TERNEUZENSCHE COURANT Buiteniand Binnenland Distributienieuws No. 10.601 DINSDAG 2 MEI 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Terreinwinst ten Zuiden van den Dnjestr en Zuid-Westen van Kowel DE GEALLIEERDE ACTIES TEGEN SABANG EN N.-GUINEA. Radiorede van Mussert. TERNEUZEN, 2 MEI 1S44. BIJ LUCHTALARM MOET MEN DEKKING Z0EKEN. Hi} wist geen raad met zich zelf. Post voor vrijwilligers. Een voorschot Suiker van een Kilo VERSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRUDAGAVOND. Dlrecteur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - Terneuzen - Tel. 2298 Het opperbevel van de weermacht maak- te Maandag bekend: Voor Sebastopol en aan bet front tus schen de uitmonding van den Dnjestr en de Karpatben vonden geen groote gevechts- handelingen plaats. Bij de gevechten aan den Beneden-Dnjestr beeft zicb het Bran- denburgsche grenadierregiment 715 onder bevel van luitenant-kolonel Jordan bijzon- der onderscheiden. Ten Zuiden van den bovenloop van den Dnjestr alsmede ten Zuidwesten van Kowel konden onze troepen in harde gevecbten verder terrein winnen. Eskaders Duitsche gevecbts- en slagviiegtuigen vielen in het gebied van Kowel batterij-stellingen, con- centraties van pantserwagens en voertuig- col-onnes der bolsjewieken aan en vernie- tigden behalve talrijke voertuigen 23 vijan delijke stukken gescbut. Sterke formaties zware Duitsche ge- vechtsvliegtuigen ondernamen in den afge- loopen nacht een zwaren en doeltreffenden aanval op het ten Zuiden van Rowno ge- legen verkeersknooppunt Zdolboenowo. De strijd tegen het vijandelijke spoorwegver- keer in verscheidene sectoren van bet Zui- delijke front werd met succes voortgezet. Tusscben Witebsk en Polozk werden plaatselijke aanvallen der bolsjewieken af- geslagen en gereedstaande troepen door artillerievuur uiteengeslagen. In het booge Noorden beeft zicb een for- matie Duitsche verkenningsvliegtuigen voor korten afstand onder bevel van kapitein Hoppe bij moeilijke actische weersomstan- digheden bijzonder onderscheiden. In het landingshoofd van Nettuno wer den bij een stoottroepactie verscheidene vijandelijke kazematten opgeblazen en de foezettingeei in verbitterde gevecbten van man tegen man met zeer geringe eigen verliezen vernietigd. Een formatie slag viiegtuigen viel artillerie- en luchtdoel- artilleriesteliingen met goede uitwerking aan. Duitsche en Italiaansche jagers als mede luchtdoelartillerie schoten boven Noord-Italie 7 vijandelijke vliegtuigen neer. Op 29 April vielen Britsche jachtbom- menwerpers een in de haven van St. Malo liggend duidelijk gekenmerkt Duitscb hospitaalschip aan en bescbadigden het door bet verscheidene malen met de boordwapens te beschieten. Bij aanvallen op plaatsen in de bezei,te gebieden in het Westen verloor de vijand gisteren 9 vliegtuigen. Enkele Britsche storingsvliegtuigen wierpen in den afge- loopen nacht bommen neer op plaatsen in West-Duitschland. In den strijd tegen de Britsch-Ameri- kaansche aanvoerverbindingen brachten luchtmacht en marine in de maand April 23 koopvaardij- en transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 153.820 brt. tot zinken; 31 andere schepen met een totalen inhoud van 227.000 brt. werden door bom- en torpedotreffers zwaar be- sdhadigd. Aangenomen kan worden, dat vele dezer schepen verloren zijn gegaan. Aan vijandelijke oorlogsschepen werden 27 torpedojagers en convooivaartuigen, 1 mijnenveger en 7 motortorpedobooten tot zinken gebracht, alsmede 5 torpedojagers en 9 motortorpedobooten beschadigd. ROEMEENSOHE WEERMACHTS- BERIOHT. BOEKAREST. Het Roemeensche weer- machtsbericht over de gevechtshandelingen op 1 Mei luidt als volgt: Op de Krim, in den benedenloop van den Djnester en in midden-Moldavie geen bij- zondere gebeurtenissen. Ten Noorden van Jassy tracht de vijand het belangrijke heu- velterrein in een tegenaanval te heroveren, doch hij werd met groote verliezen