TERNEUZENSCHE COURANT Uitzonderingstoestand voor iiet geval van een invasie ■Kfc Buitenland Binnenland No. 10.609 DINSDAG 16 MEI 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Een decreet van den Rijkscommissaris DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Toenemende gevechten aan het Italiaansche front. Duitsche generate staf verwacht optreden van parachutisten. Zijn ouders zijn c. goed verzorgd Nederlandsche jongens. Opgeletl VERSCHIJNT IEDEREN DiNSDAG- EN VRUDAGAVOND. Directeur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - Terneuzen Tel. 2298 In bet Verordeningenblad van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland- scbe gebied is een decreet van den Rijkscommissaris opgenomen no. 15/1944, ver- schenen 13 Mei 1944), waarin voor het bezette Nederlandsche gebied de uitzonde ringstoestand wordt aangekondigd voor het geval, dat de militaire situatie in West- Europa bijzondere maatregelen vereischt. In dit geval zal op verzoek van den Wermachtsbevelhebber in' Nederland door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied de uitzonderingstoestand worden afgekondigd. De bevolking zal hiervan door aanplakking en eventueel door een bekendmaking in de pers door middel van den radio-omroep of door een andere wijze van bekendmaking, op de hoogte worden gebracht. Het decreet houdt een reeks van bepalingen in, die gelden voor den duur van den Uitzonderingstoestand. In artikel 2 van het decreet wordt o.a. het volgende bepaald: (1) Hij, die zich met den vijand inlaat, de kracht van het Groot-Duitsche Rijk en zijn bondgenooten benadeelt dan wel de uitvoering van een militaire opdracht verhindert, wordt gestraft met den dood. (2) Ieder verzet tegen maatregelen van de Bezettende Macht, iedere ver- storing van de openbare orde, iedere benadeeling van het arbeidsproces, ieder optreden, dat de voorziening in gevaar brengt, wordt gestraft met den dood. (3) Poging en deelneming zijn op gelijke wijze strafbaar als het voltooide strafbare feit. (4) Indien de doodstraf in uitzonderingsgevallen, waarin bijzondere in den persoon van den beklaagde gelegen verzachte omstandigheden bestaan, boven- matig is te achten, dan wordt gestraft met levenslange gevangenisstraf of met gevangenisstraf voor den tijd van niet minder'dan 10 jaren. In alle gevallen kan naast de vrijheidsstraf of de doodstraf een geldboete tot een onbeperkt be- drag worden opgelegd. (5) Het nemen van maatregelen op het gebied van de Sicherheitspolizei blijft onaangetast. Artikel 3 van het decreet bepaalt het volgende: (1) Iedere rechter, ambtenaar of ander lid van het personeel van een gerecht, een andere overheidsiinstantie, een openbaren dienst of bedrijf, een open- bare instelling, inrichting of bureau, alsmede van een niet-openbare instelling of inrichting of van een niet-openbaar bedrijf, waarin een belangrijke taak wordt vervuld dan wel voor den oorlog belangrijke opdrachten moeten worden uitge- voerd, iedere arts en apotheker, iedere vroedvrouw en iedere dierenarts moeten de werkzaamheden, die hun beroep of hun dienstbetrekking medebrengen, vol- gens de hiervoor geldende bepalingen, van de Bezettende Macht, verder uitoefe- nen en, indien deze door overmacht zijn onderbroken, dezelve terstond na op- heffing van de belemmeringen hervatten. (2) Hij, die de werkzaamheden, die zijn dienstbetrekking of beroep mede brengen, in strijd met de bepalingen van het eerste lid niet of niet naar behoo- ren uitoefent dan wel in geval van onderbreking door overmacht deze niet her- vat, wordt gestraft met den dood. De in de artikelen 2 en 3 van het decreet genoemde strafbare feiten worden op grond van de tot dusver geldende processueele voorschriften berecht, d.w.z. met toepassing van de thans geldende