GELDIGE BONNEN Neem'nAKKERTJE Binnenland De Neclerlandsche Pijnstiller Gemeente TERNEUZEN. 4e TERNEUZEN, 21 APRIL 1944. maohineschrijven en Ja, Waarom? Als er AKKERTJES zijn, die de pijnlijke boeien verbreken, het hoofd weer helder maken binnen 'n kwartier. VAN 16 TOT EN MET 29 APRIL: Bon Hoeveelheid no. per bon 17-18A 4 rants. 17-18B 1 rants. 17 besohuit 1 rants. Brood otf Oebak Idem Beschuit Kindermeel, haver- mout, gort of voe- dingssuiker Bloem enz. Peulvruchten Gort Ryst of Gort Vermicelli Margarine Margarine of Bak- en Braadvet Boter Magere of 20+ kaas De Burgemeester van TERNEUZEN maakt namens den Orts-kommandant be- kend, dat het op 26 April 1944, tusschen 19,30 uur en 20,30 uur, verboden is zich in de openlucht te bevinden in het gebied ten Westen van het kanaal tusschen de West- haven en de scheepswerfdit in verband met de alsdan door de Duitsche Weermacht te houden scherpschietoefeningen. Terneuzen, 21 April 1944. De Burgemeester voornoemd, KXiOMP. Melk Taptemelk Vleesch Idem Aardappelen Idem Suiker Jam Koffiesurrogaat Versnaperingen Sigaren, Tabak of Cigaretten Eenheidstoiletzeep Waschpoeder Idem Toilet zeep 18 beschuit 097-098 alg. 099 alg. D33 reserve E33 reserve 100 alg. 17A boter 17B boter 20B boter 101 alg. 17-18 melk 17-18 tap torn. 17-18A vleesch 17-18B vleesch 17-18 aardap. 17-18 toeslag 102 alg. 103 alg. 104 alg. 17 versn. 17-18 tabak 105 alg. 106 alg. C34, D34, E34 res. E35 reserve 621/2 gr 1 rants. 250 gr 250 gr 250 gr 100 gr i/2 rants. 1/2 rants. 1/2 rants. 100 gr 13/4 liter 134 liter 1 rants. y4 rants. 8 kg 1 kg 500 gr 250 gr 250 gr 150 gr 1 rants. 1 rants. 1 rants. 1 rants. 1 rants. den zoo verneemt het D.N.B. uit Lissa- bon werd medegedeeld, heeft de Brit- sche regeering door Sir Samuel Hoare, den Britsch'en ambassadeur te Madrid, bij de Spaansche regeering krachtige stappen laten doen betreffende het in peslag nemen van de aan de Engelsch-Amerikaansche petroleummaatschappij Shell behoorende voorraden petroleum in Tetoean (Spaansch Marokko). Ook de regeering van de Ver- eenigde Staten zou dergelijke stappen heb- ben ondernomen. De in beslajg genomen voorraden zouden slechts klein zijn en de maatregel van de Spaansche autoriteiten zou een gevolg zijn van de weigering der genoemde petroleummaatschappij, de spe- ciale belasting te betalen, die door de Span- jaarden na het embargo op de petroleum naar Spanje eind Januari is ingevoerd. Dit verbod van verschepingen van petroleum naar Spanje uit het gebied van de Caraibi- sche Zee is nog van kracht. De geheele aangelegenheid wordt op het oogenblik te Madrid besproken en men hoopt dat er bin- nenkort een oplossing voor gevonden zal worden. Wat de kwestie van de chroomversche- pingen van Turkije naar de landen van de as betreft, hierover meldt Reuter, dat het Britsche standpunt via den Britschen am bassadeur in Ankara, Sir Knatchbull Hu- gessen, aan de Turksche regeering is uit- eengezet. ■/2 rants. GOUWLEIDER WAGNER OVERLEDEN. De eerste gouwleider van de gouw Miin- chen-Oberbayern Adolf Wagner is na een langdurige ernstige ziekte overleden. Gouwleider Adolf Wagner werd in 1890 geboren in Lotharingen. Den wereldoorlog maakte hij mede aan het Westelijke front, waar hij verscheiden'e malen zwaar gewond werd en beide ijzeren kruisen verwierf. In 1919 nam hij als inmiddels onteigende en statenloos geworden Elzas-Lotharinger het Beiersche staatsburgerschap aan. Wagner sloot zich in 1923 bij de N.S.D.A.P. aan en reeds in 1924 werd hij in den Beierschen Landdag gekozen. In 1930 benoemde de Fiihrer hem tot gouwleider van de tradi- tioneele gouw Miinchen-Oberbayern. In 1933 verkreeg hij den post van „Kommis- sarische Leiter" van het Beiersche ministe- rie van Binnenlandsche Zaken, een maand later dien van plaatsvervanger van den minister-president. Sinds 1936 beheerde hij behalve het ministerie van Binnenlandsche Zaken nog dat van Onderwijs en Eere- dienst In de strijdorganisaties bekleede hij den rang van S.A.