afge- slagen. Aan het overige front in Molda via en in de Boekowina plaatselijke ge vechtshandelingen. VIJANDELIJKE BOMMENWERPERS ROVEN DUITSOH GEBIED TOT AFWIJKEN GEDWONGEN. BERLIJN. Een vrij zwakke formatie Amerikaansche bommenwerpers is in den laten namiddag van 1 Mei het Lotharing- sche grensgebied binnengevlogen. Boven het Saargebied werden zij door strijdkrach- ten der Duitsche luchtverdediging in hevige luchtgevechten gewikkeld. De formatie zette haar vlucht niet voort tot verder in het gebied van het Duitsche rijk. Er wordt melding gemaakt van het werpen van bom- men'op uiteengelegen plaatsen. FLORENCE GEROMBARDEERD. MILAAN. Tijdens vluchten van Ameri kaansche bommenwerpers boven Noord- Italiaansch gebied ondernam een gedeelte der formatie een terreur-aanval op Flo rence. Talrijke bommen vielen midden in de stad in woonwijken. O.a. het opera- gebouw werd door Amerikaansche bom menwerpers getroffen. DE GEALLIEERDE VLIEGTUIG- VERLIEZEN. De Engelschen en Amerikanen hebben bij hun groote aanvallen overdag en des nachts op Duitsch gebied en den Balkan in April minstens 1392 vliegtuigen verlo ren, waarvan 1126 viermotorige bommen werpers, die door Duitsche jagers in samen- werking met Roemeensche, Boelgaarsche en Hongaarsche jagers en door de overal ver- deelde afweerbatterijen vernibtigd zijn. Verloop der landing bij Hollandia. De laatste Engelsche bladen, die te Ber lin zijn ontvangen, bevatten, volgens den C.D., luchtfoto's van het eskader der Brit sche Azie-vloot, die in den vroegen ochtend van den 18den April voor Noord-Sumatra verscheen en met behulp van op vliegdek- schepen meegevoerde bommenwerpers van de Engelsche en Nederlandsche militaire luchtmacht, een aanval deden op het eilandje Sabang en de luchthaven Lho'nga, ten Zuidwesten van Kotaradja. Uit deze foto's blijjct, dat de opperbevelhebber van de Britsche Azie-vloot, admiraal Sommer- ville, die de operaties persoonlijk leidde, geen enkele risico had genomen voor het geval, dat hij slaags zou raken met de Japansche vloot, want de ruggegraat van het eskader, dat van Ceylon naar Sumatra stoomde, bestond uit niet minder dan 12 sl'ag.schepen. Reeds eerder was bekendgemaakt, dat Sommerville een ring van duikbooten in de wateren ten Noorden van Sumatra had ge- concentreerd, dat er eveneens op duidde, da,t hij een treffen met de Japansche vloot minstens voor mogelijk hield. Zooals te verwachten was, betrof het hier geen ge'isoleerde Engelsche onderneming. De intusschen bevestigde geruchten over besprekingen in Australie tusschen den geallieerden opperbevelhebber voor het Zuidwesten van den Stillen Oceaan, gene- raal MacArthur, en den opperbevelhebber van de Amerikaansche vloot in het cen trum van den Stillen Oceaan, admiraal Nimitz, versterkten bovendien den door de Duitsche bladen herhaaldelijk uitgesproken indruk, dat de betrekkelijke rust in het Verre Oosten slechts de inleiding vormde voor nieuwe operaties. Vrijwel tezelfdertijd, dat Sommerville met zijn eskader voor Sumatra verscheen, stiet Nimitz met een machtige vloot verder naar het Westen door dan hij zich tot dus- verre ooit gewaagd heeft, nl. tot de Palaoe- eilanden, het Japansche bolwerk voor de Philippijnen. Evenals de Engelsche bleef ook de Amerikaansche scheepsartillerie zwijgen en de Palaoe-eilanden werden, evenals Sumatra, alleen maar door bom menwerpers bestookt. Ondertusschen bereidde generaal Mac- Arthur weer een van zijn geleidelijk tradi- tioneel geworden ,,kikvorsch-sprongen" voor: Madang waaraan hij reeds geruimen tijd zijn handen vol heeft, werd onder den voet geloopen door Australische troepen. die bij verrassing in Alexishaven ten Noor den van de stad waren geland. Wewak, de laatste Japansche basis op de Noordkust van Britsch Nieuw-Guinea, die nog steeds hardnekkig tegenstand biedt aan de Australische troepen, die het belegeren, liet hij liggen om bijna 1000 kilometer