TERNEUZENSCHE COURANT Lr wm*M Buitenland Binnenland No. 10.608 VRIJDAG 12 MEI 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN OUITSCK WEERMACHTSBERICHT. Nog gevechten op landtong ten Westen van Sebastopol. DE VERJAARDAG VAN DEN LEIDER DE ONTRUIMING VAN SEBASTOPOL. Van het begin van Flinke kerels melden zich voor den strijd tegen het Bolsjewisme. KEURINGEN. Gelukwenschen van den FUhrer voor Mussert. TWEE DOODVONNISSEN. Veldpostdief terechtgesteld. Zijn gezin komt niets te kort. Radiogroeten voor Nederlanders in het Oosten- 0 Dlreeteur VERSCHIJNT IEIIEREN DINSDAG- EN VRIJDAGAVOND. I. VAN DE SANDE HoofdredacteurN. J. HARTE - Temeuzen - Tel. 2298 Het opperbevel van de weermacht deelde Donderdag mede: In het gebied ten Westen van Sebasto pol sloegen onze troepen Woensdag te- zamen met bataljons Roemeensche berg- jagers verbitterde aanvallen van sterke vijandelijke strijdkrachten af. Twintig Sowjet-pantserwagens werden vernield. Aan den Beneden-Dnjestr braken onze divisies, door Duitsche en Roemeensche slagvliegtuigen doeltreffend gesteund, door een vijandelijke landingshoofdstelling op den Westelijken oever van de rivier heen, drongen diep in de artillelriestellingen door en ruimden het geheele landingshoofd op. De bolsjewisten leden zware bloedige ver- liezen en verloren meer dan 500 man aan gevangenen, 163 stukken geschut en gra- naatwerpers, alsmede talrijke andere wapens. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen vie- len in den afgeloopen nacht de stations Sjepetowka en Proskoerov met succes aan. Er ontstonden zware branden en vernielin- gen. Het onder bevel van majoor Antrup staande gevechtseskader heeft zich in den strijd aan het Oostelijke front brjzonder onderscheiden. In het landingshoofd van Nettuno stort- ten verscheidene vijandelijke aanvallen in het geconcentreerde afweervuur ineen. In de gevechten der laatste dagen heeft -zich hier de lOe compagnie van het Branden- burgsehe gemotoriseerde grenadierregiment no. 8 onder leiding van eerste-luitenant Thielmann bijzonder onderscheiden. Gewapende veerbooten van de marine hebben in den nacht van 9 op 10 Mei ten Zuidoosten van het eiland Elba een vijande lijke motortorpedoboot tot zinken gebracht en verscheidene andere zwaar beschadigd. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen ondernamen in den afgeloopen nacht een aanval op het vijandelijke eilandsteunpunt Eissa, waardoor in het havengebied ont- ploffingen en talrijke branden ontstonden. Een vrij zwakke formatie vijandelijke bommenwerpers viel in den afgeloopen nacht het stadsgebied van Boedapest aan. Door de aanvallen van Amerikaansche bommenwerpers op Zuidoost-Duitschland ontstonden vooral in Wiener Neustadt schade en verliezen onder de bevolking. Hierbij alsmede bij aanvallen op plaatsen in de bezette gebieden in het Westen wer den 69 vijandelijke vliegtuigen, voor het meerendeel viermotorige bommenwerpers, vernield. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen neer op Zuidwest-Duitsch gebied. De Leider. (C.N.F./H. Schild Pax s) Het feit, dat Ir. Mussert, zonder twijfel in het huidige tijdsgewrioht de belangrijk- ste exponent van ons volk, thans zijn 50en geboortedag herdenkt, vestigt andermaal onze aandacht op de zeker niet toevallige omstandigheid, dat in het kamp der natio- naal-socialisten juist de jonge mannen zulk 'n rol van beteekenis spelen. De vooraan- staande figuren der Geallieerden men merke slechts aan Churchill, Roosevelt en Stalin zijn alien aan gene zijde van de zestig; de voornaamste leiders van het nieuwe Europa zijn, evenals