TERNEUZENSCHE COURANT Buitenland Binnenland No. 10.611 DINSDAG 23 MEI 1944 84e iaargang ALGEMEEN [NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAO VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN j,0UITSCH WEERMACHTSBERICHT. Hevige strijd om Pico en Pontecorvo Vier doodvonnissen voltrokken. Gemotoriseerde compagnie te Amersfoort. DE PAUS GEEFT LEVERTRAAN VOOR ZIEKE KINDEREN. TERNEUZEN, 23 MEI 1944. Wat staan hem de streepen goed! VERSOHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRUDAGAVOND. Dlrecteur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - Temeuzen - Tel. 2298 Narwa-bruggen- hoofd houdt stand. Jonge Nederland - sche SS-vrijwilli- gers bedienen bet Flak-gesehut, dat op doeleti op den grond gericht is. Terwijl de beide kanonniers onaf- gebroken vuren, fierladen hun ka- meraden in koorts- achtig tempo de magazijnen Rechts stapelen zich de leege hulzen op als bewijs van den sterken afweer tegea de aanstor- mende Bolsjewis- ten. (SS P.K. Trubl O/H P s) Het Opperbevel van de Weermacnt maakte Zondag bekend: Nadat de vijand in den ochtend van den 20sten Mei met onze nieuwe stellingen aan den Westelijken vleugel van het Italiaan- sche Zuidelijke front slechts door vrij zwakike verkenningsaanvaUen contact had gezocht, ging hij in de middaguren opnieuw met sterke infanterie- en pantserstrijd- krachten tot dep. grooten aanval over. Om de plaats Fondi ontstonden verbitterde ge- vechten. In den sector PicoPontecorvo bracht de vijand een plaatselijke penetratie tot stand. Tegenmaatregelen tot afgren- deling worden genomen. Bijzonder hevige vijandelijke aanvallen werden aan de ran- den der stad Pontecorvo tot staan ge- bracht. In den sector van Piedimonte wer den sterke vijandelijke aanvalsgroepen door geconcentreerd vuur van artillerie en werpers uiteengeslagen en een penetratie in het Zuidoostelijike deel van de stad na harden strijd in een tegenaanval weder opgeruimd. Bij de zware afweergevechten der laat- ste dagen heeft zich de commandant van een gevechtsgroep kolonel Nagel door bij zondere dapperheid onderscheiden. Op het landingshoofd van Nettuno wer den vrij krachtige vijandelijke verken- ninigsaanvallen ten Zuidoosten van Aprilia en ten Zuiden van Cisteina afgeslagen. In het Oosten vonden geen gevechts- handelingen van beteekenis plaats. Kradhtige formaties Duitsche gevechts- vliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht, de spoorwegknoo.ppunten Sjepetowka en Sdolibunowo met talrijke brisant- en brand- bommen aan. Er ontstonden groote bran- den en vernielingen. Kustbatterijen der marine namen Sov- jetstellingen op het schiereiland Mager- burg in de Baai van Narwa met goed ef fect onder vuur en brachten een vijande- lijk ravitailleeringsvaartuig tot zinken. Bewakingsvaartuigen der marine schoten boven de Finsche Golf 4 Sovjetbommen- werpers neer.. Bij vluchten naar de bezette gebieden in het Westen en naar het West-Duitsche grensgebied verloor de vijand 6 vliegtui- gen. In den afgeloopen nacht wierpen eenige Britsche vliegtuigen bommen in het Rijniandsch-Westfaalsche gebied. Laiulingshoofden over de Liri opgeruimd. Het opperbevel van de weermacht maakte Maandag bekend: Aan het Italiaansche zuidelijke front bleven sterke vijandelijke infanterie- en pantserstrijdkrachten met het zwaartepunt in den sector Lenola-Pontecorvo aanvallen. De vijand, die herhaaldelijk de plaats Pico was binnengedrongen, werd in een onver- wijlden tegenaanval weer verdreven. Ook in het gebied ten Noordwesten van Ponte corvo dreven tegenaanvallen den vijand naar het Zuiden en