tKNtUlCNoUrifc UUUKANI ^!r 45 legt" Buitenland ALOEMEEN MIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD V00R ZEEUWSCH-VLAANDEREN 5Snv>SS?en<ot>'SIaISimS: Vijftien doodvonnissen. ZORG VOOR DRINKWATER. 0UITSCH WEERMACHTSBERICHT. Falmouth en Portsmouth gebombardeerd. DOORBRAAKPOGINGEN AAN DE VLEUGELS VAN HET FRONT. Beschieting van burgers. Vier jaren Rijkscommissariaat.; No 10 613 WOENSDAG 31 MFI 1944 R4a lanrnann 1 eeniSe luchtgevecnten gekomen, daar de ,u"0,a WUtnaUflU JI ffltl 1844 840 Jaargang j iuch,;tafweer op doeltreffende wijze werd I gesteund door opgestegen jagers, die de ■mm Mag m. m mm m m* mt. m*. m m m* m*. m m a* I opereerende Amerikaansche toesteilen aan- J 11 L I I L. wkm 1? 1 C 11 B 1 1 M fikl I V'elen. Tot dusverre werd de vernietiging VICHY. In de laatste 3 dagen is de I Amerikaansche bommenwerpersterreur op Tel. 2298 I Zuid-Frankrijk in hevigheid toegenomen. In I de 7 aangevallen steden zijn tot dusverre I ruim 5000 dooden en ruim 6000 gewonden I geteld. HEFTIGE LUCHTSL.AGEN. I Blijkens berichten van bet D.N.B. hebben I Zaterdag en gedurende de Pinksterdagen I boven Duitsch gebied beftige luchtslagen I plaats gehad, tusschen daar boven door- I gedrongen formaties Amerikaanscbe bom- I menwerpers en sterke eskaders Duitsche I jagers en jachtkruisers, hetgeen tot gevoe- I lige verliezen aan materieel en personeel I voor den aanvaller beel't geleid. Maandag I was de vijandelijke vlieg route weldra ge- I kenmerkt door trossen valschermen en I brandend vallende bommenwerpers. Ook de Amerikaansche formaties, die I van Italie uit naar de Oostmark doordron- I gen, stieten op krachtigen Duitschen af- I weer. ZOMEROFFENSIEF DER SOWJETS WOBOT WELDRA VERWACHT. In Duitsche beschouwingen wordt het vemioeden uitgesproken, dat het Roode leger wacht op het tijd stip, dat te Teheran werd overeen- gekomen. Sinds eenige weken reeds bestaat, I schrijft C.D. uit Berlijn, bet Sowjet-Russi- I sctie legerbericht uit den laconiekein vol- I zin: „Geen wijziging in den toestand". Het 1 Duitscbe weermaehtsbericht pieegt ten I aanzien van het oostelijk front iets uit- I voeriiger te zijn, maar bevat, behalve I Liachtelijke luchtaanvallen op belangrijke I spoorweg kruispunten al evenmin mede- I deelingen over gevechtshandelingen van I een zekeren omvang. Terzelfdertijd geeft I men van bevoegde Duitsche miiitaire zijde I te verstaan, dat alle voor'bereidingen voor I een groot Sowjet-Russisch zomeroffensief I getroffen zijn. De troepen hebben hun stel- I iingen betrokken. Enorme massa's mate- I rieel zijn naar voren gebracht. Het ver- I keer op de spoorwegen, aan welker berstei I de geheeie bevolking der betreffende ge- I bieden dag en nacht in koortsachtige baast I heeft moeten meewerken, is normaal. De I Duitsche luchtverkenning brengt geen I foto's meer mee naar huis van eindelooze I colonnes, die menscben en wapenen naar I bet front ibrengen. De weersomstandig- I heden zijn gunstig. Ten gevolge van den I milden winter is de in het voorjaar gebrui- I kelijke modderperiode zoo goed als uitge- I bleven. Hadden de Sowjets hun woord ge- I stand willen doen, dat zij zonder tusscben- pauze hun offensief tegen de Duitsche weermacbt en haar bondgenooten wilden voortzetten, dan hadden zij hun winter- offensiei zonder onderbreking in een I zomeroffensief kunnen doen overgaan. Waarom hebben zij dit niet gedaan? Deze vraag speelt in talrijke Duitsche beschouwingen een belangrijke rol. In het algemeen wordt het vermoeden uitgespro- I ken, dat het Roode leger wacht op een tijd- stip, dat Churchill, Roosevelt en Stalin te Teheran zijn overeengekomen. Wanneer dit tijdstip aanbreekt valt uiteraard moei- lijik te raden, maar in Duitsehland twijfelt niemand er aan, dat het wel niet lang meer op zich laten wachten. Luefctraiders tegen het verkeer. Na een korte pauze, die alleen door de ongunstige weersomstandigheden viel te verklaren, hebben de Engelschen en Ameri- kanen van Engeland en