het stelsel, dat zij voorstaan, nog van jeugdigen leeftijd en dus uiteraard meer geschikt voor taken van revolutionnairen aard, welke het aan- geizioht van de landkaart en van de samen- leving zullen doen veranderen. (Oogen- schrjnlijk maakt Frankrijk met zijn grijzen maarschalk hierop een uitzondering. Doch ook hier valt een verschuiving van de macht naar jongeren als Joseph Darnand en Phi lippe Henriot waar te nemen.) Men meene niet, dat een dergelijk ver- schijnsel toevallig is. Het is wellicht zelfs van meer dan symbolische beteekenis. Men heeft aan geallieerde zijde altijd ten heftig ste ontkend, dat het oorlogsdoel der Ge allieerden slechts de handhaving der oude bestaande orde zou zijn. Ten bewijze van deze ontkenning werd de menschheid van tijd tot tijd verheugd met den schoonen schijn van plannen als Atlantic Charter en Beveridge-project. Het verloop van den strijd toonde dan echter reeds spoedig aan dat zulk een plan door zijn krampachtig- heid in handen der geallieerden igeen levenskansen bezat of dat het i zooals hert geval was met het ontwerp-Beveridge c-nder invloed van de revolutionnaire activiteit der jonge Europeesche leiders, dwaas en verouderd aandeed. Eenzelfde verschijnsel heeft zich in de eerste jaren van den oorlog voorgedaan op militair gebied; ook thans verwacht men ondanks alle andersklinkende propa ganda in de kampen van beide partijen dat zich na deze periode, waarin de geal lieerden het voorstellen, alsof zij in het bezit zijn van een geconsolideerde over- macht, in werkelijkheid wel degelijk, dat binnenkort het revolutionnaire elan der Europeesche machten op militair gebied wederom de overhand zal nefnen. Deze verwachting houdt men veelal en naar het ons wil voorkomen niet ten onrechte, voor de ware aanleiding tot de propagandis- tische en politieke offensieven welke gedurende 't laatste jaar door de geallieer den op Duitschland, zijn bondgenooten en de neutralen werden ondernomen. Deze immers zouden overbodig zijn, indien er waarlijk sprake was van een geconsoli deerde, geallieerde ovemiacht. De vijftigste verjaardag van den Leider is aanleiding, om zijn beteekenis voor ons volk eens in hetzelfde verband te bezien. Welke bezwaren verkeerd begrip en boos- aardigheid ook hebben op mogen werpen, tegen Mussert als politicus, men kan zijn verdienste en goede trouw als staatsman niet ontkennen. De veelgesmade nieuwe tijd, gehaat om. zijn zware, drukkende oor- logsverschijnselen, heeft vele behoudende Nederlanders ondanks hunzelven, wakker geschud. Zij aanvaarden thans vele ver- anderingen en begrippen als vanzelfspre- kend, welke zij voor het uitbreken van dezen oorlog nog voor ketterij en heilig- schennis hielden. Men kan thans veilig zeggen, dat het nieuwe socialisme als idee een leidende functie in onze samenleving vervult en als zoodanig wordt aanvaard. Het is slechts een zeer klein percentage van ons volk, dat thans nog. uit welke motieven dan ook, het reoht van den mensch op arbeid en op een behoorlijke belooning van dien arbeid, zal ontkennen. De tijd, dat men de werkloosheid van hon- derdduizenden passief aanvaardde als een soort van normaal ziekteverschijnsel der samenleving, waaraan men hoogstens wat kon dokteren, doch dat vooral niet door ingrijpende structureele veranderingen mocht worden opgeheven, behoort definitief tot het verleden. Een dergelijke ontwik- kelingsgang- in het denken van ons volk kan men ook waarnemen om slechts enkele voorbeelden op te noemen ten aanzien van nieuwe begrippen als Arbeids- dienst, de moderne lichamelijke opvoeding