TERNEUZENSCHE COURANT Buitenland Binnenland Predikbeurten Landbouwberichten Gemengde Berichten 1 No. 10.607 DINSDAG 9 MEI 1944 84e Jaargang ALGtMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN OulTSCH WEERMACHTSBERICHT. Verbitterde gevechten bij Sebastopol. i DR. GOEBBELS OVER DE ONZEKERE FACTOREN VAN DEZEN OORLOG. Waarschuwing betreffende stroopakken. TELEFONISCHE OPROEPBERICHTEN Flinke kerels melden [zich voor den strijd tegen het Bolsjewisme. KEURINGEN. TERNEUZEN, 9 MEI 1944. GEEN BEHANIGSEL DAN TEGEN BOTER! Gedecoreerd TRAGISCH ONGELUK BIJ HET LEEREN VAN EEN VOORDRACHT. VERSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRUDAGAVOND. Directeur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - Temeuzen - Tel. 2298 Het Opperbevel van de Weermaoht deelde j Maandag mede: j Voor Sebastopol viel de vijand ook gis- teren onder hevige artillerievuur met sterke strjjdkrachten aan. Terwjjl het hem in den Zuidelijken sector gelukte na verbitterde gevechten een penetratie tot stand te bren- gen, sloegen onze troepen in den Noorde- iijken sector alle vijandelijke aanvallen inteen. Bjj den afweer van krachtige aanvallen van vijandelijke slag- en jachtvliegtuigen vernietigden onze formaties jacht- en slagvliegtuigen alsmede luchtdoelartillerie der luchtmacht 130 Sovjet-Russisohe viieg- tuigen. Luitenant Lambert schoot in lucht- geveohten alleen 14 toestellen neer. De yde divisie luchtdoelartillerie, onder bevel van luitenant-generaal Pickert heelt zich bij de zware aiweergevechten op de Krim opnieuw bijzonder onderscheiden. Zij kon gisteren haar 1400ste neergeschoten vlieg- tuig rapporteeren. Ten uosten van de Roemeensche Sereth veroverden pantsergrenadiers in harde gevechten een domineerend heuvelterrein. Vijftien vijandelijke pantserwagens en 41 stukken geschut werden vernietigd, talrijke gevangenen gemaakt. Tusschen Proet en Moldavie is de op 26 April begonnen afweerslag voorloopig geeindigd. De doorbraak, welke de bols- jewieken met 20 infanterie- en verscheidene pantserdivisies tot stand trachtten te bren- gen, mislukte door den taaien, verbeten afweer der onder bevel van den generaal der infanterie Wohler staande Duitsche en Roemeensche troepen, die door formaties der Duitsche en Roemeensche luchtmacht in voorbeeldige wapenbroederschap schit- terend werden gesteund. De vijand leed niet alleen zware bloedige verliezen, doch verloor ook 386 pantserwagens, 92 stukken geschut en 100 vliegtuigen. In deze ge vechten heeft zich de pantsergrenadier— divisie ,,Gross-Deutschland", onder luite nant-generaal von Manteuffel, bijzonder onderscheiden. Op het landingshoofd van Nettuno on- dernam de vijand plaatselijke aanvallen, die afgeslagen werden. V^rdragend geschut bestookte met goede uitwerking benzine- en munitie-opslagplaatsen van den vijand. Britsch-Amerikaansche formaties bom- menwerpers richtten gisteren overdag en in den afgeloopen nacht terreuraanvallen op het stadsgebied van Boekarest, waar zij schade en verliezen onder de bevolking veroorzaakten. Duitsche en Roemeensche iuchtverdedigingsstrijdkrachten schoten 14 vijandelijke vliegtuigen neer. Bij gesloten wolkendek ondernamen tal rijke Amerikaansche bommenwerpers een terreuraanval op de Rijkshoofdstad en op verscheidene plaatsen in West-Duitschland. Vooral in het stadsigebied van Berlijn ont- stonden schade aan woonhuizen, cultureele instellingen en verliezen aan personen. In den afgeloopen nacht wierpen enkele Britsche vliegtuigen bommen in het ge lded van