TERNEUZENSCHE COURANT Buteoiand Varen, varen, over de baren Varen, varen, over de zee! No. 10.612 VRIJDAG 26 IVSEI 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSGH-VLAANDEREN DUITSCK WEERMACHTSBERICHT. Strijd in italie behoudt een fei karakter. ZEVEN D0ODVONNISSEN. Sabotage en munitie-bezit. Max Blokzijl en de onderduikers. REDE VAN MUSSERT. BEKENDMAKING. Gemotoriseerde compagnie te Amersfoort. 7ERSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DirecteurL TAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - Terneuzen - Tel. 2298 Het OpperbevJ van de Weermacht maak- te Donaerdag bekend: In Italie neemtde groote afweerslag door toenemend gebniik van vijandelijke pani- serformaties in hevigheid toe. Op den uitersten Westelken vleugel van het lan- dingshoofd van Nettuno werden aanvallen afgeslagcn en werd een achter ons front gelande vijandelijke gevechtsgrosp in een tegenaanval vetnietigd. Ten Zuidoosten van Aprilia zijn nog altijd zvvare gevechten aan.' den gang, in het gebied aan weers- kanten van Cisterna gelukte het-de vijan delijke penetrates na verbitterden strijd voor de artillerieetellingen op te vangen en af te grer.delen. 'Krachtige aanvallen van overmachtige vij*idelijke strijdkrachten op Cisterna zelf Verden ten deele in een tegenaanval afgllagen, waarbij 17 pant- serwagens werden stukgeschoten. Uit het ge'oiedivan Littoria hebben onze troepen zich vol$ns bevel in Noordooste- lijke riehting naai de bergranden gedistan- cieerd, om zich dtar met de formaties, die uit den sector vanTerracina naar het Noor- den waren terujgenomen, te vereenigen. De bewegingen rerloopen, ondanks sterk vijandelijk opdrinjen, volgens de plannen. In den sector aan weerskanten van de Liri bleef de vijanlmet overmachtige strijd krachten aanvalla, ondersteund door onaf- gebroken aanvalln van jachtbommenwer- pers en sterke pantserformaties. Onze troepen boden hen verbitterden tegenstand en vingen de vijaidelijke aanvalsspitsen in het gebied ten Zutwesten van San Giovan ni en Roccaseca op. Vijftig vijandelijke pantsergevechtswgens werden daarbij stukgeschoten. Nieuwe, door pintserwagens ondersteun- de vijandelijke aavallen op de plaats Piedi- monte stortten nit zware verliezen ineen. Escortevaartuign en gevechtsveenboo- ten der marine hbben in den nacht van 23 op 24 Mei in de vat&ren van Livorno een vijandelijke motoiorpedaboot in den grond geboord. Uit het Oosfei komen geen berichten over bijzondere /ebeurtenissen. Britsch-Amerilaansche formaties vlieg- tuigen ondernaifitn gisteren in den loop van den dag en in len afgeloopen nacht ver- scheiden terreuaanvallen. Onze luchtver- dedigingsstrijdkachten vernietigden 139 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 115 vier- motorige bommmwerpers; 16 andere vlieg tuigen werden boven het Italiaanscne grondgebied en le bezette Westeiijke gebie- den neergeschotm. Door deze bij dag onder krachtige bescterming van jagers onder- nomen aanvalln werden Berlijn, Wiener- Neustadt en wrscheiden plaatsen in het gebied van Wanen getroft'en. Des nachts was Aken het Joel van een Britschen ter- reuraanval. Varal in de woonwijken der Rijkshoofdstad n in Aken ontstond schaue en gingen menthenlevens verloren. Enkele Britste vliegtuigen wierpen in den afgeloopen lacht bommen op het s'tad- gebied van Berlip. Snelle Duitsci gevechtsvliegtuigen vie- len heden in de soege ochtenduren weder- om afzonderlijke- doelen in Oost-Engeland met. goed resultat aan. TELEGBAMWISSELING TUSSCHEN FiiHRlR EN DIKE. Ter gelegenheidfcan den vijfden verjaar- dag van de ojjerteekening van het DuitschItaliaansae vriendschaps- en bondgenootschapspct hebben de Fiihrer en de Duce telegranmen gewisseld. HET RIJKEN EUROPA. Rede van Refchsminister