TERNEUZENSCHE COURANT i Buitenlancf Binnenland No. 10.603 DINSDAG 25 APRIL 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIE8LAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT Dultsch afweersucces bij Sebastopol. KEURINGEN. DOODVONNIS. MELDT U ALS VRIJWILLIGER BIJ DE KRIEGSMARINE JEUGD TRNOVEflZQR&ttffi TERNEUZEN, 25 APRIL 1944. VERSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRUDAGAVOND. Dlrecteur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - Terneuzen - Tel. 2298 Het opperbevel van de weermacht maak- te Maandag bekend: In het gebied Van Sebastopol vielen de Sovjets gisteren met sterke strijdkrachten en met gebruikmaking van talrijke pant serwagens en sla-gvliegers aan. Onze dap- pere troepen behaalden na harde gevech- ten een volledig afweersucces e$i vernietig- den 57 pantserwagens. Duitsche jacht- en slagvliegers schoten 27 Sovjetvliegtulgen neer. Escortevaartuigen van een Duitsch konvooi haalden in de wateren ten Westen Van Sebastopol zes Sovjet-bommenwerpers omlaag. In de* zware afweergevechten der laatste dagen heeft zich een divisie lucht- doelgeschut onder bevel van den luitenant- generaal Pickert bijzonder onderscheiden. Zij vernietigde in den tijd van 8 tot 23 April 105 vijandelijke vliegtuigen en 82 pantser wagens. Tusschen de Karpathen en den boven- loop van den Dnjestr bleef de aanval der Duitsche en Hongaarsche troepen tegen hardnekkigen vijandelijken tegenstand ter- rein winnen. Tegenaanvallen der bolsjewis- ten werden afgeslagen. Ten Zuidwesten van Narwa bleven ver- scheiden vijandelijke aanvallen zonder sueces. Bij een aanval van Sovjet-bommenwer- zinken gebracht, een schip getorpedeerd en in de havenwerken omvangrijke schade aangericht. Aan de Adriatische kust drongen stoot- troepen de vijandelijke stellingen binnen, vernietigden verscheiden steunpunten en brachten den vijand verliezen toe. Duitsche torpedomotorbooten brachten in den afgeloopen nacht voor de Zuidkust van Engeland een schip van middelbaie grootte tot zinken en beschadigden in har den strijd met Britsche torpedojagers en torpedomotorbooten een vijandelijke boot errustig. In de ochtenduren van 24 April noopten lichte Duitsche zeestrijdkrachten in de wateren van Cherbourg verscheiden formaties Britsche torpedomotorbooten tot den strijd. Twee der vijandelijke booten kregen artillerie-voltreffers, een van haar werd in zinkenden toestand waargenomen Amerikaansche bommenwerpers vielen op 23 April verscheiden plaatsen in het ge bied van Weenen aan. Vooral in Wiener- Neustadt ontstonden schade en verliezen onder de bevolking. Door Duitsche en Hon- gaarsche jagers alsmede door luchtdoel- artillerie werden 31 vijandelijke vliegtuigen, in hoofdzaak viermotorige bommenwer pers, vemietigd. Bij aanvallen van vijandelijke formaties jachtvliegtuigen op West- en Zuidwest- Duitschland, alsmede boven de bezette Westelijke gebieden werden tien vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. In den afgeloopen nacht waren aanval len van Britsche bommenwerpers gericht LuMdoo-j- pers op een Duitsch konvooi voor dd kust van Noordelijk Noorwegen werden 40 vijan delijke vliegtuigen, waarvan 37 in luchtge- vechten en 3 door escortevaartuigen der marine, omlaaggeschoten. Aan het landinghoofd van Nettuno werd een door pantserwagens ondersteunde aan val van den vijand ten Zuidoosten van Aprilia door geconcentreerd artillerievuur uiteengeslagen. Door een verrassenden aan val van eenheden der Duitsche marine op de haven van Anzio werden een korvet tot op het Oostzeegebied en op het gebied van Mannheim. Zes vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Majoor Baer, Grup- penkommandeur in een eskader jachtvlieg tuigen, behaalde in den strijd met Britsch- Amerikaansche vliegtuigen zijn 200e over- winning in de lucht. Sterke eskaders zware Duitsche ge- vechtsvliegtuigen