van Italie uit hun luchtoffensief tegen Frankrijk en Belgie hervat met een intensiteit, die naar het oor- deel van Duitsche deskundigen niet meer kan worden verhoogd, daar een dagelijk- sche activiteit van 3000 tot 5000 vliegtui- gen als het maximum van de vijandelijke I capaciteit in de lucht moet worden be- schouwd. In de laatste dagen zijn deze bombardementen nog uitgebreid met aau- vallen van Engeland uit op Elzas, Lotharin- gen en het Saargebied en met aanvallen van Italie uit op Midden-Frankrijk, o.a. Grenoble en Lyon. Het meest opvallende verschijnsel is, dat zoowel de Engelschen,. als de Amerikanen plotseling alle belang- stelling voor de Fransehe en Belgische in- dustrie hebben verloren en uitsluitend het verkeerswezen in beide landen trachten te ontwrichten door dag en nacht millioenen kilo's dynamiet af te werpen op stations, l angeerterreinen, kruispunten, bruggen enz. Door aanvallen in scheervlucht met jagers I en jacht-bomvliegtuigen is men er thans I ook mee begonnen, de binnenscheepvaart I zooveel mogelijk te storen. In bevoegde Berlijnsche kringen merkt I men in dit verband op, dat er voor deze I intense bombardementen slechts twee ver- I klaringen mogelijk zijn: ofwel de invasie I in West-Europa staat onmiddellijk voor de I deur, ofwel de zenuwen-oorlog der Geal- I lieerden heeft zoo groteske vormen aange- I nomen, dat het menschelijke verstand er I bij stilstaat. Intusschen houdt zich de Duitsche leger- I leiding aan de nuchtere werkelijkheid, die I geen andere is, dan dat bij het aanbreken I van elken nieuwen dag in het Oosten en I in het Westen tegelijk de grootste hoeveet- I heden menschen en wapenen der oorlogs- I geschiedenis kunnen opmarcheeren voor I den slag, die zoowel te Londen en te Was- I hing ton als te Moskou de beslissende wordt I genoemd. Gesteld, dat het tijdstip der in- 1 vasie, gelijk het meerendeel der miiitaire I schrijvers verwacht, inderdaad door den I stand van de maan wordt bepaald, dan heb- I ben de afgeloopen Pinksterdagen weer een I kritiek stadium gevormd. INLEIDING TOT DEN SLAG OM ROME. I De A.N.P.-corr. te Berlijn meldt: Van den strijd in Italie ligt het zwaarte- I punt op het oogenblik onmiskenbaar op I den Noordelijken vleugel, dus daar, waar I de strijd het dichtst Rome is genaderd. I Tusschen Velletri en Valmontone oefenen I de strijdkrachten der geallieerden, die tus- I schen de Albaner heuvels en het Depini- I gebergte door naar het Noorden zijn opge- I rukt, krachtigen druk uit op de Duitsche I stellingen, die hardnekkig verdedigd wor- I den. Voor de Duitsche strijdkrachten op I den Oostelijken vleugel is het van het groot- I ste belang, dat den geallieerden troepen een I verder oprukken wordt belet, daar anders I vooi' hen alle achterwaartsche verbindingen I dreigen te worden afgesneden. Ook van I Aprilia uit zijn geallieerde strijdkrachten I thans tot den aanval overgegaan. Zij vol- I gen hierbij den weg, die in Noordelijke I rich ting naar Albano leidt en zijn van alle I colonnes, die in de richting van Rome op- I rukke, de Eeuwige Stad het dichtst ge- I naderd, nl. tot op een afstand van onge- I veer 25 km. De strijdkrachten, die zich door het dai I tusschen de Albanerheuvels en het Lepini- I gebergte een weg hebben gebaand, hebben I den toegang tot het Saccodal bereikt en I het is aan te nemen, dat zij zullen trachten I via dit dal de verbinding tot stand te bren- I gen met de ti-oepen van het achtste Brit- I sche leger in de Lirivallei, om aldus- de I Duitsche strijdkrachten in het Lepini- I gebergte af te snijden. De strijd op den Noordelijken vleugel I van het front, die ibeschouwd kan worden I als de inleiding tot den eigenlijken slag om I Rome, is bijzonder zwaar en de Duitsche I tegenstand neemt ook volgens de Engelsch- I Amerikaansche berichten merkbaar toe. I Alles wijst er op, dat de Duitschers de stel- I lingen in het voorterrein van Rome, die I ongetwijfeld sterk zijn, tot het uiterste zul- I