Rosenberg. Reicbsminister, teicbsleiter Rosenberg heeft dezer dagen eo bezoek aan ons land gebracht en in eei groote bijeenkomst, welke Woensdagavoid in het Concertge- bouw te Amsterdam is gebouden, een rede uitgesproken. De bijeenkomst uerd bijgewoond door tal van vertegenwoordgers van Staat, Par tij, Weermacht en Beweging en verder door eenige duizendn uit Duitsche en Nederlandsche national-socialistische for maties. Op het podiun stonden een orkest van de Duitsche politic en formaties van Hitler Jugend en Jeugjlstorm opgesteld. Nadat Reichsleiter Fbsenberg, vergezeld door den Rijkscommisiaris, Rjjksminister Seyss Inq-uart, en door ttussert, onder luide toejuichingen de zaal lad betreden en de eeregasten, onder wieiS.S. Obergruppen- flihrer und General derPolizei Raut.er had begroet, leidde het orkest de bijeenkomst in met den Vaandelmarsch. Oberdienstleiter Ritteibusch verwelkom- de vervolgens den Rijksminister als ver- kondiger en beschermer der nationaal- socialistische idee. Reichsleiter Rosenberg zeide dat de strijd dien wij beleven een voortzetting onder andere vormen Ivan den vorigen wereldcorlog is. Beschouwt men de hou- ding, welke het Duitsche volk in de afge loopen vijf en twintig jair daartegenover heeft aangenomen, dan kan men slechts vaststellen, dat het deien strijd eerlrjk onder oogen heeft gezien ei aanvaard. Volgens een Engelsche these moeten de oorzaken voor dezen strijd worden gezocht in het ontstaan van Pruiien. De Engel- schen vergeten echter, dat er al sprake was van een Duitsch rijk voordat er ooit van een Britsch gesproken werd. Ter illustratie van deze Stelling deed de Reichsleiter eenige grepen uit de geschie- denis en liet hij zijn gehoor in groote trek- ken de ontwikkeling volgen, welke het Duitsche Rijk heeft doorgemaakt sinds hec H. Roomsche Rijk ineenstortte. Eind 18de begin 19de eeuw, duikt het Britsche Rijk op. Engeland dat niet meer is dan een splinter van Europa, richtte zijn blik niet op het continent, dock over zee. Steeds wanneer de Erigelschen het woord Europa in den mond namen, vias Europa geen doel doch slechts den inzet. Terugkeerend naar 1918, het j»ar waarin Duitschland ineenstortte, schetste Reichs leiter- Rosenberg vervolgens dc politiek, welke een Joodsche volkereibond met Europa bedreef en de bemoeierissen van het Amerikaansche kapitalisme. Het bols- jewisme stak den kop op en ginj streven naar de beheersching van Europi; overal ontstond onrust, welke de vetstandige Europeanen tot nadenken had moeten stemmen. Voor de eerste maal ia de ge- schiedenis werd het probleem Europa" gesteld. De beweging van Adolf Hitler leeft als eerste de EJuropa-endermijnende krachten onderkend en zich daartegen gekeerd. Al- leen de Duitsche muur in het Oolten zal Europa nog kunnen behoeden voor onder- gang. iZijn conclusie trekkend uit het verleden stelde de Reichsl(#ter vast, dat het ineen- storten van het Duitsche Rijk de versplin- terinft1 van Europa inleidde. De vereld- geschiedenis leert, dat Europa allcen kan TWEE DODDVONISSEN VOLTROKKEN Wegens aanslag op gemeentehuis van Hoogkarspel. Officieel wordt medegedeeld: Het Duitsche Obergericht in de bezette Nederlandsche gebieden heef de Neder- landers Anton Kranenburg en Dirk jGiiiza Wieringa wegens sabotage ter dood veroordeelci. De veroordeelden lieb- ben in den nacht van 31 Augustus op 1 September 1943, tezamen met andere mededaders, voorzien van maskers en vuurvvapens, een aanslag g e- pleegd op een gemeentehuis, de bewakers met doodschieten bedreigd en geboeid en een wegens valschheid in geschrifte gearresteerde gevan- g e n e met g e vv e 1 d b e v r ij d. Het vonnis is voltrokken. De overval, die de veroordeelden Kranen- burg en Wieringa hebben gepleegd, herin- nert aan Amerikaansche