ondernamen in den afge loopen nacht een geconcentreerden aanval op Bristol, die uitgebreide branden en groote verwoestingen tengevolge had. DE AANVAL OP SABANG. Aan een bericht van den Ned. Correspon- dentiedienst uit Berlijn is het volgende ont- le<De aanval, dien Engelsche luchtstrijd- krachten op het gebied van Noord-Sumatra hebben ondernomen, kan worden.beschouwd als een nieuw element in den oorlog tegen Japan. Men kan tevens een bepaalde be- teekenis toekennen aan het feit, dat de opperbevelhebber voor Zuid-West-Azie Lord Louis Mountbatten, zijn hoofdkwar- tier van New Delhi naar Ceylon heeft ver- legd. Te New Delhi was Mountbatten dichter bij het front aan de grens van Bir- ma eenmzijds en Britsch-Indie en China aan den anderen kant. Van Ceylon heeft hij echter een breederen kijk op heel het ge bied, dat hem is toevertrouwd en dat zich van de golf van Bengalen tot de Molukken uitstrekt Woensdagochtend verscheen bij het aan- breken van den dag voor de Noordelijke spits van Sumatra een machtig eskader van de Britsche Oost-Azie-vloot, waarvan de kern werd gevormd door een formatie vliegdekschepen, die te oordeelen naar den omvang van de actie in "elk geval wel ten getale van een dozijn of meer vertegen- woordigd geweest moeten zijn. Deze vlieg dekschepen werden geescorteerd door een aantal slagschepen en verder door een dien- overeenkomstige strijdmacht van kruisers, torpedojagers en kleinere vaartuigen. Een opmerkelijke bijzonderheid is nog, dat de Engelschen om dit eskader een ring van duikbooten hadden geconcentreerd, wat er- op schijnt te wijzen, dat zij rekemng heb ben gehouden met de mogelijkheid van een treffen met eenheden van de Japansche Aanzienlyke formaties bombardemerats- vliegtuigen stegen van de vliegdekschepen op en gingen onder de bescherming van jagers over tot een zwaren aanval, die zich h ofdzakelijk concentreerde op het eilandje Sabang, ten Noorden van Sumatra en op de luchthaven Lho'nga op het vasteland van Sumatra, 20 km ten Zuid-Westen van Koetaradja. Mountbatten geeft in zijn legerbericht toe, dat het Engelsche eskader geen andere eenheden van de Japansche vloot heeft ontmoet dan twee torpedoboot- jagers en verder een gelijk aantal vracht- sehepen, Hij zegt voorts, dat de aanval voor de Japanners een volkomen verras- sing was. De vraag, welke zich nu uiteraard voor- doet, is of hier slechts sprake is van een incidenteel optreden zonder verder belang of van een nieuwe tactiek, d.w.z. van een. nieuwe fase in den strijd tegen Japan. Deze zou dan daarin bestaan, dat de En gelschen in den Indischen Oceaan op de- zelfde wijze willen gaan optreden tegen de Japansche posities als de Amerikanen voor al gedurende de laatste maanden in den Stillen Oceaan. Deze vraag is niet te be- antwoorden, maar vast staat, dat de Ja- panners in elk geval rekening moeten hou- den met de mogelijkheid van een too' nemend offensief optreden van de Engel schen op hun Westelijke en Zuid-Westelijke flank. Deze wijziging in de situatie komt voor Tokio in zooverre niet onverwachc, dat men er van Japansche militaire zijde eigen- lijk zijn bevreemding over heeft uitgespro- ken, dat de Engelschen nog steeds niet een landing hebben geprobeerd op de Andama- nen en de Nicobaren, de twee ketenen van eilanden ten noorden van Sumatra. Deze groepen zouden als basis kunnen dienen voor bommenwerpers, die hier slechts 400 tot 500 kilometer van Birma en Malakka en minder dan 200 kilometer van Noord- Sumatra verwijderd zouden zijn. Het S.S. Ersatzkonunando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden worden op Donderdag 27 April te Amsterdam van 9 tot 14 uur, Nebenstelle der Waffen S.S., Dam no. 4 en Vrijdag 28 April te Den Haag van 9 tot 14 uur, in een der zalen van het gebouw Amicitia, West- einde no. 15, waar iedere gezonde Neder- lander zich kan aanmelden ten einde ge- keurd te worden voor de Waffen S.S., S.S. Wachtbataillon in Amersfoort, Land- storm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansehe S.S. in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 1935 jaar die aan- meidingsplichtig zijn voor de tewerkstel- ling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen S.S. kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst- tijd zijn geschiktheid voor de officiers- opleiding heeft bewezen, zijn schooloplei- ding is niet doorslaggevend. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrjjg- baar bij de navolgende Nebenstellen der Waffen S.S.: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Lange- straat 56; Heerlen, Saroleastraat 25, Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het Ersatz-kommando, Korte Vijverberg no. 5, Den Haag. De hohere &S- und Polizeifuhrer maakt bekend De Nederlandsche distributie-ambtenaar Hendrik Romeijn, geboren 21 Augustus 1921 in Rotterdam, het laatst wonende in Drunen, Schoolstraat 42, is bij vonnis van het SS- und Polizeigericht Den Haag van 27 Maart 1944 wegens moord op den com- missaris van politie Van Dijk te Nijmegen, als saboteur ter dood veroordeeld. Het von nis is voltrokken. Japansche kranten meldden eenige dagen geleden volgens S.P.T., dat de Britsche vliegdekschepen Victorious" en Indomi table", bij Indische eskaders zijn ingedeeld. LUCHTSTRIJD BOVEN ROEMENIii EN ZUID-DUITSOHLAND. Duitsche en Roemeensche luchtverdedi- gingsstrijdkrachten hebben, volgens D.N.B., Maandagochtend den strijd aangebonden met formaties Amerikaansche bommenwer pers, die van het Zuiden uit tot boven Roemenie waren doorgedrongen. Boven Servisch en Roemeensch gebied ontstonden hevige luchtgevechten. Toen sterke formaties Amerikaansche bommenwerpers Maandag in de middag- uren boven Zuid-Duitsch gebied vlogen, ontstonden tusschen deze formaties en de vergezellende jagers eenerzijds en forma ties Duitsche jagers en jachtkruisers reeds voor het passeeren van de Duitsche grens luchtgevechten over uitgestrekte gebieden. Het is op het oogenblik nog niet mogelijk een overzicht te geven van het aantal vijan delijke vliegtuigen dat is neergeschoten. GEBONDEN DOOR 66N IDEAAL HECHT EN STERK ALS EEN MUUR VAN STAAL VAART THANS, OM VOLK EN VADERLAND TE DIENEN GERMANJES JEUGD UIT MET DE KRIEGSMARINE 400 LANDSTORMERS BEeEDIGD. Donderdagmorgen op den 55sten ge- boortedag van den Ftihrer is op een kazerneterrein in ons land een nieuw con tingent manschappen van den Landstorm Nederland op plechtige wijze beeedigd. Bijna 400 vrijwilligers hebben ten overstaan van den Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart, Mussert en den Hoheren S.S. und Polizeifuhrer S.S. Obergruppen- fiihrer Rauter, den eed van trouw en ge- hoorzaamheid aan den Ftihrer afgelegd. Het was voor het eerst, dat bij een derge- lijk gebeuren in den Landstorm een geheel uit Nederlanders bestaande eere-compagnie was geformeerd, terwijl ook voor het eerst een eigen muziekcorps van den landstorm de plechtigheid met muziek opluisterde. Nadat de parade was afgenomen werden de manschappen toegesproken door S.S. Gruppenfiihrer Demelhuber en Mussert. Vervolgens had de beeedigingsplechtigheid plaats, waarna de Rijkscommissaris en S.S. Obergruppenftihrer Rauter het woord voer- den. Met het spelen van het Deutschlandlied het Horst Wessellied en het Wilhelmus werd de plechtigheid besloten. DE BUITENLANDSOHE ARBEIDERS IN DUITSOHLAND. De correspondent der N. R. Crt. te Ber lijn meldt: Aan een mededeeling in de Duitsche pers ontleenen wij, dat sedert 15 April buiten- landsche arbeiders voor een reis binnen het Duitsche Rijksgebied een reisvergunning noodig hebben (dit is een bepaling van het Reiehssicherheitshauptamt). Deze reisver- gunningen worden echter door den bedrijfs- leider alleen in dringende