TERNEUZENSCHE COURANT U. ■HIS i M Buitenland No. 10.610 VRIJDAG 19 MEI 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Verbitterde gevechten aan Z. Front in Itaiie. NOORQELIJKE KARPAT LAATSTE VOORREREIDINGEN VOOR INVASIE-iAFWEER GETROFFEN. Vier doodvonnissen voltrokken. EXTRA-KEURINGEN. BEKENDMAKING. Hi} wist geen raad met zich zelf. N6DSRLAND$CHEj VOLKS DIENST De stem der S.S. VERSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRLTDAGAVOND. Directeur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - Temeuzen Tel. 3298 Cassino ontruimd. oplevende actie bij Nettuno. Station te Smolensk bestookt. Het opperbevel van de'weermacht maak- te Donderdag bekend: Aan het Itahaansche Zuidelijke front ge- lukte het den vijand gUteren na verbituside gevechten, waarbij hij uiterst zware, bloe- dige verliezen leed, ten Noorden van For- mia in onze stellingen binnen te dringen. Tegenmaatregelen zijn aan den gang. In het gebied van Esperia werden alle vijande- ijke aanvallen, die met zeer sterk getaruik van artillerie en pantserjagers werden on- dernomen, afgeslagen. Cassino, waarop de Engelschen en Amerikanen sinds maanden met gebruikmaking van sterke strijdkrach- ten tevergeefs hadden stormgeloopen, werd in den afgeloopen nacht ten gunste eener verder achterwaarts gelegen grendelstel- ling, die krachten bespaart, zonder slag of stoot ontruimd. Aan het landingshoofd van Nettuno wer den bij oplevende gevechtsactiviteit sterke aanvallen van den vijand ten Zuiden van Cisterna en ten Zuiden van Littoria afge slagen. Een sterke formatie Duitsche ge- vechtsvliegtuigen viel in den afgeloopen nacht met waargenomen goede uitwerking vijandelijke concentraties en aanvoerwegen in het gevechtsgebied Minturno aan. Amerikaansche bommenwerpers richtten aanvallen op verscheiden havensteden aan de I-taliaansche Westkust en op het eiland Elba. Daarbij werden door luchtdoelartil- lerie en in luchtgevechten 17 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Aan het Oostelijke front wordt, behalve levendige plaatselijke gevechten aan den benedenloop van den Dnjestr en in het voorterrein van de Karpathen, geen mel ding gemaakt van geveohtshandelingen van beteekenis. In de Zwarte Zee heeft een Duitsche drikbootjager een Sovjet-Russische duik- fcoot tot zinken gebracht en een ander° zoo zwaar bescfaadigd, dat haar vernieti- ging waarschijnlijk geacht moet worden. Sterke formaties zware Duitsche ge- vechtsvliegtuigen ondernamen in den af geloopen nacht een geconcentreerden aan- val op het stationsemplacement van Smo lensk. Door het massale uitwerpen van brisant- en brandbommen ontstonden in de doelgebieden versoheiden groote branden en explosies. Bij een aanvalspoging van Sovjet-Rus sische bommenwerpers op een Zuid-Fin- sche haven werden tien vijandelijke vlieg tuigen door Finsche jagers neergeschoten. De bestrijding van communistisclhe ben- den op den Balkan werd met succes voort- gezet. In het tijdvak van 1 tot 15 Mei verloren de communisten meer dan 5000 dooden, 1300 gevangenen en verscheiden honderderu overloopers. Talrijke stukken geschut, wapens en oorlogstuig van aller- lei aard alsmede 34 ravitailleeringskampen werden buitgemaakt of vernietigd. Bij den afweer van een vijandelijke actie tegen het voor de kust van Dalmatie ge legen eiland Solta heeft het tweede batal- jon van een Hannoversch regiment grena diers onder bevel van den kapitein der reserve Nchrmann zich bijzonder onder- scheiden. i "--JALOSE EC (tO M sV.D'JNOW, l-UNIANY 3TOGORI* BJtLOZERKA •PRZEMYt, aOOWA bC^ctsTrfARNbR BRZEZAN DROHOBY STRYI ZURAVN JASIELNmlf hORODENKA mT wZALESZC V. CZthlZlN^ JABLONOy OHocri ualor, De Duitsche legeraan voerde rs in het Western De Duitsche legerleiding