Keulen en Dtisseldorf. Door- luchtverdedigingsstrijdkrachten werden bij deze aanvallen, alsmede boven de bezette gebieden in het Westen 26 vijandelijke vliegtuigen waaronder 17 viermotorige bommenwerpers, ten val gebracht. INVASIE NIET IN WEST- MAAR IN ZUIDOOST-EUROFA Verwachten GeaUieerden nog langdurigen oorlog? De Berlijnschen redacteur van het Han- delsblad schrijft: Onder den invloed van de officieele ver- klaringen van Britsche ministers en van de afweermaatregelen der Engelsche regee- ring was de laatste weken een belangrijke verschuiving opgetreden ten gunste van hen, die in de invasie-West geloofden. Sinds enkeile dagen echter neemt het aan- tai stemmen, die een groote onderneming tegen de West-Europeesche kust niet zoo waarschjjnljjk achten als de Britsche pro paganda wil doen gelooven, weer toe. Opk te Berlijn werd gisteren in de beschouwing van een persbdreau voor het eerst op de mogelijkheid gewezen, dat de invasie in het Westen voorloopig niet zou doorgaan. In de Wilhelmstrasse daarentegen gaf men uiting aan de overtuiging, dat de invasie w61 spoedig zal komen. In het buitenland heeft de conseqUentie, waarmee de GeaUieerden trachten de nou- trale leveringen aan Duitschland stop te zetten en daardoor de blokkade te vervol- maken, sterk de aandacht getrokken. Daar ook niet-deskundigen kunnen nagaan, dat maatregelen als stopzetting of verminde- ring van ertsuitvoeren naar Duitschland pas na geruimen tijd een zekere uitwerking op de Duitsche wapenproductie kunnen hebben, is men geneigt aan te nemen, dat de GeaUieerden toch nog op een zeer lan- gen duur van den oorlog rekenen. Dit zou zeker geheel in strijd zijn met de herhaal- deljjk ook in officieele Britsche kringen verspreide these, dat een spoedig te ver wachten invasie in het Westen in korten tijd het einde van den oorlog, althans tegen Duitschland, zal brengen. Men komt op deze wijze tot de conclusie, dat de Ge aUieerden van een invasie in het Westen, wanneer zij al zou worden ondernomen, niet die gevolgen verwachten, welke men er zich aanvankelijk van voorstelde. Onder deze omstandigheden lijkt het niet uitgesloten, dat men van Geallieerde zijde van groote landingen in het Westen geheel afziet (met afleidingsaanvallen wordt te Berlijn in elk geval rekening ge- houden) en den hoofddruk van het militaire apparaat naar Z.W.- en Z.O.-Europa verlegt. Belangwekkend zijn in dit ver- band de in de internationale pers loopende geruchten, dat de GeaUieerden van zins zouden zijn de doorvaart door de Darde nellen, die Turkije zooals bekend is tot nu toe voor de oorlogvoerenden verbiedt te forceeren. Men spreekt in dit verband van mogelijke Geallieerde landingen op de Roemeensche kust, die ten doel zouden hebben de Duitsche en de Roemeensche troepen ten Zuiden van de Karpaten, in samenwerking met de aan den Dnjestr staande Sovjettroepen, in te sluiten en tegelijk de Roemeensche petroleumvelden te bezetten. Een dergelijke onderneming zou ook in politick opzicht, ter illustratie van de verhouding tusschen Anglo-Ameri- kanen en SovjetJRussen, zeer teekenend zijn. Zij zou immers beduiden, dat de GeaUieerden geen genoegen nemen met de Sovjet-planned, die na de gehoopte over- winning Zuido-ost-Europa tot den Sovjet- invloedssfeer zouden willen maken. De geruchten over deze Geallieerde plan- nen worden nog gevoed door Turksche berichten over Geallieerde vlootooncentra- ties in de wateren van Kreta. Ook in het Westen van de Middellandsche Zee, en mogelijk ook in de Golf van