ruimden zijn gisteren verkregen landingshoofden over den Liri op. Om Pontecorvo wordt verbitterd ge- streden, waarbij de vijand zware bloedige verliezen leed zonder dat hij resultaten behaalde. Een formatie Duitsche gevechtsvliegers heeft in den afgeloopen nacht gemoton- seerde colonnes van den vijand in het ge bied van Fondi met goed resultaat aange- vallen. Bij de zware gevechten der laatste dagen heeft zich een luchtdoelbatterij der luchmacht, onder bevel van den eersten- luitenant Barg, door bijzondere dapperheid onderscheiden. Van het oostelijke front wordt slechts melding gemaakt van plaatselijke gevech ten. Aan den benedenloop van den Dnjestr werd ten Zuiden van Doebosari een rivier- wad vrijgevochten en werd de daar inge- sloten bolsjewistische gevechtsgroep ver- nietigd. Formaties Amerikaansche jachtvliegers ondernamen gisteren aanvallen op plaat- sen en personentreinen in Noord- en Mid- den-Duitschland. Er ontstonden verliezen onder de bevolking. Lichte batterijen lucht- doelgeschut van de luchtmacht en marine- luchtdoelgeschut schoten 32 vijandelijke vliegtuigen neer. In den afgeloopen nacht deden Britsche bommenwerpers zonder dat er uitzicht was op de aarde, een terreuraanval op het stadgebied van Duisburg en verscheidene andere plaatsen in het RijnlandschWest- faalsche gebied. Er werd schade aange- richt. De bevolking leed verliezen. Ondanks moeilijke afweeromstandigheden werden 33 viermotorige terreurbommenwerpers vernietigd. Snelle Duitsche' gevechtsvliegtuigen vie len afzonderlijke doelen in Oost-Engeland aan. ROEMEENSCH WEERMACHTSBERICHT BOEKABEST. D.N.B. Het opperbevel van het Roemeensche leger deelt d.d. 22 Mel mede: Aan den benedenloop van den Dnjestr werd een ten Westen van Gregoriopol in- gesloten vijandelijke gevechtsgroep ver nietigd. In centraal Bessarabie en aan het front in Noord-Azie levendige activiteit van ver- kenners. DE BRITSCHE HONING BIJ LORD GOMMERY. STOCKHOLM. D.N.B. Naar de Brit sche berichtendienst mededeelt, heeft de Engelsche Koning Maandag een bezoek gebracht aan generaal Lord Gommery in diens hoofdkwartier. FINLAND WEIGERT KARELT® TUT TE LEVEREN. Bij de plechtigheden van den helden- gedenkdag in de Karelische plaats Lap- peenranta, in tegenwoordigheid van presi dent Ryti en maarschalk Mannerheim, heeft minister Salovaare, volgens D.N.B., een rede gehouden, waarin hij zeide, dat Finland geen belangstelling heeft voor de geallieerde vredesagitatie. Toen de vijand onlangs weer de uitleve- ring van Karelie eischte, zoo zeide hij, was het consequent, dat wij dien eisch afwezen. Dit bewees opnieuw de overtuiging van alle Finnen, dat Karelie een onafscheidelijk deel van Finland vormt. Het buitenland schijnt dat niet steeds te begrijpen of te willen begrijpen, maar wij weten en gevoe- len, dat de afscheiding van Karelie het begin van onzen ondergang zou zijn. Daar- om kunnen wij die nooit toelaten, maar zullen wij onzen strijd" onwrikbaar voort- zetten. VERKLARINGEN VAN TOJO. Het D.N.B. meldt uit TOkio: .Japan heeft door aanhoudende be- moeiingen in de beide laatste jaren zijn gev.echtskracht op een zoodanig peil ge bracht, dat het thans gereed is om de eerste gelegenheid, die zich voordoet aan te grijpen om den vijandelijken troepen een beslissenden slag toe te brengen en het plan van den vijand tot voortzetting van den oorlog te verijdelen", zoo verklaarde minister-president Tojo Zateitlag in een rede in de cadettenschool. Men hecht hier bijzondere beteekenis aan deze verklaring van Tojo en acht haar een bewijs, dat de ,,verbloedingstactiek", die Japan sedert