van een volk, dienstplicht e.v.a. Zelf be- merkt men tagenwoordig ook in de meest behoudende kringen de neiging om te komen tot een opheffing der eeonomische conjunctuur, populair uitgedrukt: streven om den mensch te verlossen uit de slaver- nij van het geld. Men kan niet zeggen, dat Mussert het in deze twaalf jaren van strijd gemakkelijk heeft gehad en zulks was zeker niet het geval gedurende deze jaren der bezetting. Vlot verloop van de troepen- verscheping. Het vervoer van de Duitsche en Roe meensche formaties uit Sebastopol naar het Duitsch-Roemeensche vasteland is, naar D.N.B. meldt, volledig gelukt en kan reeds thans een in tactisch zoowel als technisch opzicht opmerkelijke prestatie genoemd worden ,aldus begint de militaire corres pondent van het D.N.B.Martin Hallens- leben zijn beschoUwing over de militaire stiuatie van heden. Nu de ontruiming van de stad en haven van Sebastopol door de Duitschers en Roemenen is voltrokken, zoo schrijft hij verder, kan openlijk gesproken worden over de rol, die de Krim in den loop van de laatste maanden ten deel ge- vallen was in het bestek van de Duitsche oorlogvoering. In den loop van het geheel der operaties was reeds maanden geleden duidelijk geworden, dat de Duitschers van plan waren bij vertragenden tegenstand in het Oosten, de laatste hand te leggen aan de voorbereidingen voor de groote acties van 1944. Het was opvallend, dat zij uit de toen reeds zichtbaar wordende coneen- tratie van krachten op alle gebieden van hun oorlogvoering geen omvangrrjk poten- tieel afzonderden voor de toen woedende veldslagen, maar het weerstandsvermogen hunner formaties in het Oosten kennende en terecht daarop vertrouwende, hun leger geleidelijk terugleidden naar de Proeth. Toen men van Duitsche zijde de komende ontwikkeling koel en berekenend onder oogen zag, trok men ten gunste van de waarborging van het militaire eindsucees, waarvan men op grond der plannen voor 1944 volstrekt zeker is nuchter de eenig mogelijke consequentie en schreef de Krim als waardefactor af. Men ging derhalve successievelijk over tot 'n vermindering van de daar achter- gelaten strijdkrachten, waarbij men zorg droeg voor camouflage dezer actie, en haalde allereerst de omvangrijke voorraden oorlogsmaterieel naar Roemenie. Vervol- gens ging men er toe over de bevolking van de Krim, voor zoover zij zich onder Duitsche bescherming had geplaatst, te zamen met de indertijd voor de bolsjewisten gevluohte Kaukasiers te redden. Er waren voldoende vaartuigen aanwezig om dit om vangrijke transport uit te voeren. Dag en nacht voeren schepen, reeds in den tijd, toen bij Perekop en Kertsj de Duitsch- versperringsgrendel nog niet was wegge- schoven. Ook de daarop volgende troepen- verschepingen verliepen vlot. Er kan thans gezegd worden, dat er in de oorlogsgeschiedenis slechts weinig voor beelden zijn geweest voor de ontruiming van een bijna geheel door het water omspoelde landstreek, welke zoo geringe verliezen van de ontruimers en verhoudingsgewijs zoo zware verliezen van de bezetters heef geeischt. De hardnekkige en taaie ver- dediging door de troepen. die het wegvoeren moesten dekken, heeft tactisch een gun- stige uitweyking gehad op den Duitschen Zuidelijken Vleugel op het vasteland. Toen de toestand op den Duitsch-Roemeenschen rechtefvleugel geconsolideerd was. was het tijdstip gekomen voor een ontruiming van de Krim. DE DA se.f DE INVASIE. ondernemen van de tegenover .een invasie in het Westen gemakkelijke landing in Noord-Afrika noodig was. Toen de Duit sche legers in het voorjaar van 1918 