TERNEUZENSCHE COURANT Buitenland Binnenland Distributienieuws No. 10.601 DINSDAG 18 APRIL 1944 84e Jaargang ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUITSCH WEERMACHTSBERICHT Sovjet-aanvallenverijdeld bij Sebastopol. Officieele Bekendmaking. Officieele Bekendmaking. KEURINGEN. TERNEUZEN, 18 APRIL 1944. EEN RAAD VOOR DE MAGISTRATUUR VOOR LEDEN DER N.S.B. VERSCHIJNT IEDEREN DINSDAG- EN VRUDAGAVOND. Directeur: I. VAN DE SANDE Hoofdredacteur: N. J. HARTE - Terneuzen - Tel. 2298 Het opperbevel der weermacht maakte Maandag bekend: In het gevechtsgebied van Sebastopol zijn vijandelijke aanvallen voor onze nieuwe stellingen ineengestort. Aan den beneden- Dnjestr zijn hernieuwde pogingen der bol- sjewisten om frun bruggenhoofden te ver- breeden en op andere plaatsen op den Wes telijken oever der rivier vasten voet te krijgen, mislukt. Ten Noorden en Noordwesten van Jassy werden krachtige, door tanks gesteunde vijandelijke aanvallen afgeslagen. In het gebied Delatyn-Stanislau zijn Hongaarsche formaties in strijd gewikkeld met bolsjewistisehe strijdkrachten. Duitsche troepen hebben ten Oosten van- Stanislau de zich hardnekkig werende Sovjets ten Zuiden van den Dnjestr verder teruggewor- pen. Vijandelijke tegenaanvallen werden afgeslagen. In den Strypa-sector hebben formaties van het leger en van de Waffen-SS een vijandelijk bruggenhoofd opgeruimd en aan vallen der bolsjewisten afgeslagen. Bij Tarnopol zijn onze troepen in harde gevechten van het Westen uit tot in de vijandelijke artilleriestellingen doorgedron- gen. Zij hebben reeds een deel van het dappere gamizoen der stad, dat zich vol- gens het ontvangen bevel naar het Westen een uitweg had gebaand, opgenomen. An dere deelen zijn nog in zwaren strijd gewik keld met een vijandelijke overmacht. In deze gevechten werden 19 vijandelijke pant- serwag-ens en 31 stukken geschut vernield. In den afgeloopen nacht hebben sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen spoorwegdoelen in de Noordelijke Oekraine eangevallen. Ten Zuidwesten van Kowel werden de bolsjewisten, ondanks de moeilijke terrein- omstandigheden, verder teruggeworpen. Ten Zuiden van de Berezina, ten Oosten van Ostrof en ten Zuiden van Pleskau stortten plaatselijke aanvallen van den vijand ineen. Bij het landingshoofd van Nettuno wer den plaatselijke vijandelijke afgeslagen. Van het Zuidelijke front wordt slechts acti- viteit van verkennings- en stoottroepen ge meld. Een sterke formatie zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen viel in den afgeloopen nacht met goede uitwerking het vijande lijke eilandensteunpunt Lissa voor de Dal- matische kust aan. Formaties vijandelijke bommenwerpers hebben den 16en April en in den afgeloopen nacht terreuraanvallen uitgevoerd op de steden Belgrade, Boedapest en Kroonstad. In het bijzonder in de woonwijken on£- stond schade en leed de burgerbevolking verliezen. Door Duitsche en Roemeensche jagers, alsmede door luchtdoelgeschut, zijn 17 vijandelijke bommenwerpers neerge- schoten. BOMAANVALLEN OP BELGRADO. Formaties Amerikaansche bommenwer pers hebben naar D.N.B. uit Berlijn meldt, in de middaguren van den 16den April, onder bescherming van een bijna gesloten wolkendek, hun terreuraanvallen op steden in Zuidoost-Europa voortgezet. Naar het D.N.B. verneemt, werden vooral in Belgrado en omgeving en in Brasov (Kroonstad) in woonwijken vernielingen aangericht. De bevolking leed verliezen. Duitsche en Roe meensche jagers leverden hevige luchtge- vechten met de viermotorige bommenwer pers. Het aantal neergeschoten vliegtuigen is nog niet bekend. Ook op woonwijken van de stad Nisj is Zaterdagmiddag een terreuraanval ondemomen. Boedepast is in den nacht van Zondag op Maandag opnieuw het doelwit geweest van een Anglo-A merikaanschen terreuraanval, welke eveneens op