krijgen. Moskou werkt daarbij minder met het bolsjewisme, waar- voor de Bulgaarsche boeren weinig voelen dan wel met de Pan-Slavische gedachte die in het orthodox-iKatholieke Slavische Bul- gayije vroeger een niet onbeteekenende aan- trekkingskracht oefende. Te Berlijn meent men echter, dat het Bulgaarsche volk te \erstandig is dan dat het aan de Sowiet- mfluisteringen het oor zou leenen. Ook wat de situatie in Hongarije betreft staat men te Berlijn op het standpunt dat de binnenlandsch-politieke zwenking die zich heeft voltrokken, een Hongaarsche aangelegenheid is. Niet zonder voldoening stelt men daarbij echter vast, dat deze om° wenteling. alle voorspellingen in de Brit sche pers ten spijt, zonder eenige wrijving is verloopen. De oorlogsinspanning zoowel van Hongarije als van Roemenie wordt van Duitsche zijde zeer geroemd. Interessant is daarbij, dat in plaats van den gespannen toestand, die tijdens de eerste jaren van den oorlog tusschen Roemenie en Honga- rrje heerschte.en die zijn oorzaak vooral in Zevenbungen vond, thans een goede ver- standhouding is getreden. De Roemeensche pers legt groote waardeering aan den dag voor de Hongaarsche prestaties aan het front, terwijl de Hongaarsche bladen de Roemeensche wapendaden roemen. Anders, en, ondanks banden van oude vriendschap, m£er precair, is de verhoudin°- tusschen Duitschland en het neutrale, aan sterken geallieerden druk blootstaande Tur- kije. De houding, welke dit land aanneemt is voor de geheele Duitsche Balkanpolitiek echter een factor van groote beteekenis. Met belangstelling heeft men dan ook te Berlijn kennis genomen van Churchills ver- klaring in zijn jongste rede, dat op een intrede in den oorlog van Turkije aan En- gelands zijde niet meer wordt gerekend. Churchill verklaarde, dat drie motieven de Turken doen aarzelen zich in den oorlog te begeven: De onzekerheid ten aanzien van de politieke aspiraties der Sowjet-Unie de pterke Duitsche posities in de Ionische Zee, en gebrek aan wapens. Churchill liet in zijn rede doorschemeren, dat nieuwe druk op Turkije inzake de stopzetting van goederenleveranties aan Duitschland is te verwachten. Voor de betrekkingen tusschen Duitsch land en Turkije zijn de besprekingen van belang, welke de Duitsche ambassadeur Von Papen op het oogenblik te Ankara voert. Hij heeft de Turksche regeering de officieele opvatting der Duitsche regeering ten aanzien van de stopzetting der chroom- leveringen medegedeeld, die in Duitschland destijds als verdragbreuk werd geken schetst. Kort daarna is de Duitsche am- bassadeur, tezamen met minister Menemen- cioglu, door president Inonii ontvangen. Over het verloop dier besprekingen is hier nog niets bekend. Meer van ordenenden aard en gericht op toekomstige beslissingen is de taak die Duitschland met de benoeming van den bij- zonderen gevolmachtigde voor Z.O.-Europa, dr. Neuhacher, in het voormalige Servdschej Albaansche en Grieksche territoir op zich heeft genomen. In het kader van zijn op- dracht zal dr. Neuhacher zich afwisselend in Belgrade, Athene en Tirana ophouden. Geruchten als zou zich zijn opdracht ook uitstrekken tot contactneming met andere Balkanlanden, met name met Roemenie en Bulgarije, werden dezer dagen in de Wil- helmstrasse tegengesproken. De gebieden, waartoe zich dr. Neuhachers werkzaam- heid uitstrekt, trekken op het oogenblik sterk de aandacht door de wending, welke de hendenoorlog schijnt te nemen. In zijn jongste rede heeft Churchill openlijk toe- gegeven, dat ook Engeland thans achter de cOmmur.istisch georgan'iseerde Partisanen- bewegirg van Tito staat. Van Mihailowitsj, den leider der rationale" Servische Parti- sanen, en tot voor eenige weken tevens minister van oorlog in de uitgeweken Ser vische regeering, heeft Engeland zich ge- lijktijdig gedistancieerd. Men vraagt zich thans in Z.O.