gevallen ver strekt. Buitenlandsche arbeidskrachten, die thans in treinen worden aangetroffen zon der deze vergunning, loopen groot gevaar onder verdenking het arbeidscontract te hebben gebroken te worden gearresteerd. Een ,,Reiseschein' is niet vereischt als de betrokkene een aan alle voorschriften vol- doend bewijs heeft, dat hij met verlof gaat, resp. voor goed naar het vaderland terug- keert. DE ZIEKT EVERZEKERING VAN ARBEIDERS VAN DE ORGANISATIE TODT. Krachtens besluit van den secretaris- generaal van het departement van sociale zaken zal het tekort van de Centrale On- derlinge te 's-Gravenhage op de ziektever- zekering van de arbeiders, werkzaam in dienst van of voor de „Einsatz Holland der Organisation Todt" voor wat betreft het jaar 1944 worden omgeslagen over de Raden van Arbeid en de erkende bedrijfs- vereenigingen. De omslag geschiedt in ver- houding tot het bij elk der betrokken uit- voeringsorganen over het jaar 1943 ver- zekerde loonbedrag. INVOERING VAN DE Z-KAARTEN- PROCEDURE IN DE VOEDSELVOORZIENINGSBEDRIJVEN. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied, nr. 108/1942, waarbij elkc ondernemer verplicht werd desgevraagd in lichtingen te verstrekken omtrent in zijn bedrijf aanwezige arbeidskrachten, is in toepas^ing gebracht de z.g. Z-kaartenproce- dure. Deze procedure wordt thans ook voor het geheele gebied van de voedselvoorzie- ning ingevoerd. Op deze wijze worden voor dit bijzonder belangrijke deel van het eco- nomische leven de arbeidskrachten vrijge steld, die noodzakelijk zijn om de voedsel- voorziening te verzekeren. Aan de kaartenprocedure behoeven op dit oogenblik nog niet deel te nemen de eigenaren en werkkrachten van land- en tuinbouwbedrijven, dus boeren, tuinders, visschers en de bij hen werkzame personen. Voor deze groepen van personen blijven de uitgegeven gele vrijstellingsbewijzen voor- Ioopig van kracht. Onder de Z-kaartenprocedure voor de voedselvoorzieningsbedrijven vallen thans dus de navolgende groepen van bedrijven en personen: I. le: De geheele industrie op het ge bied van de voedselvoorziening, zooals deze is ondergebracht in vakgroepen en onder- vakgroepen van de volgende bedrijfsgroe- pen: (a.) binnen- en buitenlandsche akker- bouwproducten verwerkende industrie; (b.) industrie van olien, margarine, vetten en verwerking dierlijke producten; (c.) derivaten van landbouwproducten verwer kende industrie; (d.) zuivel- en melkpro- ducten-industrie en melkinrichtingswezen; (e.) groenten- en fruitverwerkende indu strie. 2e: De geheele groothandel in levensmid delen, zooals deze is ondergebracht in de Vak- en ondervakgroepen van de onderbe- drijfsgroep groothandel voedselvoorziening en aanverwante gebieden. 3e: De tusschenpersonen in de voedsel- voorzieningsbranches, o.m. zooals zij zijn ondergebracht in de tot de bedrijfsgroep tusschenpersonen behoorende vakgroepen: (a.) tusschenpersonen in bloembollen; (b.) id. in cacao; (c.) id. in alcoholhouden- de dranken; (d. id. in granen; (e.) id. in groenten en fruit; (f. id. in kaas; (g.) id. in koffie; (h.) id. in kruidenierswaren; (i.) id. in kunstmeststoffen; (j.) id. in melkpro- ducten; (k.) id. in olien, vetten en olieza- den; (1.) id. in specerijen; (m.) id. in sui- ker; (n.) id. in thee; (o.) id. in visch; (p.) id. in gedroogde zuidvruchten; (q.) id. in zetmeel. 4e: De detailhandel in de voedselvoorzie ning, zooals deze is ondergebracht in de tot de bedrijfsgroep detailhandel behooren de vakgroepen; (a.) detailhandel in krui denierswaren; (b.) in melk, boter, kaas en eieren; (c.) in aardappelen, groenten en fruit; (d.) in visch; (e.) in wild en gevo- gelte; (f.) in brood-, banket, chocolaterie en en suikergoed; (g.) in vleesehwaren; (h.) in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken; (i.) in bloemen en planten. 