woonwijken gericht was. Naar gemeld wordt, heeft Zaterdag een Amerikaansche bommenwerper een nood- landing moeten maken in Turksch Thra- ciS. De acht leden der bemanning. onder wle zich drie negers bevonden, werden ge- interneerd. DE STRIJD OP DE KRIM. Voor de tweede maal in dezen oorlog is, schrijft de N. R.'Crt., het geheele gebied van de Krim het tooneel geworden van omvangrijke krijgsverrichtingen. Weliswaar is om de toegangen ertoe vaker en lang- duriger gevochten, in het bijzonder om het Oosteiyke schiereiland van Kertsj, maar een directe opmarsch naar de Zuidweste- Ijjke punt is "alleen in 1942 voorgekomen, toen de Duitschers, na reeds in September van het voorafgaande jaar de landengte van Perekop bezet en in Mei d.a.v. den strijd bij Kertsj beslist te hebben, in Juni de buitenste defensiewerken van Sebasto pol bereikten. Juist een maand later kon de volledige inneming van de groote Rus sische vlootbasis gemeld worden. Herinne- ringen aan deze zware gevechten en tevens aan Sebastopols faam in de krijgsgeschie- denis worden nu weer levendig op een oogenblik, waarop de berichten erop wijzen dat de vesting opnieuw een voorwerp zal worden van aanval en verdediging. In de elders reeds weergegeven beschouwingen wordt immers gezegd, dat, nu onder de gegeven omstandigheden het behoud van het geheele schiereiland voor het Duitsche opperbevel niet meer in aanmerking komt, een terugtrekking geschiedt in Zuidelijke en Westelijke richting, waar de natuurlijke voorwaarden voor een verdediging gunsti- ger worden. Onder de omstandigheden welke tot dezen gang van zaken aanleiding hebben gegeven, worden genoemd de ver- plaatsing van de Zuidelijke flank voorbij Nikolajew en Odessa tot den beneden- Dnjestr en de overweging, dat een voort- gezette weerstand tegen een met een over macht van de beide toegangen van het schiereiland uit opdringenden tegenstander te groote offers zou vergen. De verbin- dingsmogelijkheden met de Krim zijn ufterst beperkt geworden en het terrein was voor de verdediging van het centrum van het schiereiland ongeschikt. Zoo werd gedurende de laatste dagen ook de hoofd- stad Sinferopol prijs gegeven. De gunstiger verdedigingskansen in het Zuiden zijn, zooals men weet, een gevolg van het daar aanwezige gebergte. Het scheidt de Krim in twee klimatologisch geheel verschillende zones: het overgroote Noordelijke ^gedeelte met alle eigenschap- pen van het Russische vastelandsklimaat en de Zuidelijke kuststrook, die men wel de Russische Riviera noemt. A1 in de Tsa- ristische periode bestonden daar ontspan- nings- en herstellingsoorden en na de revqlutie is in het bijzonder het aantal sanatoria er nog uitgebreid. Het gebergte, dat de kuststrook voor de koude en droge noordewinden beschermt en de vochtige en warme winden uit de Zwarte Zee op- vangt, is in geologised opzicht te beschou- wen als een verbinding tusschen den Kau- kasus en den Balkan, een verbinding, die zich onder het zeeoppervlak voortzet en tengevolge heeft, dat de Zuidwestkust van de Krim diepe insnijdingen vertoont. Op deze terreinsgesteldheid berust de natuur lijke sterkte van de zeevesting Sebastopol ook tegen aanvallen te land. Bovendien wordt het terrein doorsneden door een aan tal evenwijdig naar het Westen loopende rivieren, welke in dit jaargetijde tot woeste stroomen kunnen worden. Vooral de beide Zuidelijke, de Belbek en de in de baai van Sebastopol uitmondende Tsjernaja vormen diepe kloven. Deze eigenschappen van het terrein heb ben al tijdens den Krim-oorlog een gering aantal verdedigers in staat gesteld met behulp van sterke bastions de stad bijna een jaar lang tegen de vereenigde Fran- sche en Engelsche legers, die bij Eupatoria -geland waren, te handhaven. Verschillende van de beroemde vestingwerken, die tijdens het beleg van belang zijn