Biscaye zouden de GeaUieerden landingen willen ondernemen. Tegelijk zou men den indruk dat landingen verder noordelijk zijn te ver wachten, wlUen ha.ndhe.ven en daardoer groote Duitsche troependeelen in het Westen willen binden. Wanneer de jong- ste Britsch-Amerikaansche plannen zich inderdaad in deze richting bewegen, zou hierdoor de politieke druk op Spanje, Por tugal en Turkije in een geheel ander dag- licht komen te staan. De pogingen tot politieke afsnijding dezer landen van Duitschland zouden dan worden gevolgd door een poging tot militaire afsnijding. Het hoofdmotief voor een uitstel of verplaatsen der invasie zou in zekere moeilijkheden der Britsche politiek moeten worden gezocht. Conditio sine qua non voor het behoud van het Britsche Imperium hebben Britsche staatslieden steeds een zeker evenwicht in Europa geacht, een balance of power", dat Engeland de han- den vrij laat om in zijn Empire waar noodig in te grijpen. Eenerzijds zou Engeland trachten op de Empire-conferentie de aan- trekkingskracht, welke de Ver. Staten op verscheidene Dominions oefenen, te neu- traliseeren door beloften en nieuwe rege- linigen, waarbij centrale organen voor het Empire zouden worden geschapen (een secretariaat, een gemeenschappelijke bui- tenlandsche politiek en Londen tevens gelijke rechten aan de Dominions zou toe- kennen. De tweede methode zou deze zijn, dat het met groote energie tracht te voorkomen, dat de GeaUieerden na den oorlog in Europa zouden worden uitge- schakeld door de Sovjet-Unie. De ervaringen in het door de GeaUieerden bezette Italie, waar de Sovjet-invloed desondanks toeneemt, zijn in Londen zonder twijfel genoteerd. Thans zouden zekere Britsche kringen tot de opvatting zijn gekomen, dat Duitschland wel mo-et worden verzwakt, maar niet verslagen. Zoolang immers Duitschland en Sovjet- Rusland tegenover elkaar staan, kan in zekeren zin van een Europeesch evenwicht worden gesproken, ook al oefent Engeland daarop geen invloed. Engelands streven zou nu daarop zijn gericht, Duitschland door bombardementen, blokkade en afsnij ding van toevoeren der neutralen en zoo mogelijk ook van zijn bondgenooten zoo- danig te verzwakken, dat het op een zeker ocgenblik bereid zou zijn een vrede te sluiten, zooals Engeland dien zich wenscht, Bij dezen vrede zou Engeland waarschijn- lijk trachten een Europeesch evenwicht te construeeren, zooals het dat gaarne zag. Op grond van deze redeneering lijkt het inderdaad niet uitgesloten, dat Engeland in plaats van een invasie in het Westen, liever een onderneming in het Zuiden zou beginnen, die het voordeel zou hebben, dat zij de plannen der Sovjets zou doorkruisen, tenzij- men er op rekent, dat een invasie in het Zuiden ergens tot een tweede Nettuno zou verstarren. Interessant zijn de geruchten over een uitstel der invasie echter, omdat zij aan- toonen, dat in Engeland de strijd, dien Duitschland en zijn bondgenooten tegen de Sovjet-Unie voeren, reeds eenigszins anders wordt gezien dan 6en of twee jaar geleden. Wanneer zekere Britsche kringen thans reeds inzien, dat voor het door Engeland gewenschte evenwicht in Europa (lees: ter voorkoming van het ,,Sovjetiseeren" van Europahet behoud van een niet verslagen Duitschland noodzakelijk is, is het nog slechts <§en stap verder om tot de erken- ning te komen, dat ter voorkoming van een opdringen van het bolsjewisme een nauw samenwerkend Europa noodig is. Een dergelijk Europa zou op zijn beurt, na de totstandkoming van den vrede met Enge land, met