5e: De ambachtsbedrijven in de voedsel voorziening, zooals deze zijn ondergebracht in de tot de bedrijfsgroep voedselvoorzie ningsambachten behoorende vakgroepen: (a.) slagerij; (b.) brood- en banketbak kerij; (c.) maalderij; (d.) loondorscherij. II. De navolgende groepen: "le: De koel- en vrieshuizen, onderge bracht in de ondervakgroep koel- en vries huizen; 2e: De vlasverwerkende ambachtbedrij- ven (vlasroterijen) 3e: De griend- en rietbedrjjven, zooals deze zijn ondergebracht in de ondervak groepen verpakkingsmanden-industrie en rietmatten-industrie, ondervakgroep biezen- mattenmakerijen en -sorteerderijen; 4e: De boerenleenbanken en haar cen trales, opgenomen in de bedrijfsgroep land- bouwcredietbanken 5e: Het ambacht ten plattelande en de ambaehtelijke nevenbedrijven van den land bouw met name: (a.) dorpssmeden; (b.) wagenmakers(c.) reparatie-inrichtingen voor landbouwwerktuigen en machines; (d.) dorpstimmerlieden, electro-technische installateurs, metselaars en dakdekkers, die uitsluitend of in hoofdzaak op het platteland werkzaam zijn; (e.) zadelmakers en vervaardigers van tuigen; (f.) persbe- drijven voor hooi en stroo; (g.) grasdro- gerijen. Voor zoover ondernemingen uit de onder II opgesomde groepen van bedrijven reeds aan de doorvoering van de Z-kaartenproce- dure hebben deelgenomen, kan daarmede worden volstaan. Het is niet noodig om een tweede maal Z-kaarten in te dienen. Wil een ondernemer, hetzij voor zich zelf, hetzij voor zijn personeel, vrijstelling van arbeidsinzet verkrijgen, dan moet hij een aanvrage daartoe indienen bij de Duit sche instantie, die de belangen van zijn be drijf stak behartigt, in dit geval de ,,Haupt- abteilung Ernahrung und Landwirtschaft" Juliana van Stolberglaan 45, Den Haag. Duitsche ondernemingen, d.w.z. onder nemingen, waarvan de eigenaar of de meer- derheid van de eigenaren Rijksduitscher is, alsmede ondernemingen, waarvan het kapi- taal voor meer dan 50 pCt. Rijksduitsch bezit is, of die een Rijksduitsche ,,Ueber- nahmetreuhander hebben dienen-hun aan vrage in bij de Duitsche- Kamer van Koop- handel voor Nederland te Amsterdam, welke de aanvragen door geeft aan de ■Hauptabteilung Ernahrung und Landwirt schaft in Den Haag. Deze instantie beslist over de aanvragen. De vakgroepen worden in de gelegenheid gesteld om de belangen van de aangesloten ondernemers te bepleiten binnen het kader van richtlijnen, welke hun na overleg met de vakgroepen en de betreffende bedrijfs- schappen worden verstrekt. De ontvangst van een aanvrage wordt bevestigd door de toezending van een ont- vangstbewijs. Het ontvangstbewijs waar- borgt, dat de arbeidsbureaux zoolang de beslissing op het verzoek niet is genomen, geen werkkrachten aan het bedrijf onttrek- ken. Mochit een ondernemer korten tijd na het indienen van zijn aanvrage nog geen ontvangstbewijs hebben gekregen, dan moet hij zich onmiddellijk tot de Hauptabteilung Ernahrung und Landwirtschaft resp. de Duitsche Kamer van Koophandel wenden. Bij het verzoek- moeten worden overge- legd: le. Een wit vragenformulier in 3-voud, dat de totale personeelsbezetting weer- geeft; 2e: Voor elke mannelijke werk- kracht van 18 tot 45 jaar .(eigenaar, direc- teur of medewerkende familieleden daar- onder begrepen) een 3-deelige groene Z- kaart. Ook voor reeds vroeger door z.g. Aus- weise vrijgestelde werkkrachten moeten Z-kaarten worden ingediend, aangezien deze Ausweise met de doorvoering van de Z-kaartenprocedurfi hun geldigheid verlie zen. Aanvraagformulieren en Z-kaarten zijn verkrijgbaar gesteld bij de vakgroepen, de Kamer van Koophandel en de Duitsche Kamer van Koophandel voor .Nederland te Amsterdam en te Rotterdam. Filiaal-be- drijven moeten zoowel voor het hoofdbedrijf als voor elk filiaal een afzonderlijke aan vrage indienen. Aan het hoofd van het vragenformulier moet de vakgroep, waarbij de onderneming is aangesloten, worden