geweest, zijn onder het Sovjet-regime uitgebouwd en hebben tegen de Duitsche bestorming van Juni 1942 opnieuw diensten bewezen. EVen- als de verbonden legers in 1854 sloten de Duitschers de stad door de bezetting van de baai van Balaklawa in, maar de door- braak van den defensiering geschiedde toch door de inneming van de sterke vesting werken in het Noorden. Het verlies van de vliegvelden in de nabijheid van de stad, stelde bovendien de verdediging I aan de vrijwel onbestreden inwerking van het vijandelijke luchtwapen bloot. De val van Sebastopol had als voornaam- ste gevolg, dat de Zwarte Zeevloot zich gedurende lan-gen tijd niet meer in de Zwarte Zee kon doen gelden. Niet alleen miste zij voortaan haar centrale basis, maar de afwezigheid van voor groote eenheden toerei-kende marine-etablissementen elders (alleen Noworossijsk was tot een steun- punt van eenigen omvang uitgebouwd, de overige Kaukasische havens slechts tot duikbootsteunpunten, terwijl ook de olie- haven Batoem, naar men aannam, maar weinige marine-inrichtingen bezat) noopte tot een bijzondere voorzichtigheid met het nemen van risico voor schaden, de niet ge- makkelijk te herstellen zouden zijn. Tevo- ren had de vloot in de gevechten langs de Noordwestelijke kust van de Zwarte Zee niet ingegrepen in evenredigheid met haar sterkte (een oud slagschip, eenige kruisers, een twintigtal torpedobootjagers, alsmede duikbooten en lichtere eenheden, waarvan het aantal nooit kon vaststaan, omdat voor deze waarschijnlijkheid door middel van het kanalenstelsel een verbinding met de Oost- zee mogelijk was), maar met haar lichte strijdkrachten heeft zij toch wel storend gewerkt op de Duitsche en Roemeensche aanvoerlijnen in het Westen van de Zwar te Zee. Tenslotte was er van Sebastopol slechts zes of zeven uur varens noodig om de ge- noemde verbindingen te bereiken en de bezetting van deze haven was voor de veroveraars indertijd dan ook van groot gemak. Deze verbindingen zijn thans, sedert Nikolajev en Odessa weer. in Rus; sische handen zijn gevallen, niet meer aan- wezig en de invloed van de Zwarte Zee vloot op de krijgsverrichtingen zou zich in de toekomst uitsluitend kunnen riohten tegen het Westelijk kustgebiedr- ZUIDELIJK DEEL VAN DE KRIM ZAL WORDEN VERDEDIGD. De A.N.P.-corresp. te Berlijn meldt: Ten aanzien van den toestand op de Krim verklaren Duitsche militaire kringen, dat het Noordelijke vlakke deel van het schiereiland stelselmatig wordt ont- ruimd, daar de verdediging van dit gebied na de ontruiming van het gebied an Odes sa, die een geheel gewijzigde strategische situatie heeft geschapen, slechts mogelijk zou zijn ten koste van groote offers, die onder de gewijzigde omstandigheden niet verantwoord zouden zijn. Men laat er even- wel geen twijfel aan bestaan, dat het de bedoeling is het Zuidelijke deel van de Krim, dat zich wegens zijn bergachtig karakter beter voor de verdediging leent en vooral de oorlogshaven Sebastopol. tot het uiterste te verdedigen. Op den Westelijken vleugel van het Zui delijke front vooral in het gebied van Dela- tyn en ten Oosten van Stanislau, hebben Duitsche en Hongaarsche troepen de Sov jets verder naar het Oosten teruggedron- gen. Ook in het gebied van Brody en bij Kowl moesten de Sovjet-Russen onder den druk der Duitsche aanvallen wijken. Sov- jet-aanvallen tusschen den Dnjestr en Tar nopol werden door de Duitschers afge slagen. In de andere sectoren van het Zuidelijke front heeft de strijd een meer stationnair karakter gekregen. Na de ontruiming van Odessa hebben de Duitsch-Roemeensche troepen zich op den Westelijken oever van den Dnjestr teruggetrokken. Het front volgt thans in groote trekken den beneden- loop van deze rivier tot Tiraspol, vanwaar het verder over het gebied van Kisjinef tot even ten Noorden van Jassy verloopt. Langs deze linie, die het voorveld van de belangrijke vlakte tusschen de Karpathen en de Zwarte Zee beschermt, wordt den Sovjets verbitterde tegenstand geboden en alles wijst er op, dat de Duitsche en Roe meensche troepen hier voorloopig stand willen houden. Sovjet-pogingen om den be- nedenloop van den Dnjestr over te steken hebben geleid tot de vorming van kleine bruggenhoofden op den Westelijken oever, doch deze konden door de Duitsch-Roe meensche troepen worden afgegrendeld. INSPECTIE VAN VON RUNDSTEDT. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De opperbevelhebber West, generaal- veldmaarschalk von Rundstedt., heeft dezer dagen de versterkingen aan de Fransche Middellandsche Zee-kust ge'inspecteerd. In uitvoerige besprekingen met de afzonder- lijke commandanten van de verschillende kustverdedigings-sectoren en door persoon- lijke controle van de aanwezige versterkin gen, alsmede van nieuwe, bijna voltooide installaties overtuigde de generaal-veld- maarschalk zich van de kracht en paraat- heid ook van dit deel van de vesting Europa ten opzichte van alle vijandelijke invasieplannen. Ook de inspectie van de in het achter- land van de kustzone gereedstaande reser ves en van de daar aangelegde verdedi- gingswerken, gaven den generaal-veld- maarsohalk een indruk van de afweer- kracht in dit gebied. DE Z-KAARTENPROCEDURE EN DE VOEDSELVOORZIENING. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Op grond van de verordening van den Rykscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied no. 108/42 betreffende de verplichting tot het verstrekken van in- lichtingen wordt thans de Z-kaarten- procedure als maatregel ook voor het ge heele gebied van de voedingshuishouding uitgevoerd. Daarmede worden in dit bij zonder belangrijke deel van de economie de voor de voedselvoorziening noodige werkkrachten vrijgesteld. Er wordt nogmaals op gewezen, dat de verzoeken om vrijstelling vodr 30 April 1944 bij de Hauptabteilung Ernahrung und Landwirtschaft resp. de Duitsche Kamer Naar de Hohere SS- und Polizeifuhrer ,,Nordwest" mededeelt, heeft het Polizei- standgericht Den Haag op 13 April 1944 de volgende Nederlandsche staatsburgers ter dood veroordeeld: 1. den mareehausseebeambte Hendrik Drogt, geb. op 10 Februari 1920 in Dedems- vaart, wonende te Dedemsvaart; 2. den landarbeider Gerard Jansen, ge- boren op 13 Februari 1923 te Meppel, wonende te Dedemsvaart; 3. den kantoorbeidende Fokke Jagers- ma geboren op 12 September 1920 in Gas- seltemijeveen, wonende te Meppel; 4. den autohandelaar Jan Rijkmans, geboren op 3 Februari 1920 te Steenwijk, wonende te Meppel; 5. den boekhouder Gerrit Jan van den Berg, geboren op 29 Mei 1919 in Arnhem, wonende te Arnhem; 6. den distributieambtenaar Wiepke Timmersma, geboren op 8 December 1896 in Oldehove, wonende te Wehe; 7. den timmermkn Jacob Kraal, geboren op 12 Februari 1914 in Ruinderwold, wo nende te Ruinderwold; 8. den politiebeambte Johannes Kip pers, geboren op 23 Juni 1899 in Veendam, wonende te Oud-Schoonebeek. Het vonnis is met den kogel voltrokken. De veroordeelden Drogt, Jansen, Jagers- ma, Rijkmans, van den Berg en Kraal hebben zich aangesloten bij een te Meppel en omgeving opgerichte terreurgroep, die haar bevelen heeft gekregen van een ter- reur-organisatie, waarin ook illegale com- munisten werkzaam zijn geweest. Leden van deze terreurgroep hebben op 21 Juli 1943 een Nederlandschen beambte der hulppolitie in Nijeveen doodgeschoten, een anderen Nederlandschen beambte der hulppolitie in Nijeveen op denzelfden dag zwaar gewond, op .22 Juli 1943 een moord- aanslag gepleegd op een Nederlandschen burgemeester, die hun actie in den weg stond, op 22 en 26 Juni 1943 geprobeerd een moordaanslag te plegen op een Neder landschen luitenant der politie, op 26 Juli 1943 versoheidene schoten gelost