-Europa met belangstelling af, welke consequenties Mihailowitsj hieruit zal trekken. Daar komt bij, dat een deel zijner manschappen en officieren duidelijk te kennen heeft gegeven, dat zij met de communistische troepen van Tito uit na- tionale overwegingen niet wenschen samen te werken. Het spreekt zelfs van een alge- heqle her-orienteering van een deel der Partisanen van Mihailowitsj. Welke poli tieke en militaire gevolgen dit zou hebben, en of wellicht ook Mihailowitsj zelf van kamp zou verwisselen, acht men te Berlijn vragen, waarop het op het oogenblik on- mogelijk is met zekerheid antwoord te geven. Miiitair trekt de situatie in het Zuiden van den Balkan verder nog de aandacht door de nog steeds niet uitgesloten moge- lijkheid, dat de Geallieerden hier zullen trachten te landen. Om een dergelijke lan ding te bemoeilijken heeft de Duitsche weermacht belangrijike kustaones en de meerderheid der Dalmatische eilanden van benden gezuiverd en voorbereidingen voor de verdediging getroffen; in het Kroatische kustgebied in samenwerking met Kroatie's regeering te Agram. BETEEKENIS VAN DEN STRIJD IN CISTERNA-SECTOR. Lange duur der gevechten verwacht. Luitenant-generaal Dittmar, de militaire commentator van de Groot-Duitsche radio, gaf, volgens D.N.B., Dinsdag een tusschen- balans van den grooten slag in Itaiie. Hij zeide onder meer: Iemand, die met begTip het verloop van den ongeveer 14 dagen durenden slag heeft gevolgd, zal niet ont- kennen, dat het de laatste week niet heeft ontbroken aan kritieke, zelfs gevaarlijke situaties voor het aangevallen Duitsche leger. Wat wij acht dagen geleden tot het waarschijnlijke rekenden, de vereeniging der beide vijandelijke gevechtsgroepen, heeft zich thans voltrokken. De slag is daarmee ongetwijfeld in een nieuw stadium getreden: het zwaartepunt der vijandelijke aanyallen heeft zich klaarblijkelijk ver- plaatst naar het Westelijke deel van het vroegere landingshoofd. De van hier uit over Cisterna naar het Noorden en over de Albaansche bergen naar Velletri onder- nomen aanvallen vormen thans de beslis- sende actie, omdat zij gericht zijn tegen de diepe flank der Duitsche strijdkrachten, die steunen op de rivier der Sacco tot aan de Liri, terwijl de aanvallen over het berg- massief der Ausoni en het opdringen in het Sacco-dal naar Arce en Ceprano ver- moedelijk een poging is, om het geheele Duitsche front te splitsen. Het belang- rijke knooppunt van wegen, Frosinone aan de Via Cassilina, vormt hier ongetwijfeld een begeerlijk doel voor den vijand. Het Anglo-Amerikansche commando schijnt ibesloten te hebben, zoowel over de hoogten als in de dalen aan te vallen, een oplossing, die met het oog op de groote numerieke meerderheid van den vijand voor de hand lag. Niettemin heeft men den indruk, dat de aanvallen, die naar een be- slissing streven, toch in groote meerderheid van de dalen worden ondernonaen. Ook dit is gemakkelijk te verklaren: het ongewoon groote gebruik van pantserwagens, dat steeds het eigenlijke kenmerk van de vijan delijke aanvalsprocedure vormde, vindt sleehts de vereischte omstandigheden in de meer vlakke en open liggende dalen. Juist dit feit heeft de afhankelijkheid der Anglo- Amerikanen van de grootste mat.erieele meerderheid weer duidelijk naar voren ge bracht. Deze afliankelijkheid heeft tot dusverre verhinderd, dat de tegenstander beslissende successen behaalde. Wij zijn objectief genoeg om te erken nen; dat het vijandelijke commando ditmaal zichtbaar geinspireerd wordt door het stre ven naar 'n grootere operatieve vrijheid dan in de gevechten van Maart. Wij zien ook niet over het hoofd, dat het hier een tegen stander betreft, die vrijwel elke fout kan .jompenseeren door de massa der strijd krachten, waarover hij beschikt, en die nooit de uit de numerieke minderheid voort- vloeiende moeilijkheden