verder naar het Westen een drietal landingen uit te voeren. Den 23sten April zette hij troe pen aan land te Eitape in het uiterste Wes ten van de Noordkust van Britsch Nieuw- Guinea, alsmede in de' Humboldtbaai ten Oosten en in de Tanamerahbaai, ten Wes ten van Hollandia, een kleine havenstad op de Noordkust van Nederlandsch Nieuw- Guinea. A1 deze landingen werden uitge- voerd door Amerikaansche mariniers, terwijl zich onder de vlootstrijdkrachten eenige eenheden van de Nederlandsch-Indische vloot bevonden en een aantal Nederlandsch- Indische vliegtuigen medewerkten aan het vormen van de bij dergelijke operaties nofxtzakelijke .luchtparapluie" Bij Holkundia. Eitape was betrekkelijk spoedig in ge- allieerde handen. Bij Hollandia is een felle strijd gevoerd, daar de Japanners hier na Rabaul hun sterkste luchtsteunpunt voor den strijd in den Bismarck-Archipel had- den, dat krachtig werd verdedigd, ook al bleek het garnizoen dan niet opgewassen tegen de verpletterende meerderheid, waar- mee het bij verrassing werd aangevallen. De Amerikanen lieten het op zichzelf vrij onbelangrijke stadje Hollandia aanvankelijk liggen, om zoo snel mogelijk tusschen de granieten torens van het Cycloop-gebergte heen te dringen naar de vallei, die daar op slechts korten afstand van de kust onmid- dellijk achter ligt en waar zich de 3 vlieg- velden van Hollandia bevinden. Twee van die vliegvelden konden zonder ernstige be- schadigingen veroverd en in gebruik ge nomen worden, terwijl om het derde dagen- lang verwoed is gevochten. Intusischen waren het aangrenzende dorpje Pirn en de strategisch belangrijke heuvel Leimok be- zet, wat voor de Japanners aanleiding was om Hollandia te ontruimen. Uit de Japansche berichten valt thans af te leiden, dat het Japansche garnizoen er kennelijk naar streeft bij Hollandia een guerilla-oorlog te gaan voeren. De verde- digers van Hollandia hebben de stad en haar omgeving ontruimd en zich in de rim- boe teruggetrokken, waar zijggroote voor- deelen zouden hebben tegenover de Ameri kaansche mariniers, gesteld althans dat die van plan zijn om tot een achtervolging over te gaan. De Amerikaansche landings- troepen uit de Humboldt- en de Taname rahbaai hebben contact met elkaar gekre- gen op den autoweg, die achter Hollandia omloopt en beide punten, welke ongeveer 40 km van elkaar verwijderd liggen, ver- bindt. Met dat al zijn, schrijft ,,De Tel.", er voor het eerst een paar vierkante kilometers Nederlandsch-Indisch gebied op de Japan ners heroverd en generaal MacArthur zag zich voor de taak geplaatst om het eerste deel in te lessen van de talrijke beloften, die van de zijde der Westersche mogend- heden zijn gedaan in zake het herstel der souvereiniteit der Vereenigde naties over gebieden, die zij in het verloop van den oorlog hebben verloren. MacArthur heeft zich van die taak met een Amerikaansch breed gebaar gekweten. Op denzelfden dag, dat de Amerikaansche mariniers Hollandia binnenrukten, landde er op een der vlieg velden van de stad een aantal vliegtuigen, die ongeveer 100 Nederlandsche en Indo- nesische ambtenaren uit Australie aan- vcerden. Deze groep van ambtenaren stond onder leiding van majoor Davis Schermer, een officier van het Ned.-Indische leger, die met eenig militair vertoon de Nederland sche vlag heesch, nadat hem namens gene raal MacArthur het burgerlijk bestuur over het bevrijde deel van Ned. Nieuw-Guinea was overgedragen. Aan dit nieuwe be- stuursapperaat is de naam gegeven van Netherlands Indies civil Administration'', bij afkorting ,,Nica". De berichten uit Tokio verheimelijken niet dat het verlies van Hollandia voor de Japanners een ernstige tegenslag is. Wei is waar hebben zij het eiland Halmaheira in het Noordoosten van de Molukken aanzien- lijk versterkt, zoodat dit momeiiteel als een zeer goede luchtbasis kan worden be- schouwd, maar Halmaheira gaat mank aan het euvel, dat het vele