competentie-bepalingen door de Duitsche civiele gerechten, de krijgsraden en de SS- en politiegerechten, en eventueel door de mili taire standgerechten. Met betrekking tot de werkzaamheid van de Nederlandsche overheidsinstanties en bedrijven, enz. bevat het decreet in artikel 6 de volgende bepalingen: (1) Alle Nederlandsche overheidsinstanties, diensten, instellingen, bureaux, inrichtingen en bedrijven al dan niet van openbaar karakter voeren de aan- wjjzingen uit, die door militaire instanties of militaire commandanten recht- streeks aan hen worden gegeven. (2) Dit geldt ook voor artsen, apothekers, vroedvrouwen en dierenartsen. Gedurende den uitzonderingstoestand zijn in artikel 7 de commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie, als algemeen plaatsvervanger van den Rijkscommissaris en de hoogere SS- en politieleider en commissaris-generaal voor de openbare veiligheid als plaatsvervanger van den Rijkscommissaris voor polltiezaken aangewezen. Beiden treffen de maatregelen, die ter uitvoering van' militaire opdrachten voor het civiele ressort noodzakelijk zijn. De bevoegdheden, die de beide plaatsvervangers van den Rijkscommissaris voor den duur van den uitzonderingstoestand bezitten, worden in artikel 8 van het decreet als volgt geregeld: (1) Bij de uitoefening van de hun volgens artikel 7 toekomende bevoegd heden kunnen de aldaar genoemde plaatsvervangers van den Rijkscommisisaris binnen den kring hunner bevoegdheid rechts- en bestuursvoorschriften uitvaar- digen, alsmede aan alle Duitsche en Nederlandsche overheidsinstanties, met in- begrip van de gerechten, aan alle diensten, instellingen, dienst'oureaux, inrichtin gen en bedrijven al dan niet van openbaar karakter aanwijzingen geven. Voor de gerechten geldt dit, voor zoover in andere voorschriften niet anders is bepaald, niet ten aanzien van de recnterlijke werkzaamheid. Eveneens kunnen aan artsen, apothekers, vroedvrouwen dierenartsen aanwijzingen worden ge geven. (2) De door de plaatsvervangers van den Rijkscommissaris uitgevaardigde rechtswoorschriften worden in het Verordeningenblad voor het bezette Nederland sche gebied afgekondigd, voor zoover niet om bijzondere redenen een afkondi- ging door middel van aanplakking, door den radio-omroep, door de pers of op andere wijze noodzakelijk is. Geschiedt de afkondiging van rechtsvoorschriften op verschillende wijze, dan treden de voorschriften in werking op het tijdstip van de vroegste afkondiging. In overeenstemming met de in artikel 8 aangegeven volmachten van de plaatsver vangers van den Rijkscommissaris kunnen ook de gevolmachtigden van den Rijks commissaris' aan de in artikel 8 genoemde instanties en personen voor het gebied van hun provincie, resp. voor hun stad, aanwijzingen geven en voorloopige beschik- kingen uitvaardigen. Het opperbevel van de weermacht deel- de Maandag mede: Aan den benedenloop van den Dnjestr werden verscheidene door pantserwagens ondersteunde plaatselijke aanvallen der Sovjets afgeslagen. Aan de overige deelen van het Oosteiyke front slechts geringe gevechtsbedrijvigheid tusschen Karpathen en den bo'venloop van den Dnjestr alsmede ten Zuiden van de Berezina. Duitsche torpedomotorbooten brachten by een nachtelijken aanval in de Finsche Golf btj het eiland Lavansaari een bolsje- wistisch bewakingsvaartuig tot zinken. Aan het Zuid-Italiaansche front heeft de vyand ook gisteren zijn met het grootste gebruik van menscben en materieel geleide aanvallen voortgezet. Na verbitterde ge vechten, waarbij de vyand alleen ten Zui den van Cassino vijftig pantserwagens ver- loor, hebben onze troepen zich in den Zui- deiyksten frontsector enkele kilometers naar het Westen op een voorbereide gren- delstelling gedistancieerd. De Obergefreite Albert Bruckner