KKERTJES MELBA Kerknieuws Distributienieuws Paardenfokkerij Gemengde Berichten ^AtJUD^ERPAKT I GELDIGE BONNEN Gemeente TERNEUZEN. LUCHTBESCHERMING. TERNEUZEN, 12 MEI 1944. RECHTSZAKEN. DE ALG.EMEENE SVNODE DER NED. HERIV. KERK. Om Voedingsw aarde itril Elk „AKKERTJE" Is ver- pakt in een cartonnen dooa- je. zooals hiernaast afge- beeld. Let daar op. Laal O geen waardelooze nam*** In de handen stoppen. Openbare bekendmaking. De Burgemeester (Politiepresident), Plaatselijk Luchtbeschermingsteider te Ter neuzen heeft op grond van 7 en 8 der Luchtbeschermingsverordening nr. 13/42 ter uitvoering van de luchtbescherming de volgende voorschriften vastgesteld: I. Gedrag overeenkomstig de eischen, welke de omstandigheden met bet oog op luchtgevaar stellen bij luchtalarm of lucht aanvallen Personen, die zich in de open lucht bevinden,. moeten zich onmiddellijk in de eventueel aanwezige schuilplaatsen be- geven of op andere wijze in gangen van huizen e.d. dekking zoeken. Personen, die zich in woningen of andere gebouwen bevinden, moeten onmiddellijk de veiligste plek in dat gel5ouw opzoeken. Zij, wier lichamelijke toestand dit niet toe- laat, kunnen met de hen verplegende per sonen op de plek, waar zij zich bevinde, blijven. Het verblijf in de openlucht is bij lucht alarm of luchtaanvallen en bij het schieten van het luchtdoelgeschut verboden. Hier- van zijn uitgezonderd A. personen, behoorende tot de Neder- landsche Politie, de Luchtbescherming en de Brandweer, voor zoover het na- komen van hun plicht dit eischt; B. het personeel van de Nederlandsche Spoorwegen, voor zdover het dienst- belang van de Ned. Spoorwegen dit eischt C. personeel, behoorende tot den Fabrieks- luchtbeschermingsdienst en tot den Be- drijfsluchtbeschermingsdienst der resp. fabrieken of bedrijven, voor zoover het verplicht is bij luchtalarm of luchtaan vallen zich naar de fabriek of het be- drijf te begeven; D. artsen en vroedvrouwen ter uitoefe- ning van hun beroepsplichten. 2. Openbare middelen van vervoer met uitzondering van de Spoorwegen alsmede alle voertuigen, van welken aard ook, moeten halt houden en zoo opgesteld worden, dat het verkeer daardoor niet be- lemmerd wordt. Rijwielen tegen de huizen plaatsen, bespanningen rechts van den deg opstellen, paarden uitspannen en ahn boo- men of palen vastbinden en wielen blok- keeren, autos en alle andere voertuigen rechts van den weg plaatsen. De inzitten- den der voertuigen moeten zich in schuil plaatsen begeven of op andere wijze dek king zoeken. 3. Bewoners van woonhuizen en andere gebouwen zijn verplicht bij luchtalarm of luchtaanvallen menschen, die op straat zijn, in hun huizen of woningen op te nemen, wanneer geen openbare schuilplaatsen of daartoe geschikte andere schuilgelegen- heden in de onmiddellijke nabijheid liggen. 4. Het is verboden op de daken te klim- men, uit ramen of deuren naar buiten te zien of zich aan ramen of deuren op te houden. 5. Huizen en woningen, welke tijdens het dekking zoeken in schuilplaatsen tijde- lijk verlaten worden, moeten, ten einde de gevolgen van luchtaanvallen te kunnen be strijden, steeds toegankelijk blijven. Bij afwezigheid van langeren duur moet de sleutel bij buren of bij de politie afge- geven worden om het mogelijk te maken deze huizen of woningen ter bestrijding van de gevolgen van luchtaanvallen steeds te kunnen binnengaan. 6. Waar dit, zonder de verduisterings maatregelen te schaden, kan geschieden, moeten bij luchtalarm of luchtaanvallen de ramen geopend worden, ten ende in het ge- val van een luchtaanval glasschade door luchtdruk enz. te vermijden. Gordijnen en overgordijnen moeten op zij geschoven worden, ten einde het voort- planten van brand via naar buiten wappe- rende gordijnen te voorkomen. 7. Gaskranen moeten niet bij lucht alarm, maar zoodra het luchtdoelgeschut begint te vuren of zoodra bommen vallen, gesloten worden. De hoofdkraan van de waterleiding moet onder alle omstandigheden open blijven. 