gangstermetho- den en zou zich in Chicago hebben kunnen afspelen. Te zamen met andere mede daders drongen de misdadigeri gemaskerd en voorzien. van twee pistolert in den nacht van 31 Augustus op 1 September 1943 het gemeentehuis van Hoogkarspel binnen om met geweld een man te bevrijden, die daar in arrest werd gebouden op de beschuldi- ging persoonsbewijzen te hebben ver- valscht. De daders overweldigden de aan- wezige luchtbeschermingswacbt, braken de. deur naar de eel van den gevangene open, en bevrijdden hem. Volgens het tot in alls bijzonderheden van tevoren nauwkeurig uitgewerkte plan ^regen de veroordeelden JKranenburg en Wieringa tot taak, de uit 3 personen bestaande luchtbeschermings- wacht onschadelijk te maken. Kranenburg en een onbekende bedreigden de mannen van de luchtbescherming met opgeheven pistool. Intusschen werden door Wieringa en een anderen mededader de mannen der lucbtbeschermingswacht met de handen op den rug geboeid en zittend op hun stoelen vastgebOnden. Intusschen bevrijdde een tweede groep daders den gevangene. Toen Kranenburg en Wieringa vernamen, dat de bevrijding geiukt was, maakten zij zich met hun mededaders uit de voeten. De mannen van de luchtbescherming lieten zij geboeid achter, nadat zij van tevoren nog de telefoonleiding onbruikbaar hadden ge- maakt. Wegens deze toedracht werden Kranenburg en Wieringa als saboteurs on- langs ter dood veroordeeld. bestaan, wanneer een krachtige en sterke kern daartoe de garanties biedt. Is deze niet aanwezig, dan moet Europa ondergaan of kan het hoogstens nog een financieel- politieke kolonie worden van andere mach- ten. Duitschland heeft derhalve geen andere taak dan die van het oude Duitsche Rijk te beschouwen als een wettelijk erf- deel en de Duitsche Rijksidee in al haar grootheid te doen uitgroeien tot een idee voor .Duitschland en Europa". De Duitsche Rijksdiee nog aan een nadere analyse onderwerpend, vmerkte spr. op, dat men het wel eens zoo heeft voorgesteld alsof in het verleden de invloeden van de antieken, Grieken en Romeimin en die van het Christendom de scheppende zijn ge- weest voor de Europeesche cultuur, en het Germanendom den ontvangenden factor zou hebben gevormd. Daartegen wilde hij ten sterkste opkomen. Of zou men zich soms kunnen voorstellen, dat christelijke Hotten- hotten ooit Gothische domkerken zoudeu hebben gebouwd Wanneer men zich dan afvraagt, waar- om het Duitsche Rijk in den eersten wereldoorlog ineenstortte, moet men er toe komen de oorzaak te wijten aan het ontbreken van een bindende wereldbeschou- wing. Die ineenstorting is zeker geen militaire geweest. Het nationaal-socialisme heeft zich tot taak gesteld draagster te zijn van de Rijks idee. Het is haar dienaresse geworden. Eens zullen zijn verdiensten worden beoor- deeld naar de mate waarop bet die idee heeft gediend. Met betrekking tot den huidigen strijd en zijn inzet het bestaan van Europa en zijn tweeduizendjarige cultuur merk- te de Reichsleiter op, dat alle kleine on- eenigheden en misverstanden hierbij in het niet vallen en terzijde dienen te worden gesteld. Eerst aan het einde der worste- ling zal pas duidelijk blijken, dat deze strijd ook gestreden werd in het belang der kleine naties, en zelfs in het belang diergenen in Europa, die Duitschland nu nog vijandig gezind zijn. De Reichsleiter besloot zijn rede met vast te stellen, dat het goed is, dat de weg die voor ons ligt geen ,,terug" kent en ook geen zijwegen meer kunnen worden ingeslagen. Europa staat voor de keuze of wel den chaos en de biologische vernieti- ging tegemoet te gaan. ofwel gehoor te geven aan het parool dat Illicit: ,,Het Rijk en Europa". De rede van den Reichsleiter werd her- haaldelijk door bijval onderbroken. Met een kort dankwoord