op twee Nederlandsche wachtmannen te Havelte, waardoor een der mannen werd gewond, en begin Augustus 1943 geprobeerd twee Nederlandsche leden van de Duitsche Sicherheitspolizei te vermoorden. De ter reurgroep, die het heeft klaargespeeld zich in het bezit te stellen van een vrij groote hoeveelheid vuurwapens en munitie, heeft op 2 Juni 1943 den overval uitgevoerd op het arbeidsbureau te Wehe en op 7 Juni 1943 den overval op het gemeentehuis te Wanneperveen, op 11 Juni 1943 het ge meentehuis te Stadskanaal, op 22 Juni 1943 het arbeidsbureau in Hoogeveen in brand gestoken, op 28 Juli 1943 den overval ge pleegd op het transport levensmiddelen- bor.nen te Ruinerwo'd en op 10 Novem ber 1943 den overval op het distributie- kantoor te Varsseveld. De politiebeambte Johannes Kippers heeft een in zijn particulier bezit zijnde pistool met munitie overhandigd aan den door het Polizeistandgericht Assen op 20 September 1943 ter dood veroordeelden Nederlander Por, waarbij hem bekend was, dat Por de bedoeling had een lid van de N.S.B. dood te schieten. Het Polizeistand gericht heeft alle misdrijven Waardoor de veroordeelden gestreefd hebben naar het verkrijgen van levensmiddelenkaarten, de vernietiging van papieren van den burger- lijken stand en het doodschieten van in openbaren dienst staande Nederlanders, die hun actie hadden opgemerkt, beschouwd als handelingen, die geschikt waren de openbare orde in het bezette Nederland sche gebied in gevaar te brengen en heeft derahlve tegen de daders als saboteurs overeenkomstig par. 1 der Ordnungs- schutzverordnung van 9 Januari1943 de doodstraf uitgesproken. De timmerman Jacob Kraal heeft bij den overval op het transport levensmiddelen- bonnen in Ruinerwold op 28 Juli 1943 door het verstrekken van inlichtingen hulp ver- leend. De distributieambtenaar Wiepke Timmersma heeft bij den overval op het arbeidsbureau in Wehe op 2 Juni 1943 hulp verleend, doordat hij twee deelnemers aan den overval, wier bedoelingen hij kende in zijn huis heeft laten overnachten. De pre sident van het Polizeistandgericht heeft ter motiveering van de beide vonniasen tegen Kraal en Timmersma verklaard, dat het verleenen van hulp aan een daad van sabotage volgens par. 1 der Ordnungs- schutzverordnung van 9 Jan. 1943 op dezelfde wijze gestraft wordt als de ge- pleegde daad. Met het voltrekken van het vonnis is de deelneming van de genoemde terroristen, die ook in contact gestaan hebben met de terroristen die door het Polizeistandgericht te Assen op 20 September 1943 zijn veroor deeld, aan die van Mei tot eind 1943 in de Noordelijke provincies van Nederland (Friesland, Groningen en Drenthe) ge- pleegde daden van terreur en overvallen op openbare gebouwen en pro-Duitsche Ne derlanders geboet. Naar de Hohere SS- und Polizeifuhrer ,,Nordwest" meedeelt, heeft het Polizei standgericht Den Haag op 13 April 1944 de volgende Nederlandsche onderdanen ter dood veroordeeld: 1. den ambtenaar Willem Lengton, ge boren 4 April 1917 te Zwolle, zonder vaste woonplaats; 2. den teekenaar Karel Schipper, ge boren 6 Maart 1919 in Den Haag, woon- achtig in Den Haag; 3. den kantoorbediende Jan Hoberg, geboren 28 September 1925 in Ouder Amstel, woonachtig te Amsterdam. De doodvonnissen zijn na onderzoek van de gratiekwestie voltrokken. De ter dood veroordeelden hadden zich aangesloten bij terreurgroepen, die be- trekkingen hebben onderhouden met een onder communistischen invloed staande terreurorganisatie en welker doel was de uitvoering van roofovervallen op distribu- tiekantoren en gemeentehuizen, benevens moorden op in openbaren dienst zijnde Nederlanders. De ambtenaar Willem Periston heeft deelgenomen op 1 December 1943 aan den overval op het distributiekan- toor te Ochten (Gelderland) en op 25 December 1943 aan den overval op het ge meentehuis