aan het groote offensief begonnen, waren vijf maanden van ernstige voorbereiding voor- bijgegaan. De eigenlijke termijn van den aanval was echter ongeveer" bepaald, om- dat de opening van het offensief met be- trekking tot de artilleristische inleiding zoozeer afhankelijk was van het weer, dat ieder te vroeg besluit heel veel risicos had kunnen meebrengen. Ludendorf vertelt in zijn meipoires, dat nog in den nacht van den aanval de meteorologische deskundi- gen van de opperste legerleiding geen voile garante konden geven, dat des morgens de weersomstandigheden gunstig voor den aanval zouden zijn. Heden ten dage kan men het weer beter voorspellen dan 26 jaar geleden, maar een weinig onzekerheid be- staat toch nog altijd. Zulks geldt ook voor de Engelsche meteorologen, ondanks het feit dat zij het voordeel van een langere weercontrole boven den Atlantischen Oceaan hebben. Een aanval tegen het Europeesche vasteland, welke alleen een gecombineerde actie van zee-, land- en luchtstrijdkrachten kan zijn, vraagt echt'er nog meer begunstiging van het weer dan een offensief te land. jDaarom, toen men de merkwaardige ingeving kreeg, aldus be sluit het betoog hierover, te melden, dat de dag van het begin van de invasie was vast- gesteld, zou zij of in de eerstvolgende dagen moeten beginnen, dan wel het was niet anders dan een deel van den zenuwoorlog, dat ook daarmee niet belangwekkender werd, door in stede van den gebruikelijken term Dag X, de formule Dag D te kiezen. In het algemeen wojdt dan nog gezegd: „Wij meten deze aangelegenheid nauwelijks meer beteekenis toe d^n den maatregelen tegen de diplomaten. Er zouden geheel andere aanwijzingen geconstateerd moeten worden om ons er van te overfruigen, dat de invasie direct aanstaande zou zijn. Met eenige divisies zullen de geallieerden de invasie wel niet ondernemen, doch ook weinige divisies kunnen niet ongemerkt worden verplaatst. Maar hoeveel grooter moeten de Voorbereidingen niet zijn, die in de Engelsche havens vereischt zijn om ma- terieel en troepen in honderden of duizen- den van transportschepen en landingsboo- ten in te schepen. Reeds de troepenbewe- gingen naar de havens van vertrek zouden reeds geruimen tijd in beslag nemen. De evacuatie van de Zuidkust van Engeland kan ook niet als een zuivere invasiemaat- regel worden gezien, want de groote legers, die in Engeland geconcentreerd zijn, heb- berr nu eenmaal ruimte noodig en die kan normalerwijs alleen in het Zuiden van het eiland zijn gelegen. Waffen S.S. (Wiking), S.S. Wachtbataillon, Landstorm Nederland, Kriegsmarine, Germaansche S.S. in Nederland. Het S.S. Ersatzkommando deelt mede: Op de volgende data zullen de keuringen plaats hebben voor bovenstaande formaties 13 Mei 812 uur, Groningen, Heerenstraat 46. 13 Mei 1518 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 15 Mei 813 uur, Amsterdam, Dam 4. 16 Mei 812 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 16 Mei 1517 uur, Amersfoort, S.S. Wachtbataillon 3, Leusderweg. Tijdens de keuring worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, kolen, etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk- stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbinte- nis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen S.S. kan ieder worden, die na minstens een jaajr diensttijd zijn geschiktheid voor de officiers- opleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de navol- gende Nebenstellen der Waffen S.S. Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56: Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengelosehestraat 30, en eveneens bij het S.S. Ersatzkommando, Kortc Vijverberg no. 5, Den Haag. Voor de Kriegsmarine, Marine Annahmeststelle West, Utrecht, Plompetorengracht 24. *De Fuhrer heeft den Leider het volgende telegram gezonden: Den Heer A. A. Mussert Utrecht. Ter gelegenheid van Uw vijftigsten ver jaardag bied ik U mijn oprechte geluk wenschen aan. Ik voeg hieraan mijn beste wenschen toe voor Uw verderen succes- vollen strijd voor de verwezenlijking van de doelstellingen van het nationaal-soeialisme. (w.g.Adolf Hitler. Voorts heeft Reichsleiter Bormann tele- grafisch de gelukwenschen van de N.S.D. A.P. en van de Partijkanselarij aangeboden. Het telegram luidt: Namens de Nationaal-Socialistische Duit sche Arbeiderspartij en als leider van de Partijkanselarij bied ik U op Uw vijftigsten verjaardag mijn hartelijke gelukwenschen aan. Tevens zend ik U mijn beste persoon- lijke wenschen. Niet mogelyk dezen iang van te voren vast te stellen, zegt men te Berlijn. De correspondent der N. R. Crt. te Ber lijn meldde Dinsdag: Ongeveer eenige weken geleden ging de mare door de wereld, dat de staf van gene- raal Eisenhower den ,,Da.g D" den datum van het begin van de invasie, zou hebben vastgeseld. Sedert dien is er veel over dit vraagstuk geschreven en er wordt nog veel aandacht aan gewijd. De aankondiging van het zoogenaamde invasiecommando is ten deele ernstig opgevat, ten deele heeft zij twijfel gewekt en werd zij beoordeeld als behoorende in het raam van den zenuw oorlog. In sommige Duitsche militaire kringen nu meent men dat thans wel aan- genomen moet worden, nu de landing niet eenige dagen na de „vaststelling" van den Dag D is gevolgd, dat het bericht dienaan- gaande een „canard" is geweest. In dit verband werpt men nog eens het licht op de technische zijde van de voorbereidingen, die voor een groote operatie noodig zijn. leaere aanval, aldus ongeveer een betoog, zelfs een tactische actie van een bataljon, moet min of meer worden voorbereid, doch vooral geldt zulks natuurlijk voor groote offensieven en een nog veel belangrijker plaats neemt de periode van voorbereiding in bij gecombineerde operaties. Tusschen het besluit van de geallieerde landing in Noord-Afrika en de uitvoering daarvan verliep meer dan een half jaar. Indien werkelijk te Teheran is overeengekomen, zoo heet het^ verder, dat tot een groote actie tegen de kust van West-Europa zou worden overgegaan, dan zijn er toch sinds- dien nog geer.szins overvloedig veel weken verloopen als men den inmiddels verstrekeif termijn vergelrjkt met dien, welke tot het DE DUITSCHE vAFWEER- MAATREGELEN IN NEDERLAND. Een Duitsch oorlogsVerslaggever, die blijkbaar gelegenheid heeft gehad de ver- dedigingswerken in Nederland in oogen- schouw te nemen, noemt, volgens den Ber- lijnschen corr. van ,,De Telegr.", het com plex der Duitsche fortificaties in onze kustprovincies de ,,grootste ooit door men- scheTrtranden gebouwde watervesting der wereldgeschiedenis". De inundatiemaat- regelen, welke door de Duitscht legerlei ding zijn getroffen, bieden volgens zijn meening een vrijwel absoluten waarborg voor het mislukken van elke invasiepoging, welke de Anglo-Amerikanen aan de Neder- landsche kust zouden ondernemen. In Duitsche militaire kringen huldigt men wel is waar over het algemeen de op- vatting, dat de Nederlandsche kust voor een eventueele landing uiterst ongunstig is en gelooft men nauwelijks dat de tegen- stander ons land zou uitkiezen voor een operatie. Men wordt in deze meening nog versterkt door het feit, dat het Engelsch- Amerikaansche