in een compagnie val- schermpantserjagers, schoot binnen 24 uur tyds 6 vyandelijke pantserwagens stuk. Italiaansche torpedomotorbooten brach ten in de wateren van Anzio een vijandehjk korvet tot zinken. Door boordafweerge- sehut van een Duitsch schip werd ten Wes ten van Livorno een vijandelijke torpedo- motorboot tot zinken gebracht en een andere zwaar beschadigd. In den afgeloopen nacht hebben enkele Britsche vliegtuigen bommen geworpen op Keulen. Een sterke formatie zware Duitsche ge- vechtsvliegtuigen ondernam in de eerste ochtenduren van 15 Mei een geconcentreer- den aanval op Bristol. De commodore van een jachteskader, kolonel Walter Oesau, die voor 117 over- winningen in de lucht op Britsch-Ameri- kaansche tegenstanders door den Fiihrer met het Eikenloof met zwaarden bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis was on- derscheiden, heeft in een luchtgevecht den heldendood gevonden. Met hem verliest de luchtmacht een van haar voortreffelijkste jachtvliegers en formatieleiders. DE AANSTAANDE INVASIE De Berlijnsche redacteur van het Han- delsblad schrijft: Te Berlijn is men geneigd groote betee- kenis te hechten aan het feit, dat het weer- machtsbericht van Zaterdag voor het eerst Van de mogelijkheid eener invasie sprak. De aanduidingen van militaire zijde, dat Duitschland ten voile op den afweer van deze onderneming- is voorbereid, blijven aanhouden. Uit de publicaties blijkt, dat de Duitsche generale staf bij' zijn plannen vooral ook rekening houdt met zeer groote luchtaanvallen en met het in den strijd brengen van het Geallieerde luchtwapen in operatieven zin, d.w.z. door het afzetten van parachutisten en luchtlandingstroepen. Alle maatregelen om ook diep in het bin- nenland gelande eenheden te bestrijden zyn genomen. O.a. staan tot dit doel sterke Duitsche eenheden parachutisten en lucht landingstroepen, onaer bevel van den gene- raal der vliegers Student gereed. In Duitsche luchtvaartkringen onderschat men het bombardeeren van de bezette ge- bieden in het Westen geenszins, doch men is geneigd de ,,bliksemactie", waarmee het Duitsche luchtwapen vlak voor het offen- sief tegen Frankrijk in 1940 het Fransche verkeer uitermate bemoeiiykte, als doel- treffender te beschouwen dan de zich over vele dagen en weken uitstrekkende lucht aanvallen der Geallieerden. In deze zelfde kringen constateert men, dat het verloop van den luchtslag in Maart en April be- wijst. dat de serie-aanbouw van nieuwe Duitsche jagers resultaten oplevert. Interessant is in verband met het thema invasie net feit, dat de Duitsche pers veel aandacht wijdt aan aanduidingen o.a. van generaal-veldmaarschalk Rommel over nieuwe wapens, die den Duitschers ter be- schikking staan en de verrassingen die de Geallieerden zullen beleven. Rommel heeft als eerste Duitsche persoonlijkheid sedert maanden ook weer van vergelding ge- sproken. Nu de Duitsche troepen De Krim hebben verlaten en het eerste" der Geallieerde zomeroffensieven in Italie is begonnen, wacht men niet alleen in het Westen, maar ook in het Oosten met spanning nieuwe ge- vechtshandelingen af. Het Duitsche opper bevel heeft de tegenwoordige pauze aan het oostelijk front gebruikt voor het uit- voeren van frontverbeteringen en zuive- ringsacties. Van de frontverbeteringen is vooral die aan den Beneden-Dnjestr bij Gregoroepol niet zonder belang. Hier hadden de Sow- jets zich op den westelijken oever van den Dnjestr met een ver naar het Oosten in- springende bocht der rivier ter grootte van ongeveer 400 vierk. kilometer vastgezet. Het landingshoofd bevindt zich thans in Duitsche handen, waarmee de geheele Be neden-Dnjestr thans frontlijn is geworden, met uitzondering van de monding der rivier, waar zich op den westelijken oever nog een