honderden kilo meters Westelijker ligt, wat zijn beteeke- nis voor den Bismarck-archipel, waar Mac- Arthur zich gereedmaakt voor den eind- strijd tegen Rabaul, aanzienlijk beperkt. Bovendien vormt Hollandia in de hand der geallieerden een bruikbare basis voor lucht- aanvallen op de Philippijnen. Ten slotte zijn ook de vermoedelijk nog sterke Japansche strijdkrachten op de Noordkust van Nieuw-Guinea tusschen Madang en Hollandia ook al wil men ze nog niet als ,,totaal ge'isoleerd en stra tegisch machteloos" beschouwen, zooals het legerbericht van MacArthur doet ern- stig gehandicapt, daar ze nog slechts zeer moeilijk geravitaileerd kunnen worden. MacArthur schat hun aantal op 60.000, ter wijl van Japansche zijde om begrijpelijke redenen geen cijfers worden genoemd. Deze troepefi komen dan nog bij de Japansche strijdkrachten, die meer Oostelijk op Nieuw-Guinnea alsmede op de Salomons- eilanden en in den Bismarck-Archipel in vrij hooge mate onder de controle van de overmacht der geallieerde zee—en lucht- strijdkrachten zijn geraakt en wier aantal volgens MacArthur 80.000 zou bedragen. Een blik op de kaart leert, dat de positie van deze verspreide Japansche troepen niet benijdenswaardig is, maar aan den anderen kant leeren deze Amerikaansche cijfers, dat men er zich in het hoofdkwartier van Mac- Arthur van bewust is, dat er in 't achter- land der opdringende geallieerden no? aan- zienlijke vijandelijke strijdkrachten staan, die volgens Japansche traditie niet zonder slag of stoot zullen overgeven. VON PAPEN VOORLOOPIG NIET TERUG NAAR ANKARA? De correspondent te Berlijn van het A.N.P. meldt: De stopzetting van de Turksche chroom- leveranties aan Duitschland heeft het vraagstuk der Duitsch-Turksche betrek- kingen sterk op den voorgrond geplaatst. Tot dusver heeft Berlijn nog niet officieel op dezen Turkschen maatregel geant- woord. Het feit zelf Is in de Duitsche pers zelfs nog met geen woord 'vermeld. Het discrimineerende karakter van den Turkschen maatregel alleen de levering aan Duitschland is stopgezet, niet die aan de Geallieerden heeft hier uiteraard groote ontstemming gewekt en het zal nie- mand verwonderen, dat het besluit van Turkije de Duitsch-Turksche betrekkingen rnstig benadeelt. De woordvoerder der Wilhelmstrasse heeft in dit verband on- omwonden van verdragsschending gespro- ken, hetgeen doet verwachten, dat men zich van Duitsche zijde niet bij het feit zal neerleggen. De Wilhelmstrasse neemt het standpunt in, dat de fronten zich thans duidelijk afteekenen en men kan dan ook verwachten, dat de Duitsche regeerin^. haar terughoudendheid ten aanzien van de betrekkingen met Turkije zal laten varen. Naar men weet is de Duitsche ambas- siadeur Von Papen reeds naar Duitschland ontboden en, hoewel het voor de hand ligt, dat de Duitsche regeering in deze uiterst belangrijke aangelegenheid het advies van haar ambassadeur behoeft, wijzen de tee- kenen er op, dat Von Papen waarschijnlijk voorloopig niet naar zijn standplaats zal terugkeeren. AFWIJZEND ANTWOORD VAN PORTUGAL. Naar Efe, volgens Interinf, uit Washing ton verneemt, meldt de Amerikaansche pers, dat de Portugeesche regeering den Britschen eisch betreffende de wolfram- leveranties aan Duitschland heeft afge- wezen. In een briefwisseling tusschen Churchill en Salazar heeft volgens deze berichten de Portugeesche regeeringschef verklaard, dat Portugal niet op grond van 't bondgenootschap met Engeland verplicht is de leveranties aan Duitschland te sta- ken. Bovendien wenscht Portugal zich niet met nieuwe gevaren in te laten, want de door Engeland geeischte maatregelen zou den door Berlijn als een openlijke vijandige daad beschouwd kunnen worden. MINISTER KNOX OVERLEDEN. Naar radio-New York, volgens D.N.B. meldt. is de Amerikaansche minister van marine Knox Vrijdag te Washington ten- gevolge van een hartverlamming over- leden. Maandagmiddag heeft de Leider