van Oberdienstleiter Ritterbusch, het zingen der volksliederen en den afmarsch der vaandels, werd d'e plechtigheid besloten. BRITSCH SPOORWEGVERKEEK. Het bestuur der Britsche spoorwegen heeft medegedeeld, dat, nadat reeds tal- rijke treinen uit het verkeer zijn genomen, dit in den loop van dezen zomer met nog meer personentreinen zal geschieden, zon- der dat hiervan nadere aankondiging zal worden gegeven. TREFFEN IN HET KANAAE. Tusschen konvooi- en artilleriebooten. Naar Interinf meldt, is Dinsdagochtend in Het Kanaal tusschen Dieppe en Boulog ne, ongeveer ter hoogte van Berc-sur-Mer. gevechtscontact ontstaan tusschen de escorte-strijdkrachten van een Duitsch kon vooi en Britsche artilleriebooten. De vijandelijke booten, die op de loer lagen, werden opgejaagd en circa 15 minuten lang doeltreffend beschoten. Aangenomen mag worden, dat de bemanningen der boo ten door het doeltreffende vuren aanzien- lijke verliezen hebben geleden. Hetzelfde konvooi was reeds twee uren eerder door vijandelijke torpedomotorbooten en vlieg tuigen zonder succes aangevallen. Het kon vooi heeft hedenocbtend met onbelangrijke schade en twee gewonden aan boord zijn haven van bestemming bereikt. CHURCHILLS REDE. Churchill heeft, schrijft de N. R. Crt., Woensdag het aangekondigde Ungerhuis- debat geopend met een groote rede, waarin vele actueele punten ^ehandeld werden. Menigfeen zal in de verslagen tevergeels zceken naar de militaire aspecten, die de wereld op het oogen'olik bezig houden, maar men moet niet vergeten, dat het hier een debat over de buitenlandsche politiek be- trof. Churchill heeft daarbij niet zoozeer de hoofdlijnen van de Engelscha buiten landsche politiek uitgestippeld, als wel allerlei brandende vraagstukken, waarover de berichtgeving en de meeningen onvol- ledig en tegenstrijdig waren geweest, nader uiteengezet en naar aanleiding daavvan de Engelsche of de geallieerde houding be- Officieel wordt medegedeeld: De beklaagden Isaak Hendrik Ruppert, Willem Jorritsma, Gerrit Joseph Roukens, Wouter Jaspers, Petrus Gerardus Frederik Snelleman en Abraham de Kriek, alien uit Rotterdam, zijn als saboteurs door het Duitsche Obergericht ter dood veroordeeld. Zij hebben opruiende communistische pam- fletten vervaardigd en verspreid en contri- buties gelnd voor- de illegale C.P.N. Het vonnis is voltrokken. Het proces tegen de zes beklaagden, dat drie dagen beeft geduurd, gaf een indruk- wekkend beeld van de geraffineerde tech- niek, die de leidende functionarissen van 't communisme, overeenkemstig de aanwij- zingen uit Moskou, toepassen voor het om- wentelen van de Europeesche orde. Met uitzondering van Ruppert en Jorritsma zijn de beklaagaen reeds geruimen tijd voor de ontDindmg van de C.P.N, iid geweest v::.: de communistische partij en hebben zij in het partij-apparaat gewerkt. Moskous'cbe agitators zijn er in geslaagd 4e beklaagden em-st er toe te verleiden, nu en dan en later vcortdurend contributie en steungelden te betalen. Toen de beklaagden door deze strafbare handeiing in hun net waren ge- raakt, werden zij er toe aangezet zelf ille gale Dijdragen te incasseeren en opruiende tijdschriften te verspreiden. Ruppert werd, doordat hij kennis maak- te met jonge communisten, voor de com munistische cmwentelingspogingen gewon- nen. Hij toonde zich brj den communisti- schen woelarbeid zoo actief, dat hij ten slotte opklom tot een van de leidende posi- ties in net illegale partij-apparaat te Rot terdam. Jorritsma, die afkomstig is uit een ordelijk burgerlijk milieu, leerde op de Rotterdamsche Hoogeschool een ouderen joodschen student kennen, die hem, onder voorwendsel samen nationaal-economische privaatstudies te willen verricbten, voor de dwaalleer van het communisme won. Op aandrang