Sowjet-Russisch landingshoofd be vindt. Bij Jassy buigt het front van den Dnjestr naar het Westen tot aan den voet van de Karpaten, die het vervolgens ten Oosten van Tarnopol via Kolomea tot de in Duitsch bezit zijnde stad Stanislau volgt. Hier heb ben de Duitschers en Hongaren de laatste weken hun posities verbeterd. Via Brody, dat in Duitsche handen is, en Luzk, loopt het front dan naar Kowel, om van daar weer naar het Oosten om te buigen. De tusschen Minsk en het Duitsche front, wes- telijk van Smolensk liggende bosschen en moerassen vormen een schuilplaats voor tienduizenden partisanen, die de laatste weken in zuiveringsacties een zware neder- laag leden. Via de bosschen en moerassen ten Oosten der Lettisch-Estische grens be- reikt het front dan de Narwa, waar de stad van gelijken naam zich nog steeds in Duitsch bezit bevindt. Aan Duitsche zijde verwacht men, dat vooral het Zuidelijk deel van het Oosteiyk front binnenkort het schouwtooneel van een nieuw Sowjet-offen- sief zal worden. ROEMEENSCH WEERMACHTSBERICHT BOEKAREST. Het opperbevel der Roe- meensche legermacht deelt mede: Aan den benedenloop van den Dnjestr heeft de vijand verscheidene hevige tegenaanvallen ondernomen, om het terrein dat hij de vorige week verloor, te heroveren. Met zware verliezen werd hij teruggeslagen. Een plaatselijke Duitsche aanval bij de -bocht van de rivier werd met succes voort gezet. Aan de rest van het front in Bessa- rabie geen bijzondere gebeurtenissen. SLACHTOFFERS VAN HEN LUCHT- AANVAL OP RIJSSEL. Uit Rijssel wordt gemeld, dat het En- gelsch-Amerikaansche luchtwapen een aan val heeft gedaan op een stad in Noord- Frankrijk. Tengevolge van het bombarde- ment werden 47 lijken onder de puinhoopen vandaan gehaald. Te Rijssel hebben de reddingsbrigades bij het voortzetten van den opruimingsarbeid opnieuw 27 lijken onder de puinhoopen van de getroffen gebouwen gehaald, waardnor het aantal dooden als gevolg van den btm- aanval op 11 Mei cot 158 gestegen is. Fen 15-tal lichamen bevindt zich nog onder de puinhoopen. Van andere zijde wordt medegedeeld, dat bij het bombardement op 12 Mei op een voorstad van Rijssel 16 dooden vielen en 20 personen gewond werden. Tot nu toe telt men te Rijssel en omgeving 223 dooden. HET HERLEEFDE ITALIAANSCHE FRONT. De hervatting van de krijgsverrichtingen in Italie brengt, schrijft de N. R. Crt., den oorlogstoestand van ruim een jaar geleden in herinnering. Ook toen verkeerde men in afwachting van de zomercampagne in het Oosten, ook toen werd de herieving op het Middellandsche Zee-front na lange maanden van stilstand en ongunstige weersomstandigheden sedert de geallieerde landing in Fransch Noord-Afrika en Mont gomery's opmarsch tot aan de Mareth-linie in verband gebracht met de verdere militaire gebeurtenissen, die in dat jaar te veiwachten zouden zijn. Ongetwijfeld rekent men ditmaal op omvangrijker ope- raties dan destijds (het was Zaterdag juist een jaar geleden, dat de vijandelijk- neden in runis gestaakt werden, maar de gelijkenis tusschen beide situaties is toch opvallend. Nadat overvloedige regens, een moeilijk terrein en een bekwame verdedi- ging' de geallieerden het geheele winter- seizoen hadden tegengehouden, moesten zij tenslotte opletten om niet in de ondraag- lijke Afrikaansche zomerhitte te vervallen en zoo kan men ook thans zeggen, dat de Zuid-Italiaansche zomer niet de meest ge- schikte tijd voor zware gevechten is en dat in ieder geval de beste periode op het oogenblik is aangebroken. Afgezien daar- van, kan ook, mdien de thans begonnen aanvallen niet op zich zelf staan, datgene, wat beschouwd aan worden als een ouver- ture van grootere ondernemingen, moeilijk ncg langer worden uitgesteld. Dit verband wordt gelegd in de dagorder van generaal