voor de radio een rede uitgesproken waaraan het volgende is ontleend: Volksgenooten. In het jaar 1890 werd voor de eerste maal door de arbeiders den 1-Meidag gevierd. De ongeveer in 1875 hier te lande begon- nen strijd voor lotsverbetering der arbei ders, was toen vijftien jaar oud. Tot 18B4 ging het met de arbeidersbeweging goed, nieuegenstaande vervolging. Toen kwam de scheuring. De socialistische arbeiders beweging kwam meer en meer in Marxis- tisch vaarwater. De geestelijkheid wist een deel der arbeiders achter zich te krijgen. Verdeeldheid in de Nederlandsche arbei dersbeweging was het gevolg, waarvan de politiekelingen van allerlei kleur schande- lijk misbruik hebben gemaakt. Meer dan 50 malen is sedert 1890 de eerste Mei gevierd. Is het wonder, dat zoovelen zich nu, onder den last van het huidige gebeuren, afvragen of dit alles wel zin gehad heeft? Waarom zich uitsloven voor hersenschimmen Groote kinderen zoet houden met sprookjes Zij gelooven er niet meer in, zij die reeds zooveel in hun leven hebben medegemaakt, die zooveel golven van idealisme hebben zien breken op de klippen van het materialisme. De oudsten denken terug, zoo zeide spr. voorts, aan Domela Nieuwenhuis, Troel- stra, aan den priester Schaepman of aan Talma, alien mannen van karakter, die het goed gemeend hebben met ons arbeidende volk en daarom recht hebben op blijvende waardeering. De verwording daarna, het verval en het einde in de lacnwekke'nde vertooning van ,,Eenheid door democratic ging spr. stil- zwijgend voorbij want daaruit valt niets verheffends te puren. De oude strijders wendden zich huiverend af en onder de jongeren kwam het cynis- me; wij zijn niet zoo dwaas om het geloof der vaderen te hoeden, geef ons maar den bioscoop in plaats van de barricade. Moet dit dan het resultaat zijn van de offers, die millioenen menschen in den loop van eep halve eeuw strijd hebben gebracht? Ons antwoord daarop is: Neen, dit is niet het eindresultaat, het socialisme zal toch zegevieren. De ontwikkeling gaat voort, 6 6k en juist in dezen tijd. Thans woedt de beslissende strijd, die een nieuwen weg zal ontsluiten. Deze weg voert naar het doel. Spr. zette vervolgens uiteen, waarom hij optimist is: Niettegenstaande de bezwa- ren aan dezen tijd van wereldoorlog verbon- den, waarvan ik dagelijks doordrongen wordt door den omgang met zoovelen, die door den dood van naaste verwanten het zwaarst getroffen worden, geloof ik on- wrikbaar aan den opgang. Ik kan mij niet voorstellen, dat Europa's toekomst zou be- staan in den ondergang als domein van de sovjet-repuj)lieken met Moskou als hoofd- stad, of kolonie van het Noord-Ameri- kaansch-Engelsche grootkapitaal, zooals Perzie of Britsch-Indie. Dan zou inderdaad de strijd van de mil lioenen menschen voor lotsverbetering en eerbied voor den arbeid, die reeds meer dan een 'halve eeuw werd gestreden, voor niets zijn geweest, en zooiets kan ik niet ge looven en wil ik niet gelooven. Wij weten nooit, welken weg God met ons wil gaan, zoo zeide spr., en zich rich- tende tot diegenen, die strijders waren in vroegere jaren, voor wie dus 1 Mei vroe- ger een begrip was van strijd, en van hoop, zeide hij, dat hun strijd niet voor niets is geweest. De weg is anders dan gij in vroe gere jaren gedacht hebt, daarom staat gij terzijde of wellicht afwijzend, maar over dit conservatisme moet gij heen komen en dan ziet gij den nieuwen tijd gloren, die u zal brengen wat u eens den moed gaf tot den strijd. Wat in dezen geweldigen tijd van wereld- revolutie en wereldoorlog geschiedt, is in wezen niets anders dan het vrijmaken van den weg. die voert naar een hoogtepunt van sociale gerechtigheid, zooals de besten onder de oude strijders van 18751914 nauwelijks mogelijk hebben geacht. De revolutie, die zich voltrekt, is die van den arbeid tegen het kapitalisme. Tot 1914 was het kapitalisme onbeperkt de baas. Engeland was honderd