heeft thans, zoo wordt in militaire kringen in Berlijn, vol- gens den corr. van De Telegr. te Berlijn, verklaard, de laatste voorbereidingen voor den invasie-afweer getroffen en de laatste richtlijnen voor den grooten verdedigings- slag "vastgelegd. Ofschoon uit den aard der zaak de samenstelling der Duitsche strijdkrachten in het Westen streng geheim wordt gehouden, heeft de ,,Pariser Zeitung" een interessante foto gepubliceerd, waaruit talijkt, welke hooge militaire autoriteiten met de leiding van de anti-invasie-troepen zrjn belast. Op de desbetreffende foto ziet men namelijk rond de conferentietafel generaal-veldmaarschalk von Rundstedt. den opperbevelhebber West, generaal-veld maarschalk Rommel, opperbevelhebber van een legergroep, generaal-veldmaarschalk Sperrle, den bekenden commandeur der Duitsche luchtstrijdkrachten in het Wes ten, generaal Blaskowitz, opperbevelhebber van een legergroep, admiraal Krancke en Freiherr Geyr von Schweppenburg, gene raal der pantsertroepen. Het behoeft geen betoog, dat de bekend- making der namen, van de legeraanvoer- ders in het Westen sterk de aandacht heeft getrokken. Ook het feit, dat voor het eerst in het officieele legerbericht van het opper- commando der weermacht op zoo duidelijke wijze van een. invasie gewag is gemaakt, heeft in ruimen kring den indruk versterkt, dat de invasie thans werkelijk voor de deur staat. In militaire kringen in de Rijks- hoofdstad is men er dan ook van over- tuigd, dat met bijna aan zekerheid gren- zende waarschijnlijkheid kan worden aan- genomen, dat de voorphase van den invasie- slag reeds is hegonnen en dat in de naaste toekomst de groote aanval der geallieerden op de Europeesche kusten moet worden verwacht. De gebeurtenissen in Itaiie, waar het ode Amerikaansche en het 8ste Britsche lege: een offensief ontwikkelen, beschouwt men als een afleidingsmanoeuvre op groote schaal en als een voorhode van de eigenlijke invasie. Aan Duitsche zijde ziet men in deze Anglo-Amerikaansche actie een poging om eenerzijds zooveel mogelijk Duitsche krachten in het Zuiden te binden en aan den anderen kant de Duitsche legerleiding met betrekking tot de werkelijke geallieer- de krijgsplannen in de war te brengen en haar tot verkeerde tegenmaatregelen te verleiden, waardoor de Duitsche afweer op de taeoogde landingspunten zou worden ver- zwakt. DE ZWEEDSCHE KOGELLAGER- LEVERlANTIES. De beslissing in zake de leveranties van Zweedsche kogeliagers zal, volgens S.P.T., deze week vallen. Het is te betwijfelen of de Amerikanen hun plannen, om de ge- beele Zweedsche kogellagerproductie op te koopen, zullen kunnen verwezenlijken want de S.K.F.-fahrieken b.v. zijn door verdragen niet ten voile in staat op het Amerikaansche voorstel in te gaan. Blijkbaar rekent men in de Zweedsche hoofdstad op een compromis, waarbij ver schil zal worden gemaakt tusschen kogel iagers, die wel en die niet direct voor den oorlog van belang zijn. Doel van dit com promis-voorstel is het behoud van de doch- termaatschappij der S.K.F. in Zuid-Ame- rika. Uit Washington zijn n.l. berichten ontvangen, dat daar de inbeslagneming van de Amerikaansche filialen van het Zweedsche concern zou worden overwogen. In dit vermoeden is men nog versterkt door een opmerking van den Amerikaanschen beheerder van buitenlandsche bezittingen in de Vereenigde Staten, Markham, die heeft verklaard een onderzoek te zullen in- stellen in de S.K.F.