het Amerikaansche tegen- offensief op Guadalcanar heeft gevolgd, haar einde nadert en dat de dag van een groot opgezet offensief van de Japansche troepen dichterbij komt. Men wijst er op, dat de correcties van de frontlijn en de verhooging van de oorlogsproductie in de beide laatste jaren vrucht dragen en Tojo in staat stellen deze belangrijke verklaring af te leggen. FRAELUDIUM VAN DE SINFONLA FURIOSA! De Berlijnsche redacteur van het Han- delsblad schrijft: In afwijking van een bijna drie jaar lang gevolgde gewoonte begint het Duitsche weermachtsbericht sinds 17 dezer niet meer met een overzicht van het Oostelijk front, maar met dat van het Italiaansche. Deze wijziging hangt zonder twijfel hier- mee samen, dat het Italiaansche front op het oogenblik het eenige front is waar belangrijke gevechtshandelingen plaats vin- den. Met de grootste spanning vraagt de geheele wereld zich echter af, hoelang deze nieuwe volgorde gehandhaafd zal worden, en welk frontdeel: Oost, West of Zuid bin- nenkort het eerst door het Duitsche opper bevel genoemd zal worden. Den strijd in Italie volgt men te Berlijn met de grootste aandacht. Toch over- heerscht niet alleen in 't Geallieerde, maar ook in het Duitsche kamp de opvatting, dat tusschen de Golf van Gaeta en Cassino slechts een praeludium wordt gespeeld van de Sinfonia Furiosa, die dezen zomer op de slagvelden van Europa zal weerklinken. Zonder teekenen van onrust gewaagt men hier van de reusachtige aantallen troepen, die de Geallieerde legerleiding in Italie in het kader van het 5de Amerikaansche en het 8ste Britsche leger in den strijd heeft geworpen, en die hun aanvallen op het oogenblik hoofdzakelijk concentreerden op het dal van de Liri en den kunstweg ten Zuiden van Minturno. Het dal van de Liri opent den Geallieer- den, wanneer zij den Duitschen tegenstand kunnen overwinnen, inderdaaid den wejg naar het Westen, die echter nog vele moei- lijkheden biedt v66r men Rome bereikt. Vodr en vooral ook na Rome bezit de Duit sche weermacht nog zooveel uitstekende mogelijkheden voor verdediging, dat van eenige ongerustheid over de situatie in Italie hier geen sprake is. Het opgeven van het zoo fel omstreden Cassino wortit als smartelijk gevoeld, doch het terugtrek- ken der Duitsche troepen in de kustzone maakte het opgeven van stad en abdij, die thans ook in de flank bedreigd werden, noodzakelijk. Het verdedigingssysteem der Dutsche troepen is echter zeer diep, en de stellingen, waarop het Duitsche leger zich 25 km achter de aanvankelijke linies terugtrok, zijn lang te voren voorbereid. Men ziet te Berlijn in het Anglo-Ameri- kaansche offensief vdor alles een poging groote Duitsche troepencontingenten te binden. In verband daarmee is het duide- lijk, dat de Duitsche legerleiding zich daar tegen het offensief verdedigt, waar haar dit het beste uitkomt, en aan het verlies van eenige tientallen kilometers, wanneer daardoor een Geallieerde doorbraak voor- komen kan worden. Hoezeer men tegelijkertijd in het Oosten en het Westen op zijn hoede is, blijkt naar Duitsche opvating, behalve uit de inspec- tiereis van generaal-veldmaarschalk Rom mel, vooral ook uit de doelen, die het luchtwapen voor zijn bombardementen zoekt. Zoo werkte het bombardement van Smolensk in zooverre geenszins verras- send, als men hier naar de opvatting van de V .B. drie stootrichtingen van de ver- wachte Sovjet-offensief mogelijk acht naar de Baltische landen, naar het Gouveme- .nent-General en naar den Donau. DE STRIJD IN ITALIE. De correspondent der N. R. Crt. te Ber lijn telefoneerde Maandagochtend: Het offensief van de geallieerden jn Italie, dat nu tien dagen gaande is, maakt nog steeds vorderingen, al zijn die in km gerekend niet groot. De gesteldheid van het terrein maakt zulks echter onmogelijk. De strijd, die thans woedt, is er voor het grootste deel een om heuvels en bergstel- lingen en een gelegenheid om snelle troe pen te ontplooien bestaat nauwelijks. Van Duitsche zijde wordt erkend, dat men be langrijke posities heeft moeten prijsgeven. De tegenstander, zegt men, ibeschikt over een te groote numerieke meerderheid dan dat men ertoe zou kunnen overgaan be- paalde punten, koste wat het wil, te ver- dedigen, hoe pijnlijk het verloren gaan er- van ook is. En om den militairen woord- voerder van de Wilhelmstrasse aan te halen: er zijn nog geen aanwijzingen, dat een verandering in de ontwikkeling, zooals wij die thans doormaken (langzaam terug- trekken van de verdedigers) op til is. De loop van het front ziet er op het oogen blik ongeveer als volgt uit wij steunen hierbij op Duitsche gegevens van de Westkust tot de hoogtestellingen benoor- den Itri ten noorden van Tampodimele ten Noorden van Esperia aan weers- zijden van pontecorvo benoorden Cas sino en bereikt van daar weer de reeds sedert lang bestaande linie. De Duitsche terugtocht is aldus in hoofdzaak van het Oosten naar het Westen uitgevoerd. Tus schen de bergmassieven van Cassino en Esperia opereerden aanvankelijk twee groe- pen van de geallieerden gescheiden, die zich thans in het gebied van Aquino-iPonte- corvo hebben vereenigd; de derde groep, die langs de kust aanvalt, schijnt eveneens het plan te hebben den beiden anderen groepen de hand te reiken. De aanval van de Engelsche en de Ame rikaansche legers neemt aan intensiteit nog altijd toe. Er worden aan dien kant steeds meer reserves in den strijd gebracht. De Duitsche strijdkrachten, die er tegen- over staan, zijn niet zeer talrijk; volgens een Berlijnschen commentaar vertegen- woordigen zij niet meer dan een dertigste of een veertigste deel van de Duitsche weermacht. Alle beschouwingen hier zijn het erover eens, dat het offensief van gene raal Alexander de inleiding is van groote omvattende operaties niet alleen voor wat betreft het Italiaansche oorlogstooneel. waar men behalve een aanval van het brug- genhoofd bij Nettuno uit ook een landing verder naar het Noorden verwacht. Alge- meen wordt vastgehouden aan de karakte- riseering van het Duitsche opperbevel, dat het offensief een groote afleidings- en jin- dingsaanval noemde en men beschouwt het dan ook als de ouverture van een groote operatie tegen de continentale posities van Duitschland. Wellicht is het reeds een deel van de veelomvattende onderneming, die in haar geheel de invasie uitmaakt, aldus meent een bekend Duitsch militair schrijver. De invasie, zoo betoogt hij, kan toch nooit enkele operatie zijn tegen een be- paald deel van het Europeesche gebied. De Officieel wordt bekend gemaakt: Het Deutsche Obergericht in het bezette Nederlandsche gebied heeft de communis- ten Johan Hissink, Johannes Hoogendoom en Jan van der Zwaag wegens sabotage ter dood veroordeeld. Hisisink en van der Zwaag zijn jarenlang opgetreden als com- munistische functionarissen en hebben in aanzienlijken omvang communistische pam- fletten verspreid. De veroordeelde Hoogen- doorn heeft als drukker deze pamfletten vervaardigd. Het vonnis is voltrokken. Met de voltrekking van het doodvonnis tegen Hissink, Hoogendoorn en van der Zwaag is de communistische woelarbeid van deze drie veroordeelden bestraft. His sink en van der Zwaag waren volgens