aangegeven als mede het bedrijfschap, op welks gebied zij werkzaam is. Is de ondernemer lid van meer dan een vakgroep, dan moet slechts den daarvan worden genoemd en wel die, in welker artikelen de onderneming den rootsten omzet heeft. Hetzelfde geldt voor het bedrijfschap. Ondernemingen, die zoowel in den han- del, de industrie of het ambacht werkzaam zijn, moeten bij de vraag naar den omzet dezen splitsen in handels-, industrie- of ambachtsomzet. Rijksduitschers moeten in de vragenformulieren met ,,R.D." worden aangeduid. Joden moeten ook op de vra genformulieren worden vermeld en als ,,jood" worden aangeduid. Bij de indiening van de Z-kaarten moet er op worden gelet: a) Dat elk der drie deelen gelijkluidend moet worden ingevuld (de afzonderlijke deelen mogen niet ge- scheiden worden) en vervolgens moet wor den opgegeven: b) Onder (von-van) toe- ziend orgaan: Hauptabteilung Ernahrung und Landwirtschaft, Den Haag; c) Onder (fur-voor) nauwkeurige aanduiding van de firma met plaatsnaam, straat en telefoon- Erg lang behoeft er niet over gesproken te worden. We weten het alien van ons- zelf of van onze naaste familieleden; de toestand van onze tanden en kiezen is erg slecht. We kunnen hier gerust spreken Van een volksziekte. E£n voorbeeld slechts uit honderden die wij voor het grijpen hebben: Op een school hadden de kinderen van de eerste klas teza.men 102 blijvende kiezen Hiervan moesten er 101 behandeld worden. Hoe dat gekomen is, wel, daarvoor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen, zoo als bijv. het gebruik van te fijn en al te lang gekookt eten, snoepjes, ijsjes, schoon- peuteren van ons gebit met een speld, niet of verkeerd poetsen enz. enz. Belangrijker evenwel dan deze fouten vast te stellen, is de vraag: Hoe komen we tot verbetering Dit kan alleen door maatregelen te treffen. Hoe eerder daar mede begonnen wordt, hoe beter. Boven- dien geldt ook hier: Voorkomen is beter dan genezen. Daarom heeft de Nederlandsche Volks- dienst ook de tandverzorging voor onze jeugd ter hand genomen (Foto ONF. Pax.) nummer, indien mogelijk met stempel, schrijfmachine of drukletters; d) Onder (als-als) nauwkeurige opgave van de be trekking, resp. werkzaamheid van den be trokkene, b.v. eigenaar, procuratiehouder, monteur, bakker enz.; e) Onder de num- mers 17 de gegevens betreffende den persoon; f) Onder arbeidsbureau (G.A.B. het voor het bedrijf, dus niet voor de woon- plaats van het personeelslid bevoegde ar beidsbureau, bij filialen het voor de filialen bevoegde arbeidsbureau. Inlichtingen geven in twijfelgevallen de arbeidsbureaux, de burgemeesters, politie of kamers van koophandel; g) Onder 8a resp. 8 indien op de kaarten een ruinate 8a niet is aange geven: het nummer van het persoonsbewijs; h) Onder nummer 9 (,,friiher ausgeiibte Tatigkeit")het vroegere beroep, b.v. „on- geschoold arbeider; i) Onder ,,Begriin- dung des Antrages" moet de beteekenis van 't personeelslid voor het bedrijf kort wor den aangegeven b.v. de eenige chemicus, beste vakkundige pakhuisknecht enz. Ook kan op sociale gezichtspunten worden ge-., wezen. b.v. kostwinner van zijn ouders en vijf jonge kinderen. Hier moet ook worden aangegeven, indien de betrokkene reeds is afgekeurd. De vrijstelling van den arbeidsinzet heeft plaats, hetzij voor een bepaalden, hetzij voor een onbepaalden tijd. Na de beslissing krijgt zoowel de betreffende vakgroep resp. de Duitsche Kamer van Koophandel als de ondernemer een Z-kaart terug, waarop de beslissing is aangeteekend. De vrijstellin- gen, die naar aanleiding van de aanvragen zijn gegeven, zijn bindend voor de arbeids bureaux en kunnen door deze bureaux niet worden ingetrokken. Mocht desondanks een vrijstelling door een arbeidsbureau niet worden erkend, dan is de vakgroep resp. de Duitsche Kamer van Koophandel in de gelegenheid om in