-fabrieken van Pitts burg. De voorziening van kogeliagers in Zuid- Amgriha geschiedt door de Amerikaansche dochtermaatschappij van S.K.F. De Sovjet-Unie heeft Maandagmiddag aan de Britsche en Amerikaansche regee- ringen medegedeeld, dat de handelwijze dezer mogendheden ten opzichte van Zwe den in verband met de leveranties van kogeliagers, haar instemming heeft. In diplomatieke kringen te Washington verwacht men, dat dit accoord gaan van Moskou van veel invlo-ed zal zijn op de be- sprekingen met de Zweedsche fabrikanten en wel omdat deze houding van de Sovjet- Unie een „tegenwicht vormt voor ZwedeAs vrees voor de Duitsche militaire machine Dat de verklaring van Moskou en die van Markham niet zullen nalaten een stem- pel te drukken op de onderhandelingen, die de leider van de Amerikaansche delegatie, Griffis, met de directie van het S.K.F.- concem in Zweden voert, behoeft geen be- *toog. REACTIE OP AANMANING DER GEALLIEERDEN. De aanmaning, die door de geallieerden gericht aan de met Duitschland ver- honden staten om zi*h van Duitschland los te maken, heeft, volgens D.N.B.. in Roemenie besliste afwijzing gevonden. De „Universul" publiceerde Maandag op de voorpagina een artikel, dat beschouwd kan worden als een officieus Roemeensch standpunt op de aanmaning van de geal lieerden. Hierin wordt o.a. gezegd: Ver- laten als wij waren hebben wij onze hulp daar gezocht waar wij ze kregen, en wij hebben slechts op een enkele mogendheid kunnen steunen. Het Roemeensche volk is niet ondankbaar. 'Het heeft met zijn voortdurende offers het geheele continent gediend. Wij vechten thans voor het be- tioud eener heschaving, wij vechten voor den mensch zijn recht en zijn vrijheid. lj vechten voor de vrijheid, voor de kerk en wij vechten om ons bestaan, om onze rechtvaardlge grenzen, wetend, dat wij daarmede tevens de geheele gemeenschap van het Europeesche continent een dienst bewijzen. Ook de Hongaarsche pers kant zich fel tegen de nota der geallieerden. Toegeven aan dezen druk, aldus wordt gezegd, zou met zelfmoord gelijk staan. De „Magya- rors-Tag" stelt opnieuw vast, dat Londen en Washington zich door hun politiek en oorlogvoering tot kwartiermakers van het bolsjewisme maken. .Pester Lloyd" wijst op het noodlot dat Hongarije zou treffen, wanneer den vijand de zege heschoren zou zijn. Hongarije is *er van overtuigd, dat alleen aan Duitschland's zijde zijn veilig- heid gewaarborgd is. Daarom moet het in ongeschokte trouw met Duitschland standhouiden. BOMMENWERPER OP ENGELSCHE STAD NEERGESTORT. De Dondensche bladen melden, dat een met bommen heladen zware Amerikaan sche vliegmachine hoven de Engelsche staa Chichester is neergestort. Het ongeluk geheurde overdag, zoodat duizenden men- schen in de straten getuige waren van de ramp. Door het geweld der ontploffing werden rond 200 huizen zwaar beschadigd en ruim 40 personen min of meer zwaar gewond. Groote branden hraken uit, waar door 2 der tevoren met een parachute neergesprongen inzittenden om het leven zijn gekomen. LABOURPARTIJ STELT PINKSTERCONGRES UIT. .S.P.T. meldt uit Londen: Het heeft er alien schijn van, dat het jaarlijksche Pink- stercongres van de Labourpartij zal worden uitgesteld. Heden zsy, het partijhestuur bijeenkomen en in deze aangelegenheid ean beslissing nemen. In Londensche politieke kringen is men van meening, dat het uit- stel van dit congres, waaraan in het alge- meen veel belang wordt gehecht, een zekere voorhode is van een spoedig te ondernemen invasie. In verband met de speculaties over het offensief aan het Italiaansche front heeft dit besluit van Labour de aan dacht in Engeland op de aangekondigde militaire gebeurtenissen nog meer gecon- centreerd. DE SOVJET-UNIE EN DE BALKAN. Volgens een bericht van de „Daily He rald" en de .Daily Mail" uit Cairo hebben de leiders van de Grieksche en Boelgaar- sche communisten besloten het initiatief te nemen tot het oprichten van een „Unie van Sovjet-Balkanrepublieken". Namens de Grieksche communisten werd een des betreffende overeenkomst