BEKENDMAKING. Naar de Hdhere SS- und PolizeifUhrer I „Nordwest" mededeelt, heeft het Polizei- I standgericht te 's-Hertogenbosch op 24 Mei I 1944 de Nederlanders: .Ian Roes, geboren 8 Februari 1918 te I Delft; Jan Noorda, geboren 10 September I 1919 te Amsterdam; Willern Oosterheers, I geboren 6 December 1918 te Groningen ter I clood veroordeeld, omdat zij op 29 Maart I 1944 te Groningen een overval hebben ge- I pleegd op een banklooper, om hem van een I aanzienlijk bedrag aan geld te berooven. I Het Polizeistandgericht heeft de daders be- I schouwd als geweldmisdadigers en aange- I nomen dat door de daad de openbare orde I in Nederland verstoord kon worden. De I daders hebben gehandeld in opdracht van I een terreurorganisatie, doch hebben te hun- I nen eigen bate aanspraak gemaakt op een I belangrijk aandeel in den te verwachten buit. Otschoon de daad door het beleid van den banklooper mislukt is, is met toepas- sing van artikel 1 van de Ordnungsschutz- verordnung de doodstraf uitgesproken. Het vonnis is na onderzoek van de gratie- mogelijkheid voltrokken. Naar de Hdhere SS- und Polizeifiihrer ,,Nordwest" mededeelt, heeft het Polizei standgericht te 's-Hertogenbosch op 24 Mei 1944 de volgende Nederlanders ter dood veroordeeld: 1. den ambtenaar Wilhelmus Berkel- nians, geb. op 31 Maart 1912 te Tilburg; 2. den textielfabrikant Robert van Spaendonck, geb. op 30 Juli 1916 te Tilburg; 3. den onderhopman bij den Nederland- schen Arbeidsdienst Johannes de Jong, geb. op 27 Aug. 1916 te Vlaardingen; 4. den ambtenaar Henricus Verbunt, geb. op 16 Dec. 1909 te Tilburg; 5. den bediende Garolus Aarts, geb. op 12 Sept. 1907 te Tilburg; 6. Den kantoorbediende Barend Busnac, geb. op 12 Mei 1922 te Rotterdam; 7. den kantoorbediende Albertus Meint- ser, geb. op 14 Dec. 1920 te Amsterdam. De veroordeelde Berkelmans heeft als ambtenaar bij het bureau van den burger- lijken stand te Tilburg deel uitgemaakt van een geheime organisatie en sinds jaren voor ondergedoken personen valsche persoons- bewijzen gemaakt. De vervaardiging van de valsche persoonsbewijzen is met het oog op den aanzienlijken omvang beschouwd als sabotage volgens par. 1 van de Ordnungs- schutzverordnung. Berkelmans heeft in Januari 1944 de veroordeelden de Jong, Verbunt, Aarts, Busnac en Meintser aan- gezet tot het vermoorden om politieke rede- nen van een Nederlandschen politie-ambte- naar. De veroordeelde van Spaendonck heeft deelgenomen aan voorbesprekingen over den voorgenomen moord en zijn pistool ter beschikking gesteld. Hoewel de moord door de oplettendheid van den Nederland schen poiitie-ambtenaar niet is gelukt, heeft het Polizeistandgericht de op politieke grondslagen berustende daad met gebruik- making van par. 1 alinea 2 der Ordnungs- schutzverordnung als een gepleegde daad bestraft en tegen alle betrokkenen de dood straf uitgesproken. De veroordeelden de Jong, Verbunt en Busnac hebben bovendien onbevoegd een vuurwapen in bezit gehaa. Het vonnis is na onderzoek van de kwes- tie van gratieverleening voltrokken aan de veroordeelden Berkelmans, van Spaen donck, de Jong, Verbunt, Busnac en Meint ser. De veroordeelde Aarts zag zijn dood- vonnis gewijzigd in 15 jaren tuchthuis. Naar de Hdhere SS- und Polizeifiihrer „Nordwest" mededeelt, heeft het Polizei standgericht te 's-Hertogenbosch op 24 Mei 1944 de volgende Nederlandsche" burgers ter dood veroordeeld: 1. den ambtenaar Harmen van Rossum, geb. op 22 Febr. 1917 te Bergen op Zoom; 2. den student Cornelis Anna Hendrlk Wagtho, geb. op 10 Sept. 1921 te Bergen op Zoom; 3. den kantoorbediende Petrus Adrianus Juten, geb. op 6 Dec. 1918 te Bergen op Zoom 4. den bakkersknecht Jacob Everaers, geb. op 5 Nov. 1917 te Tholen; 5. den landbouwer Jacob Jan Hage, geb. op 9 Juli 1921 te St. Maartensdijk. De veroordeelde van Rossum heeft den overval op het distributiekantoor te Bergen op Zoom op 4 Maart 1944 mogelijk ge maakt, door den daders den in zijn bezit zijnden sleutel