van Ruppert liet Jorritsma zich later er toe verleiden gedurende vrij langen tijd opruiende communistische pamfletten op een stencilmachine te vervaardigen. De beklaagden hebben tijdens t proces, door, overeenkomstig de door Moskou ge geven aanwijzingen, zooveel mogelijk te ontkennen en alleen dat te taekennen, wat niet ontkend kan worden, met alle miadelen getracht de toedracht te verdoezelen of hun aanaeel hieraan ten minste te verklei- nen. Slechts onder den druk van de getui- genverklaringen a charge hebben zij hun deelneming aan de communistische plannen toegegeven. Het Obergericht. heeft de zes beklaagden wegens sabotage ter dood veroordeeld. Da president heeft bij het uitspreken van het vonnis verklaard, dat de C.P.N.evenals de communistische partij in andere landen, van het begin af aan het doel heeft nage- streefd de bestaande staats- en maatschap- pelijke orde met geweld ten val te brengen en in plaats hiervan een dictatuur van net proletariaat naar Sovjet-mode in te stellen. Als middel om dit doel te bereiken, nl. het ondermijnen van de oide en vernietigen van het Europeesche staatsbestel, ruide zij de volksmassa op en bracht haar tot zede- lijk bederf door conscrupuleuze onderaard- sche woelingen en in het bijzonder door op ruiende propaganda in woord en geschrilt. De communistische partij deinst hierbij niet ,terug voor moord en1 brandstichting. Voor het communisme is elk middel, ook al is het nog zoo verwerpelijk, voor het bereiken van zijn doel goed. Het parool luidt sabo tage tegen iederen prijs! Derhalve maakt iedereen, die in den een of anderen vorm deelneemt aan de illegale communistische activiteit zich schuidig aan sabotage. Er is niet alleen dan sprake van sabotage wanneer daden van geweld en' aanslagen op menschen en voorwe- pen zijn gepleegd, doch ook wanneer het streven van de ver- boden communistische partij door het be talen van solidariteitsbijdragen en contri butes, alsmede door het verspreiden van opruiende pamfletten wordt gesteund. Officieel wordt medegedeeld: De- boekhouder Cornells Spitters uit Waalwijk is door het Duitsche Obergericht in de bezette Nederlandsche gebieden ter dood veroordeeld, omdat hij in bet onge- oorlocfde bezit was van munitie en ge tracht heeft een lid van de Duitsche weer macht te verleiden hem twee pistolen te verkoopen. Het vonnis is voltrokken. De 24-jarige Spitters nam in den herfst van 1943 het besluit om zich een wapen te verschaffen om zoo op politieke tegen- standers wraak te kunnen uitoefenen. In October 1943 ontmoette hij op straat in zijn •geboortedorp een hem onbekenden Duit- schen soldaat. Hij sprak hem aan en vroeg of hij niet een burgercostuum zou willen koopen. Tijdens de verdere besprekingen verklaarde Spitters den soldaat dat hij hem ook zonder geld aan een costuum zou kun nen heipen wanneer hij hem daarvoor een legerpistool met minstens 30 patronen gaf. Overeengekomen werd dat de soldaat den volgenden dag het wapen en de munitie zou meebrengen. Toen zij elkaar den volgen den dag ontmoetten zeide het lid van de weermacht dat hij het pistool niet bij zich had. Hij zou het echter 's nachts kunnen. brengen wanneer de compagnie voor een oefemng zou zijn uitgerukt. Bij deze ge- iegenheid zeide Spitters, dat hij toch moest zien nog een tweede pistool en zooveel mo gelijk munitie te kunnen bezorgen. Hier- voor zou hij een zomerjas krijgen. Bij een andere ontmoeting met den Duitschen sol daat, die zijn superieuren van het gebeurde in kennis had gesteld, werd Spitters ge- arresteerd. Tijdens een huiszoeking vond men' daarop in de woning van Spitters in een kleine kast een kistje. Hierin bewaar- de Spitters 25 pistoolpatronen. Den sleutel van de kast had hij voortdurend bij zich. paald. Wellicht, dat