jaren lang het meest kapitalistische land ter wereld en beheerschte met zijn vloot en zijn steun- punten een belangrijk deel van de wereld, dat in het Britsche imperium was ingelijfd. Omstreeks dienzelfden tijd werd het Duitsche kapitalisme gevaarlijk in de oogen van Engeland dat Europa wilde blijven be- heerschen. Engeland vormde een bondge nootschap met den tsaar van Rusland en betrok ook Frankrijk in de omsingeling van Duitschland. Van 1914 tot 1918 woedde de oorlcg, die eindigde met de overwinning van het kapitalisme, welke, aldus Mussert, slechts schijnbaar was, omdat het kapita lisme gesplitst werd in tweeen: het privaat- kapitalisme met zijn zetel te New York en het staats-kapitalisme, dat in Moskou zijn centrum vond. Maar er gebeurde nog meer. In Duitsch land ontstond onder den arbeider Adolf Hitler het nationaal-socialisme en in Italie onder den arbeider Benito Mussolini, het fascisme. Beiden anti-kapitalistisch in hart en nieren, beider streven gericht op de ver- heffing van het volk. Beiden zich daarvan bewust, dat het kapitalisme alleen dan overwonnen kan worden, wanneer de ar beiders van hoog tot laag zich met elkan- der solidair gevoelen en zich niet meer door democratische of eonfessioneele leuzen laten splitsen. Niet klassenstrijd, verzandende in de ge- zapige stroomen van de parlementaire democratie is het middel, maar de volksche solidariteit gegrond op den eerbied voor den arbeid. Dit volksche socialisme is de barricade op den triomfweg van het pri- vaat-kapitalisme en het staats-kapitalisme, een doorn in het vleesch van New York en Moskou. Twintig jaren lang, van 1919 tot 1939, is het tijdvak van de voorbereiding en het begin van den opbouw van de socialistische volksgemeenschappen in Europa. Van 1933 tot 1939 liet Hitler aan de wereld zien, dat het Duitsche volk in snel tempo verlost werd uit den druk van het kapitalisme. Spr. zette uiteen, dat het privaat-kapitalis- me en het staats-kapitalisme, New York en Moskou, zich verbonden tot vernietiging van de socialistische ontwikkeling- van Europa. Zij bleven voorloopig achter de schermen en stuurden Londen vooruit, dat in 1939 het voorwendsel vond oai den oor log te verklaren, wegens Danzig en den Corridor. De derde phase begon: de eind- strijd tusschen het volksche socialisme van Europa eenerzijds en het kapitalisme van Amerika, vereenigd met het communisme, d.w.z. het staatskapitalisme van het Sov- jet-wereldrijk, anderzijds. In dien eindstrijd staan wij nu en wij zijn er ons van bewust, dat het verliezen van dien eindstrijd den ondergang van Europa beteekent. Het doel van dezen oorlog is de rugge graat van Europa te breken, zijn cultuur te vernietigen en het daarna te verdeelen in twee invloedssferen: Oostelijk en Mid- den-Europa, domein van de Sovjets; West- Europa, kolonie van Amerika en wee dan den arbeider! Wij gelooven in het behoud van Europa, dank zij het Nationaal-Socialisme, dank zij Adolf Hitler, die de top is van de defen- sieve macht van Europa. Zwarte offers vergt deze strijd van de arbeiders van alle landen van Europa, die als soldaat aan het front staan, of thuis of op grooten afstand van huis moeten produ- ceeren, produceeren en nogmaals produ- ceeren granaten, vliegtuigen, tanks, enz. In lijnrechten strijd is dit alles met dat wat wij willen: volksordening; de mannen in hun gezinnen; productie om de behoeften aan kleeding, voedsel, woonruimte van de volkeren te voldoen. Hoe eerder de bedreiging van Europa is afgewend, hoe eerder dus New York en Moskou hun greep naar Europa opgeven, omdat hun lange vingers zijn afgeschoten, des te eerder kan het enorme Europeesche oorlogsapparaat worden omgeschakeld in een nog grooter apparaat om de menschen te dienen. Dat zal straks in Europa tot werkelijkheid worden gemaakt en dan zul len aller oogen open gaan, ook die van de millioenen van ons volk die dit nu nog niet kunnen