8. Zonneschermen, welke eventueel uit hangen, moeten bij luchtalarm worden op gehaald. n. Gedrag overeenkomstig de eischen, welke de omstandigheden met het oog op luchtgevaar stellen bij en na luchtaanval len: 1. Wanneer ten gevolge van luchtaan vallen een begin van brand ontstaat, is ieder verplicht dezen brand in de bij hem in gebruik zijnde vertrekken onmiddellijk te bestrijden. 2. Iedereen is verplioht op vordering van de politie of van de organen der lucht bescherming hulp te verleenen ter bestrij ding van de door luchtaanvallen ontstane schade. Deze verplichting tot hulpverleening blijft ook dan, wanneer men daartoe niet in het bijzonder wordt opgevorderd, onver- minderd bestaan. 3. Wanneer huisraad uit brandende hui zen moet worden gered, moet er op gelet worden, dat de rijweg voor de hulpdiensten vrijgehouden wordt en de ingezette hulp- krachten daardoor niet belemmerd worden. IH. Zolderopruiming: De zolders of bovenste verdieping van openbare en particuliere gebouwen moeten worden opgeruimd. De zich daar bevinden- de licht brandbare voorwerpen moeten wor den verwijderd. Andere kleine al dan niet brandbare voorwerpen moeten hetzij ver wijderd, hetzij in kisten worden verpakt, welke met deksel gesloten en ordelijk zoo moeten worden opgesteld, dat ze aan alle kanten zijn te bereiken. Grootere voorwer pen moeten eveneens zoo worden opgesteld Alle hoeken van de hierbedoelde ruimten moeten gemakkelijk bereikbaar zijn. IV. Reeds nu te nemen zelfbescher- minsmaatregelen In alle openbare en particuliere gebou wen moeten thans reeds de volgende lucht- beschermingsmaatregelen getroffen wor den: 1. In alle vertrekken, van het dak tot in den kelder, moe.t in voldoende hoeveel- heid zand en bluschwater gereed gezet worden. Als norm geldt hierbij Per vertrek 2 flinke papieren zakken met zand, bij grootere vertrekken zooveel meer als noodig is. Water moet in alle ter be- schikking staande vaten, (teilen, emmers, tobben, kannen, potten, pannen, enz.) ge reed gezet worden. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat deze vaten reeds nu en niet eerst bij luchtalarm met water worden gevuld, daar vaak bij het begin van een aanval de waterleidingbuizen door bom- treffers beschadigd worden en de water- voorziening uitvalt. 2. In elke woning en elk gebouw moet het volgende luchtbeschermingsmateriaal aanwezig zijn: een of meer vuurzweepen; zoo mogelijk een bijl, voorhamer of breekijzer, een schop of spade; een of meer beschermingsschilden (tegen hitte-uitstraling van brandbommen) eenig verbandmaterieel of een huis- apotheek; een lange stok met haak (om brandende VAN 11 TOT EN MET 27 MEI: Bon Hoeveelheid no. per bon Brood of gebak 21-22A 4 rants. Idem 21-22B 1 rants. Beschuit 21-22 1 rants. Bloem enz. 121-122 alg. 1 rants. Peulvruchten 123 alg 250 gr Gort D41 reserve 250 gr Kindermeei of Voedingssuiker Ell reserve 250 gr Vermicelli 124 alg. 100 gr Boter 21A boter </2 rants. Boter 2 IB boter '/2 rants. 20-1- of Magere kaas 125 a.g. 100 gr Melk 21-22 imelk 1% liter Tapte.melk 21-22 taptem. 1% liter Vleeseh 21 -22 A 1 rants. Vleesch 21-22B '/4 rants. Aardappelen 21-22 aardap. 2 kg Idelni 21-22 toeslag 1 kg Suiker 126-127 alg. 500 gr Jam 128 alg. 250 gr Versnaperingen 21 versn. 150 gr Shag-, Pijp- of Pruimtabak 21-22 tabak 1 rants. Eenheidstoiletzeep 129 alg. 1 rants. Waschpoeder 130 alg. 1 rants. Idem C42, D42, E42 res. 1 rants. Toiletzeep E43 res. 1 rants. Bijzondere rantsoenen Boter B44, C44, D44, E44 res. '/2 rants. Op deze bonnen mag reeds op 13 Mei worden gekocht, uitgezonderd Vieesch en aardappelen. Alle bonnen zijn geldig tot en met 27 Mei, uitgezonderd 21 aardap. en 21 toeslag t/m 20 Mei. 129 alg. (eenh.toiletzeep) t/m 10 Juni. 130 alg., C42, D42, E42 res. (waschpoeder) t/m 10 Juni. E43 res. (toiletzeep) t/m 10 Juni. Reeds aangewezen bonnen, welke nog geldig zijn: 20B boter (voor 125 gr boter) 16 April t/m 27 Mei. R05 tabak (voor scheerzeep) 30 April t/m 2 September. Niet alleen bonnen maar ook geld hebben onze huismoeders noodig om eten te kun nen koopenoffert voor haar aan Win- terhulp. Giro 5553. gordijnen af te rukken, enz.). 