te Kesteren (Gelderland)Bij den overval te Ochten zijn o.a. ongeveer 3000 levensmiddelenkaarten en ongeveer 1000 tabakskaarten met wapengeweld ge- roofd. In het gemeentehuis van Kesteren heb ben Lengton en zijn medeplichtigen alle persoonsbewijsformulieren en de kaarten van de cartotheek van het bevolkingsragis- ter gestolen. De teekenaar Karel Schipper heeft met andere leden van een te Amster dam werkzame terreurgroep in Februari j.l. afspraken gemaakt over het vermoor den van een Nederlandschen ambtenaar van politie. De moord is verhinderd en Karel Schipper werd gearresteerd. De kan toorbediende Jan Hoberg heeft op 15 Fe bruari 1944 deelgenomen aan den overval op het gemeentehuis van Alkmaar, waarbij 500 distributiebescheiden en ongeveer 550 werden geroofd. Toen hij op de plaats van de misdaad gearresteerd werd, had hij een handgranaat in zijn bezit. Het S.S.-Ersatzkom- mando deelt mede: Iedere gezonde Ne derlander kan zich aanmelden, tenein- de gekeurd te wor den voor de Waf- fen-S.S., S.S.-Wacht- bataillon in Amers- foort, Landstorm Nederland, Kriegs- marine en de Ger- maansche S.S. in Nederland. Perso- nen tusschen 19 en 30 jaar die aanmel- dingsplichtig zijn voor de tewerkstel- ling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden ge durende hun ver- bintenis van de te- werkstelling vrijge- steid. Bij onze vrijwilligers. Officier in de Waf- fen-S.S. kan ieder worden, die na tenminste een jaar dienst tijd zijn geselnktheid voor de pfficiers- opleiding heeft bewezen. Zijn schoolopl eiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Tiidens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30; en het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte X 'IV'April '9—12.00 uur, Groningen, Heerestraat 46; 15—18.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat; 20 April, 9—14.00 uur, Amsterdam, Dam 4; 21 April, 914.00 uur, Utrecht, N.V.-Huis, Oudegracht 245; 22 April, 914.00 uur, Amers- ifoort," Pol. Durchgangslager, Leusdcrweg. Een weiverdi^nde dronk na harden strijd. (S.S. P.K. Kemps OtfH P s.) N.S.B. een Raad voor de Magistratuur in- gesteld. Deze raad zal in voorkomende gevallen een onderzoek instellen naar misdragingen of misslagen van leden der Beweging, die een gezagsfunctie in overheidsdienst be- kleeden, welke niet met de waardigheid van het overheidsambt vereenigbaar zijn, ten einde den Leider in staat te stellen te be- slissen, of het betrokken lid met het oog op het aanzien der Beweging van het lid- maatschap der Beweging vervallen moet worden verklaard. Desbetreffende klachten worden bij den raad aanhangig gemaakt en toegelicht door den procureur van den Lei der, aan wien ieder lid en elke instantie der Beweging verplicht is desgevraagd alle door hem verlangde inlichtingen schriftelijk of mondeling te verstrekken. Tot voorzitter van den Raad voor de Magistratuur heeft de Leider benoemd ir. F E. Miiller, burgemeester van Rotterdam; tot leden de heeren S. L. A. Plekker, bur gemeester van Haarlem, prof. dr. H. Wes- tra, burgemeester van 's-Gravenhage, mr. A. J. Backer, commissaris der provincie Noord-Holland. Tot procureur van den Leider is benoemd dr. J. H. Carp, president van het Vrede- gerechtshof. Aan den raad is als griffier toegevoegd mr. H. F. Torringa, directeur der Vereeni- ging van Ned. Gemeenten. HET „IJSJE" KOST EEN DUBBELTJE. In komende warme dagen zullen velen ongetwijfeld gelokt worden door de koele versnapering, het in Nederland zoo popu- laire ijsje. Dit ijsje zal in het a.s. seizoen voor ieder bereikbaar zijn daar de prijzen thans zoo gesteld zijn, dat zoowel het snoeplustige publiek als de ijsbereiders hier- over niet te klagen hebben. Voor schepijs en verpakt ijs zal niet meer. dan een dub- beltje, voor een coupe, geserveerd in een ijssalon of soortgelijke inrichting, niet