tot 't gebouw alsmede een teekening van het kantoor te overhandigen, terwijl hij tevens aan voorbesprekingen over den overval heeft deelgenomen. De ver oordeelde Wagtbo heeft verscheidene vuur- wapens, munitie eo ontplofbare stof in zijn bezit gehad. Hij heeft als lid van een ter reurorganisatie deelgenomen aan het in brand steken van een opslagplaats van de Wehrmachtbezirksverwaltung te Bergen op Zoom op 4 Jan. 1944, voorts door inbraak in den nacht van 29 op 30 Oct. 1943 opge- boigen radiotoestellen en op 26 Febr. 1944 I een motorrijwiel ten behoeve van de ter- I reurgroep gestolen. De veroordeelde Everaers heeft aan I Wagtho een pistool met munitie, de ver- I oordeelde Hage heeft Wagtho twee pistolen I veischaft. Beiden hebben geweten, dat I Wagtho de wapens voor sabotagedoeleinden I zou gebruiken. De veroordeelde Juten heeft I als lid van terreurgroep na de arrestatie I van Wagtho diens wapens uit een berg- I plaats weggehaald. Bij de motiveering van I het vonnis van het Polizeistandgericht is I uiteengezet, dat voor het verschaffen van I wapens aan leden van terreurgroepen alleen I de doodstraf in aanmerking komt. Het vonnis is na onderzoek van de kwes- I tie van gratieverleening aan alle veroor- I deelden voltrokken. Drinkwater is een der meest noodzake- lijke levensbehoeften. Het is dan ook van- zelfspiekend, dat in oorlogstijd bijzondere aandacht aan de drinkwatervoorziening besteed wordt. Niet alleen door de over- heid, maar ook door de burgers zelve. Werkt de waterleiding normaal, dan is het toch iraadzaam steeds drinkwater in geemailleerde emimers of teilen en fles- schen, mits grondig schoongemaakt, voor- radig te hebben. Wekelijks ververschen mag daarbij niet vergeten worden. TijUens een luchtaanval moet men met het vullen echter niet beginnen, dat moet reeds gebeurd zijn. Doet het geval zich voor, dat de water leiding in de geheeie stad geen water meer gee ft, dan gebruike men eerst het water uit den, aangelegden voorraad. Daarna is nog drinkwater te vinden in de stortbak- ken der w.c.'s, in boilers en in de leidin- gen, die afgetapt kunnen worden als in den winter bij vorst. Verder zal op verschillende punten van de stad betrouwbaar pompwater worden verstrekt, dat in goed schoongemaakte emmers gehaald kan worden. Maar er zijn gelukkig nog meer moge- lijkheden. Gracht- en slootwater, mits gezeefd door een schoonen doek en gedurende 5 minuten gekookt is bruiikbaar. Mocht er onverhoopt geen mogelijkheid bestaan dit water- te koken, dan kan het nog gedesinfecteerd worden. Dan kan men y2 atgestreken theelepel bleekpoeder of 3 theelepels bleekwater aan een errtmer van 10 liter gezeefd water toe-voegen, dit een uur laten staan onder nu en dan omroeren en daarna zeven. Het sloot- en gracht- water is dan onsohadelijk voor de gezond- heid. Een verbetering van den smaak wordt verkregen door 4 eetlepels norit door een emmer te roeren. Vanzelfsprekend dient, na de norit te hebben laten bezin- ken, het water weer gezeefd te worden, het drinkwater is dan reukloos en goed van smaak. VERSCHIJNT 1EDEREN DINSDAG- EN VRUDAGAVOND. Dtrtscleur: I. VAN DE SANDE iloofdredacteur: N. J. HARTE - Temeuzen Het opperbevel van de Weermacht deelde Dinsdag mede: Het zwaartepunt van den grooten vijan- delijken aanval lag gisteren aan den uiter- sten Westelijken vleugel van het Italiaan- sche front van de kust tot in het gebied van de Albaner bergen. De hier met ge- concentreerde infanterie- en pantserstryd- krach-ten aanvallende vijand slaagde er in op enkele plaatsen plaatselijke penetraties tot stand te brengen, die door tegenaanval- len onmiddellijk werden opgeruimd of af- gegrendeld; 25 vijandelijke pantserwagens werden hierbij stukgeschoten. Ten Oosten van Velletri mislukten talrijke tei- sterkte van bataljons ondernomen vijandelijke aan vallen. Ten Zuiden en ten Zuidwesten van Valmontone sloegen onze troepen alle aan vallen, die de vijand met geconcentreerde strijdkrachten