zien, omdat zij zich blind staren op de goudschittering van Engeland en Ame rika. J3pr. vergeleek het kapitalistisch tijdvak met een stikdonkeren nacht, die nog niet geweken is, en het volksche socialisme, het eenig mogelijk socialisme met den nieuwen dag die komt. In het nieuwe Europa zal zijn een herboren Nederlandsch volk. Dan zullen de strijders van voorheen, zij die op 1 Meidagen getuigenis aflegden van hun onwrikbaar geloof, zien dat hun strijd niet vergeefsch is geweest. En Mussert eindigde zijn toespraak aldus: Volksgenooten, onverwoestbaar leeft dit geloof in onze harten; het laat zich niet wegdringen wij zullen het behouden, gij en ik, wij zullen daamaar handelen. De toekomst is aan ons, de strijders voor de sociale gerechtigheid Hou zee! SIGAREN EN SIGARETTEN VAN EIGEN TEELT. Naar het ,,Hbld." verneemt, zullen de tabaksamateurs het komende seizoen hun nicotinekruid door een belangrijk initiatief, dat in de leidende tabakswereld werd ge nomen, naar keuze terug kunnen krijgen in twee vormen, of wel als pakjes sigaretten van een bepaald eenheidsmerk of als siga- ren volgens een bepaald eenheidsmodel. Voor dit doel zullen van hoogerhand fabrie- ken worden aangewezen; zij zullen de ge- fermenteerde tabak netjes wegen en sor- teeren en al naar gelang van het gewicht een eve^redig aantal pakjes sigaretten re- tourneeren. BURGERIJ VORMT EIGEN POLITIE. In Tuindorp te Utrecht zijn de bewoners overgegaan tot vorming van een onderlinge burgerwacht, om gedurende de avonduren en den nacht de particuliere eigendommen te bewaken. De dienst, waaraan ongeveer duizend burgers medewerken, wordt om beurten uitgeoefend door pioegen van veer- tig man, verdeeld over de verschillende blokken. Men patrouilleert in groepjes van drie, behoorlijk bewapend, langs de huizen. De wachttijd is verdeeld in twee perio- den; halverwege de nachtperiode worden de veertig burgerwakers door een nieuwe groep van veertig afgelost. Niet buiten blijven staan kijken. Reeds als men het afweergeschut hoort knallen moet men zich van de straat verwijderen! Niettegenstaande de herhaalde waar- schuwingen blijft het publiek en ondanks het daaraan verbonden groote gevaar belangstellend op den publieken weg staan kijken naar overvliegende vliegtuigen, ook wanneer het de afweerbatterijen hare salvo's op de bezoekers in de lucht hoort afvuren. Dit schijnt zelfs de interesse voor het daardoor ontstaande gevaar nog te ver- hoogen. Als waarschuwing hiertegen mcge die- hen, dat thans door de politic daarop stron ger wordt toegezien. Zoo is alhier tijdens het laatste luchtalarm door de politie aan niet minder dan 120 personen een waar schuwing uitgereikt en de daaraan verbon den boete toegepast. Van de zijde der politie werd ons mede- gedeled, dat thans een nieuwe regeling in working is getreden, volgens welke het publiek zioh reeds binnenshuis moet be- geven of deklting moet zoeken, zoodra het afweergeschut in working wortdt gesteld. R.K. KERK. Eerste H. Oommunie. De Eerste H. Communie der kinderen zal in onze parochie plaats hebben op Hemelvaartsdag 18 Mei e.k. H. Mis voor tewerkgestelden. Zoo lang deze tewerkstelling van arbei ders ook op Zondag duurt, zal er voor hen 's Zondagsmorgens om half zeven een H. Mis worden gelezen, zoodat ze aan hun Zondagsverplichting van de H. Mis bij te wonen kunnen voldoen. KIND VERDRONKEN IN REGENPUT. Te Goes vertoefde het anderhalfjarig zcontje van de Haagsche familie Ten Katen met zijn moeder bij een familie in de Matth. Smallengangenbuurt. Achter de woning bevond zich- een regenwaterput die was af- gedekt met het deksel van een waschketel. Het kind is met het deksel gaan spelen en toen in den regenput gevallen, waaruit het levenloos is opgehaald. BEgyVlETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 9 tot en met 15 April 1944 kwamen er in ons land 1955 (2003) Vroeger was hij ,,een sloome duikelaar", die met zichzelf