-Obergruppenfiihrer. Adolf Wagner was een sterke bevorde- raar van de kunst. De hoofdstad der be- weging heeft hem in 1940, op zijn 50en ver- jaardag, het eereburgerschap verleend. Gouwleider Wagner was lid van den Rijks- dag drager van de bloedorde, van het gou- den'eereteeken en van de dienstonderschei- ding der N.S.D.A.P. in goud. De Fiihrer heeft met de Rijksleiders, Rijksministers, gouwleiders en generaals der Weermacht deelgenomen aan de rouw- plechtigheid voor staatsminister Adolf Wagner in de Congreszaal van het Deut- sches Museum te MUnchen. Hij heeft Adolf- Wagner het gouden kruis met eikenlool der Duitsche orde verleend. Dr. Gobbels hield een herdenkingsrede. WAAROM BLEEF DUITSCHE LEIDING 15 MAANDEN IN DEFENSIEF? Eens slaat Duitschland terug. De kunst van het afwachten". Onder dit' opschrift geeft de „Vblkischer Beobach- ter" een uiteenzetting van de redenen, die de Duitsche leiding er toe hebben gebracht sedert ongeveer vijftien maar.den in het defensief te strijden. "1 Het blad wijst er op, dat de bolsjewieken in 20 jaar d€n levensstandaard hunner b€- volking hebben gereduceerd tot een met meer menschwaardigen toestand, maar hiermede hun oorlogsmachine hebben ver- sterkt tot een nog krachtiger macht dan de geciviliseerde volken volgens den maat- staf van hun eigen leven hadden kunnen aannemen. Toen dit eenmaal wasr geble- ken, was duidelijk geworden dat een ver- nietiging door aanval der bolsjewistische weermacht met de Britsch-Amerikaansche bedreiging in de lucht zoo snel met moge- liik was. De consequenties daarvan waren afweer en in vele gevallen ook terugtocht. Het militaire einddoel van den veldtocht is daarmede echter niet vergeten. Woorde- liik gaat het blad voort: „Het opdrmgen der bolsjewieken in het afgeloopen jaar en in de eerste maanden van dit jaar vormt een fundamenteel verschil met het Duit sche oprukken in 1941. Het is juist, dat wii toen hebben onderschat, hoeveel nog aan Sovjet-Russisch oorlogsmaterieel m het achterland lag, maar ten opzichte van het feit, dat toen groote deelen der weer macht van het Europeesche deel der Sovjet- Unie eenvoudig ophielden te bestaan, kan er geen twijfel zijn. Omgekeerd is het den bolsjewieken bij hun opmarsch, met als eenige uitzondering Stalingrad, met gelukt soortgelijke omsingelingen tot stand te brengen. Daarentegen zijn steeds weer heele Sovjet-legers onder het vuur van den Duitschen afweer in de pan gehakt. Wei hebben de Duitschers en hun bondgenooten daarbij ook menigen dapperen man verloren, maar de verliezen der bolsjewieken zijn vele malen zoo groot. Nog in den afweer en bii den terugtocht dient aldus de strijd van de Duitsche weermacht het bereiken van het eerstvolgende militaire doel ml. door sliitage het overwicht van den tegen- stander in aantal steeds verder te vermin- deren, totdat eens een evenwicht van krach- ten zal zijn bereikt''. Het blad constateert, dat nog nooit een oorlog is gewonnen louter door verdediging. Duitschland gelooft in geenen deele, dat het dezen oorlog kan winnen, wanneerhet steeds slechts in de verdediging blrjft. Men be°-riipt de Duitsche leidmg verkeerd, wan- neer men niet uitgaat van de zekerheid dat na tijden der verdediging ook weer die van den slag terug moet komen. ,,Wij1 zijn te meer gerechtigd om dit aan te nemen, zooals dit vooral is ontstaari na het begm van de totale mobilisatie, nog lang met volledig aan het front in den strijd is ge- worpen. De Duitsche leiding gaat zeer zuinig om met haar reserves aan soldaten en oorlogsmaterieel, omdatzij precies weet dat men in het uur def beslissmg niet sterk genoeg kan zijn. Nog staan talryke goed onp-eleide en goed uitgeruste divisies met h?t geweer bij den voet, nog heeft de tegenstander niet alles ondervonden, wat in de laatste anderhalf jaar aan verbeterm- gen en uitvindingen door Duitsche mge nieurs en arbeiders tot stand is gebrach^ pas wanneer de reserves aan militaire kracht en technische bekwaamheid op het slagveld tot uiting zullen zijn gekomen, zal het aangezicht van den ooilog zijn b slissende trekken knjgen Wei is ook duidelijk hoe moeilijk de keuze van het tiidstip voor dit ingrijpen is. Niets is be grijpelijker dan het ongeduld der natie en van haar soldaten, maar de4 leidmg moet haar besluiten, naar het blad schrijft uit sluitend nemen volgens zuiver militaire ^De^Be^fnsciie redacteur van het Han- delsblad teekent hierbij aan: Bovenstaande mededeelingen yan^het leider.de blad der nationaal-socialistische beweging zijn daarom uitermate belangrijK, omdat hier van Duitsche zijde voor het eerst openlijk het aanwezig zijn van groote militaire en materieele reserves voor een eventueel offensief, dus losstaand van directe reserves voor opvangmg va:n een invasie, wordt toegegeven. Op het bezit van deze reserve is tot nu toe alleen ge- zinspeeld. In de kringen van buitenland- Biizondere rantsoenen Boter B36, C36, D36, E36 res. Op deze bonnen mag reeds op 15 April worden gekocht, uitgezonderd vleesch en aardappelen. Q AUe bonnen zijn geldig tot en met ~9 April, uitgezonderd: •'0B boter, t/m 27 Mei. 17 aardap., 17 toeslag, t/m 22 April. 