ondernam uiteen en her- overden bij de voortzetting van den eigen tegenaanval opnieuw terrein. In het gebied aan weerszijden van Cec- canO' viel de vijand met overmachtige strijd krachten onze stellingen aan en kon in de door achterhoedetroepen taai verdedigde plaats binnendringen. Ten Oosten van de rivier de Sacco werden bij den afweer van vijandelijke aanvallen bij Pofi 22 vijande lijke pantserwagens stukgeschoten. Gewapende veei'booten van de marine schoten in de Golf van -Genua een Britsciic motortorpedoboot in brand. In het Oosten kwam het ook gisteren niet tot krijgsoperaties van beteekenis. Boven de Finsche Golf schoten bewakings- vaartuigen van de marine 6 Sovjetbommen- werpers neer; nog zeven andere werden in een luchtg'evecht vernield. In den afge loopen nacht ondernamen Duitsche ge- vechtsvliegtuigen doeltreffende aanvallen op de spoorwegknooppunten Kasatin en Sjmei-inka, die branden en ontploffingen in benzine- en munitieopslagplaatsen ver- oorzaakten. Formaties Amerikaansche bommenwer pers drongen overdag van het Zuiden en het Westen uit tot boven het Noord-, Cen- tr-ale- en Zuidoost-Duitsche gebied door. Vooral in Leipzig, Posen en Kottbus ont- stond schade, de bevolking leed verliezen. In hevige luchtgevechten en door de lucht- doelai-tillerie werden 94 vijandelijke vlieg- tuigen vernield. In den afgeloopen nacht wierpen enkele Britsche vliegtuigen bommen neer in het gebied van Weenen en op Hannover. Duitsche geveehtsvliegtuigen onder namen doeltreffende aanvallen op de En- gelsche havensteden Falmouth en Ports mouth. Op het Italiaansche oorlogstooneel lag het zwaartepunt der gevechten bij het begin der Pinksterdagen mede op den weste lijken vleugel, waar de vijand zijn beschik- bare reserves in den strijd wierp. Ten Westen van Aprilia trachtte de vijand bij Buon Riposo de Duitsche linies in N.W. richting1 te doorbreken. Na zware artille- rievoorbereiding zetten zich de pantser wagens met opgezeten infanterie, alsmede wielrijders in beweging. De aanvalsgolven geraakten evenwel spoedig in het concen- trische Duitsche spervuur, zoodat slechts een deel der aanvallers de eigenlijke ge- vechtslinie kon bereiken. Hier werden zij door onze grenadiers teruggeslagen. Andere sterke aanvallen mislukten aan weerskan- ten van den van Aprilia naar het Noorden loopenden straatweg. Ten iZ.W. van Velletri deed de vijand hevige aanvallen met infanterie- en pant serwagens in het gebied der Via Appia. Ook deze storttei\ onder zware bloedige verliezen voor den vijand ineen. Den hoofdaanval voerden de Britten en Amerikanen uit in het dal tusschen de Al- baansche- en Lepini-bergen. De van Gori uit vooruitgedrongen formaties waren reeds den dag tevoren zuideiijk van Val montone opgevangen en tot staan ge bracht. De Duitsche operatieve reserves dwongen ook deze stoottroepen in het ge bied van Artena tot den strijd. Li zware gevechten wonnen zij tegen den zich hard nekkig verdedigenden vijand stapvoets ter rein. De heen en weer golvende gevechten zijn nog aan den gang. Aan den zuidelij- ken rand van het Lepinigebergte drong de vijand naar Sezze en Privorno door. Zijn aanvallen mislukten echter door den tegen stand der Duitsche troepen. Op den rechtervleugel van het Italiaan sche front ontwikkelde zich een tweede zwaartepunt in het gebied van Castro del Volsci-Ceprano. De Vrijdag in de Vols- kerbergen onder zwaren strijd teruggesla gen Gaullistische troepen verplaatsten hun aanvalsrichting eenige km naar het Oos ten en overschreden ten Z.W. van Cepra- no de. rivier de, Sacco. Hier bereiddm onze berg-'en valschermjagers hun hetzelfde lot als den vorigen dag en wierpen hen weder op den kam van het gebergte terng. De pogingen om opnieuw de helhngen naar het Noorden te forceeren, stortten in het artil- lerievuur ineen. Bij! Ceprano zelf vielen sterke Canadeesche pantserformaties aan. Zij poogden hier de Via Cassilina te berei ken. In heen en weer golvende gevechten gelukte het