3. Kelders, die als schuilplaats zijn te gebruiken, moeten zoo goed mogelijk als zoodanig worden ingericht (nood-uitgang, muurdoorbraak naar aangrenzend pand, enz.). Ieder is verplicht aan den Plaatselijk Luchtbeschermingsleider kennis te geven, wanneer een kelder als schuilplaats is in gericht. In een als schuilplaats ingerichten kel der moet uitgravingsmateriaal en nood- verlichting aanwezig zijn. 4. Gedurende de uren, dat, verduisterd moet worden (de tijden worden-regelmatig in de dagbladen vermeld, moet er zorg. voor worden gedragen, dat elke opening, waar licht door naar buiten zou kunnen schijnen (vensters, dakramen, gangen, trappenhui- zen, portalen, lichtkokers, enz.) overeen komstig de voorschriften verduisterd wordt. Hieronder valt ook het aanbrengen van lichtsluizen aan ingangen van cafe's, restaurants, winkels en andere openbare localiteiten en gebouwen. 5. Zolders, welke niet als woonruimte gebruikt worden, moeten, ten einde de uit- werking van brandbommen tegen te gaan, bedekt worden met een 5 centimeter hooge laag zand of ,gedroogde aarde, wanneer de zolder het gewicht dragen kan. 6. Voor de uitvoering van de onder IV, 1 t/m 5 voorgeschreven maatregelen is in beginsel de eigenaar van het gebouw of de woning verantwoordelijk. Hij, die het gebouw of de woning daad- werkelijk in zijn bezit heeft (bezitter, huur- der enz.) is in de plaats van den eigenaar verantwoordelijk. V. Zanddistributie Ten einde in de benoodigde hoeveelheden zand te voorzien, stelt de gemeente zand in voldoende hoeveelheid ter beschikking. Dit zand mag uitsluitend voor de bovenaange- geven doeleinden worden-benut. De distri- butie van zand zal nog nader worden be- kend gemaakt. VI. Uitvoering en controle: De bovenvermelde voorschriften zijn uit sluitend in het belang der bevolking vast gesteld, ten einde zich zoo goed mogelijk tegen de gevolgen van luchtaanvallen te kunnen beschermen. Er wordt daarom verwacht, dat iedereen zijn best zal doen om een zoo hoog moge- lijke paraatheid op zelfbeschermingsgebied te bereiken. De politie zal de getroffen maatregelen in gebouwen en woningen- controleeren en in het algemeen belang met alle gestreng- heid tegen nalatigen optreden. VH. Strafbepalingen: Het niet nakomen van deze voorschriften wordt gestraft overeenkomstig art. 15 der Luchtbeschermingsverordening no. 13/42. Temeuzen, 6 Mei 1944. De Plaatselijk Luchtbeschermingsleider, KLOMP Het spreekt vanzelf, dat deze arbeiders bij hun boer terugkeeren, ook al omdat hij hen geen ontslagbewijs heeft uitgereikt. NEDERLANDSCHE SCHEEPSBOUW- OPDRACHT IN AMERIKA. Volgens Spaansche persberichten uit Londen, heeft de Nederlandsche regeering te Londen met den bekenden Amerikaan- schen sclieepsbouwer Henry J. Kayser een contract afgesloten voor den bouw van 30 kleine vrachtschepen, bestemd voor de Nederlandsche koopvaardijscheepvaart voor den tijd na den oorlog. De schepen zullen een tonnage van 300014000 ton en een vaarsnelheid van 15>17 mijl hebben. Men zal echter eerst na het gereedkomen van het oorlogsprogramma van Kayser met den bouw beginnen. In de berichten uit New-York wordt onderstreept, lezen wij verder in de Nachr. fur Aussenhandel, dat de onderteekening van dit contract voor de Ver. Staten van groot belang is daar dit de eerste poging is van een van de kleine verbonden staten om gebruik te maken van de Amer.kiaansche hulp voor den wederopbouw van de koopvaardijvloot. WOUDENBERG SPREEKT VOOR DE NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. De Arbeidsfrontleider H. J. Woudenberg heeft te Bremen het woord gevoerd voor ruim 1400 Nederlandsche arbeiders. Hij zeide o.m., dat er gewild of ongewild een kentering komt in de zienswijze van het Nederlandsche volk. Wij hebben in de groote ruimte van Europa alien een taak te vervullen en daarbij dient de Nederland