luchtwapen zich in de laat ste weken voomamelijk tegen Noord- Frankrijk en Belgie richt, en kiaarblijke- lijk alles in 't werk stelt om in die gebie den het verkeersnet, dat voor de verdedi- ging uit den aard der zaak van groot be- lang is, te vemielen of althans onbruik- baar te maken, terwijl deze luchtactiviteit zich niet uitstrekt over Nederland. Maar desondanks zijn toch ook langs de Neder landsche Noordzeekust militaire verster- kingen aangebracht en zijn in de provincien Noord- en Zuid-Holland en Zeeland een aantal polders onder water gezet. De oorlogscorrespondent is er van over- tuigd, dat de tegenstand van het Neder landsche leger in Mei 1940 aanmerkelijk langer zou hebben geduurd, en dat de Duitschers heel wat meer moeite met de bezetting van ons land zouden hebben gehad, als toenmaals de inundatie beter had gefunctionneerd. Viet jaren na den inval in Nederland is de Duitsche legerlei ding er toe overgegaan van deze inundatie- mogelijkheden gebruik te maken voor haar eigen verdedigingsplannen. Terwijl de Nederlandsche kust zelf en de duinen- gordel er achter met behulp van stellingen, batterijen en kazematten in staat van ver- dediging zijn gebracbt, en de voornaamste havens zijn herschapen in vestingen, die niet alleen naar de zeezijde, maar ook laninwaarts zijn gericht is het gebied ach ter deze kustlinie over uitgestrekte gebie den onder water gezet. Deze overstroomingszones zijn zoo ge trokken, dat zij zoowel de eerste verdedi- gingslinie langs de kust tegen eventueele gevaren van de landzijde beschermen, als ook de overige verdedigingslinies en ver- sterkte punten in een practised ononder- broken verband omgeven. Daarmede hoopt men aan Duitsche zijde te bereiken, dat luchtlandingstroepen, die in het vlakke binnenland, waar het overstroomjngsnet wat dun is, zouden optreden, slechts ge ringe vrijheid van beweging zouden hebben. Maar tevens vertrouwt men, dat de water- versperring een moeilijke hindernis zal beteekenen voor troepen, die aan de kust aan land gezet zouden kunnen worden. De smalle landstrook tusschen de zee en de watervlakte der gelnudeerde polders zou den tegenstander geen gelegenheid bi$d/en J een bruggenhoofd te vormen. Hbt' 'water stelt de Duitsche legerleiding in staat, van den aanleg van stellingen en versterkingen af te zien en slechts een gering aantal troepen voor de bewaking en eventueele verdediging in dit gebied te stationneeren. A1 deze berekeningen, zoo schrijft de oorlogsverslaggever verder, gaan natuurlijk alleen maar op, als het onder water gazette land inderdaad voor den tegenstander on- begaartbaar is. Alle proeven en oefeningen dienaangaande, die inmiddels zijn gedaan en gehouden, hebben volgens hem aange- toond, dat de doorweekte bodem door geen enkel soort voertuig berijdbaar is en dat ook infanterie zich door het kunstmatig moeras niet kan voortbewegen, aangezien het door honderden onzichtbare slooten en vaarten wordt doorsneden, die een prac- tisch onoverkomelrjk beletsel vormen. Andere proeven hebben aangetoond, dat ook cavalerie in dit gebied niet opereeren kan. Bootjes en sloepen van eenigen diep- gang blijven eveneens steken, omdat de. waterstand voor hen te gering is. Het eenige vaartuig, dat in dit gebied gebruikt zou kunnen worden is de rubberboot. Maar ook voor deze eventualiteit zijn overal onder water bijzondere hindernissen aangebracht. Ook daar waar straten met een vast wegdek onder het water een eventueel begaanbaren dam zouden vormen zijn allerlei speciale hindernissen en ver- sperringen aangelegd. De oprlogscorre..