het- geen tijdens het proces gebleken is, ver scheidene jaren lang in buitengewoon groo ten omvang en in leidende functie voor de verboden C.P.N. (Communistische Parti Nederland) illegaal werkzaam geweest en hadden daarbij ophitsende communistische agitatie gepleegd. Als leidende functionna- rissen hebben zij zich vooral bezig gehouden met het verspreiden van communistische geschriften, terwijl de veroordeelde Hoo gendoom van 1941 tot 1943 in duizenden exemplaren het communistische vlugschrift ,,de Vonk" alsmede andere pamfletten en plakkaten van de C.P.N, gedrukt heeft. Wegens dezen woelarheid zijn Hissink, Hoogendoorn en van der Zwaag ter dood veroordeeld. Officieel wordt bekend gemaakt: De beklaagde Jan Zeeuw uit Velsen is bij vonnis van het Deutsche Obergericht als saboteur ter dood veroordeeld. Hij heeft illegale ophitsende communistitsche ge schriften verspreid en deelgenomen aan ver scheidene daden van sabotage tegen inrich- tingen van de Duitsche Weermacht. Het vonnis is voltrokken. Zeeuw, die tot dusver niet gestraft is, en vroeger tot geen enkele politieke vereeni- ging heeft behoord, heeft zich, naar hij •tijdens het proces uiteenzette, in 1942 door een kennis er toe laten verleiden, regei- matig een illegaal ophitsend communistisch vlugsehiift te betrekken. Nadat hij zich hierdoor eer.maal had vergrepen aan de be- schikking van de bezettende macht, ge- raakte hij steeds meer in de klauwen van de co nmunistische ophitsers. Deze ver- leidden hem er toe, zelf te gaan werken voor dz verspreiding van het illegale ophit sende vlugschrift en wisten hem tenslotte er toe te brengen, dat hij in zes gevallen deel- nam aan daden van sabotage tegen eigen- dom van dc Weermacht. Zeeuw verklaarde tijdens de procesvoering, dat hij zich uit- sluiteni or.der den druk van communisti sche ophitsers er toe had laten dwingen, aan de daden van sabotage deel te nemen. De verdediger van den beklaagde, de advo- caat Mr. van Raavenswaaij, zei, dat de be klaagde zonder twijfel communistische actie had bedreven. De beklaagde is geen typische saboteur, maar heeft een zwak karakter, dat bezweken is voor de verlei- ding van geraffineerde ophitsers. Op voorstel van het O. M. veroordeelde het Deutsche Obergericht den beklaagde de Zeeuw wegens sabotage ter dood. De pre sident verklaarde bij de motiveering van het vonnis, dat de beklaagde het verbod overtreden had om lid te zijn van een ont- bonden partij en dat hij zich schuldig ge maakt had aan het verspreiden van ophit sende vlugschriften. Voorts heeft hij als medeplichtige deelgenomen aan pogingen tot brandstichting en tot verstoringen van het transport, welke gevaar opleverden voor het algemeen belang. Door deze straf- bare handelingen heeft hij zich schuldig gemaakt aan sabotage, daar de strafbare feiten bestemd en geschikt waren om de openbare orde en de veiligheid van het openbare leven in Nederland in geYaar te brengen. Dientengevolge is alleen de zwaarste straf op haar plaats. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Voor iederen gezonden Nederlander in den leeftijd van 1740 jaar is het moge lijk dienst te nemen in een geheel gemo toriseerde compagnie bij het SS-Wacht- bataljon te Amersfoort. Opleiding en eventueele inzet geschieden in Nederland. Rijbewijs is niet noodzakelijk. De oplei ding voorziet hierin. Voor nadere bijzon- derheden omtrent extra-levensmiddelen en kolen, familieonderhoud, enz. wordt verwezen naar de mededeeling over de extra-keuringen voor de Waffen-SS, waar men zich tevens kan melden. invasie is een grootscheeps gedacbte