sche werker zich te bezinnen op zijn deug- den want hij behoort, krachtens zijn af- komst zijn Germaansche wezen tot de besten van de wereld. Aan de fronten woedt de oorlogs'orand. Hier in Europa moet worden gewerkt. Op de plaats, waar men werkt, waar men staat, waar men leeft, in de lagers en in de bedrijven moet het socialisme worden beleefd. Vervolgens gewaagde spr. van de grootsche offervaardigheid van de Nederlandsche jongens, die naar het Oost- front trokken uit liefde voor hun volk. Elke arbeid thans in Europa verricht en ook die van de Nederlandsche werkers in Duitschland, is van de grootste beteekenis. De Europeesche en derhalve ook de Neder landsche cultuur moeten worden gered tegen de aan vallen van het Westersche kapitalisme en het Oostersche bolsjewisme. In talrijke plaatsen heeft Woudenberg nadat hij zijn rede te Bremen had gehou- den, nog tot de Nederlandsche arbeiders gesproken. DOELTREFFENDER BESTRIJDING VAN BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Krachtens reeds eerder afgekondigde be- siuiten van den secretaris-generaai van Sociale Zaken, zijn de geneeskundige iru- snccteurs van de volksgezondheiu bevoegd to bepalen, dat de bevolking in een door hen aan te wijzen gemeente in hun ambs- gebied verplicht is binnen een nader aan te geven termijn zich te doen inenten tegen typhus, paratyphus, diphterie of roodvonk. Inenting tegen diphtherie en roodvonk kan siechts verplicht worden geateld tot den 14-jarigen leeftijd; voorts zijn kinderen be- neden 2 jaar vrijgesteld van inentingsplicbt. Ook bestond tot dusver de mogelijkheid, dat personen, die op grond van geneeskun dige of godsdiensttge motieven overwegen- de bezwaren tegen de inenting hadden zicii da.Hrs.an onttrokken. In het belang van een doeltreffende be strijding der besmettelijke ziekten heeft de secretaris-generaai thans echter deze laat- ste mogelijkheid beperkt tot geneeskundige motieven, die evenwel siechts dan zullen worden aanvaard, indien de bezwaren der betrokkenen, of, wanneer het kinderen be- treft, van degenen, die de ouderlijke macht of de voogdij uitoefenen, door een vanwege de gemeente aangewezen geneeskundige gerechtvaardigd worden bevonden. Tot dusver heeft de geneeskundige in- spectie nog siechts in weinige gemeenten, waaronder, voor wat diphtherie betreft, Den Haag en aangrenzende gemeenten, ge bruik gemaakt van de haar verleende be- voegdheid tot invoering eener inentings- plicht. MUSSERT VUFTIG JAAR. Ter gelegenheid van den 50sten verjaar- dag van den Leider van het Nederlandsche volk is gisterenmorgen te Utrecht een bij- eenkcmst gehouden van medewerkenden van het hoofdkwartier. De secretaris- generaai der N.S.B. heeft ir. Mussert toe gesproken. Namens de Beweging deed spr. de belofte, dat de leden der N.S.B. met vertrouwen op God, in goede en slechte uren hun Leider trouw zullen blijven, als het moet tot den laatsten druppel bloed. De gemachtigde voor de Financien, de heer Van Bilderbeek, die hierna het woord voerde, bood den Leider een bedrag in geld aan, bestemd voor het sociale werk van de Beweging, bijeengebracht door de leden en begunstigers. Alle nevenorganisaties hebben daartoe medegewerkt en zoo kon den Leider een bedrag van 151.250 worden overhandtgd. Dat deze inzameling alle vorige overtreft, bracht de heer Van Bilderbeek bijzonder naar voren. Vier van de jongste leden van den Jeugd- storm, de z.g. ukkepullen en de donsmeeu- wen boden hierna den Leider bloemen aan en een bedrag in geld, bijeengebracht uit de spaarpotten der ukkepullen, de pullen en de donsmeeuwen. De heer Van Bilder beek bood ten slotte den Leider een inkstel aan, bestemd voor diens werkkamer te 's-Gravenhage. DOORBETALING VAN TE WERK GESTELDE VASTE ARBEIDERS? Sommige boeren, wier arbeiders op last van den burgemeester tijdelijk zijn tewerk- gesteld bij het opwerpen van dijken in de inundatiegebieden ter bescherming van de landbouwproductie, vragen zich af, of zi hun vaste arbeiders op weekloon