- pondent, die den omvang van de tegen- woordige inundaties in Nederland grooter noemt dan zij ooit in de geschiedenis van •bet land is geweest, komt ten slctte tot de conclusie, dat het onder water zetten van de Nederlandsche polder, dit gedeelte van de Europeesche Westkust tot een van de sterkste sectoren van den Atlantischen wal heeft gemaakt. Wegens verboden wapenbezit en sabotage. Het bureau Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden deelt mede: De 24-jarige Gerard Frank Smits uit Hulsberg (Limburg) werd bij een huiszoeking in het bezit van een vuurwapen aangetroffen, dat hij op een gegeven oogenblik tegen de Duitsche Bezettende Macht gebruiken wilde. Hij is als saboteur ter dood ver- oordeeld. De 23-jarige Dirk Plagmeyer uit Sassenheim had tezamen met andere Nederlanders opdracht een militair object te bewaken. Hij verliet zijn post en be- schadigde een onderdeel van het aan zijn bescherming toevertrouwde militaire ob ject. Hij deed dit met de bedoeling daar- door zijn geringschatting voor de Duitsche Bezettende Macht tot uitdrukking te bren- gen. Plagmeyer werd als saboteur even- j eens ter dood veroordeeld. Het vonnis over Smits en Plagmeyer is met den kogel ten uitvoer gelegd. Het bureau van den Bevelhebber der Weermacht in Nederland deelt mede: De 21-jarige Albertus Mulder, geboren te Soesterberg, was bij den Bahnpost- dienst in het rayon van het Luftgaupost- aimt Amsterdam werkzaam. Hij heeft daarvan gebruik gemaakt om op groote schaal veldpostpakketten en veldpostbrie- ven te ontvreemden. Behalve op tabaks- waren had hij het vooral voorzien op con- tant geld. Op deze wijze maakte hij in den loop van den tijd bijna 25.000 RM buit, die hij op enkele honderden RM na opmaakte met vrouwen van lichte zeden en in ander afkeurenswaardig gezelschap. De misdadlger, die bijzonder wordt ge- karakteriseerd door de verwerpelijke mo tieven van zijn handelwijze, is wegens voortgezetten diefstal met gebruikmaking van de door den oorlog veroorzaakte bui- tengewone omstandigheden als oorlogs- misdadiger door de Feldkriegsgericht ter dood veroordeeld: Het vonnis is voltrokken. Reeds Iang was hij van plan zich als vrijwilliger te melden, maar wat zou er van zrjn gezin terecht komen als hij weg zou zijn Daar heeft hij eerst eens naar ge'informeerd en zie - dat viel geweldig mee. Zijn gezin komt niets te kort, daar wordt in ieder opzicht, nu en later voor gezorgd, zoowel wat salaris, levensmiddelen, brandstof, enz. betreft. Toen trok hij de stoute schoenen aan. Doe het ook! Vul eerst onder- staande bon in, U ontvangt dan nadere inlichtingen. NAAM ADRES...„ WOONPLAAT9 vtfrzoekc toezending eener brochure over de Waffen ff Uitknippen en inzenden aan Ersatz-kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag. HET NEDERLANDSCHE VLIEGERSKRUIS. Men deelt ons van bevoegde zijde mede: (Radio Oranje meldde in de uitzending van 20.15 uur op den 5en Mei 1944: „Vandaag heeft ZjK.H. Prins Bernhard het Nederlandsche vliegerskruis uitgereikt aan vliegercommander Robert Jameson, die den aanval leidde op het huis in Den Haag. De minister van oorlog, Van Lidt de Jeude, heeft o.m. gezegd, dat comman der Jameson een taelangrijke en gevaarlijke missie heeft uitgevoerd boven bezet Neder- landsch gebied en hiermede een grooten dienst heeft bewezen aan de Nederlandsche nationale zaak. Prins Bernhard speldde vervolgens het eerekruis op de borst van den Engelschen vlieger met de woorden: Niemand van ons zal het vliegerkruis meer verdiend hebben dan u. De Engelsche vlieger werd voor deze beiangrijke operatie reeds