meer dan een kwartje gevraagd mogen worden. Daar deze prijzen voor de ondernemers alleszins loonend geaeht kunnen worden, kan voor overtreders van dit prijsvoor- schrift geen enkel excuus worden aange- voerd. Voor verdere bijzonderheden leze men de Officieele Publicatie in de bladen. SMOKKELHANDEL IN POOT- AARDAPPELEN. leurgesteld, toen om 10 uur de artistieke leider Bill Anders het einde van den avond aankondigde en aan het opgetogen publiek een tot weerziens toeriep. Bij een van de vele gevallen betreffende den smokkelhamdel van pootaardappelen "n Vaa'r eastiieeren laten Bii naar Belgie, die door de C.C.D. achterhaald U aan haar gastoeetenlatem Hjj zijn, mocht het gelukken een voor clande- rust was de stancl 2 u ln net vooraeei stienen export bestemde partij van 4000 kg in beslag te nemen. De aardappelen waren als pootaardappelen verpakt in baaltjas van 50 kg, maar waren niet voorzien van plombe en certificaat van den Nederland schen Algemeenen Keuringsdienst. Zij ble- ken gekocht te zijn bij een teler te Steen- berg voor ,f 0,30 per kg door een persoon wonende te Wouw. Laatstgenoemde ver- klaarde de aardappelen te hebben doorver- kooht aan een Belg voor f 0,40 per kg. AMNESTIE VOOR ONDERDUIKERS. In een Zaterdagavond te Maastricht ge- houden openbare volksvergadering heeft, naar de H. Crt. meldt, Max Blokzijl mede gedeeld, dat hij den laatsten tijd een drukke correspondentie heeft gevoerd met kringen van zgn. onderduikers. Hij had daarbij den indruk gekregen, dat velen van hen mis- leid zijn door de omstandigheden en graag uit de verwarring wilden loskomen. Na van de betreffende instanties te dezen aanzien de noodige waarborgen en innstemming te hebben ontvangen, kon Max Blokzijl aan deze onderduikers de ver- zekering geven, dat zjj straffeloos zullen kunnen terugkeeren, onder voorwaarde, dat zij bere'id zouden zijn zich voor een of andei nuttig en positief doel beschikbaar te stellen. VOETBAL. HontenisseTerneuzen I 12. Niet- tegenstaande Terneuzen driekwart van den wedstrijd aanvallend optrad, heeft zij dezen kamp met slechts e4n doelpunt ver- schil in haar voordeel kunnen beslissen. Na eenige wederzijdsche aanvallen, ver- plaatsem de gasten het spel al spoedig naar de speelhelft van hun tegenstanders, waardoor de thuisclub gedwongen wordf zich geheel in de verdediging terug te trekken. Het was dan ook voor den Ter- neuzen-aanval geen gemakkelijke opgave om tegen dezen verdedigingsmuur op te tornen. Steeds werden door de gasten nieuwe aanvallen opgebouwd, doch de be- looning, in den vorm van eenige doelpun- ten, bleef voor de rust uit. Na de hervatting is het weer hetzelfde spelbeeld, al zjjn de uitvallen der thuisclub nu iets talrjjker. Bjj een Hontenisse-aan- val raakt de Terneuzen-doelman zoodanig geblesseerd, dat hij vervangen moet wor den. Eindelijk, als nog 15 minuten te spelen zijn, neemt Terneuzen uit een hoek- s>chop de leiding. Evenwel gelukt het aan Hontenisse direct daarop gelijk te maken. De gasten vallen opoieuw onstulmig aan en kort voor het einde slagen zij er in het winnende doelpunt te maken. ClingeHulst 01. Voor dezen wedstrijd bestond groote belangstelling, ook uit het naburige St. Jansteen, waar Terneuzen II niet opgekomen bleek. Een kleine 500 lief- hebbers waren nu maar naar Clinge ge- trokken. De thuisclub bleek veel sterker dan Hulst, vooral in de eerste helft. Maar, zooals wel meer gebeurt, Hulst nam, tegen het spelbeeld in, de leiding. (01). De Hulstersche doelverdediger bleek in buiten- gewonen vorm te zijn en wist aan de tal- rijke Clinge-aanvallen het hoofd te bieden, ook in de tweede helft. Zeer geflatteerd won Hulst dan ook met 10. Sluiskil 2Terneuzen 3 32. Het derde elftal van Terneuzen was op bezoek bjj de reserves van Sluiskil en moest de overwin- de der thuisclub. In de tweede helft