werk- zaam, moeten doorbetalen. Van de zijde van den Gemachtigde voor den Arbeid wordt hierop geantwoord, dat zulks niet verplicht is. Wanneer deze arbeiders een behoorlijke vergoeding voor bovengenoemde werkzaamheden ontvan- gen, zal er in het algemeen ook geen aan- leiding toe bestaan, het normale loon door te betalen. Worden de arbeiders echter siechts enkele dagen aan het bedrijf van hun werkgever onttrokken, dan zal men het loon in onderling overleg naar verhou- ding dienen te regelen. Zoo zal een arbei- der, die b.v. drie dagen elders werkzaam moet zijn, van zijn boer nog drie dagen loon, berekend naar het weekloon, moeten ontvangen, ongeacht het bedrag dat hij in cli» drie dagen verdiend heeft. AKTE FROBELONDERWIJS. Woensdag slaagde te Utrecht voor de hoofdakte frdbelonderwijs mej. Marie de Ridder, tijdelijk verbonden aan de Chr. Bewaarschool alhier. MUZIEKEXAMEN. De heer Pierre van Hauwe, alhier, die in Maart j.l. te Amsterdam zijn Staatsexamen behaalde in de vakken muziekgeschiedenis en harmonieleer, slaagde thans te Bergen op Zoom in de vakken piano, orgel, alge- meene muziektheorie en harmonieleer, ter- wijl hij in het vak compositieleer de hoogste lof behaalde met zijn nieuwe werk de ,,Missa Rex Pacifius" voor 3 gelijke stem- men en orgel. i AXEL. Met pensioen. De heer M. J. Loof, besteller bij P.T.T. alhier, heeft de dienst met pensioen ver laten. Gevonden voorwerpen. 3 Zilverbons en een Fietstasch, Mare- chausseekazerne. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. E. L. M., oud 34 j., vrouw van A. N., te Philippine, die een autoped welke het dochtertje van den landbouwer R. Ram- meloo aldaar na het spelen bij haar had laten staan, had achtergehouden en met St. Nicolaas aan haar eigen dochtertje als geschenk van Sint had geschonken, nadat het speeltuig door haar man was opge- knapt, werd veroordeeld tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis. P. D„ oud 53 jaar, landbouwer te Axel, die door den kantonrechter te Terneuzen, wegens het toevoegen van meer dan 100 water aan de melk, was veroordeeld tot 800 boete of 120 dagen hechtenis, werd in hooger beroep veroordeeld tot 400 boete, subs. 80 dagen hechtenis. M. D., oud 59 jaar, vrouw van L. B., te Graauw, is wegens diefstal van een laken veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. C. de K., 49 jaar, grossier in suikerwer- ken te Terneuzen, die te Hoek 40 kg sui- kerwerk verkocht zonder inachtneming der wettelijke bepalingen, werd veroordeeld tot 250 boete of 2 maanden hecht. Principieel schoolverzuim. Door den Kantonrechter te Terneuzen is J. de Putter, oud 38 jaar, controleur te Hoek, veroordeeld tot 30 boete subs. 15 dagen hecht., omdat zrjn dochtertje op 6, 7 en 8 Oct. 1.1. de schooltijden aan de Chr. school voor voortgezet gewoon lager onder- wijs te Terneuzen niet had bezocht, hoewel het kind nog leerplichtig was. De vader verklaarde voor den kanton rechter dat zijn dochtertje ambtshalve van de Chr. lagere school te Hoek overgesehre- ven was naar de school te Terneuzen met ingang van ,6 Oct. 1943, voor het, volgen van het 7e en het 8e leerjaar, daar aan de Chr. school te Hoek geen 7e en 8e leer jaar meer is verbonden, hoewel die school daartoe wel bevoegdheid bezat. Verdachte had echter zijn dochtertje thuis gehouden, omdat zijn vrouw ziek was en er geen hidp in de huishouding te krijgen was. Boveh- dien vertelde hij nog, dat het meisje geen fiets had om den bijna 6 km langen af- siand heen en terug elken dag af te leg- gen en niet over voldoende schoeisel be- schikte. Verdachte wilde uit principe zijn kinde ren niet naar het 7e en 8e leerjaar der openbare school te Hoek sturen. Het ver- zuim was echter strafbaar. Siechts indien de afstand van huis tot school meer dan 6 km was geweest, had het kind de school te Terneuzen niet behoeven te bezoeken. De Kantonrechter had dus het veroordee- lend vonnis uitgesproken, waartegen ver dachte thans in appel kwam. Hij gaf te kennen, dat het