105 alg., 106 alg., C34, D34, E34 res. en E35 res. t/m 13 Mei. Reeds aangewezen bonnen, welke noj, R01 tabak (voor scheerzeep) 26 December t/m 29 April. VAN 2 TOT 26 APRIL: Petroleum 21 en 22 kookd. petr. 1 l>ter TOT NADER TE BEPALEN DATUM: Kaarsen 59 en 69 verl. petr. 300 gr Niet alleen bonnen maar ook geld hebben onze huismoeders noodig om eten- te kun nen koopenoffert voor haar aan Wm- terhulp. Giro 5553. sche waarnemers te Berlijn heerscht de opvatting, dat Duitschland, indien het m- derdaad over voldoende reserves beschikt en het zijn productie op peil kan houden, op het psychologische oogenblik m dezen oorlog een poging zal ondernemen de weegschaal naar zijn zijde te doen door- slaan, en, ondanks de overmacht zijner tegenstanders, een vrede te forceeren, die in feite een Duitsche overwinmng zal be- teekenen. DE DUITSCHE FINANCIeN. Gebaseerd op arbeid, discipline belastingen en sparen. De Duitsche minister van financien, graaf Schwerin-Krosigk, heeft voor de radio over de financiering van den oorlog gesproken. In den modernen tijd spelen hierin de opstelling van zeer groote legers met hun modeme oorlogsmateriaal en de vervollediging van het staatscredietappa- ra,£it een rol. Vrijwel de geheele productiekracht yan het riik moet thans in dienst van den oorlog worden gesteld. Voor particuliere ver- bruiksgoederen kan slechts een germge marge overblijven, waardoor een gedeelte van het aanwezige geld eerst na den oor log wanneer wederom voldoende ver- bruiksgoederen ter beschikking staan, kan worden uitgegeven. 4.v,„»,0 De Duitsche spaarder, die zgn geld thans niet voor overbodige dingen tegen verhoog- de prijzen uitgeeft doch zijn geld naar de spaarbank brengt, handelt met alleen uit het oogpunt van de oorlofgvoermg juist, doch handelt tevens verstandig. Na den oorlog zal blijken, welke geweldige moge- lijkheden liggen in de omzettmg van de Duitsche oorlogs- op de vredesproductie. Dan zal blijken. dat het sparen de moeite heeft (geloond. De belastingen vormen het meest werk- zame middel om de gevaarlijke overtollige en daardoor overbodige koopkracht af te roomen. In Duitschland heeft men tot dus- verre in 41/ oorlogs jar en lets meer dan oU pet van de totale oorlogsuitgaven kunnen dekken "door belastingen en andere loopende ontvangsten, met inbegrip van de bijdragen der door Duitschland bezette gebieden. Het tweede groote middel der oorlogs- financiering, het crediet, had men derhalve slechts voor nog geen 50 pet. der oorlogs uitgaven behoeven te gebruiken. Wij heb ben niet, aldus ging de minister voprt zoo als in den eersten wereldoorlog staatslee- ningen uitgegeven, doch we hebben de ver- eischte credietbedragen voor het grootste gedeelte opgenomen bij de ba.nken en andere geldinstellingen. Dit wordt thans de methode der geruischlooze oorlogsfman- ciering genoemd. Haar uitvoering berust voor een groot gedeelte op de hooge sPy-^" prestatie van het Duitsche volk. Veel Duit- schers maken zich thans zorgen over den omvang van de rijksschulden. Maar m de eerste plaats lpopt de stijging yan de pu- blieke schuld parallel met een daling van de particuliere schulden in de Duitsche huishouding. In de tweede plaats wordt de schuld van het rijk op verregaande wijze vereffend door de aanwmst yon groote en vruchtbare gebieden m het Westen en in het Oosten. In de derde plaats is de £6^®" schuld ten slotte een schuld van het Duit sche volk aan zichzelf. Het kan en moet daarom ook na den oorlog gelukken, om de publieke schuld vedeelteliik uit de belastingontvangsten van de wederom opbloeiende particuliere Industrie af te lossen of gedeeltelijk op langen termijn te consolideeren. De bankbiljettendrukpers is met meer dan noodig gebruikt. De in omloop zijnde betalinfgsmjddelen