kent, welker over- winning het verstandelijke in de oorlog- voering verheft tot de sfeer van de hoog- ste geestelijke prestaties. Als wij hiermede rekening houden, geeft het resultaat der gevechten den Britten en Amerikanen geen reden tot voll-edige tevre- denheid. Het is duidelijk, dat het Duitsche commando er naar streeft, den vijand bezig te houden. Deze methode bood zich als het ware vanzelf aan, toen het bindings- en afleidingskarakter der vijandelijke aanval len vaststond. Iedere andere gevechts- methode zou de Anglo-Amerikaansche be- doelingen sleehts hebben bevorderd. Boven- dien laat geen oorlogstooneel den strijd om tijdwinst zoo toe als het Italiaansche, dat steeds weer nieuwe afweerstellingen ople- vert en de vijandelijke aanvallen dwingt in bSpaalde hanen. Dat deze Duitsche strijdmethode geens- zins gelijk staat met een door den vijand afgedwongen toegeven, iblijkt duidelijk uit de berichten over het verloop van den slag, en niet alleen uit de Duitsche bericbten, want ook de vijand maakt voortdurend mel ding van tegenaanvallen, die gericht wer den op zijn voorhoede en zijn penetratie- gebieden. Uit de harde gevechten blijkt, dat men ook het andere doel van elken af- weer, den tegenstander zware verliezen toe te brengen, recht heeft doen wedervaren. Wij mogen juist de zware vijandelijke ver liezen aan menschen en materjeel als een echte winst boeken. Wij zullen ons niet vergissen, als wij aannemen, dat de vijandelijke verwachtin- gen zich meer en meer rich-ten op een uit- putting' van de Duitsche afweerkracht door een meedoogenlqoze voortzetting van het offensief. De vijand zal deze strategic van uitputting des te meer aanhangen, naar- mate de gebeurtenissen zijn hoop op een groote beslissende operatie zullen teleur- stellen. Men zal dus goed doen, zich voor te bereiden op een langen duur der gevech ten. Het behoeft geen betoog, dat een der gelijke strijd de Duitsche formaties voo-r een te zwaardere taak stelt, naarmate zij met het oog op de elschen van den alge- meenen toestand moeten rondkomen met een zoo gering mogelijk aantal strijdkrach ten. Overigens lijkt het vast te staan, dat ook de vijand het niet op een langdurigen slag in Itaiie kan laten aankomen, zonder dat zijn algemeene strategische plan in- grijpende veranderingen zou moeten onder- gaan. In dat geval zou echter ook voor ons de weg voor nieuwe besluiten vrij komen. Wat wij vandaag kunnen geven, is sleehts een tusschentijdsche balans. Het is verre van ons te ontkennen, dat de mogelijkheid van ernstige, zelfs gevaarlijke situaties nog steeds bestaat. Maar anderzijds ieeren ons de ervaringen van bijna vijf oorlogs- jaren, dat in groote aanvalsslagen meestaJ reeds de resultaten der eerste weken een algemeen oordeel over het verloop der ge vechten toelaten. Deze resultaten zijn ech ter voor den vijand geenszins in ieder op- zicht bevredigend, omdat de penetraties, die hij met de uiterste materiaal-concen- tratie heeft hevochten, niet hetoben geleid tot een oprukken, dat operatief belangrijke resultaten zou hebben kunnen bewerken. Als de voorteekenen ons niet bedriegen, zai de vijand trachten van den slag in Itaiie een langdurigen slag te maken. Hij zal ge- looyen aan allerlei mogelijkheden van suc ces op grond van zijn overmacht aan men schen en materieel. Sleehts dit zal hij niet mogen gelooven, dat het Duitsche comman do en de Duitsche troepen hem te gemoet zullen komen door een passieve, alleen op toelaten ingestelde houding. s Deutscher VerJag/Recla 'Pax Naar Oost en West, naar Noord en Zuid Gaat Neerland's jeugd het zeegat uit, Aan roer, geschut en crtin machine Doet zij haar plicht bij de Marine, En sirijdt, naast Duitsche kameraden Steeds onversaagd en vasfberaden Voor Vrijheid op de wereldzee Talm dus niet longer, maar strijd meet Ihdiensttredmg bij de Kriegsmarine is