onderscheiden met de Engelsche distinguished order". Deze mededeeling betreft den aanval van Engelsche vliegtuigen op een gebouw in Den Haag van het Nederlandsch burger- lijk bestuur, welke plaats vond op 11 April 1944, kort voor 15 uur. Volgens een Engelsche radiouitzending op 4 Mei 1944 te 13 uur werd opzettelijk niet het uur van de middagpauze, wanneer er veel mensohen op straat zouden zijn, daarvoor uitgekozen, hetgeen tot gevolg had, dat in het gebouw 62 Nederlandsche burgers, waaronder 26 vrouwen en meisjes gedocd en 23 zwaar gewond werden. Het maakt een eenigszins eigenaardigen indruk, dat men in Engeland de Duitsche bezettingsmacht voor zoo na'ief houdt, dat zij niet reeds Iang veiligheidsmaatregelen getroffen zou hebben voor documenten, die voor haar van belang zijn. Het oordeel over deze heldendaad kan rustig overgelaten worden aan de nabe- staanden van de slaehtoffers van den lien April 1944. De dienst perszaken van het Neder- lansch Oost Instituut meldt: Reeds geruimen tijd wordt door de af- deeling voorlichting van het Nederlandsch Oost Instituut ten behoeve van de Neder landers in het Oosten een radioprogramma verzorgd, dat door de Reichsrundfunk in Berlijn via den Donauzender (golflengte 325,4 meter) wordt uitgezonden. De uit zending, waarin nieu.ws en mededeelingen uit het vaderland worden gegeven, ge- schiedt iederen Zondagavond van 21.00 21.15 uur1 in het kader van het programma ,,De stem van het rijk voor Nederlanders in Duitschland en de bezette gebieden". Door deze programma's is het het Nederlandsch Oost Instituut gelukt een ban dte leggen tusschen de Nederlanders in den vreemde, met name vooral in het Oosten, en in het vaderland. Deze band zal in de toekomst nog worden verstevigd door het uitzenden van groeten van fami lieleden. In samenwerking met den Nederland- scliien Omroep zal n.l. a.s. Zaterdag 13 Mei een begin worden gemaakt met het op- nemen van groeten van landgenooten, wier man, vader of verloofde door bemid- deling der Nederlandsche Oost Compagnie in het Oosten is ingezet. Deze groeten zullen in het Zondagavondprogramma worden uitgezonden. De dienst radio van het Nederlandsch Oost Instituut zal daartoe iedere week een aantal familieleden van in het Oosten in- gezette Nederlanders uitnoodigen om in Hilversum hun groeten te komen uit- spreken. Het spreekt van zelf, dat de mogelijk- heid tot dit zeer nauwe contact, door de familieleden van de in het Oosten wer- kende Nederlanders met enthousiasme is begroet en dat ook in het Oosten de Zon- dagavondprogramma's van het Neder landsch Oost Instituut met nog grooter vreugde zullen worden beluisterd. KINDEREN VAN LEDEN VAN DE DUITSCHE WEERMACHT. Het Verordeningenblad no. 5 bevat de tweede verordening van den Rijkscommis- saris ter uitvoering van de Verordening van den Fuhrer betreffende de verzorging van kinderen van leden van de Duit(sche weermacht in de bezette gebieden van 28 Juli 1942. Artikel 1 bepaalt, dat, wanneer een kind recht heeft op den steun als bedoeld in genoemde Verordening, en wanneer ten gevolg e van een stoornis van de gezondheid of van ziekte van het kind kosten ontstaan voor een verblijf in een ziekenhuis e.d. of voor geneesmiddelen, deze kosten op ver- zoek worden vergoed, voor zoover ze nood- zakelijk zijn en de vergoeding strekt tot het behoud en ter bescherming van het uit oogpunt van ras waardevolle Germaansche erfgoed. Bij onze vrijwil- ligers. Aan het ein- de van de opleiding wordt de eed af ge legd. (SS P.K. Fal- kowski O/H P si

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1