of zonder Empire, gaarne samen- werken, wanneer het gaat om de bescher- ming van de blanke cultuur. Rijksminister dr. Goebbels houdt zich, volgens D.N.B., in zijn artikel in „Das Reich" bezig met de ,,onzekere factoren" van dezen oorlog en schrijft daarin o.a.: Zoolang de luchtoorlog nog onbeslist en de vorming van een tweede front nog uit- sluitend een kwestie van zenuwenoorlog blijft moet de oorlog nog als een „open vraag" worden beschouwd, doch de vijand weet natuurlijk even good als wij, dat beide factoren voor hem evenveel gevaren in zich bergen als voor ons. Het is niet juist, dat hij zich in het eene of het andere opzicht een nederlaag zou kunnen permitteeren zonder daardoor zijn laatste kansen op een overwinning volkomen te verliezen. Er zijn geen andere meer voor hem. Een luchtoorlog van dezen omvang zonder volkomen duidelijk resultaat, is slechts een zinloos verbruik van zeer kost- bare menschen en materiaal, meer niet, en een afgeslagen invasie beteekent voor den vijand het opgeven van zijn laatste kans om dezen oorio-g met succes te beeindigen. Want de invasie in het Westen behoort tot de beslissende pogingen om een fundamen- teele wending aan den oorlog te geven, "die niet kunnen worden herhaal-d. Niet alleen de vijand, zoo vervolgf dr. Goebbels, heeft voldoenden tijd gehad om een invasie voor te bereiden, doch ook wij om deze af te slaan. De leidende Anglo-Amerikaansche krni- gen baseeren hun voornaamste verwachtin- gen op hun overmacht in de lucht. Deze ontkennen wij geenszins. Wij moeten echter de stelling, dat de vijand ons jacht- wapen heeft uitgeschakeld of dat voor hem daartoe ook maar een kans zou bestaan, als een ernstige vergissing van de hand wijzen. Ook onze vliegtuigfabrieken kan hij niet meer op beslissende wijze treffen. Reeds voor zijn laatste systematische aanvallen waren deze zoo veilig en onaantastbaar gedecentraliseerd, dat zij bijna niet meer ernstig zijn te treffen. Overigens heeft het voorbeeld van Cassino bewezen, dat luchtbombardementen, hoe massief ook, geenszins voldoende zijn om een hechte verdedigingslinie te doorbreken, wanneer daar niet de superioriteit der troepen te land bijkomt. Er gaat geen dag en geen nacht voor bjj, dat wij niet met de invasie rekening hou- den. Daarom is in Duitschland ook nie- mand nerveus. Wij zouden thans niet graag in de schoenen staan van hen, die aan vijandelijke zijde de invasie moeten verantwoorden, want deze moeilijke tocht naar de Europeesche kust zal nog een aan- tal verrassingen van onzen kant opleveren, die in de berekening in het geheel niet zijn opgenomen. Wij kunnen onszelf slechts gelukkig prijzen, wanneer de vijand derge lijke aanduidingen niet ernstig opneemt. Des te pijnlijker zal den een of anderen dag voor hem het ontwaken zijn. Daarnaast hebben wij nog eenige troevem in het spel, die totdusver zorgvuldig verborgen zijn gehouden, doch natuurlijk op tafel zullen worden geworpen, wanneer het beslissende uur komt. DE GEVEOHTSPAUZE IN ITALI1S. Van bevoegde zijde te Berlin is, naar het D.N.B. meldt, een overzicht gegeven over den toestand aan het Zuid-Italiaan- sche front in verband met het feit, dat het thans precies 8 maanden geleden is, dat de Engelschen via de straat van Messina het Italiaansohe vasteland in Calabrie betra- den. Allereerst verklaart men, dat aan het Italiaansche front de lange geveehtspauze nog steeds voortduurt. Men voegt hieraan toe. dat door de weersomstandigboden De hoofdinspecteur voor de bescher- niing van de