mogelijk voor iederen NederlaSlr tusschen 45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahme- stelle West, Plompetorengracht 24, Utrecht; alle Hafen- en Ortskomman- danturen en de verschiHende -Meldestellen in Nederland. ROOSEVELT SPOEDIG NAAR ENGELAND? Don Iddon, de vertegenwoordiger van de Dondensche .,Da|ly Mail" en van de ...Sun day Dispatch" in de Ver. Staten, verklaart volgens D.N.B., dat er goede reden bestaat aan te nemen, dat Roosevelt binnen- kort naar Engeland zal gaan daar hij aan de beraadslagingen met de Gaulle, wil deel- nemen, den oorlog van Engeland uit van nabij wil gadeslaan en de talrijke bezoeken van Churchill aan de V. S. met een tegen- bezoek beantwoorden wil. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft president Roosevelt zelf op de Maan- dag gehouden persconferentie medegedeeld dat hij Churchill in den loop van het vol- gende half jaar, voor 20 Januari 1945, hoopt te ontmoeten. Roosevelt zeide, dat zijn plannen met betrekking" tot een. ontmoe- ting met Churchill niet verder gaan dan zijn huidige ambtsperiode, die op 20 Januari van het volgende jaar afloopt. De Amerikaansche ambassadeur te Lon- In-Jolln G" Winant- is Dinsdag, na een venblijf van veertien dagen in. de V. S. te Londen teruggekeerd. Tijdens zijn verhlrf te Washington moet Winant met Roosevelt hen Hul1 besprekingen gevoerd heb- PARTISANEN IN ITALIE. Uit het Italiaansche hoofdkwartier wordt officieel medegedeeld, dat het totale aantal partisanen, dat zi-ch tot dusver bij de bur- gerlijke en militaire instanties der repu- bliek heeft aangemeid, thans 44.145 be- draagt. Hoewel de berichten uit enkele provincies nog niet ontvangen zijn, wordt dit cijfer zoo goed als definitief beschouwi. REVOLUTIE IN ECUADOR. Te Quito in Ecuador is een revolutie uit- gebroken die inmiddels weer is onderdrukt De beweging werd geleid door aanhangers van den vroegeren president Velasco Ibarra die in ballingschap leeft. Tijdens de ge vechten. die een geheelen nacht duurden, zijn 80 personen gedood en ruim 100 ge- wond. De revolutionnairen hebben zich met behulp van pantserwagens van de stad Guayaquil meester gemaakt. Volgens latere berichten is de president van Ecuador, dr. Carlos Arroyo del Rio met alle leden van zijn kabinet afgetreden. Hij droeg zijn bevoegdheden over aan den vice-voorzitter van den senaat, dr. Fausto Navarro-Allende en koos domicilie in de Columhiaansche ambassade. De revolutionnairen hebben een nieuwe regeering gevormd, nadat zij hadden ge- weigerd de regeering van Navarro-Allende te erkennen. Ibarra, die door de revolutionnairen er- kend wordt, zou Dinsdag aankomen uit Columbia, waar hij sedert 1935 als bailinz verblijf hield. Gentlemen! Nieuw plan ter vernietiging van Duitschland, een nieuwe bijdrage tot de Engelsche inzameling van oud papier!" Teekening Bock/GVH P. Een gevangenkamp bij Epinal in Frank- rijk, waat^ ongeveer 3500 gevangen geno men Hindoes zijn ondergebracht, is door Britsche vliegtuigen met bommen bestookt.' Het aantal dooden bedraagt tot dusver 35, men neemt echter aan, dat nog circa 400 tot 500 dooden onder het puin bedolven liggen. Bij een tweeden aanval van Engel sche bommenwerpers werd het hospitaal van het kamp getroffen, waarin zich 90 Hindoes bevonden, die bij den vorigen aan val waren gewond. (D.N.B.) AMERIKAANSCHE VLIEGERGENERAAL VERMIST. De ..Daily Herald" meldt, dat de Ameri kaansche vliegergeneraal Russel Wilson sinds een overdag op Berlijn ondernomen aanval wordt vermist. Zijn viermotorige hommenwerper was volgens het blad reeds voor het bombardement in brand geraakt Luistert op Zondag 4 Juni van 11.30 tot 11.45 over den zender Hilversium I op °x>lf- lengte 415 meter, naar de stem der^SS Onderwerp: „Veldloop te Avegoor". In de middaguren van Woensdag heb ben Anglo-Amerikaansche vliegtuigen bommen neergevvorpen