doelpucitte Terneuzen tweemaal, terwijl Sluiskil nog eenmaal het net wist te vinden en alzoo den wedstrijd in haar voordeel beslistte. Hontenisse IILamswaarde 32. Deze wedstryd was meer spannend dan fraai. Om beurten kwamen beide doelen in ge vaar en van kragjitsverschil in het veld was weinig te bespeuren. De thuisclub wist ten slotte met het kleinst mogelijke verschil (32) te winnen. Terneuzen-juniorenAxel-junioren. Deze ontmoeting had Zondagmiddag plaats, deze jonge voetballers speelden een aantrekke- lijk en vlug partytje met veel beloften voor de toekomst. Rust was 12. Daarna war%n de jonge Terneuzenaars sterker en wonnen ten slotte welverdiend met 62. West Zeeuwiseh-VlaandarenOost Z.- Vlaanderen. De traditioneele voetbalwed- strijd West Zeeuwsch-VlaanderenOost Zeeuwsch-Vlaanderen zal dit jaar op Hemel- vaartsdag gespeeld worden op het terrein der V.V. Breskens te Breskena JOOP STOUTJESDIJK EN ZIJN DANSORKEST. Vrijdag j.l. werd in het Concertgebouw een voorstelling gegeven door het dans- orkest onder leiding van Joop Stoutjesdijk. Deze avond was georganiseerd door de H.B.S.-club alhier, terwijl Zaterdag d.a.v. een gewone voorstelling plaats vond. Hetgeen de heer Stoutjesdijk met zijn orkest aan moderne dansmuziek ten ge- hoore bracht, was af te noemen. Gees de Lange zong liedjes en begeleidde zichzelf aan den vleugel. Hij oogstte groot succes. Hij had er slag van de geheele zaal aan het zingen te brengen. Ellen van Booren zong, onder begeleidmg van het orkest, eenige liedjes uit haar inter- nationaal repertoire, terwijl Pdpd Monteiro eenige chansons ten beste gaf. Beiden ge- noten veel bijval. Als extra-nummer was voor dezen avond geengageerd Jos. Windt, imitator. Deze artist gaf verbluffende staaltjes van imi- tatie o.a. saxophone, trompet en slagwerk. Ook imiteerde hij verschillende Nederland- cpVip artitifpil De zaal was enthousiast en de heer Windt had verschillende malen open doek- jes in ontvangst te nemen. Het was een avond van hoogstaand kunstgenot te noemen. Velen waren te- MELKRANTSOEN HERSTELD. Nu de koeien de weide ingaan en de melkproductie stijgt, is het mogeljjk de tijdelijke verlaging van het melk- en het taptemelkrantsoen ongedaan te maken. Daarmede worden de rantsoenen weer ge- bracht op het peil van v66r 20 Februari 1944. In de achter ons liggende weken was het hier en daar niet mogelijk zelfs het ver- laagde taptemelkrantsoen te verstrekken, vooral in het Westen des lands en in Lim- turg. Daar was het noodzakelijk een zekere contingenteering toe te passen. Deze con- tingenteering" mag echter niet "tengevolge hebben. dat de taptemelkverbruikers uit- eindelijk minder ontvangen dan het rant- soen. "Voor zoover verbruikers minder dan 1% 1 taptemelk (in het Westen IVi 1 tapte- melk en 50 gr. walspoeder) per bon ontvin- gen, moet het ontbrekende alsnog door den melkhandelaar worden verstrekt. Voor zoover in het Westen des lands de voorraad walspoeder in pakjes niet toereikend is, moet eveneens op de thans nog geldende bonnen 1% 1 taptemelk worden geleverd. Tenslotte zij er op gewezen, dat op de nieuwe taptemelkbonnen geen walspoeder meer verstrekt zal worden, zoodat de nieuwe bonnen recht geven op 1% liter taptemelk. VLEESCHVERKOOP MAANDAG EN DINSDAG. Zooals reeds aangekondigd, is thans ont- heffing verleend van het verbod van het van Koophandel Amsterdam moeten wor den ingediend. Ondernemers, die in gebreke blijven voor dit tijdstip hun verzoek in te dienen, stel len zichzelf en hun werkkrachten daar mede ter beschikking voor tewerkstelling elders. Naar in ,,Volk en Vaderland" wordt medegedeeld, heeft Mussert voor leden der Btj onze vrijwil ligers. - SS-paint- sergrenadiers trek ken met hun wa- pens ten aanval. (SS P.K. Adendorf O/H P s)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1944 | | pagina 1