mili- taire actie, die geenszins plotseling op -zekeren dag zal beginnen. Als een bijen- zv/crm bedreigt zij de kusten van Europa, dan hier, dan daar kan zij steken. Com- mando-troepen kunnen, evenals bij St. Na- zaire, alleen in veel grooteren omvang, aan de Zuid-Fransche kust of in Noorwegen, in de Duitsche Bocht, bij Saloniki of in Portugal, landing spogingen ondernemen, wellicht een bruggenhoofd vormen. Lucht- landingstroepen, misschien ter sterkte van verscheidene divisies kunnen ergens achter de linies landen, maar dit alles is nog geen invasie. Pas uit het geheel van dergelijke acties zal zij zich ontwikkelen en uit elk van deze speldeprikken kan zich het groote offensief ontplooien. Men moet er op voor bereid zijn, dat de geallieerden op talrijke punten tegelijk of in snelle opeenvolging zullen trachten aan te vallen. Duitschland heeft het voordeel van de binnenste linie en kan waar het noodig is de vereischte troepen heen dirigeeren. Derhalve pogen de geallieerden door afleidingsgevechten de Duitschers te dwingen troepen weg te trek- ken van fronten, waar zij dan op het be- slissende oogenblik zouden ontbreken. Zoo zal het beeld van de invasie, volgens den geciteerden schrijver, gevormd worden door talrijke ondernemingen, zij het met sterke dan wel met zwakke formaties, doch slechts een van deze acties kan tenslotte den be slissenden grooten strijd brengen die, waar- aan de Duitschers niet twijfelen, uitslui- tend aan den Atlantischen wal zal ont- staan, omdat dit niet anders mogelijk is in verband met de ravitailleernig. De Duitsche leiding, aldus eindigt de schrijver over dit onderwerp, is overtuigd, dat de invasie niet op den dag en in 6dn week zal geschieden, maar weipcht maanden in beslag zal nemen en dat het waarschijnlijk pas na langen en harden strijd duidelijk wordt, waar in wer- kelijkheid de beslissende slag is begonnen. Om weer tot den strijd in Italie terug te keeren en op grond van de hierboven vermelde opvattingen over de invasie de mcgelijke plannen van de geallieerdert te beoordeelen: het kan het doel zijn door het Duitsche front heen te breken en het ver der terug te drukken om op die wijze de verdedigers te noodzaken het front te ver- sterken. Slechts zoo acht men de voor het Italiaansche oorlogstooneel ongewoon sterke concentraties van troepen en mate- rieel te verklaren, een omstandigheid, die den afweer voor een onverpoosden strijd tegen een overweldigende vijandelijke over- macht heeft geplaatst. Na tien dagen har- de gevechten staat de slag- in Italie naar Duitsche opvatting nog in het stadium van zijn begin. Opzet en doel van het offensief wekken, zooals gezegd, het vermoeden, dat het niet tot het gevechtsgebied van het oogenblik zal beperkt blijven, maar dat het zal worden uitgebreid. Vandaar dan ook, aldus Berlijn, het voorzichtige disponeeren over de reserves door den Duitschen opper- bevelhebber, generaal-veldmaarschalk Kes- selring. DE AANVALLEN OP BELGIe. Naar Belgapress van bevoegde zijde ver- nam, is Gent de stad in Belgie, welke het hoogste aantal vernielde woningen telt. Alleen tengevolge van de twee jongste bombardementen werden er 800 huizen met den grond gelijk gemaakt en 2000 zwaar beschadigd. Dat het aantal slachtoffers betrekkelijk gering is, is te danken aan de ontrui- mingsmaatregelen, welke door de bevol king in de geteisterde wijken tijdig werden getroffen. In verband met de jongSte bombardemen ten op Leuven verneemt Belgapress, dat een bom insloeg op nauwelijks 3 m van de stoep van het stadhuis. Gelukkig ont- plofte de bom niet, anders waren er waar schijnlijk slechts puinhoopen van het mooie cultuurmonument overgebleven. Maandagavond bedroeg het aantal doo- den van het bombardement op Lokeren 81. Het aantal zwaargewonden werd met 45 aangegeven en dat der lichtgewonden met 210. 