bevolking tegen luchtaanvallen vestigt de aandacht op net Volgende: 1. Het gebruik van stroopakken (balen geperst stroo) voor het inrichten van schuilplaatsen zonder meer is levens- gevaarlijk; 2. stapelingen van stroopakken vertoo- nen dermate geringen weerstand tegen luchtdruk en lucntzuiging, dat elke veing- heid tusschen deze stapeiingen illusoir is. Ze worden plat tegen elkaar gedrukt; 3. stapeiingen van stroopakken, welke binnenshuis voor het samenstellen van z.g. scherfvrije ruimten worden toegepast, ver- hoogen het brandgevaar aanzienlxjk; 4. betere beveiliging tegen scherven van in de nabijheid expiodeerende bommen wordt nauwelijks verkregen; 5. Engelsche staafbrandbommen door- boren b.v. een dubbele rij stroopakken volledig. Wat wel kan. 1. Tegen onderlinge verschuiving ver- ankerde stroopakken kunnen alsi binnen- bekleeding van met voldoenden grond over- dekte scherfvrije schuilplaatsen worden gebruikt; 2. toepassingsvoorbeelden van met een- voudige middeien te construeeren schuil- gelegenheden voor zelfbescherming worden binnenkort den plaatselijken luchibescher- mingsleiders toegezonden, tot wie ieder zich om inlichtingen kan wenden. groote krijgsoperaties op het oogenblik nauwelijks mogelijk zijn. Toen 8 maanden geleden de Engelschen en Amerikanen in een betrekkelijk srei tempo het leege Zuid- Italiaansche gebiea bezetten, verliepen de gebeurtenissen tamelijk snel. De vijanden der Asmogendheden slaagden erin, om in de eerste maand tijdens een opmarsch 400 km af te leggen. Maar dan trad in het gebied SalernoNapels op verrasende wijze het eerste Duitsche verzet in werking. Dit leidde tot een plotselinge vertraging van de Engelsch-Amerikaansche operaties. De speculatie van den vijand om met be- hulp van Badoglio Italie als oorlogstooneel uit te schakelen, moest reeds toen als vol komen mislukt beschouwd worden, temeer toen vervolgens de strijd in het gebied ten Noonden van Napels tot aan Ortona begon. In de daarop volgende 7 maanden ver overden de Ailglo-Amerikanen, ondanks hun verpletterende overmacht aan troepen en oorlogsmateriaal, vooral echter dank zij hun groote overmacht in de lucht, slechts dagelijks ongeveer 300 meter terrein, d.w.z. in 200 gevechtsdagen slaagden de Engel schen en Amerikanen er maar in om, on danks te landing bij NettunoAnzio cp 22 Januari 1944, slechts 60 km op te rukken en hun front naar het Noorden te ver- schuiven. De Duitsche verdedigings- barri£re van Cassino tot Ortona heeft stand gehouden, ondanks den vijandelijken stormloop gedurende den geheelen tijd. Deze barriere is gereed om zich met de vijanden tijdens de komende gevechten in het Italiaansche gebied te meten. INVAS1EKOORTS IN AMERIKA. S.P.T. meldt uit Londen: De' invasie- koorts in Amerika heeft haar hoogtepunt bereikt. Alle redacties zijn in alarmtoe- stand. Niemand kan ook maar een dag vrij af krijgen. Den kerken door het ge- heele land is aangezegd, onmiddellijk de klokken te luiden, wanneer de invasie begint om de geloovigen op te wekken deel te nemen aan de bidstonden. Het sein hiertoe zal via de radio worden gegeven. Kapitein Monroe Johnson, chef van het bureau voor vervoer in oorlogstijd heeft door middel van de pers aan alle Amerika nen het verzoek gericht niet te reizen, wanneer de operaties in het Westen aan den gang zijn. Al het spoorwegmateriaal waarover de Ver. Staten beschikken, zal dan nog slechts mogen worden gebruiict voor het vervoer van gewonden en het transporteeren van oorlogstuig e'n proviand naar