geteekend door Yanni Joannides, namens de Boelgaarsche communisten door Dussian Daskalof. In een bepaalde passage van de overeenkomst staat o.a.: ,,Istanboel en de Dardanellen zullen onder controle van de unie van Sov- jet-Russisehe radenrepuhlieken een onaf- nankelijke autonome repuhliek vormen". LEUVEN GETEISTERD. Belgapress meldt uit Brussel: In den .nacht van Vrijdag op Zaterdag is de universit-eitsstad Leuven opnieuw dooc Britsch-Amerikaansche vliegtuigen aangevallen. Geweldige schade werd aan- ericht en talrijke woningen werden ver- woest. Tengevolge van het feit, dat de bevolking talrijke wijken heeft ontruimd, zijn er slechts twee dooden te hetreuren. Zaterdagmiddag werd Herenthals zwaar gebombardeerd. Vier personen werden gedood en 15 zwaar gewond. Tien huizen werden totaal verwoest en 100 andere zwaar beschadigd. Leuven, zoo meldt Belgapress, is zon der twijfel de stad, die het zwaarst ge troffen werd door de Anglo-Amerikaan sche luchtterreur. Na twee zware aan vallen in den nacht van Donderdag op Vrijdag en van Vrijdag op Zaterdag, welke voorafgegaan werden door aanvallen over dag, kan men de verwoestingen te Leuven vergelijken bij die van de zwaarst getrof fen steden in Duitschland. Wanneer men de troostelooze ellende en den omvang van de vernielingen ziet, kan, men zich niet van den indruk losmaken, dat de Anglo- Amerikaansche bommenwerpers werkelijk geen ander doel hebben, dan terreur te zaaien "onder de burgerbevolking. Zelfs aannemende, dat op een stad van middel- bare vrootte, zooals Leuven, geen bombar- dementen kunnen worden uitgevo-erd zon der de burgerbevolking te treffen, dan heeft men toch bij het beschouwen van wat overgebleven is van het centrum van de stad Leuven den onweerlegharen in druk dat een dergelijke terreur vermeden had kunnen worden. De binnenstad webd letterlijk met bom men bezaaid. Zoodra men de buitenwijken van de stad, die relatief weinig hebben geleden en waar nog eenig leven -heerscht, achter zich gelaten heeft, komt men in een woestijn van puin, Waar de stilte van den dood heerscht en waar slechts hier en daar een paar menschen als schimmen ge- ruischloos verdwijnen. In het centrum van de stad was een plein, waar het verkeer zeer druk was. Het was omgeven door winkelgebouwen en kantoren. Na de verwoesting door de bommenwerpers ziet men overal slechts hoopen steen en puin van ingestorte ge- bouwen. Op een plaats ligt een reusach- tige puinhoop. Het is al wat er over bleef van een rij van tien huizen, die door zeer zware voltreffers werden weggevaagd. Wat niet ten offer viel aan de scherfbom- men is volledig uitgebrand. Aan den Noordelijken uitgang van het plein staat het heerlijke Gothische stadhuis met daar tegenover de laat-Gothische St. Pieters- kerk. Tusschen beide gebouwen sloegen verscheidene bommen in. De voorgevel van het stadhuis werd zwaar beschadigd. Het fijne beeldhouwwerk is vemield. Wat er overbleef, is bedekt met een grijze stof- massa. Alle ram-en in de muren van de St. Pieterskerk aan lien kant van het plein zijn vernield. Maar het is nog erger ge- steld aan de andere zijde. Daar heeft een voile treffer een geheelen zijbeuk wegge- slagen, met het gevolg dat zuilen, poorten, ijzeren dwarsbal-ken nu een huizenhoogen puinhoop vormen. Door de reusachtige bres, welke in de kerk werd geslagen, ziet men dat enkel de Gothische spitsbogen on- geschonden bleven. .Nauwelijks 200 meter verder staat de prachtige St. Michielskerk in barokstijl met daarnaast het Jezuitencollege. Alsof zij hun doelwitten met een duivelsche zorg- vuldigheid hebben gekozen, faeb-ben de Anglo-Amerikaansche luchtterroristen hier de verschrikkelijkste verwoestingen aan- gericht, die men zich kan voorstellen. Een