287 woningen werden totaal verwoest en 285 zwaar beschadigd. De Paus heeft, naar De Tijd meldt, door oemiddeling van het Nederlandsche Roode Kruis 87 vaten levertraan geschonken, be stemd voor Nederlandsche zieke kinderen. Deze levertraan (elk. vat heeft een inhoud van 100 liter) zal gedistribueerd worden onder de sanatoria en ziekenhuizen met omvangrijke afdeelingen voor tuberculose- patienten, ongeacht de kerkelijke gezindte. HET RIJWIELVERVOER PER SPOOR BEPERKT. De directie van de Nederlandsche Spopr- wegen heeft zich in verband met de over- stelpende drukte bij het vervoer van rij- wielen genoodzaakt gezien tijdens de Pink- ster-periode en den komenden vacantietijd het vervoer van alle soorten rijwielen met treinen naar keuze van den reiziger over afstanden van meer dan 40 km stop te zetten. Van 25 tot en met 31 Mei en van 29 Juni tot 2 September is het dus niet meer mogelijk gewone rijwielen met rijwiel- kaarten van 1,30 of tandems en driewie- lers te vervoeren met treinen, welke de rei- zigers zelf aanwijzen voor zoover het af standen betreft grooter dan 40 km. Om het ongerief, dat deze maatregelen meebrengt, zooveel mogelijk te beperken, worden speciale rijwieltreinen ingesteld. Indien een reiziger de kans wil hebben, dat zijn fiets op een bepaalden dag met zoo'n rjjwieltrein naar de plaats van bestemming wordt vervoerd, dan is het noodig, dat het rijwiel den dag te voren vroeg in den na- middag liefst voor 17 uur wordt aan- geboden. Het vervoer van rijwielen met rijwielkaarten van 40 ct. zal zooveel moge lijk geschieden als gewoonlijk. Wij herin- neren er nog aan, dat van 15 Mei af alleen rijwielen ten vervoer worden aangenomen als zij voorzien zijn van naam en volledig adres van den eigenaar. SPOEDBEHANDELING VAN CHEQUES EN GIRO'S OP ZATERDAG. Niet alleen cheques met spoedbehande- ling, eveneens giro-overschrijvingen met spoedbehandeling moeten des Zaterdags v66r tien uur op het Centrale Girokantoor te 's-Gravenhage zijn ontvangen om nog dienzelfden dag te kunnen worden behan- deld. HULDIGING PLOEGCOMMANDANT W. POLDERMAN. Zaterdagavond heeft de Terneuzensche Roode Kruis-afdeeling afscheid genomen van den heer W. Polderman, sergeant- majoor ploegcommandant van de plaatse lijke transportcolonne, wegens het bereiken van de gestelde leeftijdsgrens. Alle dames en heeren leden, het voltallig bestuur met hunne dames, alsmede afge- vaardigden van de afdeeling Sluiskil waren opgekomen om van de populariteit van den scheidenden functionaris te getuigen. De vice-voorzitter, dokter Van Breda Vriesman, de voorzitter was in zijn stem gehandicapt, begon met Polderman en diens vrouw, die op de eereplaats aan de bestuurstafel hadden plaats genomen, een brief van het Hoofdbestuur van het Roode Kruis te Den Haag voor te lezen, waarin werd medegedeeld, dat hem voor zijn (jve- rige plichtbetrachting gedurende dertig jaren, de daarvoor ingestelde ondersehei- ding met oorkonde was verleend. Hij memoreerde vervolgens in korte trek- ken hetgeen er van de oprichting in 1914 af door de afdeeling- en in 't bijzonder door den heer Polderman was gepresteerd, waar bij kon worden gewezen op een prachtige staat van dienst. Namens het bestuur bood hij mevr. Polderman bloemen aan en over- handigde den jubilaris de bekende enve- loppe. Mevr. VerlindeMaandag huldigde na mens de dames-leden