de havens aan de kust. ATJSTRALIkRS onder de wapens. Volgens S.P.T. is door den Australischen premier Curtin tijdens een te Londen ge houden persconferentie meegedeeld, dat op het oogenblik 630.000 Australiers onder de wapen® staan. Dit komt er op neer dat ongeveer iedere Australier van 18 tot 40 jaar soldaat is. Op een hem gestelde vraag deelde Curtin mede, dat emigranten in Australie steeds welkom zijn. TURKIJE LEEFT THANS IN EEN CRISIS, VERKLAART MENEMEN CIOGLU. De Turksche minister van buitenlandsche zaken Menemencioglu, heeft, volgens D.N.B., tegenover vertegenwoo-rdigers van de Turksche pers verklaringen afgelegd over de luchtbeschermingsmaatregelen te Istamboel. Het is misplaatst, zei-de hij, eventueeie gevaren te overdrijven. Anderzijds is he1, echter ontoelaatbaar, dat men iedere ge- dachte aan moigelijk gevaar verwerpt, om dat daaruit ernstige consequenties zouden kunnen voortvloeien. Turkije leeft op het oogenblik in een crisis. Zoolang de kri- tieke toe-stand niet is opgeheven, moet het dagelijksche leven hierbij worden aange- past. Mocht Turkije op zekeren dag ter verdediging van zijn vitale belangen de wapens ter hand nemen, dan mocht dit geenszins een ,,onverwachte verrassing" wekken. Voortdurende paraatheid en waakzamheid zijn geboden. Omtrent den Turkschen buitenlandschen handel met de Anglo-Amerikaansche sta ten zeide de minister, dat deze normaal verloopt. De regeering neemt maatregelen voor een voldoende voorziening met de noodige importgoe-deren en hoopt de eerst- volgende maanden gunstige resultaten te bereiken. ADMIRAAL KOGA GESNEUVELD. Volgens een mededeeling van het Japan- sche hoofdkwartier is admiraal Mineitsji Koga, opperbevelhebber van de vereenigde Japansche vloot, in Maart 1944 op zijn post overleden, toen hij aan het front uit een vliegtuig de operaties leidde. A-dmiraal Soemoe Toioda is tot zijn opvolger be noemd. ARBEIDERS IN DUITSCHLAND KRIJGEN WEER VERLOF. Uit Berlijn wordt aan Het Volk gemeld dat er met ingang van 15 Mei weer verlof- treinen naar Nederland rijden. De belang stelling hiervoor is zoo groot, dat tot ongeveer half Juni de treinen reeds zijn volgeboekt. POSTCHfiQUE EN GIRODIENST. Cheques met spoedbehandeling op Zater- dag (ook telegrafische spoedbehandeling) moeten van Zaterdag 1 Mei af v66r 10 uur op het centrale girokantoor te 's-Graven- hage zijn ontvangen om nog denzelfden dag te worden behandeld. Thuisbezorging van bedragen van cheques op naam kan van 15 Mei af niet meer geschieden. Telefonische oproepberichten dit zijn berichten aan niet-aangeslotenen om met den oproeper een telefoongesprek te voe ren kunnen thans alleen nog worden aangenomen voor de plaatselijke netten Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam en Utrecht. Waff en S.S. (Wiking), S.S. Wachtbataillon, Landstorm Nederland, Kriegsmarine, Germaansche S.S. in Nederland. Het S.S. Ersatzkommando deelt mede: Op de volgende data zullen de keuringen plaats hebben voor bovenstaande formaties 10 Mei 812 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 1. 11 Mei 812 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 11 Mei 1518 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 12 Mei 812 uur, Arnhem, Cafe Royal. 12 Mei 1518 uur, Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 13 Mei 812 uur, Groningen, Heerenstraat 46. 13 Mei 1518 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 15 Mei 813 uur, Amsterdam, Dam 4. 