hij' de voortgezette discussies en het slotwoord van de regee- ring nog meer algemeene gezichtspunten aan de orde zullen komen. De onlangs te Londen gehouden conferentie van Britsche premiers bleek zich niet op gedetailleerde beslissingen vastgelegd te hebben. zooais -trouwens ook al uit het eindcommunique was af te leiden. Wel had men zich bij de bespreking van een versciieidenheid van vraagstukken bewogen van vage algemeen- heden naar nauwkeuriger punten van over- eenstemming en zijn vertrouwen uitgespro ken in het beleid van minister Eden, on danks de verwikkelingen, waarmee zijn politiek omgeven was. Wat de afzonder- lijke elementen van den internationalen toestand hetreft, moet het opvallen, dat Churchill de houding van twee niet-oorlog- voerende landen in zulk een onderlinge tegenstelling heeft behandeld: terwijl Tur- kije aan een uitgesproken critiek werd onderworpen, waren de uitlatingen ten aan- zien van Spanje zoodanig, dat een Duitsche commentaar zelfs spreekt van ,,compro- mitteerende lofuitingen". Men had ge- hoopt, dat Turkije dit voorjaar aan den oorlog was gaan meedoen of althans steun- punten voor geallieerde luchtacties had beschikbaar gesteld, maar de Turken hadi den de dan intredende gevaren dusdanig groot voorgesteld, dat zij daarmee over- dreven eischen tot geallieerde materiaal- leveringen hadden gemotiveerd, eischen, waaraan niet te voldoen was. De ge- allieerden hadden voorloopig de verdere .bewapening van Turkije gestaakt en er ook van afgezien het land tot een deel neming aan den oorlog te bewegen. Chur chill heeft daarmee de ook hier weer- gegeven berichten van de laatste maanden bevestigd. De staking van de Turkscne chroomertsleveranties aan Duitschland ge- paard met binnenlandsche maatregelen tegen bepaalde radicale en pan-Toerams- tische stroomingen hadden wellicht tot een nieuwe wijziging in de Turksche houding Igggllg Foto Orbis/Holland Pax GEEN BETERE MARINEKLANT DAN KEES OF PIET UIT NEDERLAND. Indiensttreding bij de Kriegsmarine is mogelijk voor iederen Nederlandei tusschen 17 45 jaar. Aanmelding en mlichtingen bij de Marineannahme- stelle West, Plompetorengracht 24, Utrecht; alle Hafen- en Ortskomman- danturen en de verschillende if -Meldestellen in Nederland. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag in de jeugdvergadering op 23 Mei te Enschede deelde Max Blokzijl het vol- gende mede: Ik heb onlangs in een volksvergadering te Maastricht bekend gemaakt, dat onder duikers, die overigens een zuiver geweten hebben, maar zich hadden laten overhalen tot het zich onttrekken aan tewerkstelling- of eenigen anderen vorm van positieve medewerking, in de veronderstelling daar mee een patriottische daad te verrichten, ongestraft weer kunnen opduiken, mits zij zich bereid verklaarden, onmiddellijk weer ingeschakeld te worden. Dus bijv. bij de weermachtsonderdeelen, de Waffen-SS, de Organisation Todt, de industrie in Duitsch land, enz. Een en ander natuurlijk door de bezettende overheid vast te stellen. Ik heb de verantwoordelijkheid voor de straf- feloosheid dezer berouwvolle categorie van misleide onderduikers toen aanvaard en had natuurlijk daartoe de officieele mach- tiging. Het kan zijn voorgekomen, dat in enkele gevallen de Arbeitsamter niet tijdig deze machtiging bevestigd hebben gekre- gen en dat in die>uitzonderingsgevallen tijdelijke doorzending der betrokkenen naar het doorgangskamp te Amersfoort heeft plaats gehad. Intusschen zijn echter alle Arbeitsamter op de hoogte gesteld en zui- len nog slechts die zich meldende onder duikers via Amersfoort aan het werk wor den gezet, die als contractbrekers te be schouwen zijn. Verder is van belang er op te wijzen, dat Nederlanders beneden de 19 jaren herhaal- delijk zijn