zijn sedert het begin van den oorlog met ongeveer het dnevoudige gestegen doch de oorzaken hiervoor zijn beketM. n.l. de behoeften der Wehrmachts- kassen,' de betaling van de familie-onder- steuning, de hoogere loonbedragen m de oorlogsindustrie, alsmede de loonbedragen voor de millioenen buitenlandsche arbeiders en ten slotte de stijging van het aantal inwoners op grond van de gebiedsuitbrei- ding van het rijk. De stijging van het m omloop zijnde geld biedt derhalve geen reden tot bezorgdheid De oorlog wordt gefinancierd door den Duitschen arbeid. door discipline, door belastingen en door sparen. De grond- slagen zijn gezond. De Duitsche overwm- ning wordt gewaarborgd door de dapper- heid van de Duitsche soldaten aan het front en door den arbeid en de offervaar- digheid van het thuisfront. BRITSCH-AMERIKAANSCHE NOTA AAN 7,WEDEN. Het Zweedsche telegraafagentschap heeft Donderdagavond de volgende mededeeling gePNaar8aanleiding van de berichten in de buitenlandsche pers over een Bntsche en een Amerikaansche demarche bij zekere neutrale staten heeft het Zweedsche tele- graafagentschap het ministerie van buiten landsche zaken om inlichtingen gevraagd. Dit deelde mede, dat de gezanten yan En- geland en de Vereenigde Staten ponder- dagmiddag een nota betreffende den Zweedschln handel met de mogendheden van de spil hebben overhandigd Naar Vrijdag van bevoegde zijde te Lon- NEDERLAND EN DE INVASIE. De verdadigingstoestaiid van het kustgebied. In het Westen, April. Zouden de Anglo-Amerikanen in het mondingsgebied van Schelde, Maas en HiJn de invasie willen beginnen en willen doen slagen, aldus begint het extra P.K. bencht van Kriegsberichter dr. Gerhard Krause, dan zouden zlj een van de groote havens in handen moeten zien te krijgen, b.v. Amster dam, Rotterdam of Antwerpen. Reeds smds jaar' en dag is men ermede begonnen, met o-ebruikmaking van de bestaande Neder- landsche vestingwerken aan de toegangs weg'en naar d'e verder in liet land gelegen o-roote havens en andere, het eerst in aan- merking komende landingsplaatsen ver- sperringsforten aan te leggen. Zij zijn in tusschen geweldige, van onder tot boven van zware wapens voorziene betonnen ves- tingen geworden, waar tusschen in weer met gebruikmaking van de soms 50 meter hooge voor den verdediger zeer gunstige kust, een keten van weerstandsnesten is aangelegd. Alle belangrijke plaatsen in het binnenland hebben daarbij haar eigen be- veiligingsgordels gekregen, die voor een deel als vestingwerken en voor een deel als veldversterkingen zijn gebouwd. De over- stroomingszones loopen nu zoo, dat zij zoo- wel de eerste verdedigingslinie aan de kust beveiligen en tegelijk de overige verdedi- gingslinies en -sectoren in een practisch ononderbroken verband aaneenrijen Ook wanneer vijandelijke lucht-landmgstroepen ergens in het vlakke binnenland, waar mis- schien het overstroomingsnet maar dun is, dalen, hebben zij geen bewegingsvrijheid. Of het onderwater gezette land voor den viiand practisch werkelijk onbegaanbaai is, is iets dat proefondervindelijk bewijs noo dig heeft. Dergelijke proeven zijn reeds veelvuldig genomen en worden onder wis- selende omstandigheden en met telkens andere middelen herhaald. Deze proet- nemingen zijn tot dusver voor alle voertui- gen op ondubbelzinnige wijze negatief uit- g-evallen. De waterspiegel is weliswaar niet zoo hoog, dat de voertuigen, waar- mede de proeven genomen zijn, geheei onder water kwamen, maar zij bleven hope- loos steken. Infanteristen, die probeerden door het water heen te waden, onverschrok- ken kerels en goede zwemmers die zich vriiwillig hadden aangemeld, gleden uit, lagen weldra languit in het water, kwamen slechts moeizaam overeind, met vuil ge worden. onklaar geraakte wapens, ver loren in den moerassigen grond hun laar- zen kwamen slechts langzaam en met groote moeite vooruit en de voorsten kwa men tenslotte terecht in een afwatenngs- greppel, zoodat de poging moest worden Door de polders loopt een groot aantal van zulke greppels; daar zij onder den waterspiegel niet te zien zijn, vormen zij vallen voor man en paard. Booten en alle vaartuifgen met eenigeri diepgang ecnty loopen weer aan den grond, omdat tA waterstand voor hen te laag is. Maar ech ter voor rubberbooten en andere