den vijand tegen den avond den oostelijken rand te bereiken. Daar echter hielden de valschermjagers de aanvalsgol ven tegen. In het Boven-Liridal was de druk van den vijand zwakker. De Fiihrer verleende het Ridderkruis van het IJzeren Kruis aan den commandeur van het regiment ,,Generaal Seyffardt", SS-Obersturmbannfiihrer Wolfgang Joer- chel. (Orbis/Holland Pax s) CivitnftXisi ell. Iianoj Ook in ons land talrijke slaehtoffers. Naar het A.N.P. meldt, is de door de Anglo-Amerikanen sedert eenigen tijd in Duitsehland, Frankrijk en Belgie toege- paste niethode om de burgerbevolking door aanvallen met de mitraileurs van (aagvliegende toesteilen te terroriseeren, thans ook van toepassing gebracht op de Nederlandsche burgerbevolking. Zoo zyn door aanvallen met mitrailleurs op rijden- de treinen en varende schepen in de be- zette Nederlandsche gebieden tijdens de Pinksterdagen 22 Nederlanders gedood, 27 zwaar en een groot aantal licht ge- wond. Bra.cc.vairb-j: Jirapkicuw-J L £mtave<JC"liia; orL^j'otonda ,'Vicov0ir*o Tivoli - f --X. Marino 'Albon. mede tal van menschen, die door bombarde menten getroffen zijn. Ook de bijzondere positie van Rome als grootste priesterstad van het Avondland met ongeveer 30.000 kerkelijke hoogwaardigheidsbekleeders stelt aan het bestuur van de stad en aan de levensmiddelenvoorziening bijzondere eischen. Uit een militair oogpunt beteekent het besluit van de Duitsche legerleiding de stad voor de Duitsche weermacht te slui- ten, een verzwaiing van de eischen, welke de verdediging stelt. Een ernstige belasting voor de Duitsche weermacht vormt voorts het feit, dat dagelijks honderden vracht- auto's onderweg moeten zijn om de bevol king, wier aantal volgens schatting op het oogenblik tusschen de 2 en 2.7 millioen ligt, van de noodige levensmiddelen te voor- zien. Ook de handhaving van de orde in een stad, waar talrijke duistere elementen een onderkomen hebben gezocht, stelt bij zondere eischen en heeft de Duitsche politie tot het nemen van krachtige maatregelen genoopt. INVASIE UITGESTELD? Geallieerden hebben bepaalden teimijn laten voorbijgaan. De Berlijnsche redacteur van het Han- delsblad schrijft: Evenals Churchills rede is ook de rede, waarmee Eden het debat over de buiten- landsche politiek in het Britsche Lagerhuis heeft beeindigd, naar de opvatting van de Wilhelmstrasse kenmerkend voor de posi tie, waarin de Engelsche politiek zich be- vindt. Zij zwaait heen en weer, zoo ver- klaart men te Berlijn, tusschen de concep- ties en eischen der oorspronkelijke Britsche politiek van 1939 en de concessies, die men in den loop van den oorlog niet alleen aan den vijand, maar vooral ook aan de twee maehtige bondgenooten Amerika en Sow- jet-Rusland heeft moeten doen. Naar Duit sche opvatting ziet ook de Britsche oppo- sitie zeer duidelijk dit dilemma der Brit sche politiek. Zeer interessant acht men het, dat Eden in zijn rede de ruwe politiek, die de Ge allieerden tegenover de neutralen voeren, daarmee meende te moeten verklaren, dat de van de neutralen geei^chte hulp aan de Geallieerden den oorlog kan verkorten. Naar Duitsche opvatting zou deze verkla- ring bewijzen, dat Engeland en Amerika geen mogelijkheid zien dezen oorlog beslis- send te beeindigen, ook al verkondigt hun propaganda dat de invasie, die thans sinds twee maanden elk oogenblik te verwachten zou zijn, Duitsehland en zijn bondgenooten vernietigend zal treffen. Duitsehland heeft niets liever, zoo merkt men hier op, dan dat de invasie komt. Ieder weet, dat Duitsehland zjin voorbereidingen zoodanig heeft getroffen, dat het niet meer verrast kan worden. Naar de opvatting- van den spreker van de Wilhelmstrasse hebben de Geallieerden thans echter een bepaalden termijn, waarin de invasie door velen werd verwacht, voorbij laten gaan. Zou de in vasie voorloopig worden uitgesteld, dan zou daaruit blijken, dat de Britsche opvatting om nimmer alles op 6bn kaart te zetten, op he oogenblik toch nog heeft gezegevierd, aldus de Wilhelmstrasse. Intusschen slaat een autobus, zoo merkt men hier op, die bij een snelheid van 100 km remt, gemakke- lijk over den kop, en het aantal dooden is dan meestal niet geringer dan wanneer ryij in een ravijn was gestort. Torre- d' KsXaipp.