kind nog thuis is. Zijn vrouw is reeds 4 maanden ziek en hij kon geen hulp krijgen. Ze kan nog geenerlei werk verrichten. De Officier kan zich de moeilijkheden van verdachte wel indenken, vooral ook wat betreft het gebrek aan schoeisel en rijwiel, doch de kinderen moeten nu een- maal naar school. Ten slotte moet ver dachte dan maar eens heen stappen over de principieele bezwaren en zijn dochtertje de openbare lagere school te Hoek laten bezoeken. Met alles rekening houdende verlaagde hij echter zijn eisch tot 5 boete of 3 dagen hechtenis. Een precies eender geval was de zaak tegen den ook te Hoek wonenden contro leur J. de Kraker, 36 jaar oud. Op dezelfde dagen had ook hij zijn leerplichtig doch tertje thuis gehouden en hij beriep er zich op, dat het kind geen rijwiel bezat, noch in het bezit was van bruikbare schoenen of klompen. Ook hier was de afstand echter minder dan 6 km. Ook deze verd. had zijn kind uit principe niet op de O. L. school te Hoek willen plaatsen voor het volgen van het 7e en 8e leerjaar. De K. was eveneens tegen het vonnis van den Kantonrechter, luidende f 30 of 15 dagen hecht., in beroep gekomen. Verd. zegt, dat hij geen klompen of schoenen had voor zijn kind. Dit moet heen en terug 11.5 km loopen. De Off. neemt hier hetzelfde standpunt in als in de vorige zaak en eischt 5 boete of 3 dagen hecht. Uitspraak in beide zaken 17 Mei 1944. FAILLISSEMENT. Door de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg is uitgesproken het faillisse- ment tegen Aloysius de Cock, landbouwei te St. Jansteen, Heerenstraat A 131. Rechter-Commissaris Mr. P. van Empel; Curator Mr. H. B. L. de Rechter, advocaat te Hulst. De algemeene synode der Ned. Herv. kerk heeft op 24 dezer buitengewone clas- sicale vergaderingen uitgeschreven, waar- toe alle voltallige kerkeraden worden uit- genoodigd, en, indien de plaatselijke om standigheden dit toelaten ook de kerk voogden. Deze 45 vergaderingen zullen dienen om de kerk kennis te doen nemen van de door de algemeene synode in bui tengewone Vergadering met algemeene stemmen aangenomen ontwerp-regeling voor het bijeenkomen der Ned. Herv. Kerk in (constitueerende) generate synode met additioneele artikelen bij het Algemeen Reglement en Invoeringsbepalingen, Mer uit voortvloeiende betreffende het bijeen komen der generate synode, uit 45 leden bestaande, het overnemen der werkzaam- neden van de algemeene synode, de alge meene synodale commissie het tststand komen der nieuwe kerkorde, de organen van bijstand, onvoorziene gevallen en vra gen van uitlegging. De elassicale vergaderingen zullen dit ontwerp breedvoerig hebben te bespreken om hierdoor de consideration, in de gewone elassicale vergaderingen van 28 Juni aan de algemeene synode uit te brengen, voor te bereiden. Twee gedelegeerden der- alge meene synode zullen in elke classis dit ont werp toelichten. UIT DE GEREF. KERKEN. Naar De Stand, meldt, heeft Prof. Dr. K. Schilder aan den kerkeraad van de Geref. Kerk van Delfshaven laten weten, dat hij geen bemiddeling wenscht, doch bescher ming tegen laster. Blijkens gedane uitspraken zijn nog een aantal kerkeraden bezwaard over de schor- sing van Prof. Schilder, o.a.Niezijl, Pieter- buren, Ambt-Vollenhove-Cadoelen, Hattem, Neede, Oud-Loosdrecht, Helpman, Hoog- kerk en Axel. In de rubriek ,,In en om de Geref. Ker- ken" schrijft Ds. S. Doornbos in „De Heraut" o.a.: ,,Naast enkele Kerkeraden, die iets verwerpen of aannemen staan vele, zeer vele andere, die zich niet apart uit- spreken, maar zich rustig aan hun Synode houden, gelijk toch eigenlijk vanzelf spreekt". De kerkeraad van Delft stelt zich achter 't laatste besluit der Generate Synode in- zake de schorsing van Prof. Schilder. Een voorstel om deze schorsing niet te erken- nen werd met siechts twee stemmen ervoor verworpen. De kerkeraad van Halfweg heeft beslo- ten Prof. Dr. K. Schilder op te wekken zich te voegen naar wat de Synode hem vraagt. Ook de kerkeraad van Heemstede besloot een