over- tochtsmiddelen met zeer geringen diepgang een mogelijkheid bestaat om hier doorheen te komen. worden bijzondere hindermssen opgeworpen. Bijzondere voorzorgsmaat- r&^elen zijn voorts daar genomen, waar een verharde weg vlak onder den waterspiegel loopt of waar een trace van een weg of spoordijk, dam of dijk boven het water uit- k°Eisenhower zou hier thans precies zoo'n echec lijden als de hertog van Alva -en de hertog van Parma voor de watervlakten, toen de Nederlanders in den hoogsten nood eenvoudig de dijken door staken. worden geen dijken meer doorgestoken. De techniek van de wilde" overstrooming is vervangen door de meer verfijnde en ge- compliceerde methoden van de ,,beteugelde overstrooming. Germaansch Fiihrer en daarbovenuit als top van Europa's verdediging en verant- woordelijk voor Europa's toekomst. Meer waarborgen heb ik niet, maar zij zijn voor mij en voor tienduizenden met mij, voldoende. Het is een verheugend verschijn- sel, dat dit geloof met den dag toeneemt, de tienduizenden zijn bezig honderdduizen- den te worden. Er komt lente in de lucht. Wat nu den wederopbouw na de over- winning betreft, hij ,,zal tot fundament hebben den wil om zorg te dragen, dat er nooit meer oorlog zal zijn in Europa; in een paar woorden: de Europeesche solida- riteit": Ieder volk zal zijn Europeesche taak knj gen. In de eerste plaats in de verdediging. Het zal niet meer kunnen voorkomen, dat een bedreiging, komend uit het Oosten, West-Europa gebruikt als bruggenhoofd van Amerika en nog minder, dat West- Europeesche troepen in dienst van" buiten- Europeesche machten zouden staan. Het jonge Nederlandsche volk zal zijn aandeel bijdragen in de groote Germaan- sche weermacht niet alleen naar getal- sterkte, maar ook naar kwaliteit.« Eenheid van leiding in de militaire verdediging be- hoort er te zijn en die kan in geen betere handen gelegd worden dan zij nu is. Economisch moeten alle volkeren van Europa samenwerken om ons oude Conti nent een welvaart te geven waarvan de zg. nieuwe wereld Amerika, geen besef heeft, omdat de welvaart daar verdeeld is in over- vloed voor een deel der bevolking en ar- moede voor een grooter deel. Verder heeft ieder volk zich te ontwil- kelen op de nieuwe basis volgens eigen Wij zullen hier eerst alle sporen van den oorlog hebben uit te wisschen. Dit is niet geringHet zou hoogst onbillijk zijn de lasten daarvan te laten drukken op diege- nen, die het treft. Wanneer wij nationaal- socialisten den mond vol hebben van soli- dariteit, dan toch in de eerste plaats van onze siolidariteit als volksgenooten. Het ge heele volk heeft de lasten Van dien weder opbouw te dragen. Het komt er niet op aan om de slachtoffers z.g. schadeloos te stel- len met bankbiljetten, waarvoor men met kan terugkoopen wat men kwijt geraakt is. Het komt er op aan, dat bij den wederop bouw hetwi'eheele volk zich inspant om eerst aan 35 meest getroffenen terug te geven, datgene, wat de oorlog hun ont- nomen heeft. Een volk is zoo rijk als het zijn arbeidskrachten kan organiseeren. Juist, onder voorwaarde, dat het mogelijk is de noodige grondstoffen te verkrijgen, die met arbeid tezamen de basis vormen van de productie. Over de "'rondstoffen- positie valt nu niets te zeggen, daar deze ten nauwste verbonden is met de wijze, waarop de oorlog eindigt. Maar een ding is zeker: de stempellokalen komen met terug als een soort kankergezwel in ons volkslichaam. De revolutie van de 20ste eeuw, aldus de" Leider, zal nog generaties lang zich ontwikkelen naar het einddoel: een Euro- peesch continent, een vast verbond van vriie volkeren, waarin de enkeling vrij zal zijn in gebondenheid aan zijn volk, waar door economisch en cultureel een opbloei zal ontstaan, waarvan wij nu nauwelijks nog eenig begrip hebben." HOE ZAL HET MOETEN WORDEN? De Leider over de kwesties van wederopbouw. Een ieder, die zich inspant om mede te helpen den oorlog te winnen, heeft er recht op te weten, waarvoor hij strijdt alius vangt de Leider in het nummer van Volk en Vaderland van vorige week zijn beschou- wing in aansluiting op die van de beide vorige weken aan. Hii formuleert een aantal vragen, zooals zii rijzen bij die Nederlanders, die arg- wanend staan tegenover de bedoelingen van een zegevierend Duitschland en wil aan de