16 Mei 812 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 16 Mei 1517 uur, Amersfoort, S.S. Wachtbataillon 3, Leusderweg. Tijdens de keuring worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, kolen, etc. Personen tusschen 1935 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk- stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbinte- nis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen S.S. kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiers- opleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de navol- gende Nebenstellen der Waffen S.S. Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30, en eveneens bij het S.S. Ersatzkommando, Korte Vijverberg no. 5, Den Haag. Voor de Kriegsmarine, Marine Annahmeststelle West, Utrecht, Plompetorengracht 24. VOORLOOPIG GEEN VERKOOP VAN j INMAAKiGLAZE^. Het verkoopen en afleveren van inmaak- glazen door detaillisten is tot nader order verboden. Aan detaillisten zullen nadere mededeelingen over de voorwaarden, waar- op weder tot aflevering zal mogen worden overgegaan, worden toegezonden. Voor loopig kan het Rijksbureau voor Glas, Keramiek en Houtproducten geen corres pondence over deze aangelegenheid in be- handeling nemen. PROF. IR. J. NELEMANS. f Konden wij onlangs melding maken van de herdenking van den 85sten jaardag van Prof. Ir. J. Nelemans, oud-hoofdingenieur van den rijkswaterstaat en oud-hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, eertijds arrondissements-ingenieur van den rijkswaterstaat te Temeuzen, die tijdens zijn ambtsvervulling alhier een vooraan- staande plaats innam en onder wiens voor- bereiding en leiding belangrijke water- staatswerken alhier en in de omgeving tot stand kwamen (o.a. de nieuwe sluis en de verbeteringswerken van het kanaal naar Gent, de kanaalmuren langs den Oostelij- ken kanaalarm en het havenkanaal te Philippine), thans bereikte ons het bericht dat de beer Nelemans te Tiel, waar hq den laatsten tijd ingevolge evacuatiemaat- regelen woonde, is overleden. Behalve de onlangs reeds gememoreerde functies, die de heer Nelemans heeft be- kleed, werd hij in 1919 lid van het Bataaf- sche Genootsc^pp voor Proefondervinde- lijke wiisbegeerte. In 1923 werd hij lid van den Zuiderzeeraad. Was hij eenig jaren lid van den gemeen- teraad te Terneuzen, hij was dit ook van 1909 tot 1920 te Delft en van 1911 tot 1928 lid van den Raad van Arbitrage voor de bouwbedrijven. De overledene was ridder in de orde van j den Nederlandschen Leeuw en ridder in de Leopold-orde van Belgie. Overeenkomstig zijn verzoek heeft de j crematie in alle stilte plaats gehad. INSPECTIE VOLKSGEZONDHEID. De heer A. de Nooijer, gemeente-arts te Middelburg, is benoemd tot plaatsvervan- gend inspecteur van de Volksgezondheid in het ambtsgebied der provincie Zeeland. Naar de Prov. Z. Crt. meldt wilde de schilder G. T. v. d. H. te Middelburg alleen behangsel leveren, wanneer als tagen- prestatie zijn boterpot gevuld werd. De economische dienst van de politie kwam hiervan echter op de hoogte, en proces- verbaal volgde. ONDER VADERS WAGEN GEDOOD. Te Vlissingen reed het 6-jarig dochtertje van den sleeper J. een eindje met den wagen van haar vader mee. Zij kwam echter te vallen en geraakte onder de wielen. Het kind werd daardoor z66 zwaar gewond, dat het na korten tijd overleed. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 16 tot en met 22 April kwamen in deze provincie 9 gevallen van diphtherie voor, n.l. 1 te Axel, Biervliet, 's-Heer Arendskerke, Hulst, Krabbendijke, Middelburg, St. Philipsland, Waarde en IJzendijke. Voorts 1 geval van roodvonk te Kapelle, Sluis en Westkapelle. ZAAMSLAG. Gevonden voorwerpen. De marechauss6e te Zaamslag maakt bekend, dat omtrent de volgende gevonden voorwerpen bij hen inlichtingen zijn te bekomen: Portemonnaie met inhoud; een paar Wanten; Kinderregenmanteltje; lederen Broodtasch. •JS Toen hij voor de eerste maal het uniform der Waffen it aanhad, stapte hij trotsch als een pauw door de straten. Hij vertrok naar het front en kwam gedecoreerd terug. Nu was hij niet langer zoo maar een doodgewoon soldaat. Wat was hij trotsch op z\jn onder- scheiding - en met recht Doe als hij; maak iets van Uw leven! Vul onderstaande bon in, U ontvangt dan nadere in lichtingen. NAAM ADRES-- WOONPLAATS verzoekt toezending eener brochure over de Waffen jj Uitknippen en inzenden aan Ersatz-kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag. w DONDERDAG 11 MEI EN VRIJDAG 12 MEI 1944. Oud-Gereformeerde Gemneente. TERNEUZEN (Vlooswijkstraat)7 u., Ds. C. Kramp, van Grafhorst. PREMIEKEURING VAN STIEREN EN VROUWELIJK FOKVEE. De Provinciale Commisisie ter bevorde ring van Rijkswege van de Veefokket-ij besloot voor 1944 de keuringen van stisren en vrouwelijk rundvee als volgt vast te stellen Dinsdag 23 Mei: Nieuwvliet, Zuidzande, Sluis en Cadzand; Woensdag 24 Mei: Oostburg en Aardenburg; Donderdag 25 Mei: Schoondijke, IJzendijke en Biervliet; Dinsdag 6 Juni: Zaamslag en Hoek; Woens dag 7 Juni: Kloosterzande, Graauw en St Jansteen; Donderdag 8 Juni: Axel en Absdale; Vrijdag 9 Juni: Zuiddorpe er. Philippine; Donderdag 15 Juni: Goes. De' keuringen te Goes en te Hoek zullen het karakter van een fokdag hebben. ■i »*-*• Voor ..Tijgers" bestaan er geen hindernis- sen. Een ,Tijger"-afdeeling welke zich in de gevechten tusschen Tarnopol en Stanis- lau bjj zonder heeft onderscheiden en in het weermachtsbericht is vermeld, trekt over een rivier om aan den anderen oever de infanterie bij het vormen van een bruggen- hoofd te steunen. (P.K. Valtingojer O/.H P s) EEN 77-JARIGE REDDER. Te Hasselt viel een 5-jarig knaapje in het Zwarte Water en dreigde te verdrin- ken, doch de heer A. Overink sprong, on danks zijn 77-jarigen leeftijd, gekleed te water en wist het kind te redden. In de J. P. Coenstraat te Utrecht was het elfjarig meisje E. G., bjj vriendinnetjes op bezoek. De kinderen vertoefden in een bovenkamertje en waren bezig met het in- studeeren van een voordracht, met het oog op vaders verjaardag. Plotseling kwam een groote hond de kamer binnenloopen. De 11-jarige E. G. schrok en sprong op een bed, dat voor een venster stond. Zjj viel daai'bij tegen een raam, dat openvloog met het gevolg, dat zjj naar buiten viel en op straat terecht kwam. Door de zware kneu- zingen, welke zij daarbij opliep was zij op slag dood. DOODELIJK ONGEVAL. De negenjarige M. Daane uit St. Anna- land, tijdelijk te Rotterdam vertoevend, was op een vrachtauto geklommen, welke met staven ijzer beladen was. Toen de auto een bocht maakte ging de lading schuiven. De jongen raakte met het hoofa bekneld en raakte bewusteloos. Met een autd van den G. G. D. werd hjj naar het Zuiderziekenhuis vervoerd, maar bjj aan- komst bleek hjj reeds te zijn overleden. Sedert geruimen tijd zijn verschil- lende afdeelingen van den Neder landschen Arbeids dienst ingezet bjj deci aanleg van dijken, teneinde de bevolking te vrjj- waren van een al te groote overlast tengevolge van de inundatie. C.N.F./N.A.D.- Hofmeester Pax s

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1