ondergedoken in de verkeerde meening, dat ook zij voor tewerkstelling in aanmerking komen, wat echter niet het geval is. Ik wil daarop nog eens de aan- dacht vestigen, omdat het is voorgekomen, dat zulke jonge menschen als onderduikers door opsporingsamtatenaren gewond zijn bij pogingen om te ontvluchten. Zij hadden zich niet aan zulke ge'Varen behoeven bloot te stellen. Tenslotte nog een zeer ernstige waar- schuwing, vooral aan het adres van alle categorieen van onderduikers. De pers heeft onlangs de strenge be- palingen van een eventueel door, den Rijkscommissaris in verband met een mogelijkheid van een invasie te procla- meeren staat van beleg bekend gemaakt. Uit den aard der zaak kan elk oogenblik deze staat van beleg in werking treden. Wie dan niet volkomen geldige identi- teitsbewijzen bij zich draagt, komt zon der verder proces voor het vuurpeleton. Zaterdagmiddag heeft Mussert te Rot terdam gesproken. Hij teekende in zijn rede met verschillende voorbeelden de enorme verwarring der geesten, welke nu in het Nederlandsche volk heerscht. De natio- naal-socialisten zijn niet blij met dezen tijd. Er zijn vele dingen die zij gaame anders hadden gezien. Dat honderdduizenden in het buitenland arbeiden is alleen oorlogs- noodzaak. Deze oorlog moet gewonnen worden, anders is het uit met Europa. Wij kunnen nog tevreden zijn met ons huidig lot, want men stelle zich voor wat er zou gebeuren als Nederland niet was ibezet. Ons leed en onze ellende waren dan niet te overzien. Wat zou er gebeurd zijn als er in Europa geen nationaal-socialisme was gekomen De ontzaglijke macht, welke Stalin 25 jaar lang heeft opgebouwd, zou als een wals over Europa zijn gerold. Het is- jammer, dat wij nu niet kunnen zeggen, dat wij zelf voor de verdediging van onze kusten zullen zorgen. Maar wij behoeven ons niet te sehamen voor ons volk; het heeft. getoond even goed soldaat te kunnen zijn als het Duitsche. Spr. hekelde verder de opvattingen van hen, die meenen, dat het opmarcheerende bolsjewisme wel halt zal houden bij Win- terswijk of zal worden tegengehouden door Engeland, of die meenen dat ons volk er bij gebaat is als bruggenhoofd voor Engeland en Amerika te dienen. Het bureau van den Weermachtsbevel- hebber in Nederland deelt mede: De 48-jarige aannemer Jan Flier heeft als aannemer bij het uitvoeren van aan hem opgedragen bouwwerkzaamheden de bezettende macnt door bedrieglijke kuipe- rijen voor verscheidene honderdduizenden guldens benadeeld. Hij liet n.i. door zijn werkbazen onjuiste opgaven en boekingen verrichten over gemaakte werkuren en het aantal arbeiders. Bovendien gebruikte hij in grooten omvang geieverd hout, cement en steenen ten eigen bate. Hij deinsde er, om zijn doel te bereiken, ook niet voor teruigom andere personen om te koopen. Door zijn onverzaoigbare zucht naa,r gel- deiijk gewin werd hij tot zijn misdadige handelinge.n aangezet. Hij was het type van den meedoogenloozen groven winst- maker. Dergelijke misdadigers moeten met de zwaarste straffen worden gestraft. Flier is derhalve wegens het schade toe- brengen aan defensiemiddelen, bedrog, valschiheid in geschrifte en omkooperij door het Feldkriegsgericht ais oorlogsmis- dadiger ter dood veroordeeld. Het vonnis is met den kogel voltrokken. NA DE AMBACHTSOHOOL. Onze ambachtscnool voorziet in een behoefte. Wie niet geheel vreemd is in ons onderwijswezen, weet dat naast M.U. L.O. de ambachtschool wel de hoofd- afnemer is van onze mannelijke arbeiders- jeugd die de lagere sehool gaat verlaten. Al brengt het voor menig ouderpaar ernstige geldelijke moeilijkheden mede, deze vrij langdurige opleiding te bekostigen, tooh wijst de practijk uit, dat in de meeste gevallen de studie tot aan het diploma kan worden voortgezet. Dan