beantwoording daarvan niet beginnen, want de geest, die deze vragen stelt is niet gezond, heeft te weinig geloof in de levenskracht van ons Volk en in het fat- qoen van het Duitscne volk Wie ons volk zijn levenskracht wil ont- nemen, moet het uitroeien"rervolgt aj en dit zou slechts met bolsjewistische njetho den te bereiken zijn. ,,Niemand gelooft dat Duitschland zulke maatregelen zou nemen. Welnu, dan is er deze keuze: het Neder landsche volk te onderdrukken en te ont- rechten met als zekere reactie de voort- durende vijandschap, die steeds geraffmeer- der vormen zou aannemen, of een eeriyke, harteliike voor beide volkeren vruchtbare samenwerking na te streven in "yereen- stemming met het toenemend besef van bloeds- en lotsverbondenheid." De Nederlandsche nationaal-sociaiisten streven het laatste na en gelooven daarm en Mussert's taak is het, duidelijk te maken, dat ook van Duitsche zijde, dw^z van de beslissende Duitsche zijde, geen andere politiek kan voorzitten dan die welke wij beoogen." De waarborgen hier voor zijn gelegen in: 1. Het gezonde verstand. 2. De beginselen van socialisme. 3. Den persoon van den Fuhrer. 1. het gezonde verstand, dat zegt, dat men met bajonetten veel kan doen, alleen er niet op bliiven zitten, dat in Europa een ordening moet plaats vinden op volkschen .o-rondslag en op basis van Gerechtigheid. 2 de nationaal-socialistische beginselen, zooals die door de belangrijkste Duitsche persoonlijkheden zijn uiteengezet en zooals die door ons voor ons Volk zijn neergelegd in onze bronnen: Godsvertrouwen, Liefde voor Volk en Vaderland en Eerbied voor den arbeid; 3. de persoon van den Fuhrer, zooal. hij daar is gerezen boven zijn Volk uit, als BEPERKTE AFGIFTE VAN GULDENS IN DUITSCHLAND. De in Nederland genomen maatregelen inzake de inwisseling van r.m. tegen gul dens maakten hieraan evenwijdig loopende maatregelen in Duitschland noodig. Deze werden genomen in een rondschnjven yan het Reichsbankdirektorium aan de Heicns- bankfiliaien van 28 Maart 1944 III A 1929 waarbij o.m. wordt medegedeeld, dat door de in Nederland genomen maatregelen niets verandert in de voor het reisverkeei naar Nederland en in de voor het geklyer- keer tusschen het Duitsche Rijk en Neder land getroffen Duitsche deviezenvoorschrif- ten. Daar echter de centrales banken van beide landen er waarde aan hechten de bewegingen van de eigen landsvaluta ondei controle te houden, mag in den vervolge in het civiele reisverkeer slechts nog maxi mum 150 gulden per persoon worden alge- SeZekerheid, dat het om een werkelijke reisbehoefte gaat, kunnen de bankfilialen zich verschaffen door inzage te nemen van het doorlaatbewijs. De afgifte der bank- bilietten moet op de achterzijde van het doorlaatbewijs worden aangeteekend. Naar Nederland reizende leden van de weermacht moeten hun Reichsmarkbedragen inwisselen bii de in Nederland bestaande Truppenkas- sen. Als verteergeld voor de reis tot aan de plaats van bestemming kan echter aan leden van de weermacht iederen keer wor den toegestaan een bedrag tot 50, onder aanteekening op hun reispapieren, in te wisselen. Overigens zullen in het Duitsche Rijk guldens slechts in die gevaUen worden af- gegeven, waarbij betalingen in guldens onvermijdelijk zijn, hetgeen ,b.v. in het DuitschNederlandsche grensverkeer het geval is, waar n.l. de loonbetaling aan de Nederlandsche grensgangers over het alge- meen in guldens plaats vindt. In alle overige gevallen moeten belanghebbenden naar den weg van overschrijving worden verwezen. DE SLACHTOFFERS VAN DEN LUCHT AANVAL OP DEN HAAG. Van den Engelsch—Amerikaanschen luchtaanval op Dinsdag 11 April op een stadsdeel van Den Haag, waar zich talnjke Nederlandsche dienstgebouwen bevinden, is het aantal dooden gestegen tot 62, van wie 26 vrouwen. In ziekenhuizen bevinden zich nog 23 zwaargewonden. het nationaaj- VALSCHE GERUCHTEN OVER DE LANDWAOHT. Het stafkwartier van de Landwacht Nederland meldt: Het behoeft geen verwondering te wek ken dat reeds thans van bepaalde zijde ge- tracht wordt het werk van de Landwacht in een kwaad daglicht te stellen door het verspreiden van allerlei geruchten eu lod- delpraatjes, die kant noch wal raken Het goedwillende deel der bevolking moet ernstig worden gewaarschuwd tegen dergelijke