Alexander, Eisenhowers opvolger als op- perbevelhebber op het Zuidelijke front, wanneer de troepen daarin worden aange- moedigd tot ,,den eersten slag in den eind- strijd". Den aldus aangeduiden samenhang tus schen de begonnen en de toekomstige krijgsverrichtingen met behulp van de beschikbare gegevens nader uit te werken is echter bijzonder moeilijk. Het zou mo- gelijk geweest zijn te veronderstellen, dat de aanvallers nogmaals wilden trachten Rome te bereiken, het Duitsche leger- bericht van Zaterdag spreekt echter met nadruk van een aanval ter afleiding en binding van troepen in den grootsten stijl, dit dan wellicht ten behoeve van voorge- nomen operaties elders in de mediterrane zone. Dat de geallieerden, na de opgedane ervaringen, zich zouden voorstellen de meer Noordelijke gebieden van Italie uitsluitend door een voortzetting van den veldtocht in Zuid-Italie te bereiken, is niet zeer waar- schijnlijk. De verwachting van omvang rijker krijgsverrichtingen aan het Middel landsche Zeefront wordt ondersteund door de berichten over het geallieerde konvooi- verkeer van Gibraltar langs de Afrikaan sche kust. Uit de beschrijvingen van de gevechten tusschen Duitsche torpedovlieg- tuigen en het geallieerde escorte is geble- ken, dat althans een dier konvooien onge- woon groot ep bijzonder krachtig beschermd is geweest. Het feit, dat deze gevechten eerst kort geleden hebben plaats gehad, wijst er op, dat het genoemde transport niet meer bestemd kan zijn geweest ter versterking van de troepen, die de vorige week de aanvallen aan het Zuid-Italiaan sche front hebben geopend. De reserve, die men bezig is te vormen, kan een meer- ledig doel hebben. Ook de geallieerde voor- bereidingen op Corsica, blijkende uit de jongste Duitsche luchtaanvallen op de bij Alistro en Borgo-Porretta aangelegde vliegvelden, opslagplaatsen en andere in- stallaties, behoeven niet uitsluitend met de krijgsverrichtingen in Zuid-Italie verband te houden. De genoemde vliegvelden zijn naar wordt aangenomen, voor tactische operaties van de Britsche en Amerikaan- sche luchtmacht bestemd. Voorzoover hieronder aanvallen op het Noord- en Midden-Italiaansche spcorwegennet te ver- staan zijn, kunnen de geallieerde steunpun- ten op Corsica evenwel ook directen in- vloed hebben op de thans begonnen krijgs verrichtingen in Zuid-Italie. Beschouwt men deze op zich zelf, dan wordt de hier vroeger reeds weergegeven indruk bevestigd, dat de geallieerden, wanneer zij zich weer in beweging zouden willen zetten, niet zouden uitgaan van het bruggenhoofd bezuiden Rome, maar van het hoofdfront, al bleef en blijft natuurlijk een gecoordineerde actie op beide gevechtsterreinen mogelijk. De vroegere berichten over versche aanvoeren naar de ontschepingsplaatsen van Anzio en Net- tuno konden niet losgemaakt worden van de gelijktijdige vaststelling van concentra tes achter de linies van de Carigliano, van Cassino en van de Rapido, Hier zijn in- derdaad de nieuwe gevechten ontbrand. Het verschil met vorige geallieerde aanval len aan dit weinig beweeglijke front, ligt in de omstandigheid, dat zij thans op diver se plaatsen zijn ingezet, zij het ook niet over de voile breedte van de linies tusschen de Tyrrheensche en de Adriatische Zee. De Duitsche frontcdrrectie op den Adriatischen vleugel wordt te Berlijn, indien de ge allieerde berichten daaromtrent juist zijn, weliswaar in verband gebracht met de thans begonnen aanval, maar er bestaat toch geen aaneengesloten gevechtsterrein en het zwaartepunt ligt thans geheel op den Westelijken vleugel. De geallieerden beproeven ditmaal zoowel in het dal van de Liri door te dringen als de verdedigingsstel- lingen aan de Garigliano, bij Castelforte en bij Minturno te foroeeren, terwijl hun aanvallen aan de beide