met bloemen en de heer E. van Hecke namens de afdeeling met een prachtige foto van den ploeg-com- mandant in uniform, waarop tevens de vele Trotsch als een pauw stapte hij door de straten, toen hij een jaar geleden voor de eerste maal het uniform aanhad. Nu liep hij naast zijn schoenen. Geen wonder, met zilveren streepen was hij teruggekomen. Onderofficier, straks officier.. - Wat een perspectieven ope- nen zich! Volg zijn voorbeelft Vul eerst onderstaande bon in, U ontvangt dan nadere inlicb- tingen. naam ADRES WOONPLAATS verzoekt toezending eener brochure over de Waffen If. Uiiknippen en inzenden aaa r"% Ersatz-kommando Niederlande. ,ty Korte Vijverberg 5, Den Hang. onderscheidingen waren vereeuwigd die hem in den loop der dertig jaren werden verleend. De afdeeling Sluiskil liet zich niet on- betuigd en bij monde van den heer Duijne, werd op zeer origineele wijze een geweldige tulband ,.met toebehooren" geoffreerd en den jubilaris dank gezegd voor de moeite die hij zich vele jaren had getroost met ook in Sluiskil de beginselen der E.H.B.O. te komen doceeren. De rest van den avond, waaraan de heer Polderman alsmede zijn ega met veei ge- noegen zullen kunnen terugdenken, werd doorgebracht met voordrachten door de leden, muziek e.d. waarbij de heer C. Vink de leiding had, die bij hem in goede han- den bleek. Ook de belangelooze medewerking van den heer J. de Bruijn die enkele solo's op zijn accordeon ten beste gaf, droeg "zeer tot de feestvreugde bij. Aan het slot van den geslaagden avond dankte de heer Polderman ook namens zqn vrouw voor de onderscheiding, de vele vriendelijke woorden en de mooie ge- schenken. HET ONBEVOEGD IN- EN UITREIZEN VAN NEDERLAND. Bij Verordening van den Rijkscommis- saris is met ingang van 18 Mei 1944 de strafbepaling inzake het onbevoegd binnen- reizen of uitreizen van het bezette Neder landsche gebied (ten hoogste 2 jaren ge- vangenisstraf of een geldboete van fen hoogste Uyintigduizend gulden) aangevuld met een bepaling volgens welke de door den Rijkscommissaris commissaris-gene- raal voor de Openbare Veiligheid) daartoe gemachtigde Duitsche instanties den ver- dachte indien diens schuld haar gering voorkomt, in overweging kunnen geven een door haar vast te stellen bedrag tot schik- king van de zaak van ten hoogste vijftig gulden te betalen. Indien de verdachte dit terstond betaalt, dan vindt geen verdere strafvervolging tegen hem plaats. BUITENGEWONE VERGADERING. In een Vrijdagmiddag gehouden buiten- gewone vergadering van aandeelhouders der P.Z.E.M., moest o.m. een voorstel be- handeld worden tot verkoop van het elec- trische trambedrijf aan de N.V. Stoom- tram Walcheren. Een besluit is echter niet gevallen, omdat het punt van de agen da is afgevoerd. Later zal het voorstel nog eens in behandeling worden genomen. (De Z.) DE JACHT OP DE ZEEUWSCHE EILANDEN. De Wehrmachtskommandantur te Mid- delburg deelt mede, dat beslag is gelegd op de jacht op de Zeeuwsche eilanden en dat zij volgens de Duitsche jachtwet uitgeoe- fend wordt. Volgens het jachtrecht mag het rapen van eieren-van vorgels, waarvoor de jacht is opengesteld, voornamelijk kie- vits- en eendeneieren, alleen geschieden de nesten halen en mogen ook aan andere door hen, die bevoegd zijn te jagen. Eige- naren van gronden mogen geen eieren uit personen geen toestemming verleenen tot het rapen van eieren. Overtredingen wor den door den krijgsraad gestraft. Motor-jeugdstorm tijdens het tech- nisch onderricht. Arbeitsbereioh der Arbeitsbereich der NSDAP/C.N.F.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1