op woonwijken van de stad Roosendaal. Tot dusver wer- den 63 gedoode, 65 zwaar gewonde en meer dan 100 licht gewonde Nederland- sche burgers, onder wie vrouwen en kin- deren, geborgen. Verwacht kan worden, dat de verliescijfers nog zullen stijgen. Bovendien werden Woensdag eii Dins dag weer door laag vliegende vliegtuigen rijdende treinen met de mitrailleiirs aan- gevallen. In het Noorden des lands werd zeus een tram beschoten. De Nederland- sche burgerbevolking leed bij deze aan vallen volgens de tot dusver ontvangen rapporten een verlies van 28 dooden. Ongeveer 50 personen werden zwaar en b0 bcht gewond. Europa is in oorlog! De beveiliging van de kusten en de be- strijdmg van den vijand vergen de hoogste mspanning van den soldaat en den arbei- der. Het front heeft wapens, munitie en voedsel noodig, iederen dag weer. Het luctitwapen van de Duitsche weermacht is een groote afnemer. Te dien einde is er een speciale transport-organisatie gescha- pen, welke alles, wat het luchtwapen noo- dig heeft, aanvoert. Deze organisatie draagt den naam van NSKK-Gruppe Luft waffe. Reeds honderdduizenden kilometers heb ben de groote NSKK-vrachtauto's. waar-, op nu eens bommen van 2000 kilo, dan weer mudzaklten aardappelen of andere levensmiddelen, door geheel Europa afge- Het grootste aandeel in deze organisatie iiebben de Nederlanders. Duizenden vrij- willigers staan in de NSKK-regimenten Nederland, waarvan het grootste deel van het kader eveneens uit Nederlanders be staat. Deze mannen hebben zich door hun sefcutterende prestaties als chauffeur, maar niet minder als soldaat, reeds in enkele jaren een uitstekenden naam hij de hoog ste leiding van het NSKK verworven. Iedere gezonde Nederlander tusschen 17 el?jaar of hij al dan niet kan auto- rijden, doet niet terzake kan zich mel- den voor het regiment Nederland der NSKK-Gruppe Luftwaffe. 'Het spreekt vanzelf, dat er behalve aan chauffeurs ook behoefte is aan koks, verplegemi en admi- nistratief personeel, eoz. Na een korte oefening in het gebruik der wapens en een opleiding tot chauffeur jyont;cur op een motorschool van het NSKK kunnen de mannen hun plaats in de kolonnes innemen. zijn achtergebleven gezin kan de NSKK-vrijwilliger geheel onbezorgd zijn Voor hem en zijn gezia gelden n.l. in blie opzichten dezelfde regejingen als voor de Duitsche soldaten. Er worden extra-levens- nuddelen en K-kolenbonnen verstrekt, etc. Vrouw en kinderen kuninen zoo .noodig in mooie rusthuizen gedurende eenigen tijd worden opgenomen, terwijl bij voorkomen- de moeilijkbeden een speciaal daarvoor aangestelde verbindingsstaf hulp verleent De NSKK-Gruppe Luftwaffe zal. nu de laatste phase van den strijd naar het zich laat aanzien, weldra zal aanbreken, op voile toeren moeten draalen. Daarom is het zaak, de gelederen tijdig zoo hecht mogelijk te maken. Meldt u bij het werf- kantoor der NSKK-Gruppe Luftwaffe Lange Vijverberg 10, Den Haag, want ook gij beCioort bij ons. en korten tijd later in de lucht geexnlo- deerd. r ZUID-AFRIKA ANSCHE VLIEGERS AAN HET FRONT. Volgens mededeelingen van ..Empire News" heeft Zuid-Afrika sedert het begin van dit jaar 5000 bestuurders en 2000 navi- gatoren, waarnemers en ander vliegend personeel voor de Britsche luchtmacht be- schikbaar gesteld. Van dit Zuid-Afrikaan- sche contingent is tot dusver ruim 60 buiten gevecht gesteld door dood, verwon- ciing of gevangenschap. D.N.B. In een Duitsche wapenfabriek. Een sene Sturmgeschtitze in een der laat ste phasen van de fabricage. Evenals deze fabriek werkt onder leiding van den Rijksminister voor bewapening en oorlogsproductie, Rijksminister Speer, de geheele Duitsche hewape- ningsindustrie onder hoogen druk, om het strijdende front van alle mo^ gelijke wapens te voorzien. (P.K. Hartmann Transo/EIuropr. Ps).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1