voile treffer kwam midden in den hoofd- beuk van de kerk neer. De gescheurde muren dreigen in te storten. De talrijke gebouwen van het Jezuitencollege vormen nog een reusachtigen puinhoop. De ge heele straat is met brokken muur bedekt. In den letterlijken zin van het woord, moet men er over bergen van steen en puin klauteren. In een andere wijk van de stad werd de St. Gertrudiskerk voor drie kwart vernie tigd. Ook de moderne kerk O. L. Midde- lares, die na den eersten wereldoorlog werd gebouwd, is haast volledig verwoest. Wanneer men ziet, wat er met de stevige kerkgebouwen, die eeuwen getrotseerd hebben, is ge-beurd, kan men zich een ge- dachte vormen van wat er overgebleven is van de woonhuizen dezer verwoeste wijken. Men zou verscheidene dagen noodig hebben bij een bezoek aan de ge- teisterde stad Leuven om al de kleinere, voor de kunstgeschiedenis waardevolle ge bouwen, de patriciershuizen, de talrijke geclasseerde gebouwen, welke verwoest werden, op te sommen. Er zijn natuurlijk enkele dezer prachtige gebouwen overge bleven, maar zelfs indien men er in slaagt ze te behouden voor de toekomst, zullen zij slechts voor latere generaties zeer zeld- zame getuigea zijn van den rijkdom van Leuven aan laatmiddeleeuwsche en barok- monumenten. Het aantal slachtoffers, die bij deze ter- reuraanvallen het leven hebben gelaten, zal waarschijnlijk de 200 bereiken, daar er reeds een 100-tal lijken werden geborgen. Men vermoedt, dat nog ten minste 100 slachtoffers onder bet puin liggen. De opruimingswerken moesten voorloopig worden stopgezet, daar men alle dagen nog den terugkeer van de luchtterroirsten vrees t. Foto H K Batz D V ,R P HET ZEEGAT UIT, WANT DAAR ALLEEN WORDT HOLLAND GROOT GELIJK VOORHEENl Indiensttreding bij de Kriegsmarine is mogelijk voor iederen Nederlandet tusschen 17—45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahme- stelle West, Plompetorengracht 24, Utrecht; alle Hafen- en Ortskomman- danturen en de verschillende //-Meldestellen in Nederland. De Hohere SS und Polizeifiihrer „Nord- west" deelt mede: Het Polizeigericht te Amsterdam heeft de Nederlanders Lute Thijs de Haan, geboren 8 November 1914, student; Ferdinand Alfons Maria van -der Ham, geboren 20 November 1916, houthande- laar; Hendrikus Johannes Antonius Wittebold, geboren 8 Januari 1920, gemeenteambtenaar; Marten Lijnema, ge boren 16 Maart 1910, landbouwer, als saboteurs ter dood verordeeld. De veroordeelden hadden zich aangesio- ten bij een verzetbeweging. Zij hebben 1 voortdurend personen gesteund, die zich als delinquenten wisten te onttrekken aan een i vervolging door de Duitsche autoriteiten. De Haan heeft een leidend aandeel gehad J in een roofoverval op het postkantoor te Wassenaar op den avond van 11 Mei 194-1. Den daders waren aanzienlijke bedragen in handen gevallen. Van der Ham was in het bezit van een verdedigingswapen. Bij een controle van de persoonsbewijzen op het station Utrecht pleegde hij een moordaan- slag op de hun dienst verrichtende ambte- naren van de Duitsche Sicherheitspolizei. De poging mislukte. Lijnema stond in zeer nauw contact met mannen van de verzet beweging. Hij was in het bezit van een schietwapen met de benoodigde munitie. Dit wapen heeft hij bewust aan een mede- plichtige gegeven, die besloten was van dit wapen getaruik te maken. Wittebold heeft van zijn functie als amb- tenaar misbruik gemaakt. Hij heeft aan mannen van de verzetbeweging officieele formulieren en bet gemeentezegel, alsmede levensmiddelenbonnen ter beschikking ge- steld. Hij wist van een voorgenomen roof overval op bet gemeentehuis. Om dezen overval te begunstigen heeft hij den mis- dadigers, die besloten waren deze daad te volvoeren, den sleutel van de brandkast gegeven, welken sleutel bij in bewaring had, zoodat hiervan een duplicaat kon wor den nagemaakt. Deze duplicaatsleutel heeft hij zelf op de brandkast geprobeerd. De vonnissen zijn, nadat de kwestie van gratieverleening is onderzocht, voltrokken. Uit bet proces is gebleken, dat de ver oordeelden eerst na bun arrestatie hebben vernomen, dat hun opdracbtgevers joden en communisten waren. Zij waren door deze opbitsers achter de schermen in verre- gaande mate opgehitst. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring worden gehouden op Dinsdag 23 Mei te Amsterdam van 9 tot 14 uur, Nebenstelle der Waffen-SS, Dam 4 en Woensdag 24 Mei te Den Haag van 9 tot 14 uur, in een der zalen van het gebouw Amicitia, Westeinde 15, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aan- melden teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansehe SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na ten minste een jaar dienst- tijd zijn gescliiktheid voor de officiers- opleiding heeft bewezen. Zijn school- opleiding is niet doorslaggevend. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de been- en terugreis zijn verkrijg- baar bij de volgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4, Alk- maar, Langestraat 56, Heerlen, Sarolea- straat 25, Groningen, Heerenstraat 46, Enschede, Hengeloschestraat 30 en even- eens bij het SS-Ersatzkommando, Korte Vijverberg 5, 'Den Haag. (,Nord- De Hohere SS- und Polizeifuhrer west" deelt mede: Het Polizeistandgericht A r n h e m heeft op 15 Mei den student Julius Moormann uit Nijmegen, geboren 12 April 1924 te Nijmegen, ter dood veroor- deeld, omdat hij op 10 April 1944 te Nijme gen tezamen met den student G e o r g Muskens heeft geprobeerd een Rijks- duitschen PoUzeioberinspektor te berooven en te vermoorden. Hij was in het bezit van een knuppel. De door het verzet van den Polizeioberinspektor doodgescnoten student Georg Muskens had een pistool gebruikt, waarmede bij den Duitschen amb- tenaar verwondde. Het op grond van de Ordnungsschutz- verordnung en de Gewaltverbrech-erverord- nung" gevelde doodvonnis is na onderzoek van°de gratiekwestie, voltrokken. (w. g.RAUTER, SS-Obergruppenfiihrer und General d. P. Vroeger was hij ,,een sloome duikelaar", die met zichzelf geen raad wist. Dikwijls keek hij met ialoersche blikken naar die flink.4 kerels in de W aff en if. Toen deed hij de groote stap van zijn leven en meldde zich als vrijwilliger. Nu had hij een doel in zijn leven, zijn lamlendig- heid was verdwenen. Doe als hij. Meldt U voor een der keuringen, die iedere maand plaatsvinden en in de dag- bladen bekend worden gemaakt U krijgt daar alle inlichtingen. NAAM ADRES- WOONPLAATS verzoekt toezending eener brochure over de Walien ff. Uitknippen en inzenden a«n f Ersitz-kommando Niederlaade. JCorce Vijverberg 5, Den Haag VLIEGTUIGVERLIEZEN GEALLIEERDEN. DER In een aantal zware luchtslagen hebben, naar het D.N.B. verneemt, de formaties van de Duitsche luchtverdediging in de week van 7 tot 13 Mei minstens 420 Brit sche en Amerikaansche vliegtuigen boven het Duitsche Rijk en de bezette gebieder. in het Westen, alsmede boven Zuidoost- Europa, neergeschoten. De totale vlieg- tuigverliezen der geallieerde luchtstrijd krachten bedragen zoodoende in de beide eerste weken van Mei in totaal 598 toe- stellen. Ruim 400 van deze vernietigde vliegtuigen waren viermotorige bommen werpers. BRITSCHE LEVERINGEN AAN DE SOVJETS. Men bericht, volgens Ofi, uit Londen, dat Churchill onlangs in het Lagerhuis bijzon- derheden heeft bekendgemaakt over de hulp, welke het Britsche rijk naar de Sov jet-Unie stuurt. Hij verklaarde, dat Enge land in den loop van de laatste 30 maan den meer dan 5000 gevechtswagens, 