echter komt de groote vraag wat nu? De M.T.S. ijan dikwijls niet bekostigd worden en du# is het antwoord gemakkelijk gevonden: een betrekking. Zeker, de meesten wenschen ook niet anders. Ze hebben eigenlijk den top van hun geestelijk prestatievermogen reeds bereikt en zien hun toekomst klaar afgebakend voor zich liggen. Uit hen groeit het groote leger van de kundige vaklui, waarop onze geheele industrie is gebaseerd. Ai die anderen echter studeeren en het ook wel kunnen, beginnen dan den moeizamen pelgrimstocht via zelfstudie, schriftelijke lessen, avond-m.t.s. enz., naar een haast onbereikbaar doel. Al te vaak echter is de financieele onmacht, het gebrek aan tijd of aan een rustige studiegelegen- heid grooter dan hun goede wil. Op deze wijze zijn reeds tallooze goede krachten geheel of gedeeltelijk voor de samenleving verloren gegaan en elk jaar neemt hun aantal nog toe. Het Langemarck-studium biedt hier de reddende hand. Iedere jonge kerel tusschen 16 en 24 jaar, die bewijzen kan, dat hij boven de middelmaat ligt, wordt door deze instelling voortgeholpen. Niet alleen de m.t.s. ook de teciinische hoogeschool staat dan voor hem open. Inlichtingen hierover zijn te verkrijgen bij het Langemajck- studium, Lange Vijverberg 8, Den Haag. Het SS-Ersatzkomniando deelt mede: Voor iederen gezondesi Nederlander in den leeftijd van 1740 jaar is het moge lijk dienst te nemen in een geheel gemo toriseerde compagnie bij het SS-Wacht- bataljon te Amersfoort. Opleiding en event uoele inzet geschieden in Nederland. Rijbewijs is niet noodzakeiijk. De oplei ding voorziet hierin. Voor nadere bijzon derheden omtrent extra-levensmiddelen en kolen, familieonderhoud, enz. wordt verwezen naar de mededeeling over de extra-keuringen voor de Waffen-SS, vvaar men zich tevens kan melden. Qp eeni groote bij eenkomst van de Nationaal Socia- listische Beweging der Nederlanderc welke te Rotter dam plaats vond, hield de Leider een rede. De aan- komst van den Leider. C.N.'F./Oino P s) ARBEIDSDIENST VERPLICHT VOUil NEDERLANDERS, DIE IN DUITSCH LAND WILLEN STUDEEREN. Naar de Deutsche akademische Aus- tauschdienst, filiaal Den Haag, mededeelt, moeten krachtens ministerieel besluit alle Nederlanders, van beiderlei kunne, die aan een Duitsche hoogeschool willen studeeren, tevoren Nederlandschen Arbeidsdienst ver- vullen, voor zoover zij volgens medisch oordeel daartoe geschikt worden bevonden. doen besluiten, maar intusschen moest het feit, dat nog steeds Engelsche adviseurs en militaire instructeurs uit Turkije afreisden, sen aanwijzing van het tegendeel zijn. Churchills opmerkingen hebben intusschen niet duidelijk gemaakt, hoe men zich den militairen gang van zaken' in Zuidoost- Europa en op den Balkan zonder een Turk sche medewerking voorstelt. Ten aanzien van Spanje daarentegen stelde ds spreker vast, dat de Britsche politiek jegens dat land meer beteekent, dan caricaturistische uitbeeldingen van generaal Franco zouden doen denken. Ten betooge daarvan ver- wees hij c-.a. naar de overeenkomsten nopens de in Spaansche havens gevluchte schepen en betreffende de beperking van. de woi- fram-leveringen aan Duitschland. De politieke kwesties van het Middelland- sche Zee-gebied namen ook overigens in de rede van Woensdag wel den groote plaats in. Churchill overwoog de mogelijkheid, of men na den val van Mussolini in Italie niet sneller en vermeteler had kunnen han- delen. Hier was ook gelegpnheid om ter- loops de militaire vooruitzichten aan te roeren, namelijk in verband met de positie van Rome. De geallieerden hoopten thans, dat de stad den strijd der legers niet te voelen zou krijgen en Churchill herhaalde nogmaals, dat de koning na de bezetting

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1