praktijken, immers, de taak van de Landwacht is een ieder genoegzaam bekend en bestaat uit een bestrijding yan de onderwereld, de uitroeiing van den cian- destienen handel en het bescnermen van leven en goed van iederen Nederlander, die het eerlijk met zijn volk meent. Laat u niet verleiden door gehoor te geven aan afbrekende critiek, ■vaarvan de opzet zeer duidelijk is. Werkt mede aan de bestrijding van wantoestanden en ont- houdt u van iedere vijandelijke daad. Moch u aangehouden worden, voidoe dan aan de bevelen. Twijfelt u er aan met leoen van de Landwacht te doen te hebben l1er- kenbaar aan een rooden band met he, op schrift: .Landwacht Nederland om den linker arm en in het bezit van een legiti- matie) meldt dit dan oogenblikkelijk aan de dichtstbijzijnde, Landwachtinstantie of Dost van. de Nederlandsche politie. Mede met uw hulp zal de Landwacht er- in slagen haar taak in het belang van ons geheele volk te vervullen. ONGEOORLOOFD VERZUIM. Ter bestrijding van ongeoorloofd ver- zuim heeft de gemachtiigde voor den Arbeid bepaald, dat arbeidstijd. verloren gegaan door ongeoorloofd verzuim, bij de bereke- nin°' van het normale maximum-aantal uren per week, niet in aanmerking mag worden genomen. In gevallen, waarin over- werk moet worden betaald, d.i. meestal slechts dan, wanneer de werktijd meer dan 48 uren per week bedraagt, mag dus bij de beantwoording van de vraag, hoelang er overwerk verricht is, de door ^Sewrloofd verzuim verloren gegane arbeidstijd, met als arbeidstijd worden beschouwd. Eerst, wanneer de verzuimde uren zijn ingehaald en het aantal van 48 uren per week is be- reikt, beginnen de overuren te telleri. DE ZW ARTE HANDEL. Drs Goedhuys schrijft in De Waag: Er vreet een kanker aan ons volk, kanker van den zwarten handel. e bestrijding echiter laat nog altijd zeer veel te wenschen over. Eenerzijds doordat het aan over invloed beschikkende geweten- looze elementen nog steeds mogelijk blijkt te zijn op grootscheepsche wijze, door fou- ten in het distributiesysteem, enorme voor raden aan de voedselvoorziening te ont- trekken, anderzijds, doordat er nog altijd duizenden te vinden zijn, die op grooter of kleiner schaal meehelpen de zwarte voor raden langs tallooze sluipwegen te doen afvloeien. In Duitschland staan op vele zwarte ver- grijpen de allerzwaarste straffen, in vele gevallen de doodstraf. Wij doen dat anders. Wij schatten de gemaakte zwarte winst en heffen een boete tot dat bedrag. Wij geven als allerhoogste straf een hech- teais van acht jaar en (of) een boete van 1 millioen, dan wel een bedrijfssluiting van ten hoogste vijf'jaar. Wie echter iets liioort van de omzetten van den zwarten handel, weet dat de op- gelegde boeten vaak belachelijk zijn. Zij worden van tevoren in den .prijsopzet ge- calculeerd en zij Worden evenals de nadeelen van de bedrijfssluiting zoo noodig door een ,,pool" gedragen. Wat baat het boete-stelsel als geheei? In enkele gevallen moge het rechtvaardig werken, afschrikwekkend werkt het niet. Het is een „handelsrisico". niet meer. Hier helpt maar een middel: strenge straffen tegen den persoon van den misdadiger. Danger vrijheidsberooving, werken in Duitschland gedurende langen tijd, de doodstraf in ernstige gevallen. WANNEER MOETEN DE WINKELS OPEN ZIJTN Ten einde zoowel de klanten als de win- keliers in te lichten, laten wij hieronder nog eens voor het zomerseizoen geldende regeling inzake de verplichting tot openstelling van winkels volgen. Van 1 Maart tot 1 November geldt het volgende: i a. levensmiddelenzaken, dus bakkers-, kruideniers-, melk-, groente-, aardappel en fruit-, slagers- en vleeschwarenwinkels moeten op alle werkdagen van 9 tot 18 uur open zijn, b alle overige winkels, eenrge hier met ter zake doende uitzonderingen daargela- ten, moeten op Maandag van 13 tot 18 uur en op andere werkdagen van 9 tot 18 uur open zijn. De verplichte openstelling geldt in het zomerseizoen niet voor Goeden Vrijdag, Tweeden Paaschdag, Hernelvaartsdag, Tweeden Pinksterdag, dus algemeen erken- de Christelijke feestdagen. Ondanks de hierboven omschreven ver plichting tot openstelling kan het toch voorkomen, dat het geoorloofd is, dat een winkel is gesloten. Dit kan, indien aan den winkelier ontheffing van de verplich ting tot openstelling is verleend