overleg met de Haupt abteilung Esnahrung und Landwirtschaft onmiddellijk daartegen op te komen. De verzoeken om vrijstelling van boven- genoemde groepen van bedrijven en per sonen moeten onverwijld en wel uiterlijk tot 30 April 1944 bij de Hauptabteilung Ernahrung und Landwirtschaft resp. by de Duitsche Kamer van Koophandel te Am sterdam worden ingediend. Ondernemers, die verzuimen binnen dezen termijn hun verzoek in te dienen, stellen daarmede zich- zelf en hun personeel voor arbeidsinzet elders ter beschikking. Met nadruk wordt er dus op gewezen, dat die ondernemers, die deze laatste ge legenheid tot het aanvragen van vrijstel- ilng ongebruikt laten voorbijgaan, het aan zichzelf te wijten hebben, wanneer hun be langen bij het vrijstellen van hun werk krachten niet worden behartigd. Buitepandsche ondernemingen, d.w.z. on dernemingen, waarvan de eigenaar of de meerderheid der eigenaren noch Rijks duitscher noch Nederlander is, alsmede on dernemingen, waarvan het kapitaai voor meer dan §0 pot. niet-Duitsch of niet- Nederlandsch bezit is, behooren hun aan vragen, evenals de Duitsche ondernemin gen, in te dienen bij de Duitsche Kamer van Koophandel te Amsterdam of te Rotter dam. Aldaar zijn voor deze ondernemingen ook aanvraagformulieren en Z-kaarten te verkrijgen. INSTALLATIE BURGEMEESTERS. Jl. Woensdag werd de heer C. J. van der Pijl, oud-burgemeester van Hoek, te Kloos- terzande geinstalleerd in zijn nieuw ambt als burgemeester der gemeente Hontenisse. Voor het bijwonen dezer plechtigheid waren aanwezig vertegenwoordigers van den Com- missaris der provincie Zeeland, den Beauf- tragte te Middelburg, vertegenwoordigers van den Landstand, Jeugdstorm, Ned. Volksdienst en de Hitlerjugend. Ook was hiervoor overgekomen de heer J. Dekker, gemachtigde in Zeeland van Mussert en de chef van den Sicherheitsdienst te Ter neuzen. De nieuwe burgemeester werd geinstal leerd door den wethouder Stallaert, waar na de heer Van der Pijl verklaarde als ge boren Zeeuwsch-Vlaming-- -de gemeente te zullen besturen volgens de nationaal-socia- listische beginselen. Hij herdacht de geval- lenen aan het Oostfront, de moeders en de kinderen die in Duitschland moeilyke tijden doormaken tengevolge van de bombarde- menten, en besprak ook de vele offers die in Nederland moeten worden gebracht om het vader land te redden. Hij hekelde de vele ambtenaren die het volk niet dienen en de schandelijke overvallen op de distri- butiekantoren. Hierna werd het woord gevoerd door den vertegenwoordiger van den Beauftragte^, die wees op de vele moeiiykheden die de" nieuwe burgemeester zal hebben te over- winnen, doch sprak zijn goede verwachtin- gen uit voor de toekomst. Vervolgens sprak de gemachtigde van den Leider, de heer J. Dekker, terwyl Ir. Welleman sprak namens den Commissaris der provincie en de heer Cyr. van Duijse namens de groep Hulst van de N.S.B. en ook nog het woord werd gevoerd namens den N.V.D. Aan den burgemeester werd namens de groep Hulst der N.S.B. een portret van Mussert aangeboden. Het gezelschap heeft zich vervolgens be- geven naar de gemeente Vogelwaarde, om de installatie te verrichten en bij te wonen van den heer J. J. van Hijfte, tot nu toe wethouder dier gemeente, als burgemees ter. De plechtigheid die eenzelfde verloop had als die te Hontenisse, werd hier ver- richt door den heer Ir. Welleman, namens den Commissaris der provincie. Hier werd in de verschillende toespraken bijzonder in het licht gesteld, dat de nieuwe burge meester tevens buurt-boerenleider is, het- geen voor een landbouwende bevolking als die van Vogelwaarde van groote beteeke nis moet worden geacht. De verdediging van Nederland, op iederen aanval be- rekend. De uit- werking van een in het kustterrein gelegde Duitsche pantsermijn. (P.K. Weizsacker O/H P s.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1