- ¥oQ\iuariCr Dr. Seyss-Inquart over de bevolking en de politieke verhoudingen in Neder land en over de invasie. Ter gelegenheid van het feit, dat het op 29 Mei j.l. vier jaar geleden was, dat Rjjksminister dr. A. iSeyss-Inquart als Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied zijn ambt aanvaardde, heeft de Rijkscommissaris aan een ver- tegenwoordiger van het D.N.B. een inter view toegestaan. De verschillende gestel- de vragen gaven den Rijkscommissaris aan- leiding een overzicht te geven van de ont- wikkeling der gebeurtenissen in ons land sedert zijn optreden, waarbij hij meermalen gelegenheid vond de medewerking op ver- sehillend gebied ondervonden, te noemen en de houding van het Nederlandsche volk dat orde en veiligheid voor alles gehand- haafd wilde zien, te prijzen. Ten aanzien van de bijdrage van Neder land in den strijd voor een nieuw Europa zeide de Rijkscommissaris, dat afgezien van de Nederlandsche vrijwiliigers aan het Oostfront die bijdrage, zoowel absoluut als in vergelijking met andere gebieden zeer hoog is. Ook in de tewerkstelling, die zonder noemenswaardige moeilijkheden en met goede resultaten verloopt, leveren de Nederlanders een aanzienlijke prestatie. De schade gelegen in het venies van werk- krachten door ..onderduiken" is voor Duitsehland slechts gering. Dit onder duiken" brengt juist moeilijkheden in Ne derland, waar de ,,onderduikers" zich groo- tendeels op den zwarten handel toeleggen en de toch reeds uiterst moeilijke ravitail- leering verstoren, nog afgezien van het gevaar dat zij steeds meer, zooals voort- durend blijkt, in handen vallen van com- njunistische verzetorganisaties. De Nederlandsche bevolking, zoo zeide dr. Seyss-Inquart, heeft de groote lasten, die uit den algemeenen oorlogstoestand voortvloeien, kalm en verstandig aanvaard. De onlangs noodzakelij-k geworden inunda- ties zijn zonder eenig bezwaar en met ber- ging van. alle voorraden uitgevoerd. Al zijn er in de jaren 1941 en 1943 moei lijkheden ontstaan, zoo zijn dit toch geen teekenen geweest voor algemeene onrust in Nederland. In 1941 was het een sta- kingsactie, die uitsluitend en rechtstreeks door Joden werd veroorzaakt. Als gevolg daar van is toen de Jodenquaestie volledig opgelost en thans is de evacuatie van Joden uit Nederland practisch voltooid. De werkelijk verbitterde vijanden van Duitsehland en het nationaal-socialisme vindt men slechts in een betrekkelijk klei- nen kring. Het gros van de Nederlanders neemt een afwachtende houding aan, waar bij valt op te merken dat de belangstelling voor uiteenzettingen van politieken aard toeneemt. Ten aanzien van de politieke groepsvor- ming zeide de Rijkscommissaris o.m.: De N.S.B., die thans dertien jaar bestaat, werd door ons hier aangetroffen "en is dus door en door een Nederlandsche aangelegenheid. Zij heeft zich in de afgeloopen jaren meer en meer gericht naar de doelstellingen van het nationaal-socialisme, zooals deze reeds vroeger in Duitsehland bestonden. Op een vraag betreffende de positie van de N.S.B. hier te lande antwoordde de Rijkscommissaris o.m., dat aanvankelijk alleen de communistische partij werd op- geheven en de S.D.A.P. onder controle werd geplaatst. Pogingen van andere partijen om met ons tot nieuwe verhoudingen te komen, o.a. door de pas opgerichte „Unie'', mislukten door gebrek aan vastberaden- heid om de consequenties uit den nieuwen toestand te trekken. Groepen, die niet tot een anti-bolsjewistische houding konden be- sluiten, werden ontbonden en aan nat.- socialistische zijde ontstond een eenwor- wording door de ontbinding aan de N..S.N. A.P. De N.S.B. heeft zich in de afgeloopen jaren meer en meer gericht op doelstellin gen van het nat.