6000 vliegtuigen .en grondsloffen ter waarde van 8 millioen pcndsterling aan de Sovjets ge- leverd heeft. Churchill voegde er aan toe, dat het meerendeel van deze leveranties geschiedde Hoe dikwijls gebeurt het niet, vooral in dezen tijd dat huismoeders de verzuch- ting slaken: ,,Ik wilde wel dat ik iemand had, die op mijn kinderen kon passen!" Dat geschiedt, als de huismoeder bet vol- handig heeft en de kinderen haar voor de voeten loopen. Ook komt het dikwijls voor, dat een moeder van een spruit denkt: het is voor mijn kleine toch niet goed, dat hij altijd zoo alleen is; kon ik mijn kleuter maar bij andere kleintjes bren gen." Dezo overwegingen hebben den Nederlandsctien Volkrclienst die tot taak heeft onze volwaardige volksgenooten in hun moeilijkheden bij te staan ertoe geleid kleuterverblijven op te ricbten. In deze alleraardigst ingerichte verblijven worden de kleuters in kleine groepjes toe- vefftrouwd aan de zorgen van speciaal op- geleide kinderverzorgsters. Moeders. die deze kleuterverblijven kennen, spreken er met warmte over. (C.N.F./Pax.) via het Noordelijk deel van den Atlanti- schen Oceaan, onder geleide van de Home Fleet, terwijl hij er den nadruk op legde, dat nagenoeg al de verloren gegane oor- logsschepen tot de home fleet behcorden. De Britsche nremier zei verder, dat de meeste verliezen aan vrachtschepen door de Amerikaansche koopvaardijvloot werden gedragen. Ten slotte besloot Churchill met de ver klaring, dat de Sovjet-Unie ten gevolge van Luistert op Zondag 21 Mei van 11.30 tot 11.45 over den zender Hilversum I op golf- lengte 415 m naar de stem der S.S. Onder- werp: ,,De jeugd en het rijk". de verkeersopstopping in de havens, aan Engeland al de beloofde hoeveelheden hout niet heeft kunnen leveren. ROMMEL OP INSPECTIE. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Generaal-veldmaarschalk Rommel heeft dezer dagen de Duitsche verdedigingswer- ken in Normandie gqlnspecteerd en zich daarbij overtuigd van de hooge gevechts- waarde en paraatheid van alle vestingwer- ken, steunpunten en andere inrichtingen van de verdediging. Zijn aandacht ging vooral uit naar de versperringen aan het land- en zeefront, die in de laatste maanden nog versterkt zijn. Op dezen tocht bezocht de veldmaarschalk ook verscheidene sec- toren aan de Normandisciie kust, o.a. een in de nahijheid van Cherbourg gelegen punt, dat de vijand in twee achtereenvol- gende nachten met bommen van het zwaar- ste kaliher had aangevallen. Ondanks tal rijke bomtreffers vertoonden de gevechts- mrichtingen slechts onheteekenende mate- rieele schade. Verliezen aan personeel zijn er in het geheel niet geleden. Ook alle wapens hadden hun volledige doeltreffend- heid behouden. De inspectie bevestigde wederom de hooge gevechtswaarde van de Duitsche vestingwerken aan de Fransche kust tegen elken, ook verrassenden, aanval van zee of uit de lucht. IJSLANDS ONAFHANKELIJKHELD. De boodschap van koning Christiaan aan het IJslandsche volk, waarin verzocht werd af te zien van een wijzigmg van den regeeringsvorm tot normale tijden zijn teruggekeerd, is het IJslandsche volk mede gedeeld, aldus wordt, volgens D.N.B., ge zegd in een mededeeling van den IJsland- schen minister-president aan den koning van Denemarken. Deze mededeeling is door het IJslandsche gezantschap aan den Deenschen koning overhandigd. In het antwoord wordt er op gewezen, dat de volksstemming in IJsland op 23 Mei d° wenschen van het "volk met betrekking tot den toekomstigen regeeringsvorm zal aantoonen en dat het Alting daarna een overeenkomstig besluit zal nemen. De aanwezigheid Van buitenlandsche troepen zal de vrije wilsuiting niet verhinderen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1