schrijven aan Prof. Dr. K. Schilder te zenden waarin hij bij den hoog- leeraar er op aandring zich onder bet ge- zag der Synode te stellen. alieen al moet ge de kinderen Melba geven. Ze drinken het graag, want Melba is lekker! De Versterkende Kinderdrank. Voor ieder kind - tot 13 jaar een pak 15 en 20 Mei a.s. in te leveren bij zijn leverancier (detaillist)Het is daarbij niet noodig 5 oude scheermesjes in te leveren, zooals de vorige maal het geval was. De leverancier (detaillist) geeft voor de in ont- vangst genomen bonnen een ontvangst- bewijs. Zoodra de detaillist op de door hem ontvangen bonnen zal zijn bevoorraad, kan de belanghebbende tegen inlevering van zijn ontvangstbewijs het hem toe- komende aantal scheermesjes in ontvangst nemen. Detaillisten, die nog over voorraad beschikken, mogen direct tot aflevering overgaan en behoeven in dat geval uiter- aard geen ontvangstbewijs voor de inge- leverde tabaksbonnen af te geven. Aangezien de inschrijvingsregisters van de eerste distributieperiode thans zijn ver- vallen, zijn de belanghebbenden voor de nieuwe periode niet meer gebonden aan de detaillisten, bij wie zij zich voor de eerste periode heb'ben laten inschrijven. Het ontvangstbewijs. dat voor den detail- list bij de inlevering van den bon is afge- gegeven, moet zorgvuldig worden bewaard, daar men siechts tegen inlevering van dit ontvangstbewijs de scheermesjes zal kun nen verkrijgen. Op verzoeken om beschik- baarstelling van scheermesjes in gevallen dat lict ontvangstbewijs is verloren gegaan, kan niet worden ingegaan. Met het oog op een zoo vlot mogelijke bevoorrading van de detaillisten waar- door de scheermesjes zoo spoedig mogelijk ter beschikking van de belanghebbenden kunnen komen wordt het publiek drin- gend aangeraden de bonnen in te leveren bij detaillisten, die gewend zijn dit artikel regelmatig te verhandelen, zooals detaillis ten in fijne staalwaren, drogisten, kappers- bedrijven en parfumeriezaken. UITREIKING NIEUWE BONKAARTEN. De plaatselijke distributiediensten reiken van 14 Mei tot en met 10 Juni 1944 tegen overlegging van Je oude distributiestam- kaarten en het daarbij behoorend vervolg- inlegvel de volgende bonkaarten voor voe dingsmiddelen uit. Aan houders van een inlegvel K1V en bonkaart KA 407, aan houders van een inlegvel K2V een bonkaart KB 407, aan houders van een inlegvel K3V, een bonkaart KC 407, aan houders van een inlegvel K4V een bonkaart KD 407 of een bonkaart KE 407 naar gelang zij geboren zijn tusschen 12 Juni 1940 en 11 Jani 1942 dan wel na 11 Juni 1942. Zij, die geboren zijn tusschen 14 Mei en 10 Juni van de jaren 1923, 1930 en 1940, dienen hun vervolg- inlegvel te ruilen vodr het in ontvangst nemen van hun bescheiden. Men kan zijn kaarten uitsluitend afhalen bij den distributiediienst der gemeente waar men in het bevolkingsregister is ingeschre- ven. Een uitzondering wordt gemaakt voor schippers, woonwagenbewoners (voor zoover zij zijn opgenomen in het Centraal Bevolkingsregister), gedetacheerde mare- chaussee's, de vaste bevolking van kost scholen e.d. en voor hen, die ten gevolge van oorlogsomstandigheden tijdelijk elders verblijven. Bij de uitreiking der bonkaarten voe- dingsmiddelen wordt bon 29 van het ver- volginlegvel ingenomen. Tevens wordt naast het vakjs S7 van de stamkaart een diagonaal kruis geplaatst. Bij het in ont vangst nemen der kaarten ga men terstond na, of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, ontvangen heeft. Latere reclames worden niet in behandeling ge nomen. DISTRIBUTIE VAN SCHEERMESJES. In den loop van Mei zullen wederom 5 scheermesjes beschikbaar worden gesteld voor iederen mannelijken ingezetene, die in het bezit is van een tabakskaart. In verband met de evacuaties sedert de vorige distributieperiode is het niet moge lijk. zooals aanvankelijk de bedoeling was, aan de belanghebbenden op basis van him inschrijving voor de eerste distributie periode, vcor de tweede maal scheermesjes te doen