-socialisme, zooals deze vroeger in Duitsehland bestonden. De vraag is wel eens gesteld, of aan de N.S.B. de leiding over den staat moet worden op- gedragen. Wij kunnen ons echter niet ont- trekken aan de verantwoordelijkheid, die wij door de bezetting op ons hebben geno- men, zoolang de toestanden hier bepaald worden door de oorlogvoering. De heer Mussert zelf ziet op dit tijdstip zijn taak niet in staatkundigen zin maar veeleer in politieken zin, doordat hij werkt aan het vestigen van de overtuiging, dat voor Nederland in het samengaan met Duitseh land in den zin van de Europesche lotsge- meenschap de eenige mogelijkheid gelegen is zich te handhaven en overeenkomstig zijn beteekenis zich te laten gelden. De Rijkscommissaris noemde het natuhrlijk, dat de N.S.B. hierbij op groot verzet stuit van Nederlanders, die de neiging1 hebben om in het algemeen het nat.-socialisme verant- woordelijk te stellen voor den algemeenen toestand en de N.S.B. in het bijzonder voor bepaalde moeilijkheden. Ten aanzien van de te verwachten invasie, merkte de Rijkscommissaris op, dat de Nederlandsche bevolking over het algemeen kalm blijft. Zij ziet, hoe krachtig dit gebeid beschermd is en ondergaat de gelatenheid van de Duitsche bezetting. Bij een invasie zal het tot een uit de bevolking zelf voortspruitende crisis, niet komen. Wij Duitschers, aldus de Rijkscommissaris, zijn evenwel vol vertrouwen, dat wij de taak zullen vervullen, die onze Fiihrer in dit ge bied gesteld heeft, met het wapen in de hand, wanneer de vijand zal komen en in orde en arbeid, wanneer wij den vrede tege- moet gaan. len verdedigen; en dat zij verwachten, hier voorloopig stand te kunnen houden, kan blijken uit de verklaring van Duitsche miiitaire kringen, dat de vraag of Rome als open stad zal worden behandeld, niet actueel is. Echter, zoo voegt men hieraan toe, zou de historische beteekenis van Rome de Duitsche legerleiding aanleiding kunnen geven, deze stad niet in den strijd te foe- trekken. Daaromtrent werd Maandagavond uit Berlijn nog aan de N. R. Crt. getelefoneerd: Nu de strijd zoo dieht de Eeuwige Stad is genaderd, is de vraag interessant, of de Duitschers Rome als open stad zullen be- handelen. De miiitaire woordvoerder van de Duitsche regeering heeft ten aanzien hiervan verklaard, zich te kunnen voorstel len, dat de Duitsche legerleiding met het oog op de historische beteekenis van de stad, deze niet in den strijd zal betrekken, doch het overigens van de hand gewezen een officieel standpunt in deze aangelegen heid in te nemen, daar de kwestie, naar hij zeide, nog niet actueel is zoolang het front nog zoover ten Zuiden van Rome ligt. Hij liet doorschemeren, dat het in de bedoeling van de Duitsche legerleiding ligt, de stel lingen ten Zuiden van Rome tot het uiter ste te verdedigen. In hun vertrouwen ge- sterkt door den langen tijd, welke sedert de verovering van Napels verstreek voor- dat de geallieerden de Duitschers uit hun stellingen bij Minturno en Cassino hadden verdreven, verwachten Duitsche miiitaire kringen de geallieerden ook ten Zuiden van Rome te kunnen ophouden. Van de stemming te Rome, dat nog geen half uur reizen van het front verwijderd ligt, vertelt een correspondent, dat de ge beurtenissen aan de bevolking voorbij schij- nen te gaan. Van de Romeinen heeft zich een typisch insulaire mentaliteit meester gemaakt. Hiertoe zal ongetwijfeld ook het feit hebben bijgedragen, dat de verbindin gen van Rome met het Noorden niet steeds zonder moeite gehandhaafd kunnen wor den. Voorts wordt gewaagd van de moei lijkheden bij de levensmiddelenvoorziening. De stad herbergt ten minste 600.000 vluch- telingen uit Zuid-Italie, de Abruzzen en het gebied van de Pontijnsche moerassen, als- HEVUGE LUCHTGEVECHTEN. 45 Amerikaansche vliegtuigen vernield. BERLIJN. Naar Inferni verneemt is het gisteren in midden en Zuid-Duitschland tot

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1