of indien een verplichte sluiting is voorgeschreven. Ontheffing van de verplichting tot open stelling kan door den burgemeester wor den verleend; wegens vacantie van win kelier of winkelpersoneel voor ten hoogste twaalf werkdagen per jaar in bijzondere gevallen van kortstondigen aard (ziekte, sterfgeval), in gevallen, dat openstelling voor den betrokken winkelier bijzondere bezwaren zou meebrengen (in het winter- seizoen b.v. verduistering), voor bepaalde dagen op grond van godsdienstige over- wegingen, aan verschillende categorieen van winkels voor een halven werkdag per week vallend voor of na 13 uur, echtei niet op Zaterdag, ten einde het den winkeliers gemakkelijker te maken hun leveranciers te bezoeken hun distributie-administratie bij te houden enz. Verplichte sluiting kan bij Gemeentelijke verordening voor bepaalde groepen van winkels, voor een ander tijdvak dan den Maandagmorgen, gedurende een halven werkdag per week worden voorgeschreven in verband met de ingevolge de arbeidswet op winkeliers werkgevers rustende ver plichting om hun personeel gedurende een halven werkdag per week vrij te geven. Winkels, waarvoor zulk een verordening is vastgesteld, moeten dan in het zomer- 1 seizoen echter 's Maandags van 9 tot 13 uur voor het publiek geopend zijn, voor zoover de verplichting hiertoe met reeds uit anderen hoofde bestond. Behoudens de uitzonderingen op grond van ontheffing en verplichte sluiting moet de regeling inzake de verplichte openstel ling steeds worden nageleefd. Voor zoover de uitzonderingen groepen van winkels gelden keeren zij, iedere week terug en kan men er zich dus gemakkehjk van op de hoogte stellen. De politie heeft tot taak op de juiste naleving van de voorschnften toe te zien. KAN MEN EEN BEPAALD TABAKS- ARTIKEL VAN ZIJN WINKELIER EISCHEN De Vakgroep Detailhandel in Tabak Tabaksfabrikaten verzoekt de aandacht te vestigen op het navolgende: In den re gel worden elke 14 dagen 2 bonnen bekend gemaakt voor het koopen van sigaretten sigaren of tabak naar keuze. Dit wil echter niet zeggen, dat het voor ledereen mogelijk<zal zijn datgene op zijn bonnen te krijgen wat hij wenscht. De winkelier is verplicht zijn producten in een telkens opnieuw vastgestelde verhouding van zijn leverancier te accepteeren, zoodat het voor hem onmogelijk is iederen kooper steeds te kunnen leveren, hetgeen hij wenscht. Even als de winkelier dit moet doen, zal ook he. publiek in voorkomende gevallen genoegen moeten nemen met hetgeen op dat moment in voorraad is. Het blijft den winkeliers echter verboden den verkoop van sigaret ten afhankelijk te stellen van een gelqk- tijdigen aankoop van tabak of sigaren. Ook is het halveeren van pakjes tabak of snag verboden. EERE WIE EERE TOEROMT. Dinsdagmiddag speelden eenige kinderen aan den waterkant aan den Schependijk en wilden zij in een aldaar liggende roeiboot stappen. Het 4-jarig zoontje van den slager De Koeijer geraakte hierbij te water en verdween in de diepte. Men kan zich den schrik der ouders voorstellen toen een ouder broertje naar huis kwam gehold en mede- deelde, dat zijn broertje verdronken was. Gelukkig was het ongeluk opgemerkt door de echtgenoote van schipper De Groot, die haar vader J. Dobbelaar waar- schuwde, die terstond ter hulp snelde en de bewustelooze kleine, die drijvende was, kon vastgrijpen en op het droge brengen. Inmiddels waren meerdere personen ter plaatse gekomen waaronder onze stadge- nooten K. Oppeneer en Th. van Kouteren die een cursus in eerste hulp bij ongelukken hadden gevolgd en direct kunstmatige ademhaling op den drenkelmg toepasten. Na geruimen tijd hadden zij de voldoe- ning, dat het knaapje teekenen van leven begon te geven, zoodat de gelukkige ouders hun zoontje naar huis konden brengen. STENOGRAF1E. Voor het examen machineschrijven diplo ma G (hoogste snelheidsdiplomavan her. Instituut Rients Bait te Den Haag slaag- den dezer dagen de dames W. Gulden S. Fraanje, en de heeren M. de Jonge en J. C. de Kock, alien te Terneuzen, terwyd yoor diploma B slaagden de dames C. ^chul- sen te Terneuzen, E,. de Roos te Hulst en de heeren S. Andriessen, J. Roelans heiden te Terneuzen. terwrjl bij de op 29 Maart j.l. te Breda gehouden examen-? slaagden

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 2