afleveren. Er wordt daarom thans de volgende nieuwe regeling getroffen: Elke--belanghebbende dient een nog door het Centraal Distributiekantoor bekend te maken bon van de tabakskaart tusschen STAMBOEKKEURING TE AXEL. Vanwege de Vereeniging ,,Het Neder landsche Trekpaard", afd. Zeeland. heeft alhier de keuring van merrien plaats ge- had voor opname in het Keurstamboek. Goedgekeurd werden de volgende mer rien T Bertha en Lena, van B. L. IJsebaert te Axel; Blondine en Bertha, van J. J. Michielsen te Axel; Nora en Addi, van K. J. de Putter te Axel; Ida, van P. de Putter Jansen te Axel; Hermine van Certain en Martha, van M. de Regt Lz., te Axel; Cor- rie van Loose' shof, van C. de Putter te Axel; Everdina, van L. J. Wiemes te Axel; Gerda, van E. van Acker te Axel; Tilly, van Ach. Heijens te Axel; Acrona Juliana van Coegors en Flora van Goegors, van W M. Dieleman te Sluiskil; Soline van Catharinahof, van J. Koster te Vogel- waarde; Cordula en Jeannette, van W. Koster te Vogelwaarde; Corrie, van Th. van Daele te Koewacht; Kitty en Vora van Byou, van B. Plasschaert te Koewacht; Irene van Overslag, van W. Koster te Over- slag; Boma, van J. P. de Kever te West- dorpe; Molly, van G. Govaert te West- dorpe; Ineke van Passluis, van Wed. C. M. van Waes te Westdorpe; Certa en Certine, van E. C. Verhelst te Westdorpe; Bella van Avenir en Polka II van Avenir, van Kinderen H. Daelman te Westdorpe; Mollie van Urbain, van Osw. Kerckhaert te West dorpe; Solonne van Hooghuis, van A. Goet- hals te Westdorpe; Cora, van M. J. R. van Hoeke te Westdorpe: Kolma, van Kinde ren C. J. Staal te Westdorpe; Paula van St Anna van M .Goethals te Westdorpe; Bertha 104168, van O. Verhaegen te West- dorpe; Cula., van C. van Bostelaere te Westdorpe; Favorite van G. van Waes te Westdorpe; Jeanette van Clairon, van Gebr. Daelman Jzns te Westdorpe; Astrid en Truus, van A. C. van Belois te Zuid- dorpe; Dina en Coba, van C. de Munck te Zuiddorpe; Caline, van A. de Clercq te Zuiddorpe; Bonna van Zuiddorpe, van A. C. Puijlaert te Zuiddorpe; Willie, van M. A. B. Puijlaert te Zuiddorpe; Elzeline, Truus, Emma en Carline, van A. Termote te Zuiddorpe; Anna van Zuiddorpe, van M. L van Waes te Zuiddorpe; Kitty van Catharinahoek, van P. Dieleman te Over- slag; Boa, van R. de Smet te Westdorpe; Stella van P. H. van den Abeele te West dorpe; Bella, van Aug. Baecke te West dorpe; Dedee en Clara, van A. A. van Waes te Westdorpe; Mirza, van C. A. Dekker te Axel; Martha van Herseur, van L. van Cadsand te Axel; Ivonna, van J. F. Moorthamer te Axel; Solina, van J. A. Quaak te Axel; Dora, van Wed. J. P. van Cadsand te Axel; Irene, van A. d'Hert te Zuiddorpe; Gipi van Zuiddorpe, van A. C. van Waes te Zuiddorpe; Flora en Sjora. van J. P. de Cock te Overslag; Gerda vari Capellepolder, van J. de Putter te Axe.; Erna, van P. Haak te Axel; Elza van Axel, Hilda van Axel en Freule van Axel, van Iz. de Feijter—-de Mul te Axel; Annie van Catharinahoek, van Wed. Jac. de Feijter te Vogelwaarde. Voor- deze stamboekkeuring bestond veei belangstelling. DROOGTEPERIODE VOORSPELD. Een der ergste droogteperioden in zijn geschiedenis wordt Londen voorspeld. Het gebrek aan water za' grooter zijn dan in de droogtejaren 1921 en 1933-34, zoo heeft een deskundige voor de commissie voor de watervoorziening van Groot-Londen ver- klaard, want de Theems heeft zelfs in die jaren niet zoo weinig water gehad als thans. Het peil is gedaald tot ongeveer de helft van dat van normale jaren. DOODELIJK ONGELUK BIJ HET SPELEN. Zondag is het 5-jarig zoontje van de familie Jolie te Tilburg. toen het bij de buren aan (het spelen was, met zoo'n vaart tegen den kant van een deur terchtgeko- men, dat het een rnstige schedelbasisfrae- tuur heeft opgeloopen, waaraan 't knaapje is overleden. OP EE NLANDMIJN GE.TRAPT. De 30-jarige P. Boot te s-Gravenzande trapte bij het loopen in een mijnenvld op een mijn, waardoor hij op slag werd ge- dood.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 2