geen raad wist. Dikwijls keek hij met jaloersche blikken naar dieflinkekerelsin de Waffen if. Toen deed hij de groote stgp van zijn leven en meldde zich als vrijwilliger. Nu had hij een doel in zijn leven, zijn lamlendig- heid was verdwenen. Doe als hij. Meldt U voor ddn der keuringen, die iedere maand plaatsvinden en in de dag- bladen bekend worden gemaakt. U krijgt daar alle inlichtingen. NAAM ADRES WOONPLAATS verzoekt toezending etir.et brochure over de Waffen-4j. Uitknippen en mzenden aan Ersatz-kommando Nil Jerlande. Korte Vijverberg 5, Den Haag Het SS-Ersatzkommando Niederlande in Den Haag maakt, in verband met het zen- den van post aan vrijwilligers, die dienen bij de verschillende eenheden der Waffen- SS, of die in lazaretten, Genesungsheime enz. liggen, het volgende bekend: Alle brieven, tijdschriften en pakjes moe ten in het vervolg- zijn geadresseerd als volgt An das Hauptamt, D Ity2 Deutsche dienstpost MAASTRICHT. Zur Weiterleitung an: naam: (veldpostnr. of adres): Daardoor zal de verzending van de veld- post in het vervolg minder vertraging on- dervinden. Brieven, tijdschriften en pakjes, moeten duidelijk van naam en adres voor- zien zijn en ook het adres van den afzen- der moet er duidelijk op zijn vermeld. Het verdient aanbeveling in de pakjes ook een adres bij te voegen en deze stevig te ver- pakken. Tot 20 gram is alles vrij van porti. Pakjes boven de 20 gram moeten van Zu- lassungsmarken zijn voorzien als deze naar veldpostnummers worden gezonden, zij mogen niet zwaar^er zijn dan 100 gram. Zwaardere pakjes ook met twee Zulas- sungsmarken zijn niet toegelaten. Pakjes aan gewone adressen, dus niet aan veldpostnummers, mogen niet zwaarder zijn dan 1000 gram. Tijdschriften en kran- ten mogen ook aan veldpostnum^ mers zonder Zulassungsmarken wor den verzonden. Luchtveldpostbrieven moeten van twee luchtpos'tzegels zijn voorzien en op den brief moet zijn vermeld: luchtveldpost. Lucht- veldpostzegels en toelatingszegels worden door de vrijwilligers aan hun familieleden gezonden. Het is in het belang der familieleden zelf, dat aan de voorschriften nauwkeurig de hand wordt gehouden, want dan heeft men meer zekerheid, dat de post geen ver traging ondervindt en op de plaats van be- S'temming aankomt. In het vervolg moeten dus brieven, tvjd- schriften en pakjes voor de vrijwllliger.s niet meer naar het BS-Ersatakonumando Niederlande hi Den Haaglvorden gdzonden. De veldpost voor de vrijwilligers wordt door de Nederlandsche post aangenomen; in plaatsen waar kantoren van de Duitsche Dienstpost zijn gevestigd, kan men de veld post daar bezorgen. Ook kan men bij de Duitsche Dienstpost geld verzenden op veld- postwissel® voor de vrijwilligers bij alle eenheden der weermacht en Waffen-SS. Na dagenlange zware gevechten gelukte het een vrij sterke strijdgroep een dreigen- de omsingeling door de Sovjets te voor- komen en naar het Westen door te breken. Waar de voertuigen in de modder bleven steken en geen tijd te verliezen was, „laadden" de grenadiers hun bagage op panjepaarden. (iP.K. Otto Paul PBIf/R P s.) gevallen van besmettelijke ziekten voor, n.l. 1203 (1264) dip'htherie, 694 (669) roodvonk, 22 (43) dysenterie, 2 (4) febris tvohoidea en 2 (2) kind-erverlamming. De cijfers tusschen haakjes zijn die der voorafgaapde week. Zeeland had 4 (21) gevallen, n.l. 1 rood vonk te Tholen en Westkapelle, 1 diphthe- rie te Kruiningen en 1 malaria te 's Heer Arendskerke. Binnenkort op twee bonnen verkrijgbaar. In verband met de bijzondere omstandig- heden, die tengevolge van inundatie- en evacuatiemaatregelen in bepaalde deelen des lands heerschem, acht het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd het .gewenscht reeds thans over te gaan tot distributie van voorraden consumptie- suiker, die aanvankelijk voor verdeeling in den loop van het jaar bestemd waren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1