voornaamste wegen naar Rome vroeger afwisselend werden uitgevoerd. Met dezen breederen opzet is in overeenstemming het gebruik van groo- ter krachten aan troepen, tanks, artillerie en vliegtuigen dan tevoren. CHURCHILL BIJ INVASIETROEPEN. Van welingelichte Engelsche zijde wordt volgens S.P.T. vernomen, dat vier minister- presidenten van het Britsche imperium, n.l. Churchill, generaal Smuts van Zuid- Afrika, Mackenzie King van Canada en sir Geoffrey Huggins van Zuid-Rhodesie, Vrijdag een kort bezoek hebben gebracht aan de in Engeland gestationneerde z.g. ,,invasietroepen'' en wel in het byzonder aan de keurtroepen, die on den „Dag D" •oudan wachtaii, Bij onze vrijwilli- gers. Overal langs de kusten van ge heel Europa hou den onze Vrijwil- ligers de wacht. Een onzer man- net aan het M.G. (SS P.K. Weiss O/H P s) J. M. KRIJGER Jr. 70 JAAR. Vrijdag werd het bij velen in Zeeland bekende oud-lid der Tweede Kamer, de heer J. M. Krijger Jr., te Vriezenveen, 70 jaar. Na technisch ambtenaar bij den Rijks- waterstaat en assisent aan de Technische Hoogesehool te zijn geweest, werd hij direc teur van De Nederlander. In 1922 deed hij zijn intrede in de Tweede Kamer. Van 1931-1933 was hij burgemeester van Vrie zenveen. De heer Krijger is o.a. lid van den Zuiderzeeraad. RIJKSPOSTSPAARBANK. De rentebijschrijving op de spaarbank- boekjes van de Rijkspostspaarbank zal ge- leidelijk weder voortgang kunnen hebben. Daartoe kunnen in bepaalde maanden uit- gegeven boekjes weer worden opgezonden aan de Rijkspostspaarbank te Amsterdam. VASTGESTELDE PRIJZEN VOOR KLOMPENREPARATIES. De prijzen voor klompenrepara'ties, die midden Februari jl. in de bladen bekend zijn gemaakt, d.w.z. de maximum-prijzen, welke aan het publiek mogen worden ge- vraagd, zijn in den vorm van een prijs- voorschrift in de Staatscourant van 9 Mei 1944 gepubliceerd. Dit prijsvoorschrift be vat bovendien als nieuwe bepaling, dat tus- schenpersonen die bestellingen aannemen en doorgeven, voor hun diensten een ver- goeding van minimaal /0,25 per jaar van den klompenhersteller mogen verlangen. Tegelijk wordt aan de klompenherstellers en hun tussehenpersonen evenals dit het geval was met de schoenherstellers de prijsaanduidingsplicht opgelegd. Zij moe ten een prijslijst met voorgeschreven tekst in hun winkel of werkplaats ophangen, zdd, dat zij voor het publiek duidelijk zichtbaar en leesbaar is. Deze lijsten vermelden de rijzen, die in Februari jl. zyn bekend ge- laakt, met toevoeging van die, welke ge- vraagd mogen worden wanneer de herstelde klompen in 6bn of meer kleuren zijn ge- verfd. ALLE UITGESTALDE WAREN MOETEN WORDEN GEPRIJSD.. Nadat op 10 Mei 1941 het Prijsaandui- dingsbesluit was afgekondigd, waardoor de prijsaanduiding in principe voor den klein- handel in levensmiddelen, textielgoederen en lederwaren werd voorgeschreven, zijn in den loop der jaren telkens meer catego- rieen van kleinhandelsbedrijven binnen de werkingssfeer van dit besluit getrokken. Achtereenvolgens kwamen de huurauto's, de kleinhandelaars in vaste brandstoffen, de schoenmakers, de logigsbedrijven, de restaurants en cafe's, de bloemisten, de vischverkoopers en de klompenherstellers aan de beurt. In andere branches heerschte ten onrechte nog wel eens verschil Van meening of dit besluit ook op haar van toe- passing was. Een publicatie in de Staatscourant van 11 Mei 1944 maakt nu echter met ebn slag aan nog bestaande onzekerheden op dit ge bied een einde. Bij wijze van uitvoeringsvoorschrift van het oorspronkelijke besluit is thans bepaald, dat prijsaanduiding is voorgeschreven voor alle artikelen, die zoodanig voor den ver- koop zijn uitgestald, dat zij van den open baren weg af zichtbaar zijn, zoodat dit be sluit dus thans ook op de andere dan de hier bovengenoemde takken van handel van toepassing is. Dit geldt ook voor die artikelen, die niet voor den verkoop, doch om andere redenen op dezelfde wijze zijn uitgestald, wanneer in het betrokken bedrijf gelijke of soortge- lijke goederen voor den verkoop aanwezig zijn. De bepalingen omtrent de wijze van prijsaanduiding zijn dezelfde: duidelijk zichtbaar en goed leesbaar, terwijl de reeds gegeven voorschriften op dit gebied, in zoo- verre door dit nieuwe niet anders wordt bepaald, eveneens van kracht blijven. VERLOVEN OPNIEUW UITGESTELD. De General-bevollmachtigte fur den Ar- beitseinzats Gauleiter Sauckel heeft, aldus wordt uit Berlijn aan Het Volk gemeld, in verband met het naderen van den beslis- senden slag om Europa het bij verordening van 2 Maart 1944 ingestelde verbod tot het gaan met verlof voprloopig verlengd. lOok de arbeiders, die reeds een plaats in de verloftreinen hadden bemachtigd, zul len dus hun verlof opnieuw moeten uit- stellen. VORDERING EN HERSTEL VAN VRACHT AUTO'S. Het ligt in de bedoeling van de Duitsche weermacht, volgens A.N.P., de vracht- motorrijtuigen, waarvoor geen rijvergun- ning aanwezig is, te vorderen. Na uitvoe- rige besprekingen met de Duitsche autori- teiten is overeengekomen, dat deze vracht- automobielen, voor zoover zij niet door normale reparatie weder bedrijfsklaar ge maakt kunnen worden, niet door de weer macht, docli door het dep. van Waterstaat zullen worden gevorderd en door dit depar- tement zullen worden afgestaan aan de N.V. Genembe. Bcvendien is de Duitsche weermacht be- reid van de vrachtautomobielen, welke door Dat is een geruststelling, nu hij weet, dat er voor zijn ouders gezorgd wordt. Hij had al lang gepopeld om dienst te nemen als vrywilliger, maar wat zou er van zijn ouders worden, als hy weg is? Toen heeft hy eerst eens ge'informeerd. Dat viel geweldig mee, zoodat hy met een gerust hart vertrok. Doe als hij en vul onderstaan- de bon in. U ontvangt dan nadere inlichtingen. NAAM ADRES WOONPLAATS vcr2oeki toezendmg eener brochure over de Waffen ft Uitkmppeo cn inzenden aan Er<at2-kommando Niederlande, Korte Vjiverberg 5. Den Haag 's-Gravenhage, 11 Mei. Donderdag 18 Mei zal in Den Haag op Plein 1813 no. 3 nog een keuring worden gehouden voor de eerstvolgende weersportkampen. Iedere Nederlandsche jongen heeft gelegenheid om tezamen met kameraden uit andere Ger- maansche landen vier mooie voorjaars- weken door te brengen. Ook dezen keer zijn hieraan geen onkosten verbonden, zoo dat ook minder bedeelde jongens van deze gelegenheid kunnen profiteeren. Het bureau voor weersportkampen is geopend van 914 uur. GOED GEDRESSEERD! (teekening Schroder/Orbis/Holland Pax). normale reparaties weder bedrijfsklaar ge maakt kunnen worden, een belangryk ge- deelte af te staan aan het Ned. civiele verkeer. Deze wagens zullen eveneens door het dep. van Waterstaat worden ge vorderd en worden afgestaan aan de N.V. Genembe, die voor de haar toegewezen auto's voor betaling van het door Ned. taxateurs vastgestelde waardebedrag aan belanghebbenden zorg draagt. De N.V. Genembe zal de op deze wijze te harer beschikking gekomen motorrijtuigen be drijfsklaar laten maken in bestaande auto- herstelplaatsen. Na reparatie worden deze in dienst gesteld van het Ned. civiele ver keer. Door de Duitsche autoriteiten is uitdrukkelijk toegezegd, dat deze door haar niet in beslag zulen worden genomen. Deze motorrijtuigen zullen dan dienen ter ver- vanging van andere in bedrijf zijnde motor rijtuigen, die dringend algeheele rivisie behoeven of voor afkeuring in aanmerking komen. De Rijkscommis saris, ryksminis- ter Dr. Seyss In- quart, wenscht den Leider geluk met diens 50sten verjaardag. SS Blldberichter Sepp Fritz Stapf Pax s)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1